Hereza Rumija i Ibn Arebija

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#226 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by zagortenej »

dadinjo33 wrote:
zagortenej wrote:Razlika između Musaa i hodža je, što je Musa priznao da je levat u odnosu na Hidra, kad mu je ovaj pokazao dio onog što zna.
A hodže jedva čekaju da izvršavaju šerijatske kazne i da odbrane dogmu. Pa tako i u slučaju Haladža.
A i u forumskim raspravama :-D
:thumbup:

Da, Musa je priznao da je imao samo umisljeno znanje kojim se bez razloga oholio, nakon sto mu je Hidr "oskvrnuo logiku i obezvrijedio trud". Navodno je u tome razlika izmedju faraona i poslanika, faraoni se uguse u oholosti odbijanja istine, zbog odbrane svoga ega.

Na kraju, i Muhamedu navodno u pecini objava pocinje sa njegovim "ne znam".
Naumpade mi jedan forumski faraon :D
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#227 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by dadinjo33 »

zagortenej wrote:
dadinjo33 wrote:
zagortenej wrote:Razlika između Musaa i hodža je, što je Musa priznao da je levat u odnosu na Hidra, kad mu je ovaj pokazao dio onog što zna.
A hodže jedva čekaju da izvršavaju šerijatske kazne i da odbrane dogmu. Pa tako i u slučaju Haladža.
A i u forumskim raspravama :-D
:thumbup:

Da, Musa je priznao da je imao samo umisljeno znanje kojim se bez razloga oholio, nakon sto mu je Hidr "oskvrnuo logiku i obezvrijedio trud". Navodno je u tome razlika izmedju faraona i poslanika, faraoni se uguse u oholosti odbijanja istine, zbog odbrane svoga ega.

Na kraju, i Muhamedu navodno u pecini objava pocinje sa njegovim "ne znam".
Naumpade mi jedan forumski faraon :D
Haj sto je uzeo nick Ramzes, nego jos i dodao ono "Veliki" i stavio sliku nakog bildera. :D
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#228 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by dadinjo33 »

Podsjeti me taj kamikaza, pljunuti Mahir:
Mudzahedin...
mudzahedin je turski sin
Mudzahedin turski sin
bori se za Bosnu srcem svim
Mudzahedin turski sin
bori se za Bosnu
bori srcem svim
Mudzahedin klanja
Pet vakat namaza
Pet namaza a sesti dzenaza
Mudzahedin posti
Mjesec Ramazana
Mjesec Ramazana
i dijeli kurbana
Image

:D

Arebi kaze da je smrt ulazak u medjusvijet, "berzeh", te da je vrijeme provedeno u berzehu prije prozivljenja, tj. drugog svijeta, poput vremena koje embrion provodi u materici,te da je daj drugi svijet, po prozivljenju, materijalan, osjetilan.

Neki su u tome čak vidjeli opis reinkarnacije.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#229 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Bloo »

A da ja nama maknem milje, iznesem šta narezano, sira, maslina, sok od zove i kakav pumpkin ale?
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#230 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by zijancer »

održavati unutrašnji mir je teže nego ga postići, (parking problemi i sl.)
po svemu sudeći..negdje u procesu samospoznaje bi ozbiljno mjesto trebala zauzimati vještina produživanja fitilja
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#231 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Bloo »

zijancer wrote:održavati unutrašnji mir je teže nego ga postići, (parking problemi i sl.)
po svemu sudeći..negdje u procesu samospoznaje bi ozbiljno mjesto trebala zauzimati vještina produživanja fitilja
ovo mi se čini nemogućim...meni, lično :|
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#232 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Nurudin »

Jel to Mahir pjevo u nekom "droga" bendu , drogiro se aškom :D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#233 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by arzuhal »

Bloo wrote:
zijancer wrote:održavati unutrašnji mir je teže nego ga postići, (parking problemi i sl.)
po svemu sudeći..negdje u procesu samospoznaje bi ozbiljno mjesto trebala zauzimati vještina produživanja fitilja
ovo mi se čini nemogućim...meni, lično :|
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#234 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by riverflow »

zijancer wrote:održavati unutrašnji mir je teže nego ga postići, (parking problemi i sl.)
po svemu sudeći..negdje u procesu samospoznaje bi ozbiljno mjesto trebala zauzimati vještina produživanja fitilja
Baš u zadnje vrijeme pomalo iščitavam PF Duhovnost na Forumu hr. Nema šta nema, jako puno zanimljivih tema i zapažanja, konstruktivnih što je najvažnije.
Elem, ako nisi prije, upoznaj Ruperta Spiru, možda ti se dopadnu njegove sugestije, (sve u cilju produžavanja fitilja :) ) upravo juče nabasah na video o direktnom putu (umjesto uobičajene meditacije itd): https://www.youtube.com/watch?v=iW9kvq1 ... e=youtu.be
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#235 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Nurudin »

kad smo kod tih kratkih fitilja, meni uvijek podsjeti na jednu gestu, koju sam primjetio da rade Arapi i Talijani.
Ono kad skupe svih pet prsta u jedan i onda ono klima rukom iz zgloba, a to je kao saburi, strpi se.
Na primjer u saobraćaju uleti ti sa strane, oduzme prednost i ako mu trubiš ide onda ta gesta i nešto viče "aaaAAaaa!"
Kod Talijana nisam siguran da znači isto , to skupljanje prsta, jer recimo kad proba dobar zalogaj, Talijan to isto
napravi i zažmuri, kao ono "joj jes dobro ovo ".
Možda da i mi to nešto sa prstima radimo :| :? :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#236 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Bloo »

Nurudin wrote:kad smo kod tih kratkih fitilja, meni uvijek podsjeti na jednu gestu, koju sam primjetio da rade Arapi i Talijani.
Ono kad skupe svih pet prsta u jedan i onda ono klima rukom iz zgloba, a to je kao saburi, strpi se.
Na primjer u saobraćaju uleti ti sa strane, oduzme prednost i ako mu trubiš ide onda ta gesta i nešto viče "aaaAAaaa!"
Kod Talijana nisam siguran da znači isto , to skupljanje prsta, jer recimo kad proba dobar zalogaj, Talijan to isto
napravi i zažmuri, kao ono "joj jes dobro ovo ".
Možda da i mi to nešto sa prstima radimo :| :? :D
Ja jedino da skupim sve prste na rukama i nogama u tu gestu...
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#237 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by zijancer »

Riverflow, O'-kata! :-D Mada nije zanemarljiv ni uticaj osoba kojima smo okruženi (na kontrolu tog fitilja). Kad smo kod konstruktivnih sugestija..nije loš ni onaj Groundhog day :P
Last edited by zijancer on 18/03/2018 22:23, edited 1 time in total.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#238 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Nurudin »

kako tako živčane osobe stavljaju u moderaciju :| :mrgreen:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#239 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Bloo »

Nurudin wrote:kako tako živčane osobe stavljaju u moderaciju :| :mrgreen:
Ko je rekao da sam zivcana :mrgreen:
Ja sam jako mirna osoba, sa karakterom hepo kocke..2u1
Pravi Sith
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#240 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by riverflow »

zijancer wrote:Riverflow, O'-kata! :-D Mada nije zanemarljiv ni uticaj osoba kojima smo okruženi (na kontrolu tog fitilja). Kad smo kod konstruktivnih sugestija..nije loš ni onaj Groundhog day :P
:) Neki se ne bi složili s tobom, ali ja se slažem, okruženje je itekako važno.
Groundhog day je vrh :thumbup:
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#241 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by riverflow »

Nurudin wrote:kad smo kod tih kratkih fitilja, meni uvijek podsjeti na jednu gestu, koju sam primjetio da rade Arapi i Talijani.
Ono kad skupe svih pet prsta u jedan i onda ono klima rukom iz zgloba, a to je kao saburi, strpi se.
Na primjer u saobraćaju uleti ti sa strane, oduzme prednost i ako mu trubiš ide onda ta gesta i nešto viče "aaaAAaaa!"
Kod Talijana nisam siguran da znači isto , to skupljanje prsta, jer recimo kad proba dobar zalogaj, Talijan to isto
napravi i zažmuri, kao ono "joj jes dobro ovo ".
Možda da i mi to nešto sa prstima radimo :| :? :D
Kod nas, in Bosnia, bijesan tip u bijesnom autu ti lijepo oduzme prednost, a možebit ti i iščupa šaku iz zgloba ako slučajno primijeniš taj talijansko-arapski model dugog fitilja. Ali...šta ti može okruženje, to je samo maya :-D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#242 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Bloo »

Image
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#243 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by riverflow »

:lol:

Kakvi fantastični ljudi, e to je pravo okruženje :-D

Image
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50432
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#244 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Bloo »

:thumbup:
Ministry of heresy and silly walks
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#245 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Gojeni H »

riverflow wrote:
zijancer wrote:
riverflow wrote:Zašto ne? :) Zar tebi nije privlačna mogućnost osobadjanja od straha, ili bar smanjenja intenziteta tog osjećaja? A moguće je to postići
jeste riverflow :) ,
evo još jedne varijante
Image
razmišljam o svim mogućnostima, ali što neko naprijed pomenu 'pogledati u lice mučenju' to je something
ako bih morala izdvojiti šampiona, bio bi to vjerovatno Ibrahim
:) vidim ja da ti taj strah od smrti posmatras sa vise strana. Meni je bas zanimljiva i simpaticna ta tvoja studioznost, samo mozda je nekad bolje pojednostaviti stvari.
Prva varijanta je bila ona djevojka iz Posljednjeg Mohikanca koja se nasla u ekstremnoj situaciji. Nakon svega sto je prozivjela i vidjela ocito je nije bilo strah smrti. Evo ova druga varijanta je suprotnost prvoj, ciljan i planiran odlazak u smrt kamikaza pilota, stvar mentalne projekcije, viseg cilja, ovo je vec ludost. A spominjes Ibrahima, vjerovarno onog bozjeg poslanika sto ga spalise. To je vec sfera viseg prosvijetljenog stanja svijesti, pretpostavljam. Meni djeluje fantastucno. Postoje razlicite furke koje kod ljudi mogu eliminisati strah od smrti i mnoge od njih zaista nisu zdrave ni normalne.
Ono sto sam ja htjela reci na pocetku je da samospoznaja dovodi do unutarnjeg mira koji, izmedju ostalog omogucava prihvatanje i smrti koja normalno prirodno dolazi pred covjeka na kraju zivota. :)
Znaci ipak se moramo staviti u poziciju i reci kada je nesto mudrost ili ludost, odnosno dobro ili lose?

@zijancer
Prva slika ekstra, nezaboravan dio. :thumbup:

Druga slika. Inace preferiram kaiten i fukuryu. :D Ima na mrezi intervju sa nesudjenim fukuryu igracem.
Uticaj zen-budizma? - nemjerljiv.
riverflow
Posts: 654
Joined: 05/12/2012 20:17

#246 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by riverflow »

Gojeni H wrote: Znaci ipak se moramo staviti u poziciju i reci kada je nesto mudrost ili ludost, odnosno dobro ili lose?
Moramo, samo je važno to uvidjeti i procijeniti kada i zašto se to radi.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#247 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Connaisseur Karlin »

Gojeni H wrote:
Druga slika. Inace preferiram kaiten i fukuryu. :D Ima na mrezi intervju sa nesudjenim fukuryu igracem.
Uticaj zen-budizma? - nemjerljiv.
nije zen, vec Shinto budizam i japanski nacionlizam :D
User avatar
Diwan
Posts: 6546
Joined: 12/11/2005 00:59
Location: Transcendencija

#248 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by Diwan »

Netko je na aparatima ... respekt za žene :thumbup:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18689
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#249 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by SmokingMan »

Ljudi su skloni herezi,pa me i ne čudi prisustvo iste u islamu,ne samo islamu veći kršćanstvu,hrišćanstvu i judeizmu.Hereza je u prirodi čovjeka,on voli misticizam. :D
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#250 Re: Hereza Rumija i Ibn Arebija

Post by dadinjo33 »

Zadnjih dana, citajuci ovu temu, ovo mi je prva asocijacija na Rumija:

Image
Post Reply