Hard disk - popravak

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

User avatar
Qler
Posts: 23625
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#26 Re: Hard disk - popravak

Post by Qler »

pegasuse, esheke :D ne procitah sve, ali jesi li to ti otvorio HDD? ako si ga rastavio, i vide se ploce, mos' ga hebat :D
User avatar
zgembo_sa
Posts: 2393
Joined: 10/03/2008 20:50

#27 Re: Hard disk - popravak

Post by zgembo_sa »

Mislim da je upravo to uradio, dakle halali podatke :)
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#28 Re: Hard disk - popravak

Post by Eshek »

Qler wrote:pegasuse, esheke :D ne procitah sve, ali jesi li to ti otvorio HDD? ako si ga rastavio, i vide se ploce, mos' ga hebat :D
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
mayab
Posts: 27245
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#29 Re: Hard disk - popravak

Post by mayab »

Da podignem temu iz hibernacije:
ima li informacija kakva je situacija sa spasavanjem podataka iz umrlih HDD-ova, pogotovo ima li iko u BiH da to radi i posto to ide!
Hvala :D
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#30 Re: Hard disk - popravak

Post by Walther »

mayab wrote:Da podignem temu iz hibernacije:
ima li informacija kakva je situacija sa spasavanjem podataka iz umrlih HDD-ova, pogotovo ima li iko u BiH da to radi i posto to ide!
Hvala :D
To ide svuda skupo... :wink: Zbog opreme, znanja, kliantele :)
Na Balkanu nema normalnog laba ta takve stvari tako da vecina servisa salje vani. Nasi salju u Italiju (ne zivim u BiH). Cca cijene:
360 KM za manji disk&manju gresku (u stilu izbrisane particije i slicno)
ili
1500 KM za malo veci disk i & vece greske (motor/glave/...)

za raid&co je doplata :D
User avatar
mayab
Posts: 27245
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#31 Re: Hard disk - popravak

Post by mayab »

U pitanju je ATA HDD 15 Gb, proizveden 2000.godine, spucala struja komp (daaavno je to bilo), ja sacuvao HDD, ne bi li nekada spasio dosta slika koje su tu ostale , a nebekapovane, e sad koliko bi to kostalo
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#32 Re: Hard disk - popravak

Post by Walther »

mayab wrote:U pitanju je ATA HDD 15 Gb, proizveden 2000.godine, spucala struja komp (daaavno je to bilo), ja sacuvao HDD, ne bi li nekada spasio dosta slika koje su tu ostale , a nebekapovane, e sad koliko bi to kostalo
lab. rad, u najboljem slucaju 120KM, u najgorem 720KM (cca)... ako nije hitno moze se nesto jeftnije (Italija) ali to nikad nece biti jeftin sport :wink:
hali18
Posts: 13
Joined: 18/12/2018 15:43

#33 Re: Hard disk - popravak

Post by hali18 »

Pozdrav svima!

Da provjerim među forumskim znalcima, da li se situacija iz 2008. i 2014. godine, kada se zadnji put govorilo o ovoj vrsti kvara, IMALO PROMIJENILA U SARAJEVU/BIH...

Naime, ispao mi je laptop na pod, u stanju hibernacije, nakon čega više nije komunicirao sa hard diskom (1TB wd10jpvx).
Čovjek koji mi je dijagnosticirao problem na laptopu je rekao da ne zna da iko u Sarajevu može popraviti takav kvar. Pretpostavka je ta da je disk otišao jer je motorić na disku radio pa je pad izazvao oscilacije zbog čega se moguće i oštetio, ili nešto slično... Ono što je evidentno jeste da kad se disk priključi na kompjuter, on pokušava da se okreće ali sluteći po zvuku nikako ne postiže tu brzinu okretanja...

Zanima me da li neko zna gdje se može, eventualno, popraviti takav kvar. Na prethodnim stranicama stoje prijedlozi da se disk šalje u Zagreb ili drugdje, što mi se iskreno ne radi, jer podaci na disku nisu pitanje života i smrti :) ali jeste vrijedan gotovo završen magistarski koji nemam bekapovan nigdje jer neko mora platiti danak amaterizmu, jel.

Hvala unaprijed svima koji iznesu bilo kakvu informaciju, pomoć ili mišljenje.

:sax:
User avatar
CPT
Posts: 6246
Joined: 16/05/2018 11:13

#34 Re: Hard disk - popravak

Post by CPT »

hali18 wrote: 19/11/2019 11:48 Pozdrav svima!

Da provjerim među forumskim znalcima, da li se situacija iz 2008. i 2014. godine, kada se zadnji put govorilo o ovoj vrsti kvara, IMALO PROMIJENILA U SARAJEVU/BIH...

Naime, ispao mi je laptop na pod, u stanju hibernacije, nakon čega više nije komunicirao sa hard diskom (1TB wd10jpvx).
Čovjek koji mi je dijagnosticirao problem na laptopu je rekao da ne zna da iko u Sarajevu može popraviti takav kvar. Pretpostavka je ta da je disk otišao jer je motorić na disku radio pa je pad izazvao oscilacije zbog čega se moguće i oštetio, ili nešto slično... Ono što je evidentno jeste da kad se disk priključi na kompjuter, on pokušava da se okreće ali sluteći po zvuku nikako ne postiže tu brzinu okretanja...

Zanima me da li neko zna gdje se može, eventualno, popraviti takav kvar. Na prethodnim stranicama stoje prijedlozi da se disk šalje u Zagreb ili drugdje, što mi se iskreno ne radi, jer podaci na disku nisu pitanje života i smrti :) ali jeste vrijedan gotovo završen magistarski koji nemam bekapovan nigdje jer neko mora platiti danak amaterizmu, jel.

Hvala unaprijed svima koji iznesu bilo kakvu informaciju, pomoć ili mišljenje.

:sax:
1. koliko ti stvari na tom disku? bar 400€? u suprotnom ga mozes u kantu odma
cable_stayed_bridge
Posts: 145
Joined: 03/09/2018 17:46

#35 Re: Hard disk - popravak

Post by cable_stayed_bridge »

Nakon zamjene tastature na laptopu, prilikom paljenja se javlja problem: "No bootable device - Please insert boot disk and press any key". U BIOS-u stoji pod HDD-SDD "none". Ne prepoznaje hard disk. Urađen je i "load setup defaults", međutim i dalje isto. Na laptopu je ranije bio instaliran Windows 7, backup rađen ne tako davno,tako da je većina podataka na njemu spašeno. Da li neko zna šta bi moglo biti i kako se može najlakše prevazići problem?
User avatar
Qler
Posts: 23625
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#36 Re: Hard disk - popravak

Post by Qler »

Krenes od najbezveznije stvari, vidi da se disk nije iskopcao.. pa onda dalje...
User avatar
phillie
Posts: 9368
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#37 Re: Hard disk - popravak

Post by phillie »

Jel jos uvijek dosta kosta spasavanje podataka sa HDD-a? Crko mi je laptop prije godinu, a na njemu ostale mi neke slike i slicne uspomene (mozda koji bitcoin hahahah), pa bih to da probam izvuci.
Mada pitanje je da li je hard disk uopste u funkciji, jer kad upalim laptop nema nikakvog zvuka, power dugme ne svjetli bas punim sjajem a na ekranu samo neke linije.... izvadio sam HDD i kad sam ponovo upalio laptop, ista situacija, pa kontam da je rikavela HDD.
apokalipso2
Posts: 87
Joined: 07/05/2019 09:56

#38 Re: Hard disk - popravak

Post by apokalipso2 »

Prvo probaj HDD spojiti u računar da vidiš je li ispravan.
User avatar
liaar
Posts: 3787
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#39 Re: Hard disk - popravak

Post by liaar »

phillie wrote: 22/02/2022 16:33 Jel jos uvijek dosta kosta spasavanje podataka sa HDD-a? Crko mi je laptop prije godinu, a na njemu ostale mi neke slike i slicne uspomene (mozda koji bitcoin hahahah), pa bih to da probam izvuci.
Mada pitanje je da li je hard disk uopste u funkciji, jer kad upalim laptop nema nikakvog zvuka, power dugme ne svjetli bas punim sjajem a na ekranu samo neke linije.... izvadio sam HDD i kad sam ponovo upalio laptop, ista situacija, pa kontam da je rikavela HDD.
Probati prvo sa eksternim dockom za HDD, spojiti na drugi PC pa provjeriti.

A čupanje podataka je i dalje papreno skupo.
User avatar
phillie
Posts: 9368
Joined: 01/05/2008 15:32
Location: vrijeme, prostor - zdra'o

#40 Re: Hard disk - popravak

Post by phillie »

Nabavio sam od kolege kabl pa cu probati u toku dana.

Hvala u svakom slucaju.

Edit: Prikopcao, prepoznao ga PC, prebacio materijal...odoh sad na pive sto sam ustedio od servisa :D
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6466
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#41 Re: Hard disk - popravak

Post by Daryl Dixon »

Crko mi laptop, kontam da je hd navjerovatnije. Ko radi dobro u Sarajevu da ga odnesem na popravak?
caseytron
Posts: 2092
Joined: 01/06/2016 16:42

#42 Re: Hard disk - popravak

Post by caseytron »

Daryl Dixon wrote: 20/08/2022 17:38 Crko mi laptop, kontam da je hd navjerovatnije. Ko radi dobro u Sarajevu da ga odnesem na popravak?
Da HDD pravis? Jarane uzmi za 60-70 KM SSD i uzivaj u carima vec stare tehnologije
User avatar
Sanjarko
Posts: 23392
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#43 Re: Hard disk - popravak

Post by Sanjarko »

Dižem temu, u pitanju je SSD disk. Sad šta me zanima. Može li se disk vratiti u prethodno stanje ako je podijeljen na ono C, H itd partitisions kako se to već kaže. Partitipacije kako već.

Zjbo sam disk s igrama. Snimio direktno na SSD. Jer mi portovi USB nisu na ruku radi džojstika i imam samo 2 porta.

Vidio video na YouTubeu da se to može prepraviti i obrisati pa me zanima jesam li disk sjbo ili nisam?

Radi on, kompjuter radi isto tako, samo podijelio se disk.

Duduk sam totalni šta se tiče kompjutera i tehnike, znam nešto ali malo je to, još sam samouk, nama u školi nisu ni dali upaliti kompjutere, a poslije nismo ih ni imali, a ja relativno nedavno dobi kompjuter i internet, nismo imali para da priuštimo to meni.

Igrao dosad preko emulatora Android igrice, ali mi nakon toliko godina postalo monotono, a ne dosadno.

Ovo su retro igre za Playstation. Preko emulatora za Playstation sam ih pokrenuo.

A sad što nisam game konzolu neku kupio, Plejku ili neku drugu, zbog prostora, mal nam stan, ni desktop kompjuter nisam zbog toga nikad mogao nabaviti.
User avatar
Filter
Posts: 8071
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#44 Re: Hard disk - popravak

Post by Filter »

Sanjarko wrote: 03/04/2024 12:07 Dižem temu, u pitanju je SSD disk. Sad šta me zanima. Može li se disk vratiti u prethodno stanje ako je podijeljen na ono C, H itd partitisions kako se to već kaže. Partitipacije kako već.

Zjbo sam disk s igrama. Snimio direktno na SSD. Jer mi portovi USB nisu na ruku radi džojstika i imam samo 2 porta.

Vidio video na YouTubeu da se to može prepraviti i obrisati pa me zanima jesam li disk sjbo ili nisam?

Radi on, kompjuter radi isto tako, samo podijelio se disk.

Duduk sam totalni šta se tiče kompjutera i tehnike, znam nešto ali malo je to, još sam samouk, nama u školi nisu ni dali upaliti kompjutere, a poslije nismo ih ni imali, a ja relativno nedavno dobi kompjuter i internet, nismo imali para da priuštimo to meni.

Igrao dosad preko emulatora Android igrice, ali mi nakon toliko godina postalo monotono, a ne dosadno.

Ovo su retro igre za Playstation. Preko emulatora za Playstation sam ih pokrenuo.

A sad što nisam game konzolu neku kupio, Plejku ili neku drugu, zbog prostora, mal nam stan, ni desktop kompjuter nisam zbog toga nikad mogao nabaviti.
gdje si gledao koliko imas particija i kakvih?

particije su normalne na disku. windows prilikom instalacije napravi particije za sta mu trebaju. ako si mounto neku igru/software i ona se moze prijaviti kao zaseban disk ali nije.

radi ti sve ok, ne diraj nista. ako fali prostora, obrisi nesta staro
User avatar
Sanjarko
Posts: 23392
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#45 Re: Hard disk - popravak

Post by Sanjarko »

Filter wrote: 03/04/2024 12:51
Sanjarko wrote: 03/04/2024 12:07 Dižem temu, u pitanju je SSD disk. Sad šta me zanima. Može li se disk vratiti u prethodno stanje ako je podijeljen na ono C, H itd partitisions kako se to već kaže. Partitipacije kako već.

Zjbo sam disk s igrama. Snimio direktno na SSD. Jer mi portovi USB nisu na ruku radi džojstika i imam samo 2 porta.

Vidio video na YouTubeu da se to može prepraviti i obrisati pa me zanima jesam li disk sjbo ili nisam?

Radi on, kompjuter radi isto tako, samo podijelio se disk.

Duduk sam totalni šta se tiče kompjutera i tehnike, znam nešto ali malo je to, još sam samouk, nama u školi nisu ni dali upaliti kompjutere, a poslije nismo ih ni imali, a ja relativno nedavno dobi kompjuter i internet, nismo imali para da priuštimo to meni.

Igrao dosad preko emulatora Android igrice, ali mi nakon toliko godina postalo monotono, a ne dosadno.

Ovo su retro igre za Playstation. Preko emulatora za Playstation sam ih pokrenuo.

A sad što nisam game konzolu neku kupio, Plejku ili neku drugu, zbog prostora, mal nam stan, ni desktop kompjuter nisam zbog toga nikad mogao nabaviti.
gdje si gledao koliko imas particija i kakvih?

particije su normalne na disku. windows prilikom instalacije napravi particije za sta mu trebaju. ako si mounto neku igru/software i ona se moze prijaviti kao zaseban disk ali nije.

radi ti sve ok, ne diraj nista. ako fali prostora, obrisi nesta staro
Ma ima prostora, nego s njih nemoguće obrisati igrice i sl.

Jer piše da su CD/DVD kako već diskovi.
User avatar
Filter
Posts: 8071
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#46 Re: Hard disk - popravak

Post by Filter »

Sanjarko wrote: 03/04/2024 12:57
Ma ima prostora, nego s njih nemoguće obrisati igrice i sl.

Jer piše da su CD/DVD kako već diskovi.
mozes li snipp ili screenshot staviti?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23392
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#47 Re: Hard disk - popravak

Post by Sanjarko »

Filter wrote: 03/04/2024 13:00
Sanjarko wrote: 03/04/2024 12:57
Ma ima prostora, nego s njih nemoguće obrisati igrice i sl.

Jer piše da su CD/DVD kako već diskovi.
mozes li snipp ili screenshot staviti?
Mogu ali ne sad, nisam na laptopu, na mobitelu sam.
User avatar
Filter
Posts: 8071
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#48 Re: Hard disk - popravak

Post by Filter »

Sanjarko wrote: 03/04/2024 13:01
Mogu ali ne sad, nisam na laptopu, na mobitelu sam.
ok. ali bezze se sekiras.
kazes da sve radi, ne barci
User avatar
Sanjarko
Posts: 23392
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#49 Re: Hard disk - popravak

Post by Sanjarko »

Image

Evo screenshota, ima jos neki disk E s jos jednom starom menadzer igrom, kako sam odzipovao file sa igrama itd, ono se ovako snimilo, a nemam ovih USB portova, 2 samo i samo su na jednoj strani, a jbnica tu ukljucujem dzojstik.

Nesto sam izgleda dobro zjbao.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23392
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#50 Re: Hard disk - popravak

Post by Sanjarko »

Filter wrote: 03/04/2024 13:14
Sanjarko wrote: 03/04/2024 13:01
Mogu ali ne sad, nisam na laptopu, na mobitelu sam.
ok. ali bezze se sekiras.
kazes da sve radi, ne barci
Ma necu, ali ipak me srkleti, ne sikira, nego srkleti. Imam jos preko 200 GB memorije. Stani pani SSD se valjda da zamjeniti. Mislim da je u ovog laptopa sve skoro na sarafe. Moze se zamjeniti itd, ali nisam siguran 100%.
Post Reply