Hidzab je ljudsko pravo!!

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Free Spirit
Posts: 354
Joined: 03/02/2014 20:01

#726 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by Free Spirit »

ABH017 wrote::lol:

Kapa dole... Odakle ti strpljenje za ove "diskusije"? Razumijem da se par puta nešto odgovori, ali kad nekom istu stvar objasniš 10 puta a on i dalje mlati po svom to već prelazi u čistu provokaciju bez ikakve želje za normalnim razgovorom...

Al ne treba se sikirat', evo nam i hižaslav ide :roll:
arzuhal wrote:Sud u Njemačkoj dozvolio nošenje marame
:thumbup:
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#727 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by fatamorgana »

ABH017 wrote:Ne znam. Nisam primjetio da komentariše druge i drugačije.. A ni da vrijeđa i omalovažava.
Osim, što se smije na tuđe pokušaje vrijeđanja grupacije, kojoj, pretpostavljam da pripada.
Time nikog ne vrijeđa, a kako ne komentariše druge, ne vidim da je opterećen fobijom ili mržnjom prema ikome.
:lol:
Eto ga.
Odgovor je tačan!
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#728 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by Hakiz »

Neka je.

I krst/križ je ljudsko pravo, Davidova zvijezda takođe (pa s tim i religije čiji su to simboli), pa homoseksualizam isto tako itd pa nije da ih možeš baš svuda po svijetu otvoreno nositi, pokazivati i upražnjavati.

Ima mnogo ljudskih prava koja se krše, u određenim zemljama neka, u drugim neka druga. Pa je i hidžab samo jedno u moru ljudskih prava koja se negdje krše, a negdje poštuju.

Sve dok se sva ljudska prava ne budu svuda poštovala, ne mora se ni pravo na hidžab poštovati tamo gdje ga neće oni koji mogu odlučiti (i imaju sredstva da to provedu) da ga na svojoj teritoriji neće. Kome se ne sviđa, neka ide tamo gdje se hidžab dozvoljava.
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#729 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by ABH017 »

Ma 'ajde?!
Kakva besmislica.
Po tom tvom, nazovimo, razmišljanju, svi čija prava su, na neki način, ugrožena, trebali bi, bez borbe, da idu ondje, gdje njihova prava neće biti ugnjetavana i osporavana.
Da se ti pitaš, Mjesec i Mars bi, već odavno, bili pregusto naseljena mjesta, a zemlja bi bila samo neka tamna mrlja u sjećanju davnih generacija.
Ljudski rod je sretan, pa se ne pitaš.

Duša napaćena. :oops: Kako bi ono njih slalo, tamo gdje im je dozvoljeno.
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#730 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by nemezis »

Kako se određuje sta je simbol nečega? Ovdje se priča o marami koja pokriva glavu kao o simbolu islama. Islam traži od žena da im ne budu otkriveni određeni dijelovi tijela, izmedju ostalog i kosa. Žene to rješavaju tako što nose, na primjer, maramu. Islam zabranjuje i da ruke budu otkrivene. Žene to rješavaju tako što nose, opet na primjer, majicu dugih rukava. Dakle, da li treba u julu, kada je temperatura preko 30, zabraniti i nošenje majice dugih rukava?
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#731 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by fatamorgana »

nemezis wrote:Kako se određuje sta je simbol nečega? Ovdje se priča o marami koja pokriva glavu kao o simbolu islama. Islam traži od žena da im ne budu otkriveni određeni dijelovi tijela, izmedju ostalog i kosa. Žene to rješavaju tako što nose, na primjer, maramu. Islam zabranjuje i da ruke budu otkrivene. Žene to rješavaju tako što nose, opet na primjer, majicu dugih rukava. Dakle, da li treba u julu, kada je temperatura preko 30, zabraniti i nošenje majice dugih rukava?
Jučer vidjeh par, uđoše kad i ja u trgovački centar, (vani ugrijalo, jedva dočekah da uđem unutra jer je klimatizirano)on stvarno lagano da ne može biti lakše obučen shodno ljetnoj vrućini kao i svi mi a ona pokrivena, i tijelo nekako umotano u više slojeva, i prvo što mahinalno uočih i pomislih je bilo vidi njega , njemu je sve potaman, po ovoj vrućini niko i ništa ga ne prisiljava da pokrije ni glavu ni tijelo, da trpi vrućinu dok mi je žene (ne ulazeći i poštujući njen recimo da je u pitanju izbor) bilo žao jer kad je vruće svima nam je vruće ....

Po meni obavezati bilo koga da se treba obući teže po vrućini je diskriminatorno pogotovo što muškarce oslobađa od takvog trpljenja i to očito po krutom patrijarhalnom abrahamsko - plemenskom, po meni prevaziđenom osnovu po kojem muškarac vrijedi više od žene.
mirza_15
Posts: 10604
Joined: 19/01/2015 09:26

#732 Re: RE: Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by mirza_15 »

fatamorgana wrote:
nemezis wrote:Kako se određuje sta je simbol nečega? Ovdje se priča o marami koja pokriva glavu kao o simbolu islama. Islam traži od žena da im ne budu otkriveni određeni dijelovi tijela, izmedju ostalog i kosa. Žene to rješavaju tako što nose, na primjer, maramu. Islam zabranjuje i da ruke budu otkrivene. Žene to rješavaju tako što nose, opet na primjer, majicu dugih rukava. Dakle, da li treba u julu, kada je temperatura preko 30, zabraniti i nošenje majice dugih rukava?
Jučer vidjeh par, uđoše kad i ja u trgovački centar, (vani ugrijalo, jedva dočekah da uđem unutra jer je klimatizirano)on stvarno lagano da ne može biti lakše obučen shodno ljetnoj vrućini kao i svi mi a ona pokrivena, i tijelo nekako umotano u više slojeva, i prvo što mahinalno uočih i pomislih je bilo vidi njega , njemu je sve potaman, po ovoj vrućini niko i ništa ga ne prisiljava da pokrije ni glavu ni tijelo, da trpi vrućinu dok mi je žene (ne ulazeći i poštujući njen recimo da je u pitanju izbor) bilo žao jer kad je vruće svima nam je vruće ....

Po meni obavezati bilo koga da se treba obući teže po vrućini je diskriminatorno pogotovo što muškarce oslobađa od takvog trpljenja i to očito po krutom patrijarhalnom abrahamsko - plemenskom, po meni prevaziđenom osnovu po kojem muškarac vrijedi više od žene.
Onda kod mene na radnom mjestu zene vrijede vise slijedeci tu logiku. Dok ja moram nositi zatvorenu obucu, pantole i maksimalno otkopcati jedno dugme na kosulji, ona moze da dodje u sandalama, suknjici i majici na bretele. Apsolutna diskriminacija muskaraca [emoji6]

Sent from my mobile phone using Tapatalk
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#733 Re: RE: Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by nemezis »

fatamorgana wrote:
nemezis wrote:Kako se određuje sta je simbol nečega? Ovdje se priča o marami koja pokriva glavu kao o simbolu islama. Islam traži od žena da im ne budu otkriveni određeni dijelovi tijela, izmedju ostalog i kosa. Žene to rješavaju tako što nose, na primjer, maramu. Islam zabranjuje i da ruke budu otkrivene. Žene to rješavaju tako što nose, opet na primjer, majicu dugih rukava. Dakle, da li treba u julu, kada je temperatura preko 30, zabraniti i nošenje majice dugih rukava?
Jučer vidjeh par, uđoše kad i ja u trgovački centar, (vani ugrijalo, jedva dočekah da uđem unutra jer je klimatizirano)on stvarno lagano da ne može biti lakše obučen shodno ljetnoj vrućini kao i svi mi a ona pokrivena, i tijelo nekako umotano u više slojeva, i prvo što mahinalno uočih i pomislih je bilo vidi njega , njemu je sve potaman, po ovoj vrućini niko i ništa ga ne prisiljava da pokrije ni glavu ni tijelo, da trpi vrućinu dok mi je žene (ne ulazeći i poštujući njen recimo da je u pitanju izbor) bilo žao jer kad je vruće svima nam je vruće ....

Po meni obavezati bilo koga da se treba obući teže po vrućini je diskriminatorno pogotovo što muškarce oslobađa od takvog trpljenja i to očito po krutom patrijarhalnom abrahamsko - plemenskom, po meni prevaziđenom osnovu po kojem muškarac vrijedi više od žene.
Ako želiš nešto reći, reci ali nemoj citirati mene jer ovo što si rekao nema veze sa onim što sam pitao.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#734 Re: RE: Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by fatamorgana »

mirza_15 wrote:
fatamorgana wrote:
nemezis wrote:Kako se određuje sta je simbol nečega? Ovdje se priča o marami koja pokriva glavu kao o simbolu islama. Islam traži od žena da im ne budu otkriveni određeni dijelovi tijela, izmedju ostalog i kosa. Žene to rješavaju tako što nose, na primjer, maramu. Islam zabranjuje i da ruke budu otkrivene. Žene to rješavaju tako što nose, opet na primjer, majicu dugih rukava. Dakle, da li treba u julu, kada je temperatura preko 30, zabraniti i nošenje majice dugih rukava?
Jučer vidjeh par, uđoše kad i ja u trgovački centar, (vani ugrijalo, jedva dočekah da uđem unutra jer je klimatizirano)on stvarno lagano da ne može biti lakše obučen shodno ljetnoj vrućini kao i svi mi a ona pokrivena, i tijelo nekako umotano u više slojeva, i prvo što mahinalno uočih i pomislih je bilo vidi njega , njemu je sve potaman, po ovoj vrućini niko i ništa ga ne prisiljava da pokrije ni glavu ni tijelo, da trpi vrućinu dok mi je žene (ne ulazeći i poštujući njen recimo da je u pitanju izbor) bilo žao jer kad je vruće svima nam je vruće ....

Po meni obavezati bilo koga da se treba obući teže po vrućini je diskriminatorno pogotovo što muškarce oslobađa od takvog trpljenja i to očito po krutom patrijarhalnom abrahamsko - plemenskom, po meni prevaziđenom osnovu po kojem muškarac vrijedi više od žene.
Onda kod mene na radnom mjestu zene vrijede vise slijedeci tu logiku. Dok ja moram nositi zatvorenu obucu, pantole i maksimalno otkopcati jedno dugme na kosulji, ona moze da dodje u sandalama, suknjici i majici na bretele. Apsolutna diskriminacija muskaraca [emoji6]

Sent from my mobile phone using Tapatalk
Da ali ne na vjerskoj osnovi pretpostavljam.
Kat
Posts: 660
Joined: 19/12/2009 16:45

#735 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by Kat »

nemezis wrote:Kako se određuje sta je simbol nečega? Ovdje se priča o marami koja pokriva glavu kao o simbolu islama. Islam traži od žena da im ne budu otkriveni određeni dijelovi tijela, izmedju ostalog i kosa. Žene to rješavaju tako što nose, na primjer, maramu. Islam zabranjuje i da ruke budu otkrivene. Žene to rješavaju tako što nose, opet na primjer, majicu dugih rukava. Dakle, da li treba u julu, kada je temperatura preko 30, zabraniti i nošenje majice dugih rukava?
Jedna od rijetkih stvari gdje se svi meshebi slazu je hidzab. To nije ni simbol, ni tradicija, nego serijatsko pravilo.
U hanefijskom mezhebu se ne nosi kratko, tijesno ili usko, i providno.
U globalu sve sto otkriva avret.Na 30 i na 15 celzijusa je isto.
mirzaaa33
Posts: 725
Joined: 28/05/2016 13:04

#736 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by mirzaaa33 »

Naučnici su dokazali da hidžab zbog svog oblika i načina vezivanja kaoi specifičnosti vlakana ima izuzetna aerodinamična i termoregulaciona svojstva zbog čega osobu ustvari hladi ljeti a zagrijava zimi i uvijek postiže optimalnu temperaturu za ženu koja je nosi.

Image
edindinn
Posts: 388
Joined: 07/06/2016 12:46

#737 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by edindinn »

:lol:
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#738 Re: RE: Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by nemezis »

Kat wrote:
nemezis wrote:Kako se određuje sta je simbol nečega? Ovdje se priča o marami koja pokriva glavu kao o simbolu islama. Islam traži od žena da im ne budu otkriveni određeni dijelovi tijela, izmedju ostalog i kosa. Žene to rješavaju tako što nose, na primjer, maramu. Islam zabranjuje i da ruke budu otkrivene. Žene to rješavaju tako što nose, opet na primjer, majicu dugih rukava. Dakle, da li treba u julu, kada je temperatura preko 30, zabraniti i nošenje majice dugih rukava?
Jedna od rijetkih stvari gdje se svi meshebi slazu je hidzab. To nije ni simbol, ni tradicija, nego serijatsko pravilo.
U hanefijskom mezhebu se ne nosi kratko, tijesno ili usko, i providno.
U globalu sve sto otkriva avret.Na 30 i na 15 celzijusa je isto.
Mislim da nisi razumio sta sam htio reci. Suština mog pisanja je: kakav je to misaoni proces koji dovodi do toga da treba zabraniti, da banalizujem, maramu? Kako tu zabranu tačno precizno izraziti? Ako se zabranjuje zbog toga što je to odjevni predmet koji nose muslimanke, istom logikom bi se moglo zabraniti nošenje majice dugih rukava na 35 stepeni jer sa stanovišta islama obaveza je i jedno i drugo.

Drugim riječima, način oblačenja žena (i muškaraca) je uslovljen nekim društvenim normama. Te norme nisu propisane Zakonom nego ih ljudi prihvataju onako kako smatraju da treba. Pa tako imamo, na primjer:

1. Žena hoda gola.
2. Žena hoda u kostimu, smatra neprihvatljivim ovo pod 1.
3. Žena hoda u sorcu i kratkoj majici na bretele, smatra neprihvatljivim ovo pod 2.
4. Žena hoda u hlačama i majici kratkih rukava, smatra neprihvatljivim ovo pod 3.
5. Žena hoda u majici dugih rukava i sa maramom, smatra neprihvatljivim ovo pod 4.

Po kojoj logici sada treba zabraniti ovo pod 5 i ženu, koja smatra da nije u redu biti bez marame na glavi, natjerati da skine maramu?
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#739 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by aurora313 »

Nego da iskoristim zatišje, pa da svim vjernicima i onim koji slave uglavnom zbog tradicije, čestitam i zaželim lijep i prijatan Bajram.
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#740 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by ABH017 »

Čisto zbog tradicije, hvala.
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#741 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by kritichar »

Koliko je onih koji bi zabranili hidzab a slave bajram, neka se zapitaju da li su normalni, ako im je ostao trun razuma
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#742 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by Nocty »

ja nista ne slavim
osim nerodjendana uz caj
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#743 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by fatamorgana »

kritichar wrote:Koliko je onih koji bi zabranili hidzab a slave bajram, neka se zapitaju da li su normalni, ako im je ostao trun razuma
A koliko je zemalja gdje su žene htjele ne htjele prisiljene da ga nose, šta bi se oni trebali zapitati?
Gdje se kruto primjenjuje vjerska dogma ne ostavlja se nikakav prostor za razum pod izgovorom da Bog tako hoće .... da, patrijarhalni abrahamsko - plemenski Bog ....

Zabranjivanje i prisiljavanje su po meni pogrešni.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#744 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by Connaisseur Karlin »

kritichar wrote:Koliko je onih koji bi zabranili hidzab a slave bajram, neka se zapitaju da li su normalni, ako im je ostao trun razuma
Ja upravo cestitala mojoj dragoj prijatejici koja je rodjena u Njemackoj,a inace je porijeklom iz Palestine,a nosi hidzab :-D Divna osoba :-D

Zabrane nosenja hidzaba u pojedinm drzavama postoje ,ne iz licnih razloga gradjana,vec politickih razloga uslovljenih drustvenim kretanjima i promjenama. Mnoge drzave jednostavno moraju proci mnoge faze prihvatanja drugog i drugacijeg. Danas je u SAD hidzab bolje prihvacen od BiH. ;-)
User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#745 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by SamoVasGledam »

I mini suknja je ljudske pravo, ali neke zemlje ne daju.
edindinn
Posts: 388
Joined: 07/06/2016 12:46

#746 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by edindinn »

ABH017 wrote: ....................

Niko ovdje od tebe ne traži da ideš u džamiju. Niko ne traži ni da poštuješ Allaha, Muhammeda, Isusa, a pogotovo ne hodžu. Ako očekuješ da neko poštuje tvoje životne ideale i tebe kao ličnost, onda se i od tebe očekuje da poštuješ tuđi izbor ideala i tuđu ličnost, bez obzira koliko tebi ti ideali bili besmisleni. Na drugoj strani je sve u obbrnutom smislu. Nekome su tvoji ideali besmisleni, ali to ne može biti povod da te se (samo) zbog toga omalovažava.
I da. Moja vjera ide u paketu sa mnom. To je dio moje ličnosti i mog karaktera. Kako misliš da je upakuješ u džamiju, jer ja nisam nikakav vjerski službenik i samo povremeno odlazim u džamiju? S druge strane, 90% moje vjere nema šta da traži u džamiji, već upravo na ulici, u društvu, ne kao faktor nametanja drugima, već kao faktor mog odnosa prema drugima i prema društvu ukupno.


:thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#747 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by ABH017 »

SamoVasGledam wrote:I mini suknja je ljudske pravo, ali neke zemlje ne daju.
A ti to, bezbeli, smatraš ispravnim?
User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#748 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by SamoVasGledam »

Nije bitno šta ja smatram, jer ja nisam nikakav zakonodavac. Već je u pitanju ljudsko pravo i sloboda. Ako neko nosi kupaci dok je na plaži, zašto ne bi mogao i mini suknju dok šeta po gradu? Kome može da naudi, meni sigurno ne.
User avatar
ABH017
Posts: 3620
Joined: 18/05/2010 00:20

#749 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by ABH017 »

Pa, ako postavljaš takvo pitanje i ako ne može da ti naškodi neko ko nosi mini suknju, kako ti onda škodi neko ko nosi hidžab?
Ako opravdavaš nošenje mini suknje, šta je to po čemu bi zabranjivao nošenje hidžaba?

Na kraju, ovo nije saudijski ili kuvajtski forum i tema je pokrenuta kao reakcija na zabranu nošenja hidžaba, od strane VSTV-a, pa se, logično, raspravlja o tome.
Ako neko opravdava zabranu nošenja hidžaba, u institucijama sudstva u BiH, zabranom nošenja mini suknje u nekim religioznim državama, a istovremeno optužuje te religiozne države za diskriminaciju, onda je taj licemjer, po pitanju ljudskih prava i njihovih kršenja.
User avatar
SamoVasGledam
Posts: 1475
Joined: 24/05/2016 16:41

#750 Re: Hidzab je ljudsko pravo!!

Post by SamoVasGledam »

A ko je rekao da meni smeta hidžab? Nek nosi ko šta hoće. To se mene ne tiče. Jedino bi mi lično smetale žene sa burkom, jer nije mi prijatno da sam pored osoba koje kriju identitet.
Post Reply