Hidzab je ljudsko pravo!!

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#751 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by Nocty »

ABH017 wrote:
SamoVasGledam wrote:I mini suknja je ljudske pravo, ali neke zemlje ne daju.
A ti to, bezbeli, smatraš ispravnim?
normalno da je ispravno, dio odjece koji se nosi ljeti i koji otkriva noge
jeste noge... unazadjena,neprobudjena,neinicirana,nejukaristicna osobo...
e moj djede....
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#752 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by ABH017 »

SamoVasGledam wrote:A ko je rekao da meni smeta hidžab? Nek nosi ko šta hoće. To se mene ne tiče. Jedino bi mi lično smetale žene sa burkom, jer nije mi prijatno da sam pored osoba koje kriju identitet.
Stekao sam utisak da si za zabranu.
Ali dobro ako ti tako kažeš.
Tema nije burka (nikab), već hidžab.
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#753 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by ABH017 »

Nocty wrote:
ABH017 wrote:
SamoVasGledam wrote:I mini suknja je ljudske pravo, ali neke zemlje ne daju.
A ti to, bezbeli, smatraš ispravnim?
normalno da je ispravno, dio odjece koji se nosi ljeti i koji otkriva noge
jeste noge... unazadjena,neprobudjena,neinicirana,nejukaristicna osobo...
e moj djede....
Najprije obriši sline balavče.
Onda nauči čitati i pisati.
Onda se upiši u neku odgojnu ustanovu i nauči se kulturi.

Btw. Nisam znao da je po tebi ispravno zabranjivanje nošenja mini suknje. Po meni nije, jer nisam tako radikalan kao ti. :thumbup:
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#754 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by Nocty »

po onima sto ih slijedis jeste
mozda sam te pogresno procito
al krajnje sam naveo
po onima sto prevode religiju pogotovo u ortodoksnim zajednicama i serijatskim muslimanskim to je zabranjeno i mozes bit zatvoren i batine dobit zbog tog...

u iranu te policija zaustavi,maksuzije zaduzena za kontrolu oblacenja...
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#755 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by ABH017 »

Prvo, ne znaš čitati, a ti bi da diskutuješ o nečemu. Još bi da određuješ ko koga slijedi i šta ko misli. Nemaš ti dovoljno, upotrebljive, sive mase, da bi mogao sobom upravljati, a kamo li da shvatiš koliko nemaš pojma ni o čemu, pa tako ni o psihologiji, ni o onome o čemu bi da pišeš. Za takve kao ti, internet i tastatura, koliko su blagodat, toliko su i zlo, jer su se, pod uticajem istih, vijuge ispravile i prestale činiti ono što bi trebale, a to je promišljati, učiti.
Drugo, jesi to nekad bio u Iranu, ili si čitao negdje, onako kako ti čitaš (pogrešno i s predrasudom), pa znaš kako reaguje policija u Iranu na mini suknju?
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#756 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by fatamorgana »

ABH017 wrote:Prvo, ne znaš čitati, a ti bi da diskutuješ o nečemu. Još bi da određuješ ko koga slijedi i šta ko misli. Nemaš ti dovoljno, upotrebljive, sive mase, da bi mogao sobom upravljati, a kamo li da shvatiš koliko nemaš pojma ni o čemu, pa tako ni o psihologiji, ni o onome o čemu bi da pišeš. Za takve kao ti, internet i tastatura, koliko su blagodat, toliko su i zlo, jer su se, pod uticajem istih, vijuge ispravile i prestale činiti ono što bi trebale, a to je promišljati, učiti.
Drugo, jesi to nekad bio u Iranu, ili si čitao negdje, onako kako ti čitaš (pogrešno i s predrasudom), pa znaš kako reaguje policija u Iranu na mini suknju?
Ima trenutno još par kandidata koji suštinski odgovaraju ovakvom tvom opisu no za divno čudo promakli su tvom oštrom oku .... :wink:
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#757 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by ABH017 »

fatamorgana wrote:
ABH017 wrote:Prvo, ne znaš čitati, a ti bi da diskutuješ o nečemu. Još bi da određuješ ko koga slijedi i šta ko misli. Nemaš ti dovoljno, upotrebljive, sive mase, da bi mogao sobom upravljati, a kamo li da shvatiš koliko nemaš pojma ni o čemu, pa tako ni o psihologiji, ni o onome o čemu bi da pišeš. Za takve kao ti, internet i tastatura, koliko su blagodat, toliko su i zlo, jer su se, pod uticajem istih, vijuge ispravile i prestale činiti ono što bi trebale, a to je promišljati, učiti.
Drugo, jesi to nekad bio u Iranu, ili si čitao negdje, onako kako ti čitaš (pogrešno i s predrasudom), pa znaš kako reaguje policija u Iranu na mini suknju?
Ima trenutno još par kandidata koji suštinski odgovaraju ovakvom tvom opisu no za divno čudo promakli su tvom oštrom oku .... :wink:
Zanimljiva opaska. Pogotovo od onog, čijem je oštrom oku, u njegovim komentarima, promakao ovakav lik. A na tih, drugih par kandidata, ne omašiš nikad. Zar ne misliš, onda, da je licemjerno da me prozivaš?
Ti drugi ne ulaze u diskusiju sa mnom, pa ne obraćam pažnju na njihovo pisanje.

Pardon.
Zaboravio sam metnut ovog: :wink:
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#758 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by Nocty »

:-)
ABH017 wrote:Prvo, ne znaš čitati, a ti bi da diskutuješ o nečemu. Još bi da određuješ ko koga slijedi i šta ko misli. Nemaš ti dovoljno, upotrebljive, sive mase, da bi mogao sobom upravljati, a kamo li da shvatiš koliko nemaš pojma ni o čemu, pa tako ni o psihologiji, ni o onome o čemu bi da pišeš. Za takve kao ti, internet i tastatura, koliko su blagodat, toliko su i zlo, jer su se, pod uticajem istih, vijuge ispravile i prestale činiti ono što bi trebale, a to je promišljati, učiti.
Drugo, jesi to nekad bio u Iranu, ili si čitao negdje, onako kako ti čitaš (pogrešno i s predrasudom), pa znaš kako reaguje policija u Iranu na mini suknju?
pogresno sam te procito,al to ne znaci da nisi zatucani i ne-inicirani clan jedne iskrivljene sekte. Da bi znao o cemu se zapravo radi potrebno je istrazivanje i cist razum...malo prirode i knjige john marco allegr-a.Ja sam preko interneta upozno srodnu dusu i proveli mjesec dana u new yorku zajedno...par drugova takodjer u blizini...nadogradio svoje sumnje i znanje...ne visim ovdje ko ti i ne pricam o maramama...Dodjem namjerno da se ubacim i kriticki provociram takve ko tebe.Jel ti krivo?
za ljude bez znanja nemam respekt.Pogotovo ne kad im objasnim sveta tajna znanja a oni to pojedu ko kad bisere bacis pred krmad.
Nemas ti zivota u sebi jedonstavno...


"onaj ko ne pojede krista i ko ne pije njegovu krv nema zivota u sebi"

ti mislis da imas,da si poseban...al si samo jedan od mnogih u hipnotisanoj gomili...nema veze koje vjere si,nema veze kolko si ljubazan i tolerantan,kolko si puta klanjo danas ili se ispovjedao...

kad nisi pojeo "isusa" zivis i dalje u grijehu(promasaju)
i nema tu sta vise...samo se mogu sprdat s takvima ko ti.
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#759 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by ABH017 »

Nocty wrote::-)
ABH017 wrote:Prvo, ne znaš čitati, a ti bi da diskutuješ o nečemu. Još bi da određuješ ko koga slijedi i šta ko misli. Nemaš ti dovoljno, upotrebljive, sive mase, da bi mogao sobom upravljati, a kamo li da shvatiš koliko nemaš pojma ni o čemu, pa tako ni o psihologiji, ni o onome o čemu bi da pišeš. Za takve kao ti, internet i tastatura, koliko su blagodat, toliko su i zlo, jer su se, pod uticajem istih, vijuge ispravile i prestale činiti ono što bi trebale, a to je promišljati, učiti.
Drugo, jesi to nekad bio u Iranu, ili si čitao negdje, onako kako ti čitaš (pogrešno i s predrasudom), pa znaš kako reaguje policija u Iranu na mini suknju?
pogresno sam te procito,al to ne znaci da nisi zatucani i ne-inicirani clan jedne iskrivljene sekte. Da bi znao o cemu se zapravo radi potrebno je istrazivanje i cist razum...malo prirode i knjige john marco allegr-a.Ja sam preko interneta upozno srodnu dusu i proveli mjesec dana u new yorku zajedno...par drugova takodjer u blizini...nadogradio svoje sumnje i znanje...ne visim ovdje ko ti i ne pricam o maramama...Dodjem namjerno da se ubacim i kriticki provociram takve ko tebe.Jel ti krivo?
za ljude bez znanja nemam respekt.Pogotovo ne kad im objasnim sveta tajna znanja a oni to pojedu ko kad bisere bacis pred krmad.
:lol:
Haj' ti, ipak, najprije obriši sline.
I nastavi sam sebe da lažeš, kako ne pišeš o maramama i lafo dolaziš ovdje da nekog provociraš. Ti provociraš i provaljuješ sam sebe, jer valjaš toliko gluposti, da nema potrebe ništa dodavati. Što bi se reklo, bistar si toliko, da ti se sve vidi kroz glavu.
Pa ti, opet, navrati na naš forum, da se pofališ sa srodnom dušom iz New Yorka (piše se velikim slovima, učit ćeš u školi, nekad) i kako si, gle čuda, sofisticiranim znanjem, uspio da zbariš trebu preko interneta.
Mogu mislit, koje li žalosti, koliko ste inteligentni, kad niste uspjeli, nigdje drugo, naći sebi srodnu dušu.
Svako, iole pismen, naći će danas 10 "srodnih duša" na internetu. Od Australije, preko Rusije (Ruskinje su baš aktivne u traženju "srodnih duša", putem interneta), do Amerike.
Eto i ti si uspio. Svaka čast. :hajmooo:
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#760 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by Nocty »

ovo je internet,u bivsoj drzavi sam iz pismenih imo petice
ne pada mi napamet da se natezem s pravilima pisanja s tobom a i bez tebe :ovo je internet djede a ne kontrolni.

Ja sam s tom srodnom dusom sanjo kamene sfericne kugle u bosni a da nisam ni znao da postoje... sta ti sanjas ? saudijsku arabiju? :lol:

haj ti ipak idi nadji sta znaci bit ziv i sta je sveti gral.
kad mi se bude slinilo znam sad kome doc da ih brisem od njeg
:lol:
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#761 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by nasa »

Banned user for reason “vrijedjanje”
» Nocty
mjesec
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#762 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by hladan.preminger »

I jel' pravo, ili nije? :D
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#763 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by asurbanipal »

Hidžab (hijab), doslovno veo ili pregrada, predstavlja poštivanje pristojnih standarda odijevanja za žene. To je danas rašireno shvatanje ovog izraza. Obično definicija pristojnog oblačenja prema pravnim sistemima ne zahtijeva nošnje vela, ali zahtijeva pokrivanje, u javnosti, svega osim lica i ruku. Ovo je, u najmanju ruku, tradicija koja se razvila na Bliskom istoku.

Pored ovog značenja, postoji i metafizičko koje se odnosi na zavjesu koja razdvaja čovjeka ili svijet od Boga. Posebno može značiti iluzorni aspekt stvorenog, koje sufijska poslovica naziva hajalun fi hajalin fi hajal (khayalun fi khayalin fi khayali) ili "iluzija unutar iluzije unutar iluzije".

Hidžab se koristi kao ekvivalent indijskom konceptu maya, koji predstavlja kosmičku iluziju, egzisencijalnu "magiju" ili lila, kreativnu igru. Ibn Ataullah u svom Hikemu kaže:

"Da su svjetla uvjerenosti sijala, vidio bi drugi svijet tako bliskim, da se ne bi mogao pokrenuti prema njemu, i vidio bi pomračenje koje se nadvilo nad ljepotama svijeta. Postojanje bilo čega pored Njega nije ono što Boga skriva od vas, jer pored Njega nema ništa. Prije će biti da je iluzija bivanja pored Njega ono što Ga skriva od tebe. Da nije bilo Njegove manifestacije u stvorenim bićima, očni vid ih ne bi mogao prihvatiti. Da su Njegovi kvaliteti manifestovani, Njegova stvorenja bi nestala".


Metafizički, smisao hidžaba jeste, precizno rečeno "veo koji lomi" zrake Božijeg intelekta, koji bi inače bio zasljepljujući. El-Džili je rekao: " 'Božije zamračnje' jeste primordijalno mjesto na kojem zalazi sunce ljepote. To je ličnost samog Boga."

Ibn Ataullah je također rekao:

"Kako je moguće shvatiti da Ga nešto zaklanja,
kada je On Taj Koji sve manifestuje ?
Kako je moguće shvatiti da Ga nešto zaklanja,
kada je On Taj Koji se manifestovao kroz sve ?
Kako je moguće shvatiti da Ga nešto zaklanja,
kada je On Taj Koji se manifestovao u svemu ?
Kako je moguće shvatiti da Ga nešto zaklanja,
kada je On manifest svemu ?
Kako je moguće shvatiti da Ga nešto zaklanja,
kada je On manifest prije postojanja bilo čega ?
Kako je moguće shvatiti da Ga nešto zaklanja,
kada je On viši manifest od bilo čega ?
Kako je moguće shvatiti da Ga nešto zaklanja,
kada je On Taj pored Koga nema ništa ?
Kako je moguće shvatiti da Ga nešto zaklanja,
kada je On bliže tebi nego bilo šta drugo ?
Kako je moguće shvatiti da Ga nešto zaklanja,
kada, da nije Njega, postojanje svega drugog ne bi bilo manifest ?
To je čudo kako se Bitak manifestovao
u nebitku i kako se stvorila mogućnost
pokraj Njega Koji posjeduje atribute Vječnosti".
edindinn
Posts: 388
Joined: 07/06/2016 12:46

#764 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by edindinn »

ABH017 wrote: ....................

Niko ovdje od tebe ne traži da ideš u džamiju. Niko ne traži ni da poštuješ Allaha, Muhammeda, Isusa, a pogotovo ne hodžu. Ako očekuješ da neko poštuje tvoje životne ideale i tebe kao ličnost, onda se i od tebe očekuje da poštuješ tuđi izbor ideala i tuđu ličnost, bez obzira koliko tebi ti ideali bili besmisleni. Na drugoj strani je sve u obbrnutom smislu. Nekome su tvoji ideali besmisleni, ali to ne može biti povod da te se (samo) zbog toga omalovažava.
I da. Moja vjera ide u paketu sa mnom. To je dio moje ličnosti i mog karaktera. Kako misliš da je upakuješ u džamiju, jer ja nisam nikakav vjerski službenik i samo povremeno odlazim u džamiju? S druge strane, 90% moje vjere nema šta da traži u džamiji, već upravo na ulici, u društvu, ne kao faktor nametanja drugima, već kao faktor mog odnosa prema drugima i prema društvu ukupno.


:thumbup: :thumbup: :thumbup:
ernestalic
Posts: 228
Joined: 30/09/2010 10:45

#765 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by ernestalic »

Hajde brate, daj taj ajet iz Kur'ana, šta pametuješ o pravnim školama. Nije to lažovčino božija naredba nego muškarčeva i to onog iz plemena arapskih. To je samo detalj koji treba da stavi do znanja ženi gdje joj je mjesto. Ženi niko ne može zabraniti da pokazuje svoju ljepotu, to joj je u genima. Nema od toga nikakve štete. A da je Bog htio tako nešto, ne bi dozvolio nastanak i razvoj kapitalističke civilizacije. Ma smiješno izgledaju te pod nikabom, a sa najnovijim modelom smarphona. Valjda bi taj smartphone trebalo zabraniti, svašta šejtansko ima u njemu!
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#766 mod-comment

Post by arzuhal »

ernestalic wrote:Hajde brate, daj taj ajet iz Kur'ana, šta pametuješ o pravnim školama. Nije to lažovčino božija naredba nego muškarčeva i to onog iz plemena arapskih. To je samo detalj koji treba da stavi do znanja ženi gdje joj je mjesto. Ženi niko ne može zabraniti da pokazuje svoju ljepotu, to joj je u genima. Nema od toga nikakve štete. A da je Bog htio tako nešto, ne bi dozvolio nastanak i razvoj kapitalističke civilizacije. Ma smiješno izgledaju te pod nikabom, a sa najnovijim modelom smarphona. Valjda bi taj smartphone trebalo zabraniti, svašta šejtansko ima u njemu!
Vadiš temu iz naftalina da bi se nagovorio nekome? Imaš opomenu.
sarajlija120
Posts: 370
Joined: 13/07/2016 11:23

#767 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by sarajlija120 »

ernestalic wrote:Hajde brate, daj taj ajet iz Kur'ana, šta pametuješ o pravnim školama. Nije to lažovčino božija naredba nego muškarčeva i to onog iz plemena arapskih. To je samo detalj koji treba da stavi do znanja ženi gdje joj je mjesto. Ženi niko ne može zabraniti da pokazuje svoju ljepotu, to joj je u genima. Nema od toga nikakve štete. A da je Bog htio tako nešto, ne bi dozvolio nastanak i razvoj kapitalističke civilizacije. Ma smiješno izgledaju te pod nikabom, a sa najnovijim modelom smarphona. Valjda bi taj smartphone trebalo zabraniti, svašta šejtansko ima u njemu!
Nemaš u Kur'anu ni kako obaviti namaz, da li ćeš donijeti početni tekbir, učiti Fatihu koja je elementarni dio namaza. Hoćeš li preselamiti na kraju namaza? Daj mi ajet koji objašnjava kako namaz završava.

Mnogo stvari pojašnjavaju hadisi i to je upravo praktična primjena ajeta iz Kur'ana. Stoga, Kur'an i sunnet čine dva izvora islama, jedan drugog upotpunjuju.

Za razliku od toga, ajet u Kur'anu o pokrivanju žene ima.

”O Vjerovjesniče, reci ženama svojim, i kćerima svojim, i ženama vjernika neka spuste haljine svoje niza se. Tako će se najlakše prepoznati pa neće napastovane biti. A Allah prašta i samilostan je.” (Prijevod značenja El-Ahzab, 59)

Reci mi evo, logički, po čemu to one mogu biti prepoznate ako ne po hidžabu? Po čemu bi se razlikovala tadašnja žena (u vremenu kad je ajet objavljen) u odnosu na mušrikinje, kad su i jedne i druge nosile haljine i otkrivale kosu? Nisu se oblačile kao današnje, sigurno. Ne možeš reći da se propis od tada promijenio, jer nema nikoga da ga dokine. Šerijat vrijedi do Sudnjeg Dana, a poslanstvo zapečaćeno. Šta je to što odlikuje ženu po kojoj se poznaje, ako nije hidžab ili nikab? Po čemu je drugačija? Po čemu se drugačije može poznati?

Druga stvar, zašto se spominje da napastovane neće biti? Pa ako se pokrije propisno, ljudi neće imati potrebu da gledaju u nju sa tolikom željom kao što je imaju kada gledaju u nepokrivenu ženu, jer sija od ukrasa. Jednostavna filozofija. Neću spominjati tumačenje na arapskom, da mi ne spočitaš. Ovo je dovoljno.

Što se tiče hadisa, evo jednog od njih:

Prenosi se od Safijje bint Šejbe da je Aiša, radijallahu anha, govorila: "Kada su objavljeni ajeti: 'i neka vela svoja spuste na džujubihinne (tj. svoja tijela, lica, vrat i grudi)' - uzeli su svoje izare (vrsta ogrtača) i pocijepale ih s krajeva i time pokrile svoja lica." Zabilježio ga je Buharija (4481).

Ukoliko smatraš da sunnet nije izvor vjere, razmisli o ovom ajetu:

"A tebi objavljujemo Kur'an da bi objasnio ljudima ono što im se objavljuje, i da bi oni razmislili." (Prijevod značenja En-Nahl, 16:44)

:thumbup:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50406
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#768 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by Bloo »

sarajlija120 wrote: Druga stvar, zašto se spominje da napastovane neće biti? Pa ako se pokrije propisno, ljudi neće imati potrebu da gledaju u nju sa tolikom željom kao što je imaju kada gledaju u nepokrivenu ženu, jer sija od ukrasa. Jednostavna filozofija. Neću spominjati tumačenje na arapskom, da mi ne spočitaš. Ovo je dovoljno.
Ne bih da ulazim u diskusiju oko svega napisanog proteklih godina, niti trenutne rasprave oko hadisa, a na osnovu tvog prijašnjeg komentara (sa druge teme), te ovog trenutnog , jedino bih da ti skrenem pažnju da MUŠKARCI (jer su i žene ljudi) neće imati potrebu.
Žene ne bi trebale biti napastvovane bez obzira da li hodaju u tangama i grudnjaku ili pokrivene jer to NIJE ispravno. A izmijeniti odnos prema ženama, smatram da je bolje učiniti drastičnom izmjenom odgoja, percepcije žena, samog korištenja jezika na način da se odgoje generacije LJUDI kojima će biti usađeno u mozak i reflektirati se onda u njihov mentalitet da zlostavljanje žene (da, dobacivanje, gledanje sa požudom, zviuždanje, silovanje itd.) nije prihvatljivo i normalno, ne pokrivanjem žene. Time ulazimo u domen vječne igre uzroka i posljedice.
To što neko ima potrebu da pogleda ženu kako god je obučena (ne mora da sija od ukrasa), te da se u njemu pojave nečiste misli, požuda itd nije problem žene, već tog muškarca, te bi se trebali fokusirati na gore navedeni odnos i percepciju žena u glavama muškaraca, kao nekog sjajnog, vrijednog objekta koji privlači pažnju, te stoga ga treba skloniti daleko od očiju.
JEdnostavna filozofija.
sarajlija120
Posts: 370
Joined: 13/07/2016 11:23

#769 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by sarajlija120 »

Bloo wrote:
sarajlija120 wrote: Druga stvar, zašto se spominje da napastovane neće biti? Pa ako se pokrije propisno, ljudi neće imati potrebu da gledaju u nju sa tolikom željom kao što je imaju kada gledaju u nepokrivenu ženu, jer sija od ukrasa. Jednostavna filozofija. Neću spominjati tumačenje na arapskom, da mi ne spočitaš. Ovo je dovoljno.
Ne bih da ulazim u diskusiju oko svega napisanog proteklih godina, niti trenutne rasprave oko hadisa, a na osnovu tvog prijašnjeg komentara (sa druge teme), te ovog trenutnog , jedino bih da ti skrenem pažnju da MUŠKARCI (jer su i žene ljudi) neće imati potrebu.
Žene ne bi trebale biti napastvovane bez obzira da li hodaju u tangama i grudnjaku ili pokrivene jer to NIJE ispravno. A izmijeniti odnos prema ženama, smatram da je bolje učiniti drastičnom izmjenom odgoja, percepcije žena, samog korištenja jezika na način da se odgoje generacije LJUDI kojima će biti usađeno u mozak i reflektirati se onda u njihov mentalitet da zlostavljanje žene (da, dobacivanje, gledanje sa požudom, zviuždanje, silovanje itd.) nije prihvatljivo i normalno, ne pokrivanjem žene. Time ulazimo u domen vječne igre uzroka i posljedice.
To što neko ima potrebu da pogleda ženu kako god je obučena (ne mora da sija od ukrasa), te da se u njemu pojave nečiste misli, požuda itd nije problem žene, već tog muškarca, te bi se trebali fokusirati na gore navedeni odnos i percepciju žena u glavama muškaraca, kao nekog sjajnog, vrijednog objekta koji privlači pažnju, te stoga ga treba skloniti daleko od očiju.
JEdnostavna filozofija.
Nismo se razumjeli. Nisam rekao da svaki muškarac ima požudu za napastovanjem. Pokrivanje je pored propisa od Gospodara svjetova, preventiva za takvo nešto. Ima psihopata koji će napastovati ženu, bila ona pokrivena ili ne. Međutim, manja je mogućnost da se to desi pokrivenoj ženi. Pogledaj malo statistike, da ih ne navodim sada, mogu se naći skoro svugdje, šta su razlozi napastovanja žena. Zapadnje zemlje u tome mnogo prednjače u odnosu na islamske, ako izuzmemo zapadne trupe koje upadaju u muslimanske zemlje i siluju muslimanke. Htjela ti to prihvatiti ili ne, svaki muškarac, vjernik ili onaj koji to nije, kada pogleda ženu, javlja se doza požude. Kod nekog je manje, kod nekog više izražena. Naravno, ovdje se uzima u obzir to da se muškarcu dotična osoba svidi. Iz toga i proizilazi vjerniku muslimanu da ne gleda u žene i da obara pogled, kako bi sačuvao i nju i sebe. Zapad je od žene napravio seksualnog robota, nije joj dao nikakva prava. Možda se u današnje vrijeme poput Tarzana lupaju u prsa i govore o ljudskim pravima, ali ako se vratimo u historiju, prva civilizacija koja je ženi pružila prava kakva joj pripadaju, je islamska civilizacija. Do tada je žena bila tlačena, tako nam govore historijski izvori. Pogledaj Bizantiju, Perziju, Grčku, kakvo je pravo kod njih žena imala, nikakvo. Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, na veliko mjesto je uzdigao ženu riječima: "Najbolji među vama su oni koji su najbolji prema svojim ženama." Ima hadis: "Džennet je pod majčinim nogama.", aludirajući na to da ko želi Džennet, mora činiti dobročinstvo majci i mnogi drugi hadisi. Suvišno je govoriti o ženinim pravima u Islamu, a hidžab je dio toga.

Pogrešno je raditi na ravnopravnosti između muškarca i žene. To samo budala može reći. Ženu, koja je nježna i krhka da poistovijeti sa muškarcem, tako da kažem - krkanom. :D Ne. U Islamu ima pravda između žene i muškarca. U tome je razlika. Žena mora dobiti svoje pravo koje joj pripada, ali nije ravnopravna sa muškarcem, to ne može nikako. Zamisli ženu radi u pilani treću smjenu, pila drva ili ide tamo negdje vozi kamione po Americi, istovara-utovara. Ne ulazimo u to da li je nužno da bi opstala i to. Govorim o tome da je to patnja za nju. Ženino je mjesto da se bavi nečim što odgovara njenoj prirodi. Nek studira npr. ginekologiju. Može biti učiteljica, itd. Ali, poistovijetiti ženu sa muškarcem koji radi na građevini, što zapadnjaci rade, po meni je jadno i iskorištavanje te iste žene. Žena je kraljica i najbolje joj je kada je kod kuće. Čak je muž DUŽAN da je izdržava. Ne samo da je mora izdržavati, nego joj ne smije ni prigovoriti. Molim te, koja je civilizacija takva prava ponudila ženi? Nijedna. Zašto je onda u tom savršenstvu samo hidžab pogrešna odluka? Ne mogu shvatiti ni žene ponekad, kako sebi dopuštaju da ih iskorištavaju.

Tako da, hidžab štiti ženu. Štiti je od pokvarenih ljudi i čuva samo za njenog muža. Zamisli kada bi imala jednu takvu civilizaciju gdje nema preljube, bluda, nema alkohola, kocke i drugih zabranjenih stvari. Upravo je takva civilizacija pomogla muslimanima da ostvare zlatno doba. Imaš primjer Endelusa - islamske Španije. Muslimani su tada doprinijeli globalnoj zajednici kao nijedna druga civilizacija do tada. Stali su onog momenta kada su se udaljili od moralnih principa koje im nalaže vjera. :thumbup:
Hakiz
Posts: 40369
Joined: 30/07/2015 20:01

#770 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by Hakiz »

Bloo wrote: Ne bih da ulazim u diskusiju oko svega napisanog proteklih godina, niti trenutne rasprave oko hadisa, a na osnovu tvog prijašnjeg komentara (sa druge teme), te ovog trenutnog , jedino bih da ti skrenem pažnju da MUŠKARCI (jer su i žene ljudi) neće imati potrebu.
Žene ne bi trebale biti napastvovane bez obzira da li hodaju u tangama i grudnjaku ili pokrivene jer to NIJE ispravno. A izmijeniti odnos prema ženama, smatram da je bolje učiniti drastičnom izmjenom odgoja, percepcije žena, samog korištenja jezika na način da se odgoje generacije LJUDI kojima će biti usađeno u mozak i reflektirati se onda u njihov mentalitet da zlostavljanje žene (da, dobacivanje, gledanje sa požudom, zviuždanje, silovanje itd.) nije prihvatljivo i normalno, ne pokrivanjem žene. Time ulazimo u domen vječne igre uzroka i posljedice.
To što neko ima potrebu da pogleda ženu kako god je obučena (ne mora da sija od ukrasa), te da se u njemu pojave nečiste misli, požuda itd nije problem žene, već tog muškarca, te bi se trebali fokusirati na gore navedeni odnos i percepciju žena u glavama muškaraca, kao nekog sjajnog, vrijednog objekta koji privlači pažnju, te stoga ga treba skloniti daleko od očiju.
JEdnostavna filozofija.
Možeš priječiti silovanje, dobacivanje, zviždanje, dodirivanje itd, možeš promijeniti govor u kojem je normalno oslovljavanja sa ljudi i žene, možeš svašta promijeniti. Ali ne možeš spriječiti da neki muškarac gleda ženu sa požudom ili da o njoj sa požudom misli. Kada to spriječiš, spriječila si nagon za razmnožavanjem i onda ćeš morati naći mehanizam kako muškarcima i ženama narediti da imaju seks i da se razmnožavaju.

Da bi se spriječilo da se žena gleda sa požudom potreban je samo jedan mali proces. Izmjena bioloških zakonitosti.

Spriječi požudu i ubila si vrstu.
sarajlija120
Posts: 370
Joined: 13/07/2016 11:23

#771 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by sarajlija120 »

Hakiz wrote:
Bloo wrote: Ne bih da ulazim u diskusiju oko svega napisanog proteklih godina, niti trenutne rasprave oko hadisa, a na osnovu tvog prijašnjeg komentara (sa druge teme), te ovog trenutnog , jedino bih da ti skrenem pažnju da MUŠKARCI (jer su i žene ljudi) neće imati potrebu.
Žene ne bi trebale biti napastvovane bez obzira da li hodaju u tangama i grudnjaku ili pokrivene jer to NIJE ispravno. A izmijeniti odnos prema ženama, smatram da je bolje učiniti drastičnom izmjenom odgoja, percepcije žena, samog korištenja jezika na način da se odgoje generacije LJUDI kojima će biti usađeno u mozak i reflektirati se onda u njihov mentalitet da zlostavljanje žene (da, dobacivanje, gledanje sa požudom, zviuždanje, silovanje itd.) nije prihvatljivo i normalno, ne pokrivanjem žene. Time ulazimo u domen vječne igre uzroka i posljedice.
To što neko ima potrebu da pogleda ženu kako god je obučena (ne mora da sija od ukrasa), te da se u njemu pojave nečiste misli, požuda itd nije problem žene, već tog muškarca, te bi se trebali fokusirati na gore navedeni odnos i percepciju žena u glavama muškaraca, kao nekog sjajnog, vrijednog objekta koji privlači pažnju, te stoga ga treba skloniti daleko od očiju.
JEdnostavna filozofija.
Možeš priječiti silovanje, dobacivanje, zviždanje, dodirivanje itd, možeš promijeniti govor u kojem je normalno oslovljavanja sa ljudi i žene, možeš svašta promijeniti. Ali ne možeš spriječiti da neki muškarac gleda ženu sa požudom ili da o njoj sa požudom misli. Kada to spriječiš, spriječila si nagon za razmnožavanjem i onda ćeš morati naći mehanizam kako muškarcima i ženama narediti da imaju seks i da se razmnožavaju.

Da bi se spriječilo da se žena gleda sa požudom potreban je samo jedan mali proces. Izmjena bioloških zakonitosti.

Spriječi požudu i ubila si vrstu.
Ne. Pogrešno.

Ne treba spriječiti požudu, nego je usmjeriti na zadovoljavanje dozvoljenim, moralnim putem, a to je jedino brak. Vjera reguliše te relacije, ali ljudi je odbijaju, jer im je ovo prvo slađe i brže. Međutim, iako je slađe i brže, ostavlja posljedice. :wink:

Ti kažeš: "Spriječi požudu i ubila si vrstu.", a ja ti kažem: "Dozvoli nemoral u društvu, ubio si vrstu." To danas imamo, živimo to vrijeme. Koliko je vanbračne djece? Takva djeca ostaju bez roditelja i na teret su cijelom društvu. To je samo jedan od mnogobrojnih primjera. Kada se jedno društvo preda nemoralu, alkoholu, kocki i drogi, znaj da mu propast predstoji. Ako malo razmisliš, sve ovo što je nabrojano neminovno donosi štetu svakoj ljudskoj zajednici. Često dobacuju određeni ljudi za gradnju džamija, zašto se ne grade fabrike. Pogledaj koliko je samo jedna kladionica zaradila, bila je statistika nedavno. Džamija u odnosu na kladionicu ljudima donosi samo dobro. Treba li imati puno intelekta da se to shvati?

Odgovorio sam ti jer se dio njenog posta odnosio i na mene. :thumbup:
Hakiz
Posts: 40369
Joined: 30/07/2015 20:01

#772 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by Hakiz »

Bloo je izjednačila požudu sa dobacivanjem, silovanjem i ostalim stvarima koje treba izbrisati iz postojanja. Dok se sa njom slažem oko ostalih stvari, moj stav je da je požuda biološka nužnost. Da nema požude ne bi niko imao seks jer ga ne bi želio, pa bi vrsta nestala.

Drugo je to o čemu ti govoriš, da li se ta požuda zadovoljava unutar bračne zajednice ili ne. To je stvar društvenog dogovora.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#773 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by Connaisseur Karlin »

Zene nemaju pozudu ni potrebu, golo ili obuceno musko, nema prolbema, ma svjedeno , kako god da je ne-obucen, zene se nece osjaecati uzbudjene , u relgijskim ucenjima, samo muskarci imaju seksulane potrebe, i pozudu, a zene su samo da sebe serviraju i zadovolje muske potrebe :D
Hakiz
Posts: 40369
Joined: 30/07/2015 20:01

#774 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by Hakiz »

Connaisseur Karlin wrote:a zene su samo da sebe serviraju i zadovolje muske potrebe :D
Zna žena.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#775 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by Connaisseur Karlin »

Hakiz wrote:
Connaisseur Karlin wrote:a zene su samo da sebe serviraju i zadovolje muske potrebe :D
Zna žena.
oh, zaboravila sam dodati, zena mora biti obavezno okupana ,osvjezene vagine sa specijalnnim samponoom za pranje intimne zone
Post Reply