Hemoroidi

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#126

Post by jOFLA »

...
Last edited by jOFLA on 08/06/2023 12:18, edited 1 time in total.
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2801
Joined: 14/01/2019 04:56

#127 Re: Hemoroidi

Post by Porodice Foht »

jOFLA wrote: 17/08/2020 21:35
Friska wrote: 17/08/2020 19:47 Evo ja cu pokusati ukratko. IDITE DOKTORU!!! Na forumu mozete potraziti savjet ili pročitati iskustva,ali samo doktor vam moze utvrditi pravi stepen hemoroida i preporučiti liječenje. Ja sam operisana kod dr Kandića i zadovoljna sam. Mislim da je i dr Solaković dobar. Za Kosevo ne znam. U Opću bolnicu nemojte,ja sam bila kod nekog dr Emira i čovjek je samo vidio fisuru i 2 kožurasta hemoroida,dao mi faktu čepiće i rekao da pijem 2 l vode. E pa na taj njegov nalaz ne znam da li da se smijem ili plačem,jer sam ja imala hemoroide IVb stepena koji su suzili analni kanal,pruzrokovali grč sfinktera i fisuru i totalno suzili anus. Uglavnom ja sam operisana modernom metodom u kombinaciji sa klasnicnim rezanjem. Oporavak 6 sedmica. Ali ako sebi ne dopustite da se hemoroidi razgoropade,pa ih operisete dok su I i II stepen,onda je oporavak lakši i brži. Vjerujte mi ovakve bolove koje sam ja imala ne želite. Znači na vrijeme na pregled. Nadam se da sam nekome pomogla. Pozdrav
Tako je. Jedino rezanje bez obzira koliki su ili kojeg stepena, sve osim rezanja je natezanje koje donese dobre rezultate samo privremeno, i nakon par godina opet narastu, poet pomade, alternativna medicina, doktori. Ništa od toga. Treba insistirati na fizičkom uklanjanju. AKo neće doktor u državnoj bolnici, idi privatniku jer dobri rezultati liječenja su kratkog vijeka.
Ljudi, u familiji mi blizak covjek ima hemoroide i njegova neugodnost je velika zbog higijene, valjda se cesce mora ici pod tus da ne bude prljav ves i tako to. Je li to uobicajeno ili su u pitanju stepeni oboljenja gdje je to manje ili vise? Hvala.
Drug Clan
Posts: 738
Joined: 05/01/2020 20:32

#128 Re: Hemoroidi

Post by Drug Clan »

A joj i kod mene sad problemi sa hemoroidima krvare i izasli vani ima oko 1 mjesec i nikako da se vrate :-) da li je realno da me boli zadnjica od hemoroida i kod kojeg specijaliste se ide da to pogleda? :oops:
User avatar
nivla
Posts: 4262
Joined: 12/01/2008 23:44

#129 Re: Hemoroidi

Post by nivla »

Drug Clan wrote: 01/10/2020 21:18 A joj i kod mene sad problemi sa hemoroidima krvare i izasli vani ima oko 1 mjesec i nikako da se vrate :-) da li je realno da me boli zadnjica od hemoroida i kod kojeg specijaliste se ide da to pogleda? :oops:
gastroenterolog- sve preporuke za gornjakovica
neka privatna klinika u zenici najpovoljnija za operativne zahvate
Drug Clan
Posts: 738
Joined: 05/01/2020 20:32

#130 Re: Hemoroidi

Post by Drug Clan »

nivla wrote: 01/10/2020 21:20
Drug Clan wrote: 01/10/2020 21:18 A joj i kod mene sad problemi sa hemoroidima krvare i izasli vani ima oko 1 mjesec i nikako da se vrate :-) da li je realno da me boli zadnjica od hemoroida i kod kojeg specijaliste se ide da to pogleda? :oops:
gastroenterolog- sve preporuke za gornjakovica
neka privatna klinika u zenici najpovoljnija za operativne zahvate
Hemoroidi su vani ali mene boli unutra i straznjica pa ovo nije realno :sad: Hvala vam puno
Drug Clan
Posts: 738
Joined: 05/01/2020 20:32

#131 Re: Hemoroidi

Post by Drug Clan »

Da li su ovo hemoroidi? :-)

https://ibb.co/XSfHQ
Last edited by Drug Clan on 11/03/2022 13:32, edited 1 time in total.
Oxygenn
Posts: 340
Joined: 07/05/2005 22:34

#132 Re: Hemoroidi

Post by Oxygenn »

Drug Clan wrote: 01/10/2020 21:18 A joj i kod mene sad problemi sa hemoroidima krvare i izasli vani ima oko 1 mjesec i nikako da se vrate :-) da li je realno da me boli zadnjica od hemoroida i kod kojeg specijaliste se ide da to pogleda? :oops:
Abdominalni hirurg
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#133 Re: Hemoroidi

Post by bandit_mo »

Drug Clan wrote: 05/10/2020 13:10 Da li su ovo hemoroidi? :-)

https://ibb.co/XSfHQNF
Jesu
Drug Clan
Posts: 738
Joined: 05/01/2020 20:32

#134 Re: Hemoroidi

Post by Drug Clan »

Oxygenn wrote: 05/10/2020 21:00
Drug Clan wrote: 01/10/2020 21:18 A joj i kod mene sad problemi sa hemoroidima krvare i izasli vani ima oko 1 mjesec i nikako da se vrate :-) da li je realno da me boli zadnjica od hemoroida i kod kojeg specijaliste se ide da to pogleda? :oops:
Abdominalni hirurg
E jbg vec sam se narucio kod gastroenterologa :-?
Sikterlija
Posts: 34
Joined: 16/06/2018 23:42

#135 Re: Hemoroidi

Post by Sikterlija »

Ne znam radi li neko ovo u Sarajevu ali procedura je bezbolna i traje 20-30 sekundi. Obično se treba uraditi 3-4 puta (svake 2 sedmice)

https://www.crhsystem.com/crh-oregan-system/

http://wp72530.wpdns.ca/wp-content/uplo ... _WEB_1.pdf
User avatar
dulekrele
Posts: 3812
Joined: 10/04/2014 18:25

#136 Re: Hemoroidi

Post by dulekrele »

nivla wrote: 01/10/2020 21:20
Drug Clan wrote: 01/10/2020 21:18 A joj i kod mene sad problemi sa hemoroidima krvare i izasli vani ima oko 1 mjesec i nikako da se vrate :-) da li je realno da me boli zadnjica od hemoroida i kod kojeg specijaliste se ide da to pogleda? :oops:
gastroenterolog- sve preporuke za gornjakovica
neka privatna klinika u zenici najpovoljnija za operativne zahvate
Gornjakovic je dobar ali dogovoriti slobodan termin za pregled je misaona imenica.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#137 Re: Hemoroidi

Post by -Chesterfield- »

nivla wrote: 01/10/2020 21:20
Drug Clan wrote: 01/10/2020 21:18 A joj i kod mene sad problemi sa hemoroidima krvare i izasli vani ima oko 1 mjesec i nikako da se vrate :-) da li je realno da me boli zadnjica od hemoroida i kod kojeg specijaliste se ide da to pogleda? :oops:
gastroenterolog- sve preporuke za gornjakovica
neka privatna klinika u zenici najpovoljnija za operativne zahvate
Koja klinika?
Mislim da ne rade ovako nešto?

https://www.arithera.hr/hr/proktologija ... rar-zahvat
kogaba
Posts: 57
Joined: 31/10/2010 20:16

#138 Re: Hemoroidi

Post by kogaba »

Kod hemoroida postoji mast na prirodnoj bazi sa kantarionovim uljem i sirup od čuvarkuće i meda koji se pije a hemoroidi nestaju.Ali paprena hrana,pušenje,alkohol,tvrda stolica,prehlada,kretanje po hladnom vremenu,znojenje dole ,teret nošenje teških stvari sve to utiče na hemoroide.kada osjetite da ćete ih dobiti ako ste se napinjali na šolji ili ste jeli nešto papreno itd ovo sve već spomenuto dobro je nevenovom mašću namazati čmar okolo i unutra za svaki slučaj jer preventiva je majka kod hemoroida zato što oni kad krenu onda je gotovo morate proči tantalove muke šta god da uradite.[youtube]https://youtu.be/ouPvuyYazcI[/youtube]ovako se pravi sirup i ovde:https://preparati-kreme-mehlemi-cajevi. ... roide.htmlte ovdje savjeti:[youtube]https://youtu.be/gbodPHKe28E[/youtube] još toga ima za sada je doovoljno
User avatar
BaDa
Posts: 2334
Joined: 20/04/2009 23:42
Location: Sarajevo

#139 Re: Hemoroidi

Post by BaDa »

i mene muce hemici kad trebam u wc ispadnu iz cmara kao male kuglice koliko sam mogao opipati... i vrate se same kad ustanem sa solje. Nemam bolova, krvarenja i sl jednostavno nekad ne mogu u wc osjetim da mogu ali kad sjednem na solju tajac... bas cu probati napraviti ovaj sirup da vidim hoce li sta pomoci :D
User avatar
Filadendron96
Posts: 679
Joined: 23/02/2019 16:53

#140 Re: Hemoroidi

Post by Filadendron96 »

Pozdrav svima. Izgleda da ni mene nije zaobišla ova tegoba. Uglavnom, prije nekoliko dana mi se pojavila kao bubuljica/kvržica odmah pored analnog otvora. Nemam temperaturu, ne krvari prilikom nužde i ne svrbi me, ali osjetim bol kada je dodirnem ili kada sjedim ili kada se tuširam. Otprilike da li neko zna da li je hemoroid ili rak analnog otvora u pitanju, ovako okvirno iz vašeg iskustva i koju polikliniku možete preporučiti za operaciju, jer već imam osjećaj da ću morati pod nož/laser.
drastic
Posts: 1355
Joined: 05/06/2010 00:52

#141 Re: Hemoroidi

Post by drastic »

Bio je neki nadriljekar prije rata, lijecio hemoroide poljupcima
FrozenCastle
Posts: 732
Joined: 01/09/2007 15:39

#142 Re: Hemoroidi

Post by FrozenCastle »

Zdravo, ima li proktolog(ili koja već specijalnost ide) u Sarajevu koji radi preglede hemoroida a da nije Kandić? Ne tražim kolonoskopiju da vozaju po crijevima već samo završni dio da se pregleda. Hvala
NoProgress6095
Posts: 9
Joined: 04/07/2021 17:13

#143 Re: Hemoroidi

Post by NoProgress6095 »

Herbert Shelton je to znao liječiti univerzalnom metodom: post i odmor. Jer je uzrok svih bolesti umor i trovanje hranom nezdravom.
Meni se jedan hemoroid pojavi samo baš kad se nažderem ajvara i možda još neke hrane. Peče. Čim preskočim jedan obrok i izbjegavam jaja, ajvar, luk, to nestane, uvuče se, ne boli više. To mi se pojavi baš kad se nažderem razne hrane poput mesa, slatkiša, sokova, začina...2 puta godišnje, i ne traje duže od sedmicu. Trenutno ih nemam.
Evo citata sa ovog linka:

Hemoroidi

Definicija: Ovo je definisano kao vaskularni tumor rektalne sluznice. To je proširenje vena rektuma.

Simptomi: Hemoroidi se sporo razvijaju i mogu biti prisutni neko vrijeme prije nego se osjete. Bol tokom sranja, blago krvarenje kad je hemoroid unutrašnji, i osjećaj bola i iritacije tokom sranje su prisutni tokom njihovog razvoja. Često prisutan je jak svrab. Kako stanje rektuma postaje lošije poveća se broj hemoroida, upala rektuma biva gora, više boli i krvari. Otekline koje su na početku veličine graška narastu na veličinu šljiva. Mogu izlaziti pri svakom sranju i krvarenje postaje stalno.

Etiologija: Hemoroidi nisu samo bolesti kao što se vjeruje. Oni su lokalna manifestacija konstitucionalnog stanja baziranog na trovanju i umoranju. Hronična konstipacija sa natezanjem mišića toko sranja je samo predispozirajući faktor a ne glavni uzrok. Često se razviju tokom trudnoće ali sigurno je reći da ih nema nijedna zdrava trudnica.

Prognoza: U mladih subjekata i u ne mnogo uznapredovalih oporavak se lahko postiže. U starih subjekata i u mnogo uznapredovalih oporavak je rijedak slučaj.

Briga za pacijenta: Dr Richard C. Cabot kaže u vezi sa operacijom hemoroida, da "nije uvijek zadovoljavajuća," jer, "ako uzrok koji proizvodi hemoroide nije uklonjen prvo bez obzira kako dobro operisani oni će se opet vratiti." Isto je tačno u vezi sa trenutno popularnim koagulacionim tretmanom. Nijedan plan brige koji ignoriše uzrok neće nikad bit uspješan.
Svi uzroci trovanja i umora moraju se uklonit., Morate se prestati trovati. Mora se povratiti nervna energija, kroz odmor. Morate otklonit konstipaciju. Ton čitavog tijela se mora poboljšat. Vježbe date za ovo stanje u volumenu 4 ovih serija će biti jako korisne.
Kad hemoroidi ispadnu morate ih vratiti. Ako ih ostavite van rektuma mogu peči, boljeti i prsnuti. Mogu se i moraju se držati u crijevima.
Mi preporučujemo ponekad klistir ako imate hemoroide.. To će izbjeći naprezanje i pogoršanje stanja kad se crijeva počnu prazniti nakon posta.
Jaska111
Posts: 25
Joined: 12/01/2018 07:19

#144 Re: Hemoroidi

Post by Jaska111 »

Pozdrav.Da li iko zna može li se negdje u Bih nabaviti mast Hadensa.
Drug Clan
Posts: 738
Joined: 05/01/2020 20:32

#145 Re: Hemoroidi

Post by Drug Clan »

Jaska111 wrote: 13/07/2022 18:42 Pozdrav.Da li iko zna može li se negdje u Bih nabaviti mast Hadensa.
Imas tu mast u vecini apoteka
Jaska111
Posts: 25
Joined: 12/01/2018 07:19

#146 Re: Hemoroidi

Post by Jaska111 »

Već mjesec dana nema.
Zvao uvoznika,kažu pogledajte da nije negdje još ostalo.
Zato pitam.
User avatar
Altsa
Posts: 7314
Joined: 19/03/2004 18:31

#147 Re: Hemoroidi

Post by Altsa »

FrozenCastle wrote: 12/06/2021 10:59 Zdravo, ima li proktolog(ili koja već specijalnost ide) u Sarajevu koji radi preglede hemoroida a da nije Kandić? Ne tražim kolonoskopiju da vozaju po crijevima već samo završni dio da se pregleda. Hvala
Ja koliko znam u SA ne postoji proktolog. Sve vezano za hemeroide su na sebe preuzeli gastroenterolozi. A gastroenterologa u SA ima.
seman
Posts: 188
Joined: 12/06/2010 00:35

#148 Re: Hemoroidi

Post by seman »

Imam problem sa Hemoroidima (valjda). Kad sjedim nemam nikakvih problema, kad hodam nakon 500m krene da mi bude neugodno, a kasnije i da boli u čmaru. Ako je tvrda stolica, također pola sata nakon malkice ko neugodnost, al' dalje normala. Nekad ranije sam imao par puta situacije slične, ali sam koristio neku mast i prođe za par dana i to je to. Sad mi već traje 20ak dana i poprilično smara. :D

Naručio se kod dr. Kandić i bio jutros (nisam prije pregleda čitao komentare :D) i nisam zadovoljan. Ne ulazim u stručnost doktora, ali cijene i pristup mi nisu "sjeli".

Preporuke u Sarajevu za dodatno mišljenje? Al Tawil? Dr. Solaković?
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#149 Re: Hemoroidi

Post by -Chesterfield- »

VladaFBiH wrote: 07/02/2019 10:54 Da li neko ima iskustva sa operacijama hemoroida i koga preporučujete za operaciju od dole navedenih:

1. Kandić
2. Al-Tavil
3. dr.Solaković
4. Prije par dana sam čitao da je opšta bolnica nabavila lasere za operacije hemoroida pa me interesuje da li neko nešto više zna o ovome
5. da li ima još neko u Sa da radi laserske operacije ili thd metodom ili nešto treće?


molim da ne odgovaraju oni koji imaju svoje mišljenje o tome da se hemoroidi mogu riješiti drugačije jer me zaista ne interesuje to što imaju za napisati - pitanje je konkretno i trebaju mi konkretni odgovori vezani za pitanje a nečija mišljenja o tome kako se hemoroidi mogu riješiti prehranom, pranjem, skakanjem preko štrika i sl. jer ne mogu - možeš samo usporiti napredovanje
Jesi li riješio? Izbaci mi na fb. da su počeli raditi THD metodom.
Postavlja se pitanje koliko hirurg ima iskustva sa ovim guznim aparatom? :D

Image
seman
Posts: 188
Joined: 12/06/2010 00:35

#150 Re: Hemoroidi

Post by seman »

Nisam, išao sam u Sanasu, tu mi je doktor skroz suprotno rekao od dr. Kandića, ali mi se čini da je istina/realnost negdje na sredini.

Generalno mi je bolje sad, ali i dalje tu i tamo imam tu nelagodu i problem, što bi značilo da ima nešto. Planiram obavit kolonoskopiju pa ću dalje vidjet, ovaj THD se čini fino. :D
Post Reply