HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#201 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by nivla »

“ciscenje” krvi se postize i dobrovoljnim darivanjem krvi svaka 3 mjeseca ako si muskarac, odnosno svaka 4 mjeseca ako si zena
visak zeljeza moze izazvati glavobolju i uspjesno se tretira darivanjem krvi
al eto neurohirurg provodi “operacije” koje nisu u domenu neurohirurgije
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#202 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by Bloo »

spinel_ wrote: 10/05/2022 22:31 Pa nisam ni rekao da je bolest, vec normalan proces.
Da je nema ili kasni znaci da je ta osoba bolesna i nesto s njom nije udure.
Izraz ONO ako ti smeta izvini, to sam onako napisao jer mi je bilo lakse.
Elem, htio sam samo reci da je hidzama potrebnija muskarcima nego zenama i to je to.
Kasnjenje ne znaci uvijek to. Mozda je trudnoca. Nekad kasni par dana zbog stresa, hormona, puta, iscrpljenosti...


A zasto muskarcima?
Ako.menstruacija.nije ciscenje.od "neciste krvi".

Mozemo vam.i krv onako.pustati. skalpelom
:mrgreen:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#203 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by Bloo »

nivla wrote: 10/05/2022 23:03 “ciscenje” krvi se postize i dobrovoljnim darivanjem krvi svaka 3 mjeseca ako si muskarac, odnosno svaka 4 mjeseca ako si zena
visak zeljeza moze izazvati glavobolju i uspjesno se tretira darivanjem krvi
al eto neurohirurg provodi “operacije” koje nisu u domenu neurohirurgije
Kakav visak :lol: zeljezo mi 3

Nek meni neko daruje.
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#204 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by nivla »

iz nekog razloga ova nadriljekarska praksa se provodi polulegalno, a ne bi trebala nikako
krv u vakuumu i zagrijana svakako pocrni i pretvori se u gel

ovo ozbiljnih medicinskih clanaka sto sam iscitao, osim placebo efekta i uvjerenja da pomaze nisu nicim uspjeli izmjeriti da je hidzama dobra izasta, jednostavno nisu mogli uspostaviti metriku kojom bi to mogli ustvrditi, na rtg/ct snimcima nije bilo poboljsanja
ali sta raditi u zemlji u kojoj hidzamu provode nesterilnim instrumentima u improviziranim odajama, osobe koje najcesce imaju 3 ili 4 razreda jedva zavrsene srednje skole, koje su nekad radile kao neprijavljeni trgovci, a sad nakon zavrsenog kursa hidzame znaju sve njene benefite i sve naravno medicinski potkrepljuju dobrim iskustvoma komsinice koja nije mogla ustat od isijasa, a sad iako joj je 75 dzogira svaki dan
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2535
Joined: 16/06/2014 20:33

#205 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by Dosadno mii »

MMM1977 wrote: 10/05/2022 20:27 Merim Omerhodžić, tel 061 789 905. Ja u to nisam vjerovao dok me supruga nije natjerala od tada redovno idem. Merim je doktor, super lik i prava ordinacija, ovim nadriklincima ne bih išao nema šanse
Koliko kosta?
MMM1977
Posts: 4600
Joined: 15/07/2009 12:56

#206 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by MMM1977 »

Dosadno mii wrote: 10/05/2022 23:46
MMM1977 wrote: 10/05/2022 20:27 Merim Omerhodžić, tel 061 789 905. Ja u to nisam vjerovao dok me supruga nije natjerala od tada redovno idem. Merim je doktor, super lik i prava ordinacija, ovim nadriklincima ne bih išao nema šanse
Koliko kosta?
Stvarno ne znam, eto broj pa provjeri
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#207 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by Bloo »

MMM1977 wrote: 11/05/2022 00:02
Dosadno mii wrote: 10/05/2022 23:46

Koliko kosta?
Stvarno ne znam, eto broj pa provjeri
Ne znas, ides redovno. :thumbup:
last mohicans
Posts: 11982
Joined: 09/08/2012 23:19

#208 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by last mohicans »

nivla wrote: 10/05/2022 23:32 iz nekog razloga ova nadriljekarska praksa se provodi polulegalno, a ne bi trebala nikako
krv u vakuumu i zagrijana svakako pocrni i pretvori se u gel

ovo ozbiljnih medicinskih clanaka sto sam iscitao, osim placebo efekta i uvjerenja da pomaze nisu nicim uspjeli izmjeriti da je hidzama dobra izasta, jednostavno nisu mogli uspostaviti metriku kojom bi to mogli ustvrditi, na rtg/ct snimcima nije bilo poboljsanja
ali sta raditi u zemlji u kojoj hidzamu provode nesterilnim instrumentima u improviziranim odajama, osobe koje najcesce imaju 3 ili 4 razreda jedva zavrsene srednje skole, koje su nekad radile kao neprijavljeni trgovci, a sad nakon zavrsenog kursa hidzame znaju sve njene benefite i sve naravno medicinski potkrepljuju dobrim iskustvoma komsinice koja nije mogla ustat od isijasa, a sad iako joj je 75 dzogira svaki dan
De javi se Benzemi, Michael Phelpsu,iako se penzioniso, i ostalim vrhunskim sportistima koje mi nikada necemo imati, a javno se fale da su uradili hidzamu.Reci im da je to nadriljekarstvo i pizdarija..Da ljudi bezeze pare ne bacaju. Jbt, Phelps osvojio najviše medalja, pazi 28, ikada na OG, taman njegov tim nije znao da radi hidzamu i da je to radio na svoju ruku. Očito imaš problem što se ta praksa najviše vezuje za Poslanika a.s, iako sam čitao da su i Kinezi praktikovali nešto slično.
last mohicans
Posts: 11982
Joined: 09/08/2012 23:19

#209 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by last mohicans »

Bloo wrote: 11/05/2022 00:05
MMM1977 wrote: 11/05/2022 00:02

Stvarno ne znam, eto broj pa provjeri
Ne znas, ides redovno. :thumbup:
30-40 KM je obično i zaista ima svakakvih likova koji se time bave. Prepun je facebook i Instagram.
preludezalude
Posts: 5624
Joined: 07/03/2012 00:09

#210 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by preludezalude »

spinel_ wrote: 10/05/2022 22:31 Pa nisam ni rekao da je bolest, vec normalan proces.
Da je nema ili kasni znaci da je ta osoba bolesna i nesto s njom nije udure.
Izraz ONO ako ti smeta izvini, to sam onako napisao jer mi je bilo lakse.
Elem, htio sam samo reci da je hidzama potrebnija muskarcima nego zenama i to je to.
Kojim naucnim studijama baratas pa tvrdis da je muskarcima potrebnija nego zenama?
MMM1977
Posts: 4600
Joined: 15/07/2009 12:56

#211 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by MMM1977 »

Bloo wrote: 11/05/2022 00:05
MMM1977 wrote: 11/05/2022 00:02

Stvarno ne znam, eto broj pa provjeri
Ne znas, ides redovno. :thumbup:
Jbg, eto lažem iz nekog razloga, valjda radim za Merima. Supruga zakaže, doktor obavi svoje, ona plati i ćao. Meni mrsko plaćati bilo šta i zjbavati se s tim.
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2535
Joined: 16/06/2014 20:33

#212 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by Dosadno mii »

last mohicans wrote: 11/05/2022 00:15
Bloo wrote: 11/05/2022 00:05

Ne znas, ides redovno. :thumbup:
30-40 KM je obično i zaista ima svakakvih likova koji se time bave. Prepun je facebook i Instagram.
Neki postovi po netu od prije nekoliko godina kazu da kosta 80 km, navodno svaki put nove case
MMM1977
Posts: 4600
Joined: 15/07/2009 12:56

#213 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by MMM1977 »

Dosadno mii wrote: 11/05/2022 00:21
last mohicans wrote: 11/05/2022 00:15

30-40 KM je obično i zaista ima svakakvih likova koji se time bave. Prepun je facebook i Instagram.
Neki postovi po netu od prije nekoliko godina kazu da kosta 80 km, navodno svaki put nove case
Ja znam da je skuplji od ostalih, pitat ću ženu ujutro. Ali da je sve tip top jeste. I sve djeluje profesionalno.
last mohicans
Posts: 11982
Joined: 09/08/2012 23:19

#214 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by last mohicans »

Dosadno mii wrote: 11/05/2022 00:21
last mohicans wrote: 11/05/2022 00:15

30-40 KM je obično i zaista ima svakakvih likova koji se time bave. Prepun je facebook i Instagram.
Neki postovi po netu od prije nekoliko godina kazu da kosta 80 km, navodno svaki put nove case
Ma jok, masaža,priprema za hidzamu 40. Ne znam da nisu povisili, a kad je kod Bojana fizio tretman od raznoraznih čuda cijeli sat 40,sto bi i hidzama bila skuplja. Kod ovih dunđera ima i za manje.
User avatar
nivla
Posts: 4282
Joined: 12/01/2008 23:44

#215 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by nivla »

last mohicans wrote: 11/05/2022 00:13
De javi se Benzemi, Michael Phelpsu,iako se penzioniso, i ostalim vrhunskim sportistima koje mi nikada necemo imati, a javno se fale da su uradili hidzamu.Reci im da je to nadriljekarstvo i pizdarija..Da ljudi bezeze pare ne bacaju. Jbt, Phelps osvojio najviše medalja, pazi 28, ikada na OG, taman njegov tim nije znao da radi hidzamu i da je to radio na svoju ruku. Očito imaš problem što se ta praksa najviše vezuje za Poslanika a.s[/b, iako sam čitao da su i Kinezi praktikovali nešto slično.

nemam uopste problem s tim sto je istu koristio Muhamed a.s. jer da zivi danas on bi sigurno isao na magnetnu, ct, rtg da slika i vidi sta mu je a onda fino i na operaciju ako je potrebna da se lijeci
ali eto felps koristio pa trebam i ja jer kao njemu je pomoglo da osvoji medalje a stopalo mu ko peraja, broj 56 cipela nosi, problem je u tome, a ti nastavi vjerovati da ti hidzama pomaze iako nema nijednog dokaza(naucnog) osom nekih studija u kojim kazu vjerujte pomaze nam koristili kinezi, koristio felps , a to nisu nikakve cinjenice
cinjenice bi bile:
1000 pacijenata dobi 40-55 godina sa slicnim simptomima, nakon npr 10 hidzama(samo hidzama) kod 65% pacijenata na ponovnom rtg/ct/mr snimku se vide poboljsanja(u stvarnosti nema toga 0 je), krvna slika se popravila bez promjene prehrambenih navika kod 70% itd, toga nema, ima samo vjerujte pomaze
MMM1977
Posts: 4600
Joined: 15/07/2009 12:56

#216 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by MMM1977 »

Provjerio, kod Merima je 80 KM
User avatar
Spiritbreaker
Posts: 1503
Joined: 24/06/2020 14:41

#217 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by Spiritbreaker »

Hvala za info, jel te on pita sta te boli ili sl ili radi neku generalnu hidžamu svima?
MMM1977
Posts: 4600
Joined: 15/07/2009 12:56

#218 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by MMM1977 »

Spiritbreaker wrote: 11/05/2022 12:32 Hvala za info, jel te on pita sta te boli ili sl ili radi neku generalnu hidžamu svima?
Prvo ide detaljan razgovor o tegobama pa onda ciljana hidžama. Npr. mom sinu je rađena na čelu zbog sinusa
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#219 Re: HIDŽAMA i DARIVANJE KRVI- info

Post by dr.gog »

U vezi sve češćih objava na Facebooku i raširene prakse nepotrebnog i nestručnog puštanja krvi hidžamom:

Darivanje krvi nakon hidžame se odlaže na 4 mjeseca, shodno medicinskim pravilima o sprečavanju krvlju prenosivih bolesti. Od tog pravila se ne odstupa.

Molim sve koji se bave ovom "metodom" da obavezno provjere da li je "mušterija" darivalac krvi.
Svaka doza krvi se obavezno testira sa dvije različite metode.

Ukoliko se ustanovi da se period eventualno otkrivene zaraze poklapa sa hidžamom, oni koji su je obavljali bit će krivično gonjeni.

Način izvođenja hidžame je invazivan, tj . koža se otvara rezom, oštećuju krvi sudovi i izaziva krvarenje pod negativnim tlakom. Hidžamu ne smiju izvoditi nestručne ili priučene osobe, posebno bez prethodnog ljekarskog pregleda (nužni lab nalazi krvna slika, INR,PTT, željezo).

Svako izvođenje hidžame bez precizno određene i propisane procedure je nadriljekarstvo.

U posljednjih nekoliko godina smo zabilježili da je većina osoba koje se podvrgnu hidžami potpuno neinformisana o osnovnim osobinama krvi i mehanizmu stvaranja i obnavljanja krvi.

Vrlo često , čak i ljekari opće prakse, pacijentima govore GLUPOST koja glasi :"Gusta vam je krv, trebali bi uraditi hidžamu ili dati krv", a obično jer iz površnog i nedovoljnog znanja pogrešno tumače nalaz krvne slike.

Gustoća krvi zavisi od preko 20 faktora, a ne samo od broja eritrocita( crvenih krvnih zrnaca) i razine hemoglobina ( proteina crvene boje koji sadrži željezo i prenosi kiseonik po tijelu). Ni hidžama ni darivanje krvi nisu nikakav lijek. Hidžama je u ozbiljnim medicinskim centrima pomoćna metoda pri liječenju nekih oboljenja, sa vrlo umjerenim i nestalnim efektom. Darivanje krvi djeluje blagotvorno kod blago povišenog pritiska, glavobolja uzrokovanih stresom i prostom ubrzanom izmjenom krvi kod zdravih osoba.

U slučajevima poremećaja krvne slike ( mnogo eritrocita), željeza i nalaza koagulacije( zgrušavanja), prvo je potrebno provjeriti prehranu i event lijekove , te duhan - da li je pacijent pušač cigareta .
Darivanje krvi samo privremeno umanjuje visoke vrijednosti željeza i krvnih zrnaca.

Posebno napominjem NARGILU- ŠIŠU.

Transfuziologija ima statističke dokaze iz analize krvi , da pušenje nargile drastično povećava hemoglobin u krvi, do čak 30%. To je ogromno i podmuklo opterećenje za organizam koje može biti opasnije od samih cigareta.
Iako te vrijednosti mogu biti povećane i zbog pretjerane količine mesa u ishrani ili boravka na velikim nadmorskim visinama, ipak je mnogo više slučajeva pretjerivanja sa duhanom i nargilom, u šta dodajem i popularni Iqos, tzv vaporizatore duhana.

Zaključak : O hidžami se ne educira pravilno i većinom se radi bespotrebno i nepravilno.
Veliki broj "poboljšanja" nije moguće dokazati testovima krvi, i radi se o izuzetnom placebo efektu.
Vjerska komponenta te vrste zahvata nema prioritet nad medicinskim propisima.

Darivanje krvi godi mnogima ,ali nije lijek.
Darivanjem krvi zapravo najviše pomažete teške bolesnike, i vlastito humano djelovanje.
User avatar
gradskadjeca
Posts: 477
Joined: 01/07/2009 10:00

#220 Re: HIDŽAMA - ARAPSKA ALTERNATIVNA MEDICINA

Post by gradskadjeca »

Evo ja jucer bio. Otisao dan ranije kod Al Tawila , kolor dopler krvnih zila, glava me boli vec 7 dana, ono iz potiljka. Snimak pokazao suzenje desna, lijeva kompenzira itd, da ne smaram. Dobio da idem kod fizioterapeuta, kod Bojana se ceka 15 dana. Nagovorise me jucer na hidzamu, ja je odradio i iskreno da kazem, glava me boli i 8 dan :-). Malo manje, ali to je vise od vjezbi i stugerona. Tamo gdje sam je radio mi se nimalo nije svidjelo, 50 KM. Bacene pare, ali i gov.o bih pojeo.da me malo popusti glava. Pratim stanje i definitivno se narucujem kod Bojana. Probao sam hidzamu, eto samo da probam. Jedna fina moja rodica je hvali, ali ja zaista nemam razloga. Ipak je to sada trend kao nadogradnja noktiju, a autosugestija je tito.
Post Reply