Higijenske navike kod nas

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
corxle
Posts: 90
Joined: 14/09/2011 11:48

#1 Higijenske navike kod nas

Post by corxle »

Nedavno sam otvorio temu "Koji toaletni papir preferirate i zasto?", ali je nedugo potom i zakljucana. http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 7#p6642960
Mislio sam da ce mnogi osuditi temu kao poprilicno banalnu i neozbiljnu. Medjutim, iznenadilo me kako su neki forumasi svojim odgovorima dali ozbiljnost ovoj temi analizom odnosa kvalitet/cijena, promocijom domaceg proizvoda itd. Bilo je nekih forumasa koji su svojim komentarima (ne?)opravdano dali povoda moderatorici da zakljuca temu. Mozda je tako i bolje jer je vecina pocela skretati sa teme u podrucje licnih higijenskih navika, a kako to kod nas biva, skloni osudjivanju osoba sa cijim se stavovima ne slazemo, a ne samih stavova, lako predjemo granicu kulture, tolerancije i sl.
Zato sam odlucio da otvorim ovu temu, da iznesete svoje navike, stavove, misljenja, znanja, komentare, kritike itd., da upoznate kako to drugi rade, ali vas pri tome molim da ne skrecete puno sa teme i da ne postavljate neprilicne postove kako i ova tema ne bi bila zakljucana, a mislim da bi mogla biti poprilicno interesantna.
Npr. higijena ruku i usta prije i poslije jela - da li su vlazne maramice i Orbit zvake dovoljne?? Meni licno bez vode i sapuna nema odgovarajuceg uklanjanja prljavstine, a sklopivu cetkicu za zube uvijek nosim sa sobom van tako da u ugostiteljskom objektu poslije obroka mogu u toaletu brzinski iscetkati zube od ostataka hrane.
Higijena intimnih dijelova tijela poslije velike i male nuzde??? Vidio sam da je nekima vlazna maramica dovoljna, dok se nad tim zgrazaju zagovornici vode i sapuna (i sam sam zagovornik toga, mozda cak i ribace cetke :lol: )
Higijena koze, noktiju, kose itd pa higijena radnog i zivotnog prostora.....
Jeste li bolesni od cistoce (ja jesam, ugradio cak i UVC lampe u kupatilo, WC i kuhinju), ili ste nako ili vam je to zadnje na listi prioriteta??????????
mamicala
Posts: 38
Joined: 28/11/2011 14:02

#2 Re: Higijenske navike kod nas

Post by mamicala »

corxle wrote:Nedavno sam otvorio temu "Koji toaletni papir preferirate i zasto?", ali je nedugo potom i zakljucana. http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 7#p6642960
Mislio sam da ce mnogi osuditi temu kao poprilicno banalnu i neozbiljnu. Medjutim, iznenadilo me kako su neki forumasi svojim odgovorima dali ozbiljnost ovoj temi analizom odnosa kvalitet/cijena, promocijom domaceg proizvoda itd. Bilo je nekih forumasa koji su svojim komentarima (ne?)opravdano dali povoda moderatorici da zakljuca temu. Mozda je tako i bolje jer je vecina pocela skretati sa teme u podrucje licnih higijenskih navika, a kako to kod nas biva, skloni osudjivanju osoba sa cijim se stavovima ne slazemo, a ne samih stavova, lako predjemo granicu kulture, tolerancije i sl.
Zato sam odlucio da otvorim ovu temu, da iznesete svoje navike, stavove, misljenja, znanja, komentare, kritike itd., da upoznate kako to drugi rade, ali vas pri tome molim da ne skrecete puno sa teme i da ne postavljate neprilicne postove kako i ova tema ne bi bila zakljucana, a mislim da bi mogla biti poprilicno interesantna.
Npr. higijena ruku i usta prije i poslije jela - da li su vlazne maramice i Orbit zvake dovoljne?? Meni licno bez vode i sapuna nema odgovarajuceg uklanjanja prljavstine, a sklopivu cetkicu za zube uvijek nosim sa sobom van tako da u ugostiteljskom objektu poslije obroka mogu u toaletu brzinski iscetkati zube od ostataka hrane.
Higijena intimnih dijelova tijela poslije velike i male nuzde??? Vidio sam da je nekima vlazna maramica dovoljna, dok se nad tim zgrazaju zagovornici vode i sapuna (i sam sam zagovornik toga, mozda cak i ribace cetke :lol: )
Higijena koze, noktiju, kose itd pa higijena radnog i zivotnog prostora.....
Jeste li bolesni od cistoce (ja jesam, ugradio cak i UVC lampe u kupatilo, WC i kuhinju), ili ste nako ili vam je to zadnje na listi prioriteta??????????
Voda i sapun su zakon, sve drugo je površno ...
BH-alter
Posts: 13
Joined: 28/11/2011 18:16

#3 Re: Higijenske navike kod nas

Post by BH-alter »

Corxle, mislim da malo pretjerujes sa higijenom:) UVC lampe? Ma daj!:D Ljudi koji tako zive su skloniji bolestima upravo sto je sve oko njih sterilizirano.
User avatar
Dr.Mr.Fr.
Posts: 1235
Joined: 29/12/2010 12:41

#5 Re: Higijenske navike kod nas

Post by Dr.Mr.Fr. »

nije loše imati UVC lampu u kuhinji, narocito ljeti...gdje si ih kupio :?:
User avatar
Odette
Posts: 46
Joined: 22/11/2011 20:25

#6 Re: Higijenske navike kod nas

Post by Odette »

Mislim da nisam 'bolesna' od cistoce, nemam UVC lampe (wow, mozda trebam nabaviti bar jednu za kuhinju!), ali vjerujem u cistocu u svome domu i svoga tijela a i okolisa.
:)
User avatar
corxle
Posts: 90
Joined: 14/09/2011 11:48

#7 Re: Higijenske navike kod nas

Post by corxle »

Dr.Mr.Fr. wrote:nije loše imati UVC lampu u kuhinji, narocito ljeti...gdje si ih kupio :?:
UVC svjetlost ubija 99.9% bakterija, koristi se za prostornu sterilizaciju, znaci samo povrsine koje su osvjetljene podlozne su dejstvu UVC svjetla. Treba izbjegavati izlaganje. Dovoljno je 10-15 min da je ukljuceno. Pozeljno u kupatilu, WC-u i kuhinji pogotovo radnu povrsinu da osvjetli gdje se hrana spusta i sprema. Ne utice negativno na imunitet jer se u ostatku zivotnih aktivnosti susrecemo sa dovoljno mikroorganizama da mozemo stvoriti prirodnu imunost prema njima.

Nabavio sam ispod ruke od jednog elektricara koji radi u bolnici, ali se moze poruciti u radnjama specijalizovanim za rasvjetna tijela. Ima u formi obicne sijalice sa grlom ili u formi neonke.
User avatar
corxle
Posts: 90
Joined: 14/09/2011 11:48

#8 Re: Higijenske navike kod nas

Post by corxle »

BH-alter wrote:Corxle, mislim da malo pretjerujes sa higijenom:) UVC lampe? Ma daj!:D Ljudi koji tako zive su skloniji bolestima upravo sto je sve oko njih sterilizirano.
Sa higijenom ne mozes nikada pretjerati. Te lampe nisu stalno ukljucene tako da ne postoji mogucnost sterilizacije prostora. Povremeno se ukljuci, uglavnom tokom noci na 10-15 min. ili kad uradis generalno WC, kupatilo i kuhinju, ukljucis i to malo. Uvijek ima mikroba oko nas, ali sto ih je manje, to bolje. UVC ubija izmedju ostalog i bakteriju tuberkuloze. Zato su ljudi u proslosti izlagali jorgane i jastuke suncu da UVC zracenje koje dolazi od sunca odradi svoje.
User avatar
petunija
Posts: 3039
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#9 Re: Higijenske navike kod nas

Post by petunija »

Nije valjda da očekuješ kako će neko reći da ne pere ruke ili da se ne kupa redovno?
A kakve su higijenske navike kod nas najbolje se vidi po smeću svuda okolo.
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#10 Re: Higijenske navike kod nas

Post by chengaba »

Ne znam jeste li svjesni da uobičajeno pranje ruku nakon kenjke i sl., koje kod većine traje do 5 sekundi (faza sapunjanja) ne služi haman ničemu, osim da razmrlja bakterije. K'o ne vjeruje bujrum u mikrobiološki laboratorij.
Pravi rezultati su tek nakon jedno pola minute, sve ostalo je samo da se ubije miris.
A ja ih bogami opet ne perem preko 5-10 sekundi, malo da se uposli i imuni sistem... :D

Germafobi, vaš potez :razz:
User avatar
AC_grom_DC
Posts: 3266
Joined: 15/12/2010 09:42

#11 Re: Higijenske navike kod nas

Post by AC_grom_DC »

''kad legnem da spavam čujem od savjesti trube
nisi opr'o noge
nisi opr'o zube''


e sad da ne bude ko u onom filmu Buick riviera ''ko o čemu vi o opranoj guzici''


mislim da je pranje pakšua fundamentalna stvar kada pričamo o higijeni.
kad mi noge smrde i ne ulazim u tuđe kuće nego ono.....ne uđem :D
ljudi sa lošim zadahom su mi automatski odvratni a ima ih brate koji pušu nemilice kao da im dah miriše na Euforiju ili Chanel No5 a ne na krepanu životinju.....užas!!!
dakle o dahu strogo vodim računa....
kao što kaže Rundek u jednoj svojoj pjesmi ''Muškarci se slabo peru''
a ni sa većinom žena nije bolja situacija.....na desetine sam se puta uvjerio :dance:
User avatar
baustelac
Posts: 1401
Joined: 16/07/2005 09:05
Location: AC-DE

#12 Re: Higijenske navike kod nas

Post by baustelac »

corxle wrote:
BH-alter wrote:Corxle, mislim da malo pretjerujes sa higijenom:) UVC lampe? Ma daj!:D Ljudi koji tako zive su skloniji bolestima upravo sto je sve oko njih sterilizirano.
Sa higijenom ne mozes nikada pretjerati. Te lampe nisu stalno ukljucene tako da ne postoji mogucnost sterilizacije prostora. Povremeno se ukljuci, uglavnom tokom noci na 10-15 min. ili kad uradis generalno WC, kupatilo i kuhinju, ukljucis i to malo. Uvijek ima mikroba oko nas, ali sto ih je manje, to bolje. UVC ubija izmedju ostalog i bakteriju tuberkuloze. Zato su ljudi u proslosti izlagali jorgane i jastuke suncu da UVC zracenje koje dolazi od sunca odradi svoje.
Moze itekako! JEst da ona poslovica kaze "Cistoca je pola zdravlja" ali ima i dodatak ... a pesinluk druga polovina :D.

Pretjerivanje kao to s lampama po meni bukvalno vodi u bolest, kako tjelesnu tako i dusevnu. Neko vec spomenu da treba malo i organizam zaposliti, da i on stvara antibaje. Negdje sam cuo za jednu studiju da povecani broj alergijskih oboljenja je nista drugo do rezultat svih antibakterijskih produkata, koji jednostavno toliko uspavaju odbrambeni mehanizam da i najslabija baja napravi sranje. :run:
Last edited by baustelac on 29/11/2011 14:56, edited 1 time in total.
User avatar
corxle
Posts: 90
Joined: 14/09/2011 11:48

#13 Re: Higijenske navike kod nas

Post by corxle »

Image

ako neko uradi ovo:
Image
a niste sigurni da je uradio ovo
Image
da li biste:
Image
??
User avatar
krompir i riza
Posts: 3766
Joined: 11/07/2010 18:31

#14 Re: Higijenske navike kod nas

Post by krompir i riza »

Baš jutros sam jednog iz susjedne kancelarije prekrižio što se tog rukovanja tiče :-?
frajer obavi nuždu i pravo nazad za svoj sto :-? fuj, oca mu ,džaba litar kolonjske kad si peksin :-?
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#15 Re: Higijenske navike kod nas

Post by chuchumbamayumbe »

Dajte ba, kakve UV lampe po kući, kakve gluposti?!
Đe ste bili u ratu sa UV lampama i Safeguard safunima, šaaa ima lampa...
8-)
E šta svašta čoek ovdje neće pročitati.
Normala, ujutro umivanje, pranje zuba, i već šta sve ide.
Preko dana pranje ruku po potrebi, nisam fucken Monk ili Nikola Tesla, to je bolest.
Istovar je obično navečer, ide Toshirō Mifune poslije toga, zubalo i to je to.
Kakve lampe i qrci palci?!
Naravno, domestosom se zadaje po šolji i ostalim sanitarijama po potrebi, nikako svakodnevno.
p.s. ako se vanredno istegarim, ide papir, uredno. Kakvo pranje, prvo što vani nemaš đe da se posereš ko čoek, a onda i da se opereš i opereš ruke nakon umakanja prstiju u nutelu.
Kako se vi to perete ako se iskipate u Mercatoru, VF-u?! Nemojte mi samo reći da prije odlaska odete do supermarketa, kupite 2 litra Jane i onda pravac hala?!
8-)
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#16 Re: Higijenske navike kod nas

Post by shin »

Ja imam komoru za dekontaminaciju, prije svakog ulaska u stan sjedim 30min. Tako da mi UV lampe nisu potrebne.
User avatar
zonna
Posts: 636
Joined: 07/12/2010 20:13
Location: neptun

#17 Re: Higijenske navike kod nas

Post by zonna »

chuchumbamayumbe wrote:Dajte ba, kakve UV lampe po kući, kakve gluposti?!
Đe ste bili u ratu sa UV lampama i Safeguard safunima, šaaa ima lampa...
8-)
E šta svašta čoek ovdje neće pročitati.
Normala, ujutro umivanje, pranje zuba, i već šta sve ide.
Preko dana pranje ruku po potrebi, nisam fucken Monk ili Nikola Tesla, to je bolest.
Istovar je obično navečer, ide Toshirō Mifune poslije toga, zubalo i to je to.
Kakve lampe i qrci palci?!
Naravno, domestosom se zadaje po šolji i ostalim sanitarijama po potrebi, nikako svakodnevno.
p.s. ako se vanredno istegarim, ide papir, uredno. Kakvo pranje, prvo što vani nemaš đe da se posereš ko čoek, a onda i da se opereš i opereš ruke nakon umakanja prstiju u nutelu.
Kako se vi to perete ako se iskipate u Mercatoru, VF-u?! Nemojte mi samo reći da prije odlaska odete do supermarketa, kupite 2 litra Jane i onda pravac hala?!
8-)
ma i da kupe 5 litara jane, sta urade kada ustanove da nema sapuna za oprati ruke poslije? i onda mi pruza ruku... :x
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#18 Re: Higijenske navike kod nas

Post by fatamorgana »

Dr.Mr.Fr. wrote:nije loše imati UVC lampu u kuhinji, narocito ljeti...gdje si ih kupio :?:
Jesul ovo one lampe za sunčanje?
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#19 Re: Higijenske navike kod nas

Post by chuchumbamayumbe »

BTW, možete prati ruke koliko god želite, voda i sapun se koriste samo za fizičko uklanjanje nečistoća. Safeguard, Dial i slični sapuni djeluju samo djelimično.
Ako vas interesuje šta se podrazumijeva pod čistim rukama (ako se već gađate sterilizacijom životnog prostora), mogu nastaviti.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#20 Re: Higijenske navike kod nas

Post by chuchumbamayumbe »

shin wrote:Ja imam komoru za dekontaminaciju, prije svakog ulaska u stan sjedim 30min. Tako da mi UV lampe nisu potrebne.
Čitaš li ti ovo jarane?! Ja se smijem naglas, dobro je da nema nikoga blizu.
:lol: 8-)
User avatar
Dr.Cuddy
Posts: 2532
Joined: 09/12/2006 22:48
Location: House's Office

#21 Re: Higijenske navike kod nas

Post by Dr.Cuddy »

chuchumbamayumbe wrote:
shin wrote:Ja imam komoru za dekontaminaciju, prije svakog ulaska u stan sjedim 30min. Tako da mi UV lampe nisu potrebne.
Čitaš li ti ovo jarane?! Ja se smijem naglas, dobro je da nema nikoga blizu.
:lol: 8-)
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Odette
Posts: 46
Joined: 22/11/2011 20:25

#22 Re: Higijenske navike kod nas

Post by Odette »

shin wrote:Ja imam komoru za dekontaminaciju, prije svakog ulaska u stan sjedim 30min. Tako da mi UV lampe nisu potrebne.
a je li imas tu sve potrebne stvari tako da mozes na primjer u wc ako ti naidje, ili?
jer ako nemas, pa moras trcati u wc, kontaminacija zivotnog prostora, ili trcis van i onda opet po povratku moras novih 30 minuta sjediti, ili sta???? :lol: :lol:
*zena21
Posts: 472
Joined: 09/09/2011 15:48

#23 Re: Higijenske navike kod nas

Post by *zena21 »

Image
User avatar
zonna
Posts: 636
Joined: 07/12/2010 20:13
Location: neptun

#24 Re: Higijenske navike kod nas

Post by zonna »

Odette wrote:
shin wrote:Ja imam komoru za dekontaminaciju, prije svakog ulaska u stan sjedim 30min. Tako da mi UV lampe nisu potrebne.
a je li imas tu sve potrebne stvari tako da mozes na primjer u wc ako ti naidje, ili?
jer ako nemas, pa moras trcati u wc, kontaminacija zivotnog prostora, ili trcis van i onda opet po povratku moras novih 30 minuta sjediti, ili sta???? :lol: :lol:
:lol: :lol: u tom slucaju mora instalisati UV lampu u toj komori... :lol:
User avatar
Michun
Posts: 5450
Joined: 28/04/2006 16:52
Location: Sarajevo

#25 Re: Higijenske navike kod nas

Post by Michun »

jebena tema...sto je nekom cisto, drugom je prljavo i obratno.
individualno kao i sve.
al' sto mozes u djetinjstvu da se zajebes, ako ne naucis pranje ruku, zuba i ostalo kad si mali...do kraja zivota ostanes peksin.
ne podnosim mirise...kuhanja, cigara, ustajalog zraka i sl. pa samim tim zakljucujem da su vecina ljudi uhljupi i sto se tice zracenja. i to je higijena.
znam zenksih osoba koje ne skinu sminku kad dodju sa partija, pa sve sa puderom i maskarom zarone glavu u jastuk. poznajem ih koje kosu peru jednom u 7 dana i to je OK jer se kosa ne masti al' smrdiiiii zato. al njima ne smeta jer se ne masti :D
a sto je vise zastite to smo sve slabiji, svi smo u ovim zgradama sa klimama i ljeti i zimi - pa nam alergije na polen ne ginu. udisemo samo precisceni zrak.
ne bi bas te uv lampe i to montirala...
Post Reply