Hfz. Sulejman Bugari

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

lalalala
Posts: 14
Joined: 23/11/2006 19:02

#26

Post by lalalala »

SULEJMAN BUGARI- USTANI I SPOMENI TO IME!
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#27

Post by njonjica »

Ahmmed wrote: Nije moj Gospodar babaroga,strašilo, nije moj Gospodar nekakvo staro zakeralo,nije moj Gospodar neki činovnik.....da se bavi kojekavim administrativnim budalaštinama....Uzvišen je On,od mnogo čega, što mu ljudi u neznanju i ograničenosti pripisuju......Nije on težak Gospodar, i nisu njegovi propisi teški, iako ih neki prave preteškima, jer ne znaju.....
Reina
Posts: 1236
Joined: 08/04/2005 11:58

#28

Post by Reina »

Ahmmed wrote:[

Valajbeže,Moj Gospodar je Gospodar,u najplemenitijem smislu te riječi, moj Gospodar je Milostivi i Samilosni, moj Gospodar je Pravedni i Mudri....
I to je samo dio njegovih atributa.....I zbog svih njegovih atributa, moj Gospodar me sigurno neće pitati što sam čitao Aristotela, Platona, Ničea ili Makijavelija, što sam proučavao Gazalija, što sam komšinici razbio loptom prozor, ili što sam držao nož u desnoj a viljušku u lijevoj ruci.....


Moj će me Gospodar pitati za moja djela, moj odnos prema ljudima:mojim roditeljima, braći, sestrama, rodbini, komšijama, prijateljima, poznanicima,prema ubogim i siromašnim, onima kojima je trebala utjeha....pitat će me za moje znanje, obrazovanje, za moju želju i htijenje , da ovo malo što znam, prenesem i drugima, za svoje i njihovo dobro, za moje ponašanje, moj stid,moje harame i halale.......za moje namaze, Ramazane, moj ibadet....

Nije moj Gospodar babaroga,strašilo, nije moj Gospodar nekakvo staro zakeralo,nije moj Gospodar neki činovnik.....da se bavi kojekavim administrativnim budalaštinama....Uzvišen je On,od mnogo čega, što mu ljudi u neznanju i ograničenosti pripisuju......Nije on težak Gospodar, i nisu njegovi propisi teški, iako ih neki prave preteškima, jer ne znaju.....
ne znam sta je tema i o cemu caprite ali kad ovo procita ... koliko ljubavi
:) iz tvog srca :)
User avatar
Faust
Posts: 1162
Joined: 20/10/2005 23:38
Location: Ni pakao ni raj

#29

Post by Faust »

valajbeg wrote:hmm
hocemo vjeru uzimati od Gazalija ili od Poslanika s.a.v.s.
a i ..
Gazalija mnogi odbacuju upravo radi dvije faze njegovog zivota
tj. u prvoj je bio uvjeren u filozofiju a u 2. dijelu se kajao radi toga

takoda ..
ovo ipak stoji!

VRATITE SE NA TEMU!
Sinak, tebi se sve pobrklao? Je li Poslanik koristio forum? I to je dio novoga, a došlo je poslije kao i milijardu (blago rečeno) drugih stvari. Argument tipa vjeru uzimamo od Poslanika je logički presmiješan i eto nas na temi: Ti ne poznaš osnovne elemente zdravorazumskog zaključivanja. Ako ćeš vjerovati, bujrum, no ne traži da se raspravlja ako ti daješ već zaključak + pogrešno zaključuješ. :lol:
User avatar
black
Posts: 17150
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#30

Post by black »

pokusaj procitati recimo, Perenijalna filozofija (Sophia perennis) u misljenju Rene Guenona, Frithjofa Schuona i Seyyeda Hosseina Nasra


Ahmmed ti je dovoljno rekao :-)
User avatar
gladna sam
Posts: 498
Joined: 14/09/2006 11:33
Location: Frizider

#31

Post by gladna sam »

"Beg" da nisi i ti jedan od "onih" iz Maoce......sto korisre sjekire, jer je motorna pila...beli novotarija :D
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#32

Post by Ahmmed »

Reina wrote:
Ahmmed wrote:[

Valajbeže,Moj Gospodar je Gospodar,u najplemenitijem smislu te riječi, moj Gospodar je Milostivi i Samilosni, moj Gospodar je Pravedni i Mudri....
I to je samo dio njegovih atributa.....I zbog svih njegovih atributa, moj Gospodar me sigurno neće pitati što sam čitao Aristotela, Platona, Ničea ili Makijavelija, što sam proučavao Gazalija, što sam komšinici razbio loptom prozor, ili što sam držao nož u desnoj a viljušku u lijevoj ruci.....


Moj će me Gospodar pitati za moja djela, moj odnos prema ljudima:mojim roditeljima, braći, sestrama, rodbini, komšijama, prijateljima, poznanicima,prema ubogim i siromašnim, onima kojima je trebala utjeha....pitat će me za moje znanje, obrazovanje, za moju želju i htijenje , da ovo malo što znam, prenesem i drugima, za svoje i njihovo dobro, za moje ponašanje, moj stid,moje harame i halale.......za moje namaze, Ramazane, moj ibadet....

Nije moj Gospodar babaroga,strašilo, nije moj Gospodar nekakvo staro zakeralo,nije moj Gospodar neki činovnik.....da se bavi kojekavim administrativnim budalaštinama....Uzvišen je On,od mnogo čega, što mu ljudi u neznanju i ograničenosti pripisuju......Nije on težak Gospodar, i nisu njegovi propisi teški, iako ih neki prave preteškima, jer ne znaju.....
ne znam sta je tema i o cemu caprite ali kad ovo procita ... koliko ljubavi
:) iz tvog srca :)

Reina :)
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#33

Post by kub lajkan »

Ahmmed wrote:Moj će me Gospodar pitati za moja djela, moj odnos prema ljudima:mojim roditeljima, braći, sestrama, rodbini, komšijama, prijateljima, poznanicima,prema ubogim i siromašnim, onima kojima je trebala utjeha....pitat će me za moje znanje, obrazovanje, za moju želju i htijenje , da ovo malo što znam, prenesem i drugima, za svoje i njihovo dobro, za moje ponašanje, moj stid,moje harame i halale.......
Ovo i ja, koji nisam vjernik, potpisujem. Ne bih nikad imao nista protiv religije ciji je sadrzaj gore napisano. Naprotiv...
valajbeg
Posts: 260
Joined: 02/06/2002 00:00
Contact:

#34

Post by valajbeg »

Dobro Ahmede
Sta su dokazi za nas muslimane?

pocni sada sa dokazima
kako znas da neces biti pitan za ono sto si citao i ono sto si gledao? (jel to ti nesto po svom nahodjenju i sam sebi donosis za sta ces biti a za sta neces biti pitan,.
sebi zakon iz svoje glave donosis a? znas i sam da NIJE TAKO!)
to bi onda bilo i .. eto ja citao erotske price. pa ko nece moj Gospodar mene pitati sta sam ja citao
pa eto beli ko ta filozofija i ako nije ok necu ja bit pitan za nju...

hmm

:(
ipak mozda je najbolje da admin zatvori ovu temu jer je otisla TOTALNO U STRANU!!!
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#35

Post by njonjica »

valajbeg wrote:Dobro Ahmede
Sta su dokazi za nas muslimane?

pocni sada sa dokazima
kako znas da neces biti pitan za ono sto si citao i ono sto si gledao? (jel to ti nesto po svom nahodjenju i sam sebi donosis za sta ces biti a za sta neces biti pitan,.
sebi zakon iz svoje glave donosis a? znas i sam da NIJE TAKO!)
to bi onda bilo i .. eto ja citao erotske price. pa ko nece moj Gospodar mene pitati sta sam ja citao
pa eto beli ko ta filozofija i ako nije ok necu ja bit pitan za nju...


hmm

:(
ipak mozda je najbolje da admin zatvori ovu temu jer je otisla TOTALNO U STRANU!!!
Poredjenje ti je :-)
valajbeg
Posts: 260
Joined: 02/06/2002 00:00
Contact:

#36

Post by valajbeg »

htjeo sam rec da NIJE SVEJEDNO STA CITAS!!!
valajbeg
Posts: 260
Joined: 02/06/2002 00:00
Contact:

#37

Post by valajbeg »

izmadju ostalog ne vezano ni za temu ni za ovo sto se pocelo raspravljati

koliko je nas muslimana.... "nacitanih" a OD ALLAHA NAM OBJAVLJENU KNJIGU NITI PRIJEVOD PROCITALI NISMO???

HALLO NIJE NAM DATO 1000 TOMOVA NEKAKVIH KNJIGA NEGO JEDNA OD 606 STRANA (u uobicajenoj formi)...

AL ETO BITNO JE DA SE NAPAJAMO MISLIMA FILOZOFA A NE SA IZVORA VJERE NASE!!!

P.S.
prije par godina sam jos bio totalno napustio ovaj forum
bas iz razloga sto sam uvidio da forum kao medij u principu je okupljaliste onih koji nemaju kome drugom drobit glupardije (naravno kao i svugdje ima izuzetaka koji potvrdjuju to pravilo), i da je ovo jedno cisto oduzimanje vremena.....

zao mi je sto to moram evo po 2. put zakljuciti...
i Zahvaliti dragom Allahu da mi je opet na to ukazao...
da se ne nerviram bezze!!!

AllahImanEt

svako dobro po vas!
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#38

Post by KOGOD KADGOD »

Ahmmed wrote:
valajbeg wrote::)
Allahuekber...

koliko vidim samo idemo sve dalje od teme :):):):)

svasta...

odgovoricu Ahmmedu samo a ostali ako zele mogu im uy Allahovu pomoc objasniti zasto mislim da im nije sve na mjestu,. objasniti ali face to face.. So neka se izjasne ako zele...

Ahmede samo ovo, nemoj olako i samouvjereno rec da hoces ili da neces biti pitan za nesto...
Valajbeže,Moj Gospodar je Gospodar,u najplemenitijem smislu te riječi, moj Gospodar je Milostivi i Samilosni, moj Gospodar je Pravedni i Mudri....
I to je samo dio njegovih atributa.....I zbog svih njegovih atributa, moj Gospodar me sigurno neće pitati što sam čitao Aristotela, Platona, Ničea ili Makijavelija, što sam proučavao Gazalija, što sam komšinici razbio loptom prozor, ili što sam držao nož u desnoj a viljušku u lijevoj ruci.....


Moj će me Gospodar pitati za moja djela, moj odnos prema ljudima:mojim roditeljima, braći, sestrama, rodbini, komšijama, prijateljima, poznanicima,prema ubogim i siromašnim, onima kojima je trebala utjeha....pitat će me za moje znanje, obrazovanje, za moju želju i htijenje , da ovo malo što znam, prenesem i drugima, za svoje i njihovo dobro, za moje ponašanje, moj stid,moje harame i halale.......za moje namaze, Ramazane, moj ibadet....

Nije moj Gospodar babaroga,strašilo, nije moj Gospodar nekakvo staro zakeralo,nije moj Gospodar neki činovnik.....da se bavi kojekavim administrativnim budalaštinama....Uzvišen je On,od mnogo čega, što mu ljudi u neznanju i ograničenosti pripisuju......Nije on težak Gospodar, i nisu njegovi propisi teški, iako ih neki prave preteškima, jer ne znaju.....
PEKE...
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#39

Post by vatrogasac »

Ahmmed wrote:
Valajbeže,Moj Gospodar je Gospodar,u najplemenitijem smislu te riječi, moj Gospodar je Milostivi i Samilosni, moj Gospodar je Pravedni i Mudri....
I to je samo dio njegovih atributa.....I zbog svih njegovih atributa, moj Gospodar me sigurno neće pitati što sam čitao Aristotela, Platona, Ničea ili Makijavelija, što sam proučavao Gazalija, što sam komšinici razbio loptom prozor, ili što sam držao nož u desnoj a viljušku u lijevoj ruci.....


Moj će me Gospodar pitati za moja djela, moj odnos prema ljudima:mojim roditeljima, braći, sestrama, rodbini, komšijama, prijateljima, poznanicima,prema ubogim i siromašnim, onima kojima je trebala utjeha....pitat će me za moje znanje, obrazovanje, za moju želju i htijenje , da ovo malo što znam, prenesem i drugima, za svoje i njihovo dobro, za moje ponašanje, moj stid,moje harame i halale.......za moje namaze, Ramazane, moj ibadet....

Nije moj Gospodar babaroga,strašilo, nije moj Gospodar nekakvo staro zakeralo,nije moj Gospodar neki činovnik.....da se bavi kojekavim administrativnim budalaštinama....Uzvišen je On,od mnogo čega, što mu ljudi u neznanju i ograničenosti pripisuju......Nije on težak Gospodar, i nisu njegovi propisi teški, iako ih neki prave preteškima, jer ne znaju.....
...prije nego što potpišem.....ti k'o da si skoro listao Mešinog 'Derviša'.....
KOGOD KADGOD
Posts: 788
Joined: 17/11/2006 02:53

#40

Post by KOGOD KADGOD »

valajbeg wrote:izmadju ostalog ne vezano ni za temu ni za ovo sto se pocelo raspravljati

koliko je nas muslimana.... "nacitanih" a OD ALLAHA NAM OBJAVLJENU KNJIGU NITI PRIJEVOD PROCITALI NISMO???

HALLO NIJE NAM DATO 1000 TOMOVA NEKAKVIH KNJIGA NEGO JEDNA OD 606 STRANA (u uobicajenoj formi)...

AL ETO BITNO JE DA SE NAPAJAMO MISLIMA FILOZOFA A NE SA IZVORA VJERE NASE!!!

P.S.
prije par godina sam jos bio totalno napustio ovaj forum
bas iz razloga sto sam uvidio da forum kao medij u principu je okupljaliste onih koji nemaju kome drugom drobit glupardije (naravno kao i svugdje ima izuzetaka koji potvrdjuju to pravilo), i da je ovo jedno cisto oduzimanje vremena.....

zao mi je sto to moram evo po 2. put zakljuciti...
i Zahvaliti dragom Allahu da mi je opet na to ukazao...
da se ne nerviram bezze!!!

AllahImanEt

svako dobro po vas!
Tu se slazem. Strasno je koliko muslimana nisu u cjelosti procitali prevod Qur'ana makar jednom (iako bi se trebao ponovo i ponovo...).
A Bibliju skoro niko - iako "svi" vjeruju u Objave prije Qur'ana, - makar i ne bila autenticna (nije ni hadis 60%, pa ga citaju) bar ce imati priliku da vide koliko biblijskih prica su skoro identicne sa nekim hadisima pripisanih Muhammedu a.s.

Samo sto u knjigama nadju, na neku temu, pa par ajeta (cesto izvan konteksta u odnosu na okolne ajete) i tri put vise hadisa u vezi sa (hidzabom, ahlakom, 100 pitanja i odgovara o islamu, itd.) i misle da su nacitani sto vise takvih knjiga procitaju... a da nikad nisu u cjelosti Boziju Knjigu procitali pa vidjeli one ajete (koje znaju) kako "zvuce" u sklopu drugih... pa bolje se obratiti Bozijoj Rijeci i sam uvidjeti...
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#41

Post by kub lajkan »

valajbeg wrote:htjeo sam rec da NIJE SVEJEDNO STA CITAS!!!
... nego kako citas!!!
User avatar
CiCiban
Posts: 2075
Joined: 17/02/2002 00:00

#42

Post by CiCiban »

sto se filozofije ko filozofije tice mozda je najbolje da se drzi onih baloncica u kadi...gdje li ono bi.
Maksim
Posts: 931
Joined: 18/11/2006 03:25
Location: Bec, Austrija
Contact:

#43

Post by Maksim »

evo skrhan sam od bola sto nam ode belajbeg
jusuff
Posts: 523
Joined: 03/12/2005 13:44

#44

Post by jusuff »

Maksim wrote:Ti si vec sam sebi iskopao klopku, Velajbeze. Ako netko nije tvog uvjerenja (ako ti i tvoji istomisljenici znaju uopce sto je to biti uvjeren u nesto), znaci on se kategorise kao netko kome je nesto drugo prece od tvog bogusa Allaha. Sto je nekom prece nema apsolutno nista s tim da li netko vjeruje ili ne.

Filozofija je povod razmisljanja. Ne moras ti biti misljenja nekog specificnog filozofa, ali filozofija uci covjeka da razmislja svojim mozgom, da bude skeptican i da trazi. Ti i tvoji pokvareni narodi.... tko je pokvaren? Nijemci koji su maltene izmislili svu tehnologiju, koji su dali uopce najveci doprinos zajedno sa Rusima, Austrijancima, Madjarima i evropskim jevrejima naucnom napretku (mada eticki nitko nije napredan) ili Arapi, koji zive u klanovima poput onih u kamenom dobu, cija vecina mozda nikad nije vidjela sijalicu i bori se protiv skorpiona i zmija po pustinjama?

Sto ti mislis? Da si mozda metafizican ili sta? Tebi slicni su oduvijek imali tendencije da upadaju u stvari kojima nisu dorasli, ali to cine jer vide da je to jace od njih i da bi to moglo znaciti kraj vaseg totalitarno-kleroautoritetskog razmisljana po sloganu "pored boga na svijetu ima i njegov zamjenik".....

Usput, sto ti uopce hoces da kazes?

"Es gibt nichts mehr zu sagen... und doch hat er nichts gesagt" (Max Frisch)
nemam namjeru odgovarati valajbegu... ahmed to uradi bolje od mene...

a ti maksime...
veceg jada na forumu odavno bilo nije... rasisto bijedni
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#45

Post by kub lajkan »

jusuff wrote:
Maksim wrote:Ti si vec sam sebi iskopao klopku, Velajbeze. Ako netko nije tvog uvjerenja (ako ti i tvoji istomisljenici znaju uopce sto je to biti uvjeren u nesto), znaci on se kategorise kao netko kome je nesto drugo prece od tvog bogusa Allaha. Sto je nekom prece nema apsolutno nista s tim da li netko vjeruje ili ne.

Filozofija je povod razmisljanja. Ne moras ti biti misljenja nekog specificnog filozofa, ali filozofija uci covjeka da razmislja svojim mozgom, da bude skeptican i da trazi. Ti i tvoji pokvareni narodi.... tko je pokvaren? Nijemci koji su maltene izmislili svu tehnologiju, koji su dali uopce najveci doprinos zajedno sa Rusima, Austrijancima, Madjarima i evropskim jevrejima naucnom napretku (mada eticki nitko nije napredan) ili Arapi, koji zive u klanovima poput onih u kamenom dobu, cija vecina mozda nikad nije vidjela sijalicu i bori se protiv skorpiona i zmija po pustinjama?

Sto ti mislis? Da si mozda metafizican ili sta? Tebi slicni su oduvijek imali tendencije da upadaju u stvari kojima nisu dorasli, ali to cine jer vide da je to jace od njih i da bi to moglo znaciti kraj vaseg totalitarno-kleroautoritetskog razmisljana po sloganu "pored boga na svijetu ima i njegov zamjenik".....

Usput, sto ti uopce hoces da kazes?

"Es gibt nichts mehr zu sagen... und doch hat er nichts gesagt" (Max Frisch)
nemam namjeru odgovarati valajbegu... ahmed to uradi bolje od mene...

a ti maksime...
veceg jada na forumu odavno bilo nije... rasisto bijedni
Koji je tebi qratz?
Maksim
Posts: 931
Joined: 18/11/2006 03:25
Location: Bec, Austrija
Contact:

#46

Post by Maksim »

rasisto? na ovo neces dobiti odgovor, jer nije potrebno. dovoljno si sam pokazao koliko se bojis drugih vizija. zar nije fakt da arapski svijet zivi kao necivilizovana bijeda, radi kolektivno kratkovidnog razmisljanja (razmisljanja?) koji pase njihovim sejhovima koji posjeduju stotine automobila i aviona..... ti ces mene da nazivas rasistom. nemoj se usrat od straha drukcijeg misljenja, jer toga se bojis.... bojis se da neces ispat glup. za to ti je kasno.
jusuff
Posts: 523
Joined: 03/12/2005 13:44

#47

Post by jusuff »

kub lajkan wrote:
jusuff wrote:
Maksim wrote:Ti si vec sam sebi iskopao klopku, Velajbeze. Ako netko nije tvog uvjerenja (ako ti i tvoji istomisljenici znaju uopce sto je to biti uvjeren u nesto), znaci on se kategorise kao netko kome je nesto drugo prece od tvog bogusa Allaha. Sto je nekom prece nema apsolutno nista s tim da li netko vjeruje ili ne.

Filozofija je povod razmisljanja. Ne moras ti biti misljenja nekog specificnog filozofa, ali filozofija uci covjeka da razmislja svojim mozgom, da bude skeptican i da trazi. Ti i tvoji pokvareni narodi.... tko je pokvaren? Nijemci koji su maltene izmislili svu tehnologiju, koji su dali uopce najveci doprinos zajedno sa Rusima, Austrijancima, Madjarima i evropskim jevrejima naucnom napretku (mada eticki nitko nije napredan) ili Arapi, koji zive u klanovima poput onih u kamenom dobu, cija vecina mozda nikad nije vidjela sijalicu i bori se protiv skorpiona i zmija po pustinjama?

Sto ti mislis? Da si mozda metafizican ili sta? Tebi slicni su oduvijek imali tendencije da upadaju u stvari kojima nisu dorasli, ali to cine jer vide da je to jace od njih i da bi to moglo znaciti kraj vaseg totalitarno-kleroautoritetskog razmisljana po sloganu "pored boga na svijetu ima i njegov zamjenik".....

Usput, sto ti uopce hoces da kazes?

"Es gibt nichts mehr zu sagen... und doch hat er nichts gesagt" (Max Frisch)
nemam namjeru odgovarati valajbegu... ahmed to uradi bolje od mene...

a ti maksime...
veceg jada na forumu odavno bilo nije... rasisto bijedni
Koji je tebi qratz?
uhhhh, moj lajkane... da ne duzim... imam ugradjen hepek koji zafercera kada se pojavi rasisticki nasadjen tip... a evo, maksim je upravo taj...
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#48

Post by kub lajkan »

jusuff wrote:uhhhh, moj lajkane... da ne duzim... imam ugradjen hepek koji zafercera kada se pojavi rasisticki nasadjen tip... a evo, maksim je upravo taj...
Ne pretjeruj. Ako nesto nije u redu onda reci sta nije u redu. Malo preispitaj taj svoj hepek, mozda ga treba na tehnicki... :D
mirness
Posts: 225
Joined: 04/12/2006 18:54

#49

Post by mirness »

Maksim wrote:Ti si vec sam sebi iskopao klopku, Velajbeze. Ako netko nije tvog uvjerenja (ako ti i tvoji istomisljenici znaju uopce sto je to biti uvjeren u nesto), znaci on se kategorise kao netko kome je nesto drugo prece od tvog bogusa Allaha. Sto je nekom prece nema apsolutno nista s tim da li netko vjeruje ili ne.

Filozofija je povod razmisljanja. Ne moras ti biti misljenja nekog specificnog filozofa, ali filozofija uci covjeka da razmislja svojim mozgom, da bude skeptican i da trazi. Ti i tvoji pokvareni narodi.... tko je pokvaren? Nijemci koji su maltene izmislili svu tehnologiju, koji su dali uopce najveci doprinos zajedno sa Rusima, Austrijancima, Madjarima i evropskim jevrejima naucnom napretku (mada eticki nitko nije napredan) ili Arapi, koji zive u klanovima poput onih u kamenom dobu, cija vecina mozda nikad nije vidjela sijalicu i bori se protiv skorpiona i zmija po pustinjama?

Sto ti mislis? Da si mozda metafizican ili sta? Tebi slicni su oduvijek imali tendencije da upadaju u stvari kojima nisu dorasli, ali to cine jer vide da je to jace od njih i da bi to moglo znaciti kraj vaseg totalitarno-kleroautoritetskog razmisljana po sloganu "pored boga na svijetu ima i njegov zamjenik".....

Usput, sto ti uopce hoces da kazes?

"Es gibt nichts mehr zu sagen... und doch hat er nichts gesagt" (Max Frisch)
ponavljam se s ovim citatom al dok je maxima i slicnih mora se

Što su nam to uopće muslimani dobra donijeli?"

"Matematiku", dobacit će iznenada student informatike iz zadnjeg reda.

"Decimalni sustav, brojke koje i danas nazivamo arapskim, nepoznanicu 'x' i revolucionarnu nulu nakon koje svijet nikad neće biti isti. I trigonometriju i algebru, koja se zove tako po Kitab Al Jabru, djelu čuvenog matematičara Al-Hawarizmija. Po kojemu je, usput, svoj naziv dobio algoritam.

"Dobro", nevoljko će priznati Benedikt XVI. vođa Narodnog Fronta Europe – slažem se da su brojke i algebra dvije stvari što...

"I geografija – sjetit će se treći student.

"I filozofija. Svojim prijevodima u mračnom su nam srednjem vijeku spasili grčku filozofiju. Izradili su prvu kartu svijeta, prvi izračunali opseg Zemlje i otkrili heliocentrični sistem. Sagradili su prvi opservatorij, utemeljili modernu astronomiju i s Istoka nam donijeli kompas. I papir. I rižu.

"U redu, dovoljno je", iznervirat će se Papa.

"I šećer, naranču, limun, breskvu", nastavit će studenti – prešu za ulje, sustav navodnjavanja i uopće modernu poljoprivredu. Pamuk, tekstilnu industriju i modu. Jakna je arapski izum. Konstruirali su prvu cameru obscuru i utemeljili optiku. Onda qitara. Da, gitara. I kava.

"Da, očito", procijedit će Benedikt s katedre – ali osim matematike, geografije, filozofije, astronomije i gitare...

"I farmakologije – dodat će nadobudna studentica. U vrijeme kad se Europa gušila u smradu i bolestima, Arapi su nam dali sapun i parfem, objasnili da se zaraza širi zagađenom vodom, te donijeli čuveni Qanun Ibn Sine, prvu enciklopediju lijekova i eliksira – pardon, al-iksira. Najzad upravo su arapski alkemičari – alkemija, od al-kimya – očevi moderne kemije. Između ostalog otkrili su lužine i barut, izmislili destilaciju i dobili al-kuhul. Zvuči poznato?

"Da, alkohol" - Kimnut će netko – alkohol će nam zaista nedostajati kad odu.

"U redu", planuo je konačno Benedikt XVI. – ali osim decimalnog sustava, brojeva, algebre, matematike, filozofije, karte svijeta, kompasa, papira, riže, šećera, pamuka, navodnjavanja, camere obscure, optike, jakne, gitare, kave, parfema, sapuna, alkohola, farmacije, higijene i moderne kemije, što su muslimani ikada učinili za nas?

Što su nam, dakle, muslimani novoga donijeli osim zla i neljudskih stvari? – čita s papira studentima regenburškog sveučilišta Joseph Ratzinger, sav u svili i kadifi, zanemarujući za tu prigodu ne samo činjenicu da su mu muslimani donijeli i to što na sebi nosi, i papir s kojeg čita, veći neumoljivu činjenicu da su čak i koncept sveučilišta preko Španjolske u Europu donijeli upravo Arapi.
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#50

Post by kub lajkan »

@mirness

Pa sta zelis reci?
Post Reply