Handzar divizija

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply

Handzar je?

Zlocinci
203
49%
Nemam stav
80
19%
Pozitivci
128
31%
 
Total votes: 411

User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1451 Re: Handzar divizija

Post by drndalo »

Kejn wrote:
drndalo wrote:
Kejn wrote:Smiješno sa obzirom da je dotični Sauberzweig u ratu prije ratovao uz najeltinije jedinice AU monarhije tačnije uz Bosansko Hercegovačku pješadijsku regimentu i dobro je znao šta je Bošnjak (njem. Bosniak). Mujica bi trebao pročitati koju knjigu, a ne pamet svijeta kupiti sa poskoka i krstarice.
A "Bosniak-i" iz I sv. i II sv. rata su sve isti ljudi ? Casni, posteni, vrijedni, pozrtvovani ? Ili se mogla desiti inflacija ljudskih karakteristika kod halashe koja se kao uber-mensch-ovi prijavise u ove ratnike ?
Očito su mentalitetom isti čim ih je hvalio u oba svjetska rata....
Hebem li ga ako je ovo gore bila pohvala... Osim onog dijela da smrtna kazna djeluje... :run:
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#1452 Re: Handzar divizija

Post by Kejn »

drndalo wrote:
Hebem li ga ako je ovo gore bila pohvala... Osim onog dijela da smrtna kazna djeluje... :run:
Radi se o izmišljenom citatu

P.S. naravno ne opravdavam ovu fašističku regimentu i njene aktivnosti u Drugom svjetskom ratu...
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1453 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Image
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1454 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Evo to bi bio prevod na bosanski upucen vojnicima Handzar divizije od njihovog zapovjednika Sauberzweiga. Ovo je samo prva strana. Cjelokupno obracanje generala je na pet stranica. Na svih pet stranica , obracanje generala je tako, da se on neprekidno zahvaljuje svojim borcima na hrabroj borbi kao i na uspjesno zavrsenoj obuci.
Po stoti put se obracam ovima na forumu i da kazem da moja namjera ni u kom slucaju nije glorificiranje ove fasisticke tvorevine, nego samo da se definitivno utvrdi karakter ove i uloga ove divizije u Drugom svjetskom ratu. Zato manite se tih pausalnih ocjena, te tih glasanja je li zlocinacka ili oslobodilacka i manite se vise ako Boga znate onih prica o dedama koji su se rame uz rame borili sa njemackim trupama i osvjetlili obraz Bosnjacima i ostale sulude blabla .
User avatar
JoseMujica
Posts: 27428
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1455 Re: Handzar divizija

Post by JoseMujica »

de bolan Janko, budi realan...ovo ništa ne govori o tome kakvi su ovo vojnici....govor svakog komadanta je čista ložiona i neće ni u jednom naći da je oficir rekao vojnicima da su čokare
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1456 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Mujice, ne znam sta da ti odgovorim. Prvo, Sauberzweig ne govori vojnicima nego im pise. Upozorava ih u istom pismu kako da se ponasaju na terenu, posebno kako da tretiraju lokalno stanovnistvo. Narocito kako da se ponasaju prema licima srpske nacionalnosti. Da ne cine zlocine nad civilima itd. Ovo pismo je orginalni dokument. Ti nadji orginalni dokument pa ga postiraj ovdje i uvjeri ljude na forumu da je Sauberzweig rdjavo govorio i mislio o pripadnicima Handzar divizije i njihovoj borbenoj sposobnosti. To rekla kazala, citao si negdje o tome, dedo rahmetli ti prico, ovdje ne pije vode. Samo cinjenice i dokumenti nam mogu pomoci da osvjetlimo ulogu ove divizije u Drugom svjetskom ratu. Nisam vican da se spustam na taj nivo da odgovaram na tako nizak nivo komunikacije, kao cista loziona,vojnici cokare i slicna terminologija. Ja sam temi pristupio na puno ozbiljniji nacin. A sad o temi. Svaka njemacka formacija, pa i Handzar divizija su imali striktni zadatak, onako pedantno njemacki, nista nije prepusteno slucaju.Handzar je u sadejstvu prije svih sa 7. SS divizijom Prinz Eugen imao zadatak da po svaku cijenu sprijeci prelazak partizanskih divizija preko Drine u Srbiju. U tome su im pomagali cetnicki odredi sa obje strane Drine, te ljoticevci, i Srpski Dobrovoljacki korpus, Koste Musickog, koji su bili stacionirani sa srbijanske strane rijeke Drine. Naravno da je Handzar usko suradjivao i sa domobranskim jedinicama, kao i sa muslimanskim milicijama, tj zelenim kadrom. Treba se uzeti u obzir i vrijeme i okolnosti u kakvim je Handzar divizija angazovana. Hitler je vec odavno izgubio rat i moral svih njemackih jedinica je bio na najnizem nivou. Handzar se po svim relevantnim izvorima dobro nosio sa partizanskim jedinicama koje su bile angazovane u sjeveroistocnoj Bosni, narocito su se cesto sukobljavali sa 16. i 38. vojvodjanskom brigadom , kao i 16. istocnobosanskom muslimanskom brigadom. Borbe su bile svakodnevne sa teskim gubicima na obje strane. Handzar divizija je prvi i zadnji put bila vonicki tucena i do nogu potucena na Loparama. U toj bitk(c)i su partizanske divizije zarobile a potom i onesposobile gotovo cjelokupnu tesku artiljeriju Handzar divizije. Poslije poraza kod Lopara, pocinje opste rasulo u redovima Handzarevaca. I na dnevnoj bazi, stotine njih prelaze u partizanske redove. O tom dezertiranju, glavnokomandujuci za Balkan obavjestava i Himlera i trazi hitno razoruzanje. Himler je to kategoricki odbio. Dakle Mujice ako imas neki dokument da su pripadnici Handzar divizije bili "cokare" rado bih ga vidio
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#1457 Re: Handzar divizija

Post by Woody »

Haj' da malo oživimo temu:

User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1458 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Bio sam ove godine 17. septembra u mjestu pobune Pionirskog bataljona 13. SS Divizije zvane "Handschar" , Villefranche de Rouergue, koje se nalazi u na jugu Francuske u blizini Toulousa. Za brojne Franzuze je to bio dan komemoracije i sjecanja na dogadjaj prije 75 godina. Prisutni su bili pored ostalih, i gradonacelnik ovog mjesta, kao i zamjenik ministra kulture i obrazovanja Francuske. Prisutni su bili veterani francuskog pokreta otpora, okiceni ratnim zastavama. Pored Francuza su bili predstavnici iz Hrvatske i BiH (ambasadori u Francuskoj iz obje zemlje, zamjenica gradonacelnika Pule, grada pobratima Villefranche de Rouergue, kao i veterani iz Domovinskog rata. Zaista je bilo dirljivo kako su , prije svega Francuzi propratili taj dogadjaj. Uz himne sve tri zemlje, prikladnih govora i uz zvuk vojnicke trube. Za one koji to ne znaju , pobuna Bosnjaka u Villefranche de Rouergue je bila prva pobuna u njemackoj vojsci u Drugom svjetskom ratu uopste. Ovaj mali gradic je, iako vrlo kratko bio prvi slobodan grad u okupiranoj Francuskoj i Francuzi to nikad nece zaboraviti. Pobuna je placena krvavom cijenom. Izmedju 25 i 40 (tacan broj nikada nije utvrdjen) Pobunjenika je vec prvog dana po gusenju pobune pobijeno, a oko 800 pripadnika ove divizije je, kao nepouzdano, poslato u koncentracione logore Neuegame i Sachsenhausen. Streljane vojnike, Nijemci nisu dali odmah sahraniti, nego su danima psi lutalice glodale njihove kosti. Tek su ih Francuzi uspjeli sahraniti u vise zajednickih grobnica.

Na ovom skupu sam sreo i jednog mladog Francuza, inace istoricara po profesiji, koji je napisao knjigu o toj pobuni.

Image
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#1459 Re: Handzar divizija

Post by Ramzess Veliki »

Bili vizionari, borili se za EU kad je mnogi nisu tako shvatali. Borili se za nas, da bismo mogli raditi u njemackoj ... :D
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#1460 Re: Handzar divizija

Post by sadie_forever »

nisu bili mrzitelji,vecinom neuki bosnjacki narod koji se borio za svoje...
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1461 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Ramzess Veliki wrote:Bili vizionari, borili se za EU kad je mnogi nisu tako shvatali. Borili se za nas, da bismo mogli raditi u njemackoj ... :D
Image
Image
Image
Image
Image

Kao sto sam mozes vidjeti, bas tako je bilo. I pored tvog cinizma.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#1462 Re: Handzar divizija

Post by Ramzess Veliki »

janko_007 wrote:Kao sto sam mozes vidjeti, bas tako je bilo. I pored tvog cinizma.
... nisi prepoznao koristenje cinizma na mom postu - uopce nisam bio cinican nego sam bio ALEGORICAN. To ti znaci da sam povezao dva nevezana dogadjaja kako bih prikazao njihovu stvarnu ali nenamjernu povezanost na humoristican nacin. Cilj moje alegorije je bio da ukazem da tadasnja neuspjela politika ima uspjeha danas u vidu ujedinjene Europe ... I sav besmisao ratova.

Nadam se da mozes shvatiti razliku.
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1463 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

janko_007 wrote:
Ramzess Veliki wrote:Bili vizionari, borili se za EU kad je mnogi nisu tako shvatali. Borili se za nas, da bismo mogli raditi u njemackoj ... :D
Image

Image

Image

Image

Image

Kao sto sam mozes vidjeti, bas tako je bilo. I pored tvog cinizma.
Nije mi jasno gdje su i zasto su nestale fotografije
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45075
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#1464 Re: Handzar divizija

Post by Chmoljo »

ako misliš na fotografije koje si ti postavljao, onda to nije do foruma, nego do servera na koji si ih uploado. :)
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#1465 Re: Handzar divizija

Post by insomnia78 »

Los ti server. Nisu dan izdurale
User avatar
Tercius
Posts: 1572
Joined: 21/01/2011 19:51

#1466 Re: Handzar divizija

Post by Tercius »

Woody wrote:Haj' da malo oživimo temu:

Pichich jedan mali zatucani,uzmes pistolj i roknes se u glavu a ne da te vodaju ko kera u lancima po logorima i da te razmjenjuju sa ostalim protuhama iz tog vremena ali jok lakse je dresove mjenjati,jos kad krenu pisat o nekakvim herojstvima i pobunama povraca mi se , samo mi nije jasno kako se uspio provuci sve ove godine od OZNE UDBE i ostalih sluzbi u usta mu se nas... Smrt fasizmu sloboda narodu.
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1467 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Tercius wrote:
Woody wrote:Haj' da malo oživimo temu:

Pichich jedan mali zatucani,uzmes pistolj i roknes se u glavu a ne da te vodaju ko kera u lancima po logorima i da te razmjenjuju sa ostalim protuhama iz tog vremena ali jok lakse je dresove mjenjati,jos kad krenu pisat o nekakvim herojstvima i pobunama povraca mi se , samo mi nije jasno kako se uspio provuci sve ove godine od OZNE UDBE i ostalih sluzbi u usta mu se nas... Smrt fasizmu sloboda narodu.
Umro je covjek, prije 5 godina.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#1468 Re: Handzar divizija

Post by insomnia78 »

Pitas li kako se toliki cetnici provukose? To se ne pita?
Pitas li se kako lik koji je smislio i crto strip “Mirko i Slavko” predje drito iz cetnika pored udbe i ozne ili to objasnjavas onim sto Tito rece Adilu o antisrpskoj politici?

Image
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1469 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

insomnia78 wrote:Pitas li kako se toliki cetnici provukose? To se ne pita?
Pitas li se kako lik koji je smislio i crto strip “Mirko i Slavko” predje drito iz cetnika pored udbe i ozne ili to objasnjavas onim sto Tito rece Adilu o antisrpskoj politici?

Image
Ma upravo tako. Nije procitao nista , niti je htio sta procitati na ovoj podtemi. Jednostavno "pao" sa nekih pitarskih tema na istoriju, a u nju se razumije, da se izrazim njegovim rijecnikom "ko Mara u kriv k....c. A eto tamo je objavio impozantnih preko 1500 postova. Nesto kontam da je ovo smrt fasizmu za njega ista postapalica ko i za kralja i otadzbinu. Ili ga je zenska ostavila pa ovako agresivno nastupa i olako poteze pistolj. Ko ce mu ga znati, mozda se motivise pa procita koju stranicu od ovih 61 na ovu temu, pa onda ravnopravno pocne sta objavljivati o ovoj temi i mozda mi sta od njega naucimo, ali iskreno....dosta sam skeptican
User avatar
Tercius
Posts: 1572
Joined: 21/01/2011 19:51

#1470 Re: Handzar divizija

Post by Tercius »

Ja sve kontam da se raja ovdje zajebava kad onako vlazno erotski prica o ljudima koji su bili u sklopu ove SS jedinice.Cetnici, ustase, handzar ddivizija sve isti qrac, sama cinjenica da su mjenjali dresove kako vjetrovi pusu govori dovoljno i o njima ko ljudima i o njihovim idealima, odroni od ljudi bez ikakve casti i postovanja pa jos mogu misliti na sta je licilo to njihovo ratovanje.Po meni ko god favorizuje ove pic...od ljudi na istoj mi je nisanskoj liniji ko i simpatizeri Draze Mihajlovica i Ante Pavelica.Jbt ne mogu da vjerujem da ste ozbiljni .AKo iko treba da bude svjetla tacka nase historije onda su to ovi ljudi dole.
Image
User avatar
rajv0sa
Posts: 3145
Joined: 19/10/2010 00:31
Location: sektaland

#1471 Re: Handzar divizija

Post by rajv0sa »

A smiješno je kako komentari na tom yt klipu neka glorifikacija a čovjek ne priča uopće u tom tonu :lol: , onaj nabraja neke uspjehe kako nije poražena, onaj govori smrt komunjarama a dedo bio u partizanima :lol: . A inače nije to rijedak slučaj i iz moje porodice znam par slučajeva da su bili u ovoj ss diviziji pa kasnije na kraju rata u partizanima. Neki su bili i u logorima pa kasnije bili funkcioneri u yugo firmama. Nije to bio tako primitivan i osvetnički sistem kao što ovi sad revizionisti (a nesvjesno i ovi "posvećeni" ljevičari) predstavljaju.
User avatar
pici
Posts: 43531
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#1472 Re: Handzar divizija

Post by pici »

Tercius wrote:Ja sve kontam da se raja ovdje zajebava kad onako vlazno erotski prica o ljudima koji su bili u sklopu ove SS jedinice.Cetnici, ustase, handzar ddivizija sve isti qrac, sama cinjenica da su mjenjali dresove kako vjetrovi pusu govori dovoljno i o njima ko ljudima i o njihovim idealima, odroni od ljudi bez ikakve casti i postovanja pa jos mogu misliti na sta je licilo to njihovo ratovanje.Po meni ko god favorizuje ove pic...od ljudi na istoj mi je nisanskoj liniji ko i simpatizeri Draze Mihajlovica i Ante Pavelica.Jbt ne mogu da vjerujem da ste ozbiljni .AKo iko treba da bude svjetla tacka nase historije onda su to ovi ljudi dole.
Image
:thumbup:
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4868
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#1473 Re: Handzar divizija

Post by ¤ jelena ¤ »

rajv0sa wrote:A smiješno je kako komentari na tom yt klipu neka glorifikacija a čovjek ne priča uopće u tom tonu :lol: , onaj nabraja neke uspjehe kako nije poražena, onaj govori smrt komunjarama a dedo bio u partizanima :lol: . A inače nije to rijedak slučaj i iz moje porodice znam par slučajeva da su bili u ovoj ss diviziji pa kasnije na kraju rata u partizanima. Neki su bili i u logorima pa kasnije bili funkcioneri u yugo firmama. Nije to bio tako primitivan i osvetnički sistem kao što ovi sad revizionisti (a nesvjesno i ovi "posvećeni" ljevičari) predstavljaju.

To ne da nije bio rijedak slučaj, nego je bila masovna pojava :lol: kako među četnicima i ustašama, tako i u ovoj trećoj ekipi.

I, naravno, kako četrdesetih, tako i devedesetih. Preko noći - pljus! - eto prelivoda novih, jope u smrdljivim barama starim.


Zato, unas, narodne mase nikako ne trpe one što ''talasaju''.
klosar pravi
Posts: 2720
Joined: 26/05/2018 12:00

#1474 Re: Handzar divizija

Post by klosar pravi »

A koliko su ovi naši srba pobili u tom vremenu otprilike?
User avatar
geralt
Posts: 5118
Joined: 14/09/2017 12:45

#1475 Re: Handzar divizija

Post by geralt »

Image

Lijevo - Desiderius Hampel, zapovjednik divizije, desno - cetnicki vojvoda Radivoje Kerovic, snimljeno tokom konsultacija o zajednickoj akciji protiv partizana na Majevici, ljeto 1944.
Post Reply