Heavy Metal

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
derion
Posts: 1112
Joined: 06/01/2008 17:08

#1551 Re: Heavy Metal

Post by derion »

ExNihilo wrote: 01/02/2021 10:28 Meni je Pale Communion najbolje legao u ovoj prog rock fazi, dok mi Čarobnica i In Cauda nisu baš sjeli.
Slažem se za Sorceress, ali ovaj mi je strašno jak. Mislim, razumijem zašto nekome ne legne. Meni se sviđa taj retro, 1970-te, malo a la Deep Purple, mada nikada nisam nešto gotivio (aktivno slušao) bendove tog doba. Ja sam dijete Iron Maidena, Scorpionsa, Yngwieja, Skid Row i donekle Metallice s početka 1990-ih. :) Malo poslije prelazim na Symphony X, Dream Theater, a onda Pain of Salvation i Opeth. Šteta što ih nikada nisam gledao uživo, a jesam DT, PoS i dr.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1552 Re: Heavy Metal

Post by Škobo Habu »

So What! wrote: 01/02/2021 09:57
A dobro, nije on jedini iz black metal svijeta koji je ekstremista, gotovo svi clanovi Mayhema realno naginju na psihopate, Jon Nödtveidt iz Dissectiona je takodjer bio ekstremista, koji je ubio covjeka, a nakon izlaska iz zatvora, ubio je i sebe.

Gaahl, nekadasnji pjevac Gorgorotha je samo takav komad budale i ekstremista izmedju ostalog. Iako mislim da je vise volio pred kamerama glumiti i bio neka vrsta black metal influencera, i dalje je lik kojeg nije bas ugodno gledati.

Recimo, Thomas Gabriel Fischer, frontmen Hellhammera, Celtic Frosta i Triptikyona nije toliko ekstreman, ali je onaj pravi metal supak, nakon koncerta Metallice u Cirihu, gdje su odali pocast Celtic Frostu, tako sto su odsvirali melodiju pjesme The Usurper, ovaj im je odgovorio da su mu izmasakrirali pjesmu i da je bilo ponizavajuce. Ima pravo na to, ali budimo realni, nakon sto ti neko oda tribute, a ti tako odgovoris, moze se konstatovati da si iskompleksirani supak.

Postoji recimo vrlo jak pokret nacista koji se vezuju za black metal, jer sam black metal se uglavnom kuhao kod germanskih naroda, a germanska mitologija i nacizam su vazda isli ruku pod ruku.

I nije fazon da ja ovdje napadam black metal, cak stavise, sjajnih muzicara ima u ovom zanru, recimo Bathory je po meni bio najbolji i najozbiljniji predstavnik zanra iz prvih valova, zatim Emperor i Fenriz kao solo umjetnik su odlicni predstavnici drugog vala, postoji sada ovaj hipsterski black metal (blackgaze), a realno ne moze se ostati ravnodusan na Deafheaven.

Meni iskreno najdrazi je Behemoth, oni su neka sredina izmedju black i death metala, sa albumom The Satanist su se zakucali u sami svjetski vrh metal scene i podrzavam njihovu borbu protiv katolickog ekstremizma u Poljskoj, ali znaju i oni pretjerati sa nekim stvarima.
Dugo sam pratio metal scenu, posebice black metal.

Sve fanzina, magazina, časopisa na temu metal scene što se pojavljivalo kod nas sam kupovao. Rock i Metal express, Metal Hammer, čak i sam imao i neke brojeve Feral Musica. Dobro zamišljen muzički magazin pod kapom Feral Tribunea, ali je izašlo sam nekoliko brojeva i ugasili su ga.

Black metal je bio karakterističan podžanr metala upravo zbog toga što je, i u smislu živih nastupa, kao i poruka koje je plasirao, rušio sve moguće konvencije vezane za muzičku industriju. Ne postoji muzički žanr, barem meni nije poznat, koji je (bio?) više underground, ekstreman, agresivan, sirov i rušiteljski nastroje kao black metal. Sa druge strane, ni tako naivno djetinjast, jer sva ta preseravanja oko satanizma trebaju teške naivčine sa krizom identiteta da bi prihvatili takvu vrstu "učenja".

Naravno, danas je black metal postao jedan od zaštitni znakova Skandinavije, pogotovo Norveške, koja je otišla tako daleko da ga brendira kao kulturno dobro. U mainstream kulturi folove sa logoima im kradu najveće modne kuće, a Jonas Akerlund je i snimo vrlo dobar film po pitanju istog fenomena, Lords of Chaos, koji su oni kojima je posvećen poprilično popljuvali. Prvi Warg, recimo.

Akerlund je, by the way, bio član Bathory-a, pa mu je sva ta scena poprilično bliska i poznata, iako Bathory, u suštini, nije black metal band.
Mislim da je čak i Ghaal jednom prilikom izjavio da se otprilike zna na skandinavskoj sceni true black metal, a ko pozeri.
Dimmu Borgir su, sigurno, po njegovom mišljenju - pozeri.

Porijeklo samog black metala moramo tražiti i paganskim korjenima Skandinavije, kulturi Vikinga i njihovom vjerovanju.
Negdje sam pročitao dobro objašnjenje za Valhalla Rising, kako je to, u stvari, priča o Odinu i nordijskim bogovima.
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#1553 Re: Heavy Metal

Post by So What! »

Škobo Habu wrote: 01/02/2021 10:47Dugo sam pratio metal scenu, posebice black metal.

Sve fanzina, magazina, časopisa na temu metal scene što se pojavljivalo kod nas sam kupovao. Rock i Metal express, Metal Hammer, čak i sam imao i neke brojeve Feral Musica. Dobro zamišljen muzički magazin pod kapom Feral Tribunea, ali je izašlo sam nekoliko brojeva i ugasili su ga.

Black metal je bio karakterističan podžanr metala upravo zbog toga što je, i u smislu živih nastupa, kao i poruka koje je plasirao, rušio sve moguće konvencije vezane za muzičku industriju. Ne postoji muzički žanr, barem meni nije poznat, koji je (bio?) više underground, ekstreman, agresivan, sirov i rušiteljski nastroje kao black metal. Sa druge strane, ni tako naivno djetinjast, jer sva ta preseravanja oko satanizma trebaju teške naivčine sa krizom identiteta da bi prihvatili takvu vrstu "učenja".

Naravno, danas je black metal postao jedan od zaštitni znakova Skandinavije, pogotovo Norveške, koja je otišla tako daleko da ga brendira kao kulturno dobro. U mainstream kulturi folove sa logoima im kradu najveće modne kuće, a Jonas Akerlund je i snimo vrlo dobar film po pitanju istog fenomena, Lords of Chaos, koji su oni kojima je posvećen poprilično popljuvali. Prvi Warg, recimo.

Akerlund je, by the way, bio član Bathory-a, pa mu je sva ta scena poprilično bliska i poznata, iako Bathory, u suštini, nije black metal band.
Mislim da je čak i Ghaal jednom prilikom izjavio da se otprilike zna na skandinavskoj sceni true black metal, a ko pozeri.
Dimmu Borgir su, sigurno, po njegovom mišljenju - pozeri.

Porijeklo samog black metala moramo tražiti i paganskim korjenima Skandinavije, kulturi Vikinga i njihovom vjerovanju.
Negdje sam pročitao dobro objašnjenje za Valhalla Rising, kako je to, u stvari, priča o Odinu i nordijskim bogovima.
Uuuuuu, kako volim pricati o ovome. :D :D

Pa da Dimmu Borigir je bio smatran pozerajom, iako su ruku na srce dugo na sceni.

Da, Bathory je bio inspiracija, isto kao i Venom, a manje su zvukom licili na black metal.

Slazem se, za sve receno, ali eto folk metal se izrodio iz tog pravca takodjer, preliven je na slavenske zemlje, pa i na BiH koja je dala jedan pa i relativno postovan bend na evropskoj sceni u tom zanru, folk metal, a to je svakako, sarajevski Silent Kingdom.

Za filmove sam upoznat, realno to je haos zanimljivo gledati, a recimo sva ta fama oko black metala se protezala i kroz Hollywood, znalo se zadesiti u onim detektivskim serijalima da istrazuju neko ubistvo vezano za black metal scenu i na kraju Metallica je dala omaz kroz spot za Man UnKind, realno lijep potez od mainstream benda da reflektor baci na jedan relativno underground pokret.

A Sam Dunn mi je jedan od najdrazih metal filmadzija i on im je posvetio puno prostora u svojim radovima i realno black metalci su vazda pravili scene pred njegovom kamerom. :D
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#1554 Re: Heavy Metal

Post by So What! »

derion wrote: 01/02/2021 10:35
ExNihilo wrote: 01/02/2021 10:28 Meni je Pale Communion najbolje legao u ovoj prog rock fazi, dok mi Čarobnica i In Cauda nisu baš sjeli.
Slažem se za Sorceress, ali ovaj mi je strašno jak. Mislim, razumijem zašto nekome ne legne. Meni se sviđa taj retro, 1970-te, malo a la Deep Purple, mada nikada nisam nešto gotivio (aktivno slušao) bendove tog doba. Ja sam dijete Iron Maidena, Scorpionsa, Yngwieja, Skid Row i donekle Metallice s početka 1990-ih. :) Malo poslije prelazim na Symphony X, Dream Theater, a onda Pain of Salvation i Opeth. Šteta što ih nikada nisam gledao uživo, a jesam DT, PoS i dr.
Kakav je DT uzivo, meni su redovno izmicali?

I usput da kazem, nisam zagrizao puno za Opeth, ali mi je na taj fazon bas legla Katatonia.
User avatar
derion
Posts: 1112
Joined: 06/01/2008 17:08

#1555 Re: Heavy Metal

Post by derion »

So What! wrote: 01/02/2021 11:00
derion wrote: 01/02/2021 10:35
ExNihilo wrote: 01/02/2021 10:28 Meni je Pale Communion najbolje legao u ovoj prog rock fazi, dok mi Čarobnica i In Cauda nisu baš sjeli.
Slažem se za Sorceress, ali ovaj mi je strašno jak. Mislim, razumijem zašto nekome ne legne. Meni se sviđa taj retro, 1970-te, malo a la Deep Purple, mada nikada nisam nešto gotivio (aktivno slušao) bendove tog doba. Ja sam dijete Iron Maidena, Scorpionsa, Yngwieja, Skid Row i donekle Metallice s početka 1990-ih. :) Malo poslije prelazim na Symphony X, Dream Theater, a onda Pain of Salvation i Opeth. Šteta što ih nikada nisam gledao uživo, a jesam DT, PoS i dr.
Kakav je DT uzivo, meni su redovno izmicali?

I usput da kazem, nisam zagrizao puno za Opeth, ali mi je na taj fazon bas legla Katatonia.
Dream Theater sam gledao 3-4 puta, i uvijek su fantastični, muzički i tehnički gledajući, nema tu greške. Naravno, James kao pjevač ima nedostatke i kao takav je najslabija karika (posebno kako su godine odmicale), ali koncerti su im, iako donekle klinički čisti, uvijek više nego zadovoljavajući kada se gleda muzička izvedba. :)
A tako bih volio gledati Opeth uživo. Osim toga, Mikael je maltene standup komičar. Između svake pjesme zabavlja raju interesantnim, duhovitim komentarima i sl.
Interesantno da ti se sviđa Katatonia, mislim da im je Mikael Åkerfeldt vokalno pomagao na nekoliko albuma kada im pjevač više nije mogao urlikati. :)
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#1556 Re: Heavy Metal

Post by ExNihilo »

Kod DT nema kreveljenja na sceni, viceva, i motivacionih govora. Izađu ljudi i sviraju. :D
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1557 Re: Heavy Metal

Post by Škobo Habu »

So What! wrote: 01/02/2021 10:58
Uuuuuu, kako volim pricati o ovome. :D :D

Pa da Dimmu Borigir je bio smatran pozerajom, iako su ruku na srce dugo na sceni.

Da, Bathory je bio inspiracija, isto kao i Venom, a manje su zvukom licili na black metal.

Slazem se, za sve receno, ali eto folk metal se izrodio iz tog pravca takodjer, preliven je na slavenske zemlje, pa i na BiH koja je dala jedan pa i relativno postovan bend na evropskoj sceni u tom zanru, folk metal, a to je svakako, sarajevski Silent Kingdom.

Za filmove sam upoznat, realno to je haos zanimljivo gledati, a recimo sva ta fama oko black metala se protezala i kroz Hollywood, znalo se zadesiti u onim detektivskim serijalima da istrazuju neko ubistvo vezano za black metal scenu i na kraju Metallica je dala omaz kroz spot za Man UnKind, realno lijep potez od mainstream benda da reflektor baci na jedan relativno underground pokret.

A Sam Dunn mi je jedan od najdrazih metal filmadzija i on im je posvetio puno prostora u svojim radovima i realno black metalci su vazda pravili scene pred njegovom kamerom. :D
Dimmu Borgir sam slušao površno, no jednom sam naletio na njihov intervju u Metal Hammeru, u kojem je lider grupe izjavio kako su oni, članovi grupe,
"protiv devijantnih religija poput Islama". Bilo je to već doba post 11. septembar depresije i paranoje, pa mi je ta rečenica poprilično zazvučala populistički, te sam ih više i prestao doživljavati ozbiljno u tom svom "agresivnom ateizmu" koji su ispoljavali, a koji je bio u ravni sa bilo kojom evangelističkom desnicom, bar kada je islamska civilizacija u pitanju.

Bathory i Venom nisam nešto posebno ni slušao, niti sam ih doživljavao na način na koji su to skandinavski black metalci.
Oni su svoj pravac u metalu i naslovili po "Black Metal" albumu od Venoma, koji su, onako odjeveni, izgledali potpuno teatralno u svoje dobe, nešto tipa "Manowara", čiji su članovi izgledali kako skupina statista pobjeglih sa seta Conana Varvarina.

Silent Kingdom? Je l' ono bi Emir Hot?

Moram priznati da sam je zaglavio negdje oko post-metala, odnosno Isisa, koji mi je jedan od najomiljenijih bandova, i slabo prativ više scenu.
Na Forumu.hr je postojala nekada tema o black metalu, i to se moglo naći dosta zanimljivi stvari, ali je ta ekipa odavno iščezla sa foruma.
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#1558 Re: Heavy Metal

Post by So What! »

Škobo Habu wrote: 01/02/2021 11:42Dimmu Borgir sam slušao površno, no jednom sam naletio na njihov intervju u Metal Hammeru, u kojem je lider grupe izjavio kako su oni, članovi grupe,
"protiv devijantnih religija poput Islama". Bilo je to već doba post 11. septembar depresije i paranoje, pa mi je ta rečenica poprilično zazvučala populistički, te sam ih više i prestao doživljavati ozbiljno u tom svom "agresivnom ateizmu" koji su ispoljavali, a koji je bio u ravni sa bilo kojom evangelističkom desnicom, bar kada je islamska civilizacija u pitanju.

Bathory i Venom nisam nešto posebno ni slušao, niti sam ih doživljavao na način na koji su to skandinavski black metalci.
Oni su svoj pravac u metalu i naslovili po "Black Metal" albumu od Venoma, koji su, onako odjeveni, izgledali potpuno teatralno u svoje dobe, nešto tipa "Manowara", čiji su članovi izgledali kako skupina statista pobjeglih sa seta Conana Varvarina.

Silent Kingdom? Je l' ono bi Emir Hot?

Moram priznati da sam je zaglavio negdje oko post-metala, odnosno Isisa, koji mi je jedan od najomiljenijih bandova, i slabo prativ više scenu.
Na Forumu.hr je postojala nekada tema o black metalu, i to se moglo naći dosta zanimljivi stvari, ali je ta ekipa odavno iščezla sa foruma.
Nazalost izbrisan je klip na kojem je neko genijalno smontirao Sinana Sakica preko snimka nastupa Dimmu Borgira na festivalu Dynamo, nekada devedesetih godina.



Silent Kingdom je vodila slicna ekipa iz Sarajeva koja je bila okupljena oko black metal benda KRV.

Od domacih black metal bendova, postojao je i Odar, nije lose bilo, kao i neki kratkih projekata koji su se vezali za black metal.

Bila je ekipa okupljena oko benda Bestias iz Sarajeva koja je bas bila energicna oko tog old-school black metala, pa su cak samostalno izdavali kasete za sebe i neke druge izvodjace, s tim da ne znam je li to zazivjelo dugo.

Emir Hot je pored solo projekta koji je bio power/progressive, svirao sa bendovima Neon Knights i Southern Storm, koji su isto tako bilo u nekom hard and heavy fazonu.
User avatar
corolla02
Posts: 10352
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#1559 Re: Heavy Metal

Post by corolla02 »

broj dva
Posts: 4481
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#1560 Re: Heavy Metal

Post by broj dva »

derion wrote: 01/02/2021 10:27 Braćo draga, kakav album izbaci Opeth sa "In Cauda Venenum"?!
Sa svakim novim albumom Opeth dodatno sazrijeva i postaje muzička veličina. Pratim ih od tamo neke 2001.
Mikael Åkerfeldt je genije, koji zna sastaviti i ritmičnu i laganu i melodičnu stvar. Opeth je meni vrh, ne samo u progmetalu, nego uopšte, a slušam, osim proga, klasičnu muziku i jazz.
A ja sam jedan od onih kojima ne smeta što su već poodavno izbacili grawl iz njihovih stvari, dagušće. :)
I da, ovdje sam postavio engelsku verziju albuma, ali treba poslušati originalnu, na švedskom.

Nije loše ali bolji su mi bili ranije. Kad čujem "the grand comjuration" ili "baying of the hounds" naježim se. Definitvo među relevantnijim bendovima ove generacije metala.
User avatar
corolla02
Posts: 10352
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#1561 Re: Heavy Metal

Post by corolla02 »

ProgramskiJezik
Posts: 564
Joined: 07/03/2019 13:47

#1562 Re: Heavy Metal

Post by ProgramskiJezik »

jedan od mozda najzanimljivijih videja koje sam vidio na YT vezano za metal.


Elizabeth se zove i profesionalna je Opera pjevacica i po prvi put slusa Metal tj Iron Maiden, reakcije su haos :D
User avatar
corolla02
Posts: 10352
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#1563 Re: Heavy Metal

Post by corolla02 »

User avatar
corolla02
Posts: 10352
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#1564 Re: Heavy Metal

Post by corolla02 »

Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#1565 Re: Heavy Metal

Post by Piaty »

Empyrium, braćo! Zadnji Empyrium je umjetnost. Izbacili su i prvi spot u svojoj (čini mi se) dvadesetpetogodišnjoj karijeri. I to kakav spot.

Jako je rijetko i skoro da ne postoji slučaj da neko od starijih bendova (a Empyrium već možemo ubrojiti u stare) izbaci album 2021 i da mu to bude i najbolji album.

Helem, Empyrium i Uber den Sternen!
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#1566 Re: Heavy Metal

Post by Piaty »

ExNihilo wrote: 01/02/2021 10:28 Meni je Pale Communion najbolje legao u ovoj prog rock fazi, dok mi Čarobnica i In Cauda nisu baš sjeli.
Sluša li se možda Riverside?
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#1567 Re: Heavy Metal

Post by geralt »

U zadnje vrijeme mi se samo Sabaton slusa, kao history nerd-a me pogadjaju gdje sam najtanji :thumbup:



User avatar
ANamelessGhoul
Posts: 1048
Joined: 23/02/2020 14:50

#1568 Re: Heavy Metal

Post by ANamelessGhoul »

Jel tu onaj pedofil na tim pjesmama :D
User avatar
shape of despair
Posts: 3074
Joined: 09/04/2008 18:41

#1569 Re: Heavy Metal

Post by shape of despair »

User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#1570 Re: Heavy Metal

Post by geralt »

Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1571 Re: Heavy Metal

Post by Škobo Habu »

User avatar
Van Halen
Posts: 2782
Joined: 08/04/2008 10:37

#1572 Re: Heavy Metal

Post by Van Halen »

Nista bez Judas priest
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#1573 Re: Heavy Metal

Post by So What! »

Iako je tema posvecena klasicnim zvucima metala, ja stvarno ne mogu, a da ne spomenem novi Gojirin album. Malo koji bend uspijeva da postavlja standarde ovako visoko, poput njih:

RJ57
Posts: 3345
Joined: 10/04/2017 15:12

#1574 Re: Heavy Metal

Post by RJ57 »

ProgramskiJezik wrote: 02/03/2021 15:41 jedan od mozda najzanimljivijih videja koje sam vidio na YT vezano za metal.


Elizabeth se zove i profesionalna je Opera pjevacica i po prvi put slusa Metal tj Iron Maiden, reakcije su haos :D
ima takvih videa koliko hoćeš, za svakog malo boljeg pjevača. ja sam ga čuo dva puta uživo i iskreno nije me nijednom ostavio “paf”. za razliku od npr. halforda ili coverdalea koji su svako u svome načinu pjevanja vrh.
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#1575 Re: Heavy Metal

Post by Piaty »

RJ57 wrote: 02/05/2021 14:33
ProgramskiJezik wrote: 02/03/2021 15:41 jedan od mozda najzanimljivijih videja koje sam vidio na YT vezano za metal.


Elizabeth se zove i profesionalna je Opera pjevacica i po prvi put slusa Metal tj Iron Maiden, reakcije su haos :D
ima takvih videa koliko hoćeš, za svakog malo boljeg pjevača. ja sam ga čuo dva puta uživo i iskreno nije me nijednom ostavio “paf”. za razliku od npr. halforda ili coverdalea koji su svako u svome načinu pjevanja vrh.
Bruce Dickinson je najbolje pjevao, kada je tek dosao u Maiden. I ja sam ga 3 puta gledao uzivo ali to je u zadnjih 10 godina. Po tome moze bolje pjevati neki lokalni pjevac. Ako pricamo opcenito, Bruce je broj 1. Moj omiljeni performars je MaidenEngland 1988 godina. Ali to je subjektivno.

Preporucujem: Live Hammersmith 1983 godina
Stari Halford je jak ali ne kao Dickinson. Sa Dickinsonom se moze porediti samo Dio.
Coverdale :lol:

Danas je najbolji live HM vokal - Tim Ripper Owens.
Post Reply