Hard disk - popravak

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#1 Hard disk - popravak

Post by Eshek »

Zdravos svima.

Hard disk mi je "preselio" sinoc, izgleda da ima fizičko oštećenje.

Treba mi info o serviseru u BIH, ili nekome ko mi može sačuvati podatke. Ima neko??
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#2 Re: Hard disk - popravak

Post by Neelix »

jako teshko i jako skupo. ne mogu ti konkretno pomoci, ali se sjecam da sam prije par godina malo "istrazivao o tome", spashavanje takvih podataka sam nasao samo u zagrebu, i cijena po spashenom mb je bila izrazito nepovoljna. ne znam jel se u medjuvremenu sta promijenilo.
User avatar
video
Posts: 6868
Joined: 26/06/2006 12:13
Location: Teheran

#3 Re: Hard disk - popravak

Post by video »

Sliver wrote: Da moguce je u ZG kao sto rece @Neelix, ali ako su ti jako jako bitni podaci, probaj kupiti isti model HDDa pa prebaci plocu, ukoliko je kvar na elektronici

Ma nije to tako jednostavno kao sto gore napisa-Isti model, gotovo isti serijski broj (razlika u par brojeva) pa nece.Sve ti je sreca (da nije sve crnjak-uspjelo je nekoliko puta :-) )
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#4 Re: Hard disk - popravak

Post by d2 »

Eshek wrote:Zdravos svima.

Hard disk mi je "preselio" sinoc, izgleda da ima fizičko oštećenje.

Treba mi info o serviseru u BIH, ili nekome ko mi može sačuvati podatke. Ima neko??
to je ekstremno skupo i ne isplati se osim ako nisu neki nevjerovatno vrijedni podaci, cifre za spasavanje diskova su ogromne...

ako je crkla elektronika mozes mozda naci isti disk i prebaciti elektroniku sa njega, napisao sam mozda jer je prilican problem naci bas isti disk, bihnet news je svojevremeno bio pun oglasa tipa trazim taj i taj disk i slabo da je ko imao srece...

alternativno potrazi metode spasavanja podataka koje se mogu naci na internetu, cesto su krajnje nadrealne (tipa stavljanja diska u frizider par sati pa potom brzog backupa) ali dosta ljudi kazu da rade a svakako nemas sta izgubiti...

dabogda kceri da te aga uzme, drugi put backupuj
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#5 Re: Hard disk - popravak

Post by Eshek »

Hvala za sugestije, izgleda da nema druge nego da laptop piči za Zagreb. biće veselo, s obzirom da mi treba barem 5-6 GB podataka.

Mislim da nije u pitanju elektronika, jerbo je riknuo uslijed kratko ali naglog leta kroz kancelariju.

Ako šta uspijem, bum se javil. Ako se ne javil, biće da sam se ubil' :mrgreen:
dnaxy
Posts: 555
Joined: 28/01/2008 20:55

#6 Re: Hard disk - popravak

Post by dnaxy »

hajd stavi HDD 4 sata u frizider i onda izvadi i ukljuci opet.imat ces jedno sat fore da skines podatke ;)
User avatar
roki
Posts: 1904
Joined: 08/09/2006 14:14

#7 Re: Hard disk - popravak

Post by roki »

dnaxy wrote:hajd stavi HDD 4 sata u frizider i onda izvadi i ukljuci opet.imat ces jedno sat fore da skines podatke ;)
jel ovo ona fora kao kad imas cd koji preskace i stavis u frizider i nakon toga radi udure.kod mene nije upalilo
dnaxy
Posts: 555
Joined: 28/01/2008 20:55

#8 Re: Hard disk - popravak

Post by dnaxy »

roki wrote:
dnaxy wrote:hajd stavi HDD 4 sata u frizider i onda izvadi i ukljuci opet.imat ces jedno sat fore da skines podatke ;)
jel ovo ona fora kao kad imas cd koji preskace i stavis u frizider i nakon toga radi udure.kod mene nije upalilo
ne nije.ovo je fora koju sam procito na njemackom forumu kad mi je rikno hdd.i funkcionisalo je.ali hdd je bio onda skroz u defektu..
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#9 Re: Hard disk - popravak

Post by Eshek »

dnaxy wrote:hajd stavi HDD 4 sata u frizider i onda izvadi i ukljuci opet.imat ces jedno sat fore da skines podatke ;)
Kad ga upalim, cuje se zvuk necega kako skakuce u njemu. Izgleda da je glava otišla, a tu ni frižider ne pomaže.
User avatar
madnessa
Posts: 1532
Joined: 13/08/2008 13:26

#10 Re: Hard disk - popravak

Post by madnessa »

Eshek wrote:
dnaxy wrote:hajd stavi HDD 4 sata u frizider i onda izvadi i ukljuci opet.imat ces jedno sat fore da skines podatke ;)
Kad ga upalim, cuje se zvuk necega kako skakuce u njemu. Izgleda da je glava otišla, a tu ni frižider ne pomaže.
pa vjerovatno glava da je otisla... ipak pokusaj spojit ga ata/sata-usb kablom na neki drugi racunar prije nego se odlucis na neke skupe popravke. mozda ne moze podici sistem, ali mozda se nekim segmentima moze pristupit. ipak, ne bih gajila prevelike nade... :(
dnaxy
Posts: 555
Joined: 28/01/2008 20:55

#11 Re: Hard disk - popravak

Post by dnaxy »

Eshek wrote:
dnaxy wrote:hajd stavi HDD 4 sata u frizider i onda izvadi i ukljuci opet.imat ces jedno sat fore da skines podatke ;)
Kad ga upalim, cuje se zvuk necega kako skakuce u njemu. Izgleda da je glava otišla, a tu ni frižider ne pomaže.
probaj haveru.u mene je pomoglo..isto je preskakalo...
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#12 Re: Hard disk - popravak

Post by atko »

To za frizider ... hajde za HDD u nekim slucajevima kad nastupi kvar uslijed pregrijavanja pa ohladis pa dobijes koju minutu vise dok se ne zagrije ... bar mozes neko utjesno objasnjenje da das sebi ... iako HDD koji je izlozen toplo-hladno uslovima vrlo brzo rikne...

Ali CD u frizider ... da nije zalosno bilo bi smijesno fakat :shock:

A za taj HDD potrazi na stranici proizvodjaca neki recovery tool ... mada ako je fizicki riknula glava i ako to skakuce ... neznam sta da ti kazem, desavali su se razni problemi sa HDD kod mojih jarana nekad smo uspjeli izvuci podatke nekad ne... nema nekog pravila
scott
Posts: 349
Joined: 04/01/2004 00:00

#13 Re: Hard disk - popravak

Post by scott »

imao sam isti problem sa externim hdd ali je poslije 30 minnuta ipak upalila tako da sam mogao sa EasyRecovery Profesional sve vratiti nazad.
scott
Posts: 349
Joined: 04/01/2004 00:00

#14 Re: Hard disk - popravak

Post by scott »

mani se toga sa friziderom :|
User avatar
fantom slobode
Posts: 9023
Joined: 07/09/2006 15:24

#15 Re: Hard disk - popravak

Post by fantom slobode »

atko wrote:To za frizider ... hajde za HDD u nekim slucajevima kad nastupi kvar uslijed pregrijavanja pa ohladis pa dobijes koju minutu vise dok se ne zagrije ... bar mozes neko utjesno objasnjenje da das sebi ... iako HDD koji je izlozen toplo-hladno uslovima vrlo brzo rikne...

Ali CD u frizider ... da nije zalosno bilo bi smijesno fakat :shock:

A za taj HDD potrazi na stranici proizvodjaca neki recovery tool ... mada ako je fizicki riknula glava i ako to skakuce ... neznam sta da ti kazem, desavali su se razni problemi sa HDD kod mojih jarana nekad smo uspjeli izvuci podatke nekad ne... nema nekog pravila
drzi ga onda stalno u frizideru, da ne bude toplo hladno, nego hladno- hladno...duze ce raditi, nece imati sansi da se tako brzo zagrije, eto ti jos makar 10 minuta...
User avatar
atko
Posts: 6054
Joined: 06/07/2006 14:51

#16 Re: Hard disk - popravak

Post by atko »

fantom slobode wrote:
atko wrote:To za frizider ... hajde za HDD u nekim slucajevima kad nastupi kvar uslijed pregrijavanja pa ohladis pa dobijes koju minutu vise dok se ne zagrije ... bar mozes neko utjesno objasnjenje da das sebi ... iako HDD koji je izlozen toplo-hladno uslovima vrlo brzo rikne...

Ali CD u frizider ... da nije zalosno bilo bi smijesno fakat :shock:

A za taj HDD potrazi na stranici proizvodjaca neki recovery tool ... mada ako je fizicki riknula glava i ako to skakuce ... neznam sta da ti kazem, desavali su se razni problemi sa HDD kod mojih jarana nekad smo uspjeli izvuci podatke nekad ne... nema nekog pravila
drzi ga onda stalno u frizideru, da ne bude toplo hladno, nego hladno- hladno...duze ce raditi, nece imati sansi da se tako brzo zagrije, eto ti jos makar 10 minuta...
A ako ga stavis u zamrzivac dobiojes jos 10 minuta gratis :lol:
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#17 Re: Hard disk - popravak

Post by burekodsira »

koliko se sjecam na stranici firme DRINEX bila je ponuda spasavanja podataka sa pokvarenih diskova, oni jedini imaju opremu u bih - tako sam procitao. eh sad mislim da im sajt nesto ne radi a imaju radnju u gorazdu a i koliko sam vidio u sarajevu. raspitaj se malo inace http://www.drinex.ba
dnaxy
Posts: 555
Joined: 28/01/2008 20:55

#18 Re: Hard disk - popravak

Post by dnaxy »

Sto svi kakite.svi pametni... ja kazem kako sam uspio da skinem podatke sa pokvarenog diska.on je svejedno gotov i bit je samo da se skinu podatci.mada ne interesuje me u sustini..moj radi :D
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#19 Re: Hard disk - popravak

Post by Neelix »

mislis da te nismo skuzili da radis u BIRI i prodajes frizidere :D :D :D
dnaxy
Posts: 555
Joined: 28/01/2008 20:55

#20 Re: Hard disk - popravak

Post by dnaxy »

:D :D :D :D

neelix, uozbilji se :D
Area_51
Posts: 962
Joined: 03/09/2007 00:09
Location: Rodjeni Sarajlija

#21 Re: Hard disk - popravak

Post by Area_51 »

kazi nam malo podataka, koji je disk, kapacitet, model, firmware.

mislim da nije glava otisla, jer je ona u laptopima uradjena tako da moza bas svasta izdrzat. tu je neki fizicki kvar, samo je pitanje sta je razvaljeno, mozda je kabl ispao, mozda se ploca slomila, mozda je neki chip otisao, mozda je konektor.

ako imas nekog od raje da kod tebe dodje da to otvori, pogleda i mozda proba hard disk prikopcati na drugi laptop, da vidimo sta je tamo. jos bolje ako se ima dijagnosticki uredjaj. ako je disk pukao, mislim da imas dobre zezancije, jer to sad povadit, pa putem specijalne opreme u clean room staviti u novi uredjaj, mislim na diskove iz njega, to je vec ozbiljan posao, pa se vade podatci i na kraju spasava, tvoj se baca u kantu a ti to dobijes za jedno oko 1.000 EUR. tako da vidi da probas sve sto mozes.
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#22 Re: Hard disk - popravak

Post by Eshek »

Area_51 wrote:kazi nam malo podataka, koji je disk, kapacitet, model, firmware.

mislim da nije glava otisla, jer je ona u laptopima uradjena tako da moza bas svasta izdrzat. tu je neki fizicki kvar, samo je pitanje sta je razvaljeno, mozda je kabl ispao, mozda se ploca slomila, mozda je neki chip otisao, mozda je konektor.

ako imas nekog od raje da kod tebe dodje da to otvori, pogleda i mozda proba hard disk prikopcati na drugi laptop, da vidimo sta je tamo. jos bolje ako se ima dijagnosticki uredjaj. ako je disk pukao, mislim da imas dobre zezancije, jer to sad povadit, pa putem specijalne opreme u clean room staviti u novi uredjaj, mislim na diskove iz njega, to je vec ozbiljan posao, pa se vade podatci i na kraju spasava, tvoj se baca u kantu a ti to dobijes za jedno oko 1.000 EUR. tako da vidi da probas sve sto mozes.
Fujitsu, 250 GB, Model MHY2250BH, Part # CA06889-B30900C1, SER # K413T7C2ECYN, Date: 2007-12-18, Firmware: 0080890B, PN 457671-001, CT: 29380013NVH80B, HP SPARE: 453775-001 & 7F0814

Ako glava nije otišla pri padu, sigurno je otišla kada sam ga otvorio (bRez klinruuma). Ploča nije u pitanju (imam jos jedan takav laptop sa hardom proizvedenim 2 dana poslije ovog i mijenjao sam elektroniku). Prikopčavao na drugi, ne ide. klik-klik-klik. Mislim da sam mu sad baš jeb'a majku :roll:
Naredne sedmice nosim u Zagreb, pa bum vidjel šta se može uraditi.
User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#23 Re: Hard disk - popravak

Post by bpsang »

Eshek wrote:Zdravos svima.

Hard disk mi je "preselio" sinoc, izgleda da ima fizičko oštećenje.

Treba mi info o serviseru u BIH, ili nekome ko mi može sačuvati podatke. Ima neko??
ne isplati ti se to popravljati evo pogledaj ovaj izbor i cijene

Image

http://www.ue.ba
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#24 Re: Hard disk - popravak

Post by Eshek »

100_KA wrote:
Eshek wrote:Zdravos svima.

Hard disk mi je "preselio" sinoc, izgleda da ima fizičko oštećenje.

Treba mi info o serviseru u BIH, ili nekome ko mi može sačuvati podatke. Ima neko??
ne isplati ti se to popravljati evo pogledaj ovaj izbor i cijene

Image

http://www.ue.ba
Nismo se razumjeli :D

Zanimaju me podaci, heb'o kompjuter :(
User avatar
mayab
Posts: 27223
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#25 Re: Hard disk - popravak

Post by mayab »

To ti radi Infolab iz Zagreba, samo "masno" košta, pa ti vidi jel to tako važno
http://www.infolab.hr
Post Reply