Handzar divizija

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply

Handzar je?

Zlocinci
203
49%
Nemam stav
80
19%
Pozitivci
128
31%
 
Total votes: 411

Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#1751 Re: Handzar divizija

Post by Piaty »

Spiritbreaker je u pravu. Pa nije niko dzaba bjezao Britancima. Sta se uopce ima o tome govoriti danas? Zivimo u Europi, demokratiji i 21 stoljecu.

Ne slazem se sa jankom ali samo u slucaju amnestije tj kada kaze "znali su sta ih ceka ako odbiju amnestiju".
To je o.k, naravno da su znali. Ali bolje pitanje bi bilo ovakvo: da li su znali sta ih ceka i da su prihvatili da se predaju? Odgovor je - naravno da nisu. Ko moze u tim okolnostima nekom vjerovati na rijec. Mozemo mi sad govoriti da su se zeznuli ali kada je sve proslo. Pitanje je kako bi iko postupio u TOM TRENUTKU i da li je samo necija rijec bila dovoljan garant?
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1752 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Piaty wrote: 08/09/2021 15:16 Spiritbreaker je u pravu. Pa nije niko dzaba bjezao Britancima. Sta se uopce ima o tome govoriti danas? Zivimo u Europi, demokratiji i 21 stoljecu.

Ne slazem se sa jankom ali samo u slucaju amnestije tj kada kaze "znali su sta ih ceka ako odbiju amnestiju".
To je o.k, naravno da su znali. Ali bolje pitanje bi bilo ovakvo: da li su znali sta ih ceka i da su prihvatili da se predaju? Odgovor je - naravno da nisu. Ko moze u tim okolnostima nekom vjerovati na rijec. Mozemo mi sad govoriti da su se zeznuli ali kada je sve proslo. Pitanje je kako bi iko postupio u TOM TRENUTKU i da li je samo necija rijec bila dovoljan garant?
Dobro, da li je tebi poznato da je većina dezertera iz Handžar divizije prešla u partizanske redove i tako izbjegli sudjenje. Mnogo je takvih bilo i medju četnicima. Većina osudjenih iz Handžar divizije su bili oni koji su se predali Englezima, pa ih ovi predali jugoslovenskim vlastima. Puno sam intervjuisanih naših ljudi pitao kako su dospjeli u zatvor, a većina je rekla da su iz logora Rimini prebacivani u Jugoslaviju
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#1753 Re: Handzar divizija

Post by Piaty »

janko_007 wrote: 08/09/2021 16:06
Piaty wrote: 08/09/2021 15:16 Spiritbreaker je u pravu. Pa nije niko dzaba bjezao Britancima. Sta se uopce ima o tome govoriti danas? Zivimo u Europi, demokratiji i 21 stoljecu.

Ne slazem se sa jankom ali samo u slucaju amnestije tj kada kaze "znali su sta ih ceka ako odbiju amnestiju".
To je o.k, naravno da su znali. Ali bolje pitanje bi bilo ovakvo: da li su znali sta ih ceka i da su prihvatili da se predaju? Odgovor je - naravno da nisu. Ko moze u tim okolnostima nekom vjerovati na rijec. Mozemo mi sad govoriti da su se zeznuli ali kada je sve proslo. Pitanje je kako bi iko postupio u TOM TRENUTKU i da li je samo necija rijec bila dovoljan garant?
Dobro, da li je tebi poznato da je većina dezertera iz Handžar divizije prešla u partizanske redove i tako izbjegli sudjenje. Mnogo je takvih bilo i medju četnicima. Većina osudjenih iz Handžar divizije su bili oni koji su se predali Englezima, pa ih ovi predali jugoslovenskim vlastima. Puno sam intervjuisanih naših ljudi pitao kako su dospjeli u zatvor, a većina je rekla da su iz logora Rimini prebacivani u Jugoslaviju
Ma poznato mi je ali (ponavljam) KADA JE VEC SVE PROSLO I KADA JE SVE, SAMIM TIM, postalo znano. Kamo srece da su i drugi to uradili na vrijeme.
Samo ti velim, TI DRUGI su samo mogli VJEROVATI NA RIJEC da ce sve sa njima biti u redu kada stupe u redove nove vojske i apsolutno nikakvog drugog garanta nisu imali. Ispostavilo se da su bili u krivu.

Cetnici su bili mnogo sigurniji po tom pitanju.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1754 Re: Handzar divizija

Post by Škobo Habu »

Tvrtko II Kotromanić wrote: 09/09/2021 10:18 lokalni balticki odredi (kasnije balticki SSovci) su pobili dobar dio baltickih jevreja ako i ne i najveci dio, haman bez njemacke pomoci
Offtopic je, ali je za mene bio šok kada sam otkrio koji je nivo antisemitizma bio prisutan u baltičkim zemljama.

samo jedan od primjera:

https://encyclopedia.ushmm.org/content/ ... e-in-kovno

https://en.wikipedia.org/wiki/Kaunas_pogrom
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4780
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#1755 Re: Handzar divizija

Post by Tvrtko II Kotromanić »

Škobo Habu wrote: 09/09/2021 11:30
Tvrtko II Kotromanić wrote: 09/09/2021 10:18 lokalni balticki odredi (kasnije balticki SSovci) su pobili dobar dio baltickih jevreja ako i ne i najveci dio, haman bez njemacke pomoci
Offtopic je, ali je za mene bio šok kada sam otkrio koji je nivo antisemitizma bio prisutan u baltičkim zemljama.

samo jedan od primjera:

https://encyclopedia.ushmm.org/content/ ... e-in-kovno

https://en.wikipedia.org/wiki/Kaunas_pogrom
ogroman nivo antisemitizma koji je inace bio prisutan u tom "Pale of settlement" a plus sovjetsku okupaciju baltickih drzava 1939-1941 su lokalci "iskoristili" da se taj antisemitizam jos vise pojaca s obzirom da su, standardno, jevreji bili smatrani sovjetskim agentima
User avatar
Spiritbreaker
Posts: 1503
Joined: 24/06/2020 14:41

#1756 Re: Handzar divizija

Post by Spiritbreaker »

Pogromi su redovna pojva ana istoku Evrope od kako postoji svijet. Ne vole ni dan danas jevreje tamo. Sustina je da su egzekucije primjerice u Latviji obavljale policijske SS jedinice kao sto je bila Jekelnova formacija, a ne Waffen SS kao borbena jedinica.
Ne znam cemu potreba da se Waffen SS jedinice prikazu kao koljaci civila, a nisu to bile, vec elitne borbene jedinice.
I dosta offtopica.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1757 Re: Handzar divizija

Post by Škobo Habu »

Spiritbreaker wrote: 09/09/2021 12:54 Pogromi su redovna pojva ana istoku Evrope od kako postoji svijet. Ne vole ni dan danas jevreje tamo. Sustina je da su egzekucije primjerice u Latviji obavljale policijske SS jedinice kao sto je bila Jekelnova formacija, a ne Waffen SS kao borbena jedinica.
Ne znam cemu potreba da se Waffen SS jedinice prikazu kao koljaci civila, a nisu to bile, vec elitne borbene jedinice.
I dosta offtopica.
Kad smo kod "konačnog riješenja" na prostoru Istočne Evrope i Baltika, suština je u tome da se nacisti nisu morali truditi oko raspirivanja anti-semtizma, jer je već bio dovoljno rasprostranjen - i kroz religiju, ali i kroz sam anti-komunizam, odnosno komunizam kao jevrejsku zavjeru.

Ono što nije offtopic, jeste način i nivo divljaštva koji je vezan za masakre jevrejskog stanovništva. Po nekim tvrdnjama, recimo, pogrom u Kanausu je započeo i prije dolaska Njemaca. U progromima je učestovalo civilno stanovništvo, bez obzira na godine. Od ubijanja i ponižavanja Jevreja se pravio javni spektakl kao da je u pitanju Srednji Vijek, a ne 20. stoljeće.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50323
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1758 Re: Handzar divizija

Post by Bloo »

:)
Idemo dalje.
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#1759 Re: Handzar divizija

Post by geralt »

Spiritbreaker wrote: 09/09/2021 12:54 Pogromi su redovna pojva ana istoku Evrope od kako postoji svijet. Ne vole ni dan danas jevreje tamo. Sustina je da su egzekucije primjerice u Latviji obavljale policijske SS jedinice kao sto je bila Jekelnova formacija, a ne Waffen SS kao borbena jedinica.
Ne znam cemu potreba da se Waffen SS jedinice prikazu kao koljaci civila, a nisu to bile, vec elitne borbene jedinice.
I dosta offtopica.
7. SS Princ Eugen nije bila koljacka jedinica? Dirlewanger brigada nije bila koljacka jedinica?
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#1760 Re: Handzar divizija

Post by Emiremir33 »

geralt wrote: 09/09/2021 20:18
Spiritbreaker wrote: 09/09/2021 12:54 Pogromi su redovna pojva ana istoku Evrope od kako postoji svijet. Ne vole ni dan danas jevreje tamo. Sustina je da su egzekucije primjerice u Latviji obavljale policijske SS jedinice kao sto je bila Jekelnova formacija, a ne Waffen SS kao borbena jedinica.
Ne znam cemu potreba da se Waffen SS jedinice prikazu kao koljaci civila, a nisu to bile, vec elitne borbene jedinice.
I dosta offtopica.
7. SS Princ Eugen nije bila koljacka jedinica? Dirlewanger brigada nije bila koljacka jedinica?
Pa 7 SS najveće zločine napravila u Jugoslaviji Folksdojčer divizija
User avatar
geralt
Posts: 5146
Joined: 14/09/2017 12:45

#1761 Re: Handzar divizija

Post by geralt »

"Princ Eugen" je toliko ozloglasena formacija da je cak i SDA-ov Stav objavio clanak o bosnjackim selima koje je ta "elitna borbena jedinica" poklala do zadnje zene i djeteta. Da se podsjetimo:
Spisak strijeljane bošnjačke djece u Košutici 12. jula 1943. godine

Begović, (Nezir i Hasa) Hasnija, 12 godina
Begović, (Nezir i Hasa) Adila, 8 godina
Begović, (Nezir i Hasa) Ibro, 1 godina
Begović, (Mujo i Mejra) Muniba, 13 godina
Begović, (Mujo i Mejra) Biba, 11 godina
Begović, (Mujo i Mejra) Fatima, 9 godina
Begović, (Mujo i Mejra) Reuf, 6 godina
Begović, (Salke) Biba, 15 godina
Begović, (Osman) Melča, 11 godina
Hodžić, (Ejub i Devla) Hamdo, 9 godina
Hodžić, (Ejub i Devla) Hilmo, 6 godina
Hodžić, (Ejub i Devla) Fatima, 2 godine
Hodžić, (Idriz i Temima) Husein, 10 godina
Hodžić, (Ejub i Devla) Ramiz, 2 godine
Hodžić, (Ejub i Devla) Zejneba, 15 godina
Hodžić, (Ejub i Devla) Nafija, 4 godine
Hodžić, (Mehmed i Pemba) Salko, 14 godina
Hodžić, (Adem) Mila, 13 godina
Hodžić, (Adem) Zejna, 8 godina
Hodžić, (Osman i Melča) Memiš, 13 godina
Hodžić, (Osman i Melča) Vasvija, 8 godina
Hodžić, (Osman i Melča) Šemsa, 6 godina
Hodžić, (Osman i Melča) Diša, 4 godine
Hodžić, Naza, 16 godina
Hodžić, Ibro, 15 godina
Hodžić, (Nail i Vasva) Naila, 5 godina
Hodžić, (Nail i Vasva) kćer stara samo 1 dan
Hodžić, (Ragib) Sabaheta, 2 godine
Husejnović, (Mujo i Hata) Hamdija, 17 godina
Husejnović, (Mujo i Hata) Fehim, 7 godina
Husejnović, (Mujo i Hata) Osman, 2 godine
Husejnović, (Mujo i Hata) Aiša, 13 godina
Husejnović, (Zejnil i Ćamila) Fazila, 7 godina
Husejnović, (Zejnil i Ćamila) Akif, 4 godine
Husejnović, (Zejnil i Ćamila) Nezira, 2 godine
Kavazović, (Rušid i Mejra) Mila, 9 godina
Kavazović, (Rušid i Mejra) Fata, 4 godine
Ramić, (Memiš i Džehva) Mešan, 17 godina
Ramić, (Memiš i Džehva) Mehmed, 13 godina
Ramić, (Memiš i Džehva) Muradif, 11 godina[13]

Spisak pobijene bošnjačke djece u Orašju kod Stoca 12. jula 1943. godine

Palata, (Huse) Hamid, 3 godine
Palata, (Ibre) Ekrem, 2 godine
Palata, (Salke) Šaćira, 11 godina
Palata, (Omera) Hasan, 16 godina
Palata, (Omera) Dervo, 3 godine
Palata, (Omera) Ramiza, 4 godine
Džoklo, (Alije) Đulsa, 7 godina
Džoklo, (Alije) Šemsa, 4 godine
Džoklo, (Alije) Muhiba, nekoliko mjeseci
Džoklo, (Hasana) Zineta, 6 godina
Džoklo, (Hasana) Velija, 3 godine
Džoklo, (Hasana) Habiba, 1 godina
Džoklo, (Muhameda) Avdo, 5 godina
Džoklo, (Ibre) Šućrija, 6 godina
Džoklo, (Ibre) Šefika, nekoliko mjesci
Džoklo, (Mehe) Abdurahman, 6 godina
Džoklo, (Avde) Hamid, 12 godina
Bucman, (Mehe) Ibro, 17 godina
Bucman, (Mehe) Zejna, 14 godina
Bucman, (Mehe) Hasan, 4 godine
Pehlić, (Muje) Đulsa, 6 godina
Pehlić, (Hadže) Šerif, nekoliko mjeseci
Bjelovac, (Muje) Omer, 12 godina
Obradović, (Pante) Marijan, 10 godina
O tome sta su radili po Srbiji, Hrvatskoj, Crnoj Gori, kao i medju ostalim bh narodima necemo, prekratka bi bila ova tema.

Ali dzaba, opet se javljaju oni koji bi da brane "cast" Waffen SS-a.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#1762 Re: Handzar divizija

Post by Emiremir33 »

geralt wrote: 09/09/2021 22:09 "Princ Eugen" je toliko ozloglasena formacija da je cak i SDA-ov Stav objavio clanak o bosnjackim selima koje je ta "elitna borbena jedinica" poklala do zadnje zene i djeteta. Da se podsjetimo:
Spisak strijeljane bošnjačke djece u Košutici 12. jula 1943. godine

Begović, (Nezir i Hasa) Hasnija, 12 godina
Begović, (Nezir i Hasa) Adila, 8 godina
Begović, (Nezir i Hasa) Ibro, 1 godina
Begović, (Mujo i Mejra) Muniba, 13 godina
Begović, (Mujo i Mejra) Biba, 11 godina
Begović, (Mujo i Mejra) Fatima, 9 godina
Begović, (Mujo i Mejra) Reuf, 6 godina
Begović, (Salke) Biba, 15 godina
Begović, (Osman) Melča, 11 godina
Hodžić, (Ejub i Devla) Hamdo, 9 godina
Hodžić, (Ejub i Devla) Hilmo, 6 godina
Hodžić, (Ejub i Devla) Fatima, 2 godine
Hodžić, (Idriz i Temima) Husein, 10 godina
Hodžić, (Ejub i Devla) Ramiz, 2 godine
Hodžić, (Ejub i Devla) Zejneba, 15 godina
Hodžić, (Ejub i Devla) Nafija, 4 godine
Hodžić, (Mehmed i Pemba) Salko, 14 godina
Hodžić, (Adem) Mila, 13 godina
Hodžić, (Adem) Zejna, 8 godina
Hodžić, (Osman i Melča) Memiš, 13 godina
Hodžić, (Osman i Melča) Vasvija, 8 godina
Hodžić, (Osman i Melča) Šemsa, 6 godina
Hodžić, (Osman i Melča) Diša, 4 godine
Hodžić, Naza, 16 godina
Hodžić, Ibro, 15 godina
Hodžić, (Nail i Vasva) Naila, 5 godina
Hodžić, (Nail i Vasva) kćer stara samo 1 dan
Hodžić, (Ragib) Sabaheta, 2 godine
Husejnović, (Mujo i Hata) Hamdija, 17 godina
Husejnović, (Mujo i Hata) Fehim, 7 godina
Husejnović, (Mujo i Hata) Osman, 2 godine
Husejnović, (Mujo i Hata) Aiša, 13 godina
Husejnović, (Zejnil i Ćamila) Fazila, 7 godina
Husejnović, (Zejnil i Ćamila) Akif, 4 godine
Husejnović, (Zejnil i Ćamila) Nezira, 2 godine
Kavazović, (Rušid i Mejra) Mila, 9 godina
Kavazović, (Rušid i Mejra) Fata, 4 godine
Ramić, (Memiš i Džehva) Mešan, 17 godina
Ramić, (Memiš i Džehva) Mehmed, 13 godina
Ramić, (Memiš i Džehva) Muradif, 11 godina[13]

Spisak pobijene bošnjačke djece u Orašju kod Stoca 12. jula 1943. godine

Palata, (Huse) Hamid, 3 godine
Palata, (Ibre) Ekrem, 2 godine
Palata, (Salke) Šaćira, 11 godina
Palata, (Omera) Hasan, 16 godina
Palata, (Omera) Dervo, 3 godine
Palata, (Omera) Ramiza, 4 godine
Džoklo, (Alije) Đulsa, 7 godina
Džoklo, (Alije) Šemsa, 4 godine
Džoklo, (Alije) Muhiba, nekoliko mjeseci
Džoklo, (Hasana) Zineta, 6 godina
Džoklo, (Hasana) Velija, 3 godine
Džoklo, (Hasana) Habiba, 1 godina
Džoklo, (Muhameda) Avdo, 5 godina
Džoklo, (Ibre) Šućrija, 6 godina
Džoklo, (Ibre) Šefika, nekoliko mjesci
Džoklo, (Mehe) Abdurahman, 6 godina
Džoklo, (Avde) Hamid, 12 godina
Bucman, (Mehe) Ibro, 17 godina
Bucman, (Mehe) Zejna, 14 godina
Bucman, (Mehe) Hasan, 4 godine
Pehlić, (Muje) Đulsa, 6 godina
Pehlić, (Hadže) Šerif, nekoliko mjeseci
Bjelovac, (Muje) Omer, 12 godina
Obradović, (Pante) Marijan, 10 godina
O tome sta su radili po Srbiji, Hrvatskoj, Crnoj Gori, kao i medju ostalim bh narodima necemo, prekratka bi bila ova tema.

Ali dzaba, opet se javljaju oni koji bi da brane "cast" Waffen SS-a.
Brane s tim i Hajnriha Himlera on je sve to ustrojio ..
User avatar
tovarish
Posts: 3500
Joined: 26/05/2008 23:57

#1763 Re: Handzar divizija

Post by tovarish »

Emiremir33 wrote: 09/09/2021 22:33
geralt wrote: 09/09/2021 22:09 "Princ Eugen" je toliko ozloglasena formacija da je cak i SDA-ov Stav objavio clanak o bosnjackim selima koje je ta "elitna borbena jedinica" poklala do zadnje zene i djeteta. Da se podsjetimo:


O tome sta su radili po Srbiji, Hrvatskoj, Crnoj Gori, kao i medju ostalim bh narodima necemo, prekratka bi bila ova tema.

Ali dzaba, opet se javljaju oni koji bi da brane "cast" Waffen SS-a.
Brane s tim i Hajnriha Himlera on je sve to ustrojio ..
Sve su to Skakini borci protiv antifašizma.
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1764 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Bio sam napisao jedan post o sastavu 7.SS "Prinz Eugen", te o njihovim zlocinima sirom bivse Jugoslavije. Sreca pa su ih poslali na bugarsku granicu i da ih Rusi do nogu potuku. Sreca je i to da je gotovo cijeli sastav zarobljen od strane Nop-a i da je vecina odgovarala pred domacim sudovima(kakvi god da su), jer su njihovi zlocini zasjenili gotovo sve zlocine nad civilnim stanovnistvom od svih njemacki postrojbi. Ne mogu ni zamisliti da neko osjeca simpatiju prema ovim zlocincima. Zasto su bili toliko odani ideji nacionalsocijalizma je drugo pitanje iako se radi iskljucivo o ljudima(Folksdojcerima) sa nasih prostora. Medjutim , da zakljucim ovaj offtopic. Mozda nije losa ideja da neko otvori temu 7.SS Divizija "Prinz Eugen".
Htio bih reci sledece. Danas je tema Handzar divizija bila zakljucana. Tema koja je u zadnje vrijeme i najcesce komentarisana. Zakljucali su je sami ucesnici foruma, koji su na offtopicu, tj na temama kao sto su balticke SS divizije ili sta vec znam , poceli da koriste kocijaski vokabular, neprimjeren ni na jednom forumu, pa je bilo i za ocekivati da ce moderator zakljucati temu. Molio bih vas da, zbog drugih ucesnika to vise ne radite. I sam sam ucesnik i cesto komentarisem na ovu temu i zaista mi nije bilo svejedno sto je tema bila zakljucana. Vidim takodje da na ovom forumu ima i onih kojima su ideje nacionalsocijalizma veoma bliske, pa bi ih ovim putem zamolio da te svoje izljeve simpatija zadrze za sebe. I to iz vise razloga.
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#1765 Re: Handzar divizija

Post by Piaty »

Janko, drago mi je da si opet tu.

I ja cu jos jedanput. 7 SS Prinz Eugen su dokazani zlocini i to cak i nad bosnjackim civilima. Koliko je meni poznat zlocin iz okoline Srebrenice je vjerovatno taj koji i geralt spominje (selo Kosutnica).
Spiritcrusher, bio on povijesnicar, povijesni revizionist ili apologeta n-s-a, ne znam nit me zanima, je uvjeren da brdske jedinice nisu imale dodira sa civilima. Imale se i to se da provjeriti.
Isto kao sto korisnik (ne mogu se vracati da vidim nadimak) lupa o zlocinima estonskih jedinica iz filma 1944 kojima je, sudeci po filmu, pucala ona stvar za Rusijom i Njemackom. U datom momentu su uzeli ucesce kao pripadnici SS-a. Slicno je sa krimskim Tatarima. Poenta je sasvim drugacija. Ionako se, ponavljam, radi o Baltiku.

Janko, ima li novih momenata vezanih za knjigu?
User avatar
Spiritbreaker
Posts: 1503
Joined: 24/06/2020 14:41

#1766 Re: Handzar divizija

Post by Spiritbreaker »

Piaty wrote: 10/09/2021 10:22 Janko, drago mi je da si opet tu.

I ja cu jos jedanput. 7 SS Prinz Eugen su dokazani zlocini i to cak i nad bosnjackim civilima. Koliko je meni poznat zlocin iz okoline Srebrenice je vjerovatno taj koji i geralt spominje (selo Kosutnica).
Spiritcrusher, bio on povijesnicar, povijesni revizionist ili apologeta n-s-a, ne znam nit me zanima, je uvjeren da brdske jedinice nisu imale dodira sa civilima. Imale se i to se da provjeriti.
Isto kao sto korisnik (ne mogu se vracati da vidim nadimak) lupa o zlocinima estonskih jedinica iz filma 1944 kojima je, sudeci po filmu, pucala ona stvar za Rusijom i Njemackom. U datom momentu su uzeli ucesce kao pripadnici SS-a. Slicno je sa krimskim Tatarima. Poenta je sasvim drugacija. Ionako se, ponavljam, radi o Baltiku.

Janko, ima li novih momenata vezanih za knjigu?
Prvo i osnovno, jer valjda se referises na mene, to mi nije nick, al hajde. Drugo, ne znam kako smo od Estonaca dosli do 7. SS Prinz Eugen? Nisam uopste spominjao brdske jedinice, vec Waffen SS u globalu, i smislu egzekucije civila i to nasumicno, bez naredbi, i da su to sluzile. Napisao sam ja davno za taj zločin kod Stoca, na relevantnim mjestima, sto niko i ne negira, ovdje je bilo rijec o jevrejima na Baltiku. Vrlo je bitno znati razlikovati cilj i ulogu Waffen SS-a, od SS- und Polizeiführer jedinica, jer se 13. SS stavljalo na teret da su kod Kuzmina, mucili i zlostavljali, i odvodili civile, sto nema blage veze sa realnoscu, sto je potvrdio i Sulejmanpašić na kojeg sam se referisao više puta.
Policijske jedinice u okviru SS-a. gore pomenuta, je pod svojom komandom imala Orpo, Gestapo, SS-TV, i SD. Samim time se da lahko zakljuciti na snovu jedinica i grupa koje su im bile potcinjene, koje su im i ovlasti bile.
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1767 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Piaty wrote: 10/09/2021 10:22
Janko, ima li novih momenata vezanih za knjigu?
Trenutno sam u Njemackoj zbog zdravstvenih problema. Kad se vratim, a to ce biti uskoro, nastavicu gdje sam stao. Pozzz
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1768 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Spiritbreaker wrote: 10/09/2021 11:02

Prvo i osnovno, jer valjda se referises na mene, to mi nije nick, al hajde. Drugo, ne znam kako smo od Estonaca dosli do 7. SS Prinz Eugen? Nisam uopste spominjao brdske jedinice, vec Waffen SS u globalu, i smislu egzekucije civila i to nasumicno, bez naredbi, i da su to sluzile. Napisao sam ja davno za taj zločin kod Stoca, na relevantnim mjestima, sto niko i ne negira, ovdje je bilo rijec o jevrejima na Baltiku. Vrlo je bitno znati razlikovati cilj i ulogu Waffen SS-a, od SS- und Polizeiführer jedinica, jer se 13. SS stavljalo na teret da su kod Kuzmina, mucili i zlostavljali, i odvodili civile, sto nema blage veze sa realnoscu, sto je potvrdio i Sulejmanpašić na kojeg sam se referisao više puta.
Policijske jedinice u okviru SS-a. gore pomenuta, je pod svojom komandom imala Orpo, Gestapo, SS-TV, i SD. Samim time se da lahko zakljuciti na snovu jedinica i grupa koje su im bile potcinjene, koje su im i ovlasti bile.
Spiritbreaker, ne znam jeli ti to uzivas igrati rolu, sam protiv svih ili ti proradi sujeta zbog necega. To sto ovdje postiras nema veze sa istorijskim cinjenicama. Gdje nalazis izvore za ove navode bas me cudi:

"Pogromi su redovna pojva ana istoku Evrope od kako postoji svijet. Ne vole ni dan danas jevreje tamo. Sustina je da su egzekucije primjerice u Latviji obavljale policijske SS jedinice kao sto je bila Jekelnova formacija, a ne Waffen SS kao borbena jedinica.
Ne znam cemu potreba da se Waffen SS jedinice prikazu kao koljaci civila, a nisu to bile, vec elitne borbene jedinice.
I dosta offtopica.

Prvo, niti su Waffen SS elitne jedinice, niti su bili oni koji su nosili cvijece okupiranom civilnom stanovnistvu. Istina je da je Waffen SS bila politicka vojska (Hitlers politische Soldaten), poceli kao stranacka vojska, potom kao, poslije eliminisanja SA i Hitlerova tjelesna garda. Waffen SS je pokusaj Himmlera da se dokaze kao vojni strateg, sto on nikad nije ni bio. Da su vojnici Waffen SS bili fanatici i do kraja odani Hitleru, to je tacno i zbog svog fanatizma su ginuli kao snoplje na istocnom frontu, ginuli takoreci do poslednjeg. Sve iz razloga da se Himmler sto vise dodvori Hitleru. Najveci teret rata je i zbog svoje brojnosti i zbog iskustva ipak podnio Wehrmacht. I Handzar divizija je pokusaj Himmlera da zadivi Hitlera, tako sto mu je kroz formiranje cisto muslimanske divizije obecao podrsku 350 miliona Arapa kao i pristup arapskoj nafti, kontroli Bagdadske zeljeznice i kontrolu plovidbe Sueckim kanalom. Nista od toga nije ostvareno, a vidjeli smo kakav kraj je imala i Handzar divizija i gdje je na kraju dospjelo njeno oruzje. A na tvoje pitanje kako se doslo do 7.SS divizije "Prinz Eugen", je logican odgovor , kako se svuda ponasao Waffen SS. Ne govorim ovdje o SS jedinicama koje su bili osnivaci i cuvari logora u kojima je izvrsen Holokaust nad Jevrejima. Tacno je i to da su Rusi pobili isto toliko Jevreja(nezvanicno), ali oni nisu tema, niti moze biti izgovor, da je neko volio i mrzio Jevreje. Ne bih da se bavim ostalim ostalim divizijama Waffen SS, ali je evidentno da su im svuda tragovi smrdili necovjestvom. Nego, ako imas nekih izvora kojima ces pomoci da se rasvjetli uloga Handzar divizije na nasem prostoru, bili bi ti svi ovdje zahvalni. U kratkim crtama, daj se drzati teme ili otvori novu temu, eto ili o Waffen SS ili te balticke jedinice.
User avatar
Spiritbreaker
Posts: 1503
Joined: 24/06/2020 14:41

#1769 Re: Handzar divizija

Post by Spiritbreaker »

odgovorit cu ti sa par recenica, pa valjda vidis da nije tacno to sto govoris u prvom pasusu.
Ako imas Viasat History, molim te pronađi serijal: "Annihilation: The Destruction of European Jews", pa ces vidjeti sta vodeći historičari kažu o antisemitizmu na istoku Evrope i njegov historijat.
Pošto tražiš i dokaze, evo ti link:
https://www.fondationshoah.org/en/memor ... che-finger

Pošto tvrdiš da Waffen SS nije bio elita, ja ti kazem da jeste i mnogobrojni su dokazi, ali evo uzmi kao dobar materijal, knjigu Felix Steinera: Die Armee der geachteten.
Treće, da li negiraš ulogu Friedricha Jekelna za zlocine u Rigi? govorim ti to iz razloga sto pogledaj kome je on bio odgovoran i koje su jedinice bile pod njegovom kontrolom.
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1770 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Spiritbreaker wrote: 10/09/2021 12:00 odgovorit cu ti sa par recenica, pa valjda vidis da nije tacno to sto govoris u prvom pasusu.
Ako imas Viasat History, molim te pronađi serijal: "Annihilation: The Destruction of European Jews", pa ces vidjeti sta vodeći historičari kažu o antisemitizmu na istoku Evrope i njegov historijat.
Pošto tražiš i dokaze, evo ti link:
https://www.fondationshoah.org/en/memor ... che-finger

Pošto tvrdiš da Waffen SS nije bio elita, ja ti kazem da jeste i mnogobrojni su dokazi, ali evo uzmi kao dobar materijal, knjigu Felix Steinera: Die Armee der geachteten.
Treće, da li negiraš ulogu Friedricha Jekelna za zlocine u Rigi? govorim ti to iz razloga sto pogledaj kome je on bio odgovoran i koje su jedinice bile pod njegovom kontrolom.
Tako znaci, reci mi sta citas, pa cu ti reci ko si. Felix Steiner, visokorangirani oficir Waffen SS,komadant SS Divizije "Wiking",Obergruppenführer und General der Waffen-SS. Pa sta mozes ocekivati od jednog takvog istoricara, da on napise da su bili kukavice ili sto? Znas njemacki , ako ti je stalo da znas pravu istinu o Waffen SS onda se prihvati prave literature i misljenja uglednih istoricara.Ovdje ti je spisak onih najvaznijih.

Höhne, Heinz: Der Orden unter der Totenkopf, München 1966
Hillgruber, Andreas: Der 2. Weltkrieg 1939-1945, Stuttgart 1996
Kaltenegger, Roland: Die deutsche Gebirgstruppe 1935 -1945, Augsburg 1999
Klietmann, Kurt: Die Waffen-SS, Osnabrück 1965
Manoschek, Walter: Gehst mit Juden erschießen?
Michaelis, Rolf: Die Gebirgs-Divisionen der Waffen–SS, Erlangen 1994
Schneider, Wolfgang: Die Waffen-SS, Hamburg 2000
Sundhaussen, Holm: Zur Geschichte der Waffen-SS in Kroatien 1941-1945, München 1971
Stein, George: Geschichte der Waffen-SS, Düsseldorf 1978
Wegner, Bernd: Hitlers Politische Soldaten: Die Waffen-SS 1933 – 1945, Paderborn 1988

ovo dalje sto pises nije uopste relevantno za temu, pa necu ni da diskutujem o tome. A kad procitas bilo koju od ovih knjiga gore na temu Waffen SS, sve ce ti se samo kazati o kakvim se"elitnim" trupama radi. Cudi me da nisi postirao i Kumm, Otto: Vorwärts Prinz Eugen, Osnabrück 1978, bas bi se dobro uklopio sa Steinerom.
User avatar
Spiritbreaker
Posts: 1503
Joined: 24/06/2020 14:41

#1771 Re: Handzar divizija

Post by Spiritbreaker »

Ti si jako cudan lik, ako ti se ne svidi nesto sto procitas, onda samo to iskuliras, ocigledno da zelis pretvorit ovu temu u one man show...ali slobodno. Nemam fkt volje ni zelje da se ubjedjujem sa tvojom egomanijom. Procitao sam dobar dio toga sto si naveo, pogotovo Rolfa i Hohnea, ali ocigledno cemo sad iskulirat sve ove historicare koji se pojavljuju u ovoj knjizi i dokumentarcu zar ne? jebo njih ocigledno, mada vecina jevreji, ljudi otvoreno kazu da su ih Slaveni mrzili na istoku i da su pogromi bili normalna stvar. Dolazak nacista je samo iskra bio da upali vec zapjenjene komsije.
Glumis ko da si pokupio pamet cijelog svijeta, pa me pitas ko je Felix Steiner? Ne eto ne znam, samo ti znas. Zapitaj se ko je vratio izgubljeni Smolensk i na koji nacin, vjerovatno to moze bilo ko uraditi pod tim uslovima. Takvu vrstu predavanja drzi ovim SDA botovima ili slicnim koji nikad nisu culi za Allgemeine SS ili SS-TV.
Tromblon
Posts: 2022
Joined: 18/01/2015 19:37

#1772 Re: Handzar divizija

Post by Tromblon »

Ne upratih, ali kakve veze ima pogrom jevreja u SSSR sa temom?
Piaty
Posts: 5587
Joined: 01/12/2020 00:58

#1773 Re: Handzar divizija

Post by Piaty »

Dobro, dogovorili ste se i idemo dalje.

Izvori su izvori i u tom pogledu se nema sta bilo kome zamjerati. Ako ti se ne svidja jedan izvor, ti ga opovrgnes drugim (ako mozes) i kraj price. Na kraju krajeva, jedino na taj nacin covjek moze i nauciti nesto. Npr.uporedjivanjem, a ne "ne svidja mi se to jer je to i to rekao Pavle Pavlovic" i ne da ti se ne svidja vec automatski vjerujes u suprotno od toga. Valjda smo to prevazisli u 21 stoljecu.
Na kraju krajeva, mnogo jednostavnije teme ne nalaze konsenzus u historigrafiji pa ne treba ni ovo cuditi. Glavni razlog je ta MAAAALA DOZA SUBJEKTIVNOSTI u svakome od nas. E taj trun treba odagnati od sebe.

Pa i po samom pitanju ove teme, Redzic je nastupao iz jednog ugla (nazovimo ga lijevim/ljevicarskim), Sulejmanpasic i Bernwald iz drugog (desni) i Lepre (sredina). Pa nije li svima Lepre najvjerodostojniji jer nastupa iz sredine? A s druge strane, preostala trojica takodjer daju neke znacajne podatke bez obzira na njihov ideoloski stav. Svi se uvazavaju.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#1774 Re: Handzar divizija

Post by Emiremir33 »

janko_007 wrote: 09/09/2021 23:57 Bio sam napisao jedan post o sastavu 7.SS "Prinz Eugen", te o njihovim zlocinima sirom bivse Jugoslavije. Sreca pa su ih poslali na bugarsku granicu i da ih Rusi do nogu potuku. Sreca je i to da je gotovo cijeli sastav zarobljen od strane Nop-a i da je vecina odgovarala pred domacim sudovima(kakvi god da su), jer su njihovi zlocini zasjenili gotovo sve zlocine nad civilnim stanovnistvom od svih njemacki postrojbi. Ne mogu ni zamisliti da neko osjeca simpatiju prema ovim zlocincima. Zasto su bili toliko odani ideji nacionalsocijalizma je drugo pitanje iako se radi iskljucivo o ljudima(Folksdojcerima) sa nasih prostora. Medjutim , da zakljucim ovaj offtopic. Mozda nije losa ideja da neko otvori temu 7.SS Divizija "Prinz Eugen".
Htio bih reci sledece. Danas je tema Handzar divizija bila zakljucana. Tema koja je u zadnje vrijeme i najcesce komentarisana. Zakljucali su je sami ucesnici foruma, koji su na offtopicu, tj na temama kao sto su balticke SS divizije ili sta vec znam , poceli da koriste kocijaski vokabular, neprimjeren ni na jednom forumu, pa je bilo i za ocekivati da ce moderator zakljucati temu. Molio bih vas da, zbog drugih ucesnika to vise ne radite. I sam sam ucesnik i cesto komentarisem na ovu temu i zaista mi nije bilo svejedno sto je tema bila zakljucana. Vidim takodje da na ovom forumu ima i onih kojima su ideje nacionalsocijalizma veoma bliske, pa bi ih ovim putem zamolio da te svoje izljeve simpatija zadrze za sebe. I to iz vise razloga.
Upravu si mogla bi se otvoriti tema o 7SS Princ Eugen diviziji i Folksdojčerima
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1775 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Danas se navrsilo 78 godina od pobune Bosnjaka u francuskom gradicu Villefranche de Rouerque

Image
Post Reply