Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#676 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by jefff »

Odbrana je potkopavana od pocetka. Pad je bio kruna tog svrsenog posla.
costacurta
Posts: 3502
Joined: 05/05/2005 08:25

#677 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by costacurta »

jefff wrote: 10/05/2021 18:53 Odbrana je potkopavana od pocetka. Pad je bio kruna tog svrsenog posla.
Snabdijevanje enklave bilo je moguće jedino zračnim putem. Kad su chetnici upratili koordinate i način na koji je vršena ta opskrba, skontali koridore uspjeli su oboriti taj jedan helikopter nakon čega je postalo preopasno nastaviti operaciju. Što znači da je prekinut jedan od dva načina opskrbe. Drugi način je bio diverzantski, možda bolji termin gerilski, upad u srpska sela i krađa hrane, municije i drugih dobara. To je sve bilo "isplativo" do trenutka dok RSu Srbija nije uvela embargo zbog sukoba sa vojnopolitičkim vrhom RSa. Tad i oni postaju goli kokuzi i nije se više imalo šta ni ukrast.
I muslimanska brig bila je stacionirana u Kladnju, od 92. do 96. Sastavljena uglavnom od ljudi protjeranih iz Podrinja, njih oko 4000. Moje pitanje je zašto ih nije Naser okupio, ako su bili kivni na II korpus zbog izdaje i nečinjenja ništa, i nisu otišli na Vlasenicu i pomogli "svojima"? Odgovor je pa zato što su znali da je to smoubilačka misija. Znali su da je preriskantno žrtvovati par stotina ljudi. Svak' ko poznaje taj teren tamo zna o kakvoj konfiguraciji užasnoj za izvođenje ratnih operacija se radi. Srebrenica sama smještena je u kotlini između 2 brda, postaviš par praga na kote i ne treba ti 50 ljudi da brani položaj niko da ti prići ne može.
Kakve bolan teorije zavjere i izdaje.
UN je kontrolisao enklavu. Jedina izdaja u Srebrenici je izdaja Evrope. I tu je kraj priče.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#678 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by jefff »

Diskusiju bi trebali nastaviti na odgovarajucoj temi-
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#679 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by tempuser »

costacurta wrote: 10/05/2021 19:51
jefff wrote: 10/05/2021 18:53 Odbrana je potkopavana od pocetka. Pad je bio kruna tog svrsenog posla.
Snabdijevanje enklave bilo je moguće jedino zračnim putem. Kad su chetnici upratili koordinate i način na koji je vršena ta opskrba, skontali koridore uspjeli su oboriti taj jedan helikopter nakon čega je postalo preopasno nastaviti operaciju....
Pošto se i za Bihać jedino moglo helikopterom, da citiram izjave i razgovor Atifa Dudakovića i Manojla Milovanovića:

"Snadbdijevanje je poznato u vojnoj teoriji: vlastita proizvodnja, ratni plijen i dotur. Taj dotur je od prijatelja – saveznika, ali za nas je bilo karakteristično – uslovno – i od neprijatelja", kaže Dudaković.

"Odjednom, muslimanski su minobacači počeli da dejstvuju i danju i noću. I ja, preko obaveštajnih grupa, uspostavim vezu sa Dudakovićem. Pitam ga da odakle mu municija. On mi kaže: Prodali mi tvoji Srbi!"

"I naišao je Alija Izetbegović u pauzi između dve sednice", seća se Milovanović. "Ja mislim da se Dudaković uplašio. Bilo mu je neprijatno, pocrveneo je, a Alija prolazi pored nas i kaže: ‘Dobro je dok razgovaraju ratni komandati.’ Dudaković, valjda da bi se izvadio, kaže: ‘Gospodine predsedniče, objašnjavam generalu kako sam odbranio Bihać.’ Na to Alija u prolazu – onako, ni pet ni šest – reče: ‘Vraga bi ti obranio Bihać da ja to nisam platio četrdeset i šest miliona maraka.’"

Znači sve se moglo da se htjelo i da se tako dogovorilo...
Sa izuzetkom prije svega Sarajeva (sami bog zna čime smo i koliko to platili), pa Mrkonjić Grada i možda još nekih lokacije, sve što je osvojeno do oktobra 1995. se poklopilo sa i Dejtonskim razgraničenjem, uključujući odbranjene enklave Bihać i Goražde, osvojene Vozuću, Bjelašnicu, Treskavicu, dio Krajine i JZ Bosne itd i izgubljene Žepu i Srebrenicu. Meni je to prevelika podudarnost, pogotovo kad slika obuhvati i pitanje RSK.
Zastozato
Posts: 996
Joined: 27/09/2014 23:18

#680 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by Zastozato »

Zepa se uspjesno branila 15 dana, iako je imala vecu slobodnu teritoriju od Srebenice, nije imala ni 20 % oruzja i municije u odnosu na Srebrenicu, a na kljucnim polozajima nisu zbog UN- uspjeli ni ukopati se, a neke kote su odmah izgubili opet zbog UN-a jer u Zepi je bio ukrajinski bataljon koji je bio blizak sa Srbima. Na linijama je bilo oko 1,000 ljudi, manje od 500 njih naoruzanih i to samo lahkim naoruzanjem, uz vrlo malo municije.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#681 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by tempuser »

Sve to ne mjenja činjenicu da se to moglo "završiti" kao u drugim enklavama (da su se tako dogovorili). Cerska, Konjević Polje, Srebrenica i Žepa očigledno nisu dogovoreni.
Zauzimanje tih prostora nije kao npr. zauzimanje gradskih zona ili platoa i sl, da se bukvalno sve očisti... Prije 12-13 godina sam bio u nekom selu iznad Srebrenice, zaboravio sam ime (u Potočarima se odmah iza Mezarja iz pravca Bratunca se skrene desno i vozi uzbrdo) u kojem se formirao dio kolone (nisu Šušnjari) u koje četnička čizma do te 2009. nikad nije zagazila pa ni 1995. jer je to tako bugu iza tregera da su tu čuku jednostavno zaobišli.
Dimu1927
Posts: 3955
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#682 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by Dimu1927 »

toska wrote: 10/05/2021 16:04
Dimu1927 wrote: 10/05/2021 01:49 Pa zar gubitak helikoptera malo ne pobija teoriju da je oric pobjegao i da je sve bilo unaprijed dogovoreno.

ovdje pise trebao se vratiti iducim letom, samim gubitkom helikoptera vise nije mogao nazad u okupiranu teritoriju ?
hmmm...ne znam kojih si godina, ali ova verzija je zvanična od strane BiH vlasti nakon pada Srebrenice,
nezvanične verzije o padu kao izdaji, prodaji... počele su također kružiti možda nešto kasnije.

pored Orića u članku se navodi još 15 oficira Armije koji su trebali biti vraćeni :
"u Tuzli ostali komandant 28. divizije Naser Orić i 15 njegovih saboraca - oficira koji su završili Ratnu oficirsku školu u Zenici i trebalo je narednim letom da se vrate u Srebrenicu."


u helikopteru su bili i preživjeli sa povredama:

"načelnik Štaba 28. divizije Ramiz Bećirović, komandant Manevarskog bataljona iz Srebrenice Ejub Golić i načelnik Štaba 285. brdske žepske brigade Ramo Čardaković, kjoji su zajedno sa Orićem dvadesetak dana ranije izašli iz Srebrenice i Žepe."

kako god, odbrana Srebrenice je nedostatkom oficira sigurno bila značajno oslabljena, ne toliko zbog njihovog vojnog znanja već zbog onoga što su značili ljudima u vremenu napada.
Nisi me mozda shvatio, cisto sam onako postavio pitanje zbog te teorije "da je oric izvucen jer je unaprijed dogovoreno bilo sve". Dok u izvjestaju helikopterske nesrece pise da se oric trebao vratiti iducim letom. bez helikoptera se nije mogao vratiti, zar ne?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#683 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by tempuser »

Dimu1927 wrote: 11/05/2021 01:30
toska wrote: 10/05/2021 16:04
Dimu1927 wrote: 10/05/2021 01:49 Pa zar gubitak helikoptera malo ne pobija teoriju da je oric pobjegao i da je sve bilo unaprijed dogovoreno.

ovdje pise trebao se vratiti iducim letom, samim gubitkom helikoptera vise nije mogao nazad u okupiranu teritoriju ?
hmmm...ne znam kojih si godina, ali ova verzija je zvanična od strane BiH vlasti nakon pada Srebrenice,
nezvanične verzije o padu kao izdaji, prodaji... počele su također kružiti možda nešto kasnije.

pored Orića u članku se navodi još 15 oficira Armije koji su trebali biti vraćeni :
"u Tuzli ostali komandant 28. divizije Naser Orić i 15 njegovih saboraca - oficira koji su završili Ratnu oficirsku školu u Zenici i trebalo je narednim letom da se vrate u Srebrenicu."


u helikopteru su bili i preživjeli sa povredama:

"načelnik Štaba 28. divizije Ramiz Bećirović, komandant Manevarskog bataljona iz Srebrenice Ejub Golić i načelnik Štaba 285. brdske žepske brigade Ramo Čardaković, kjoji su zajedno sa Orićem dvadesetak dana ranije izašli iz Srebrenice i Žepe."

kako god, odbrana Srebrenice je nedostatkom oficira sigurno bila značajno oslabljena, ne toliko zbog njihovog vojnog znanja već zbog onoga što su značili ljudima u vremenu napada.
Nisi me mozda shvatio, cisto sam onako postavio pitanje zbog te teorije "da je oric izvucen jer je unaprijed dogovoreno bilo sve". Dok u izvjestaju helikopterske nesrece pise da se oric trebao vratiti iducim letom. bez helikoptera se nije mogao vratiti, zar ne?
Nije ARBiH imala samo jedan helikopter, pa ako je taj jedan pao nema zračnog mosta???
Nije tu samo pitanje namjere, nego kako to prikazati narodu i borcima.
U smislu teorije o predaji i prodaji, kud ćeš bolji izgovor od izvlačenja podobnog komadanta od "nije se moga vratiti"?!

Ja u principu nisam pobornik teorija zavjere, ali uzimajući u obzir širu sliku svih dešavanja od ljeta 1993. godine do Dejtona, pogotovo distanice od 25 god., činjenicu da je Alija itekako radio mutne stvari na štetu svog naroda i sve kontroverze koje kolaju oko Naserovog izlaska, pada helikoptera itd, itekako se otvara prostor za sumnje o dogovorima, predaji i prodaji.

Ja i dalje ostajem u ubjeđenju da je "Amerikanac" u ljeto 1993. i nakon pokušaja VRS-a da napravo dupli obruč oko Sarajeva, odlučio da podvuče crtu i stavi tačku na ratove u ex Jugoslaviji jer nijedna strana nije imala dovoljno vojne snage da završi rat, da je odlučeno ko će s kim biti saveznik, kome će šta pripasti, što će 1995. biti realizovano u Oluji i "dogovoreno" u Dejtonu i da se sve dalje dešavalo u tom pravcu.
toska
Posts: 2912
Joined: 26/09/2016 14:08

#684 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by toska »

Ne bih išao u te teorije, prije da se radilo o spletu nepovoljnih okolnosti, haosu u samoj enklavi i agresivnoj zločinačkoj namjeri Vrs.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#685 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by tempuser »

Ma ja, đe bi dobri Dedo šta mutio i spletkario!
Dimu1927
Posts: 3955
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#686 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by Dimu1927 »

tempuser wrote: 11/05/2021 08:21 Nije ARBiH imala samo jedan helikopter, pa ako je taj jedan pao nema zračnog mosta???
Nije tu samo pitanje namjere, nego kako to prikazati narodu i borcima.
U smislu teorije o predaji i prodaji, kud ćeš bolji izgovor od izvlačenja podobnog komadanta od "nije se moga vratiti"?!
znam da nije to bio zadnji tj jedini helic, ali ako je ovaj oboren ocito je zracni most bio kompromitiran, pa je sigurno bio i rizik slati jos jedan helic kasnije. cisto sa tog aspekta sam postavio pitanje " da li se oric objektivno i mogao vratiti "
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#687 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by tempuser »

Dimu1927 wrote: 11/05/2021 21:59
tempuser wrote: 11/05/2021 08:21 Nije ARBiH imala samo jedan helikopter, pa ako je taj jedan pao nema zračnog mosta???
Nije tu samo pitanje namjere, nego kako to prikazati narodu i borcima.
U smislu teorije o predaji i prodaji, kud ćeš bolji izgovor od izvlačenja podobnog komadanta od "nije se moga vratiti"?!
znam da nije to bio zadnji tj jedini helic, ali ako je ovaj oboren ocito je zracni most bio kompromitiran, pa je sigurno bio i rizik slati jos jedan helic kasnije. cisto sa tog aspekta sam postavio pitanje " da li se oric objektivno i mogao vratiti "
Pa zračni most je u svakom slučaju kompromitivan jer se leti preko neprijateljske teritorije, a nemoguće je preletjeri neopažen.
Orić se naravno mogao vratiti da je tako bilo planirano i odlučeno. Srebrenica jeste bila u obruču, ali to nije bio hermetički obruč, napisah ranije, postoje sela u koje četnici ni nakon pada Srebrenice nisu ušli, izviđači su konstantno prolazili kroz linije, ljudi su na isti način ulazili u Goražde
Dimu1927
Posts: 3955
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#688 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by Dimu1927 »

kontam ali ovo je ako se ne varam prvi i jedini helikopter koji je oboren na tim letovima u okupiranu teritoriju srebrenice, tako da naredni let nije mogao biti planiran na isti nacin kao prethodni, nesto se promjenilo

naravno pricam o tom povratku helikopterom, e sad da li su se oric i ostali mogli na drugi nacin vratiti...
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#689 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by jefff »

Svirep zločin agresorske vojske: Obilježena 29. godišnjica stradanja 48 Bošnjaka Ahatovića, Bojnika i Dobroševića
14.06.2021 - 02:52
(Press služba)
U Sokolini kod Srednjeg danas je obilježena 29. godišnjica stradanja 48 nedužnih Bošnjaka iz naselja Ahatovići, Bojnik i Dobroševići, koje su na svirep način ubili pripadnici agresorske vojske u autobusu, kao i stradanje 18 šehida i poginulih boraca Armije RBiH, koji su u pokušaju proboja prema slobodnoj teritoriji poginuli na brdu Ranovača, braneći svoj narod i domovinu.

Veliki broj porodica stradalih, preživjeli borci i logoraši, delegacija Kantona Sarajevo predvođena ministrom za boračka pitanja Omerom Osmanovićem, te delegacije i predstavnici općina Novi Grad i Ilijaš, boračkih udruženja, stanovnici Ahatovića, Bojnika i Dobroševića, kao i političkih organizacija danas su položili cvijeće na mjestu masakra i odali počast žrtvama.

Na današnji dan 1992. godine, neprijateljske snage naredile su mještanima Bojnika, Dobroševića, Ahatovića koji su bili zarobljeni u logoru u Rajlovcu, da uđu u autobus koji ih je navodno, trebao odvesti na razmjenu. Ali, tada je neprijatelj, umjesto na razmjenu, 56 logoraša odvezao u Sokolinu, gdje ih je ubio na najsvirepiji način. Nakon strašnih tortura koje su pretrpjeli u logoru u Rajlovcu, koje ljudski um ne može ni zamisliti, mnogi od zarobljenika nisu ni slutili da će im lažno obećanje dato od agresora „da ih vode na razmjenu“ biti posljednja vožnja – vožnja u smrt. Neprijateljski vojnici po dolasku u Sokolinu naredili su zarobljenicima da legnu na pod autobusa, a onda su autobus zasuli granatama, mecima i bombama. Od 56 zarobljenika osam ih je preživjelo.

Elvir Jahić, jedan od preživjelih, stopostotni invalid, svakog 14. juna dođe na mjesto stradanja. Kaže da je teško, svake godine iznova doživljavati ono što se prije 29 godina dogodilo njemu i njegovim komšijama.

"Nakon višednevnih pokušaja da se odupremo agresoru, zarobljeni smo i odvedeni u logor u Rajlovcu. Jedno jutro su nam kazali da idemo na razmjenu, ali su nas prevarili i dovezli u Sokolinu kako bi nas mučki ubili. Agresorski vozač i vojnici su izašli iz autobusa i onda je počela kanonada iz raznog oružja, od granata, bombi, puščanih metaka. Nakon što su prestali, ostala su raskomadana tijela, a oni su otišli sa mjesta zločina. Iako teško ranjen, nekako sam uspio dopuzati do obližnjeg potoka, gdje sam pokušao skratiti sebi muke udarajući se kamenom u potiljak kako bih izgubio svijest, ali nisam uspio. Vratio sam se puzajući u autobus gdje sam proveo noć među mrtvim tijelima. Pronašli su nas mještani sela Ravne, Homar i Vukasovići i spasili nas preživjele, a poginule dostojanstveno ukopali", kazao je Jahić.

O izvlačenju ranjenika i preživjelih i situaciji koju su zatekli u Sokolini prisutne je upoznao Džafer Herić, član Ratnog štaba u Srednjem.

"Nekoliko ranjenika uz brdo i šumu dopuzali su u Vukasoviće i obavijestili o svemu što se desilo. Mi smo u noći oko dva sata noći i došli iz Gojanovića u Vukasoviće, gdje su nas informisali o svemu. Održali smo sastanak sa načelnikom Štaba, rahmetli Hrustemom Mališevićem i razmotrili kako da organizujemo evakuaciju i ukop. Jedan je predložio da se sve snimi kamerom i snimak je poslat u Olovo, odakle je o ovom događaju upoznat cijeli svijet. Pokušavao sam tri puta da uđem u autobus, ali nisam mogao, te potresne slike i zločin ne mogu se ni opisati ni shvatiti. Pored autobusa bio je kanister benzina ili nafte, imali su namjeru da zapale autobus. U magli i kiši organizovali smo izvlačenje, pripadnici policije, civilne zaštite su uz suze obavili evakuaciju tijela i obavljen je ukup u Ravnama, a ranjenici evakuisani. Od ovog mjesta Mokro i Ilijaš udaljeni su pola sata. Nad nama je također mogao biti izvršen masakr, ali tada o tome nismo razmišljali", prisjetio se Herić.

Važno je bilo da ranjenim bude pružena pomoć, neki su primili ljekarsku pomoć u Srednjem, a neke su vozili i za Tuzlu. Dokumentovali su ovaj zločin u jednom intervjuu, a nekim kanalima snimak i video kasetu poslali u Njujork.

Ministar za boračka pitanja KS Omer Osmanović istakao je kako je neophodno da gajimo kulturu sjećanja na žrtve i ne zaboravimo brojne zločine agresorske vojske.

"Historija jednog naroda se plaća u dvije monete. Jedna moneta je sjećanje, a druga naši životi. Zato se moramo sjećati, da ne bismo ponovo plaćali svojim životima. Moramo se sjećati ovih hrabrih ljudi koji su dali svoji živote, zemlju natopili svojom krvlju za našu današnju slobodu i život", istakao je ministar Osmanović.

Osman Đozo, predsjednik Udruženja RVI Novi Grad i nosilac aktivnosti obilježavanja godišnjice stradanja, kazao je da se na današnji dan desio masakr na nedužnim stanovništvom.

"Ahatovići su strašno stradali. Pored ovakvih mjesta treba samo ćutati i razmišljati zašto nam se ovo desilo. Ako zaboravimo, opet će nam se desiti, i zato našoj djeci trebamo prenijeti šta se desilo", kazao je Đozo.

Predsjedavajući Općinskog vijeća Novi Grad Mirza Selimbegović rekao je da je ovaj zločin nad stanovnicima Ahatovića pokazao kakav će krvav rat biti u nastavku i na kakve zločine je agresor spreman, što se ne smije zaboraviti.

"Žrtve svih naših boraca nikada ne smijemo zaboraviti, a posebno moramo paziti na njihove porodice, ali i na sve preživjele", naglasio je predsjedavajući Selimbegović.

Važnost obilježavanja ovih događaja istakao je i pomoćnik u Službi za boračka pitanja Općine Novi Grad Taib Delalić naglasivši da za ovaj zločin niko nije procesuiran ni osuđen.

"Kada pogledate kako se mi ponašamo, mislim da se neće ni procesuirati jer se mi sjetimo da uradimo nešto po tom pitanju dva dana prije ili poslije godišnjice. Oni koji ne pamte svoju prošlost, crna im je budućnost i zato ne zaboravite šta se dešavalo u periodu od 1992. do 1995. godine, posebno mladi trebaju pamtiti i ne dozvoliti da im se desi što se nama desilo", kazao je Delalić.

Ubijenim Bošnjacima u Sokolini podignuto je spomen-obilježje, a i autobus u kojem su dovezeni i ubijeni još se nalazi na istom mjestu i svjedoči o nezapamćenom zločinu počinjenom nad nedužnim ljudima.

Nakon polaganja cvijeća i učenja Fatihe kod spomen-obilježja Sokolina, brojne delegacije odale su počast i žrtvama na mjestu masovne grobnice i spomen ploče u mjestu Ravne.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#690 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by Milenkov buraz »

costacurta wrote: 10/05/2021 18:18
Zastozato wrote: 10/05/2021 17:57 Srebrenica nikad ne bi pala da su Naser i tih 15 saboraca bili tu 1995.
Bez njegovog autoriteta nastalo je rasulo i vecina vojno sposobnih samo je cekalo da zapuca pa da se upute prema Tuzli. Osim nesto malo na samom pocetku napada, nije tu bilo nekog otpora. Naser ne bi cekao da svijet, odnosno Nato reaguje, vec bi poduzeo sve da se Srebrenica odbrani.
Pusti tu priču.
Džaba ti 15000 boraca kad nemaju čime da ratuju.
Nije Naser Tom Kruz iz Posljednjeg Samuraja. :roll:
Mi smo vjerovali UNu, demilitarizovali vojsku, ostalo samo nešto lakog naoružanja sa vrlo malo municije, bez hrane, medicinske opreme, goriva.......
Nije bilo TEORETSKE šanse da se odbrani Srebrenica ni sa 10 Nasera niti im se moglo pomoći iz pravca Kladnja, niti od bilo kuda jer je to dubok džep, izginulo bi stotine ljudi.
Ne petljajte bezzee
Splet okolnosti i vrlo jake neprijateljske snage, sve skupa je doprinijelo padu. Isto kao što otkazivanje jednog motora ne može dovesti do pada aviona ali kada je to u kombinaciji recimo sa jakom olujom e onda je moguće.
Piaty
Posts: 5554
Joined: 01/12/2020 00:58

#691 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by Piaty »

Dakle, zakljucuje se da bi mozda pala. A mozda i ne bi.

Jedino je sigurno da bi mnogo teze pala (ako bi uopce pala) da je Oric ostao.

Kraj price
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#692 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by jefff »

Pala bi brze i lakse da je Slobin tjelohranitelj bio na terenu.
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#693 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by PM72 »

jefff wrote: 07/07/2021 21:43 Pala bi brze i lakse da je Slobin tjelohranitelj bio na terenu.
Opet teorija zavjere zelenih termita...Orić nije bio Slobin tjelohranitelj nego pripadnik Saveznog SUP-a i kao takav vršio je poslove obezbjeđenja političkih skupova.Slobo je imao svoje tjelohranitelje.
A da je Orić bio u Srebrenici sigurno bi bio pružen jači i duži otpor.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#694 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by Emiremir33 »

PM72 wrote: 08/07/2021 10:40
jefff wrote: 07/07/2021 21:43 Pala bi brze i lakse da je Slobin tjelohranitelj bio na terenu.
Opet teorija zavjere zelenih termita...Orić nije bio Slobin tjelohranitelj nego pripadnik Saveznog SUP-a i kao takav vršio je poslove obezbjeđenja političkih skupova.Slobo je imao svoje tjelohranitelje.
A da je Orić bio u Srebrenici sigurno bi bio pružen jači i duži otpor.
Orić je sam priznao i rekao da bio jedno vrijeme tjelohranitelj Slobe Miloševića.Al nastranu to 1992 ,1993 odbijene su neprijateljske ofanzive,žešće i jače nego 1995..Tad su uspjeli ne samo da se odbrane nego i da prošire teritoriju...Sad zašto je Orić izvučen iz Srebrenice?!
User avatar
geralt
Posts: 5118
Joined: 14/09/2017 12:45

#695 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by geralt »

Emiremir33 wrote: 08/07/2021 11:13 Orić je sam priznao i rekao da bio jedno vrijeme tjelohranitelj Slobe Miloševića.Al nastranu to 1992 ,1993 odbijene su neprijateljske ofanzive,žešće i jače nego 1995..Tad su uspjeli ne samo da se odbrane nego i da prošire teritoriju...Sad zašto je Orić izvučen iz Srebrenice?!
Koja je to ofanziva odbijena '93? Tada je Srebrenicu od pada spasio UN i proglasenje enklave, vojno je bila skoro izgubljena.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#696 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by Emiremir33 »

geralt wrote: 08/07/2021 11:20
Emiremir33 wrote: 08/07/2021 11:13 Orić je sam priznao i rekao da bio jedno vrijeme tjelohranitelj Slobe Miloševića.Al nastranu to 1992 ,1993 odbijene su neprijateljske ofanzive,žešće i jače nego 1995..Tad su uspjeli ne samo da se odbrane nego i da prošire teritoriju...Sad zašto je Orić izvučen iz Srebrenice?!
Koja je to ofanziva odbijena '93? Tada je Srebrenicu od pada spasio UN i proglasenje enklave, vojno je bila skoro izgubljena.
Poslije napada na Kravicu uslijedila kontraofanziva i tek poslije toga proglašena je enklavom od strane U.N.
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#697 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by PM72 »

Orić jeste izjavio da je bio jedno vrijeme obezbjeđenje predsjednika Srbije Slobodana Miloševića,ali kao pripadnik jedinice Saveznog SUP-a ali mu nije bio tjelohranitelj.
To bi isto bilo kao kad bih ja izjavio da sam bio Alijin tjelohranitelj a niđe veze.Zapalo me jedne prilike da ga pratim preko Igmana,kao pripadnik MUP-a i sve kontakta što sam s njim imao je rukovanje i pitao me -kako si momčino :D
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#698 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by PM72 »

Orić nije slučalno izvučen,šatro ga poslali na školovanje.Izvukli su sve oficira što je valjalo...slučajno ili ne?
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#699 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by jefff »

Oric je jedna od glavnih poluga preko kojih je odradjen pad enklave. Enklava je izgubljena gubitkom Nurifa Rizvanovica kojega je Oric ubio.
Oric je izvucen kada je prozren od narida da ga narod tamo ne bi zatukao.
PM72
Posts: 17532
Joined: 30/04/2012 16:54

#700 Re: Heroji odbrane Bosne i Hercegovine

Post by PM72 »

Uf...
Post Reply