Hereza Rumija i Ibn Arebija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#251 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by riverflow »

Rumi is back :)

User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#252 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by asurbanipal »

Ibrahimović k'o Halladž


Ana 'l-Ḥaqq

Image
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#253 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Gojeni H »

asurbanipal wrote:Ibrahimović k'o Halladž


Ana 'l-Ḥaqq

Image
Prava nepismena kretencina. Faca zove pesnicu da mu razbije zube. Al' jest' dobar fudbaler ...
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#254 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by arzuhal »

Nije ba Ibra nepismen, on je vrstan provokator, u njemu se, u lijepoj mjeri sukusirala moć nenadj**ivog uma homo balcanicusa, nevezano o geografskoj širini i dužini ili baš usprkos njoj, pa odgovorila ponajprije potcjenjivačkoj skandinavskoj mahali a onda i cijelom svijetu :mrgreen:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#255 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Gojeni H »

arzuhal wrote:Nije ba Ibra nepismen, on je vrstan provokator, u njemu se, u lijepoj mjeri sukusirala moć nedaj**ivog uma homo balcanicusa, nevezano o geografskoj širini i dužini ili baš usprkos njoj, pa odgovorila ponajprije potcjenjivačkoj skandinavskoj mahali a onda i cijelom svijetu :mrgreen:
Svi negativni stereotipi o Balkancima sazdani u "nasem" Ibri. :D
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#256 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Nurudin »

Gojeni H wrote:
arzuhal wrote:Nije ba Ibra nepismen, on je vrstan provokator, u njemu se, u lijepoj mjeri sukusirala moć nedaj**ivog uma homo balcanicusa, nevezano o geografskoj širini i dužini ili baš usprkos njoj, pa odgovorila ponajprije potcjenjivačkoj skandinavskoj mahali a onda i cijelom svijetu :mrgreen:
Svi negativni stereotipi o Balkancima sazdani u "nasem" Ibri. :D
Faca zove pesnicu da mu razbije zube.
Zemlja zove Halila
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#257 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by arzuhal »

Šejh Li objašnjava muridu da se zadržavanjem na izvanjskoj, formalnoj strani namaza (onom kojom se bavi fikh), te neprestanim vođenjem računa o njoj (kako se i šta proučilo ili koji pokret napravio), propušta suštinsko obavljanje namaza (srčani uvid), da ne zaboravi da se nalazi u Posebnom Društvu te da, ukoliko se ne posveti gledanju, možda neće postići viđenje...

User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#258 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Bloo »

arzuhal wrote:Šejh Li objašnjava muridu da se zadržavanjem na izvanjskoj, formalnoj strani namaza (onom kojom se bavi fikh), te neprestanim vođenjem računa o njoj (kako se i šta proučilo ili koji pokret napravio), propušta suštinsko obavljanje namaza (srčani uvid), da ne zaboravi da se nalazi u Posebnom Društvu te da, ukoliko se ne posveti gledanju, možda neće postići viđenje...
Ali to je nekako common sense...ako se fanatično držiš forme, izgubit ćeš iz vida suštinu...
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#259 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by seln »

arzuhal wrote:Šejh Li objašnjava muridu da se zadržavanjem na izvanjskoj, formalnoj strani namaza (onom kojom se bavi fikh), te neprestanim vođenjem računa o njoj (kako se i šta proučilo ili koji pokret napravio), propušta suštinsko obavljanje namaza (srčani uvid), da ne zaboravi da se nalazi u Posebnom Društvu te da, ukoliko se ne posveti gledanju, možda neće postići viđenje...

Sutra ce vehabije protekfiriti Sejh Lija.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#260 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by arzuhal »

Bloo wrote:
arzuhal wrote:Šejh Li objašnjava muridu da se zadržavanjem na izvanjskoj, formalnoj strani namaza (onom kojom se bavi fikh), te neprestanim vođenjem računa o njoj (kako se i šta proučilo ili koji pokret napravio), propušta suštinsko obavljanje namaza (srčani uvid), da ne zaboravi da se nalazi u Posebnom Društvu te da, ukoliko se ne posveti gledanju, možda neće postići viđenje...
Ali to je nekako common sense...ako se fanatično držiš forme, izgubit ćeš iz vida suštinu...
Pa ipak, pokazuje se, toliko nam je teško to dokučiti, mnogima, raznih boja...Ali, ako se ugrabi i koliko zrno gorušice od suštine - dobro je :thumbup:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#261 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Bloo »

arzuhal wrote:
Bloo wrote:
arzuhal wrote:Šejh Li objašnjava muridu da se zadržavanjem na izvanjskoj, formalnoj strani namaza (onom kojom se bavi fikh), te neprestanim vođenjem računa o njoj (kako se i šta proučilo ili koji pokret napravio), propušta suštinsko obavljanje namaza (srčani uvid), da ne zaboravi da se nalazi u Posebnom Društvu te da, ukoliko se ne posveti gledanju, možda neće postići viđenje...
Ali to je nekako common sense...ako se fanatično držiš forme, izgubit ćeš iz vida suštinu...
Pa ipak, pokazuje se, toliko nam je teško to dokučiti, mnogima, raznih boja...Ali, ako se ugrabi i koliko zrno gorušice od suštine - dobro je :thumbup:
Malu ću da generalizujem i dam svoje viđenje.

Ako pođemo od pretpostavke da ima više suština, te da su neke teško pojmljive našem mozgu, (društvo?) uređeni sistemi vjerovanja/religija nam davanjem forme "olakšavaju" spoznaju suštine i dolazak do iste. Forme kao takve nisu zamišljene kao shortcut do suštine, već uređeni sistem koji nas usmjerava?
Ljudima je potreban red, organiziranost i usmjeravanje uglavnom. Rijetki mogu odbaciti forme i vlastitim putem doći do neke suštine.
Problem nastupa kada pojedinac zapravo i ne traga za suštinom ili je pak ne razumije ni djelomično, te se fokusira čisto na formalnosti.

Mislim da je ovo primjenjivo i na život pojedinca u društvu.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#262 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by seln »

arzuhal wrote:
Bloo wrote:
arzuhal wrote:Šejh Li objašnjava muridu da se zadržavanjem na izvanjskoj, formalnoj strani namaza (onom kojom se bavi fikh), te neprestanim vođenjem računa o njoj (kako se i šta proučilo ili koji pokret napravio), propušta suštinsko obavljanje namaza (srčani uvid), da ne zaboravi da se nalazi u Posebnom Društvu te da, ukoliko se ne posveti gledanju, možda neće postići viđenje...
Ali to je nekako common sense...ako se fanatično držiš forme, izgubit ćeš iz vida suštinu...
Pa ipak, pokazuje se, toliko nam je teško to dokučiti, mnogima, raznih boja...Ali, ako se ugrabi i koliko zrno gorušice od suštine - dobro je :thumbup:
Ne mislim da je dokucivanje sustine svojstveno ljudskim bicima.
Rijetki to mogu postici, uz puno odricanja....
ali to ne znaci da ostali ne trebaju pokusavati. :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#263 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Bloo »

seln wrote: ali to ne znaci da ostali ne trebaju pokusavati. :D
die trying :lol:

Da,bez obzira da li nam je potraga za suštinom isključivo lična ili pak pripada nekoj grupaciji, treba pokušati.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#264 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Connaisseur Karlin »

Bloo wrote:
seln wrote: ali to ne znaci da ostali ne trebaju pokusavati. :D
die trying :lol:

Da,bez obzira da li nam je potraga za suštinom isključivo lična ili pak pripada nekoj grupaciji, treba pokušati.
potraga za sustinom? sutinom cega Bloo?
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#265 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Bloo »

Connaisseur Karlin wrote:
Bloo wrote:
seln wrote: ali to ne znaci da ostali ne trebaju pokusavati. :D
die trying :lol:

Da,bez obzira da li nam je potraga za suštinom isključivo lična ili pak pripada nekoj grupaciji, treba pokušati.
potraga za sustinom? sutinom cega Bloo?
dana, sedmice, života, svijeta, univerzuma...
suština/smisao...

Bolje ipak da ne pričam o ovome, bila sam opet u Poreskoj :|
U mojoj duši vlada nihilizam
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#266 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Connaisseur Karlin »

Bloo wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Bloo wrote:
Da,bez obzira da li nam je potraga za suštinom isključivo lična ili pak pripada nekoj grupaciji, treba pokušati.
potraga za sustinom? sutinom cega Bloo?
dana, sedmice, života, svijeta, univerzuma...
suština/smisao...

Bolje ipak da ne pričam o ovome, bila sam opet u Poreskoj :|
U mojoj duši vlada nihilizam
ma potragu za sutinom treba uzeti light :kiss:

porez je pljacka , neam merhameta od poreza za nardone mase , osim debelim lopovima i starim monarhijama :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#267 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Bloo »

Connaisseur Karlin wrote:
porez je pljacka , neam merhameta od poreza za nardone mase , osim debelim lopovima i starim monarhijama :lol:
Nije problem u porezima per se, već u ljudima koji rade u Poreskoj :|
Izađem tako raspamećena da poželim da uradim nešto unspeakable...
zadavim malu macu
ukradem pare iz one staklene kutije za donacije za Merkamet
kažem Smrčku da je u pravu oko crnih rupa...
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#268 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by riverflow »

Nešto bi moj drug Muđi želio reći...

Mi smo božanska bića
u stanju oporavljanja,
otkrivajući svoju božanstvenost,
ponovo vraćajući same sebe natrag
od obmanutog uma.

Kako god, um je priličan ključni igrač
u drami zvanoj život,
jer bez njega svijest ne može
da iskusi prevazilaženje.

A prevazilaženje je cijela svrha igre.
To je kraljevska igra kada se vidi
očima razumijevanja.

Ako zapneš u ličnosti,
život će ti isprašiti tur.
Ali ako si otvoren prema Istini,
onda se konstantno proširuješ
u većem i većem viđenju.

Konačno ćeš reći,
"volim ovo pentranje iznad sebe,
ovo hodanje kroz sebe,
u samog Sebe".

Mooji
Last edited by riverflow on 21/03/2018 21:50, edited 1 time in total.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#269 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Connaisseur Karlin »

priznjaem, meni poezija ne lezi, peozija mi je tako besmislena i nepragmaticna :)
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#270 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by riverflow »

Connaisseur Karlin wrote:priznjaem, meni poezija ne lezi, peozija mi je tako besmislena i nepragmaticna :)
o zar je bitna forma... :sad: da poredam riječi telegrafski? ma šalim se, whatever :)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#271 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Connaisseur Karlin »

riverflow wrote:
Connaisseur Karlin wrote:priznjaem, meni poezija ne lezi, peozija mi je tako besmislena i nepragmaticna :)
o zar je bitna forma... :sad: da poredam riječi telegrafski? ma šalim se, whatever :)
pisala sam o sadrzaju :)
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#272 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by riverflow »

Connaisseur Karlin wrote:
riverflow wrote:
Connaisseur Karlin wrote:priznjaem, meni poezija ne lezi, peozija mi je tako besmislena i nepragmaticna :)
o zar je bitna forma... :sad: da poredam riječi telegrafski? ma šalim se, whatever :)
pisala sam o sadrzaju :)
A ti sadržaj ovaj doživljavaš poetično, ahaa okej. :) Ja baš i ne, Mudji nije baš poeta, i ne znam zašto su ovo postavili u ovoj formi , ustvari.
Ali kad govoriš o poeziji, sjetih se da je neko...ja mislim Emerson, negdje rekao da je svaki čovjek poeta u dubini srca. Možda si i ti, šta znaš.. :)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#273 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Connaisseur Karlin »

riverflow wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
riverflow wrote:
o zar je bitna forma... :sad: da poredam riječi telegrafski? ma šalim se, whatever :)
pisala sam o sadrzaju :)
A ti sadržaj ovaj doživljavaš poetično, ahaa okej. :) Ja baš i ne, Mudji nije baš poeta, i ne znam zašto su ovo postavili u ovoj formi , ustvari.
Ali kad govoriš o poeziji, sjetih se da je neko...ja mislim Emerson, negdje rekao da je svaki čovjek poeta u dubini srca. Možda si i ti, šta znaš.. :)
ja imam svoje misljenje o sebi, ne trebaju mi filozfi i poete i njihovo misljenje :) zasto bi njihovo misjenje o meni bilo vaznije od vlastiog misljenja o sebi :D
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#274 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by riverflow »

ma ok, kako god :thumbup:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#275 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Connaisseur Karlin »

meni je OK, i to je najvaznije , ne zanima me filozofsko misljenje drugih o ljudima :)
Post Reply