hijatalna hernija

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#101 Re: hijatalna hernija

Post by Max Bunker »

Iko ?
The Realist
Posts: 6776
Joined: 31/03/2006 11:46
Location: Sarajevo

#102 Re: hijatalna hernija

Post by The Realist »

Max Bunker wrote:Eh ovako drugovi, ja sutra trebam da idem na tu gastroskopiju i citajuci ovo, mogu vam reci da me je uhvatila panika. Pa jel' se to moze izlijeciti ? :shock:

Ja sam od simptoma, prvo dva puta imao jak pritisak ispod prsne kosti ( kao da cu dobiti infarkt ).
Nakon toga sam imao te neke, nije preskakanja srca, ali kao da mi se srce opusti ( k'o zica na gitari ) pa ono malo tandrce ili tupi bol ispod grudne kosti i izmedju plecki.
Misleci da je srce, otisao sam kardiologu, radili mi EKG srca i ultrazvuk i sve bilo super. Doktorica mi rekla kada opet osjetim te simptome, da joj se odmah javim, sto sam i uradio i pritisak i EKG bilo odlicni. Tek kasnije u slucajnom razgovoru sa prijateljem, on mi kaze da je njegova sestra imala iste simptome i da su na kraju otkrili da je u pitanju neko ostecenje zelucanog zica, sto je izlijecila nekim tabletama i drugacijim nacinom ishrane. Nakon toga, otisao sam doktoru, objasnio mu sve, on rekao da je skoro sigurno hernija ali da trebam sacekati gastroskopiju i da se nista ne brinem.

Da jos dodam da mi to traje zadnjih mjesec dana, te da nakon jela kao podrigujem ( niej to pravo podrigivanje ) a nekada, kada je malo jaca i masnija hrana, osjetim kao da mi je stomak dosao u pluca.
Da. U zavisnosti od veličine, te težine simptoma, koristi se medikamentozna, odnosno hirurška terapija.
dona
Posts: 53
Joined: 06/07/2008 11:13

#103 Re: hijatalna hernija

Post by dona »

Desava li se ikome oticanje ruku nakon spavanja, zbog HH? imam ogromnih problema sa zelucem, zgaravicom, podrigivanjem, gasovima, mucninom, i ono sto me izludjuje je osjecaj kao da me neko davi u podrucju ispod jezika, nekad mi se tako ukruti taj dio koji se opusta jedino nakon sto podrignem :sad:
Nemam bolove jake ali imam nelagodu uzasnu, koja mi izaziva strahove i depresiju. Jednostavno mi se nekad noge ''oduzmu'', preznojim se, dobijem nekad i manju groznicu pracenu temperaturom 37. Da li ima neko sa slicnim tegobama?
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#104 Re: hijatalna hernija

Post by madnessa »

dona wrote:Desava li se ikome oticanje ruku nakon spavanja, zbog HH? imam ogromnih problema sa zelucem, zgaravicom, podrigivanjem, gasovima, mucninom, i ono sto me izludjuje je osjecaj kao da me neko davi u podrucju ispod jezika, nekad mi se tako ukruti taj dio koji se opusta jedino nakon sto podrignem :sad:
Nemam bolove jake ali imam nelagodu uzasnu, koja mi izaziva strahove i depresiju. Jednostavno mi se nekad noge ''oduzmu'', preznojim se, dobijem nekad i manju groznicu pracenu temperaturom 37. Da li ima neko sa slicnim tegobama?
Ne dešava, ali ne znači da veća HH ne utiče na probleme sa srcem. Simptomi podsjećaju na GERB. U svakom slučaju otići ljekaru. Nije se s tim igrati.
Max Bunker
Posts: 2406
Joined: 19/03/2010 00:16

#105 Re: hijatalna hernija

Post by Max Bunker »

Danas sam isao opet doktoru, nisam radio gastroskopiju ( jer sam je radio prije sedam mjeseci mozda i tada su nalazi bili cisti ), vec samo da me pregleda. Cula moje simptome, rekla mi da jedem manje a cesce, dala mi da iduce tri sedmice pijem Controloc i ako mi ne bude bolje, da idem na rengen. Jedina dva simptoma koja sam imao jesu pritisak u grudima i kao da mi neko ili nesto plese/hoda na ulazu jednjaka u zeludac i malo lijevo, oko rebra.

Doktorica porodicne medicine mi je rekla da hernija nije nista opasno, da se samo malo pripazi na ishranu, uzima se odredjeno vrijeme lijek ( zavisi koji lijek doktor propise ) i opet bude sve ok. Po ovima sa klinike, isto nemam osjecaj da je to nesto zeznuto. Vi koji imate to, ili ste imali, kako ste deverali i lijecili istu ? (ponavljam, prije sedam mjeseci sa istim simptomima meni gastroskopija nije pokazala nikakvu herniju ).
DaCo_sa
Posts: 95
Joined: 17/06/2010 15:33

#106 Re: hijatalna hernija

Post by DaCo_sa »

Evo i mene nakon duze pauze od ove teme koju sam pokrenuh :) Sve te simptome koje ste naveli takodjer imam i nista se nije promjenilo za ovo vrijeme .Ozbiljno razmisljam o operaciji samo sto ne znam gdje se to kod nas u Sa radi i koje najstrucniji za takav zahvat , da ponovm , u pitanju je hijatlana klizajuca hernija od 8 cm.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#107 Re: hijatalna hernija

Post by O'zone »

Ma to krenulo :mrgreen: ja svoju opet neki dan istegao i opet u snu, doduše dan prije micao neke regale u sobi i to me dokusurilo. Sad opet moram loviti Mandžukića (ako je živ-nadam se da jeste) da me razbuca :mrgreen:
mali_balon
Posts: 11272
Joined: 12/09/2012 09:57

#108 Re: hijatalna hernija

Post by mali_balon »

O'zone wrote:Ma to krenulo :mrgreen: ja svoju opet neki dan istegao i opet u snu, doduše dan prije micao neke regale u sobi i to me dokusurilo. Sad opet moram loviti Mandžukića (ako je živ-nadam se da jeste) da me razbuca :mrgreen:
Sta cemo ako nije :sad:
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#109 Re: hijatalna hernija

Post by O'zone »

mali_balon wrote:
O'zone wrote:Ma to krenulo :mrgreen: ja svoju opet neki dan istegao i opet u snu, doduše dan prije micao neke regale u sobi i to me dokusurilo. Sad opet moram loviti Mandžukića (ako je živ-nadam se da jeste) da me razbuca :mrgreen:
Sta cemo ako nije :sad:
Pušiona :(

Imaš info da nije ili?
mali_balon
Posts: 11272
Joined: 12/09/2012 09:57

#110 Re: hijatalna hernija

Post by mali_balon »

O'zone wrote:
mali_balon wrote:
O'zone wrote:Ma to krenulo :mrgreen: ja svoju opet neki dan istegao i opet u snu, doduše dan prije micao neke regale u sobi i to me dokusurilo. Sad opet moram loviti Mandžukića (ako je živ-nadam se da jeste) da me razbuca :mrgreen:
Sta cemo ako nije :sad:
Pušiona :(

Imaš info da nije ili?
Nemam pojma, nadam se da nije, prosle godine kada sam mu isao bio je zdraviji, bolji i jaci od mene :D
User avatar
otherside
Posts: 4917
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#111 Re: hijatalna hernija

Post by otherside »

Ziv vam je Mandzukic. I dalje je u manicnoj fazi :D
User avatar
BHfanatik
Posts: 257
Joined: 12/12/2012 21:36
Location: Sarajevo

#112 Re: hijatalna hernija

Post by BHfanatik »

Joj i ja imam ovu herniju. Gdje se tacno nalazi taj Mandzukic? Mnogi ga hvale u ovoj temi pa da vidimo da li meni moze sta pomoci. Ja vam u Rakovici samo za Skafu znam. Je li on u blizini?
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#113 Re: hijatalna hernija

Post by O'zone »

BHfanatik wrote:Joj i ja imam ovu herniju. Gdje se tacno nalazi taj Mandzukic? Mnogi ga hvale u ovoj temi pa da vidimo da li meni moze sta pomoci. Ja vam u Rakovici samo za Skafu znam. Je li on u blizini?
Ma ni blizu :mrgreen: Kad prođeš kroz centar Rakovice imaš skretanje lijevo za WP Milos betonaru kad skreneš nekih cca 50 metara opet skretanje lijevo između kuća ili samo pitaj dole ga svako zna. Samo nemoj ići ne najavljen i bez nalaza tu je zadrt pravo.
otherside wrote:Ziv vam je Mandzukic. I dalje je u manicnoj fazi :D
:kiss:
mali_balon wrote: Nemam pojma, nadam se da nije, prosle godine kada sam mu isao bio je zdraviji, bolji i jaci od mene :D
E! Koštao si me živaca :hitna:
zaritisinebrute
Posts: 152
Joined: 13/03/2005 22:36
Location: Sarajevo

#114 Re: hijatalna hernija

Post by zaritisinebrute »

Eh ovako prije godinu i nesto sam imao sam problema sa zelucem i izbacivanjem hrane odmah nakon sto je pojedem
Otisao na gastroskopiju gdje mi je dijagnosticirana hijatus hernija, refluks i ostecenje sluznice zeluca kao i sluznice grla tj puta do jednjaka (zbog refluksa i kiseline)

Pio sam trojnu terapiju
Pa fenisk, ranital, espumisan itd. plus preporucena higijenska dijeta, spavanje sa dignutim jastukom i jedenje ispravljenih ledja a la englezi (doktoricine rijeci)

Sve se to pomalo umirlo nakon nekog vremena ali cim sam se opustio ja sam nastavio narednih godinu dana jesti sve sto ne trebam u velikim kolicinama da bi se sada doveo do toga da sve sto strpam u usta nakon nekog vremena polovinu/ili sve izbacim i to podrignem i samo krene iz mene (nemam nagon za povracanje nego samo izadje)

Eh ja znam da bi mozda trebao ponovo na gastroskopiju ali postoji li nesto sto koze ublaziti sve ovo
Pijem feniks i ponekad umjesto njega ranital ali ponekad ne pomazu u tom izbacivanju hrane :/
Pijem i caj od kunice i metvice
Ali ne pomogne nekada

Inace nemam bolove, nemam zgaravicu ali kasljem mnogo svako jutro skoro (nisam pregladjen, nemam temperaturu itd.)
Hernija54
Posts: 4
Joined: 26/12/2013 12:53

#115 Re: hijatalna hernija

Post by Hernija54 »

Zdravo svima!
Najprije puno pozdrava, posto sam novi na ovom ljepom forumu!
Inace i ja imam kliznu kilu (hiatus hernija) na zeludcu. Kada mirujem sve je OK! ;-) no kada se krecem ili lezim e tek onda nastaju problemi. Kada radim ili brzo se krecem nastaje pravi pakao,... :-) pece me mnogo oko dijafragme. Pijem medikament "Omeprazol" i neke cajeve,...isto sam na nekoj dijeti, ali rezultati su vrlo slabi. Hvata me panika!? :shock: :?
Ponekad za da smanjim "paniku" popijem po neko pivo, e tek onda pogorsa se stvar?! :cry: :sad:
Dajte recite neki savet kako da se izvucem od ove napasti?
Hvala puno na eventualnom savjetu! :thumbup:

P.S.
Kako ovde se ubacuje slicica (fotka) - hernije.
DaCo_sa
Posts: 95
Joined: 17/06/2010 15:33

#116 Re: hijatalna hernija

Post by DaCo_sa »

Hernija54 wrote:Zdravo svima!
Najprije puno pozdrava, posto sam novi na ovom ljepom forumu!
Inace i ja imam kliznu kilu (hiatus hernija) na zeludcu. Kada mirujem sve je OK! ;-) no kada se krecem ili lezim e tek onda nastaju problemi. Kada radim ili brzo se krecem nastaje pravi pakao,... :-) pece me mnogo oko dijafragme. Pijem medikament "Omeprazol" i neke cajeve,...isto sam na nekoj dijeti, ali rezultati su vrlo slabi. Hvata me panika!? :shock: :?
Ponekad za da smanjim "paniku" popijem po neko pivo, e tek onda pogorsa se stvar?! :cry: :sad:
Dajte recite neki savet kako da se izvucem od ove napasti?
Hvala puno na eventualnom savjetu! :thumbup:

P.S.
Kako ovde se ubacuje slicica (fotka) - hernije.
Kolika ti je hernija i kakve jos imas tegobe ? probaj ponekad nesto popit tipa lexilium ( meni dr. propisala pa drmnem sta cu )
Hernija54
Posts: 4
Joined: 26/12/2013 12:53

#117 Re: hijatalna hernija

Post by Hernija54 »

Hernija je velicine male jabuke. :(
Najvise mi smeta kada se krecem i radim. Nocu moram da lezim na ledja sa glavom podignutom oko 20cm naslonjenu na jastuk. :-? Inace ako menjam polozaj imam problema!?
Uzdravlje!
Lamya
Posts: 4
Joined: 27/04/2014 01:35

#118 Re: hijatalna hernija

Post by Lamya »

Pozdrav.Imam problema sa zelucom vec godinu,dvije i pogotovo zadnjih par mjeseci.Abdomen mi je konstantno nadut,osim ujutro,a nadutost se povecava tokom dana,ovisi sta jedem.U zadnje vrijeme me pocelo "zariti"u gornjem dijeli stomaka,tik ispod grudnog kosa i osjecam kiselinu.Medjutim,prije par noci sam zavrsila u hitnoj jer mi se stomak toliko napuhao i dobila sam nenormalne bolove ,pogotovo u predjelu ispod grudnog kosa.Bol se sirio prema ledjima i stvarao pritisak na kompletan abdomen,jedva sam disala.Doktorica u hitnoj mi je rekla da vjerovatno imam kilu na zelucu i da uradim gastroskopiju,koju sam vec pokusala uraditi i nisam mogla izdrzati.Da li je moguce da i ja stvarno imam tu herniju?Pogotovo sto sam procitala ove postove i imam dosta simptoma kao i ostali,a da ne spominjem neku slabost i nemoc koju osjecam vec neko vrijeme,koja je toliko neugodna i neprijatna,najradije bih spavala,lezala,ta slabost mi stvara nervozu u kompletnom tijelu.Inace se bavim sportom i pazim sta jedem i dosta sam i smrsala :( Hvala unaprijed. :)
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#119 Re: hijatalna hernija

Post by manekenka u penziji »

Pa morali su ti oni reci da li je imaš ili ne ako si već radila gastroskopiju.
Nije bitno sto nisi mogla izdržati cijeli postupak, oni ako su vidjeli suzenje morali su ti reci sta ono predstavlja. Bolje da si slusala doktora nego da sad na forumu naglabamo je li kila ili nije.
Da si izdrzala do kraja bilo bi bolje jer bi ti je i izmjerili a uz to bi vidjeli u kakvom ti je stanju zeludac. Iako gastroskopija nije ugodan zahvat ni osobama bez hernije, ne može ti se desiti nista osim sto imaš osjećaj gušenja i nagon za povraćanje.
Jesi li dobila ista od tableta?
Lamya
Posts: 4
Joined: 27/04/2014 01:35

#120 Re: hijatalna hernija

Post by Lamya »

Ma džaba,nisam mogla izdržati,nije mogla nista ni vidjeti jer nije uspjela ni poceti gastroskopiju kako treba.Dobila sam controloc,kao neku preventivu i nista vise.Ne znam da li postoji neki drugi pregled osim gastroskopije da se sve to vidi?
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#121 Re: hijatalna hernija

Post by manekenka u penziji »

Ima gutanje krede, ali to nosi gore posljedice nego gastroskopija. Danima ćeš povraćati i bolit ce te želudac.
Pokušaj sad, ako ti se smirio želudac da uradis gastroskopiju, možda ce ti biti lakše.
Zapamti da ti se apsolutno nista ne može desiti. Neces se ugušiti, nećeš povratiti, ako imaš herniju bolit ce ali jako brzo prodje, stvar je u sekundama.
Controloc je dobar, meni je malo smirio želudac ali se brzo vratio na isto.
Lamya
Posts: 4
Joined: 27/04/2014 01:35

#122 Re: hijatalna hernija

Post by Lamya »

E gutala sam kredu i to mi nije bio problem....tada su mi samo nasli da mi je sluznica zeluca upaljena,otecena...ali to je bilo prije dvije godine.Evo vec dva dana pazim sta jedem,ne jedem ljuto,pikantno,przeno i bolje mi je stomak....a to mi je i doktorica rekla da ne smijem jesti.Cula sam da ima i gastroskopija sa anestezijom,samo sto kod nas nece da je rade. :sad:
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#123 Re: hijatalna hernija

Post by manekenka u penziji »

Rade je privatno. 200 KM.
Lamya
Posts: 4
Joined: 27/04/2014 01:35

#124 Re: hijatalna hernija

Post by Lamya »

Ma nema sanse :)
marenelka
Posts: 1
Joined: 08/07/2013 07:28

#125 Re: hijatalna hernija

Post by marenelka »

Ko kod da cita ovo slusajte pazljivo,ja sam bila narucena prosle godine na gastroskopiju i POBJEGLA.Medjutin prije mjesec oborili me bolovi ,odem narucim se misleci kad dodjem trazicu anesteziju no dok sam se ja snasla GOTOVO NISTA NEBOLI NISTA.ZNACI IDITE BEZ BOJAZNI DOBIJES TERAPIJU AKO TREBA I TO JE TO VISE BOLI PRIMTI INJEKCIJU NEGO GASTROSKOPIJA I DA VAM KAZEM JA SAM RADILA PRIVATNO KOD DR KARABEGA U ZENICI TAKO JE EKIPA ORGANIZIRANA NEMAM RIJECI.

NEGO AJDE PORED DIJAGNOZE KRONICNI GASTRITIS OD STRESA POZITIVNA SAM NE HELICOBACTER PYLORI AKO NEKO IMA NEKI LIJEK ISPROBAN NEKA JAVI LIJEP POZDRAV SVIMA KOJI SE BOJE IDITE I DA KAZEM CIJENA SA TESTOM NA BACTERIJU 65 KM BILA SA PO 8.4 2014.
Post Reply