Hidžab za muskarce muslimane (hidzab nije iskljucivo marama)

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#1 Hidžab za muskarce muslimane (hidzab nije iskljucivo marama)

Post by Connaisseur Karlin »

Islam je postavio fizicki i psihicki hidzab za muskrace, a hidzab je islamski koncpet obalcenja i ponasanja muslimana
svejsni smo konstatnih debata o zenama hidzabu, uvijek su pod lupom kritike , a o hidzabu muskaraca se iz misterioznih razloga, cak ni od strane vjernika ne pise mnogo , narocito muskaraca muslimana iz Evrope


dio konverzacije sa druge teme:
Connaisseur Karlin wrote:
sarajlija120 wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
ali, nitko do vas muslimana msukaraca nikad nije otvorio temu o oblacenju muskaraca u Islamu , mozda bi trebalo otvoriti temu od strane muslimana :)
Nemam ništa protiv otvaranja takve teme. Muškarci bi, zaista, trebali da povedu računa kako se oblače. Nekad su se muškarci oblačili "muški", a danas se utegnu, izgledaju k'o baloni. Ne kontam to nikako.
super, hajmo otvoriti temu :thumbup:
mozemo primjetiit, da su muskraci muslimani svjesni krsenja vlastitog hidzaba, a istvoremeno uspjesno nevidljivo "prolaze" ispod radara drstuvne kritike :D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#2 Re: Hidžab za muskarce muslimane (hidzab nije iskljucivo marama)

Post by arzuhal »

Sviđa mi se naslov. Ne znam na šta će priča izaći pa da navakat bezecujem i istaknem makar nešto lijepo u svemu...
broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#3 Re: Hidžab za muskarce muslimane (hidzab nije iskljucivo marama)

Post by broj dva »

Evo dobre prilike nekom dizajneru/dizajnerici da se obogati..napraviti kolekciju hidzaba za muskarce, par reklama (sa fudbalerima, istaknutim licnostima..) i garantovan profit kada umma krene da se povija bozjoj zelji.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#4 Re: Hidžab za muskarce muslimane (hidzab nije iskljucivo marama)

Post by Connaisseur Karlin »

arzuhal wrote:Sviđa mi se naslov. Ne znam na šta će priča izaći pa da navakat bezecujem i istaknem makar nešto lijepo u svemu...
arzonja :kiss:

It is not uncommon for non-Muslims and even many Muslims to associate the Islamic commandments on Hijab with females, even though Islam has ordained Hijab for both men and women.
When discussing the issue of Hijab for men, it is essential to keep in mind the Golden Rule: do unto others as you would have them do unto you.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21489
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#5 Re: Hidžab za muskarce muslimane (hidzab nije iskljucivo marama)

Post by MarlboroGold »

Muško pisalo, muško odredilo šta će i kako će uz povlastice (fleksibilnija primjena), a i sam Bog je muškog roda. Mislim da je to dovoljno.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#6 Re: Hidžab za muskarce muslimane (hidzab nije iskljucivo marama)

Post by beni-bu-man »

MarlboroGold wrote:Muško pisalo, muško odredilo šta će i kako će uz povlastice (fleksibilnija primjena), a i sam Bog je muškog roda. Mislim da je to dovoljno.
Jel on nosi Hidžab ?
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21489
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#7 Re: Hidžab za muskarce muslimane (hidzab nije iskljucivo marama)

Post by MarlboroGold »

beni-bu-man wrote:
MarlboroGold wrote:Muško pisalo, muško odredilo šta će i kako će uz povlastice (fleksibilnija primjena), a i sam Bog je muškog roda. Mislim da je to dovoljno.
Jel on nosi Hidžab ?
To ti Smrle može odgovoriti :lol:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#8 Re: Hidžab za muskarce muslimane (hidzab nije iskljucivo marama)

Post by arzuhal »

beni-bu-man wrote:
MarlboroGold wrote:Muško pisalo, muško odredilo šta će i kako će uz povlastice (fleksibilnija primjena), a i sam Bog je muškog roda. Mislim da je to dovoljno.
Jel on nosi Hidžab ?
Ima i On hidžab, još pitaš...Nego se mi svi samima sobom trebamo pozabavit malo više...A to nam nekako najmrže :(
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#9 Re: Hidžab za muskarce muslimane (hidzab nije iskljucivo marama)

Post by Connaisseur Karlin »

MarlboroGold wrote:Muško pisalo, muško odredilo šta će i kako će uz povlastice (fleksibilnija primjena), a i sam Bog je muškog roda. Mislim da je to dovoljno.
tocno

ali

sve sto su pisali o vlastitim pravilima muskog hdizaba se takodjer ne pridrzavaju :D

najvise takav hidzab su prekrsili muslimani muskraci iz Evrope :)
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#10 Re: Hidžab za muskarce muslimane (hidzab nije iskljucivo marama)

Post by beni-bu-man »

arzuhal wrote:
beni-bu-man wrote:
MarlboroGold wrote:Muško pisalo, muško odredilo šta će i kako će uz povlastice (fleksibilnija primjena), a i sam Bog je muškog roda. Mislim da je to dovoljno.
Jel on nosi Hidžab ?
Ima i On hidžab, još pitaš...Nego se mi svi samima sobom trebamo pozabavit malo više...A to nam nekako najmrže :(
Boga mi ja se danas fino sam sa sobom pozavabio kako sam kupio PS4 PRO da ne bih zivio u bludu
User avatar
mad_max_ba
Posts: 26645
Joined: 21/08/2015 12:42
Location: Tamni Vilajet

#11 Re: Hidžab za muskarce muslimane (hidzab nije iskljucivo marama)

Post by mad_max_ba »

po naređenju :D
izvršenje


šta je zapravo muški hidžab??
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#12 Re: Hidžab za muskarce muslimane (hidzab nije iskljucivo marama)

Post by Irsar »

Karlin, očekivano, ne zna ni o čemu priča. :lol: Čuj "hidžab" za muškarce. Valjda bi normalan naziv teme trebao biti "propisno odijevanje za muškarce", baš kao što "propisno odijevanje za žene" nije samo hidžab. Ali tražim već previše od Karlin.

Razlog zašto se više pažnje posvećuje ženskom odijevanju nego muškom je zbog bar 2 stvari, 1. žene imaju po prirodi tendenciju da se više i bolje sređuju i općenito poklanjaju pažnju svom izgledu nego muškarci i 2. žensko razgolićavanje je obično više upravo iz estetskih, a ne praktičnih razloga kao što je to kod muškarca slučaj.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21489
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#13 Re: Hidžab za muskarce muslimane (hidzab nije iskljucivo marama)

Post by MarlboroGold »

Connaisseur Karlin wrote:
MarlboroGold wrote:Muško pisalo, muško odredilo šta će i kako će uz povlastice (fleksibilnija primjena), a i sam Bog je muškog roda. Mislim da je to dovoljno.
tocno

ali

sve sto su pisali o vlastitim pravilima muskog hdizaba se takodjer ne pridrzavaju :D

najvise takav hidzab su prekrsili muslimani muskraci iz Evrope :)
Zato sam i naveo "fleksibilnija primjena", ma da se to sve više počinje odnositi i na žene.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#14 Re: Hidžab za muskarce muslimane (hidzab nije iskljucivo marama)

Post by mali jomu »

Connaisseur Karlin wrote:
super, hajmo otvoriti temu :thumbup:

Dobra tema..... :thumbup:


Mnogi muslimanski frajeri zaboravljaju da i oni imaju hidzab......
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#15 Re: Hidžab za muskarce muslimane (hidzab nije iskljucivo marama)

Post by Connaisseur Karlin »

Contrary to popular knowledge, Hijab is not just the presence of a headscarf, but has deeper underlying meanings that apply to both men and women. Surah Al-A’raf (7:26-31) addresses the idea of righteousness and piety as more important than the physical covering of the body. “O Children (of) Adam! Verily We have sent down to you clothing, it covers your shame and (as) an adornment. But the clothing (of) [the] righteousness – that (is) best. That (is) from (the) Signs of Allah so that they may remember.”
To conclude this brief comprehension of the Hijab with its proper implications, a famous anecdote of Prophet Muhammad and his cousin Al-Fadl bin ‘Abbas can be looked at. While travelling with his cousin, Prophet Mohammed (S.A.W) stopped to give verdicts to the people and answer their queries. A beautiful woman of the Khath’am tribe came to him for some query regarding Hajj. When the Prophet noticed Al-Fadl bin ‘Abbas looking at the woman, being attracted by her beauty, he silently brought his hand backward and directed his cousin’s face in another direction. His choice of making his cousin look away, rather than reprimanding the woman for not hiding her beauty, says a lot about the importance of adopting Hijab of the eyes over that of the body. It further challenges the sexist idea that women can be forced to adopt the Hijab against their will.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#16 Re: Hidžab za muskarce muslimane (hidzab nije iskljucivo marama)

Post by Connaisseur Karlin »

Irsar wrote:Karlin, očekivano, ne zna ni o čemu priča. :lol: Čuj "hidžab" za muškarce. Valjda bi normalan naziv teme trebao biti "propisno odijevanje za muškarce", baš kao što "propisno odijevanje za žene" nije samo hidžab. Ali tražim već previše od Karlin.

Razlog zašto se više pažnje posvećuje ženskom odijevanju nego muškom je zbog bar 2 stvari, 1. žene imaju po prirodi tendenciju da se više i bolje sređuju i općenito poklanjaju pažnju svom izgledu nego muškarci i 2. žensko razgolićavanje je obično više upravo iz estetskih, a ne praktičnih razloga kao što je to kod muškarca slučaj.
cccc musliman, vjernik, a ne zna sto je hidzab za muskrace :lol:
User avatar
konektovan
Posts: 40075
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#17 Re: Hidžab za muskarce muslimane (hidzab nije iskljucivo marama)

Post by konektovan »

Zasto se ateisti stalno bave islamom?????
Ja rijetko "upadnem" na ovaj pdf, a tamo po obicaju teme, koje postavljaju ateisti u kojima je uglavnom kritika, omalovazavanje Islama, vjernika, u cemu je fol??? Zasto su dezurni ateisti uglavnom protiv islama, i zasto se njihovo pisanje uvijek odnosi na islam??? Kakvi su vasi stavovi o drugim religijama???? Zasto vam je islam interesantniji???? Ko vas placa??? :mrgreen:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#18 Re: Hidžab za muskarce muslimane (hidzab nije iskljucivo marama)

Post by Connaisseur Karlin »

The term can most accurately be conceived of as a principle of modesty, including rules of dress and behavior for both men and women.

But that’s not how many Islamophobes ― and even some men in the Muslim community, as Rashid noted ― see it.
Rashidovi tweets :
People often conflate "Hijab" & "headscarf." Wearing the headscarf is one form of Hijab, but men often forget that Hijab is much more. /
Accordingly, when addressing Hijab, the Qur'an does not address women first. It addresses men first. What? Men observe hijab? Since when?
Well, since always. The primary responsibility of observing Hijab is not on women — it is on men. It's critical to understand this point. /4
Guy: But she's wearing revealing clothing!
Qur'an: Why are you staring? Stop
Guy: But,it's revealing
Qur'an: Why—Are—You—Staring?
Guy: :/
Image
“I wrote the thread in honor of #MuslimWomensDay as a reminder to Muslim men about our responsibilities to observe hijab,” Rashid told The Huffington Post on Tuesday. “Too often men impose hijab on women, forgetting that we have no right to do so. Instead, Muslim men should work on reforming ourselves by upholding the requirements of hijab that the Qur’an and Prophet Muhammad place on us.”
Raside :thumbup:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#19 Re: Hidžab za muskarce muslimane (hidzab nije iskljucivo marama)

Post by Bloo »

konektovan wrote:Zasto se ateisti stalno bave islamom?????
Ja rijetko "upadnem" na ovaj pdf, a tamo po obicaju teme, koje postavljaju ateisti u kojima je uglavnom kritika, omalovazavanje Islama, vjernika, u cemu je fol??? Zasto su dezurni ateisti uglavnom protiv islama, i zasto se njihovo pisanje uvijek odnosi na islam??? Kakvi su vasi stavovi o drugim religijama???? Zasto vam je islam interesantniji???? Ko vas placa??? :mrgreen:
religija-f6.html
Pažljivo pogledaj teme i ko je otvarao koje, te možda preispitaj svoju tvrdnju.

Kritika ne mora uvijek biti negativna. Kritika je ponekad samo drugačije viđenje.
Teško se ne baviti islamom u državi sa većinskim muslimanskim stanovništvom. A većina forumaša na PDF religija su šta?
Druge religije? Ima par tema. Teško da ima sugovornika - jednostavno su manjina na ovom PDF-u.
Ako smatraš da neko vrijeđa i omaložava tvoja vjerovanja, slobodan si da prijaviš takve stavove. Ako ti je bilo kakav osvrt ili komentar (a ovo je slobodna država) omaložavanje ili vrijeđanje, tu ti ne mogu pomoći.

Ih, da su kakve pare...
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21489
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#20 Re: Hidžab za muskarce muslimane (hidzab nije iskljucivo marama)

Post by MarlboroGold »

konektovan wrote:Zasto se ateisti stalno bave islamom?????
Ja rijetko "upadnem" na ovaj pdf, a tamo po obicaju teme, koje postavljaju ateisti u kojima je uglavnom kritika, omalovazavanje Islama, vjernika, u cemu je fol??? Zasto su dezurni ateisti uglavnom protiv islama, i zasto se njihovo pisanje uvijek odnosi na islam??? Kakvi su vasi stavovi o drugim religijama???? Zasto vam je islam interesantniji???? Ko vas placa??? :mrgreen:
Ono što je Bloo rekla, a drugo... autor teme je agnostik. Nemoj nas ateiste vrijeđati... sry Karlin :lol:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#21 Re: Hidžab za muskarce muslimane (hidzab nije iskljucivo marama)

Post by Connaisseur Karlin »

MarlboroGold wrote:
konektovan wrote:Zasto se ateisti stalno bave islamom?????
Ja rijetko "upadnem" na ovaj pdf, a tamo po obicaju teme, koje postavljaju ateisti u kojima je uglavnom kritika, omalovazavanje Islama, vjernika, u cemu je fol??? Zasto su dezurni ateisti uglavnom protiv islama, i zasto se njihovo pisanje uvijek odnosi na islam??? Kakvi su vasi stavovi o drugim religijama???? Zasto vam je islam interesantniji???? Ko vas placa??? :mrgreen:
Ono što je Bloo rekla, a drugo... autor teme je agnostik. Nemoj nas ateiste vrijeđati... sry Karlin :lol:

:lol: :kiss:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#22 Re: Hidžab za muskarce muslimane (hidzab nije iskljucivo marama)

Post by mali jomu »

... i gdje je zapelo, ono musko moze svasta raditi a zensko ne, i to je to :lol:
Post Reply