HDMI kabal problem

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#1 HDMI kabal problem

Post by black_adrian »

Zdravo,

Ne nađoh sličnu temu, pa izvinite ako sam na pogrešno mjesto postavio ovo, moderator nek premjesti u tom slučaju.

Radi se o tome da sam povezao TV i PC preko HDMI kabla prije mjesec dana. Znači taj kabal je kupljen nov i sve je uredno prikopčano, radilo je sve do maloprije. Oko 17h odem do grada da kupim neke stvari, maloprije se vratim kad prebačen mi ekran na monitor, a TV se ugasio sam. Upalim TV i pokušam prebacit ekran na TV, neće. Znači ne može da prepozna da je prikopčan TV putem HDMI kabla nikako. Palio gasio, restartovao, ništa.

Ovo mi je baš hitno, ako bi neko bio u mogućnosti da pomogne bio bih jako zahvalan.
User avatar
dembele
Posts: 2737
Joined: 19/06/2014 09:15

#2 Re: HDMI kabal problem

Post by dembele »

Promijeni hdmi ulaz na tv a malo i cimni hdmi kabl, možda nije uleglo sve kako treba.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#3 Re: HDMI kabal problem

Post by black_adrian »

Jesam probao i jedno i drugo, nista. Znaci iz cista mira prestalo radit dok sam bio u gradu. Evo probao sam i drugi HDMI kabal, medjutim ne radi ni on.
User avatar
Grom0X
Posts: 315
Joined: 29/09/2020 10:38
Location: Los Santos

#4 Re: HDMI kabal problem

Post by Grom0X »

Koja je graficka kartica u racunaru, da nije crko HDMI port na njoj?
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#5 Re: HDMI kabal problem

Post by black_adrian »

Grom0X wrote: 19/10/2021 21:03 Koja je graficka kartica u racunaru, da nije crko HDMI port na njoj?
Graficka je AMD Radeon R5 230 2gb ddr3, 7400 series blabla.. slabo se razumijem oko tih stvari.. kako mogu provjeriti je li crko port? ima li kakav servis i koliko bi to kostalo otprilike?
User avatar
Grom0X
Posts: 315
Joined: 29/09/2020 10:38
Location: Los Santos

#6 Re: HDMI kabal problem

Post by Grom0X »

Mozda da probas izbrisati drivere od graficke sa Display driver uninstaller, pa skini nove i instaliraj.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#7 Re: HDMI kabal problem

Post by black_adrian »

Odakle da ih skidam? Sa koje stranice ide to? Bilo koje ili?
Halali, al sto se tice tih stvari ja sam teski laik...
User avatar
Grom0X
Posts: 315
Joined: 29/09/2020 10:38
Location: Los Santos

#8 Re: HDMI kabal problem

Post by Grom0X »

Probaj skinuti odavdje drivere pa ih instaliraj:
https://www.amd.com/en/support/graphics ... eon-r5-230
User avatar
typeOnegative
Posts: 4857
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#9 Re: HDMI kabal problem

Post by typeOnegative »

black_adrian wrote: 19/10/2021 21:09
Grom0X wrote: 19/10/2021 21:03 Koja je graficka kartica u racunaru, da nije crko HDMI port na njoj?
Graficka je AMD Radeon R5 230 2gb ddr3, 7400 series blabla.. slabo se razumijem oko tih stvari.. kako mogu provjeriti je li crko port? ima li kakav servis i koliko bi to kostalo otprilike?

Hmm , drugi kabel si probao, znači da najvj nije do toga .. Imaš kakav drugi uređaj s HDMI osim kompa da probaš spojit (konzola neka , android box isl ) ?! čisto da eliminiraš da nije do TV-a
Smoothie
Posts: 444
Joined: 27/01/2020 21:05

#10 Re: HDMI kabal problem

Post by Smoothie »

Obicno bi se to moglo nastimati u amd software za graficku gdje ides na prepoznavanje displaya i odabira prikaza, jel ti monitor preko hdmi isto il je vga/dvi?
User avatar
typeOnegative
Posts: 4857
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#11 Re: HDMI kabal problem

Post by typeOnegative »

ako mu je bacao sliku i odjednom ne baca ne mislim da je do drivera. tj da je softverski nešto. po meni, Ili mu je rikno port na grafičkoj ili na tv. zato sam i predlozio da spoji drugi uređaj i vidi do čega je.
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#12 Re: HDMI kabal problem

Post by black_adrian »

E hvala svima.

Monitor nije preko HDMI. Nazalost nemam nista drugo da pokusam prikopcati. Jedino da pokusam uzet drugi TV i prikopcati. Ako bude to porta, nadam se da nije nesto komplikovano za radit.

Pokusao sam sa driverima ali ne ide. Ne znam sta mu bi odjednom, bas sam se iznenadio.
User avatar
Grom0X
Posts: 315
Joined: 29/09/2020 10:38
Location: Los Santos

#13 Re: HDMI kabal problem

Post by Grom0X »

Probaj posuditi od nekog tv ili monitor sa HDMI portom da vidis da li radi, ako ne radi, onda je sigurno HDMI port na grafickoj riknuo. Ne znam koja je maticna ploca na racunaru, mozda ima na sebi integrisanu grafiku sa HDMI portom. Pogledaj nazad na racunaru ima li jos negdje HDMI port, ako ima to ti je od integrisane, pa probaj na njemu.
User avatar
typeOnegative
Posts: 4857
Joined: 06/03/2013 00:31
Location: Winterfell

#14 Re: HDMI kabal problem

Post by typeOnegative »

black_adrian wrote: 20/10/2021 11:54 E hvala svima.

Monitor nije preko HDMI. Nazalost nemam nista drugo da pokusam prikopcati. Jedino da pokusam uzet drugi TV i prikopcati. Ako bude to porta, nadam se da nije nesto komplikovano za radit.

Pokusao sam sa driverima ali ne ide. Ne znam sta mu bi odjednom, bas sam se iznenadio.
Probaj to ako si u mogućnosti. Ne znam koji je tv, ali nadam se da je do porta na grafici jer nije tako jednostavno. Uglavnom, nije moguća zamjena samo porta na tv. Potrebna je zamjena komplet matične ploče televizora, imao sam taj problem, od 3 porta na tv-u dva bila spržena. Na svu sreću tv je bio pod garancijom.
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3677
Joined: 23/04/2011 12:21

#15 Re: HDMI kabal problem

Post by Mr.Sojic »

Kolega stisni zajedno tipku win+P i odaberi duplizieren.

Ne znam kako pise na engleskom jer mi je windows na njemackom
Tipka win je na tastaturi gdje je logo windowsa

Mora ici i sumnjam da je sta krepalo
User avatar
black_adrian
Posts: 4564
Joined: 15/02/2021 13:32
Location: Medeno Polje
Vozim: vjetar

#16 Re: HDMI kabal problem

Post by black_adrian »

Pokušao sam sve sa ove teme i hvala svima na pomoći i korisnim savjetima.

Evo jedan update što se tiče ovog mog slučaja. Naime, već sam se pomirio bio sa tim da ću morati mijenjati ili port na grafičkoj ili prodavati TV pa kupovat novi jer teško da je isplativo mijenjati matičnu ploču na TVu kao što neko napisa.

I prije nego kontaktiram neki servis, odlučim maloprije da uzmem TV iz dnevnog boravka čisto da vidim da li je do grafičke il TV-a. Prikopčam na TV iz dnevnog, radi odlično bez ikakvog prekidanja. Kontam evo crk'o na TV-u port. Uzmem HDMI kabal, uključim ga ponovo u svoj TV kad proradi, evo sad za sad radi pa do kad će ne znam, haha. A prije sam milion puta pokušavao restartovati PC i TV gasit palit, kablove mijenjati, al ništa.
Post Reply