Haris Silajdzic i gradjanski Ustav BiH

Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#1 Haris Silajdzic i gradjanski Ustav BiH

Post by Prenj »

1991. na vlast je dosla tronacionalna koalicija SDS, HDZ i SDA, koja je uvela tronacionalne podjele u svim sferama nasih zivota. Gradjanski princip organizacije BiH je zamijenjen nacionalnim.
U takvoj vlasti Haris Silajdzic je bio clan vlade, ministar spoljnih poslova.
1995. je u Daytonu sklopljen, dogovoren i potpisan Daytonski ustav kojim je ozakonjena RS i sve ostale nakaradnosti sadasnje BiH.
Haris Silajdzic je bio jedan od ucesnika Daytona koji su prihvatili danasnji ustav i time pokopali raniji gradjanski ustav.

Sada Silajdzic grmi na sve strane trazeci opet gradjanski ustav.
Zasto mu vjerovati?
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#2

Post by mostarac »

pa ko mu vjeruje :D
tigris
Posts: 3670
Joined: 25/01/2005 14:21
Location: sarajevo

#3

Post by tigris »

a sta su trebali uraditi 1995? koja je bila alternativa tada?
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#4

Post by mostarac »

tigris wrote:a sta su trebali uraditi 1995? koja je bila alternativa tada?
naprimjer mogli su ukinut SDS, a nisu :-)
Ina
Posts: 176
Joined: 13/05/2002 00:00

#5

Post by Ina »

tigris Upisano: 27. feb. 2006. 18:41 Naslov poruke:

--------------------------------------------------------------------------------

a sta su trebali uraditi 1995? koja je bila alternativa tada?

Dobrovoljno istrebljenje...pecat i potpis na vlastito zatiranje, unistenje zivih ljudi...
A kad smo kod ponudjenog gradjanskog ustava...bez obzira ko stoji kao njegov autor, valjda bi najracionalnije bilo upoznati se sa njegovim sadrzajem, pa tek onda taj isti hvaliti ili kritikovati...
Ja ga licno nisam imala priliku citati tako da i ne mogu imati sud o njemu, niti se o istom izjasniti...ali suditi napamet se ne usudjujem...
Uvazavam dozu podozrenja i sumnje ali suditi o necemu i prije nego sto se to "nesto" upozna djeluje mi posve plitko, prepuno predrasuda...ali ljudski svakako...
Ina
Posts: 176
Joined: 13/05/2002 00:00

#6

Post by Ina »

mostarac Upisano: 27. feb. 2006. 18:50 Naslov poruke:

--------------------------------------------------------------------------------

tigris (citat):
a sta su trebali uraditi 1995? koja je bila alternativa tada?


naprimjer mogli su ukinut SDS, a nisu
Stranke stjerane u kut iliti .ebeni igraci mogli su ukinuti nacionalisticku i fasisticku SDS ?!? Ma, krasno... Izvedivo bez po' muke...[/b]
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#7

Post by Prenj »

Ina wrote:mostarac Upisano: 27. feb. 2006. 18:50 Naslov poruke:

--------------------------------------------------------------------------------

tigris (citat):
a sta su trebali uraditi 1995? koja je bila alternativa tada?


naprimjer mogli su ukinut SDS, a nisu
Stranke stjerane u kut iliti .ebeni igraci mogli su ukinuti nacionalisticku i fasisticku SDS ?!? Ma, krasno... Izvedivo bez po' muke...[/b]
Da li si citala knjigu R. Holbrookea "To End a War", u kojoj su opisani i pregovori u Daytonu i dogadjaji uoci izbora 1996.?
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#8

Post by manijak1 »

Nemam živaca :D objašnjavati i navoditi ono što je Prenj preskočio .......bio ministar vanjskih poslova RBiH za vrijeme agresije i obavljajući tu funkciju djelovao je uvjerljivo razbijajući stereotipe da su se ovdje pomarisala neka afrička plemena zbog koimada teritrije ili izgubljene fudbalske tekme ( za neupućene i neškolovane Amere i ostalu raju koja od posla nema vremena da bistri visoku politiku kao Prenj :D ....koji po običaju ne stavlja razloge poslijeagresijskog razlaza Hareta i rahmetli Alije ) .
To što je razbijen građanski koncept u BiH pred agresiju najveću krivicu imaju upravo isti oni koji i danas osporavaju suštinu tragičnih sukoba u bliskoj prošlosti , koji izjednačavaju sve i svašta i izmišljaju logore , koji su krajem 91-e sa skupštinske govornice naglasili da će upotrijebiti silu ako ne bude BiH dio Velike Srbije .
Što se mene lično i osobno tiče mislim da je za građansko bitisanje BiH najbolje stvoriti preduslove za iste a oni nisu ni izbliza na vidiku osim ako ne dođe do velikih promjena u svijesti građana ove zemlje i stvaranja političkih struja koje će barem godinu svog sjedenja u foteljama iskoristiti da svako osjeti da više nije važno kako se ko zove već šta ko radi na bilo kojem planu počev od ekonomije do ....... :D zaštite okoline .
A to se postiže kada izađeš na izbore i razmotriš koje sve opcije imaš ispred sebe .
Mene zanima Stranka za promjene :oops: na narednim izborima.
Helem Prenj ja vjerujem i Haretu :D ali šansu trebaju dobiti mlađi.
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#9

Post by manijak1 »

:oops: Ok Prenj ja je nisam čitao ali situacija na terenu je govorila nešto sasvim drugo na kraju krajeva ostala su ta dva jebena entiteta :D ..........mada je istu trebalo ukinuti :D ali šta bi se onda desilo sa Parlamentom BiH ? :D :D
Hoću reć' koje su to stranke iz RS-a mogle zamijeniti SDS ? :D
Svakako zaključak je sve ove priče da je dežurni krivac rahmetli Alija za sve loše posljedice tog sporazuma :D jebo rat :D je trebalo nastaviti ? :D
El-Baklawa
Posts: 250
Joined: 14/01/2006 02:55

#10

Post by El-Baklawa »

manijak1 wrote: :D jebo rat :D je trebalo nastaviti ? :D
pitaj zlatne ljljane iz dijaspore...od klokanije do swediye... :D... oni su bili merakli goniti do Alidjuna :D
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#11

Post by Prenj »

tigris wrote:a sta su trebali uraditi 1995? koja je bila alternativa tada?
U Daytonu su Haris & Co. proveli dane i dane raspravljajuci o pojedinim detaljima granice, npr. koridor do Gorazda je bio predmet zestokih sukobljavanja, Alija je htio napustiti pregovore zbog Brckog, dok se samim Ustavom nisu ni bavili.
10 godina poslije, sjeca li se ko sta je to "koridor za Gorazde"?

Nasi drzavnici sa vizijom :(
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#12

Post by Prenj »

Evo i jucerasnjih izjava naseg branioca BiH, koji kao da je upravo sa Mjeseca pao, kao da nije, na ovaj ili onaj nacin bio u vlasti zadnjih 15 godina.
Sve ovo dole izreceno je tacno, ali kasni 11 godina. Zasto to Haris nije izrekao u Daytonu kada se sadasnji Ustav pravio i potpisivao, u vremenu kada je on bio jedan od najvaznijih ucesnika?
http://www.avaz.ba/absolutenm/anmviewer ... =12&isasp=
Aranžman ustavnih promjena koji nam se nudi devalvira suđenje SCG za agresiju i genocid. Ovaj aranžman liči na embargo na oružje koji smo imali i kojeg se danas stidi međunarodna zajednica.
Ovaj aranžman je embargo na demokratsku budućnost u BiH, ali i embargo na istinu o prošlosti jer se njime sasvim sigurno legitimiraju genocid i etničko čišćenje, poručio je Haris Silajdžić, osnivač Stranke za BiH.


Dramatična situacija

Na jučerašnjoj zajedničkoj konferenciji za novinare Stranke za BiH, BOSS-a i SDU BiH Silajdžić je, komentirajući ponuđena rješenja ustavnih promjena, kazao da "prva faza za rezultat ima nula bodova". Kazao je da se ne nude rješenja koja bi od BiH stvorila demokratsku, funkcionalnu, građansku državu već se stavlja pečat na etničko čišćenje, te da ne očekuje drugu fazu jer ne bi bilo prvi put da međunarodna zajednica prevari BiH.
Last edited by Prenj on 28/02/2006 08:47, edited 1 time in total.
senada
Posts: 2838
Joined: 08/12/2005 13:18

#13

Post by senada »

"Koridor za Gorazde" koliko se sjecam bila je vizija nasih vizionara - nekakav isprekidani, krivudavi, koziji puteljak :? .
davis.ba
Posts: 1039
Joined: 26/04/2002 00:00

#14

Post by davis.ba »

Prenj wrote:Evo i jucerasnjih izjava naseg branioca BiH, koji kao da je upravo sa Mjeseca pao.
Sve ovo dole izreceno je tacno, ali kasni 11 godina. Zasto to Haris nije izrekao u Daytonu kada se sadasnji Ustav pravio i potpisivao, u vremenu kada je on bio jedan od najvaznijih ucesnika?
http://www.avaz.ba/absolutenm/anmviewer ... =12&isasp=
Aranžman ustavnih promjena koji nam se nudi devalvira suđenje SCG za agresiju i genocid. Ovaj aranžman liči na embargo na oružje koji smo imali i kojeg se danas stidi međunarodna zajednica.
Ovaj aranžman je embargo na demokratsku budućnost u BiH, ali i embargo na istinu o prošlosti jer se njime sasvim sigurno legitimiraju genocid i etničko čišćenje, poručio je Haris Silajdžić, osnivač Stranke za BiH.


Dramatična situacija

Na jučerašnjoj zajedničkoj konferenciji za novinare Stranke za BiH, BOSS-a i SDU BiH Silajdžić je, komentirajući ponuđena rješenja ustavnih promjena, kazao da "prva faza za rezultat ima nula bodova". Kazao je da se ne nude rješenja koja bi od BiH stvorila demokratsku, funkcionalnu, građansku državu već se stavlja pečat na etničko čišćenje, te da ne očekuje drugu fazu jer ne bi bilo prvi put da međunarodna zajednica prevari BiH.

Pa možda zato što je bio rat, jesil na to pomislio? :-)
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#15 Re: Haris Silajdzic i gradjanski Ustav BiH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Prenj wrote:1991. na vlast je dosla tronacionalna koalicija SDS, HDZ i SDA, koja je uvela tronacionalne podjele u svim sferama nasih zivota. Gradjanski princip organizacije BiH je zamijenjen nacionalnim.
U takvoj vlasti Haris Silajdzic je bio clan vlade, ministar spoljnih poslova.
1995. je u Daytonu sklopljen, dogovoren i potpisan Daytonski ustav kojim je ozakonjena RS i sve ostale nakaradnosti sadasnje BiH.
Haris Silajdzic je bio jedan od ucesnika Daytona koji su prihvatili danasnji ustav i time pokopali raniji gradjanski ustav.

Sada Silajdzic grmi na sve strane trazeci opet gradjanski ustav.
Zasto mu vjerovati?
Ide mi na zivac to Harisovo dugogodisnje povlacenje iz politickog zivota i ponovo stalno vracanje i odlazenje... Izgleda da je Haris zasluzio politicku mirovinu.
da pamtis
Posts: 1514
Joined: 16/07/2005 14:10

#16

Post by da pamtis »

Pa možda zato što je bio rat, jesil na to pomislio?
:D ma jok licno drzao bener "potpisi Alija, makar bila avlija" :D :D
Last edited by da pamtis on 28/02/2006 11:56, edited 1 time in total.
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#17

Post by Prenj »

To End a War wrote: Image
Evo jedan primjer iz Holbrookeove knjige koji lijepo pokazuje da su nasi "drzavnici" Ustav prihvatili bez velike diskusije, dok je tuca svo trajanja pregovora u Daytonu trajala iskljucivo oko teritorija.
davis.ba
Posts: 1039
Joined: 26/04/2002 00:00

#18

Post by davis.ba »

Ja tebe ne razumijem stvarno. Ti meni govoriš da u situaciji u kojoj Milošević kontrolira pola Bosne da bi ti izašao sa prijedlogom građanske BiH???

Cilj Dejtona je bio da se zaustavi rat. Ti kao stvarno misliš da se moglo u takvoj situaciji pregovarati takvim stvarima, onda ne znam. Pa tada rs definirana kao država srba ako se ne varam? I ti onda kažeš zašto se nije zalagaou Dejtonu za to. Malo naivno.
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#19

Post by Prenj »

davis.ba wrote:Ja tebe ne razumijem stvarno. Ti meni govoriš da u situaciji u kojoj Milošević kontrolira pola Bosne da bi ti izašao sa prijedlogom građanske BiH???

Cilj Dejtona je bio da se zaustavi rat. Ti kao stvarno misliš da se moglo u takvoj situaciji pregovarati takvim stvarima, onda ne znam. Pa tada rs definirana kao država srba ako se ne varam? I ti onda kažeš zašto se nije zalagaou Dejtonu za to. Malo naivno.
Haris Silajdzic nije bio za gradjansku BiH 1991., zasto bi to bio 1995.?

Kresimir Zubak, koji je u to vrijeme bio predsjednik Federacije BiH, je odbio da potpise Dayton, nezadovoljan rjesenjem prema kojem je bosanska Posavina pripala RS-u.
Ako je Haris u ono vrijeme prepoznao lose strane Ustava (prema Holbrooku, NIJE, sve rasprave su bile iskljucivo oko teritorije, oko Ustava nije bilo spora, sto je i njega jako iznenadilo) zar nije i Haris mogao uciniti isto sto i Zubak, umjesto sto se javlja sa naknadnom pamecu 11 godina poslije?
Kao da je juce sa Marsa pao!
davis.ba
Posts: 1039
Joined: 26/04/2002 00:00

#20

Post by davis.ba »

Ja ne znam da li je Haris tada bio za građansku BiH ali bez obzira mora se imati na umu da je to bila vanredna situacija, bio je rat. Lako je sad pričati ali ko će znati šta se sve tamo odvijalo i u kakvim okolnostima.

Da li je Haris bio za to u Dejtonu ja ne znam i da ti kažem manje mi je važno. Danas se ovo pitanje aktualizira pa ispada da je čekao 11 godina da izađe sa ovim stvarima ali prije jednostavno jako malo je bilo govora o eventualnim ustavnim promjenama pa se isto tako malo spominjala i opcija građanske BiH.
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#21

Post by mostarac »

Haris, kao staro i iskusno BH politicko govno, kojeg nikad nije bilo briga za ovaj narod je krenuo u izbornu utrku i protura narodu fore za koje je i sam svjestan da ne mogu biti ostvarene, ali kao on se zalaze, a u sustini on se zalaze samo za sebe. Haris je jako dobro svjestan da od gradjanske BiH u ovom trenutku nema nista i da je to prazna pricha, ali je protura narodu jer idu izbori, a narod to voli da slusa, a bogami i da nagrdai kad neko dobro laze. haris Siljadzic jednostavno laze ove ljude i govori im ono sto nije istina i prica im bajke. gradjanska BiH, koju je usput Haris Siljadzic i rasturio, ucestvujuci u prvoj BH vladi nakon izbora 1990. godine, nece jos postojati, u najboljem slucaju bar 20 godina, a realno 50 i ovo sto haris prica je samo skupljanje izbornih poena i bezobrazno i drsko laganje naroda radi licnih interesa.
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#22

Post by Prenj »

davis.ba wrote:Ja ne znam da li je Haris tada bio za građansku BiH ali bez obzira mora se imati na umu da je to bila vanredna situacija, bio je rat. Lako je sad pričati ali ko će znati šta se sve tamo odvijalo i u kakvim okolnostima.

Da li je Haris bio za to u Dejtonu ja ne znam i da ti kažem manje mi je važno. Danas se ovo pitanje aktualizira pa ispada da je čekao 11 godina da izađe sa ovim stvarima ali prije jednostavno jako malo je bilo govora o eventualnim ustavnim promjenama pa se isto tako malo spominjala i opcija građanske BiH.
Nije bio rat 1991. kada je Haris Silajdzic ucestvovao u vlasti tri nacionalne stranke koja je tada protjerala gradjanski princip iz svih sfera javnog zivota.
davis.ba
Posts: 1039
Joined: 26/04/2002 00:00

#23

Post by davis.ba »

Niko to ne spori.
klif
Posts: 1309
Joined: 28/12/2005 12:58

#24

Post by klif »

Prenj wrote: Ako je Haris u ono vrijeme prepoznao lose strane Ustava (prema Holbrooku, NIJE, sve rasprave su bile iskljucivo oko teritorije, oko Ustava nije bilo spora, sto je i njega jako iznenadilo) zar nije i Haris mogao uciniti isto sto i Zubak, umjesto sto se javlja sa naknadnom pamecu 11 godina poslije?
Kao da je juce sa Marsa pao!
Valjda zato sto je za SDA podjela BiH i tada (a plasim se i sada) bila jedna od opcija.

Ako je (pa cak i nakon 11 godina) promijenio stav, licno me raduje. S tim da je njegov politicki kredibilitet evidentno narusen.

Mene, medjutim, mnogo vise brine cinjenica da na politickoj sceni BiH jos uvijek postoji jako malo aktera koji bi bili u stanju ponuditi progresivne politicke ideje. A izbori se neumoljivo blize.
da pamtis
Posts: 1514
Joined: 16/07/2005 14:10

#25

Post by da pamtis »

ne kontam, kud se nama zuri da mijenjamo usav?? zasto tako brzo ne "sklepase" policiju??ne kazem ja da mi nemamo policiju nedao Bog, ali imamo i ustav.



Image




da bismo ove retarde promijenili potrebno nam je sest godina?? a ustav odjednom onako nekome se digao da mijenja ustav :? i to bas sad?

sa ovakvim retardima mozemo u EU a sa ustavom koji man je svijet (+ nasi) sklepao ne mozemo?
Post Reply