HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81669
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#101 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by Truba »

radije dam u narodnu kuhinju :sax:
User avatar
W0rM
Posts: 2347
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#102 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by W0rM »

Black swan wrote:radije dam u narodnu kuhinju :sax:
Pa daj samo nas ostale postedi trolanja. Ako nisi probao ne znas kako je, probaj uvjeri se da li ti odgovara pa onda nesto reci. Ja aBd opet namjeravam ici, spavao sam ko beba poslije tretmana.
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#103 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by almir90 »

Je l' halal? :D
klixo
Posts: 2020
Joined: 09/07/2012 03:28

#104 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by klixo »

Black swan wrote:radije dam u narodnu kuhinju :sax:
Reci to americkim olimpijcima ;)
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#105 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by ExNihilo »

Big Think: http://bigthink.com/21st-century-spirit ... 1470870814

Religion requires a certain suspension of disbelief for it to be effective. Applying this mindset to medicine is dangerous. If future studies prove the efficacy of cupping related to specific conditions that would be a wonderful, non-invasive advance to be celebrated. That time has yet to come.
As with many such ‘sciences’ bloodletting is purported to remove toxins from the blood. That is the liver’s role, but I suppose since you’re discarding klix blood from your body, anything in it will, by default, leave as well.
---

Motherboard: http://motherboard.vice.com/read/michae ... udoscience

The Olympics are “an international festival of sports pseudoscience,” as Tim Caulfield, who holds the Canada Research Chair in Health Law and Policy at the University of Alberta, recently put it in Policy Options.
“There aren’t very many good studies [on cupping],” continued Caulfield, who’s written a book on the rise of celebrity pseudoscience. “To date, there really isn’t very strong data [to support it] at all.”
Even if these practices are more or less bunk, doesn’t mean athletes aren’t seeing any benefit whatsoever from them. Just like when they don a pair of lucky socks, or stick to some elaborate pre- or post-game routine, they could be experiencing a placebo effect, Caulfield noted
User avatar
Truba
Posts: 81669
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#106 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by Truba »

klixo wrote:
Black swan wrote:radije dam u narodnu kuhinju :sax:
Reci to americkim olimpijcima ;)
šta sad svi olimpijci iskoče kroz prozor moram i ja :D
User avatar
Truba
Posts: 81669
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#107 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by Truba »

W0rM wrote:
Black swan wrote:radije dam u narodnu kuhinju :sax:
Pa daj samo nas ostale postedi trolanja. Ako nisi probao ne znas kako je, probaj uvjeri se da li ti odgovara pa onda nesto reci. Ja aBd opet namjeravam ici, spavao sam ko beba poslije tretmana.
samo ti meni daj tri univerzitetska udžbenika medicinske struke iz 3 države koji kažu da je ovo super i da ima efekata
ja se svima ispričam

vama je trolanje = kad se neko ne slaže s vašim mišljenjem
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#108 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by Smrcak15 »

Black swan wrote:
klixo wrote:
Black swan wrote:radije dam u narodnu kuhinju :sax:
Reci to americkim olimpijcima ;)
šta sad svi olimpijci iskoče kroz prozor moram i ja :D
Ti covjece uopste neznas sta je to a osporavas, a licno sam probao na sebi i vidio koliko mi pomaze ta hidzama. Nisi u poziciji jarane da osporavas dok ne probas.
User avatar
Bradafilozof
Posts: 834
Joined: 21/10/2014 07:42

#109 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by Bradafilozof »

Black swan wrote:
W0rM wrote:
Black swan wrote:radije dam u narodnu kuhinju :sax:
Pa daj samo nas ostale postedi trolanja. Ako nisi probao ne znas kako je, probaj uvjeri se da li ti odgovara pa onda nesto reci. Ja aBd opet namjeravam ici, spavao sam ko beba poslije tretmana.
samo ti meni daj tri univerzitetska udžbenika medicinske struke iz 3 države koji kažu da je ovo super i da ima efekata
ja se svima ispričam

vama je trolanje = kad se neko ne slaže s vašim mišljenjem
de ba ne dosađuj. tražiš nekakve naučne radove a za gospino ukazanje ti je dovoljna tvrdnja dvije-tri pjandure. i još kad dođete odozdo tvrdite da ste biva izliječeni.

ps. kako je propalice lahko prevariti. ekspert nakon puštanja krvi istu pokaže pacijentu da se lično uvjeri kako je to nečista i zgrušana krv. pacijent se zbezekne kad vidi šta je to bilo u njemu. izvađenu krv najčešće opisuju sa: "da vidiš nešto usireno, ne znam kako bi ti opisao, helem strašno ta krv izgleda". kad dotičnog priupitaš je li ikada čuo šta se događa sa krvi u dodiru sa zrakom, odnosno za zgrušavanje krvi dobiješ blijedi teleći pogled. on je ubijeđen da je to tako zgrušano kolalo njegovom venama i da ga je ovaj spasio.

da cirkus bude veći, moja rodica ima čir na želudcu i otišla na hidžamu. veli krv joj je pustio tačno u nivou želuca, i to je biva krv iz tog čira, crna i sva nekakva zgrušana, gluho bilo....... :D
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#110 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by kritichar »

Da je nauka sve na svijetu što postoji, što jeste i što nije, ukazala i dokazala, onda ne bi imali više potrebu za naukom. radoznalost za novim stvarima i sitraživanje je razmišljanje pravog ljubitelja nauke ili naučnika, a kategorično odbacivanje nema veze s naukom, to može samo neko ko glumi da je dostigao visok stepen pameti, obrazovanja i sl.
Ci-Nick
Posts: 5174
Joined: 15/03/2015 17:38

#111 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by Ci-Nick »

Koliko ja čitam i gledam o temama detoksikacija organizma,.."terapije" niti pomažu niti štete pa je vjerovatno ista situacija i sa hidžamom.
Istina organizam "skladišti " dio otrova,.. teških metala, dioksina u masnom tkivu ali je to bolje ne dirati i ne pokretati jer opet bi dio morao proći kroz jetru i bubrege.
Kratkotrajno pozitivni efekat hidžame je vjerovatno posljedica izvlačenja krvi i limfe i nadomještanje količine vodom pa samim tim i razrijeđivanje krvi i poboljšanje cirkulacije.
Sličan efekat, vjerovatno i bolji se postiže infuzijom.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#112 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by ExNihilo »

Neki dan me glava boljela. Nakon što sam drmnuo hladnu Coca Cola-u, prošla me bol "kao rukom odnešena". Eh sad, na bazi tog iskustva sam mogao uspostaviti kauzalnu vezu i zaključiti da Coca Cola liječi glavobolju. Naravno, to bi bilo pogrešno. To iz razloga što korelacija i kauzacija nisu isto.

Umjesto toga, znam da postoji klinički dokazana veza između dehidracije i glavobolje. Stoga je ispravniji zaključak da me je glava vjerovatno boljela jer sam bio dehidriran, pa je otklanjanje uzroka otklonilo glavobolju.

Poenta ove moje priče jeste da subjektivno iskustvo nije mjera ničega i ne da se generalizirati. Mi smo, kao vrsta, skloni iracionalnim zaključcima. Naš mozak traži obrasce i tamo gdje ih nema. Stoga, to što se ovaj ili onaj osjećao bolje nakon hidžame nije dokaz njene kliničke efikasnosti niti je dokaz to što je Phelps osvojio nekoliko zlatnih medalja. Dokaz bi bila eksperimentalno potvrđena kauzalna veza između tretmana hidžamom i liječenja. Ista (zasad) nije pronađena, a jeste tražena.

Nauka nije, naravno, otkrila sve što postoji niti ikada zatvara vrata nad mogućnostima novih otkrića ili revizijom starih. Ali jeste jedini racionalan metod spoznaje stvarnosti koji poznajemo. Shodno tome, hidžama možda jeste efikasna tehnika. Ali kao takvu je mora definirati naučni metod, što zasad nije slučaj, a ne hodža s minbera ili kineski praktikant alternativne medicine.

I još nešto. Kritika naučne neutemeljenosti hidžame ne treba se razumjevati kao kritika islama, kao što se ni eventualna efikasnost iste ne treba razumjevati kao potvrda islama. To iz razloga što je hidžama hiljadama godina starija od islama, a Arapi su je tek preuzeli od drevnih naroda.
Last edited by ExNihilo on 15/08/2016 14:06, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81669
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#113 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by Truba »

@Bradafilozof sram te bilo do neba, osobno sam protiv međugorja barem 20 puta sam na forumu to javno rekao i to danas vrijeđaš na svetkovinu Velike Gospe stid te bilo neznalico bijedna koja na osobnoj razini vrijeđa ideš na ignore srami se ja opcenito pricam ti osobne uvrede srami se

@Smrcak15, da tebi je pomoglo priznajem placebo to sam osobno rekao odmah kad sam čuo da ovaj cirskus postoji
User avatar
Bradafilozof
Posts: 834
Joined: 21/10/2014 07:42

#114 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by Bradafilozof »

ko drma kavez? ja ti oci otvaram da ne nasjedate na podvale a ti ovako vracas.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#115 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by Smrcak15 »

Black swan wrote:@Bradafilozof sram te bilo do neba, osobno sam protiv međugorja barem 20 puta sam na forumu to javno rekao i to danas vrijeđaš na svetkovinu Velike Gospe stid te bilo neznalico bijedna koja na osobnoj razini vrijeđa ideš na ignore srami se ja opcenito pricam ti osobne uvrede srami se

@Smrcak15, da tebi je pomoglo priznajem placebo to sam osobno rekao odmah kad sam čuo da ovaj cirskus postoji
Ne palamudi gluposti, moja ledja dobro znaju kako mi je tesko bilo sageti se oprati ruke navece kad se tijelo ohladi preko noci u toku spavanja, a sad nemam tih problema poslije hidzame i ti ces onda mene da ubjedjujes u nekakve placebo efekte....joj sto nemogu ovakvih palmudjenja sam sto me svrabez ne uhvati od muke. Uostalom boli me briga sta ti mislio za hidzamu.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#116 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by Smrcak15 »

Novinar Source.ba radio hidzamu kod Merima Omerhodzica i objasnjava kako funkcionise hidzama

http://w w w. source .ba /mobile/clanak/Haris/413000

Pogledajte kako se radi hidzama od neurohirurga u sarajevu.
User avatar
drag_gost
Posts: 5530
Joined: 17/04/2010 19:09
Location: Tu, odmah :)

#117 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by drag_gost »

Kolega sa posla radio, sve pohvale sa njegove strane za doktora Merima.
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#118 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by graue_maus »

ima li neko da je radio u zenici hidzamu, mrzi me u sarajevo ici ........
klixo
Posts: 2020
Joined: 09/07/2012 03:28

#119 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by klixo »

Black swan wrote:
klixo wrote:
Black swan wrote:radije dam u narodnu kuhinju :sax:
Reci to americkim olimpijcima ;)
šta sad svi olimpijci iskoče kroz prozor moram i ja :D
Ako svi skoce skocit cu i ja , ustvari pristajem da na 10 godina Guantanamu gdje me naposlijetku ubiVaju na elektricnoj stolici.
Za treninge,ishranu,medicinu i sl. segmente vezane za sport brine se tim najboljih svjetskih strucnjaka.
User avatar
Truba
Posts: 81669
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#120 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by Truba »

samo da kažem kako nisam napustio diskusiju

nego sam bio u jednoj ordinaciji za hidžamu


ispitujem prije konačnog suda
:mrgreen:
User avatar
W0rM
Posts: 2347
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#121 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by W0rM »

Black swan wrote:samo da kažem kako nisam napustio diskusiju

nego sam bio u jednoj ordinaciji za hidžamu


ispitujem prije konačnog suda
:mrgreen:
Ako se odlucis na postupak, javni kako je bilo ;)
User avatar
Truba
Posts: 81669
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#122 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by Truba »

jok da ne budem vulgaran
dovoljno mi krvi curi iz desni i odozdo ( otiđite na drugi topik :D ovog podforuma)

ali čisto da ispitam iz prve ruke to mi je ostalo s faksa metodologija + teorija informiranja (selektivno izlaganje informacijama)
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#123 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by lijepa u dusi »

Je li jos uvijek rade u Sanasi po istom principu?
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#124 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by raoul duke »

Lijeci li hidzama hemeroide? Hvala na pomoci
User avatar
bleee_sa
Posts: 42310
Joined: 05/10/2014 22:35
Location: Ispod sunca zlatnoga

#125 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by bleee_sa »

lijepa u dusi wrote:Je li jos uvijek rade u Sanasi po istom principu?
Rade, 10 KM platiš samo materijal :mrgreen:
Post Reply