HELP! kako se zovu one "pape" za gimnastiku 80-te...

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
vozač
Posts: 1731
Joined: 19/02/2010 11:46

#201 Re: HELP! kako se zovu one "pape" za gimnastiku 80-te...

Post by vozač »

maslina wrote:Ne bih da vas obeshrabrim, ali uzalud vam trud. Ja već 5-6 godina ispitujem ljude kako su se zvale te pape, ali niko se ne može sjetiti. Počeo sam razmišljati o tome da one nisu imale ime, ali nam je svima u glavi ostao neki naš naziv. Ili su nas onomad drogirali nečim, pa izbrisali pamćenje.
upravo tako, ja sam istog mišljenja, ponavljam priču, ubijeđen sam da nisu imale nikakav poseban naziv, možda da su ih curice zvale baletanke, ali daleko od toga da je to neki standard, nešto legendarno poput poput starki, šangajki, japanki, isusovki i tome slično.

mislim da su se zvale samo pape, nešto slično je i sa onim papučama što su se nekada nosile na moru, ako se sjećate onih smeđih plastičnih, sa rupicama odozdo, pravo specifične, pa još kad ti upadne kamenčić u rupicu i zaškripi, gore nego ekserom po oluku, a ona plastika tvrda ko kamen, sve zvoni dok hodaš, al nosile se, legendarne :lol:
User avatar
notsure
Posts: 1129
Joined: 31/07/2008 19:57

#202 Re: HELP! kako se zovu one "pape" za gimnastiku 80-te...

Post by notsure »

Ovako ih danas zovu u Sloveniji:

Image
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#203 Re: HELP! kako se zovu one "pape" za gimnastiku 80-te...

Post by Margita81 »

baletanke! ne balerinke nego baletanke. Skoro sam sigurna da smo ih tako zvali.


Skoro.... :cry:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#204 Re: HELP! kako se zovu one "pape" za gimnastiku 80-te...

Post by spreca »

One pape za gimnastiku 80 tih su se zvale jebomozgulje :lol:
oksso
Posts: 15
Joined: 28/12/2009 21:43

#205 Re: HELP! kako se zovu one "pape" za gimnastiku 80-te...

Post by oksso »

Pitala strinu,ne zna ni ona,rodicu,ni ona,deset profesora tzo,svi znaju da je bilo neko ime....Da poludiš....
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#206 Re: HELP! kako se zovu one "pape" za gimnastiku 80-te...

Post by spreca »

sanabe wrote:
oksso wrote:Pitala strinu,ne zna ni ona,rodicu,ni ona,deset profesora tzo,svi znaju da je bilo neko ime....Da poludiš....

ja odustajem :roll: :D





ja odusto, a do tada nisam mogo oka sklopiti sve me pape(bem ti pape i ko ih izmisli :D )po ocima grebale :x a sad spavam ko bebica :lol: :lol: :lol:
User avatar
LooLoo
Posts: 165
Joined: 19/04/2009 17:03

#208 Re: HELP! kako se zovu one "pape" za gimnastiku 80-te...

Post by LooLoo »

:lol: ja samo citam kako pise :oops:
User avatar
badalpur
Posts: 589
Joined: 08/10/2009 15:50

#209 Re: HELP! kako se zovu one "pape" za gimnastiku 80-te...

Post by badalpur »

14 stranica i niko nije dokucio njihov naziv!! Obeshrabrujuće :sad: !! I mene zivo interesuje kako su se zvale, ali niko, bas niko se ne moze sjetiti! Kad sam pitala mamu, kaze "baletanke" i smatra da sam si umislila da su imale neki drugi, specifican naziv!!
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#210 Re: HELP! kako se zovu one "pape" za gimnastiku 80-te...

Post by Ridjobrki »

Ja lagano počinjem sumnjati i da su te pape ikada i postojale... :-?
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#211 Re: HELP! kako se zovu one "pape" za gimnastiku 80-te...

Post by bingov buraz »

badalpur wrote:14 stranica i niko nije dokucio njihov naziv!! Obeshrabrujuće :sad: !! I mene zivo interesuje kako su se zvale, ali niko, bas niko se ne moze sjetiti! Kad sam pitala mamu, kaze "baletanke" i smatra da sam si umislila da su imale neki drugi, specifican naziv!!
Moguce da je bio neki lokalni naziv ali ovo jesu baletanke i ja ih znam samo pod tim nazivom.
User avatar
LooLoo
Posts: 165
Joined: 19/04/2009 17:03

#212 Re: HELP! kako se zovu one "pape" za gimnastiku 80-te...

Post by LooLoo »

Ja ih znam kao pape :D
User avatar
Visoki Predstavnik
Posts: 127
Joined: 29/09/2008 10:18

#213 Re: HELP! kako se zovu one "pape" za gimnastiku 80-te...

Post by Visoki Predstavnik »

hadzinica wrote:slagacu vam da vec par godina me muci ovo pitanje...
kad god to negdje spomenem, svi se zalete:" ...znam, aj znam....) i svi zablokiraju :D
elem, tacan naziv ima...bilo je u fazonu:"... ne zaboravite poonijeti za sutra za fiziČko :-D ...bijelu majicu, triko i ...............
valjda ce se neko sjetiti od vas


p.s. mnogo ce mi znaciti :D ako mi neko "da tacan odgovor"




"razbudih se" :D
Trenir'o sam gimnazstiku kao mali, tamo nekad do 2-3. razreda osnovne.
Obavezno smo morali imati BALETANKE (unisex) ili TENE (djecaci). Pored ovih, u carsiji u kojoj sam ja odrastao imali smo razlicite nazive za obucu, ovisno iz kog si kvarta,odnosno grada: zepe (zepice, zepane), Shaolinke (brus lijevke), shangajke,Cvičke itd. Seljaci su patike nazivali "pume" a sjecam se i da se pored KTK Visoko, Borova, Aide i inih "nasih" fabrika obuce furao i italijanski Simod koji je imao svje inacice tena, zepa, shangajki, shaolinki i slicno.

Simod i dan danas postoji i ako pogledate njihov web site uvjerit cete se da i njihovi danasnji modeli imaju slicnosti sa gore pomenutom obucom.

http://www.simod.it/index.php?main_page=index&cPath=10

Slabo ko da je fur'o Adidas, Puma, Red Star ili neku od tada skupljih i sirokim masama nedostupnih marki...
Ne mali broj porodica je prenosila "markirane" patike s koljena na koljena po modelu "cuvaj to sine i samo u skolu u njima da ides, nek ima i mladji brat/sestra sta obut' kad poraste" :D


BALETANKE ili CVIČKE

Image

Cvičke su vrsta obuće koje su roditelji kupovali uglavnom devojčicama, na početku školske godine, za nastavu fizičkog odgoja ili tjelovežbe. Ta vrsta obuće se nazivala i baletankama. Ali su se "cvičke" proizvodile jedino u Jugoslavenskom kombinat gume i obuće "BOROVO". Reč cvička je inače češka reč i doslovno znači obuća za vežbanje. Obavešteniji će se setiti da je "BOROVO" predratni (misli se na II svetski rat) "BATA" u većinskom vlasništvu češkog tvorničara TOMAŽA BATE. Ali to je već jedna druga priča!



Ovo su ZEPE

Image

Platnena obuća crne boje, nešto između pantofle i opanka sa trakom na preklop i dugmetom za zakopčavanje. Najviše liče na šaolin patike, a promovisao ih je Brus Li jer je u njima mogao da se nečujno prikrade protivniku. U SFRJ prva je počela da ih proizvodi Fabrika obuće Borovo. Oduševljeno su ih prihvatile babe koje su patile od kurijih očiju i čukljeva, a onda su ih, sredinom 80-tih, novi talas i Koja iz Discipline kičme izbacili kao poslednji krik mode i nosili su ih svi redom. Jedan od pokazatelja bezbrižnog života u kojem je naglasak bio na nonšalantnoj originalnosti. Definitivno nisu razlog zbog kojeg bi neke devojčice razbile izlog tokom demonstracija ne bi li ih se dočepale. Modni trendovi se menjaju, ali se zepe se, zahvaljujući vernim kupcima- babama, još uvek mogu kupiti u prodavnicama Borova po ceni od 623 dinara. Nisu dugotrajne i brzo su pucale na vrhovima prstiju te otuda:”Šta si zinuo/zinula k’o pocepana zepa!”

Lola, Vukajlija.com

Shaolinke ili (Bruce Lee) Tene

Image

Shangajke

Image

Znatno pre najezde kineskih imitacija americkih brendova koji se proizvode na Tajlandu( I Tajvanu isl.), raznih Abidasa, Reabuka, na nasem podneblju se pojavio ovaj tip obuce koji je dobio zajednicko ime – Shangajke. Posto su doticne brendove nosili dizelasi, oni koji to nisu bili nosili su starke. Usled opsteg nepovoljnog ekonomskog stanja I drzavi, nisu svi sebi mogli da priuste ”original starke” pa su bili primorani da se dovijaju. Upravo u tom trenutku, sa nepoznate teritorije I preko nepoznatih aktera sive ekonomije na nase trziste naprasno probijaju ove patike. Izgledom neverovatno podsecaju na starke, posluzile su kao I odlicna zamena I bivale su rasprodavane u tren oka…

MarijanaP, Vukajlija.com
User avatar
nexo
Posts: 464
Joined: 26/07/2006 14:16

#214 Re: HELP! kako se zovu one "pape" za gimnastiku 80-te...

Post by nexo »

...
Last edited by nexo on 30/08/2010 10:55, edited 1 time in total.
User avatar
Vrteska
Posts: 661
Joined: 23/05/2010 05:10
Location: iza tebe

#215 Re: HELP! kako se zovu one "pape" za gimnastiku 80-te...

Post by Vrteska »

.
Last edited by Vrteska on 28/08/2013 23:12, edited 1 time in total.
User avatar
vozač
Posts: 1731
Joined: 19/02/2010 11:46

#216 Re: HELP! kako se zovu one "pape" za gimnastiku 80-te...

Post by vozač »

hadzinica wrote:
Visoki Predstavnik wrote:
hadzinica wrote:slagacu vam da vec par godina me muci ovo pitanje...
kad god to negdje spomenem, svi se zalete:" ...znam, aj znam....) i svi zablokiraju :D
elem, tacan naziv ima...bilo je u fazonu:"... ne zaboravite poonijeti za sutra za fiziČko :-D ...bijelu majicu, triko i ...............
valjda ce se neko sjetiti od vas


p.s. mnogo ce mi znaciti :D ako mi neko "da tacan odgovor"




"razbudih se" :D


BALETANKE ili CVIČKE

Image

o ovim papama ricamo...al da su cvicke ili baletanka..pa problema ne bi bilo :D
dobro je ba više s tim papama, taman sam zaboravio na njih
jbg, opet nema spavanja :lol:
Mure_NL
Posts: 4
Joined: 30/07/2008 11:20

#217 Re: HELP! kako se zovu one "pape" za gimnastiku 80-te...

Post by Mure_NL »

Sta, jos se niste sjetili? Ja sam pokusao onomad (nije bilo dovoljno izgleda), ali mislim da imam jos jednu varijantu koja bi mogla biti ono sto se trazi ;-)
Ma, mislim da je to-to...ali hajde de, prvo da vidim zivi li ova tema jos.. ;-)
User avatar
Irm@
Posts: 4188
Joined: 26/11/2005 00:44
Location: tramvaj

#218 Re: HELP! kako se zovu one "pape" za gimnastiku 80-te...

Post by Irm@ »

znaci jos uvijek se niko nije sjetio..ovo je kandidat za Chuck Norris fenomen :lol: :D
User avatar
Priorat
Posts: 1451
Joined: 07/04/2009 09:43
Location: Naučio sam krajnje oprezno upotrebljavati riječ nemoguće...

#219 Re: HELP! kako se zovu one "pape" za gimnastiku 80-te...

Post by Priorat »

hocete da vam kazem kako se zovu?
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#221 Re: HELP! kako se zovu one "pape" za gimnastiku 80-te...

Post by chengaba »

Ovdje su vjerovatno došli k'o u Men in Black i izbrisali nam kolektivno pamćenje jer su te pape povezane sa ponovnim vraćanjem mira i harmonije u zemlje bivše Juge! :D
User avatar
Priorat
Posts: 1451
Joined: 07/04/2009 09:43
Location: Naučio sam krajnje oprezno upotrebljavati riječ nemoguće...

#222 Re: HELP! kako se zovu one "pape" za gimnastiku 80-te...

Post by Priorat »

sanabe wrote:
Priorat wrote:hocete da vam kazem kako se zovu?

vala i nemoj :lol:
pusti nas da se patimo jos malo :-) :D
ok, rijec ima 5 slova..
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#223 Re: HELP! kako se zovu one "pape" za gimnastiku 80-te...

Post by Hemera »

Pačne?
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#224 Re: HELP! kako se zovu one "pape" za gimnastiku 80-te...

Post by ljubav_aha »

CVIČKE

CVIČKE

Cvičke su vrsta obuće koje su roditelji kupovali uglavnom devojčicama, na početku školske godine, za nastavu fizičkog odgoja ili tjelovežbe. Ta vrsta obuće se nazivala i baletankama. Ali su se "cvičke" proizvodile jedino u Jugoslavenskom kombinat gume i obuće "BOROVO". Reč cvička je inače češka reč i doslovno znači obuća za vežbanje. Obavešteniji će se setiti da je "BOROVO" predratni (misli se na II svetski rat) "BATA" u većinskom vlasništvu češkog tvorničara

pitanje je davno rijeseno na forumu dana 30/08/2010

Visoki Predstavnik wrote:
hadzinica wrote:slagacu vam da vec par godina me muci ovo pitanje...
kad god to negdje spomenem, svi se zalete:" ...znam, aj znam....) i svi zablokiraju :D
elem, tacan naziv ima...bilo je u fazonu:"... ne zaboravite poonijeti za sutra za fiziČko :-D ...bijelu majicu, triko i ...............
valjda ce se neko sjetiti od vas


p.s. mnogo ce mi znaciti :D ako mi neko "da tacan odgovor"




"razbudih se" :D
Trenir'o sam gimnazstiku kao mali, tamo nekad do 2-3. razreda osnovne.
Obavezno smo morali imati BALETANKE (unisex) ili TENE (djecaci). Pored ovih, u carsiji u kojoj sam ja odrastao imali smo razlicite nazive za obucu, ovisno iz kog si kvarta,odnosno grada: zepe (zepice, zepane), Shaolinke (brus lijevke), shangajke,Cvičke itd. Seljaci su patike nazivali "pume" a sjecam se i da se pored KTK Visoko, Borova, Aide i inih "nasih" fabrika obuce furao i italijanski Simod koji je imao svje inacice tena, zepa, shangajki, shaolinki i slicno.

Simod i dan danas postoji i ako pogledate njihov web site uvjerit cete se da i njihovi danasnji modeli imaju slicnosti sa gore pomenutom obucom.

http://www.simod.it/index.php?main_page=index&cPath=10

Slabo ko da je fur'o Adidas, Puma, Red Star ili neku od tada skupljih i sirokim masama nedostupnih marki...
Ne mali broj porodica je prenosila "markirane" patike s koljena na koljena po modelu "cuvaj to sine i samo u skolu u njima da ides, nek ima i mladji brat/sestra sta obut' kad poraste" :D


BALETANKE ili CVIČKE

Image

Cvičke su vrsta obuće koje su roditelji kupovali uglavnom devojčicama, na početku školske godine, za nastavu fizičkog odgoja ili tjelovežbe. Ta vrsta obuće se nazivala i baletankama. Ali su se "cvičke" proizvodile jedino u Jugoslavenskom kombinat gume i obuće "BOROVO". Reč cvička je inače češka reč i doslovno znači obuća za vežbanje. Obavešteniji će se setiti da je "BOROVO" predratni (misli se na II svetski rat) "BATA" u većinskom vlasništvu češkog tvorničara TOMAŽA BATE. Ali to je već jedna druga priča!



Ovo su ZEPE

Image

Platnena obuća crne boje, nešto između pantofle i opanka sa trakom na preklop i dugmetom za zakopčavanje. Najviše liče na šaolin patike, a promovisao ih je Brus Li jer je u njima mogao da se nečujno prikrade protivniku. U SFRJ prva je počela da ih proizvodi Fabrika obuće Borovo. Oduševljeno su ih prihvatile babe koje su patile od kurijih očiju i čukljeva, a onda su ih, sredinom 80-tih, novi talas i Koja iz Discipline kičme izbacili kao poslednji krik mode i nosili su ih svi redom. Jedan od pokazatelja bezbrižnog života u kojem je naglasak bio na nonšalantnoj originalnosti. Definitivno nisu razlog zbog kojeg bi neke devojčice razbile izlog tokom demonstracija ne bi li ih se dočepale. Modni trendovi se menjaju, ali se zepe se, zahvaljujući vernim kupcima- babama, još uvek mogu kupiti u prodavnicama Borova po ceni od 623 dinara. Nisu dugotrajne i brzo su pucale na vrhovima prstiju te otuda:”Šta si zinuo/zinula k’o pocepana zepa!”

Lola, Vukajlija.com

Shaolinke ili (Bruce Lee) Tene

Image

Shangajke

Image

Znatno pre najezde kineskih imitacija americkih brendova koji se proizvode na Tajlandu( I Tajvanu isl.), raznih Abidasa, Reabuka, na nasem podneblju se pojavio ovaj tip obuce koji je dobio zajednicko ime – Shangajke. Posto su doticne brendove nosili dizelasi, oni koji to nisu bili nosili su starke. Usled opsteg nepovoljnog ekonomskog stanja I drzavi, nisu svi sebi mogli da priuste ”original starke” pa su bili primorani da se dovijaju. Upravo u tom trenutku, sa nepoznate teritorije I preko nepoznatih aktera sive ekonomije na nase trziste naprasno probijaju ove patike. Izgledom neverovatno podsecaju na starke, posluzile su kao I odlicna zamena I bivale su rasprodavane u tren oka…

MarijanaP, Vukajlija.com
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#225 Re: HELP! kako se zovu one "pape" za gimnastiku 80-te...

Post by karanana »

moguce je da jesu cvichke. mada mi u glavi nije nista rascisceno tipa onoga: "to je to! bravo! sad se i ja sjecam."

ali hajmo reci da je misterija rjesena. molim moderatora da zakljuca temu.
Post Reply