Historija Islama u Bosni

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
oskarboy
Posts: 755
Joined: 25/09/2014 13:04

#126 Re: Islam na Balkanu (i u Bosni) prije dolaska Osmanlija

Post by oskarboy »

zasto danasnji bosnjaci pricaju gluposti da bosanska crkva nije bila krscanska?alo crkva je bila ,ne dzamija,ne sinagoga,vec crkva.krscani nisu samo katolici i pravoslavci.bosanska crkva je vjerovala u isusa krista i imala kriz i vjerovala u sveta evandjelja i kao takva je sigurno bila krscanska.zato prestanite vise falsvikovat povjest i uzimat samo ono sto vama odgovara
User avatar
vragoocha
Posts: 21
Joined: 18/10/2014 11:41

#127 Re: Islam na Balkanu (i u Bosni) prije dolaska Osmanlija

Post by vragoocha »

irac300 wrote:
Ćaća moj. Što ne volim kada se neko pravi lud. Vrlo dobro znam da čitam, ti se nemoj brinuti, ništa ne pišem napamet, to što tebi ne sjeda što pišem, a jbg, nemoj me čitati.

Eto ovi u feudalnim državama prilikom dolaska Osmanlija su bili sve elokventna raja. Sa čvrstim uvjerenjem šta su i ko su, i kakve su vjere. Uozbilji se. Slaveni nisu sami tražili pokrštavanje, nego njihove vođe su prve prešle na kršćanstvo, a narod k'o narod prati svoje lidere. A zašto su vođe prešle na kršćanstvo? E to tebi ostavljam da čitaš, iako si veliki ateista (tako se k'o biva proklamiraš), nešto mi mnogo voliš liturgijsko štivo da čitaš.

Ove termine ''poturčenjak, turčenje'' je tipično srpsko učenje historije kroz gusle. Zamolio bih te da se okaneš toga. Ako želiš da te neko smatra ozbiljnom osobom, salonaca na ovom forumu ima za izvoz.

Opet ti ponavljam, Srbija me ne zanima. Govorimo o prilikama u Bosni pred dolazak Osmanlija. A u Bosni je stanje takvo da uticaj kršćanstva kod običnog seljaka je mizeran. Bosanski feudalci ubrzo nakon pada Bosne prelaze na islam, proces islamizacije u Bosni se odvija skoro 3 stoljeća.

Da su muslimani bili privilegovani u osmanskoj državi, jesu. Ali isto tako ko je bio musliman morao je u rat. Pa ti vidi, je l' bolje plaćati veći porez, ili ići u pyčku materinu negdje u Afriku i Aziju ratovati. Rezultat toga, Bosna pred odlazak Osmanlija ima više kršćanskog stanovništva, nego muslimanskog. Toliko im je loše bilo da im je natalitet drastično porastao. Za usporedbu sa modernijim vremenom, u tvorevini zvanoj Republika Srpska, je za samo 3 godine, očišćeno skoro 90% nesrpskog stanovništva.
Ako si čitao o pokrštavanju i znaš kako je bilo onda je valjda red da citiraš izvore da bi potvrdio svoje tvrdnje , međutim ti to ne radiš pa sam ti zato i rekao da čitaš.

Ne koristim ja te izraze da karakterišem nekoga već si ti pitao zašto su se koristili ti izrazi , i ja sam ti odgovorio zbog čega , i pitao si zašto su ih Srbi tako zvali pa i Hrvati takođe , a sad te odjednom ne zanima ništa drugo sem Bosne.

Ako ti hoćeš da uklapaš istoriju i peglaš je, to je tvoje pravo i onda nema potrebe da sa mnom polemišeš ako si već odredio šta ti odgovara.

Kome je natalitet drastično porastao?? , hoćeš reći da su muslimani ranije bili većina ali je osmansko carstvo toliko bilo dobro da su se ovi namnožili i pretekli muslimane u 19.veku??

OK , misli šta hoćeš i postavljaj stvari tako da je zapravo hrišćanima bilo odlično ali su oni toliko zli bili da su lagali o tome da im je bilo loše samo zato što bez razloga mrze musliamane.

Neću više odgovarati jer nema smisla više pisati.
oskarboy
Posts: 755
Joined: 25/09/2014 13:04

#128 Re: Islam na Balkanu (i u Bosni) prije dolaska Osmanlija

Post by oskarboy »

dolaskom austrougara u bh dolaze i brojne krscanske porodice u bih trbuhom za kruhom, jer austrougari u bosni pocinju industriju i razvoj zemlje
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#129 Re: Islam na Balkanu (i u Bosni) prije dolaska Osmanlija

Post by sadie_forever »

oskarboy wrote:dolaskom austrougara u bh dolaze i brojne krscanske porodice u bih trbuhom za kruhom, jer austrougari u bosni pocinju industriju i razvoj zemlje
Da,i te porodice su danas hrvati.Isto kao sto su i za vrijeme turaka dolazili razne porodice turskog,cerkeskog,cecenskog,tatarskog itd porijekla...danas su bosnjaci.Imamo cak i prezimena koja ukazuju na nebosnjacko porijeklo(tatar,cerkezovic itd)Dosta muslimana je dolazilo i iz Madjarske medjutim tu su u pitanju bili bosnjaci koji su isli u Madjarsku s osmanlijama,kad su se osmanlije morale povuci i ti bosnjaci su morali nazad u Bosnu
User avatar
ioannes
Posts: 3056
Joined: 26/02/2013 14:31

#130 Re: Islam na Balkanu (i u Bosni) prije dolaska Osmanlija

Post by ioannes »

sadie_forever wrote:
oskarboy wrote:dolaskom austrougara u bh dolaze i brojne krscanske porodice u bih trbuhom za kruhom, jer austrougari u bosni pocinju industriju i razvoj zemlje
Da,i te porodice su danas hrvati.Isto kao sto su i za vrijeme turaka dolazili razne porodice turskog,cerkeskog,cecenskog,tatarskog itd porijekla...danas su bosnjaci.Imamo cak i prezimena koja ukazuju na nebosnjacko porijeklo(tatar,cerkezovic itd)Dosta muslimana je dolazilo i iz Madjarske medjutim tu su u pitanju bili bosnjaci koji su isli u Madjarsku s osmanlijama,kad su se osmanlije morale povuci i ti bosnjaci su morali nazad u Bosnu
najveca greska koja se u onomastici radi kad se istrazivaju prezimena,je ta da se
od prezimena pokusavaju uzeti zakljucci o podrijetlu.
praksa naime govori da je to u vecini slucajeva pogresno
oskarboy
Posts: 755
Joined: 25/09/2014 13:04

#131 Re: Islam na Balkanu (i u Bosni) prije dolaska Osmanlija

Post by oskarboy »

a od tih krscana sto su dosli u bh za vrijeme austrougara je bilo dosta o potomaka protjeranih krscana iz bh za vrijeme osmanlija.zanimljivo da prezime bosnjak uglavnom nose hrvati ,dok prezime hrvat nose bosnjaci. muslimana u madjarskoj nema puno jer tu osmanlije nisu uspjele puno da se zadrze a nit je stanovnistvo prihvatalo turskog okupatora,isto ko u hrvatskoj,ni tamo se nisu osmanlije puno zadrzale a nit ih je stanovnistvo prihvatilo.zato su nazalost u bosni ostali 500 godina jer ih je stanovnistvo prihvatilo i preslo na njihovu vjeru. islam se sirio sa vojskom.kod islama nije bilo nesto kao kod katolika gdje su franjevci isili sirit vjeru bez ikakve vojske.
User avatar
ioannes
Posts: 3056
Joined: 26/02/2013 14:31

#132 Re: Islam na Balkanu (i u Bosni) prije dolaska Osmanlija

Post by ioannes »

oskarboy wrote:a od tih krscana sto su dosli u bh za vrijeme austrougara je bilo dosta o potomaka protjeranih krscana iz bh za vrijeme osmanlija.

zanimljivo da prezime bosnjak uglavnom nose hrvati ,dok prezime hrvat nose bosnjaci. .
za ovo prvo se moze sumnjati,ali se samo u rijetkim slucajevima moze dokazti

ovo drugo se jasno moze objasniti...
neko je mogao dobiti prezime Bosnjak jedino ako je izbjegao ili doselio u neki kraj koji nije bio Bosna
i nazvan je Bosnjakom....isti slucaj je i sa prezimenom Hrvat
Zeljocity
Posts: 155
Joined: 18/04/2011 14:35

#133 Re: Islam na Balkanu (i u Bosni) prije dolaska Osmanlija

Post by Zeljocity »

vragoocha wrote:
Chmoljo wrote:pa, interesantno je da gotovo nema materijalnih spomenika predosmanske hrišćanske kulture po Bosni. dok ih je iz osmanskog perioda napretek.

meni ovo opet govori neke druge stvari, al haj... ubjeđuj se i dalje.
Nedostatak velikih građevina ne govori da Bosna nije bila hrišćanska i da u njoj hrišćanstvo nije bilo već uvreženo bar 500 godina pre dolaska Osmanlija , ali ako misliš da 500 godina je ništa i da 60000 stećaka nisu hrišćanski spomenici sa sve ćirilskim pismom onda mislim da ti sebe ubeđuješ da nije tačno ono što sam već naveo kod prvog formuša kojemu je zasmetala činjenica o uvreženosti hrišćanstva u Bosni.
Pa ako su hriscanski de mi navedi neke nekropole stecaka u Siriji, Turskoj, Grckoj, Njemackoj, ili u Srbiji i Hrvatskoj na podrucjima koja nisu pripadala Bosni??

Sto se nasilnog sirenja islama tice pa evo gledaj sta tvoji historicari kazu

http://www.youtube.com/watch?v=BQ9Dn0tFUCA
User avatar
vragoocha
Posts: 21
Joined: 18/10/2014 11:41

#134 Re: Islam na Balkanu (i u Bosni) prije dolaska Osmanlija

Post by vragoocha »

Zeljocity wrote:
vragoocha wrote:
Chmoljo wrote:pa, interesantno je da gotovo nema materijalnih spomenika predosmanske hrišćanske kulture po Bosni. dok ih je iz osmanskog perioda napretek.

meni ovo opet govori neke druge stvari, al haj... ubjeđuj se i dalje.
Nedostatak velikih građevina ne govori da Bosna nije bila hrišćanska i da u njoj hrišćanstvo nije bilo već uvreženo bar 500 godina pre dolaska Osmanlija , ali ako misliš da 500 godina je ništa i da 60000 stećaka nisu hrišćanski spomenici sa sve ćirilskim pismom onda mislim da ti sebe ubeđuješ da nije tačno ono što sam već naveo kod prvog formuša kojemu je zasmetala činjenica o uvreženosti hrišćanstva u Bosni.
Pa ako su hriscanski de mi navedi neke nekropole stecaka u Siriji, Turskoj, Grckoj, Njemackoj, ili u Srbiji i Hrvatskoj na podrucjima koja nisu pripadala Bosni??

Sto se nasilnog sirenja islama tice pa evo gledaj sta tvoji historicari kazu

http://www.youtube.com/watch?v=BQ9Dn0tFUCA
Pa koji mogu biti stećci sem hrišćanskih?? , dansi islamski?? , ili Perunovi??

Najstariji stećci su:

Image

Pročitaš iz knjige Marka Vega gde u desnom stupcu kaže da je stećak od župana Pribišle iz vremena srpskog kralja Vladislava(1234-1241) , znači jedno cirka 120 godina pre otimanja drevne srpske kneževine Hum od strane bosanskog bana , pa 150 godina pre prvog bosanskog kralja Tvrtka.

Ako ćemo pravo , stećak je humski fenomen koji se širio , i kao što vidimo jedan od najstarijih je napravljen u srpskoj državi(Trebinje,Hum,..) , inačeHum(hercegovina) je duže pripadala srpskoj državi nego bosanskoj.
Zeljocity
Posts: 155
Joined: 18/04/2011 14:35

#135 Re: Islam na Balkanu (i u Bosni) prije dolaska Osmanlija

Post by Zeljocity »

Ponovit cu pitanje: znaci ako su stecci hriscanski gdje su stecci u Grckoj, Siriji, Palestini, Bugarskoj, Njemackoj, Italiji itd.. nadji mi jednu jedinu hriscansku zemlju gdje imamo stecke a da na tim prostorima nisu zivjeli bosnjaci?

Znaci pokusavas ovdje predstaviti stecke kao "srpske" cak, ili se mozda varam? Gdje su stecci na podrucju smedervske despotovine npr.?

Zasto samo stecci na podrucjima BIH i na podrucjima uz granicu sa BIH i to na podrucjima gdje su zivjeli bosnjaci?


"Pročitaš iz knjige Marka Vega gde u desnom stupcu kaže da je stećak od župana Pribišle iz vremena srpskog kralja Vladislava(1234-1241) , znači jedno cirka 120 godina pre otimanja drevne srpske kneževine Hum od strane bosanskog bana , pa 150 godina pre prvog bosanskog kralja Tvrtka."

Kazes stecak pripada zupanu Pribisli i da je datiran u periodu vladanja Vladislava 1234-1241 hmhm interesantno a de mi reci kako to da s emanastir na Dobrunu takodje pripisuje zupanu Pribisli a datum gradnje je datiran 1343god.??
http://visegrad.rs/manastir-dobrun
http://www.manastir-lepavina.org/vijest.php?id=3498

I nema tu nikakvog otimanja jaro moj nego vracanja naseg, ako je iko ista otimao ovdje to su onda slaveni radili nama starosjediocima, pa npr. koliko pripandika crkve bosanske pobiste u Raskoj za vrijeme prvih Nemanjica??
User avatar
vragoocha
Posts: 21
Joined: 18/10/2014 11:41

#136 Re: Islam na Balkanu (i u Bosni) prije dolaska Osmanlija

Post by vragoocha »

....Odustajem od odgovora , tek sad videh ceo post nadopunjen.
Zeljocity
Posts: 155
Joined: 18/04/2011 14:35

#137 Re: Islam na Balkanu (i u Bosni) prije dolaska Osmanlija

Post by Zeljocity »

vragoocha wrote:....Odustajem od odgovora , tek sad videh ceo post nadopunjen.
http://diwan-magazine.com/falsifikovanj ... voslavaca/

Ovih dana Centralni institut za konzervaciju iz Beograda, u saradnji sa Zavodom za zaštitu spomenika kulture iz Kraljeva i Zavičajnim muzejom iz Priboja, vrši konzervaciju i zaštitu nekropole stećaka, koja se nalazi u Pobrežju, u krugu Doma zdravlja u Priboju.

Ovaj projekat bi u normalnoj državi bio sasvim u redu, da nije u pitanju pokušaj grubog falsifikovanja bošnjačke historije i njeno predstavljanje kao oblik historije pravoslavlja na prostorima Limske doline i zapadnog Sandžaka.

Nekropola stećaka u Pobrežju je samo jedna od mnogobrojnih u dolini Lima. Zašto se konzervator odlučio da zaštiti baš ovu nekropolu, a ne onu u okruženju crkve u Poblaću, koju je sagradio Mehmed paša Sokolović, kao zadužbinu svojoj majci, pripadnici bosanske crkve bogumila-patarena. Nekropola u Poblaću je veća od ove u prigradskom naselju Priboja.

Direktor Zavičajnog muzeja u Priboju Savo Derikonjić, je za lokalnu tv ,spomenuo potrebu za prezentacijom Priboja, što je na posredan način i odgovor na pitanje: Zašto?

Potreba je za lažnim pedstavljanjem historije Priboja, Limske doline i Sandžaka.Derikonjić za javnost iznosi svoju viziju prošlosti tvrdnjom da su stećci, koji su okrenuti glavom prema jugu, odnosno prema KABI, bili prvi stanovnici Priboja koji su primili islam a da su ranije bili pravoslavci. Derikonjić i srednjevjekovni grad bosanskih kraljeva na Biću naziva crkvenim terminom Jagat i ako kao historičar dobro zna, da su svi putopisci od Evlije Čelebije, Frana Jukića i drugih, ovaj grad nazivali Pribon, po čemu i jeste Priboj dobio ime.

"Čak objektivni srpski historičari pišu da je bosanski kralj Stefan Kotromanić bio na čelu vojske bogumila-patarena, odnosno bosanskih krstjana, koji su srušili manastir Banju. Bosanski novac dinastije Kotromanića je 1970 g. pronađen u manastiru Banja, što ukazuje na to da je Bosna u 14 vijeku bila moderna država."

Ako su bogumili bili pravoslavci, kako kažu novo-kvazi historičari, zašto su onda rušili pravoslavni manastir? Ili ako su bogumili bili pravoslavci, zašto su onda Srbi uništavali stećke?

Nekropla u Pobrežju je samo ostatak ogromne nekropole, koja je porušena a na mjestu gdje su bili stećci izgrađen je Dom zdralja, bolnica i preduzeće Poliester, a mnogo stećaka je razbijeno i bačeno u Lim. Stećci su iz nekropole Podgrad razbijani građevinskim mašinama a oni iz okruženja po svemu sudeći bogumilske crkve koju je sagradio Mehmed paša Sokolović su ugrađivani u temelje zadružnih domova u Krajčinovićima, Zabrnjici i još nekim domovima u okolini Priboja.

Nekropola stećaka u Pobrežju je u vrijeme Austrougarske vlasti 1886.g proglašena za spomenik od posebnog značaja a Bošnjačko nacionalno vijeće ju je uvrstilo u kulturnu baštinu Bošnjaka Sandžaka.
Nije teško dati odgovor na pitanje, zašto se falsifikuje historija Priboja i Polimlja?

Sve do okupacije ovih krajeva od strane srpske vojske 1912. g. ovi krajevi su pripadali Bosni i u samom Priboju i selima koja gravitiraju Bosni nema ni jednog traga srpstva i pravoslavlja. Nema crkava, nema grobalja, nema toponima.

Zato se historija prekraja na silu. Drastičan je primjer knjiga “Stanovništvo Priboja” u izdanju Geografskog fakulteta u Beogradu u kojoj se prikazuje fotografija prve crkve izgrađene u Priboju 1939 g. ali se njeno postojanje smješta u 1878-u godinu.

Priboj je sve do Berlinskog kongresa bio grad Bošnjaka, ali su se u vrijeme Austrougarske okupacije ovdje doselile prve srpske porodice. Nakon srpske okupacije od prije 102 godine, vrši se genocidno prekomponovanje etničkog prostora, a rezultat je da od stopostotnog bošnjačkog grada Priboj je postao grad u kojem dominira četnička ideologija a broj Bošnjaka je doven na cifru od 14%.
User avatar
Smail Aga Cengic
Posts: 479
Joined: 30/07/2014 18:53
Contact:

#138 Re: Islam na Balkanu (i u Bosni) prije dolaska Osmanlija

Post by Smail Aga Cengic »

Bosanski krstjani NISU bili pravoslavni, bosanski banovi su bili krscani, krstjani i katolici, prije turaka nije bilo islama, to su mitovi jednaki pravoslavlju bosanskih krstjana

o razbijanju mitova o pravoslavlju srednjovjekovne Bosne mozete citati OVDJE

o Bosni i Bosnjanima u Srednjem vijeku imate dosta podataka OVDJE

Lijep pozz
User avatar
dante17
Posts: 63
Joined: 12/05/2014 21:38
Location: Fribourg

#139 Re: Islam na Balkanu (i u Bosni) prije dolaska Osmanlija

Post by dante17 »

A se leži Ahmat Stuk na svojoj baštini
na plemenitoj

Nekt se znade da odtad otkad u polju se na me
postavi taj biljeg, kojino usijetče mi brat, višlje
ni putnici po zemji ni zvijezde po nebu ne mogu
da zlutaju. Mrtav postah putokaz.

1192. ljeta po Gospodu u mjesec sječanj kad bje mlogo hladnije živom no mltvom.
bhnapoleon1
Posts: 6501
Joined: 11/05/2014 23:47

#140 Re: Islam na Balkanu (i u Bosni) prije dolaska Osmanlija

Post by bhnapoleon1 »

dante17 wrote:A se leži Ahmat Stuk na svojoj baštini
na plemenitoj

Nekt se znade da odtad otkad u polju se na me
postavi taj biljeg, kojino usijetče mi brat, višlje
ni putnici po zemji ni zvijezde po nebu ne mogu
da zlutaju. Mrtav postah putokaz.

1192. ljeta po Gospodu u mjesec sječanj kad bje mlogo hladnije živom no mltvom.

Ovo je iz knjige oblici bosanskih duša, to je književno djelo nije "strucna" knjiga. Autor je pisao u stilu natpisa sa stecaka, ali to nisu orginalni natpisi.
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#141 Re: Islam na Balkanu (i u Bosni) prije dolaska Osmanlija

Post by sabina1 »

Cybernetic wrote:Ma samo vi slusajte hodze. Podavno je Sefko Omerbasic, hodza strucnjak za sve od povijesti do molekularne genetike, napisao da su Bosnjaci porijeklom Pecenezi. I ova "teorija" o Kalisijama i Kalesiji je otprilike na istom naucnom nivou.
:lol: :lol: :lol:
User avatar
Smail Aga Cengic
Posts: 479
Joined: 30/07/2014 18:53
Contact:

#142 Re: Islam na Balkanu (i u Bosni) prije dolaska Osmanlija

Post by Smail Aga Cengic »

dante17 wrote:A se leži Ahmat Stuk na svojoj baštini
na plemenitoj

Nekt se znade da odtad otkad u polju se na me
postavi taj biljeg, kojino usijetče mi brat, višlje
ni putnici po zemji ni zvijezde po nebu ne mogu
da zlutaju. Mrtav postah putokaz.

1192. ljeta po Gospodu u mjesec sječanj kad bje mlogo hladnije živom no mltvom.
Jeli bas Ahmet ili Hadzi Ahmet
User avatar
Montana
Posts: 5446
Joined: 03/09/2008 01:56
Location: cuba

#143 Re: Islam na Balkanu (i u Bosni) prije dolaska Osmanlija

Post by Montana »

Historija Bosne i Hercegovine

https://bs.wikipedia.org/wiki/Historija ... ercegovine

Islam u Bosni i Hercegovini

https://bs.wikipedia.org/wiki/Islam_u_B ... ercegovini
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sve tu piše.Bez "rekla-kazala",bez kojekakvih teorija i teoretičara.
Uglavnom,bilo je tu i tamo islamista na balkanu..ali zvanično i javno je islam nasto u bosni kad su bošnjaci i albanci,kao jedini narod,islam preuzeli od osmana,turaka.Osmani su dosta toga dominirali..ali ne sve to poislamili.

Iliri dominirali,kefali se sa rimljanima..pa osmani uletili..mašala. :bih:
User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#145 Re: Historija Islama u Bosni

Post by zunazu »

slavonskilola
Posts: 302
Joined: 20/02/2016 11:27
Location: Našice Koška

#147 Re: Historija Islama u Bosni

Post by slavonskilola »

Dominik fra Mandić(Etnička povijest BIH) donosi niz historijskih podataka o ranijim prelascima na islam te izvješća Turskih hroničara(Omer Lufti Bakran)na osnovu deftera o porezu,puno crkvenih izvještaja porti u Rim i druga svjedočanstva iz tog vremena.Svakako vrijedna knjiga koja je doživjela nekoliko izdanja.Turski arhivi još uvijek čekaju ozbiljna i iscrpna istraživanja o ovoj temi.
User avatar
biske
Posts: 1878
Joined: 25/06/2009 03:35
Location: teren

#148 Re: Historija Islama u Bosni

Post by biske »

User avatar
zunazu
Posts: 1429
Joined: 02/11/2014 11:20

#149 Re: Historija Islama u Bosni

Post by zunazu »

Orbini wrote:Stvarno duhovno sazivljavanje sa islamom moglo je doci i dolazilo je tek sa protokom vremena, stalnim ucenjem i vrsenjem propisanih vjerskih obreda.
Do dolaska Osmanlija u Bosni nije bilo ni muslimana, ni katolika, a pogotovo pravoslavaca. Bili su bosanski krstjani, bogumili, patareni.

Padom prve nezavisne Bosne nestaje Crkva bosanska, koja nije bila katolička, a pogotovo pravoslavna. Većina naroda preuzima islam jer je bio najsličniji onome što su vjerovali, a manji dio preuzima katoličanstvo i pravoslavlje. Sve do polovine XIX vijeka ipak je cijeli narod u nacionalnom smislu bio jedno - Bošnjaci, a onda je uvezeno i naivnima nametnuto srpstvo i hrvatstvo, što je svojevrsna izdaja Bosne koja je njen teret sve do današnjih dana.

Duka Dizel
Posts: 1115
Joined: 25/01/2015 08:29

#150 Re: Historija Islama u Bosni

Post by Duka Dizel »

zunazu wrote:
Orbini wrote:Stvarno duhovno sazivljavanje sa islamom moglo je doci i dolazilo je tek sa protokom vremena, stalnim ucenjem i vrsenjem propisanih vjerskih obreda.
Do dolaska Osmanlija u Bosni nije bilo ni muslimana, ni katolika, a pogotovo pravoslavaca. Bili su bosanski krstjani, bogumili, patareni.

Padom prve nezavisne Bosne nestaje Crkva bosanska, koja nije bila katolička, a pogotovo pravoslavna. Većina naroda preuzima islam jer je bio najsličniji onome što su vjerovali, a manji dio preuzima katoličanstvo i pravoslavlje. Sve do polovine XIX vijeka ipak je cijeli narod u nacionalnom smislu bio jedno - Bošnjaci, a onda je uvezeno i naivnima nametnuto srpstvo i hrvatstvo, što je svojevrsna izdaja Bosne koja je njen teret sve do današnjih dana.

Priznajem...Najjača i najmaštovitija teorija je da su Islam i vera Crkve Bosanske bili vrlo slični. :D
Šteta što nikad nije detaljnije razredjena.
Post Reply