help me!!!-depresija

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#1 help me!!!-depresija

Post by roki »

Vec me dvije godine muci depresija.Ne znam sta cu sa sobom.Kada pogledam u kakvom sam stanju vidim da mi je sve gore i gore.Nista mi se neradi,sve mi je svejedno,dosadno,nicemu se nemogu nasmijati.
Ne sjecam se kada sam se zadnji put nasmijao al ono iskreno od srca.Smijem se da drugi nevide u kakvom sam stanju.
Nemam prijatelje jer me svi smatraju malo cudnim.Razlog tome je sto izbjegavam drustvo jer imam problema sa govorom i nezelim da to iko vidi.Povlacim se u sebe i sve mi je teze.Djevojku imam ali i to pomalo blijedi,a drugu cu tesko naci.Slabo pricam sa sadasnjom djevojkom a ne sa nekom koja nezna moje probleme.Kad izadem nekad(jako rijetko) sa prijateljem u grad ne znam sta da pricam i sve sto hocu da kazem presutim jer znam da cu se namuciti pri izgovoru a to mi je najveci udarac.Kako bi bilo tek da je neka djevojka....hmm.
Sve sto postoji na svijetu sam pokusao sto se tice mog stanja(bas sve) od raznih savjetovalista,antidepresiva,alternativne medicine.
Vjerovatni niko od vas ne bi na meni primjetio moje stanje kada me vidi jer sam sa godinama razvio prilicnu glumu.Ona mi pomaze u pocetku ali se na kraju ipak razotkrijem.
Molio bih neki savjet ili barem podrsku od forumasa,to bi mi znacilo puno.
pozdrav za sviju
hool
Posts: 343
Joined: 31/07/2006 13:40

#2 Re: help me!!!-depresija

Post by hool »

roki wrote:Vec me dvije godine muci depresija.Ne znam sta cu sa sobom.Kada pogledam u kakvom sam stanju vidim da mi je sve gore i gore.Nista mi se neradi,sve mi je svejedno,dosadno,nicemu se nemogu nasmijati.
Ne sjecam se kada sam se zadnji put nasmijao al ono iskreno od srca.Smijem se da drugi nevide u kakvom sam stanju.
Nemam prijatelje jer me svi smatraju malo cudnim.Razlog tome je sto izbjegavam drustvo jer imam problema sa govorom i nezelim da to iko vidi.Povlacim se u sebe i sve mi je teze.Djevojku imam ali i to pomalo blijedi,a drugu cu tesko naci.Slabo pricam sa sadasnjom djevojkom a ne sa nekom koja nezna moje probleme.Kad izadem nekad(jako rijetko) sa prijateljem u grad ne znam sta da pricam i sve sto hocu da kazem presutim jer znam da cu se namuciti pri izgovoru a to mi je najveci udarac.Kako bi bilo tek da je neka djevojka....hmm.
Sve sto postoji na svijetu sam pokusao sto se tice mog stanja(bas sve) od raznih savjetovalista,antidepresiva,alternativne medicine.
Vjerovatni niko od vas ne bi na meni primjetio moje stanje kada me vidi jer sam sa godinama razvio prilicnu glumu.Ona mi pomaze u pocetku ali se na kraju ipak razotkrijem.
Molio bih neki savjet ili barem podrsku od forumasa,to bi mi znacilo puno.
pozdrav za sviju
Mislim da ti ovdje lezi najveci problem
Najbolje je odma na pocetku ljudima da pokazes svoje stanje, a do njih je dali ce to pirhvatiti ili ne
Ja imam puno veci problem od tebe
Ali me libo racku, sto me neko ne prihvata onakvim kakav jesam, jer uvijek postoje izuzeci koji ce te prihvatiti, ali ti ljudima svoje "nedostatke" treba da pokazes odma na pocetku, a ne da ih oni otkriju poslije izvjesnog vremena
amarce
Posts: 192
Joined: 02/09/2006 00:31

#3

Post by amarce »

Moras sam sebi pomoci.Kada sebe prihvatis i drugi ce te pihvatiti vjeruj mi.
hool
Posts: 343
Joined: 31/07/2006 13:40

#4

Post by hool »

amarce wrote:Moras sam sebi pomoci.Kada sebe prihvatis i drugi ce te pihvatiti vjeruj mi.
Suplja ti prica :?
bez uvrede
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#5

Post by Latina »

roki,

Najvece ljudske mane ( los karakter - citaj lazljivost, neodgovornost, nepostovanje drugih, zloba, ogovaranje, itd, itd...) su nevidljive i svi koji su razumni to znaju.

Ti sad mozes ostati zatvoren u svojoj sobi do kraja zivota, i sta ce to promijeniti ? Drugima - nista, oni ce i dalje zivjeti svoj zivot. Ti imas izbor- mozes protraciti zivot, a mozes se i uhvatiti u kostac s njim. Problema imaju svi, iako to mozda tebi ne izgleda tako. Misleci sta ce drugi misliti ne samo da neces nista postici, nego obicno neces ni biti u pravu.

Niko nije savrsen - ne zaboravi to. Oni koji ti tako izgledaju, samo su bolji glumci od tebe.

pozz
Last edited by Latina on 09/09/2006 18:05, edited 1 time in total.
lalemali
Posts: 169
Joined: 03/07/2006 13:31

#6

Post by lalemali »

Postoje antidepresivi kao sto je Prozac. To nije definitivno rjesenje, ali uz druge metode lijecenja moze pomoci. Bilo bi dobro da posjetis nekog strucnjaka, psihologa i da se konsultiras. Samo hrabro, da se to rijesiti.
hool
Posts: 343
Joined: 31/07/2006 13:40

#7

Post by hool »

Ja ti savjetujem da se manis i tableta i psihijatara
Samo ti sam mozes to rijesiti sa sobom
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#8

Post by Šandor »

lalemali wrote:Postoje antidepresivi kao sto je Prozac. To nije definitivno rjesenje, ali uz druge metode lijecenja moze pomoci. Bilo bi dobro da posjetis nekog strucnjaka, psihologa i da se konsultiras. Samo hrabro, da se to rijesiti.
Šta će mu uopšte antidepresivi? Kad uzimaš to ne možeš živjeti normalno jer si u nekom polusnu. Nije valjda dotle došlo da mu treba da je drogiran stalno? Po njegovoj priči on ima problem sam sa sobom. Ali nije puko. Još uvijek.
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#9

Post by _BosanaC »

Planina je cudo...
User avatar
vatana
Posts: 547
Joined: 25/04/2006 15:32
Location: Pejton
Contact:

#10

Post by vatana »

Otidji kod Loge Slobodana, cuda covjek cini. Na Grbavici ima ordinaciju. Najbolji neouropsihijatar u drzavi, a i sire. Znam mnoge kojima je pomogo. Mozes otic samo na razgovor ako nista. Vrijedi pokusat.

Ako hoces njegov br. javi mi se na PM.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#11

Post by PipiDugaDevetka »

amarce wrote:Moras sam sebi pomoci.Kada sebe prihvatis i drugi ce te pihvatiti vjeruj mi.
Moraš potražiti stručnu pomoć.
cufeticka
Posts: 24
Joined: 16/06/2005 20:23

#12

Post by cufeticka »

Shvati da nemas dva zivota.
Ja po ko zna koji put skontah neki dan da je to tako...i znas kako se osjecam...odlicno.

A nemam ni jedan realan razlog da se osjecam tako.

Ma, samo opusteno...ZIVOT JE LIJEP!!!
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#13

Post by Latina »

PipiDugaDevetka wrote: Moraš potražiti stručnu pomoć.
Moram reagovati, jer me ovakve poruke jako iritiraju.

Jesi li kvalifikovan/a za ovakve izjave ?

Ako jesi, onda mu nesto konkretno predlozi.

Ako nisi, molim te cuti.
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#14

Post by debela »

tesko da ovdje iko ima kvalifikaciju da pruzi strucnu pomoc pa si opet svi daju za pravo da nesto kazu jer momak je i trazio misljenja koja ce mu mozda pomoci da donese neku odluku. a ta odluka bi mogla biti i trazenje strucne pomoci.
ja bih mu isto predlozila.
foucault
Posts: 242
Joined: 24/06/2005 16:42

#15

Post by foucault »

antidepresivi nisu isto sto i sedativi i ucinak ni priblizno nije isti.
I mogu pomoci, ali samo uz lijecnicku terapiju. I niposto ne ici u domove zdravlja kod nasih psihologa (sa casnim izuzetkom studentske poliklinike). Ovo sve govorim kao bivsi korisnik i bivsi depresivac.
hool
Posts: 343
Joined: 31/07/2006 13:40

#16

Post by hool »

Ja zivim sa svojim nedostatkom od 6 godine (koji je uzgred puno "veci" od tvog)
Nikad nisam trazio pomoc psihologa ili nesto slicno
Ljudi vide moj nedostatak na prvi pogled, ko me ne moze prihvatiti takvog, njegov problem, moj nije!
Nekima to ne smeta, i onda dobijas iskrene prijatelje, prijateljice, djevojku itd.
Vec sam ti rekao , ne sakrivaj svoj problem" pred ljudima koje upoznajes
Sretno :)
jaca78
Posts: 639
Joined: 28/09/2005 18:12

#17

Post by jaca78 »

zivot je jedan i stvarno prekratak da bi prosao samo tako.
i sama sam dugo bila u depresiji iz raznih razloga, vjeruj mi nista nije pomoglo do ja sama sebi.
ne vrijedi da glumis jer nema smisla, svi oni koji te nece voliti samo zbog neke mane nisu vrijedni.
postoje ljudi kojima su vazne neke druge kvalitete, koje vjerujem imas.
zato, samo hrabro i naprijed

pozdrav
Šandor
Posts: 2383
Joined: 13/04/2005 20:26
Location: Negdje izmedju

#18

Post by Šandor »

foucault wrote:antidepresivi nisu isto sto i sedativi i ucinak ni priblizno nije isti.
I mogu pomoci, ali samo uz lijecnicku terapiju. I niposto ne ici u domove zdravlja kod nasih psihologa (sa casnim izuzetkom studentske poliklinike). Ovo sve govorim kao bivsi korisnik i bivsi depresivac.
Svejedno, nikad mu ne bih preporučio antidepresive. Mislim da je jedini lijek za ovakve stvari homeopatija. Ne saljevanje strave i te gluposti...nego pravi pravcati lijekovi. A to psihijatar neće nikad preporučit jer psihijatri su kreteni kad su u pitanju te stvari. On će te samo kljukat tabletama. Možda ne koristim prave riječi ali ne mogu da se suzdržim. Ne priznaju alternativnu medicinu. Hajvani. Dadnu ti lijekove koji te neće izvadit iz sranja a postat ćeš imun na lijekove na kraju.

Ne znam adresu al uglavnom...na Alipašinom ima apoteka koja prodaje te lijekove. Zove se Narodna Apoteka, čini mi se. U državnim apotekama toga nema.
User avatar
Latina
Posts: 5492
Joined: 19/08/2006 01:47
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

#19

Post by Latina »

debela wrote:tesko da ovdje iko ima kvalifikaciju da pruzi strucnu pomoc pa si opet svi daju za pravo da nesto kazu jer momak je i trazio misljenja koja ce mu mozda pomoci da donese neku odluku. a ta odluka bi mogla biti i trazenje strucne pomoci.
ja bih mu isto predlozila.
Izjaviti "Treba ti strucna pomoc" , je isto kao i reci "Ne mogu se saziviti s tvojim problemom, ne mogu se identifikovati, jer si suvise drugaciji od mene ( norme )". Zbog toga ti ne mogu reci nista drugo, nego, obrati se nekome ko ima iskustva s takvima kao sto si "ti".

Za mene je to samo arogancija pomijesana s predrasudama.

Necemo potcjenjivati njegovu inteligenciju, on nije ovdje dosao po "strucnu pomoc", nego mrvicu razumijevanja. :wink:
forUMASH
Posts: 2180
Joined: 24/01/2006 04:12
Location: Razjedinjene Drzave BIH

#20

Post by forUMASH »

....pocni trcati......kad se navuces na 5 km dnevno, skontaces kako neke stvari rade......nakon toga bice ti lakse unijeti i neke druge promjene u svoj zivot....
FortunaBela
Posts: 6376
Joined: 02/01/2005 11:01
Location: SWE

#21

Post by FortunaBela »

Kognitivna psihoterapija, antidepresivna sredstva i temeljna promjena načina života uz mnogo fizičke aktivnosti.....
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#22

Post by debela »

Latinica wrote:Izjaviti "Treba ti strucna pomoc" , je isto kao i reci "Ne mogu se saziviti s tvojim problemom, ne mogu se identifikovati, jer si suvise drugaciji od mene ( norme )". Zbog toga ti ne mogu reci nista drugo, nego, obrati se nekome ko ima iskustva s takvima kao sto si "ti".

Za mene je to samo arogancija pomijesana s predrasudama.

Necemo potcjenjivati njegovu inteligenciju, on nije ovdje dosao po "strucnu pomoc", nego mrvicu razumijevanja. :wink:
izjaviti 'treba ti strucne pomoc' bi moglo biti isto sto i 'ne mogu ti pomoci jer te ne poznajem, ne znam sta te uistinu muci, nemam uvid u tvoj zivot i ne mogu poredati sve detalje da dobijem kompletnu sliku'.
vec sam napisala da ovakve teme obicno sluze da se cuju razlicita misljenja kako bi mozda pomogla u donosenju neke odluke.
i dalje stojim iza recenog, potraziti strucnu pomoc jer to nije sramota, nije hir nego precesto jedini nacin da se prevazidju problemi.
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#23

Post by cHupjahalic@ »

roki, oko 15 % muskaraca pada jednom ili vise puta u depresiju (25 % zena). Nisi jedini.

Opusti se. Slusaj svoje tijelo, opusti se i kad osjecas potrebu za necim to i radi. Nemoj nesto previse ocekivati od samog sebe trenutno a fizicke aktivnosti prilagodi onako kako ti osjecas da ti odgovara.
Ne znam gdje boravis ali ako imas ikakvu mogucnost idi na terapije. Razgovori sa doktorom, psihologom i psihijatrom su temelji u lijecenju (to ne mora odmah znaciti da su ti antidepresivne potrebne, to je njihova odgovornost da pronadju).

Sretno. :)
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#24

Post by roki »

cHupjahalic@ wrote:roki, oko 15 % muskaraca pada jednom ili vise puta u depresiju (25 % zena). Nisi jedini.

Opusti se. Slusaj svoje tijelo, opusti se i kad osjecas potrebu za necim to i radi. Nemoj odmah imati neka velika ocekivanja a fizicke aktivnosti prilagodi onako kako ti osjecas da ti odgovara.
Ne znam gdje boravis ali ako imas ikakvu mogucnost idi na terapije. Razgovori sa doktorom, psihologom i psihijatrom su temelji u lijecenju (to ne mora odmah znaciti da su ti antidepresivne potrebne, to je njihova odgovornost da pronadju).

Sretno. :)
ti studiras psihologiju? u pravu si sve
Haqqani
Posts: 1087
Joined: 06/12/2005 10:49

#25

Post by Haqqani »

Vrijeme je “Ruka Božija”: ona pokreće sve u svom pravcu, prema određenoj destinaciji. Neki ljudi su sposobni shvatiti značaj prolaska vremena, i promatrati ga sa okom mudrosti. Ti ljudi koriste vrijeme, tako što iz svakog novog dana izvuku maksimum, iskorištavajuću na taj način, Bogom danu viziju usmjeravanja svog života ka ispravnom pravcu.

Drugi doživljavaju vrijeme na izobličen način, kao osoba koja gleda u izpupćeno ili udubljeno ogledalo. Ova bolest percepcije se dešava zbog toga, što se ti ljudi nisu pomirili sa “Rukom Božijom”; nisu shvatili razlog, zbog kojeg nas je Bog ograničio carstvom vremena i prostora. On nam na taj način namjerava podariti šansu da se usavršimo, kako bi stekli Uzvišene atribute kroz naš lični trud i kroz teške situacije, i tako se pripremili za dan ponovnog sastanka sa našim Gospodarom.

Uzvišeni Allah dž.š. kaže:

“Djeca Ademova prokljinju vrijeme, a Ja sam vrijeme, u Mojoj Ruci su noć i dan.”

Za one koji još nisu shvatili ovu istinu, vrijeme se ponaša na veoma čudan i uznemirujući način. Efekat ovoga je skretanje naše pažnje na potrebu za promjenom nas samih, kako bismo se našli u harmoniji sa prolaskom vremena, jer se vrijeme samo od sebe, očigledno, neće niti ubrzati, niti usporiti, da bi se prilagodilo našim potrebama. Naše opažanje problema sa vremenom je Božija milost, baš kao što bol u stomaku ukazuje na potrebu za mjenjanjem navika u ishrani, tako nas i ova “Bolest” upućuje na potrebu za dotjerivanjem našeg načina života.

Za neke ljude vrijeme kao da leti, noseći ih kao bespomoćne jahače na leđima divljih konja, u krdu koje galopira ka litici. Dok za druge, vrijeme kao da stoji u mjestu, i oni imaju osjećaj da tonu u živi pjesak.

Mi prvo moramo shvatiti vrijednost vremena; koje, kada se jednim potroši, se ne može vratiti natrag. Kada bi svi narodi uložili napor da povrate makar jednu sekundu prošlosti ( kako bi promijenili neku katasrofalnu odluku npr.), da li mislite da bi uspjeli? Ne, ni brdo blaga nemože povratiti natrag niti jednu sekundu vašeg života. Prema tome, vrijednost vremena je iznad svake procjene, a ljudi ipak besposleni traće sate, i traže naćina za sticanje još više slobodnog vremena.

Danas, veoma mnogo ljudi ( ne samo oni koji se smatraju klinićki depresivni ) pati od nesposobnosti adaptacije na prolazak vremena, i to na naćin, da on bude u skladu sa njihovim duševnim mirom.

Ego kod veoma mladih ljudi želi smjesta požderati čitav svijet. Grozničava toplina ispunjavanja strasti, kao i lov na zadovoljstva, čine da vrijeme “Leti”. Veoma često, u ovim kritičnim vremenima za ljudski život, razboritost se baca za leđa, dok briga za ispunjavanjem potreba ega potroši svu životnu energiju. Takvo neobuzdano zadovoljavanje predstavlja siguran put za veoma brzo i suludo pražnjenje energije, a život je poput maratonske utrke; zahtjeva taktičnost: ako poćnete sprintati od samog starta, srušićete se nakon nekoliko stotina metara. Čuvanje energetskih zaliha iziskuje samokontrolu i snagu volje, a ovi atributi su rijetki danas među omladinom.
Post Reply