Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post Reply
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#626 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by jefff »

Nadajmo se najboljem
zigson
Posts: 2859
Joined: 04/04/2015 22:17

#627 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by zigson »

U ljeto 1994. godine Alija Izetbegović je gledajući kotu Opaljenik na Vlašiću, pitao generala Alagića:
„Mehmede, možemo li mi ovo osloboditi?“
„Ili ćemo uzeti ili nas neće biti“-odgovorio je general Alagić predsjedniku Izetbegoviću.
Generala nije ubilo srce - njega je ubila nepravda.
Neka Ti je hvala, i vječni rahmet, Generale.
Tvoje zastave i dalje visoko se viore, njih ljube sinovi ponosni.
07. 03. 2003. - 07. 03. 2019.

Umrijet ću zbog ove čarape na glavi i lisica na rukama, neću zbog haške optužnice – rekao je tog 2. avgusta 2001. godine rahmetli general Mehmed Alagić, nakon što su ga uhapsili specijalci Federalnog MUP-a.

Policiju u Sanski Most je poslao tadašnji ministar unutrašnih poslova Muhamed Bešić kako bi ga uhapsila i dovela u Sarajevo, odakle je deportovan u Hag. Generalove riječi su se i obistinile.

Jecaš Sano, ne žuboriš,
kao da se nečeg stidiš.
Reci Sano, progovori,
možda će ti lakše biti.
Reci Sano progovori,
Istina se ne smije skriti.

Šta to Mehi uradiše
a gazija čovjek bio,
Vlašić, Kupres osvojio,
cjelu Bosnu zadužio.
Al ko ne zna, neka sazna,
Božija je uvijek zadnja.

Progovara rijeka Sana,
od stida bi presušila.
I pod zemlju bi se skrila,
zajedno sa svojim Mehom,
ponornica rjeka bila.

Na obale on je kleko,
Mehmed Boga zamolio,
pomozi mi gospodaru
protjerane da okupim,
porušeno da obnovim.
Krajišnike da pomirim.

Neka ti je vječni rahmet veliki čovječe...

Samo da dodam,u Sanskom Mostu ne postoji park ili trg koji nosi njegovo ime.
Preuzeto sa stranice na fb Bosnian Patriots.

Na klixu samo mali clanak o godisnjici. Tuzno, sramno. Dok se u isto vrijeme izglasava da se u Bijeljini digne kip drazi mihajlovicu osudjenom cetnickom ratnom zlocincu, mi ni habera. Ljepota. :bih:
User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1043
Joined: 23/02/2020 14:50

#628 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by ANamelessGhoul »

Rahmet dusi ljudini :bih:
swanfilter
Posts: 7405
Joined: 06/06/2008 18:52

#629 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by swanfilter »

Znali su Zeleni da sa Crnkicem, Nanicem i Alagicem nece moci. Jedan doceka kraj rata, al ubise ga kako je i sam gore naveo ...
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#630 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by aldinjo »

swanfilter wrote: 10/03/2021 02:02 Znali su Zeleni da sa Crnkicem, Nanicem i Alagicem nece moci. Jedan doceka kraj rata, al ubise ga kako je i sam gore naveo ...
A koga je ubio i ko je vodio sramotnu medijsku kampanju protiv istog?
Tempo
ZeModerator
Posts: 5186
Joined: 07/12/2003 00:00

#631 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by Tempo »

jefff wrote: 08/01/2021 13:05 sklopio brojne poslovne ugovore zahvaljujući kojima su toj firmi otvorena vrata svjetskog tržišta
energoinvestu su jos od emerika bluma otvorena vrata svjetskog tržišta
swanfilter
Posts: 7405
Joined: 06/06/2008 18:52

#632 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by swanfilter »

aldinjo wrote: 11/03/2021 01:56
swanfilter wrote: 10/03/2021 02:02 Znali su Zeleni da sa Crnkicem, Nanicem i Alagicem nece moci. Jedan doceka kraj rata, al ubise ga kako je i sam gore naveo ...
A koga je ubio i ko je vodio sramotnu medijsku kampanju protiv istog?
Crnkic i Nanic su kategoricki bili protiv Autonomije, i samo njih dvojica. Crnkic je rekao, ja cu brigadu postrojiti, pa ih vi pitajte. Ubijen 5 km unutar linije i zna se da su nasi, ko su. Al, eto, nesretan slucaj.

Nanic je jedini koji nije dozvolio sverc sa Cetnicima bez obzira na sve okolnosti. Cak je uhapsio ekipu oko Tigra, Pivica, zbog sverca. Manijaka koji lezi zbog kidnapovanja i pokusaja ubistva. Mnogo cega jos nerazjasnjenog je tu. To mu vjerovatno nije oprosteno. A politicki krugovi su znali da ga narod voli i da protiv njega nemaju sanse na bilo kojem polju.

Kako to da se niko, nikada kod Srba nije javio, pohvalio, mi smo bili tu i mi smo ga ubili. U zlato bi ga okivali ...


A, ako mislis na Alagica. Kamber je alfa i omega u SM ...
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#633 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by aldinjo »

swanfilter wrote: 11/03/2021 10:18
aldinjo wrote: 11/03/2021 01:56
swanfilter wrote: 10/03/2021 02:02 Znali su Zeleni da sa Crnkicem, Nanicem i Alagicem nece moci. Jedan doceka kraj rata, al ubise ga kako je i sam gore naveo ...
A koga je ubio i ko je vodio sramotnu medijsku kampanju protiv istog?
Crnkic i Nanic su kategoricki bili protiv Autonomije, i samo njih dvojica. Crnkic je rekao, ja cu brigadu postrojiti, pa ih vi pitajte. Ubijen 5 km unutar linije i zna se da su nasi, ko su. Al, eto, nesretan slucaj.

Nanic je jedini koji nije dozvolio sverc sa Cetnicima bez obzira na sve okolnosti. Cak je uhapsio ekipu oko Tigra, Pivica, zbog sverca. Manijaka koji lezi zbog kidnapovanja i pokusaja ubistva. Mnogo cega jos nerazjasnjenog je tu. To mu vjerovatno nije oprosteno. A politicki krugovi su znali da ga narod voli i da protiv njega nemaju sanse na bilo kojem polju.

Kako to da se niko, nikada kod Srba nije javio, pohvalio, mi smo bili tu i mi smo ga ubili. U zlato bi ga okivali ...


A, ako mislis na Alagica. Kamber je alfa i omega u SM ...
Izgleda da ti puno znaš.
Pitao sam te koga je medijski "linčovao" mjesecima?
swanfilter
Posts: 7405
Joined: 06/06/2008 18:52

#634 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by swanfilter »

aldinjo wrote: 11/03/2021 13:57
swanfilter wrote: 11/03/2021 10:18
aldinjo wrote: 11/03/2021 01:56
A koga je ubio i ko je vodio sramotnu medijsku kampanju protiv istog?
Crnkic i Nanic su kategoricki bili protiv Autonomije, i samo njih dvojica. Crnkic je rekao, ja cu brigadu postrojiti, pa ih vi pitajte. Ubijen 5 km unutar linije i zna se da su nasi, ko su. Al, eto, nesretan slucaj.

Nanic je jedini koji nije dozvolio sverc sa Cetnicima bez obzira na sve okolnosti. Cak je uhapsio ekipu oko Tigra, Pivica, zbog sverca. Manijaka koji lezi zbog kidnapovanja i pokusaja ubistva. Mnogo cega jos nerazjasnjenog je tu. To mu vjerovatno nije oprosteno. A politicki krugovi su znali da ga narod voli i da protiv njega nemaju sanse na bilo kojem polju.

Kako to da se niko, nikada kod Srba nije javio, pohvalio, mi smo bili tu i mi smo ga ubili. U zlato bi ga okivali ...


A, ako mislis na Alagica. Kamber je alfa i omega u SM ...
Izgleda da ti puno znaš.
Pitao sam te koga je medijski "linčovao" mjesecima?

Kolega, koga ili ko ga je, bitna razlika. Formulacija ti je slabo razumljiva ...

Nista je mnogo ne znam, to zna cijela Krajina i o tome se prica od 95 ...
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#635 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by aldinjo »

swanfilter wrote: 11/03/2021 16:31
aldinjo wrote: 11/03/2021 13:57
swanfilter wrote: 11/03/2021 10:18

Crnkic i Nanic su kategoricki bili protiv Autonomije, i samo njih dvojica. Crnkic je rekao, ja cu brigadu postrojiti, pa ih vi pitajte. Ubijen 5 km unutar linije i zna se da su nasi, ko su. Al, eto, nesretan slucaj.

Nanic je jedini koji nije dozvolio sverc sa Cetnicima bez obzira na sve okolnosti. Cak je uhapsio ekipu oko Tigra, Pivica, zbog sverca. Manijaka koji lezi zbog kidnapovanja i pokusaja ubistva. Mnogo cega jos nerazjasnjenog je tu. To mu vjerovatno nije oprosteno. A politicki krugovi su znali da ga narod voli i da protiv njega nemaju sanse na bilo kojem polju.

Kako to da se niko, nikada kod Srba nije javio, pohvalio, mi smo bili tu i mi smo ga ubili. U zlato bi ga okivali ...


A, ako mislis na Alagica. Kamber je alfa i omega u SM ...
Izgleda da ti puno znaš.
Pitao sam te koga je medijski "linčovao" mjesecima?

Kolega, koga ili ko ga je, bitna razlika. Formulacija ti je slabo razumljiva ...

Nista je mnogo ne znam, to zna cijela Krajina i o tome se prica od 95 ...
Postavio sam ti pitanje i odgovori ako se sjećaš, ako se ne sjećaš nemoj.
Bitno je da si ti našao gramatičku grešku a nisi odgovorio na pitanje.
swanfilter
Posts: 7405
Joined: 06/06/2008 18:52

#636 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by swanfilter »

Hm, pa, postavis pitanje jos jednom, al vidim ja, nesto drugo je u pitanju ovdje ...

Lp
toska
Posts: 2912
Joined: 26/09/2016 14:08

#637 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by toska »

aldinjo wrote: 11/03/2021 01:56
swanfilter wrote: 10/03/2021 02:02 Znali su Zeleni da sa Crnkicem, Nanicem i Alagicem nece moci. Jedan doceka kraj rata, al ubise ga kako je i sam gore naveo ...
A koga je ubio i ko je vodio sramotnu medijsku kampanju protiv istog?

sarajevski mediji, i to nije imalo veze sa Hagom već sa njegovom funkcijom načelnika Sanskog Mosta.
riječi skandalozno, senzocionalno, ..kriminal, korupcija su pratile Alagićev rad kao načelnika.
zašto, zbog čega je baš načelnik malog gradića bio meta hajke ne znam i kakav je to on sve kriminal mogao učiniti u pustom gradu.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#638 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by aldinjo »

toska wrote: 12/03/2021 16:41
aldinjo wrote: 11/03/2021 01:56
swanfilter wrote: 10/03/2021 02:02 Znali su Zeleni da sa Crnkicem, Nanicem i Alagicem nece moci. Jedan doceka kraj rata, al ubise ga kako je i sam gore naveo ...
A koga je ubio i ko je vodio sramotnu medijsku kampanju protiv istog?

sarajevski mediji, i to nije imalo veze sa Hagom već sa njegovom funkcijom načelnika Sanskog Mosta.
riječi skandalozno, senzocionalno, ..kriminal, korupcija su pratile Alagićev rad kao načelnika.
zašto, zbog čega je baš načelnik malog gradića bio meta hajke ne znam i kakav je to on sve kriminal mogao učiniti u pustom gradu.
Zna se koji printani medij. Neću namjerno da napišem koji, da vidim koliko dugo ljudi pamte.
A vjerovatno su ga "izjedale" i optužbe za nekakav kriminal i optužbe za ratne zločine, kao i izručenje od domaćih izdajnika u Haški tribunal.
toska
Posts: 2912
Joined: 26/09/2016 14:08

#639 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by toska »

aldinjo wrote: 12/03/2021 17:04
toska wrote: 12/03/2021 16:41
aldinjo wrote: 11/03/2021 01:56
A koga je ubio i ko je vodio sramotnu medijsku kampanju protiv istog?

sarajevski mediji, i to nije imalo veze sa Hagom već sa njegovom funkcijom načelnika Sanskog Mosta.
riječi skandalozno, senzocionalno, ..kriminal, korupcija su pratile Alagićev rad kao načelnika.
zašto, zbog čega je baš načelnik malog gradića bio meta hajke ne znam i kakav je to on sve kriminal mogao učiniti u pustom gradu.
Zna se koji printani medij. Neću namjerno da napišem koji, da vidim koliko dugo ljudi pamte.
A vjerovatno su ga "izjedale" i optužbe za nekakav kriminal i optužbe za ratne zločine, kao i izručenje od domaćih izdajnika u Haški tribunal.
njegovo izručenje Hagu bilo je neupitno i da je umjesto tadašnje Alijanse bila SDA na vlasti isto bi se završilo.
jedino bi možda sam postupak bio dostojanstveniji.

To je period Promjena upravljan i predvođen MZ i Petričem na čelu.
Strategija je bila neki vid lustracije i da se svi bitniji akteri ratnih zbivanja uklone sa javne scene.
Sasvim logična posljedica te politike bilo je i izjednačavanje strana.
Pertić je bio i otišao , a zamijenio ga je Paddy Ashdown i mnoge stvari vratio na pravo mjesto.

mediji su posebna priča i njihova uloga u razvačenja pameti narodu u postratnom periodu, a sve zbog političke borbe umjesto i pod krinkom novinarstva.
zenit dozic
Posts: 2406
Joined: 07/09/2014 11:48

#640 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by zenit dozic »

aldinjo wrote: 11/03/2021 01:56
swanfilter wrote: 10/03/2021 02:02 Znali su Zeleni da sa Crnkicem, Nanicem i Alagicem nece moci. Jedan doceka kraj rata, al ubise ga kako je i sam gore naveo ...
A koga je ubio i ko je vodio sramotnu medijsku kampanju protiv istog?
Ako se dobro sjecam Senad Avdic i sl. Bosna, sadasnje SDA glasilo
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#641 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by aldinjo »

zenit dozic wrote: 12/03/2021 18:22
aldinjo wrote: 11/03/2021 01:56
swanfilter wrote: 10/03/2021 02:02 Znali su Zeleni da sa Crnkicem, Nanicem i Alagicem nece moci. Jedan doceka kraj rata, al ubise ga kako je i sam gore naveo ...
A koga je ubio i ko je vodio sramotnu medijsku kampanju protiv istog?
Ako se dobro sjecam Senad Avdic i sl. Bosna, sadasnje SDA glasilo
Bravo! A tada medijsko glasilo alijanse za potjere, a vjerovatno tada finansirana i od amerikanaca.
zenit dozic
Posts: 2406
Joined: 07/09/2014 11:48

#642 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by zenit dozic »

aldinjo wrote: 12/03/2021 18:26
zenit dozic wrote: 12/03/2021 18:22
aldinjo wrote: 11/03/2021 01:56
A koga je ubio i ko je vodio sramotnu medijsku kampanju protiv istog?
Ako se dobro sjecam Senad Avdic i sl. Bosna, sadasnje SDA glasilo
Bravo! A tada medijsko glasilo alijanse za potjere, a vjerovatno tada finansirana i od amerikanaca.
Kod tih novinarcica je ko vise ponudi njegovi su :D
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#643 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by aldinjo »

zenit dozic wrote: 12/03/2021 18:33
aldinjo wrote: 12/03/2021 18:26
zenit dozic wrote: 12/03/2021 18:22
Ako se dobro sjecam Senad Avdic i sl. Bosna, sadasnje SDA glasilo
Bravo! A tada medijsko glasilo alijanse za potjere, a vjerovatno tada finansirana i od amerikanaca.
Kod tih novinarcica je ko vise ponudi njegovi su :D
Jednom su čak i vanredno izdanje odštampali, vjerovatno finansirali strani mentori.
swanfilter
Posts: 7405
Joined: 06/06/2008 18:52

#644 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by swanfilter »

Nađite vi Asima Kambera upise i izjave, a u vezi sa Alagicem. Kakva Alijansa, kakavi bakraci. SDA ...
zenit dozic
Posts: 2406
Joined: 07/09/2014 11:48

#645 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by zenit dozic »

swanfilter wrote: 12/03/2021 18:45 Nađite vi Asima Kambera upise i izjave, a u vezi sa Alagicem. Kakva Alijansa, kakavi bakraci. SDA ...
Sjecam se i tog uhljeba i njegove hajke. Ista su to vango.
User avatar
sniperalley
Posts: 32
Joined: 20/01/2021 08:08
Contact:

#646 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by sniperalley »

Evo nekoliko fotografija:

Image

Image

Image

Image

Photo©Thomas James Hurst

http://sniperalley.photo/photographers/
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#647 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by jefff »

Image
SJEĆANJE NA PRVOG POLICAJCA KOJI JE DAO SVOJ ŽIVOT ZA ODBRANU SARAJEVA
Emrah Fejzović
04/04/2021 07:38
U noći s 4. na 5. april 1992. prvi policajac položio je svoj život za odbranu Sarajeva.

Zlatna policijska značka i heroj – Hajraga Kulo rođen je 1. maja 1965. godine u mjestu Petrovići, općina Olovo. Na tamošnjem mezarju je i ukopan…

Aktivni policajac postao je 1986. godine.

Kolege i prijatelji upamtili su ga kao poštenog, čestitog i hrabrog policajca koji je dao svoj život za odbranu Sarajeva i Bosne i Hercegovine.

Posthumno je odlikovan Zlatnom policijskom značkom.

Umjesto slavlja i radosti, Dan oslobođenja Sarajeva 6. aprila 1992. godine pretvorio se u dan masovnog zločina nad gradom, ali i dan narodnog bunta i otpora. Ipak, vrijedi naglasiti da je 6. april 1992. bio nastavak drame, koja je počela 4. aprila podjelom MUP-ovih specijalaca.

U noći sa 4. na 5. april 1992. godine u Krteljima kod Ilidže, gdje je bila smještena baza specijalne jedinice tadašnjeg Republičkog MUP-a BiH, prilikom nailaska na punkt koji su postavili srpski dobrovoljci mučki i iz zasjede je ubijen Hajraga Kulo, aktivni policajac tadašnje Stanice javne bezbjednosti Novi Grad Sarajevo, a ranjen njegov kolega Miralem Ganić.

Kulo je tako postao prvi policajac koji je dao svoj život za odbranu Sarajeva.

Odvojite danas minutu svog vremena. Sjetite se Hajrage i odajte mu dužnu počast.

Neka mu je vječni rahmet.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#648 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by tempuser »

Da ne ulazim u to da li je heroj, ali je bio branilac, dana je umro Nermin Sukić Bela!
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#649 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by jefff »

Odlazimo polako
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#650 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by Emiremir33 »

Umro je Jovan Divjak general Armije BIH
Post Reply