hijatalna hernija

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
DaCo_sa
Posts: 95
Joined: 17/06/2010 15:33

#1 hijatalna hernija

Post by DaCo_sa »

:-) pozz svima, imam hijatalnu herniju zbog koje (navodno zbog nje ) imam niz zastrasujucih simptoma kao sto su tahikardija , vrtoglavica , nagli skok pritiska koji bude i do 160/100 mucnina i da nenabrajam ima toga jos , pa me zanima dali neko ima slicne simptome i opcenito dali je nekom konstatovana hernija i koji su simptomi ... :-) :-)
User avatar
vertigo24
Posts: 138
Joined: 30/04/2010 01:08
Location: sarajevo

#2 Re: hijatalna hernija

Post by vertigo24 »

DaCo_sa wrote::-) pozz svima, imam hijatalnu herniju zbog koje (navodno zbog nje ) imam niz zastrasujucih simptoma kao sto su tahikardija , vrtoglavica , nagli skok pritiska koji bude i do 160/100 mucnina i da nenabrajam ima toga jos , pa me zanima dali neko ima slicne simptome i opcenito dali je nekom konstatovana hernija i koji su simptomi ... :-) :-)
poz---nemam hijatalnu herniju,mada sam mislila da imam obzirom na simptome koji su slicni tvojima...i mene evo vec 3 mjeseca zezaju problemi sa zelucem...i postala sam jako depresivna,ne mogu da vjerujem da neka naizgled obicna dg moze prouzrokovati toliko problema...
ovako,ono sto su meni dr rekli za hijatalnu herniju,jedan od primarnih simptoma je bol u prsima ili ledjima,ili u blazem slucaju osjecaj nelagode posebo prilikom promjene polozaja tijela...postoji puno toga na int o hijatus herniji...koliko znam u krajnjem slucaju se moze i operisati ...

vrtoglavice imas od zeluca a vjerovatno imas i odredjenu dozu straha jer ti to jos otezava stvari i vrtoglavice su u tom slucaju jos intenzivnije----meni su se povukle nakon uzimanja terapije koju mi je preporucio orl...mucnine imam i sada i to svaki dan----mislila sam da su one posljedica vrtoglavice....ali ne...skontala sam da su ipak posljedica problema sa zelucem..prestala sam pusiti jer su mi cig uzasno smetale i posebno mi izazivale mucnine i nagon na povracanje---saginjanje---vezanje cipela i cak kretanje mi izaziva mucnine....ne znam jos kako da se rijesim mucnine ali sam skontala da izbjegavam sve sto mi pogorsava situaciju...jedem pocesto i pomanje...izbjegavam saginjanje i dizanje tezih predmeta...izbjegavam sunce..itdi td...

dalje...pritisak ti skace moguce od te hernije a isto moguce i od nervoze...i straha kao sto je i meni...puls mi je normalan oko 70/80 a kad me uhvati strah ide i do 120...

moji simptomi najizrazeniji su...opsta slabost organizma...tipa "jedva stojim na nogama"...mucnina...svakodnevna...gusenje i knedla u grlu...bol u ledjima,stezanje u prsima,,,,.ako te zanima vise procitaj ne temi GERB.---da ne davim...

problemi sa zelucem me izludjuju....i ja trazim nacin kako da sebi pomognem...jer jedva funkcionisem...a tebe razumijem potpuno ...da mogu jos pomoci pomogla bih...nazalost i mene je ovo nesto svasta snaslo a poprilicno sam laik u svemu tome...
User avatar
The Nightwatchman
Posts: 2380
Joined: 16/10/2006 15:31
Location: izmedju krajnosti

#3 Re: hijatalna hernija

Post by The Nightwatchman »

imam i ja HH.

davno dijagnosticirano.

na desnoj strani ne mogu lezat


uglavnom, ne pazim se bas. jedem i pijem svasta. imam vremena kad cu se pazit :D

ma nije to nista 15.000 KM ti je operacija ko da nikad nisi imao :evil:
Maybach
Posts: 465
Joined: 24/07/2008 15:31

#4 Re: hijatalna hernija

Post by Maybach »

Imam isto.Moji simptomi su vazda neki bolovi u zeludcu,podrigivanje,zgaravica,lupanje srca,ali nesto od toga je mozda i od helico b. i upale sluznice.Elem puno ljudi ima HH,a da i ne zna.Nije to klasicna kila.Operise se rijetko,kod tezih simptoma/komplikacija i postoji sansa da operacija ne donese nikakvu promjenu.Imas nekih 5,6 stvari koje se treba pridrzavati:ne nositi uske hlace,odnosno usko oko struka,ili ako nista kad jedes se raskopcati,nakon jela ne lezati makar sat,jesti manje a cesce obroke,minimalno 3 sata pred spavanje nista ne jesti,spavati na podignutom uzglavlju,nakon jela popiti 1 casu vode stojeci(ne znam zasto) itd.Mozes probati i sa nekom vrsom hrane koja pomaze,donatom,cajevima,kapima.Meni dosta pomaze caj od kunice,nekome propolis. http://www.mojdoktor.hr/default.aspx?pa ... ticle=3473
Dosta korisnih informacija od ljudi sa slicnim problemima se moze naci i na forum.hr
DaCo_sa
Posts: 95
Joined: 17/06/2010 15:33

#5 Re: hijatalna hernija

Post by DaCo_sa »

Hvala svima na savjetima i komentarima , ovih dana mi je malo lakse jer sam upola umanjio jelo ;-) , da napomenem meni je gastroskopijom otkrivena velika hernija :shock: dok su kod manjih hernija simptomi upola blazi a neki ih cak i nemaju nikako tako da i ne znaju da imaju herniju (blago njima). Najgora stvar u svemu ovom je sto mi doktori pripisuju anksiozni poremecaj :shock: jer kao toliko simptoma od same hernije je *navodno* nemoguce , kao ja to sve pogorsam svojim strahom : :? . nekoliko puta sam zavrsavao na hitnoj jer sam imao jako lupanje srca praceno visokim pritiskom , radili mi ekg koji nije nista pokazao (uredan ) sa vecim brojem otkucaja i do 160 :shock: i da napomenem sto se operacije hernije tice rekli su mi da nije preporucljiva , navodno da se i ne moze operisati :-? I da nedavim dalje ako jos neko ima slicna iskustva nije na odmet da sta napise cisto da razmjenimo nemila iskustva oko ove napasti :-)
User avatar
vertigo24
Posts: 138
Joined: 30/04/2010 01:08
Location: sarajevo

#6 Re: hijatalna hernija

Post by vertigo24 »

DaCo_sa wrote:Hvala svima na savjetima i komentarima , ovih dana mi je malo lakse jer sam upola umanjio jelo ;-) , da napomenem meni je gastroskopijom otkrivena velika hernija :shock: dok su kod manjih hernija simptomi upola blazi a neki ih cak i nemaju nikako tako da i ne znaju da imaju herniju (blago njima). Najgora stvar u svemu ovom je sto mi doktori pripisuju anksiozni poremecaj :shock: jer kao toliko simptoma od same hernije je *navodno* nemoguce , kao ja to sve pogorsam svojim strahom : :? . nekoliko puta sam zavrsavao na hitnoj jer sam imao jako lupanje srca praceno visokim pritiskom , radili mi ekg koji nije nista pokazao (uredan ) sa vecim brojem otkucaja i do 160 :shock: i da napomenem sto se operacije hernije tice rekli su mi da nije preporucljiva , navodno da se i ne moze operisati :-? I da nedavim dalje ako jos neko ima slicna iskustva nije na odmet da sta napise cisto da razmjenimo nemila iskustva oko ove napasti :-)
Sva je individualno sto se tice simptoma hiatus hernije i puno je srecnika koji maltene uopste nemaju simptoma,ali s druge stane ima i onih koji muku muce s njom...to sto se tice anksioznosti itd...ista stvar je i kod mene...samo cekam jos ludom da me proglase...
mene uopste ne cudi ta izjava o anksioznosti ...danasnji doktori inace ni ne slusaju pacjenta,uvijek nekud zure,a o znanju i etici da ne govorim,,,uz duzno postovanje izuzecima....a takvih je vrlo malo...na nasu veliku zalost
evo ti nesto o hijatus herniji....
http://hcd2.bupa.co.uk/fact_sheets/html ... nia.html#5
robze
Posts: 6
Joined: 22/06/2010 21:14

#7 Re: hijatalna hernija

Post by robze »

I ja imam slicne probleme. Kod mene nije utvrdjena hiatus hernia, medjutim vec par godina me muce preskakanja srca, narocito u vrijeme kad lezim, pred spavanje i budjenjem u jutro, dakle prilikom mirovanja. Prilikom fizicke aktivnosti preskakanje srca nemam. Isao sam kardiologu, radio neke pretrage i kardilog doktorica je posumnjala na hiatus herniu, preporucila mi da snimam zeludac sijalicom, medjutim to nisam jos uradio. Propisala mi je tablete omeprazol koje sam pio nekih 10tak dana. Nakon te terapije preskakanja su se smanjila, medjutim poslije se ponovo javlja.
Inace povremeno osjecam zgaravicu, ovisno o ishrani.
Da li postoji neka druga dijagnosticka metoda za otkrivanje hiatus hernie osim endoskopije (sijalice)?
Postoje li neke vjezbe kojim bi se stanje popravljalo, da li postoje neki cajevi i sl.
User avatar
vertigo24
Posts: 138
Joined: 30/04/2010 01:08
Location: sarajevo

#8 Re: hijatalna hernija

Post by vertigo24 »

robze wrote:I ja imam slicne probleme. Kod mene nije utvrdjena hiatus hernia, medjutim vec par godina me muce preskakanja srca, narocito u vrijeme kad lezim, pred spavanje i budjenjem u jutro, dakle prilikom mirovanja. Prilikom fizicke aktivnosti preskakanje srca nemam. Isao sam kardiologu, radio neke pretrage i kardilog doktorica je posumnjala na hiatus herniu, preporucila mi da snimam zeludac sijalicom, medjutim to nisam jos uradio. Propisala mi je tablete omeprazol koje sam pio nekih 10tak dana. Nakon te terapije preskakanja su se smanjila, medjutim poslije se ponovo javlja.
Inace povremeno osjecam zgaravicu, ovisno o ishrani.
Da li postoji neka druga dijagnosticka metoda za otkrivanje hiatus hernie osim endoskopije (sijalice)?
Postoje li neke vjezbe kojim bi se stanje popravljalo, da li postoje neki cajevi i sl.
postoji...rtg zeluca barijevim kontrastom,,,ali je endoskopija puno preciznija...gastrenterolozi je vise vole jer zeludac vide "KAO NA DLANU"...
DaCo_sa
Posts: 95
Joined: 17/06/2010 15:33

#9 Re: hijatalna hernija

Post by DaCo_sa »

Slazem se da je gastroskopija puno pouzdaniji nacin pregleda ai nije toliko strasan kako pricaju osim sto je malo nelagodan al sve se da istrpiti , asto se tice vjezbi i cajeva za herniju ja ti licno nebi preporucio jer cajevi dodatno izazivaju zgravicu a vjezbe iskljucivo tipa kretanje , trcanje i tako sve osim trbusnjaka i stomacnih vjezbi . Ja isto pijem omeprazol i nije los cak i ublazi simptome ali najbitnije je uvest rezim u ishrani , jesti manje a vise puta dnevno sto meni posebno tesko pada jer volim dobro pojest :roll: .. ako te zanima jos nesto vezano za simptome tu smo da djelimo iskustva ja ih ima na pretekl ani sam vise ne znam od cega realno sve poticu mada sam radio brojne pretrage od cega sam prvo trk kardiologu jer me muce ta preskanja srca i lupanja al eto navodno sa srcem sve ok pa cemo vidjet sta dalje ;-)
DaCo_sa
Posts: 95
Joined: 17/06/2010 15:33

#10 Re: hijatalna hernija

Post by DaCo_sa »

hvala ti vertigo nadam se samo da necemo zavrsit jos na tabletama za smirenje sto je bila ideja mnogih dr bar sto se tice mene ., jer je njima najlakse sve pripisati anksioznim poremecajima nego pristupit detaljima pretraga .
User avatar
vertigo24
Posts: 138
Joined: 30/04/2010 01:08
Location: sarajevo

#11 Re: hijatalna hernija

Post by vertigo24 »

DaCo_sa wrote:hvala ti vertigo nadam se samo da necemo zavrsit jos na tabletama za smirenje sto je bila ideja mnogih dr bar sto se tice mene ., jer je njima najlakse sve pripisati anksioznim poremecajima nego pristupit detaljima pretraga .
na youtube ukucaj hiatal hernia ...imas puno o toome...sto se tice anksioznosti,za sebe mogu reci da sam i anksiozna i depresivna ali to je posljedica mojih problema i tegoba,a ne uzrok...a od pojednih doktora sta i ocekivati...vecina njih imaju neki sablon...po kojem rade...a o sujeti i neznanju da ne govorim...
User avatar
vertigo24
Posts: 138
Joined: 30/04/2010 01:08
Location: sarajevo

#12 Re: hijatalna hernija

Post by vertigo24 »

ono sto je bitno i sto treba da znas...je da su ti svi ti simptomi od hijatalne hernije...
i te kako zeludac ima veze sa srcem...hijatalna hernija je cesto udruzena sa GERB-om,,,a one se razlikuju po vrsti (klizajuca,rotirajuca cini mi se?...itd...)....po velicini ...po simptomima...ako imas i GERB pored hernije spavaj na povisenom uzglavlju i ne jedi 3 sata prije spavanja...najgore od svega je sto svaki dan (to je slucaj kod mene)...budim se i onda bum...simtomi...od svega mi je neki osjecaj gusenja i stezanja u prsima najgori...imam osjecaj da cu se srusit svake sekunde...onesvijestiti...pa onda ako malo vise pijem ili jedem...saginjem se...onda nastupa mucnina (nagon na povracanje)...a o konstantnoj slabosti da ne govorim,,,pa onda imam osjecaj kao da mi je neks blokada u glavi...omaglica...jednim dijelom kao da sam u nekom snu...stalno mi se spava...mozda zato sto tad ne razmisljam...zato sto sam tad najsigurnija...zaboravim na sve jednostavno...a nekad od bilijarnog i acid refluxa ne mogu ni da zaspim jer me pece,boli...ili jos gore kad me probudi...trudim se da ostanem normalna iako osjecam nekad da pucam po savovima...ipak 3,5 mjeseca mi je puno...sa svim simptomima...a nema nekog vidnog poboljsanja...kvalitet zivota mi je ravan 0...jedino sto me drzi to je neka nada...ma hajd bice bolje...sama sebi govorim...
Gavaz
Posts: 119
Joined: 27/02/2008 14:39

#13 Re: hijatalna hernija

Post by Gavaz »

vertigo24 wrote:ono sto je bitno i sto treba da znas...je da su ti svi ti simptomi od hijatalne hernije...
i te kako zeludac ima veze sa srcem...hijatalna hernija je cesto udruzena sa GERB-om,,,a one se razlikuju po vrsti (klizajuca,rotirajuca cini mi se?...itd...)....po velicini ...po simptomima...ako imas i GERB pored hernije spavaj na povisenom uzglavlju i ne jedi 3 sata prije spavanja...najgore od svega je sto svaki dan (to je slucaj kod mene)...budim se i onda bum...simtomi...od svega mi je neki osjecaj gusenja i stezanja u prsima najgori...imam osjecaj da cu se srusit svake sekunde...onesvijestiti...pa onda ako malo vise pijem ili jedem...saginjem se...onda nastupa mucnina (nagon na povracanje)...a o konstantnoj slabosti da ne govorim,,,pa onda imam osjecaj kao da mi je neks blokada u glavi...omaglica...jednim dijelom kao da sam u nekom snu...stalno mi se spava...mozda zato sto tad ne razmisljam...zato sto sam tad najsigurnija...zaboravim na sve jednostavno...a nekad od bilijarnog i acid refluxa ne mogu ni da zaspim jer me pece,boli...ili jos gore kad me probudi...trudim se da ostanem normalna iako osjecam nekad da pucam po savovima...ipak 3,5 mjeseca mi je puno...sa svim simptomima...a nema nekog vidnog poboljsanja...kvalitet zivota mi je ravan 0...jedino sto me drzi to je neka nada...ma hajd bice bolje...sama sebi govorim...
ja to imam već 3 godine. sve simptome koje ste spomenuli sam imao... lupanje srca, bol neugodan u grudima, bol uleđima, itd... uzrok je STRES!!! Morate se opustiti, relaksirati... bilo šta što će vam pomoći da izbjegnete takvo stanje... morate se baviti stvarima koje će vam olakšati život... nađite neki hobi... bilo šta što će vam odagnati misli od surove svakodnevnice... mislim da sam to polako pobijedio... ako neko želi detaljne savjete neka se javi...
Gavaz
Posts: 119
Joined: 27/02/2008 14:39

#14 Re: hijatalna hernija

Post by Gavaz »

Mogla bi se i kakva stranka osnovati, s obzirom koliko nas ima sa ovakvim problrmima.... HH.
DaCo_sa
Posts: 95
Joined: 17/06/2010 15:33

#15 Re: hijatalna hernija

Post by DaCo_sa »

Gavez jel ti imas h.herniju ili su tvoji problemi bili iskljucivo od *stresa* ?? Ja mislim da je povezano jedno s drugim jer su moji simptomi poceli iznenada na radnom mjestu poslije pozamasnog obroka doslo mi je mucno i naravno povratio sam u sagetom polozaju kad sam se ispravio doslo je do uzasne vrtoglavice . tama pred ocima . stezanje u prsima . jako lupanje srca i reko evo ga mozdani ili infarkt :shock:, naravno zavrsim u hitnoj gdje mi prvo izmjere pritisak 170/105 , urade ekg navodno dobar osim vidljive tahikardije i ja s tim nalazom kod svoje doktorice opce prakse koja me na prvu salje na vadzenje krvi a odma po tom kod psihica jer pobogu meni je tek 29 da bi imao problem vezan za srce ili bilo sta drugo ,pa mislim :? A vec nekolko god me muci kiselina zeluca . kasalj i neugodan osjecaj u stomaku i ja joj kazem ali naravno ipak sam morao na svoju inicijativu potrazit pomoc (naravno preko veze ) da snimim zeludac sondom i tu mi konstatuju veliku h. herniju . Ali ruku na srce bio sam mnogo sumnjicav po pitanju mojih simptoma pooput vrtoglavice . mutna glava i td pa sam isao privatno i neurologu snimati color dopler krvnih sudova vrata :-) i eto valjda kako kazu ok je dok nisam dobio nikakvu terapiju .Ma da vam neduljim dalje nalaza i nalaza sam povadio al nista konkkretno osim hernije i anksioznog poremecaja kod psihica :lol: tako da cu morati to i prihvatit mada me i dalje zbunjuje to jako lupanje srca koje me nekolko puta probudilo iz sna :shock: ... vertigo zanima me sta si ti radila od pretraga sve jer smo dosta slicni po simptomima ako ne i isti samo sto je cudno sto ti kazes nemas h. herniju pa od cega onda ti simptomi??
DaCo_sa
Posts: 95
Joined: 17/06/2010 15:33

#16 Re: hijatalna hernija

Post by DaCo_sa »

Evo tek sad vidim na nalazu da imam i GERB (ne znam ni sta je to) . a ovo je moja tacna dijagnoza sto se zeludca tice:Potvrdzen gerb tip GR1, ezofagitis prvog stupnja po Savary Milleru gastro-ezofagealnog usca i kardije. Velika hijatalna hernija gastro-ezofagealnog usca i kardije. potvrdzena erozivna duodenopatija.
User avatar
vertigo24
Posts: 138
Joined: 30/04/2010 01:08
Location: sarajevo

#17 Re: hijatalna hernija

Post by vertigo24 »

Ovako je to kod mene bilo...
PORODJAJ ...krajem januara...23. dan nakon poroda dobijam prvi napad zuci (nisam ni znala da imam kamen u zuci)...par puta na hitnoj zaglavim zbog jakih bolova...daju mi neke injekcije i hajd kuci...ali napadi svaki dan bez obzira na dijetu (caj,dvopek,riza)...svaki napad mi je trajao od 4 pa do 9 sati...nekad i po 2 napada sam imala u toku dana...uzas...nisam vise mogla izdrazati...12 groznih napada za 2 sedmice...

OPERACIJA ZUCI...pocetkom marta...klasicna metoda...zbog 2 kamencica koja su se bila zaglavila u zucnom kanalu...
5. dan nakon operacije dolazim kuci...fino se osjecam...rijesila se problema...sva sretna... imam neko zatezanje u ledjima ali kontam proci ce..ma to je od operacije...medjutim kako vrijeme odmice primjecujem da to zatezanje ne popusta...posebno to osjecam kad nesto radim i kad se krecem...na kontroli mi dr kaze...to je normalno poslije op...prihvatim to...OK...

Poslije 2,3 sedmice otprilike osjecam neku knedlu u grlu...kao da sam se nagutala nekog zraka...podrigujem stalno ali to ne prestaje...imam osjecaj kao da me neko stalno drzi za vrat i gusi me...opet mislim ma nije nista proci ce...
S vremena na vrijeme pocinjem osjecati kiselinu...nagon na povracanje...jako sam zabrinuta jer ja sam samo 1..2...povratila u zivotu...i to kad mi bas nije bilo dobro...cak ni u trudnoci nisam ni 1 povratila...

Poslije toga pocinjem da osjecam slabost...brzo se umaram...malaksala sam jedva stojim na nogama...a cudo... imam apetit...
Jedne veceri osjetim neku cudnu tezinu u glavi...omaglicu...pospanost...odjednom i kao da cu se srusiti...

Sutradan u setnji osjecam kao da mi tlo izmice pod nogama...a nesto mi se cudno desava u glavi...sivilo neko...muka mi ...lose...vrtoglavica...svake sekunde kao da cu se onesvijestiti...
Taj osjecaj me drzi stalno...navece jedva nekako odemo do glavne hitne...tamo mi dezurna "dr" konstatuje kako mi nije nista na osnovu ne znam ni ja cega...htjela ma poslati kuci...ali na moje insistiranje da mi uputnicu za CUM...na CUM-u mi izmjere pritisak...puls 100+nesto...ne znam tacno...ekg...pluca...kaze dezurni dr. Ok je ovo sve...jedino sto mi moze dati je uputnica za neurologa...isto vece na neurologiji...dr me pregleda...ok sve ...da mi da uradim EEG ...TCD i hormone stitne...(ovo sve ambulantno)...

Onda sam pocela preglede da radim ambulantno...to traje od 19.04.
Moja dr....opste prakse je prvo mislila da se ja zezam...foliram...ili sta vec...kao otkud mi toliki simptomi...kao nemoguce to poslije operacije zuci...pa svi se oporave...a kod mene ovako...da bi mi neki dan rekla da je cula jos za neki slucaj zene koja ima probleme poslije operacije i navodno sad mi kao vjeruje...

Uradila sam sljedece nalaze...
KKS,DKS,MINERALORAM,AST,ALT,PROTEINI...puno nekih vrijednosti i sve je ok izuzev SE (sedimentacije) koja mi je vec 10 godina povisena a nikad nisam pronasla uzrok...sve u svemu prije sam se dobro osjecala i sa visokom SE...
EEG- nalaz uredan
TCD-nalaz uredan
Hormoni i ultrazvuk stitne-nalaz uredan
ORL (vrlo malo nagluha  na lijevo uho...audiovestibulogram pokazao neki nistagmus II stupnja...otud valjda i te vrtoglavice...)...dr mi dala da pijem urutal,bilobil i vitamin E...(pomoglo mi nakon mjesec dana ...ne skroz ali...prilicno...)...sad na kotroli dr mi kaze da imam nistagmus I stupnja sto je valjda bolje...ne znam ...ne razumijem se u ovo...
INTERNISTA-pritisak ok...puls kako kad...kad sam smirena oko 80 ...kad nisam ode preko 100...fizioloski nalaz na plucima pokazao poostreno disanje...sto me zabrinulo...odem i uradim isti dan privatno...
RTG SRCA I PLUCA...nalaz ukazuje na neke stare postupalne promjene...oziljne...tipa...hronicnog bronhitisa...ali kao nista patoloski i zabrinjavajuce...jos da napomenem da sam pusac od svoje 13 god...pocetak rata...pa sve dosad...znaci 17 godina...sad ne pusim zato sto mi uzasno smetaju cigarete...imam nagon na povracanje od njih...i muka mi...takodje ni u trudnoci nisam pusila...
RTG sinusa...manje vise b.o....ima neka sjena...kao blaga upala desnog maksilarnog sinusa cini mi se...ORL...mi dala flonidan...i flixonaze...
GASTROSKOPIJA...puno zuci u zelucu nataste...DG:bilijarni refluks i kaskada zeluca...kad sam pitala dr..sta znaci kaskada...jel nesto opasno...da mi objasni onako narodski...rekla mi je ma nista zabrinjavajuce...to je kao varijanta zeluca...kao blago presavijen zeludac...(koji sam vjerovatno zaradila u trudnoci...pa poslije dok su organi dosli na svoje)...dobivanje na kilazi pa mrsanje...prije 3 godine na gastroskopiji nisam imala ni kaskadu ni reflux...moram jos napomenuti da bilijarni reflux nije isto kao i ovaj GERB (acid reflux)...mada ja imam i jedno i drugo...ovaj GERD sam dobila u trudnoci...jaka kiselina...zgaravice...ali mi nije pravio neke probleme...jela sam bademe...
RTG GASTRODUODENUMA SA PASAZOM TANKIH CRIJEVA ...je samo potvrdio gastrosokopiju...blago naglasena kaskada zeluca...GERB...+bilijarni refluks...
Jos da kazem da nemam nikakvih virusnih bolesti tipa...HEPATITIS..A...B...C..HIV...to sam radila na pocetku trudnoce i sve je hvala Bogu negativno...
NEUROLOG mi je dao da uzimam Xanax...0,25 mg...i to sam uzimala...malo me smiri...istina...ali ne otklanja simptome...
Jos sam u fazi vadjenja nalaza...pa javim sta je bilo...uglavnom to je to...
Dakle od dijagnoza imam GERB...bilijarni refluks (koji je mislim gori od ovog GERBA)...blagu kaskadu na zelucu i na plucima poostreno disanje...najvjerovatnije taj hronicni bronhitis...i jos jednom da napomenem da sam se odlicno osjecala prije operacije zuci...problemi su nastupili poslije...

Moji simptomi:
1.GUSENJE,STEZANJE U PRSIMA,KNEDLA U GRLU,GUTANJE ZRAKA (ovaj mi je najgori)
2.MUCNINA,NAGON NA POVRACANJE ALI NE POVRACAM (svaki dan...zavisi koliko sta jedem...pijem...radim...)
3.OSJECAJ SLABOSTI,BRZO ZAMARANJE (JEDVA SE KRECEM...NAJBOLJE SE OSJECAM U KREVETU DOK LEZIM...ILI JOS BOLJE DOK SPAVAM) (i ovaj mi je uzas)
4.VRTOGLAVICA (OSJECAJ PIJANSTVA,LELUJANJE,KAO NEKA BLOKADA U GLAVI...TESKO MI JE OVO OPISATI)
5.PROLJEV (JAKO CESTO...TO ZNAM DA JE DONEKLE NORMALNO KOD ONIH KOJIMA JE ODSTANJENA ZUC)
6.BOL (U LEDJIMA,PRSIMA...NE TOLIKO JAK ALI SMETA...POSEBNO IZRAZEN PRILIKOM AKTIVNOSTI...KRETANJA...SAGINJANJA...
Sve u svemu...hvala Bogu...nista strasno...dosad od dg....ali s druge strane toliko problema...sva sreca pa sam na porodiljskom...inace ako danas napravim rucak...zabavim se oko bebe...to mi je plafon...ne mogu vise...ja ne znam nikog ko je imao slicne probleme...pitam se do kad ovako.....svaki dan isto...kvalitet zivota bezveze skroz...svi mi govore ma opusti se---manje stresa itd...i kad sam najopustenija imam ove simptome...meni je ovo mucenje...znam da sam puno depresivna i da sam jako anksiozna...tesko je meni sve ovo objasniti nekom...
Last edited by vertigo24 on 23/12/2011 18:24, edited 2 times in total.
User avatar
vertigo24
Posts: 138
Joined: 30/04/2010 01:08
Location: sarajevo

#18 Re: hijatalna hernija

Post by vertigo24 »

nastavice se...
Gavaz
Posts: 119
Joined: 27/02/2008 14:39

#19 Re: hijatalna hernija

Post by Gavaz »

DaCo_sa wrote:Gavez jel ti imas h.herniju ili su tvoji problemi bili iskljucivo od *stresa* ?? Ja mislim da je povezano jedno s drugim jer su moji simptomi poceli iznenada na radnom mjestu poslije pozamasnog obroka doslo mi je mucno i naravno povratio sam u sagetom polozaju kad sam se ispravio doslo je do uzasne vrtoglavice . tama pred ocima . stezanje u prsima . jako lupanje srca i reko evo ga mozdani ili infarkt :shock:, naravno zavrsim u hitnoj gdje mi prvo izmjere pritisak 170/105 , urade ekg navodno dobar osim vidljive tahikardije i ja s tim nalazom kod svoje doktorice opce prakse koja me na prvu salje na vadzenje krvi a odma po tom kod psihica jer pobogu meni je tek 29 da bi imao problem vezan za srce ili bilo sta drugo ,pa mislim :? A vec nekolko god me muci kiselina zeluca . kasalj i neugodan osjecaj u stomaku i ja joj kazem ali naravno ipak sam morao na svoju inicijativu potrazit pomoc (naravno preko veze ) da snimim zeludac sondom i tu mi konstatuju veliku h. herniju . Ali ruku na srce bio sam mnogo sumnjicav po pitanju mojih simptoma pooput vrtoglavice . mutna glava i td pa sam isao privatno i neurologu snimati color dopler krvnih sudova vrata :-) i eto valjda kako kazu ok je dok nisam dobio nikakvu terapiju .Ma da vam neduljim dalje nalaza i nalaza sam povadio al nista konkkretno osim hernije i anksioznog poremecaja kod psihica :lol: tako da cu morati to i prihvatit mada me i dalje zbunjuje to jako lupanje srca koje me nekolko puta probudilo iz sna :shock: ... vertigo zanima me sta si ti radila od pretraga sve jer smo dosta slicni po simptomima ako ne i isti samo sto je cudno sto ti kazes nemas h. herniju pa od cega onda ti simptomi??
Sve je to povezano. Mislim da svi problemi nastaju od stresa, ali zavisi od organizma do organizma kako će se manifestovati. Nekog spuca srčani, nekog moždani, nekog visok pritisak, a nekog... HH. Uvijek se sjetim onih ljudi na Kavkazu koji dugo žive. I puše i piju! Ali... nemaju TV, novina, saobraćaja, politike, kredita, ... itd. Imaju stada ovaca i to je sve! Nema sekiracije!
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#20 Re: hijatalna hernija

Post by sarlo »

vertigo24 wrote:Ovako je to kod mene bilo...
PORODJAJ ...
OPERACIJA ZUCI...

Poslije 2,3 sedmice otprilike osjecam neku knedlu u grlu...kao da sam se nagutala nekog zraka...podrigujem stalno ali to ne prestaje...imam osjecaj kao da me neko stalno drzi za vrat i gusi me...opet mislim ma nije nista proci ce...
S vremena na vrijeme pocinjem osjecati kiselinu...nagon na povracanje...jako sam zabrinuta jer ja sam samo 1..2...povratila u zivotu...i to kad mi bas nije bilo dobro...cak ni u trudnoci nisam ni 1 povratila...

Poslije toga pocinjem da osjecam slabost...brzo se umaram...malaksala sam jedva stojim na nogama...a cudo... imam apetit...
Jedne veceri dok sam uspavljivala bebu osjetim neku cudnu tezinu u glavi...omaglicu...pospanost...odjednom i kao da cu se srusiti...

Sutradan u setnji osjecam kao da mi tlo izmice pod nogama...guram kolica...a nesto mi se cudno desava u glavi...sivilo neko...muka mi ...lose...vrtoglavica...svake sekunde kao da cu se onesvijestiti...
Taj osjecaj me drzi stalno...navece jedva nekako odemo do glavne hitne...tamo mi dezurna glupaca...(moram da se tako izrazim) konstatuje kako mi nije nista na osnovu ne znam ni ja cega...htjela ma poslati kuci...ali na moju drskost (jer je zasluzila) i insistiranje da mi uputnicu za CUM...na CUM-u mi izmjere pritisak...puls 100+nesto...ne znam tacno...ekg...pluca...kaze dezurni dr. Ok je ovo sve...jedino sto mi moze dati je uputnica za neurologa...isto vece na neurologiji...dr me pregleda...ok sve ...da mi da uradim EEG ...TCD i hormone stitne...(ovo sve ambulantno)...

Dodjem kuci opet sutradan..nedjelja...hitna...iz hitne u dom zdravlja...Otoka...tamo isto neka smusena dezurna doktorica opce prakse...kaze ne znam sta da ti radim...eto hoces infuziju...a nije me ni saslusala...jos se naljutila jer sam je „digla s kafe“...pocela da tersa meni...ali je spustila loptu kad sam joj pokazala zube...kad sam vidjela da zena zaista nema pojma ili nece...tj ne zna da radi svoj posao...samo sam se zahvalila i izasla...

Onda sam pocela preglede da radim ambulantno...to traje od 19.04.
Moja dr....opste prakse je prvo mislila da se ja zezam...foliram...ili sta vec...kao otkud mi toliki simptomi...kao nemoguce to poslije operacije zuci...pa svi se oporave...a kod mene ovako...da bi mi neki dan rekla da je cula jos za neki slucaj zene koja ima probleme poslije operacije i navodno sad mi kao vjeruje...

Uradila sam sljedece nalaze...
KKS,DKS,MINERALORAM,AST,ALT,PROTEINI...puno nekih vrijednosti i sve je ok izuzev SE (sedimentacije) koja mi je vec 10 godina povisena a nikad nisam pronasla uzrok...sve u svemu prije sam se dobro osjecala i sa visokom SE...
EEG- nalaz uredan
TCD-nalaz uredan
Hormoni i ultrazvuk stitne-nalaz uredan
ORL (vrlo malo nagluha  na lijevo uho...audiovestibulogram pokazao neki nistagmus II stupnja...otud valjda i te vrtoglavice...)...dr mi dala da pijem urutal,bilobil i vitamin E...(pomoglo mi nakon mjesec dana ...ne skroz ali...prilicno...)...sad na kotroli dr mi kaze da imam nistagmus I stupnja sto je valjda bolje...ne znam ...ne razumijem se u ovo...
INTERNISTA-pritisak ok...puls kako kad...kad sam smirena oko 80 ...kad nisam ode preko 100...fizioloski nalaz na plucima pokazao poostreno disanje...sto me zabrinulo...odem i uradim isti dan privatno...
RTG SRCA I PLUCA...nalaz ukazuje na neke stare postupalne promjene...oziljne...tipa...hronicnog bronhitisa...ali kao nista patoloski i zabrinjavajuce...jos da napomenem da sam pusac od svoje 13 god...pocetak rata...pa sve dosad...znaci 17 godina...sad ne pusim zato sto mi uzasno smetaju cigarete...imam nagon na povracanje od njih...i muka mi...takodje ni u trudnoci nisam pusila...
RTG sinusa...manje vise b.o....ima neka sjena...kao blaga upala desnog maksilarnog sinusa cini mi se...ORL...mi dala flonidan...i flixonaze...
GASTROSKOPIJA...puno zuci u zelucu nataste...DG:bilijarni refluks i kaskada zeluca...kad sam pitala dr..sta znaci kaskada...jel nesto opasno...da mi objasni onako narodski...rekla mi je ma nista zabrinjavajuce...to je kao varijanta zeluca...kao blago presavijen zeludac...(koji sam vjerovatno zaradila u trudnoci...pa poslije dok su organi dosli na svoje)...dobivanje na kilazi pa mrsanje...prije 3 godine na gastroskopiji nisam imala ni kaskadu ni reflux...moram jos napomenuti da bilijarni reflux nije isto kao i ovaj GERB (acid reflux)...mada ja imam i jedno i drugo...ovaj GERD sam dobila u trudnoci...jaka kiselina...zgaravice...ali mi nije pravio neke probleme...jela sam bademe...
RTG GASTRODUODENUMA SA PASAZOM TANKIH CRIJEVA ...je samo potvrdio gastrosokopiju...blago naglasena kaskada zeluca...GERB...+bilijarni refluks...
Jos da kazem da nemam nikakvih virusnih bolesti tipa...HEPATITIS..A...B...C..HIV...to sam radila na pocetku trudnoce i sve je hvala Bogu negativno...
NEUROLOG mi je dao da uzimam Xanax...0,25 mg...i to sam uzimala...malo me smiri...istina...ali ne otklanja simptome...
Jos sam u fazi vadjenja nalaza...pa javim sta je bilo...uglavnom to je to...
Dakle od dijagnoza imam GERB...bilijarni refluks (koji je mislim gori od ovog GERBA)...blagu kaskadu na zelucu i na plucima poostreno disanje...najvjerovatnije taj hronicni bronhitis...i jos jednom da napomenem da sam se odlicno osjecala prije operacije zuci...problemi su nastupili poslije...

Moji simptomi:
1.GUSENJE,STEZANJE U PRSIMA,KNEDLA U GRLU,GUTANJE ZRAKA (ovaj mi je najgori)
2.MUCNINA,NAGON NA POVRACANJE ALI NE POVRACAM (svaki dan...zavisi koliko sta jedem...pijem...radim...)
3.OSJECAJ SLABOSTI,BRZO ZAMARANJE (JEDVA SE KRECEM...NAJBOLJE SE OSJECAM U KREVETU DOK LEZIM...ILI JOS BOLJE DOK SPAVAM) (i ovaj mi je uzas)
4.VRTOGLAVICA (OSJECAJ PIJANSTVA,LELUJANJE,KAO NEKA BLOKADA U GLAVI...TESKO MI JE OVO OPISATI)
5.PROLJEV (JAKO CESTO...TO ZNAM DA JE DONEKLE NORMALNO KOD ONIH KOJIMA JE ODSTANJENA ZUC)
6.BOL (U LEDJIMA,PRSIMA...NE TOLIKO JAK ALI SMETA...POSEBNO IZRAZEN PRILIKOM AKTIVNOSTI...KRETANJA...SAGINJANJA...

Sve u svemu...hvala Bogu...nista strasno...dosad od dg....ali s druge strane toliko problema...sva sreca pa sam na porodiljskom...inace ako danas napravim rucak...zabavim se oko bebe...to mi je plafon...ne mogu vise...napolje izlazim samo kad vadim nalaze i to jedva...e sad tesko je reci zasto i od cega mi svi ovi simptomi...ja ne znam nikog ko je imao slicne probleme...pitam se do kad ovako...trzam se i rukama i nogama al...ne ide...svaki dan isto...kvalitet zivota bezveze skroz...hoce li ovako biti do kraja mog zivota?...koliko cu izdrzati i koliko cu zivjeti ovako?svi mi govore ma opusti se---manje stresa itd...i kad sam najopustenija imam ove simptome...meni je ovo mucenje...znam da sam puno depresivna i da sam jako anksiozna...ali sve to se jos nadodalo na sve moje probleme...tesko je meni sve ovo objasniti nekom...isto sto ni ja nisam znala sta je porodjaj dok nisam dozivjela...(a nije nista u poredenju sa ovim problemima)...ako nista prodje brzo...trajanje mu je ograniceno-.—sve u svemu osjecam se kao invalid...i totalno ovisno...trpim...patim se...jer nisam u stanju do samoposluge da odem...a uvijek sam bila od akcije...nezavisna...sve mi ovo tesko pada...zamaram se puno i razmisljanjem...a imam osjecaj da zamaram i druge...i da dosadjujem...jedina svijetla tacka su mi moj muz i dijete koji mi daju snagu i cine me sretnom...
Imam druga...bavi se egzorcizmom..
..gledao je na Nacionalnoj geografiji i tehnike primitivnih operacija..Maje, Asteke,..
..planira da se u buducnosti i time bavi...i estetskim operacijama..
S obzirom da si sretna nemoze ti pomoci.
User avatar
vertigo24
Posts: 138
Joined: 30/04/2010 01:08
Location: sarajevo

#21 Re: hijatalna hernija

Post by vertigo24 »

sarlo wrote: Imam druga...bavi se egzorcizmom..
..gledao je na Nacionalnoj geografiji i tehnike primitivnih operacija..Maje, Asteke,..
..planira da se u buducnosti i time bavi...i estetskim operacijama..
S obzirom da si sretna nemoze ti pomoci.
Obzirom da imas druga koji ima u planu da se bavi primitivnim operacijama...savjetovala bih ti jednu dobru nadogradnju mozga...na toj tvojoj primitivnoj glavi...al "s" obzirom (kao sto kazes) da si jako glup/a sa svojim izjavama... nema ti pomoci...
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#22 Re: hijatalna hernija

Post by sarlo »

vertigo24 wrote:
sarlo wrote: Imam druga...bavi se egzorcizmom..
..gledao je na Nacionalnoj geografiji i tehnike primitivnih operacija..Maje, Asteke,..
..planira da se u buducnosti i time bavi...i estetskim operacijama..
S obzirom da si sretna nemoze ti pomoci.
Obzirom da imas druga koji ima u planu da se bavi primitivnim operacijama...savjetovala bih ti jednu dobru nadogradnju mozga...na toj tvojoj primitivnoj glavi...al "s" obzirom (kao sto kazes) da si jako glup/a sa svojim izjavama... nema ti pomoci...
Kazu da humor lijeci.
Sori za neuspjesan pokusaj.
Sve je to vjerovatno poslijedica vlikih promjena promjena u organizmu u trudnoci i poslije. Na hormonalnoj i psihickoj bazi, kad dodje do ravnoteze u tijelu i ti osjecaji ce proci.
User avatar
vertigo24
Posts: 138
Joined: 30/04/2010 01:08
Location: sarajevo

#23 Re: hijatalna hernija

Post by vertigo24 »

sarlo wrote:
Kazu da humor lijeci.
Sori za neuspjesan pokusaj.
Sve je to vjerovatno poslijedica vlikih promjena promjena u organizmu u trudnoci i poslije. Na hormonalnoj i psihickoj bazi, kad dodje do ravnoteze u tijelu i ti osjecaji ce proci.
Kazu da istina vrijedja...sory u tvom slucaju...i malo se uozbilji...nije ni mjesto ni vrijeme za glupe izjave...a sad zavrsavamo s ovim..;)...
DaCo_sa
Posts: 95
Joined: 17/06/2010 15:33

#24 Re: hijatalna hernija

Post by DaCo_sa »

vertigo ako te iko razumijem onda sam to ja . E ovako da ti pomenem da mene najvise hvata panika od nasih nazalost povrsnih doktora i njihovih isto tako povrsnih pregleda koji nerijetko daju *od oka* dg jer sam se ja uvjerio na tome na vlastitoj kozi . Nikad nebi znao da imam h. herniju i gerb da sam vjerovao svojoj doktorici koja me na prvu proglasila anksioznim i kljukala me xanaxom od kojeg mi se jos vise vrtilo :-) , jos kad sam joj poceo donosit jedan po jedan nalaz da bar ima neko evidenciju u kartonu radi terapije ona je neskrivajuci sarkazam i podsmijavanje u svom nimalo na oko izglednom licu pocela davati komentare tipa smaram je i oduzima njeno dragocjeno vrijeme ( mogla je u tom periodu obrve pocupat ili sta vec ne ) . Sve to me i navelo na strah i osjecaj bezpomocnosti i kome vjerovati vise. Jedno vrijeme mi se nije dalo nikako izlazit iz kuce sreca pa sam bio na bolovanju ( sreca u nesreci ) jer sam operisao u to vrijeme ruku , pao na poslu jer sam imao vrtoglavice konstantne i jednostavno sam bio totalno dezorjentisan a kao posljedica toga otvoreni lom lijeve podlaktice . 30 kopci ,ploca i td .Isto kao i ti sto se tice poroda kazes da nije ni blizu tvojih simptoma tako i ja bih ponovo slomio ruku i sav taj bol ponovo pretrpio a ovaj jedan dan sa oviim mojim siptomima nedaj boze nikom jer je totalno smaranje i jednostavno te koci u funkcionisanju u zivotu . Ja sam odlucio da se postepeno pokusam malo opustit (iaoko neam nekih stresova u zivotu osim ovih) i da malo probam zanemarit simptome pa da vidim dokle i kako ...
IHAVEDREAM
Posts: 4591
Joined: 08/12/2008 05:03

#25 Re: hijatalna hernija

Post by IHAVEDREAM »


Moji simptomi:
1.GUSENJE,STEZANJE U PRSIMA,KNEDLA U GRLU,GUTANJE ZRAKA (ovaj mi je najgori)
2.MUCNINA,NAGON NA POVRACANJE ALI NE POVRACAM (svaki dan...zavisi koliko sta jedem...pijem...radim...)
3.OSJECAJ SLABOSTI,BRZO ZAMARANJE (JEDVA SE KRECEM...NAJBOLJE SE OSJECAM U KREVETU DOK LEZIM...ILI JOS BOLJE DOK SPAVAM) (i ovaj mi je uzas)
4.VRTOGLAVICA (OSJECAJ PIJANSTVA,LELUJANJE,KAO NEKA BLOKADA U GLAVI...TESKO MI JE OVO OPISATI)
5.PROLJEV (JAKO CESTO...TO ZNAM DA JE DONEKLE NORMALNO KOD ONIH KOJIMA JE ODSTANJENA ZUC)
6.BOL (U LEDJIMA,PRSIMA...NE TOLIKO JAK ALI SMETA...POSEBNO IZRAZEN PRILIKOM AKTIVNOSTI...KRETANJA...SAGINJANJA...

Jednostavno, nisam mogla da ne odgovorim, jer sam prolazila kroz isti "PAKAO" u kojem se ti sada nalazis!
Jedina razlika, meni je konstatovan ULCER NA ZELUCU, a sve ostale tegobe su manje vise iste..... :sad:
U mom slucaju, tegobe su bile (i sada se ponekada jave,ali jako rijetko jer im znam uzrok)...PSIHOSOMATSKE....
Mene ni rodjeni suprug nije mogao pomoci(iako je psiholog po profesiji), sve dok nisam sama odlucila da potrazim klinickog psiholaoga.....i mogu ti reci,najiskrenije, nakon 4 sedmice (osam seansi i razgovora)...a to je bilo prije 15 godina...osjecam se izvrsno. Simptomi se jave ponekad,uzrokovani stresom ili povecanom brigom, ali kada znas da ih prepoznas,.....lakse ti je da ih prevazidjes!
Da napomenem, uzrok mojih tegoba je PTS (posttraumatski sindrom )uzrokovan ratnim dogadjanjima.....

Moras da naucis da zivis ponovo normalno, da se oslobodis "BOLESNOG STANJA", gledas sebe i svijet oko tebe sa POZITIVNOG aspekta........I da vjerujes u to!
Zelim ti mnogo srece.......Vjeruj mi, kada prevazidjes taj momenat nesigurnosti, tek tada ces shvatiti koliko si snazna licnost!
Post Reply