Handzar divizija

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply

Handzar je?

Zlocinci
203
49%
Nemam stav
80
19%
Pozitivci
128
31%
 
Total votes: 411

User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1551 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Emiremir33 wrote: 22/05/2021 17:40

Zanima me uloga Jerusalemskog Muftije u stvaranju Handžar divizije?Da li je on dogovarao s Himlerom i ostalim glavešinama SS?
Emin el-Huseini je rođen u Jerusalemu 1896.Osnovno obrazovanje je dobio u rodnom gradu,da bi srednju školu završio u Kairu.Potom se upisuje na ugledni El Ahzar,najugledniji teološki fakultet kod sunita.Fakultet nije uspio završiti jer ga u tome sprčava izbijanje Prvog svjetskog rata.Upisuje se na vojnu akademiju i Istambulu,da bi se poslije ,kao artiljerijski oficir borio u 46.turskoj diviziji. Po završetku rata,zakratko radi kao službenik britanske vojne uprave u Palestini.Tu kao britanski službenik,biva upoznat sa idejom cionista o naseljavanju Jevreja u svoju „pradomovinu“.Velika Britanija se obavezala na podršku njihovim namjerama,jednom deklaracijom,nazvanom po njenom autoru, lordu Arturu Jamesu Balfouru,balfourova deklaracija.Iako je većina Jevreja odbila ovu deklaraciju,neki su cionisti počeli organizovano naseljavati Palestinu.To naseljavanje na teritorij koji je već bio naseljen drugim narodom dovešće do konflikta koji se neće riješiti ni do današnjeg vremena.Cionisti kupuju palestinsku zemlju u bescijenje,imajući za to podršku vojnog upravitelja ,Britanaca,te tako sve više potiskuju Palestince.Mladi Huseini uviđa kakva sudbina prijeti njegovom narodu i aktivno se uključuje u borbu protiv cionista.Borba protiv cionista usmjerava njegov život u potpuno drugom pravcu od željenog.1920 godine organizuju se demonstracije protiv doseljenika koje se završavaju sa tragičnim posledicama.Desetak osoba je poginulo ,a mnogo više ranjeno.Zbog aktivnog učešća u tim demonstracijama britanske ga vlasti osuđuju ,u odsustvu na 10 godina robije.Sam Huseini bježi u Jordan.Po ukidanju britanske vojne uprave uvodi se civilna uprava na čijem čelu je jedan Jevrej, Herbert Samuel. Po dolasku na vlast, ubrzo uvodi amnestiju za sve učesnike demonstracija,tako da se El-Huseini vraća u rodnu Palestinu već slavljen kao nacionalni heroj.Poslije smrti njegovog polubrata,koji je bio muftija u Jerusalemu,el-Huseini se sam kandidira na ovo mjesto. Dobiva podršku podršku uleme iako nije dobio dovoljan broj glasova.Opstrukcije vrše cionisti ,koji ga nikada nisu priznali kao muftiju.U međuvremenu dobiva podršku i ostalih religioznih zajednica u Jerusalemu.Tako postaje veliki muftija u Jerusalemu.
Vremenom postaje politički angažovan i postaje osnivač „Palestinske arapske stranke“.Uspješno organizuje Sveislamski kongres u Jerusalemu 1931 godine.
Te godine na pomenutom kongresu, prvi put se sreće sa muslimanima ,tadašnje Kraljevine Jugoslavije. Delegaciju ,koja je bila najbrojnija na ovom skupu, predvodi Mehmed Spaho, predsjednik tada najjače muslimanske partije u Kraljevini Jugoslaviji,Jugoslovenske muslimanske organizacije(JMO).
Pojavom nacizma u Njemačkoj naglo raste interes Jevreja za iseljavanje i njihovim naseljavanjem u Palestini, što će još više povećati napetosti u ovom području. Kao najvećeg neprijatelja svog naroda El-Huseini označava Veliku Britaniju, kao i cioniste. Bezuspješno se obraća Ligi naroda za pomoć. Kada mu to ne polazi za rukom obraća se „neprijateljima svojih neprijatelja“ Italiji i Njemačkoj . Kod Nijemaca ne dobiva podršku. Hitleru je iseljavanje njemačkih Jevreja dobro došlo, a kuda idu, nije ga zanimalo.Tek izbijanjem rata iseljavanje Jevreja za Nijemce gubi smisao. „Bolje“ rješenje su našli u deportacijama i „Logorima smrti“.
Huseini je kod Italijana bolje sreće. Podršku dobiva od italijanskog diplomate Alberta Mellinija s kojim ga vremenom veže iskreno prijateljstvo i razumjevanje .Takođe stupa u kontakt i sa italijanskim ambasadorom u Bagdadu, Gabrijelijem koji ga neoficijelno podržava u njegovoj borbi.
Otpor prema naseljavanju Jevreja 1936, godine prerasta u oružani ustanak palestinskog naroda. U gušenju ovog ustanka aktivnu ulogu preuzima Velika Britanija, koja krvavo guši ustanak.Pokušavaju uhapsiti el-Huseinija ali on bježi prvo u Liban, potom Siriju i konačno 1939, u Irak. U Bagdadu okuplja političke snage Palestine, Sirije, Saudijske Arabije ,Iraka i gotovo cijelog arapskog svijeta, za političku borbu protiv britanske dominacije na arapskom prostoru.To mu donosi epitet ogorčenog borca protiv britanskog imperijalizma kao i ubjeđenog antisemita.
U međuvremenu Britanci saznaju njegovo mjesto prebivanja ,te ga pokušavaju uhapsiti. El-Huseini uz pomoć svog ,već pomenutog prijatelja, italijanskog diplomate Mellinija, sa falsifikovanim italijanskim dokumentima bježi ispred Britanaca preko neutralne Turske u politički egzil u Italiju. U Rimu aktivno nastavlja borbu, primaju ga i Musolini i ministar vanjskih poslova Italije grof Ciano, kao i drugi talijanski diplomati.
U oktobru 1942 godine el-Huseini prima delegaciju iz Mostara koju predvodi mostarski muftija Omer Džabić i tu se el-Huseini prvi put sreće sa problemima u Bosni i Hercegovini, kao i genocidu koji vrše četnici na tom području. Aktivno se zauzima kod Italijana da se bosanski muslimani naoružaju, kao i to da postaje aktivni zagovornik ideje o autonomiji Bosne i Hercegovine. Ubrzo potom u italijanskoj okupacionoj zoni , u već formiranoj Dobrovoljnoj antikomunističkoj miliciji(MVAC-Milizia volontare anticomunista) muslimani uzimaju značajnije učešće. Ranije su tu miliciju sačinjavali pretežno četnici. U početku, oružje dobiva oko 2 000 muslimana, a što je još bitnije, koliko toliko prestaju četnički pokolji nad muslimanskim stanovništvom, pretežno u Hercegovini .Za sve što je učinio za bosanske muslimane,el-Huseini postaje veoma popularan u gotovo svim političkim grupacijama bosanskih muslimana. El-Huseini u suštini nije zadovoljan držanjem Italijana, zbog njihovog aktivnog podržavanja četnika, pa se obraća Nijemcima kojima predlaže „formiranje jedne snažne muslimanske jedinice pod njemačkom komandom koja bi se borila protiv komunista,a mogla bi poslužiti i u druge svrhe“
Nijemc , koji se i sami već neko vrijeme bave tom idejom, vide u Huseinij čovjeka koji im može pomoći u njihovim namjerama, nude Huseiniju gostoprimstvo u Njemačkoj .Huseini prihvata ovu ponudu i seli se u Berlin.Tu uz pomoć Nijemaca uspješno vodi Njemačko-arapski islamski institut. El-Huseini je uživao velike simpatije u krugovima Rosemberga, te u krugovima ministarstva vanjskih poslova (Ribentrop) kao i kod Himmlera, a naročito zbog njegovog antibritanskog i antisemitskog ubjedjenja .Njegovo angažovanje po pitanju formiranja bošnjačke SS divizije rezultira je njegovom posjetom Zagrebu, Banjaluci i Sarajevu početkom aprila 1943 godine. U njegovoj pratnji je bio Berger. U perodu od 30. 03.do 10 .04.1943 Husseini se susreo sa Pavelićem, njemačkim i italijanskim konzulom u Sarajevu, kao i sa brojnim predstavnicima, vjerskog, javnog i političkog života muslimana iz Sarajeva i unutrašnjosti.Veliki prijem u vladinoj palati priredili su mu muslimanski vjerski velikodostojnici. Predstavnici albanskih muslimana predali su Huseiniju mač na poklon. U Sarajevu je Huseini primio i delegaciju sandžačkih muslimana.
Za svoje posjete Bosni i Hercegovini on se založio za jačanje povjerenja bosanskohercegovačkih muslimana u Treći Rajh i za njihovu saradnju sa Njemačkom u svakom pogledu.On je i izrazio mišljenje da NDH nije sposobna da svojim snagama zavede red u Bosni i Hercegovini, te je jedini izlaz vidio u stvaranju jedne SS divizije, sastavljene isključivo od bosanskih muslimana. Dajući jedan intervju za sarajevski „Osvit“Huseini je bosanske muslimane nazvao“ krema Islama“.Veoma zapažen je ostao i njegov govor u Begovoj džamiji u Sarajevu. Njegov govor ,o položaju muslimana u Bosni i Hercegovini,je izazvao suze u očima prisutnih.
Po povratku u Njemačku veliki muftija je iznio svoja zapažanja sa putovanja i u ministarstvu vanjskih poslova iznio svoj stav o obliku nove divizije. Njegov prijedlog je, da buduća divizija ima osnovni zadatak da uvede sigurnost i red u Bosni i Hercegovini,te da se divizija, ni u kakvom slučaju ne smije upotrijebiti izvan svoje domovine. Zatim dodaje, da se oficirski kadar uzima isključivo iz redova bosanskih dobrovoljca, jer ima dovoljno oficira koji su služili i u austrougarskoj vojsci. Završava zahtjevom, da se naoružanje divizije vrati njemačkim vlastima tek po završetku rata. Evidentno je da su Nijemci većinu predloga ,osim prvog, o angažovanju divizije isključivo na prostoru Bosne i Herzegovine, ignorirali.
cimara
Posts: 614
Joined: 02/08/2020 01:18

#1552 Re: Handzar divizija

Post by cimara »

U čemu je problem sa 13 ss?Zločini?Divljastvo?
cimara
Posts: 614
Joined: 02/08/2020 01:18

#1553 Re: Handzar divizija

Post by cimara »

Koliko znam niti jedan Čojk nema problema s 13 ss ...
cimara
Posts: 614
Joined: 02/08/2020 01:18

#1554 Re: Handzar divizija

Post by cimara »

U Francuskoj su popularni.... :bih:
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1555 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

cimara wrote: 23/05/2021 02:14 U čemu je problem sa 13 ss?Zločini?Divljastvo?
13. SS divizija, zvana Handschar, u svim okruzima, osim gradova Bijeljine i Brčkog, tokom svog cijelog boravka na bosanskom tlu, od marta do oktobra 1944, ubila je 1803 osobe. Žrtve su bile u prvom redu među civilnim stanovništvom, uključujući veliki broj
žena i djeca, kao i starijih, bolesnih i nemoćnih. Pored toga je, na licu mjesta ubijen veliki broj zarobljenika i ranjenih partizana iz vojnih bolnica u Donjoj Trnavi, Jablanici i Šekovićima. Zarobljeni partizani su, najčešće prevoženi u Brčko i tamo ubijani, dok su neki uhapšeni partizani i njihovi simpatizeri doveženi u Bijeljinu i tamo bez sudjenja likvidirani. Tačan broj ubijenih u Brčkom nije se mogao utvrditi , jer je veliki broj žrtava bio deportovan odatle u logor Jasenovac ali i u druge logore smrti po Njemačkoj, gdje im se gubi svaki trag.Nešto manje ubijenih je u Bijeljini, procijenjeno je između 40 i 50 ljudi. Tokom marša kroz područje Srema, divizija je ubila oko 500 do 600 ljudi. Pored svega navedenog, ova divizija je nanijela veliku materijalnu štetu našem stanovništvu uništenjem, pljačkom i paljenjem.

Ovo sve piše referatu „Državne komisije za otkrivanje ratnih zločina od strane okupatora i njihovih pomagača u Bosni i Hercegovini“. Izvještaj je sastavila Vjera Rukavina 5. oktobra 1954., pod nazivom „13. SS bosansko-hercegovačka divizija zvana„ Handžar “(13. bosanskohercegovačka SS divizija, zvana Handschar). Taj referat od otprilike 90 stranica je jugoslavenska vlada predala Nirnberškom ratnom krivičnom sudu. U njemu su iskazi velikog broja svjedoka, preživjelih očevidaca, te dijelaovi iskaza zarobljenih vojnika, podoficira i oficira 13. Handžar divizije, kao i imena svih žrtava zločina ove divizije. Tu su takodje i imena izvršilaca zločina. U posleratnoj Jugoslaviji, gde ste mogli izgubiti glavu zbog manjih prekršaja, ove izjave korištene su kao razlog za izdavanje naloga za hapšenje svih onih čija su imena spomenuta u zapisnicima. Nalog za hapšenje bio je optužnica u bivšoj Jugoslaviji i mnogi ljudi iz protokola su osuđeni za ratne zločine.
cimara
Posts: 614
Joined: 02/08/2020 01:18

#1556 Re: Handzar divizija

Post by cimara »

Sta Jevreji kazu. na 13 ss?Imaš tamo neka dejstva protiv komunista na Majevici i?
cimara
Posts: 614
Joined: 02/08/2020 01:18

#1557 Re: Handzar divizija

Post by cimara »

Najljepša ss divizija je iz Bosne..
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1558 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

cimara wrote: 23/05/2021 02:36 Sta Jevreji kazu. na 13 ss?Imaš tamo neka dejstva protiv komunista na Majevici i?
pročitaj zdravlja ti prethodne stranice na ovoj temi. Puno je toga napisano , pa ima dosta i mojih postova o borbama na Majevici i Sjevernoistočnoj Bosni, gdje je Divizija i bila stacionirana čitavo vrijeme borvka u BiH
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1559 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

cimara wrote: 23/05/2021 02:39 Najljepša ss divizija je iz Bosne..
mislim da ćeš biti banovan zbog ovakvih izjava. Veličati fašizam je krivično djelo. Tema Handžar to nije zaslužila. Šteta za tvojih 600 i nešto postova
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#1560 Re: Handzar divizija

Post by tetka762 »

janko_007 wrote: 23/05/2021 02:07
tetka762 wrote: 22/05/2021 16:17
janko_007 wrote: 22/05/2021 12:40

eto vidiš, kao što sam i u početku napisao. Niti šta čitaš, niti te to interesuje, niti kome osim tvog dida vjeruješ. Nego, hajde da ponovimo gradivo. 13. Freiwillige Gebirgsdivision SS nazvanu Handschar nije stvorio Pavelić nego je Hitlerovom naredbom od 10. Februara 1943. na inicijativu Heinrich Himmlera. Himmler je to sugerisao Hitleru, nakon što je nekoliko bošnjačkih predstavnika krupnog kapitala , te uglednih gradjana , predstavnika tzv Autonomaša, 01. Novembra 1942. poslalo jedan Memorandum Adolfu Hitleru u kojem opisuju teško stanje bosanskih muslimana, koji su u istočnoj Bosni bili izloženi teroru, protjerivanju pa i genocidu od strane četnika, te da vlasti NDH ne čine ništa da spasi nevini narod istočne Bosne. Ta grupa Autonimaša se pored toga zalagala i za to da se Bosna i Hercegovina izdvoji iz NDH i direktno priključi Trećem Rajhu. Handžar divizija je trebala da bude jezgro oružanih snaga te buduće države. Našli su i nekoga ko će lobirati kod Nijemaca a to je bio El Huseini, bivši jerusalemski muftija koji je u Berlinu uživao Hitlerovo gostoprimstvo i bio ubjedjeni antisemit i borio se čitav svoj život protiv ideje stvaranja države Izrael na tlu Palestine. Tu ideju stvaranja jevrejske države su svesrdno pomagali Britanci. Heinrih Himmler je poslije Hitlerovog poraza na Staljingradu pokušavao na sve načine da proširi njemački uticaj na arapski svijet jer im je nužno trebala arapska nafta da bi se rat nastavio. I tako je Himmleru dobro došla ta inicijativa da se formira jredna bošnjačka SS divizija koja bi bila most u spajanju Trećeh Rajha i arapskog svijeta. Himmler je Hitlera, Austrijanca podsjetio na hrabre Bočnjake i bošnjačke regimente koje su vjerno služile Austrougarskoj. Kada je Himmler ubijedio Hitlera, ostalo je sve bilo tehničko pitanje. NDH vlasti pa i Pavelić su znali za te ideje stvaranja nezavisne BIH pa su na sve načine kočili i otežavali regrutaciju . Naravno da im to ništa nije pomoglo. Himmler je , želeći se dodvoriti Arapima, po svaku cijenu htio napraviti diviziju isključivo od bosanskih muslimana(Bošnjaka)i nije htio ni da čuje za neke Htrvate. SS Divizija formacijski broji 26 000 vojnika. Sredinom 1943 godine je bilo nemoguće dobrovoljno sakupiti toliki broj Bošnjaka, pa je Himmler protiv svoje volje u diviziju uključio i 2 000 Hrvata katolika, medju kojim je bio i tvoj did.
Vjerovatno ti je djed dobrovoljac pričao i kad i gdje se prijavio u kojoj regimenti je sluzio(bile dvije 27. i 28. regimenta i jedan 13. Artiljerijski puk) i gdje je bio rasporedjen u kojim mjestima itd. Ako se predao u Austriji, kako je dotle dogurao. Ja sam, za razliku od tebe intervjuisao na desetine bivših boraca Handzar divizije, od koji su polovina bili Nijemci oficiri u toj diviziji. Znači napiši nam svoje iskustvo , tj djedovo iskustvo i vrijeme provedeno u Handžar diviziji i pomozi ovom forumu da se rasvjetli ta divizija i njena uloga u drugom svjetskom ratu i prestani mantrati jednu te istu priču o Paveliću i Crnoj Legiji koji nemaju ama nikakve veze sa 13. Handžar divizijom
Da prestanem mantrati? Jankec nemoj mi ti utvrđivati gradivo života ti jer ja nigdje nisam rekao da je handžar diviziju stvorio Pavelić već da su zakletvu položili u Zagrebu pred Pavelićem, i to ovom Bošku bombašu koji me je pitao. I rekao sam da nisu bili protiv ni Pavelića ni NDH. Što se tiče moga djeda, on je u handžaru od prvoga dana a handžar divizija nikada nije imala 26 tisuća vojnika. Svaka tebi čast što si intervjuisao na desetine bivših pripadnika, ja sam realno znao 20ak i govorim ono što ja znam a što se tiče Crne Legije, pa da si malo bolje upoznat znao bi da su popunili diviziju. I kakvu priču to ja mantram o Paveliću? Šta se ima rasvjetljivati toliko o handžar diviziji? Djed mi se predao englezima u Austriji, povlačio se sa vojskom, već početkom 1945 divizija se takoreći raspala, više je bilo Nijemaca nego Hrvata. Većina su preko Italije otišli za Venezuelu, Siriju, Australiju i Novi Zeland. Imaju veze i Pavelić i Crna Legija sa handžarom. Ti kažeš da nemaju, ok. Daj mi onda objasni zašto su se zakleli pred njim na vjernost njemu i NDH? Zašto je Crna Legija popunila diviziju? Ti ne znaš pa ti možda izgleda da nemaju veze ali tu ti ne mogu pomoći. Jeste, pričao mi je djed a i otac, a i slušao sam druge jer sam takoreći svakodnevno bio u dodiru sa pripadnicima divizije do svoje 11 godine i svi su oni bili i za Pavelića i za NDH. Tebi što nešto ovdje ne štima i što te nešto žulja, šta ću ti ja.
Mislim, šta da ti kažem. Beznadežan si slučaj. Sve onako ofrlje, čuo nešto , rekla-kazala, pričaju žene po brijačnicama i na kraju , pričao ti djed , otac, komšija.
Gotovo kompletna arhiva SS je u zadnjem momentu spašena, pošto su je Nijemci potopili u jednom jezeru blizu Berlina 1945 godine. Sva ta arhiva je pohranjena pa i mikrofilmovana i nalazi se u NARA arhivu u Vašingtonu (Nacionalni arhiv). Skoro cijelu arhivu 13. Handžar divizije posjedujem i ja, jer sam izučavao gotovo sve o toj diviziji. Ti toj arhivi ne vjeruješ. Ne vjeruješ Arhivi iz Arhiva Hrvatske. Ne vjeruješ ti nikome, a sve znaš. I šta čovjek da ti kaže. Da je divizija 02.Novembra 1944. rasformirana na mostu u Brčkom, jer je gotovo polovina Bošnjaka već dezertirala. Ko je htio ostati u Bosni, morao je predati oružje. Oni koji su se htjeli dalje boriti rasporedjeni su u borbenu grupu Handke (ime dobila po jednom njenom komadantu). Ta borbena grupa je pripojena Wehrmachtu i to Drugoj Panzer Armiji. Većinom su bili Nijemci, folksdočeri , ali i dosta naših ljudi. Kod Apatina su bili gotovo pregaženi od Crvene Armije, pa se u neredu povlače prema Blatnom jezeru u Madjarskoj gdje je već bio formiran tzv Margaretin prsten, tj neki improvizovani front protiv sovjetskog nadiranja, I tu su bili rasporedjeni u diviziju "Brandenburg" te ponovo razbijeni i u neredu se povlače prema Austriji, sa nadom da se predaju Britancima. U tome su na kraju i uspjeli i 07.maja 1945
su se u mjestu St Veith (Sveti Vid) u Koruškoj predali Britancima. Britanci su neke odmah predali partizanima( Bleiburg i Križni put), a većinu internirali u sabirni logor u Italiji u mjestu Rimini. Prije toga su bili razvrstani prema zemlji pripadnosti. Neki su se odmah na neki način dočepali Njemačke. Iz Riminija (gdje su uglavnom bili Bošnjaci) su vraćani transportom u Jugoslaviju. Mnogi su ipak izbjegli deportaciju, pa su se na različite načine raspršili po cijelom svijetu. One koji su deportovani u Jugoslaviju je čekala teška robija. Kad pričaš o samom formiranju divizije (regrutovanja) u ljeto 1943, a kažeš da ti je djed od početka bio u Handžaru, sigurno se niko iz Crne Legije nije mogao prijaviti jer je bilo striktno zabranjeno regrutovati ustaše u diviziju. Posle pobune u Villefranshe de Rouergue u Francuskoj 17. septembra 1943, Nijemci su organizovali drastičnu selekciju u diviziji. Preko 1 000 nepouzdanih je poslato u KZ Neuegamme i Saksenhauzen (Koncentracione logore), pa se morala izvršiti popuna novim regrutima i to više nije bilo na dobrovoljnoj bazi nego prisilna mobilizacija. Ako je tada koji ustaša iz Crne Legije uskočio u SS o tome nemam podataka, mada je moguće. Popunu Bošnjacima izvršiti je bila misaona imenica, jer se već pročulo šta se desilo sa pobunjenicima u Francuskoj, ali mi je poznato da su i u Zagrebu vršili racije i prisilno mobilisali one koji nisu imali vojni raspored. Ne shvatam ja tebe, šta tu meni ili tebi ima da štima. Najveća planetarna glupost, koja graniči sa bezumljem je ovdje na primjeru 13. Handžar divizije za nekog navijati i simpatisati jednu nacističku formaciju koja je k tome još i SS. Stoga meni pripisivati neku naklonost za pripadnike jedne nacističke organizacije i to SS koja je na Nirnberškom procesu proglašena zločinačkom, čiji zločini nikad ne zastarjevaju , može samo lud čovjek. Tebi bih pak preporučio da pročitaš ili pokušaš pročitati sve što je napisano po ovoj temi na prethodnim stranicama. Možda će ti stvari biti jasnije, jer ništa ne pada s neba. Sve oko stvaranja Handžar divizije ima svoju predistoriju. Handžar divizija je nastala samo zato što su to Nijemci htjeli. Bila je tipična njemačka SS divizija i ni po čemu se u vojnom smislu nije razlikovala od ostalih SS divizija.
Beznadežan sam slučaj što kažem ono što znam? Po tvojim postovima se vidi da ti znaš puno više od mene tako da nemoj mene prozivati kako ja sve znam. Ne znam ja gdje je njima arhiva niti me zanima ja sam se samo javio da kažem ovim ljudima da nije tačno da su pripadnici handžara bili nekakvi autonomaši, nije tačno da su bili protiv NDH i nije tačno da su bili protiv Pavelića. Isto tako sam rekao da su položili zakletvu u Zagrebu jer me je čovjek pitao. I šta tebi ovdje smeta?? Isto tako jako dobro se zna da ss nije mogao biti firmiran bez odluke Himmlera i jako se dobro zna da je čitav ss bio pod Njemačkom komandom. Zašto ti to ističeš? Gdje sam ja to negirao ili rekao suprotno? Nema meni šta biti jasnije, ne čitam knjige na tu temu, ne zanima me to baš a o handžaru znam onoliko koliko sam čuo iz prve ruke a čuo sam jako puno jer mi je pokojni djed bio pripadnik i svi ti ljudi oko njega su iz Italije baš iz Riminija otišli preko oceana i ostali skupa do smrti. Što se tiče Crne Legije, obi nisu iz Legije pristupili handžaru kao dragovoljci već po naredbi popunili diviziju. I divizija nikad nije imala 26 tisuća vojnika već najviše u jednom momentu 21 tisuću. Eto ti jedna informacija ako nisi znao i nema na tim mikrofilmovima.
Živio ti meni 100 godina.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#1561 Re: Handzar divizija

Post by tetka762 »

janko_007 wrote: 23/05/2021 02:31
cimara wrote: 23/05/2021 02:14 U čemu je problem sa 13 ss?Zločini?Divljastvo?
13. SS divizija, zvana Handschar, u svim okruzima, osim gradova Bijeljine i Brčkog, tokom svog cijelog boravka na bosanskom tlu, od marta do oktobra 1944, ubila je 1803 osobe. Žrtve su bile u prvom redu među civilnim stanovništvom, uključujući veliki broj
žena i djeca, kao i starijih, bolesnih i nemoćnih. Pored toga je, na licu mjesta ubijen veliki broj zarobljenika i ranjenih partizana iz vojnih bolnica u Donjoj Trnavi, Jablanici i Šekovićima. Zarobljeni partizani su, najčešće prevoženi u Brčko i tamo ubijani, dok su neki uhapšeni partizani i njihovi simpatizeri doveženi u Bijeljinu i tamo bez sudjenja likvidirani. Tačan broj ubijenih u Brčkom nije se mogao utvrditi , jer je veliki broj žrtava bio deportovan odatle u logor Jasenovac ali i u druge logore smrti po Njemačkoj, gdje im se gubi svaki trag.Nešto manje ubijenih je u Bijeljini, procijenjeno je između 40 i 50 ljudi. Tokom marša kroz područje Srema, divizija je ubila oko 500 do 600 ljudi. Pored svega navedenog, ova divizija je nanijela veliku materijalnu štetu našem stanovništvu uništenjem, pljačkom i paljenjem.

Ovo sve piše referatu „Državne komisije za otkrivanje ratnih zločina od strane okupatora i njihovih pomagača u Bosni i Hercegovini“. Izvještaj je sastavila Vjera Rukavina 5. oktobra 1954., pod nazivom „13. SS bosansko-hercegovačka divizija zvana„ Handžar “(13. bosanskohercegovačka SS divizija, zvana Handschar). Taj referat od otprilike 90 stranica je jugoslavenska vlada predala Nirnberškom ratnom krivičnom sudu. U njemu su iskazi velikog broja svjedoka, preživjelih očevidaca, te dijelaovi iskaza zarobljenih vojnika, podoficira i oficira 13. Handžar divizije, kao i imena svih žrtava zločina ove divizije. Tu su takodje i imena izvršilaca zločina. U posleratnoj Jugoslaviji, gde ste mogli izgubiti glavu zbog manjih prekršaja, ove izjave korištene su kao razlog za izdavanje naloga za hapšenje svih onih čija su imena spomenuta u zapisnicima. Nalog za hapšenje bio je optužnica u bivšoj Jugoslaviji i mnogi ljudi iz protokola su osuđeni za ratne zločine.
Sad sam vidio ovaj post i ovaj referat. Ako su tebi postratni komunistički referati nekakva osnova za bilo što, nemamo mi što pričati. Šta su mogli komunisti 1954 napisati o esesovcima? Nešto realno i istinito? Daj molim te.
cimara
Posts: 614
Joined: 02/08/2020 01:18

#1562 Re: Handzar divizija

Post by cimara »

janko_007 wrote: 23/05/2021 02:46
cimara wrote: 23/05/2021 02:39 Najljepša ss divizija je iz Bosne..
mislim da ćeš biti banovan zbog ovakvih izjava. Veličati fašizam je krivično djelo. Tema Handžar to nije zaslužila. Šteta za tvojih 600 i nešto postova
Ja bi tebi rekao da si plačipizda koja navlači banove.U cemu je problem ?
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1563 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

tetka762 wrote: 23/05/2021 02:46
Mislim, šta da ti kažem. Beznadežan si slučaj. Sve onako ofrlje, čuo nešto , rekla-kazala, pričaju žene po brijačnicama i na kraju , pričao ti djed , otac, komšija.
Gotovo kompletna arhiva SS je u zadnjem momentu spašena, pošto su je Nijemci potopili u jednom jezeru blizu Berlina 1945 godine. Sva ta arhiva je pohranjena pa i mikrofilmovana i nalazi se u NARA arhivu u Vašingtonu (Nacionalni arhiv). Skoro cijelu arhivu 13. Handžar divizije posjedujem i ja, jer sam izučavao gotovo sve o toj diviziji. Ti toj arhivi ne vjeruješ. Ne vjeruješ Arhivi iz Arhiva Hrvatske. Ne vjeruješ ti nikome, a sve znaš. I šta čovjek da ti kaže. Da je divizija 02.Novembra 1944. rasformirana na mostu u Brčkom, jer je gotovo polovina Bošnjaka već dezertirala. Ko je htio ostati u Bosni, morao je predati oružje. Oni koji su se htjeli dalje boriti rasporedjeni su u borbenu grupu Handke (ime dobila po jednom njenom komadantu). Ta borbena grupa je pripojena Wehrmachtu i to Drugoj Panzer Armiji. Većinom su bili Nijemci, folksdočeri , ali i dosta naših ljudi. Kod Apatina su bili gotovo pregaženi od Crvene Armije, pa se u neredu povlače prema Blatnom jezeru u Madjarskoj gdje je već bio formiran tzv Margaretin prsten, tj neki improvizovani front protiv sovjetskog nadiranja, I tu su bili rasporedjeni u diviziju "Brandenburg" te ponovo razbijeni i u neredu se povlače prema Austriji, sa nadom da se predaju Britancima. U tome su na kraju i uspjeli i 07.maja 1945
su se u mjestu St Veith (Sveti Vid) u Koruškoj predali Britancima. Britanci su neke odmah predali partizanima( Bleiburg i Križni put), a većinu internirali u sabirni logor u Italiji u mjestu Rimini. Prije toga su bili razvrstani prema zemlji pripadnosti. Neki su se odmah na neki način dočepali Njemačke. Iz Riminija (gdje su uglavnom bili Bošnjaci) su vraćani transportom u Jugoslaviju. Mnogi su ipak izbjegli deportaciju, pa su se na različite načine raspršili po cijelom svijetu. One koji su deportovani u Jugoslaviju je čekala teška robija. Kad pričaš o samom formiranju divizije (regrutovanja) u ljeto 1943, a kažeš da ti je djed od početka bio u Handžaru, sigurno se niko iz Crne Legije nije mogao prijaviti jer je bilo striktno zabranjeno regrutovati ustaše u diviziju. Posle pobune u Villefranshe de Rouergue u Francuskoj 17. septembra 1943, Nijemci su organizovali drastičnu selekciju u diviziji. Preko 1 000 nepouzdanih je poslato u KZ Neuegamme i Saksenhauzen (Koncentracione logore), pa se morala izvršiti popuna novim regrutima i to više nije bilo na dobrovoljnoj bazi nego prisilna mobilizacija. Ako je tada koji ustaša iz Crne Legije uskočio u SS o tome nemam podataka, mada je moguće. Popunu Bošnjacima izvršiti je bila misaona imenica, jer se već pročulo šta se desilo sa pobunjenicima u Francuskoj, ali mi je poznato da su i u Zagrebu vršili racije i prisilno mobilisali one koji nisu imali vojni raspored. Ne shvatam ja tebe, šta tu meni ili tebi ima da štima. Najveća planetarna glupost, koja graniči sa bezumljem je ovdje na primjeru 13. Handžar divizije za nekog navijati i simpatisati jednu nacističku formaciju koja je k tome još i SS. Stoga meni pripisivati neku naklonost za pripadnike jedne nacističke organizacije i to SS koja je na Nirnberškom procesu proglašena zločinačkom, čiji zločini nikad ne zastarjevaju , može samo lud čovjek. Tebi bih pak preporučio da pročitaš ili pokušaš pročitati sve što je napisano po ovoj temi na prethodnim stranicama. Možda će ti stvari biti jasnije, jer ništa ne pada s neba. Sve oko stvaranja Handžar divizije ima svoju predistoriju. Handžar divizija je nastala samo zato što su to Nijemci htjeli. Bila je tipična njemačka SS divizija i ni po čemu se u vojnom smislu nije razlikovala od ostalih SS divizija.
Beznadežan sam slučaj što kažem ono što znam? Po tvojim postovima se vidi da ti znaš puno više od mene tako da nemoj mene prozivati kako ja sve znam. Ne znam ja gdje je njima arhiva niti me zanima ja sam se samo javio da kažem ovim ljudima da nije tačno da su pripadnici handžara bili nekakvi autonomaši, nije tačno da su bili protiv NDH i nije tačno da su bili protiv Pavelića. Isto tako sam rekao da su položili zakletvu u Zagrebu jer me je čovjek pitao. I šta tebi ovdje smeta?? Isto tako jako dobro se zna da ss nije mogao biti firmiran bez odluke Himmlera i jako se dobro zna da je čitav ss bio pod Njemačkom komandom. Zašto ti to ističeš? Gdje sam ja to negirao ili rekao suprotno? Nema meni šta biti jasnije, ne čitam knjige na tu temu, ne zanima me to baš a o handžaru znam onoliko koliko sam čuo iz prve ruke a čuo sam jako puno jer mi je pokojni djed bio pripadnik i svi ti ljudi oko njega su iz Italije baš iz Riminija otišli preko oceana i ostali skupa do smrti. Što se tiče Crne Legije, obi nisu iz Legije pristupili handžaru kao dragovoljci već po naredbi popunili diviziju. I divizija nikad nije imala 26 tisuća vojnika već najviše u jednom momentu 21 tisuću. Eto ti jedna informacija ako nisi znao i nema na tim mikrofilmovima.
Živio ti meni 100 godina.
[/quote]

Ipak i pored svih dodatnih mjera te prisilne mobilizacije, divizija nikad nije dostigla željeni broj od 26 000. Do kraja 1944 godine divizija je brojala 21 065 ljudi. U nedostatku muslimana i pored negodovanja Himmlera prišlo se mobilisanju i Hrvata katolika,tako da je divizija imala i oko 2 800 katolika. Želja Himmlera o čisto muslimanskoj diviziji nikad nije ostvarila, kao što smo vidjeli ,više iz objektivnih razloga. Svi reguti za novu diviziju su imali besplatan prevoz do regrutnih centara. Glavni regrutni centri za novu SS diviziju su otvarani u Sarajevu, Zenici,Tuzli,Mostaru, Doboju, Slavonskom Brodu i Zagrebu.Prihvatni i otpremni centri su bili u Zemunu, Osjeku i Zagrebu dok je štab SS bio u Savskoj cesti 77 , u Zagrebu.

Ovo sam ja na ranijim stranicama napisao i nigdje nije napisano da je divizija brojala 26 000. Taj broj je bila želja Nijemaca i toliko su formacijski brojale sve ostale SS divizije. U BiH je to sredinom ljeta 1943 nije bilo moguće jer su do tada većina Bošnjaka bila rasporedjena u razne druge jedinice (ustaše, domobrane, zeleni kadar, partizane, pa i četnike ako baš hoćeš)
Nemam ja ništa lično protiv tebe, samo sam ti htio preporučiti da pročitaš o ovoj temi na prethodnim stranicama. To što si ti čuo je ipak nedovoljno da bi stvorio potpuni sud o toj diviziji i znao punu istinu. U zdravlje
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#1564 Re: Handzar divizija

Post by tetka762 »

janko_007 wrote: 23/05/2021 02:46
cimara wrote: 23/05/2021 02:39 Najljepša ss divizija je iz Bosne..
mislim da ćeš biti banovan zbog ovakvih izjava. Veličati fašizam je krivično djelo. Tema Handžar to nije zaslužila. Šteta za tvojih 600 i nešto postova
Kakve veze ima handžar divizija sa fašizmom? :roll: Svašta. Ti se Jankec počeo gubiti. Možeš pojasniti poveznicu između fašizma i handžar divizije? Mislim kad već imaš mikrofilmove. Hvala.
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1565 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

tetka762 wrote: 23/05/2021 02:50
janko_007 wrote: 23/05/2021 02:31
cimara wrote: 23/05/2021 02:14 U čemu je problem sa 13 ss?Zločini?Divljastvo?
13. SS divizija, zvana Handschar, u svim okruzima, osim gradova Bijeljine i Brčkog, tokom svog cijelog boravka na bosanskom tlu, od marta do oktobra 1944, ubila je 1803 osobe. Žrtve su bile u prvom redu među civilnim stanovništvom, uključujući veliki broj
žena i djeca, kao i starijih, bolesnih i nemoćnih. Pored toga je, na licu mjesta ubijen veliki broj zarobljenika i ranjenih partizana iz vojnih bolnica u Donjoj Trnavi, Jablanici i Šekovićima. Zarobljeni partizani su, najčešće prevoženi u Brčko i tamo ubijani, dok su neki uhapšeni partizani i njihovi simpatizeri doveženi u Bijeljinu i tamo bez sudjenja likvidirani. Tačan broj ubijenih u Brčkom nije se mogao utvrditi , jer je veliki broj žrtava bio deportovan odatle u logor Jasenovac ali i u druge logore smrti po Njemačkoj, gdje im se gubi svaki trag.Nešto manje ubijenih je u Bijeljini, procijenjeno je između 40 i 50 ljudi. Tokom marša kroz područje Srema, divizija je ubila oko 500 do 600 ljudi. Pored svega navedenog, ova divizija je nanijela veliku materijalnu štetu našem stanovništvu uništenjem, pljačkom i paljenjem.

Ovo sve piše referatu „Državne komisije za otkrivanje ratnih zločina od strane okupatora i njihovih pomagača u Bosni i Hercegovini“. Izvještaj je sastavila Vjera Rukavina 5. oktobra 1954., pod nazivom „13. SS bosansko-hercegovačka divizija zvana„ Handžar “(13. bosanskohercegovačka SS divizija, zvana Handschar). Taj referat od otprilike 90 stranica je jugoslavenska vlada predala Nirnberškom ratnom krivičnom sudu. U njemu su iskazi velikog broja svjedoka, preživjelih očevidaca, te dijelaovi iskaza zarobljenih vojnika, podoficira i oficira 13. Handžar divizije, kao i imena svih žrtava zločina ove divizije. Tu su takodje i imena izvršilaca zločina. U posleratnoj Jugoslaviji, gde ste mogli izgubiti glavu zbog manjih prekršaja, ove izjave korištene su kao razlog za izdavanje naloga za hapšenje svih onih čija su imena spomenuta u zapisnicima. Nalog za hapšenje bio je optužnica u bivšoj Jugoslaviji i mnogi ljudi iz protokola su osuđeni za ratne zločine.
Sad sam vidio ovaj post i ovaj referat. Ako su tebi postratni komunistički referati nekakva osnova za bilo što, nemamo mi što pričati. Šta su mogli komunisti 1954 napisati o esesovcima? Nešto realno i istinito? Daj molim te.
moje mišljenje o referatu je sledeće i biće objavljeno u mojoj knjizi o Handžar diviziji:

Kada čitate ovaj izvještaj, upečatljivo je što su brojke uvijek zaokružene, kao da razlika od + -100 ljudi nije bitna. Mora se naglasiti da je autor vrlo precizno dao imena i prezimena žrtava, starost i mjesto izvršenja zločina nad njima. Referat sadrži i puno nepreciznih informacija, npr. pogrešno su napisana imena mesta odakle su žrtve. Buduće istraživanje zadržava pravo da potvrdi da li se izjave u ovom referatu vjerodostojne. Sve u svemu, postoje samo jednostrani podaci o zločinima 13. divizije SS-a, koji se ne mogu prihvatiti kao istorijski dokazi u istorijskoj nauci.
Tokom mog istraživanja, u razgovoru sa bivšim pripadnicima ove divizije, uvijek sam dobivao iste odgovore na moja pitanja o tome šta oni znaju o tim zločinima. Odgovori su bili "Ne znam." ili: "Ne znam ništa o tome." I danas među tim živim svjedocima postoji strah, koji im ne dozvoljava da progovore istinu. Nadati se da će neka nova istraživanja, u nekim drugim vremenima , potvrditi ili demantovati navode ovog izvještaja. Do tada se Referatu mora vjerovati.
cimara
Posts: 614
Joined: 02/08/2020 01:18

#1566 Re: Handzar divizija

Post by cimara »

Janko brete,znas li ti koliko je bilo domobrana rcimo 43_44?
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#1567 Re: Handzar divizija

Post by tetka762 »

janko_007 wrote: 23/05/2021 03:02
tetka762 wrote: 23/05/2021 02:46
Mislim, šta da ti kažem. Beznadežan si slučaj. Sve onako ofrlje, čuo nešto , rekla-kazala, pričaju žene po brijačnicama i na kraju , pričao ti djed , otac, komšija.
Gotovo kompletna arhiva SS je u zadnjem momentu spašena, pošto su je Nijemci potopili u jednom jezeru blizu Berlina 1945 godine. Sva ta arhiva je pohranjena pa i mikrofilmovana i nalazi se u NARA arhivu u Vašingtonu (Nacionalni arhiv). Skoro cijelu arhivu 13. Handžar divizije posjedujem i ja, jer sam izučavao gotovo sve o toj diviziji. Ti toj arhivi ne vjeruješ. Ne vjeruješ Arhivi iz Arhiva Hrvatske. Ne vjeruješ ti nikome, a sve znaš. I šta čovjek da ti kaže. Da je divizija 02.Novembra 1944. rasformirana na mostu u Brčkom, jer je gotovo polovina Bošnjaka već dezertirala. Ko je htio ostati u Bosni, morao je predati oružje. Oni koji su se htjeli dalje boriti rasporedjeni su u borbenu grupu Handke (ime dobila po jednom njenom komadantu). Ta borbena grupa je pripojena Wehrmachtu i to Drugoj Panzer Armiji. Većinom su bili Nijemci, folksdočeri , ali i dosta naših ljudi. Kod Apatina su bili gotovo pregaženi od Crvene Armije, pa se u neredu povlače prema Blatnom jezeru u Madjarskoj gdje je već bio formiran tzv Margaretin prsten, tj neki improvizovani front protiv sovjetskog nadiranja, I tu su bili rasporedjeni u diviziju "Brandenburg" te ponovo razbijeni i u neredu se povlače prema Austriji, sa nadom da se predaju Britancima. U tome su na kraju i uspjeli i 07.maja 1945
su se u mjestu St Veith (Sveti Vid) u Koruškoj predali Britancima. Britanci su neke odmah predali partizanima( Bleiburg i Križni put), a većinu internirali u sabirni logor u Italiji u mjestu Rimini. Prije toga su bili razvrstani prema zemlji pripadnosti. Neki su se odmah na neki način dočepali Njemačke. Iz Riminija (gdje su uglavnom bili Bošnjaci) su vraćani transportom u Jugoslaviju. Mnogi su ipak izbjegli deportaciju, pa su se na različite načine raspršili po cijelom svijetu. One koji su deportovani u Jugoslaviju je čekala teška robija. Kad pričaš o samom formiranju divizije (regrutovanja) u ljeto 1943, a kažeš da ti je djed od početka bio u Handžaru, sigurno se niko iz Crne Legije nije mogao prijaviti jer je bilo striktno zabranjeno regrutovati ustaše u diviziju. Posle pobune u Villefranshe de Rouergue u Francuskoj 17. septembra 1943, Nijemci su organizovali drastičnu selekciju u diviziji. Preko 1 000 nepouzdanih je poslato u KZ Neuegamme i Saksenhauzen (Koncentracione logore), pa se morala izvršiti popuna novim regrutima i to više nije bilo na dobrovoljnoj bazi nego prisilna mobilizacija. Ako je tada koji ustaša iz Crne Legije uskočio u SS o tome nemam podataka, mada je moguće. Popunu Bošnjacima izvršiti je bila misaona imenica, jer se već pročulo šta se desilo sa pobunjenicima u Francuskoj, ali mi je poznato da su i u Zagrebu vršili racije i prisilno mobilisali one koji nisu imali vojni raspored. Ne shvatam ja tebe, šta tu meni ili tebi ima da štima. Najveća planetarna glupost, koja graniči sa bezumljem je ovdje na primjeru 13. Handžar divizije za nekog navijati i simpatisati jednu nacističku formaciju koja je k tome još i SS. Stoga meni pripisivati neku naklonost za pripadnike jedne nacističke organizacije i to SS koja je na Nirnberškom procesu proglašena zločinačkom, čiji zločini nikad ne zastarjevaju , može samo lud čovjek. Tebi bih pak preporučio da pročitaš ili pokušaš pročitati sve što je napisano po ovoj temi na prethodnim stranicama. Možda će ti stvari biti jasnije, jer ništa ne pada s neba. Sve oko stvaranja Handžar divizije ima svoju predistoriju. Handžar divizija je nastala samo zato što su to Nijemci htjeli. Bila je tipična njemačka SS divizija i ni po čemu se u vojnom smislu nije razlikovala od ostalih SS divizija.
Beznadežan sam slučaj što kažem ono što znam? Po tvojim postovima se vidi da ti znaš puno više od mene tako da nemoj mene prozivati kako ja sve znam. Ne znam ja gdje je njima arhiva niti me zanima ja sam se samo javio da kažem ovim ljudima da nije tačno da su pripadnici handžara bili nekakvi autonomaši, nije tačno da su bili protiv NDH i nije tačno da su bili protiv Pavelića. Isto tako sam rekao da su položili zakletvu u Zagrebu jer me je čovjek pitao. I šta tebi ovdje smeta?? Isto tako jako dobro se zna da ss nije mogao biti firmiran bez odluke Himmlera i jako se dobro zna da je čitav ss bio pod Njemačkom komandom. Zašto ti to ističeš? Gdje sam ja to negirao ili rekao suprotno? Nema meni šta biti jasnije, ne čitam knjige na tu temu, ne zanima me to baš a o handžaru znam onoliko koliko sam čuo iz prve ruke a čuo sam jako puno jer mi je pokojni djed bio pripadnik i svi ti ljudi oko njega su iz Italije baš iz Riminija otišli preko oceana i ostali skupa do smrti. Što se tiče Crne Legije, obi nisu iz Legije pristupili handžaru kao dragovoljci već po naredbi popunili diviziju. I divizija nikad nije imala 26 tisuća vojnika već najviše u jednom momentu 21 tisuću. Eto ti jedna informacija ako nisi znao i nema na tim mikrofilmovima.
Živio ti meni 100 godina.
Ipak i pored svih dodatnih mjera te prisilne mobilizacije, divizija nikad nije dostigla željeni broj od 26 000. Do kraja 1944 godine divizija je brojala 21 065 ljudi. U nedostatku muslimana i pored negodovanja Himmlera prišlo se mobilisanju i Hrvata katolika,tako da je divizija imala i oko 2 800 katolika. Želja Himmlera o čisto muslimanskoj diviziji nikad nije ostvarila, kao što smo vidjeli ,više iz objektivnih razloga. Svi reguti za novu diviziju su imali besplatan prevoz do regrutnih centara. Glavni regrutni centri za novu SS diviziju su otvarani u Sarajevu, Zenici,Tuzli,Mostaru, Doboju, Slavonskom Brodu i Zagrebu.Prihvatni i otpremni centri su bili u Zemunu, Osjeku i Zagrebu dok je štab SS bio u Savskoj cesti 77 , u Zagrebu.

Ovo sam ja na ranijim stranicama napisao i nigdje nije napisano da je divizija brojala 26 000. Taj broj je bila želja Nijemaca i toliko su formacijski brojale sve ostale SS divizije. U BiH je to sredinom ljeta 1943 nije bilo moguće jer su do tada većina Bošnjaka bila rasporedjena u razne druge jedinice (ustaše, domobrane, zeleni kadar, partizane, pa i četnike ako baš hoćeš)
Nemam ja ništa lično protiv tebe, samo sam ti htio preporučiti da pročitaš o ovoj temi na prethodnim stranicama. To što si ti čuo je ipak nedovoljno da bi stvorio potpuni sud o toj diviziji i znao punu istinu. U zdravlje
[/quote]
Meni je jaranebsasvim dovoljno ono što sam čuo da zaključim ono što sam napisao. U zdravlje i ti i ako može da pojadniš ovo oko fašizma i divizije. Eto tebi su dovoljne knjige i arhiva pa pojasni. Hvala
cimara
Posts: 614
Joined: 02/08/2020 01:18

#1568 Re: Handzar divizija

Post by cimara »

Zasto ljudi nemaju nikakvu reakciju na zlostavljanje djece od strane lokalnih popova?
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1569 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

tetka762 wrote: 23/05/2021 03:05
janko_007 wrote: 23/05/2021 02:46
cimara wrote: 23/05/2021 02:39 Najljepša ss divizija je iz Bosne..
mislim da ćeš biti banovan zbog ovakvih izjava. Veličati fašizam je krivično djelo. Tema Handžar to nije zaslužila. Šteta za tvojih 600 i nešto postova
Kakve veze ima handžar divizija sa fašizmom? :roll: Svašta. Ti se Jankec počeo gubiti. Možeš pojasniti poveznicu između fašizma i handžar divizije? Mislim kad već imaš mikrofilmove. Hvala.
Dajte molim vas , prestanite se zajebavati. Ako vama SS i Gestapo nisu fašističke i nacističke organizacije onda nešto sa vama nije u redu. 13. Handžar divizija je pripadala SS na čijem je čelu bio Heinrich Himmler, organizator logora smrti širom okupirane Europe. On i njegova organizacija (SS) su odgovorni za smrt 6 miliona Jevreja. Chmoljo , vidim ja da je došlo vrijeme za gumice. E čuj traži poveznicu izmedju fašizma i Handžar divizije. Pa na fesu im jer mrtvačka glava , znak SS-a. Pa ako SS nisu fašisti ko su onda. Uhhhh s kim ja polemišem
cimara
Posts: 614
Joined: 02/08/2020 01:18

#1570 Re: Handzar divizija

Post by cimara »

Sto je problem s 13 ss?
cimara
Posts: 614
Joined: 02/08/2020 01:18

#1571 Re: Handzar divizija

Post by cimara »

Nikom nije padalo na um potezati neke stvari,povotovo oko 13 ss....
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#1572 Re: Handzar divizija

Post by tetka762 »

janko_007 wrote: 23/05/2021 03:20
tetka762 wrote: 23/05/2021 03:05
janko_007 wrote: 23/05/2021 02:46
mislim da ćeš biti banovan zbog ovakvih izjava. Veličati fašizam je krivično djelo. Tema Handžar to nije zaslužila. Šteta za tvojih 600 i nešto postova
Kakve veze ima handžar divizija sa fašizmom? :roll: Svašta. Ti se Jankec počeo gubiti. Možeš pojasniti poveznicu između fašizma i handžar divizije? Mislim kad već imaš mikrofilmove. Hvala.
Dajte molim vas , prestanite se zajebavati. Ako vama SS i Gestapo nisu fašističke i nacističke organizacije onda nešto sa vama nije u redu. 13. Handžar divizija je pripadala SS na čijem je čelu bio Heinrich Himmler, organizator logora smrti širom okupirane Europe. On i njegova organizacija (SS) su odgovorni za smrt 6 miliona Jevreja. Chmoljo , vidim ja da je došlo vrijeme za gumice. E čuj traži poveznicu izmedju fašizma i Handžar divizije. Pa na fesu im jer mrtvačka glava , znak SS-a. Pa ako SS nisu fašisti ko su onda. Uhhhh s kim ja polemišem
Pa nacisti Jankec, nacisti! Očigledno je da ne znaš razliku između nacizma i fašizma. Fašizam nema veze sa ss divizijama općenito a pogotovo sa handžarom. Pojasni poveznicu između handžar divizije i fašizma i prestani mantrati o općepoznatim stvarima koje svi znamo.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#1573 Re: Handzar divizija

Post by nosara »

To je bio simbol pobjednickog mindset-a jedne skupine ljudi, koji je ostao do danas. :D
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#1574 Re: Handzar divizija

Post by tetka762 »

janko_007 wrote: 23/05/2021 03:07
tetka762 wrote: 23/05/2021 02:50
janko_007 wrote: 23/05/2021 02:31

13. SS divizija, zvana Handschar, u svim okruzima, osim gradova Bijeljine i Brčkog, tokom svog cijelog boravka na bosanskom tlu, od marta do oktobra 1944, ubila je 1803 osobe. Žrtve su bile u prvom redu među civilnim stanovništvom, uključujući veliki broj
žena i djeca, kao i starijih, bolesnih i nemoćnih. Pored toga je, na licu mjesta ubijen veliki broj zarobljenika i ranjenih partizana iz vojnih bolnica u Donjoj Trnavi, Jablanici i Šekovićima. Zarobljeni partizani su, najčešće prevoženi u Brčko i tamo ubijani, dok su neki uhapšeni partizani i njihovi simpatizeri doveženi u Bijeljinu i tamo bez sudjenja likvidirani. Tačan broj ubijenih u Brčkom nije se mogao utvrditi , jer je veliki broj žrtava bio deportovan odatle u logor Jasenovac ali i u druge logore smrti po Njemačkoj, gdje im se gubi svaki trag.Nešto manje ubijenih je u Bijeljini, procijenjeno je između 40 i 50 ljudi. Tokom marša kroz područje Srema, divizija je ubila oko 500 do 600 ljudi. Pored svega navedenog, ova divizija je nanijela veliku materijalnu štetu našem stanovništvu uništenjem, pljačkom i paljenjem.

Ovo sve piše referatu „Državne komisije za otkrivanje ratnih zločina od strane okupatora i njihovih pomagača u Bosni i Hercegovini“. Izvještaj je sastavila Vjera Rukavina 5. oktobra 1954., pod nazivom „13. SS bosansko-hercegovačka divizija zvana„ Handžar “(13. bosanskohercegovačka SS divizija, zvana Handschar). Taj referat od otprilike 90 stranica je jugoslavenska vlada predala Nirnberškom ratnom krivičnom sudu. U njemu su iskazi velikog broja svjedoka, preživjelih očevidaca, te dijelaovi iskaza zarobljenih vojnika, podoficira i oficira 13. Handžar divizije, kao i imena svih žrtava zločina ove divizije. Tu su takodje i imena izvršilaca zločina. U posleratnoj Jugoslaviji, gde ste mogli izgubiti glavu zbog manjih prekršaja, ove izjave korištene su kao razlog za izdavanje naloga za hapšenje svih onih čija su imena spomenuta u zapisnicima. Nalog za hapšenje bio je optužnica u bivšoj Jugoslaviji i mnogi ljudi iz protokola su osuđeni za ratne zločine.
Sad sam vidio ovaj post i ovaj referat. Ako su tebi postratni komunistički referati nekakva osnova za bilo što, nemamo mi što pričati. Šta su mogli komunisti 1954 napisati o esesovcima? Nešto realno i istinito? Daj molim te.
moje mišljenje o referatu je sledeće i biće objavljeno u mojoj knjizi o Handžar diviziji:

Kada čitate ovaj izvještaj, upečatljivo je što su brojke uvijek zaokružene, kao da razlika od + -100 ljudi nije bitna. Mora se naglasiti da je autor vrlo precizno dao imena i prezimena žrtava, starost i mjesto izvršenja zločina nad njima. Referat sadrži i puno nepreciznih informacija, npr. pogrešno su napisana imena mesta odakle su žrtve. Buduće istraživanje zadržava pravo da potvrdi da li se izjave u ovom referatu vjerodostojne. Sve u svemu, postoje samo jednostrani podaci o zločinima 13. divizije SS-a, koji se ne mogu prihvatiti kao istorijski dokazi u istorijskoj nauci.
Tokom mog istraživanja, u razgovoru sa bivšim pripadnicima ove divizije, uvijek sam dobivao iste odgovore na moja pitanja o tome šta oni znaju o tim zločinima. Odgovori su bili "Ne znam." ili: "Ne znam ništa o tome." I danas među tim živim svjedocima postoji strah, koji im ne dozvoljava da progovore istinu. Nadati se da će neka nova istraživanja, u nekim drugim vremenima , potvrditi ili demantovati navode ovog izvještaja. Do tada se Referatu mora vjerovati.
Pa zašto se onda pozivaš na itervjue sa pripadnicima divizije a vjeruješ referatu? Ljudi su ti fino rekli s kim si god pričao da ne znaju ništa o tome. Po čemu se onda referatu mora vjerovati a ne njima? Tebi da se postrojila čitava divizija na intervju ti bi složio svoju priču na kraju. Danas svatko piše knjige jebote. :roll: Kakve se gluposti ovdje mogu pročitati.
Iker C
Posts: 3006
Joined: 04/07/2010 11:48

#1575 Re: Handzar divizija

Post by Iker C »

Da je tad bio ziv, uvazeni zastupnik Zahiragic bi bio komadant Handzar divizije. :bih:
Post Reply