Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post Reply
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#501 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by pirpa »

SJEĆANJE NA ŠEHIDE JEDINICE „CRNI LABUDOVI“
Braća Bernard i Emir Ćatak
U operaciji „Koverat“ u pokušaju deblokade Sarajeva poginula su četvorica „Crnih labudova“: braća Bernard i Emir Ćatak, Suad Kojić i Jasmin Kohnić.
Bernard i Emir Ćatak rođeni su u Zenici, majstori borilačkih vještina, nisu prezali ni od kakve akcije. Prilikom pogibije Bernard je imao 22, a Emir 23 godine. Inšallah šehidima su postali 20. decembra 1992. godine na obroncima Jahorine.
Image
User avatar
japasmipin
Posts: 58
Joined: 18/02/2015 15:13

#502 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by japasmipin »

Image
Last edited by japasmipin on 26/05/2020 15:16, edited 2 times in total.
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#503 Re:

Post by BISTRIK100 »

eeeeeee wrote:
karanana wrote:
EI Presidente wrote:KARLO IVANDIC

1973-1992

Poginuo prilikom odbrane Otesa, 24og Decembra 1992e godine.
Mozes li mi nesto vise reci o ovom momku? Nisam njega znao ali sam sa njegovom sestrom isao u razred u osnovnoj skoli.
Ako se radi o ovom Karlu sto sam ga ja znao, evo nesto podataka momak je zivio na ch willi 2, ali se redovno druzio i izlazio sa rajom sa ch ville 1, kao i svaki patriota uzeo je pusku odmah na pocetku rata bez obzira koje je vjere bio da brani svoj grad... Sto se same pogibije tice cuo sam da je poginuo na Otesu unistio je jedan tenk, ali je drugi za njega bio koban, mjesecima mu tijelo nisu mogli izvuci sa Otesa. Kasnije je razmjenjeno i sahranjen je na jednom od sarajevskih grobalja...

Ja Karlu nisam znao prezime, a mislim da se radi o ovom momku jer sam ga znao onako jaranski i prije rata i znam da je poginuo na Otesu, eto ako grijesim nek me neko ispravi koga je jos bolje poznavao vjerovatno EI Presidente
Je li isao u gradjevinsko-geodetsku skolu?Imao mindjusu u uhu?Kratko osisan.Jedno vrijemo dolazio u Koksinel na Marijin dvoru.Volio igrati poker aparata.
User avatar
jalijas74
Posts: 1347
Joined: 17/11/2010 15:10

#504 Re: Re:

Post by jalijas74 »

BISTRIK100 wrote: Je li isao u gradjevinsko-geodetsku skolu?Imao mindjusu u uhu?Kratko osisan.Jedno vrijemo dolazio u Koksinel na Marijin dvoru.Volio igrati poker aparata.
Da imao je mindjusu i kratku kosu. Bio je aktivan u Hordama zla. Sahranjen je na Lavu
BISTRIK100
Posts: 194
Joined: 21/05/2012 13:30

#505 Re: Re:

Post by BISTRIK100 »

jalijas74 wrote:
BISTRIK100 wrote: Je li isao u gradjevinsko-geodetsku skolu?Imao mindjusu u uhu?Kratko osisan.Jedno vrijemo dolazio u Koksinel na Marijin dvoru.Volio igrati poker aparata.
Da imao je mindjusu i kratku kosu. Bio je aktivan u Hordama zla. Sahranjen je na Lavu
Druzio sam se sa njim prije rata.Cuo sam da je poginuo u toku rata ali nisam znao kako se to desilo.Igrali smo poker aparata na Marijin dvoru on jos jedan jaran i ja.Nismo ni sanjali sta nas ceka.Ovaj drugi jaran je poginuo na Kromolju od snajpera.Od nas trojice jedino sam ja ostao citav.
User avatar
jalijas74
Posts: 1347
Joined: 17/11/2010 15:10

#506 Re: Re:

Post by jalijas74 »

BISTRIK100 wrote:Druzio sam se sa njim prije rata.Cuo sam da je poginuo u toku rata ali nisam znao kako se to desilo.Igrali smo poker aparata na Marijin dvoru on jos jedan jaran i ja.Nismo ni sanjali sta nas ceka.Ovaj drugi jaran je poginuo na Kromolju od snajpera.Od nas trojice jedino sam ja ostao citav.
Ja sam ga zadnji puta vidio te zime kada ce poginuti. Crni kombinezon, kratka frizura, mindjusa sa ljiljanom i osmjeh pokoj mu dusi.
Image
Evo sta radi prljava birokracija sa njegovim imenom.

...No, uzalud – ilidžanski općinari, kao ni ostale sarajevske birokrate kojima su Karlo i momci popute njega svojom žrtvom omogućili da danas uživaju u ugodnostima nerada zasnovanim na poltronstvu i stranačkoj podobnosti, ne znaju za Karla Ivandića!!!

Ili možda ne mogu da vjeruju da je Sarajlija s takvim imenom i prezimenom poginuo braneći svoj grad dok su razne sulje i muje, koje danas glume Bosance i Bošnjake veće od reisu-l-uleme, Sarajevo i Bosnu i Hercegovinu “branili“ u debeloj hladovini berlinskih i podrumaških brigada čekajući da izgamižu u činovničke fotelje preko leševa Karla i hiljada drugih čestitih momaka koji su položili živote za odbranu Sarajeva i Bosne i Hercegovine? ...

http://www.veteran.ba/clanak/373/u_opci ... _otes.html
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#507 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by pirpa »

Prvi ratni pilot bh. armije dobio ulicu

Centralna ulica u Cazinu nosit će ime po Samiru Beganoviću, jednom od prva dva ratna pilota Armije BiH, čiji se posmrtni ostaci možda nalaze u Ukrajini

SAMIR BEGANOVIĆ JE STRADAO 1. AUGUSTA 1994. KADA JE AVION KOJIM JE PILOTIRAO POGOĐEN PROJEKTILOM VOJSKE TZV. KNINSKE KRAJINE IZNAD PLITVIČKIH JEZERA

Po Samiru Beganoviću koji je, sa Edvinom Iftićem, prvi ratni pilot bh. armije, jedna ulica u Cazinu će dobiti ime, odlučilo je Općinsko vijeće Cazin, na inicijativu tamošnjeg Udruženja paraplegičara. Dopredsjednik ovog udruženja Dejan Samardžić je zadovoljan.

- Kada se već vlast nije potrudila da pronađe dio posmrtnih Samirovih ostataka, neka naš heroj ima makar svoju ulicu. Jer, da nije bilo Samirovih prelijetanja avionom, kojim je dovoženo oružje za Krajinu, pitanje je šta bi bilo s nama, govori Dejan, za kojeg ova bitka nije završena.

- Predložili smo da Samirovo ime nosi centralna ulica. Niko je ne zaslužuje prije Samira i uvjeren sam da će cazinski vijećnici na narednom zasjedanju pokazati da cijene njegovu žrtvu, ističe Dejan.

Samir Beganović je stradao 1. augusta 1994. godine kada je avion kojim je pilotirao pogođen projektilom vojske tzv. Kninske krajine iznad Plitvičkih jezera. To je bio iznajmljeni ukrajinski avion, s pet članova ukrajinske posade, kojima je Samir pokazivao kuda treba letjeti.

Nađeni ostaci tijela iz aviona su prenijeti u Kijev i, uprkos velikom zalaganju Samirovog brata Enesa da se oni analiziraju, kako bi se vidjelo da li se tu nalaze i dijelovi tijela njegovog brata, bh. zvaničnici nisu pokazali dovoljno sluha za to.

I Enes je sretan zbog ulice koju je dobio njegov brat, nosilac posmrtnog Srebrenog štita, ali ne može prežaliti što njihovi roditelji nisu dočekali da, umjesto da odu na grob sinu, prođu tom ulicom.
https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih ... icu-367271
User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#508 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by pirpa »

Sjećanje na heroje Trebevića.

Prošlo je 25 godina od pogibije 28 pripadnika Prve brdske brigade u akciji na Pitinim stijenama.
Akcijom je komandovao komandant prve brdske brigade Mujo Zulić.
Tog 30.maja 1993.godine u akciji, za koju mnogi danas kažu da je bila unaprijed osuđena na propast jer je dojavljena srpskoj strani, najhrabriji borci prve brdske brigade su izašli na Trebević, probili se duboko u područje neprijatelja, gdje su sačekani i pobijeni.
Na obroncima Trebevića za odbranu Sarajeva 30.maja 1993.godine živote su dali Nedim Ajanović, Haris Bašić, Edib Čorda, Avdo Hodžić, Kenan Imširpašić, Mirsad Mešić, Senad Osmanagić, Fikret Redžo, Mustafa Smajović, Edmir Babović, Almir Džafo, Emir Delić, Nuraga Hodžić, Kerim Kasapović, Nedžad Muminović, Čedomil Perak, Samir Ribić, Pero Stanić, Ahmedin Zejnilhodžić, Mustafa Barlov, Sejfo Džano, Armin Hasanović, Emir Imamović, Enver Kurtović, Alija Oruč, Sanjin Ramović, Edhem Selimović i Nasib Velić.

Jedan od poginulih heroja toga dana je i maloljetni Oruč Alija, rođen 03.07.1976. godine.

Neka vam je vječni rahmet i pokoj duši
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#510 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by commendatore »

rahmet ti dusi izete.... ponosu krajine i bih :thumbup:
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#511 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by shake69 »

´´U Derventi u 68. godini umro Nusret Nuce Dizdarević, potpukovnik Vojske Republike Srpske, komandant čete „Meša Selimović”.

Jedinica "Meša Selimović", formirana je u avgustu 1992. u selu Kulina kod Dervente na inicijativu rezervnog kapetana prve klase JNA Ismeta Đuherića iz Broda, uz pomoć generala Boška Kelečevića i tadašnjeg pukovnika Slavka Lisice. Činilo ju je oko 150 Muslimana dobrovoljaca. Preminuli Dizdarević je januara 1993. u činu kapetana preuzeo komandu nad četom "Meša Selimović". Jedinica se istakla na derventskom, brodskom, maglajskom, zavidovićkom i drugim ratištima.

Tugovali su za Jugom, poštovali zakletvu datu tadašnjoj JNA, a da bi obranili svoje, iz te rasformirane vojske pristupili su u maju 1992. godine formiranoj VRS. Nisu se obazirali na neprijateljsku propagandu da su "Bošnjaci s kokardama na glavi".

- Tuđmanu nije bio cilj da samo pokori nas Srbe i Muslimane, već da nas protjera - javno su isticali komandanti Đuherić i Dizdarević.

Ostali su dosledni zakletvi da sačuvaju duh zajedništva. Pristupili su VRS, da bi zaštitili imovinu i ljude koji su želeli da ostanu na svome, pišu srbijanske Novosti.´´

I ovaj je bio za nekoga heroj. Sjeme mu se zatrlo izdajnicko.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#512 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by Ramzess Veliki »

shake69 wrote: I ovaj je bio za nekoga heroj. Sjeme mu se zatrlo izdajnicko.
:lol: :lol: :lol: ... a ja citam ono iznad i pjenim do ovoga ... :thumbup:
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#513 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by shake69 »

Ramzess Veliki wrote:
shake69 wrote: I ovaj je bio za nekoga heroj. Sjeme mu se zatrlo izdajnicko.
:lol: :lol: :lol: ... a ja citam ono iznad i pjenim do ovoga ... :thumbup:
Bolan, bolan, zamisli samo tu sahranu/dzenazu, na sto mogu biti ponosni ti njegovi potomci!? Na odanost SFRJ i(li)srpskom narodu? :|
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#514 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by Hadzi Lojo »

Ja bi spomenuo ukoliko niste Vinka Samarliju, gromada od covjeka i Zmaj od Bosne!

Neka mu Svevisnji podari sve rajske blagodati!
PM72
Posts: 17629
Joined: 30/04/2012 16:54

#515 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by PM72 »

Hadzi Lojo wrote:Ja bi spomenuo ukoliko niste Vinka Samarliju, gromada od covjeka i Zmaj od Bosne!

Neka mu Svevisnji podari sve rajske blagodati!
Vinko Šamarlić a ne Šamarlija...a ovo da mu "svevišnji podari"... :-)
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#516 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by Hadzi Lojo »

PM72 wrote:
Hadzi Lojo wrote:Ja bi spomenuo ukoliko niste Vinka Samarliju, gromada od covjeka i Zmaj od Bosne!

Neka mu Svevisnji podari sve rajske blagodati!
Vinko Šamarlić a ne Šamarlija...a ovo da mu "svevišnji podari"... :-)
Ma meni je osobno prico da je u stavri Samarlija ali nekad su pisari dodali ic. Poznavao sam ga osobno jos dok smo Judo trenirali u Fisu.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#517 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by aldinjo »

japasmipin wrote:Akademija posvećena liku i djelu komandanta Zaima Imamovića: Heroj i čovjek koji zaslužuje da ustanemo na pomen njegovog imena

U znak sjećanja na lik i djelo ratnog komandanta Zaima Imamovića, a povodom obilježavanja 22. godišnjice njegove pogibije, savezi udruženja dobitnika najvećih ratnih priznanja "Zlatni ljiljan i zlatna policijska značka" Kantona Sarajevo i BPK Goražde organizirali su sinoć prigodnu akademiju u goraždanskom Domu kulture.

Na akademiji su govorili ratni komandanti i zvaničnici, među njima i ministar za boračka pitanja KS Muharem Fišo. Kazao je da se Imamovića sjeća kao velikog vojskovođe i dobrog čovjeka koji je uvijek bio uz svoje saborce.

"Bio je jedan od najmlađih ratnih komandanata, veliki borac, iskren i pošten čovjek. Sjećam se njegovih dolazaka u Tarčin i na plato Treskavice, pružao je ruku svakom borcu. Predvodio je svoje diverzante u svim borbenim akcijama oslobađanja šire goraždanske teritorije. Heroj i čovjek koji zaslužuje da ustanemo na pomen njegovog imena", istakao je tom prilikom ministar Fišo. Kazao je da će Ministarstvo za boračka pitanja KS nastaviti podržavati rad Udruženja za očuvanje lika i djela Zaima Imamovića.

Imamović je rođen u selu Poratak kod Ilovače. JNA je napustio u činu kapetana prve klase. U maju 1992. godine u mjestu Posestra osnovao je Prvu drinsku brigadu, čiji je bio komandant. U borbama je četiri puta ranjavan, a posthumno je odlikovan najvećim ratnim priznanjem ''Zlatni ljiljan''. Poginuo je 9. oktobra 1995. godine u 34. godini života na prvoj borbenoj liniji na lokalitetu Treskavice. Samo dva dana prije uspostave trajnog primirja na tlu BiH, veliki čovjek, patriota, istinski gazija i heroj oslobodilačkog rata, poginuo je od gelera.

Presudnu odbranu Goražda organizirao je u rejonu Preljuće, dijelu Zebine šume, na lijevoj obali Drine. Ta linija od Osanice do Stoca i Orahovica postaće najsigurnija utvrda oko Goražda, jedina borbena linija koju neprijatelji nikada nisu pomjerili. Već 1992. godine, na tom dijelu ratišta, formirana je proslavljena Prva drinska brigada sa pet bataljona, na čijem čelu je bio rahmetli Zaim Imamović.

Redale su se bitke i njegove pobjede na releju Zebina šuma, Stogu, Crnom vrhu, Jabučkom sedlu, Trovrhu ali i njegova ranjavanja. Nije dočekao da uživa u slobodi, za koju se dugo i požrtvovano borio. Smrt je bila brža. Ostala je uspomena na velikog komandanta i heroja.

Image

Image
User avatar
argyle
Posts: 1839
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#518 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by argyle »

User avatar
pirpa
Posts: 3832
Joined: 22/02/2012 18:16

#519 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by pirpa »

Image
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#520 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by aldinjo »

aldinjo wrote:
aldinjo wrote:Džemal Selmanović Džemo i Almir Đedović Amko 8.12.1992.-8.12.2015.
8.12.1992.-8.12.2017.
8.12.1992.-8.12.2018.

Od 8.52 rahmetli Almir Đedović Amko.
Last edited by aldinjo on 17/11/2020 03:27, edited 1 time in total.
prohujalosvihorom
Posts: 11
Joined: 07/04/2013 00:04

#522 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by prohujalosvihorom »

aldinjo wrote:
aldinjo wrote:
aldinjo wrote:Džemal Selmanović Džemo i Almir Đedović Amko 8.12.1992.-8.12.2015.
8.12.1992.-8.12.2017.
8.12.1992.-8.12.2018.
Od 8.52 rahmetli Almir Đedović Amko.[/quote]
Hvala Vam što niste ih niste prepustili zaboravu!
STAxJExAAA
Posts: 21
Joined: 04/11/2018 19:33

#523 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by STAxJExAAA »

Ramzess Veliki wrote:
shake69 wrote: I ovaj je bio za nekoga heroj. Sjeme mu se zatrlo izdajnicko.
:lol: :lol: :lol: ... a ja citam ono iznad i pjenim do ovoga ... :thumbup:
Nekada i ja pomislim sta bi se zaista desilo da je se Alija pridruzio Slobi i Srbima umjesto Tudjmanu, pitanja za ozbiljnih analiza.
normala brate
Posts: 1322
Joined: 13/11/2018 15:25

#524 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by normala brate »

STAxJExAAA wrote:
Ramzess Veliki wrote:
shake69 wrote: I ovaj je bio za nekoga heroj. Sjeme mu se zatrlo izdajnicko.
:lol: :lol: :lol: ... a ja citam ono iznad i pjenim do ovoga ... :thumbup:
Nekada i ja pomislim sta bi se zaista desilo da je se Alija pridruzio Slobi i Srbima umjesto Tudjmanu, pitanja za ozbiljnih analiza.
Hrvati ne bi imali pola države.
Post Reply