HI FI - BiH Audiofil

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Hakiz
Posts: 40289
Joined: 30/07/2015 20:01

#751 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Hakiz »

bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#752 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by bluesjunior »

Ima opasno dobrih...hvala
Hakiz
Posts: 40289
Joined: 30/07/2015 20:01

#753 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Hakiz »

Ima moj poznanik Audeze, mislim da je model LCD 4. Kune se u njih. Doduše, malo mu je muka što je dao 4.000 USD, ali kako je profesionano u muzici to mu je bila investicija u alat.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#754 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Ommadawn »

eltroxin wrote:
bluesjunior wrote:Preporučite mi slušalice please. Imam Sennheiser HD 600 već godinama i malo cjevno pojačalce (nije neka pljačka al eto...) i zapravo sam vrlo zadovoljan. HD600 su openback, htio bih nešto closeback pa možda do 1000KM, ako neko ima lično iskustvo molim vas.
Probaj AudioQuest NightOwl Carbon!
Cirka 450 eura u Švedskoj.
User avatar
eltroxin
Posts: 2049
Joined: 30/08/2009 23:35

#755 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by eltroxin »

Ommadawn wrote:
eltroxin wrote:
bluesjunior wrote:Preporučite mi slušalice please. Imam Sennheiser HD 600 već godinama i malo cjevno pojačalce (nije neka pljačka al eto...) i zapravo sam vrlo zadovoljan. HD600 su openback, htio bih nešto closeback pa možda do 1000KM, ako neko ima lično iskustvo molim vas.
Probaj AudioQuest NightOwl Carbon!
Cirka 450 eura u Švedskoj.
Hifi klubben :thumbup:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#756 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Ommadawn »

eltroxin wrote: Hifi klubben :thumbup:
Jeste :) Jedini ovlašteni prodavci Denona.
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#757 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by klixoris »

Ommadawn wrote:Tačno tako, ex—Yu licencirana izdanja i nisu uvijek baš najboljeg kvaliteta, mada je tu Jugoton vodeći, baš kao i Suzy. No s obzirom da su sve diskografske kuće licencirana izdanja podijelila između sebe, nećeš naći istog izvođača i album a da su dvije različite diskografske kuće.
Moje lično iskustvo sa PGP-RTB je da su ti vinili loši, pogotovo oni iz osamdesetih.
Drugo, kako se kod nas ploče slušale uglavnom na jeftinim i lošim gramofonima, te se nije previše pridavao značaj preciznom opterećenju igle (samo nek svira, ako ikako moguće glasnije), tako su se ploče uglavnom habale. Također slabo pohranjivanje i čuvanje ploča - ostave ih horozontalno, jednu na drugu, često i bez omota i time se kvalitet dodatno pogorša.
Ja kad dobijem ploču sa naših prostora, prvo što uradim je da bacim celofan u kojem se ploča nalazi, zamijenim za papir a ploču dobro očistim.

Inače nisam neki pekmez ako tu ima pucketanja - ima tu neke draži, barem je moj doživljaj takav ali svega toga ne smije biti previše.
Ti ko da si mi prizvao gramofon... :lol: Htio Rega, a na kraju mi povoljno izleti nov Pro-Ject Debut 3 sa Ortofon OM5E zvucnicom i kupim ga :mrgreen: :thumbup:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#758 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Ommadawn »

klixoris wrote:
Ommadawn wrote:Tačno tako, ex—Yu licencirana izdanja i nisu uvijek baš najboljeg kvaliteta, mada je tu Jugoton vodeći, baš kao i Suzy. No s obzirom da su sve diskografske kuće licencirana izdanja podijelila između sebe, nećeš naći istog izvođača i album a da su dvije različite diskografske kuće.
Moje lično iskustvo sa PGP-RTB je da su ti vinili loši, pogotovo oni iz osamdesetih.
Drugo, kako se kod nas ploče slušale uglavnom na jeftinim i lošim gramofonima, te se nije previše pridavao značaj preciznom opterećenju igle (samo nek svira, ako ikako moguće glasnije), tako su se ploče uglavnom habale. Također slabo pohranjivanje i čuvanje ploča - ostave ih horozontalno, jednu na drugu, često i bez omota i time se kvalitet dodatno pogorša.
Ja kad dobijem ploču sa naših prostora, prvo što uradim je da bacim celofan u kojem se ploča nalazi, zamijenim za papir a ploču dobro očistim.

Inače nisam neki pekmez ako tu ima pucketanja - ima tu neke draži, barem je moj doživljaj takav ali svega toga ne smije biti previše.
Ti ko da si mi prizvao gramofon... :lol: Htio Rega, a na kraju mi povoljno izleti nov Pro-Ject Debut 3 sa Ortofon OM5E zvucnicom i kupim ga :mrgreen: :thumbup:
Čestitam, u zdravlju ga koristio :)
Nadam se da ćeš biti zadovoljan - ja sa svojim jesam.
Koje je boje?
User avatar
Hame_
Posts: 5482
Joined: 31/08/2007 21:42
Location: Soba, Srebrnik, Županija tuzlanska, HiB, Evropa, Svjeverna strana Zemlje, Mjesec, Sunce, odosmo u PM
Contact:

#759 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Hame_ »

ja71 wrote:kod starih pojacala je npr. potenciometar za pojacavanje slaba tacka. cesto krce ali se to da nekim sprejom ocisiti.
Grafitna olovka.
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#760 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by klixoris »

Ommadawn wrote:
klixoris wrote:
Ommadawn wrote:Tačno tako, ex—Yu licencirana izdanja i nisu uvijek baš najboljeg kvaliteta, mada je tu Jugoton vodeći, baš kao i Suzy. No s obzirom da su sve diskografske kuće licencirana izdanja podijelila između sebe, nećeš naći istog izvođača i album a da su dvije različite diskografske kuće.
Moje lično iskustvo sa PGP-RTB je da su ti vinili loši, pogotovo oni iz osamdesetih.
Drugo, kako se kod nas ploče slušale uglavnom na jeftinim i lošim gramofonima, te se nije previše pridavao značaj preciznom opterećenju igle (samo nek svira, ako ikako moguće glasnije), tako su se ploče uglavnom habale. Također slabo pohranjivanje i čuvanje ploča - ostave ih horozontalno, jednu na drugu, često i bez omota i time se kvalitet dodatno pogorša.
Ja kad dobijem ploču sa naših prostora, prvo što uradim je da bacim celofan u kojem se ploča nalazi, zamijenim za papir a ploču dobro očistim.

Inače nisam neki pekmez ako tu ima pucketanja - ima tu neke draži, barem je moj doživljaj takav ali svega toga ne smije biti previše.
Ti ko da si mi prizvao gramofon... :lol: Htio Rega, a na kraju mi povoljno izleti nov Pro-Ject Debut 3 sa Ortofon OM5E zvucnicom i kupim ga :mrgreen: :thumbup:
Čestitam, u zdravlju ga koristio :)
Nadam se da ćeš biti zadovoljan - ja sa svojim jesam.
Koje je boje?
Hvala :thumbup: Vjerujem da ce dobro sluziti, a boja je piano black (sjajno crna)
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#761 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Ommadawn »

Moj je bijeli :)
U biti jako jednostavna konstrukcija gramofona i ja sam sasvim zadovoljan sa istim.
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#762 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by klixoris »

Ommadawn wrote:Moj je bijeli :)
U biti jako jednostavna konstrukcija gramofona i ja sam sasvim zadovoljan sa istim.
Je li i kod tebe Debut 3 ili ?
I jesi li testirao mozda preciznom vagom koliko je tacno podesavanje pritiska igle nakon sto ga podesis po uputstvu koje dodje uz gramofon ?
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#763 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Ommadawn »

klixoris wrote:
Ommadawn wrote:Moj je bijeli :)
U biti jako jednostavna konstrukcija gramofona i ja sam sasvim zadovoljan sa istim.
Je li i kod tebe Debut 3 ili ?
I jesi li testirao mozda preciznom vagom koliko je tacno podesavanje pritiska igle nakon sto ga podesis po uputstvu koje dodje uz gramofon ?
Moj je Essential, klasa nize. No ista je zvucnica. Nema neke prevelike razlike izmedju Essentiala i Debuta.

Eh sad, ja sam zajedno sa njim dobio jednu klackalicu koja bi trebala da sluzi kao vaga i time podesi pritisak igle. Medjutim, kada dobijem balansirani nivo i zategnem protuteg, pustim plocu i dobijem potpuno los zvuk. Popustim protuteg i namjestim sto zahtijeva preciznost i ruke i uha :)
Sve sebi govorim da moram nabaviti digitalnu vagu i klampu ali u pitanju je puka lijenost. Moram sam sebe malo za uho povuci.
Klampu sam mislio istokariti sam, to mi je neka vrsta hobija. Plan je da je uradim od aluminijuma i mesinga a da tezi nekih 120-150 grama.
Kad sam mogao zeni i prijateljima da uradim svijecnjake, mogu i sebi klampu :)

Mozda da vremenom uradim plint od punog drveta, eventualno hrastovine ali trenutno nemam adekvatne masine za to.
Hakiz
Posts: 40289
Joined: 30/07/2015 20:01

#764 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Hakiz »

Preporuka za audio digital player, HiFi komponenta, low end, može Kinez, samo da radi i da reproducira MP3, FLAC do 24/192 i open source audio formate. Bilo bi dobro da ima ugrađen HDD ili SSD, ali ne mora, neka ima USB da se prikopča eksterni disk i naravno ulaz za memeorijske kartice.

Ako neko zna gdje u Sarajevu može da se kupi jedan takav, OLX ne daje neke rezultate, ili ja ne mogu da skontam.
User avatar
Hajvan
Posts: 9638
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#765 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Hajvan »

Ommadawn wrote:Tačno tako, ex—Yu licencirana izdanja i nisu uvijek baš najboljeg kvaliteta, mada je tu Jugoton vodeći, baš kao i Suzy. No s obzirom da su sve diskografske kuće licencirana izdanja podijelila između sebe, nećeš naći istog izvođača i album a da su dvije različite diskografske kuće.
Moje lično iskustvo sa PGP-RTB je da su ti vinili loši, pogotovo oni iz osamdesetih.
Drugo, kako se kod nas ploče slušale uglavnom na jeftinim i lošim gramofonima, te se nije previše pridavao značaj preciznom opterećenju igle (samo nek svira, ako ikako moguće glasnije), tako su se ploče uglavnom habale. Također slabo pohranjivanje i čuvanje ploča - ostave ih horozontalno, jednu na drugu, često i bez omota i time se kvalitet dodatno pogorša.
Ja kad dobijem ploču sa naših prostora, prvo što uradim je da bacim celofan u kojem se ploča nalazi, zamijenim za papir a ploču dobro očistim.

Inače nisam neki pekmez ako tu ima pucketanja - ima tu neke draži, barem je moj doživljaj takav ali svega toga ne smije biti previše.

Tacno tako, mada ima i par kurioziteta poput recimo ovog (izdali ga i komsije, a i susedi):

Image

Image
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#766 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Ommadawn »

Hajvan wrote:
Ommadawn wrote:Tačno tako, ex—Yu licencirana izdanja i nisu uvijek baš najboljeg kvaliteta, mada je tu Jugoton vodeći, baš kao i Suzy. No s obzirom da su sve diskografske kuće licencirana izdanja podijelila između sebe, nećeš naći istog izvođača i album a da su dvije različite diskografske kuće.
Moje lično iskustvo sa PGP-RTB je da su ti vinili loši, pogotovo oni iz osamdesetih.
Drugo, kako se kod nas ploče slušale uglavnom na jeftinim i lošim gramofonima, te se nije previše pridavao značaj preciznom opterećenju igle (samo nek svira, ako ikako moguće glasnije), tako su se ploče uglavnom habale. Također slabo pohranjivanje i čuvanje ploča - ostave ih horozontalno, jednu na drugu, često i bez omota i time se kvalitet dodatno pogorša.
Ja kad dobijem ploču sa naših prostora, prvo što uradim je da bacim celofan u kojem se ploča nalazi, zamijenim za papir a ploču dobro očistim.

Inače nisam neki pekmez ako tu ima pucketanja - ima tu neke draži, barem je moj doživljaj takav ali svega toga ne smije biti previše.

Tacno tako, mada ima i par kurioziteta poput recimo ovog (izdali ga i komsije, a i susedi):

Image

Image
Uf uf, Tubular Bells.
User avatar
Better Man
Posts: 16736
Joined: 01/10/2006 20:10

#767 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Better Man »

Jesi li siguran da je isti album, jer vidim ovo Jugotonovo izdanje i vidim da je Virigin records izdavač, a Jugoton je imao ekskluzivna prava na njihova izdanja,a ne PGP.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#768 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Ommadawn »

Better Man wrote:Jesi li siguran da je isti album, jer vidim ovo Jugotonovo izdanje i vidim da je Virigin records izdavač, a Jugoton je imao ekskluzivna prava na njihova izdanja,a ne PGP.
Isti album a dva izdavača, PGP RTB i Jugoton.
Pogledaj na Discogs ako ne vjeruješ.
User avatar
Better Man
Posts: 16736
Joined: 01/10/2006 20:10

#769 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Better Man »

Ommadawn wrote:
Better Man wrote:Jesi li siguran da je isti album, jer vidim ovo Jugotonovo izdanje i vidim da je Virigin records izdavač, a Jugoton je imao ekskluzivna prava na njihova izdanja,a ne PGP.
Isti album a dva izdavača, PGP RTB i Jugoton.
Pogledaj na Discogs ako ne vjeruješ.
Moguće. Znam da je Suzy imao prava na WB, Sire, Atlantic itd., pa su kasnije ih izgubili i prava je preuzeo Jugoton. Tako da se desilo da si od Led Zeppelin album IV imao prvobitno u izdanju Suzy-a, a kasnije u izdanju Jugotona. Isto sa CBS/Columbia. Suzy je izgubio prava, a ista je preuzela ZKP RTV Ljubljana. Pa si imao album od Brucea Springsteena Born In The USA u izdanju i jednih i drugih.
stojanko
Posts: 162
Joined: 29/11/2010 09:52

#770 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by stojanko »

Molim vas za preporuku zvucnih kutija uz pojačalo harman kardon 6500
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#771 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by azdralovic »

stojanko wrote: 13/05/2020 16:37 Molim vas za preporuku zvucnih kutija uz pojačalo harman kardon 6500
SLS S8R
User avatar
heat
Posts: 17408
Joined: 30/01/2013 10:58
Location: Sarajevo
Grijem se na: Ljubav
Vozim: ABCD
Contact:

#772 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by heat »

Molim za info ko je "pandan" JBL zvucniku , a za manje novca -do 150KM za djecu ?

Hvala :)
User avatar
zomri
Posts: 12838
Joined: 03/05/2006 07:31

#773 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by zomri »

Želim zamijeniti kompjuterske zvučnike (harman soundsticks) sa nečim boljim pa kako vidim nema puno boljih, a dostupnih opcija u radnjama. Sljedeća varijanta su onda neki kompaktni bookshelf zvučnici, ali kako vidim uglavnom su pasivni pa će mi trebati pojačalo.

Ima li neko kakvu preporuku za malo kompaktno pojačalo koje bi stajalo na radnom stolu sa PCjem?
Hakiz
Posts: 40289
Joined: 30/07/2015 20:01

#774 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Hakiz »

Zadovoljan sam sa

https://www.presonus.com/products/Eris-E35

Volim drvene kutije, tradicionalan bookshelf izgled.

Meni nisu direktno prikopčani na kompjuter već preko:

https://www.alesis.com/products/legacy/io4

Zvučnici su aktivni.
User avatar
zomri
Posts: 12838
Joined: 03/05/2006 07:31

#775 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by zomri »

Hakiz wrote: 11/11/2021 12:56 Zadovoljan sam sa

https://www.presonus.com/products/Eris-E35

Volim drvene kutije, tradicionalan bookshelf izgled.

Meni nisu direktno prikopčani na kompjuter već preko:

https://www.alesis.com/products/legacy/io4

Zvučnici su aktivni.
:thumbup: opcija je i prelaz na neke aktivne zvučnike ali je kod nas slab izbor pa sam prinuđen na varijantu sa pojačalom. ili to ili otići do zg po ove jako hvaljene komade

https://www.ronis.hr/zvucnici-audioengi ... 9/product/

ps.evo vidim da eris e5 imaju i kod nas u ponudi :thumbup: valja mi malo istražiti kakvi su. uglavnom ideja je da za cijenu nekih audiofilskih slušalica kupim set zvučnika.
Post Reply