Handzar divizija

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply

Handzar je?

Zlocinci
203
49%
Nemam stav
80
19%
Pozitivci
128
31%
 
Total votes: 411

User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45075
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#1426 Re: Handzar divizija

Post by Chmoljo »

Banned user for reason “kršenje pravila foruma”
» Ammaar

trajno
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#1427 Re: Handzar divizija

Post by HAVANA »

Ode dedo ko da ga nije ni bilo.
User avatar
Altsa
Posts: 7282
Joined: 19/03/2004 18:31

#1428 Re: Handzar divizija

Post by Altsa »

Ammaar wrote:
Woody wrote:Osim toga što je @Ammar post off-topic, sadrži laži - Crna Legija nije NIKADA nosila fesove, niti su fesovi bili u standardnoj opremi iste, ispleo priču o Kupresu, Kočevskom rogu, Bleiburgu, njegovom priključenIJu HOS-u (jah, što se naratovao)... Još samo nije naveo da su njegovi preci sa planeta Kripton :lol: uverdljivog je i sadržaja: "umjesto da smo gonili vlahe do Zemuna..."

Po meni, i mojoj prijavi, dovoljno za Banovića na period koji moderator odluči. Hvala.

Pozdrav domovini :thumbup:
Ko te sta pita? Eto ja nisam upucen u to da Crna Legija nije nosila fesove. Fes mu je od rahmetli brata koji je bio u 13stoj SS. Jos kad bi ti rekao da je bio prijatelj jos iz djetinjstva sa Becirom Lokmicem rekao bi lazem.
Bas ste bili fina neka familija. :cry:
wmosi
Posts: 130
Joined: 11/03/2017 14:56

#1429 Re: Handzar divizija

Post by wmosi »

Tipična fašistička formacija koja se borila protiv partizana i srpskih četnika. Kuda su prolazili, svuda su krvave tragove ostavljali.
PM72
Posts: 17538
Joined: 30/04/2012 16:54

#1430 Re: Handzar divizija

Post by PM72 »

wmosi wrote:Tipična fašistička formacija koja se borila protiv partizana i srpskih četnika. Kuda su prolazili, svuda su krvave tragove ostavljali.
Hoćeš reći,borili se protiv antifašista? :lol:
Grohotom se smijem.Grohotom.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#1431 Re: Handzar divizija

Post by LBVIEW »

wmosi wrote:Tipična fašistička formacija koja se borila protiv partizana i srpskih četnika. Kuda su prolazili, svuda su krvave tragove ostavljali.
Premalo su srpskih cetnika pobili.
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#1432 Re: Handzar divizija

Post by Zokipfc »

LBVIEW wrote:
wmosi wrote:Tipična fašistička formacija koja se borila protiv partizana i srpskih četnika. Kuda su prolazili, svuda su krvave tragove ostavljali.
Premalo su srpskih cetnika pobili.
Tacno. Cak sta vise...

„Nakon potiskivanja od strane naših trupa, partizane u povlačenju su često napadale iz zasede četničke jedinice u potrazi za oružjem... Tokom poslednjih operacija, četničke snage su se borile dobro. Uspostavljena je prihvatljiva, gotovo drugarska saradnja."

- Jorg Deh, Handzar Divizija
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#1433 Re: Handzar divizija

Post by musicman80 »

Zokipfc wrote:
LBVIEW wrote:
wmosi wrote:Tipična fašistička formacija koja se borila protiv partizana i srpskih četnika. Kuda su prolazili, svuda su krvave tragove ostavljali.
Premalo su srpskih cetnika pobili.
Tacno. Cak sta vise...

„Nakon potiskivanja od strane naših trupa, partizane u povlačenju su često napadale iz zasede četničke jedinice u potrazi za oružjem... Tokom poslednjih operacija, četničke snage su se borile dobro. Uspostavljena je prihvatljiva, gotovo drugarska saradnja."

- Jorg Deh, Handzar Divizija

Ispade Handzar divizija branila partizane od cetnika. :lol: Sta sve ljudi nece da izmisle da bi opravdali fasiste I ideologiju koja je bila zlocinacka I osvajacka. Ako su vam dede bile u Handzar diviziji to ne znaci da je Handzar bio dobar, vec da su vam dede bili fasisti, isto kao I oni cije su dede bile u cetnicima i ustasama.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#1434 Re: Handzar divizija

Post by salik79 »

A da ti naucis citati s razumijevanjem?! :lol:
Last edited by salik79 on 21/10/2017 12:59, edited 1 time in total.
John Cleese
Posts: 36498
Joined: 25/05/2010 18:30

#1435 Re: Handzar divizija

Post by John Cleese »

LBVIEW wrote:
wmosi wrote:Tipična fašistička formacija koja se borila protiv partizana i srpskih četnika. Kuda su prolazili, svuda su krvave tragove ostavljali.
Premalo su srpskih cetnika pobili.
Pa gdje ce svoje ubijat', znalo se ko je neprijatelj :|
John Cleese
Posts: 36498
Joined: 25/05/2010 18:30

#1436 Re: Handzar divizija

Post by John Cleese »

musicman80 wrote:
Zokipfc wrote:
LBVIEW wrote: Premalo su srpskih cetnika pobili.
Tacno. Cak sta vise...

„Nakon potiskivanja od strane naših trupa, partizane u povlačenju su često napadale iz zasede četničke jedinice u potrazi za oružjem... Tokom poslednjih operacija, četničke snage su se borile dobro. Uspostavljena je prihvatljiva, gotovo drugarska saradnja."

- Jorg Deh, Handzar Divizija

Ispade Handzar divizija branila partizane od cetnika. :lol: Sta sve ljudi nece da izmisle da bi opravdali fasiste I ideologiju koja je bila zlocinacka I osvajacka. Ako su vam dede bile u Handzar diviziji to ne znaci da je Handzar bio dobar, vec da su vam dede bili fasisti, isto kao I oni cije su dede bile u cetnicima i ustasama.
Jorg (ne hvalec' mu vjere) veli da su cetnici napadali partizane koji su se povlacili pred esesovcima, da su se protiv partizana dobro borili te zakljucuje da je s njima (cetnicima) uspostavljena prihvatljiva, gotovo drugarska saradnja.
K'o sto je i bilo.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#1437 Re: Handzar divizija

Post by salik79 »

Nego, ako zelimo biti na strani Saveznika, onda moramo prihvatiti realnost, jelte?! :oops:

Image

Znate li koga je SAD jedinog sa ovih prostora odlikovala "Legijom zasluga prvog stepena", dakle najvecim odlikovanjem? :oops:

Hvala im za sve! :thumbup:

(Usput, da li neko zna da li je to odlikovanje ikada "povuceno"/anulirano? :oops: )
John Cleese
Posts: 36498
Joined: 25/05/2010 18:30

#1438 Re: Handzar divizija

Post by John Cleese »

Pa ono jest' - od Rajha bradonja nije dobio odlikovanje, samo su saradjivali, 'nako, drugarski :|
(Kazu, doduse, da je katkad govorio:"A za Firerov rodjendan - mene, ako se sete, sete se...")

Znam da je od partizana dobio metak medju rogove.
To se, me's'cini, ne moze nikako povuc'/anulirat'.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#1439 Re: Handzar divizija

Post by salik79 »

John Cleese wrote:Pa ono jest' - od Rajha bradonja nije dobio odlikovanje, samo su saradjivali, 'nako, drugarski :|
(Kazu, doduse, da je katkad govorio:"A za Firerov rodjendan - mene, ako se sete, sete se...")

Znam da je od partizana dobio metak medju rogove.
To se, me's'cini, ne moze nikako povuc'/anulirat'.

Tacno, ali ako Amerika kaze da je nesto :thumbup: , onda mora biti :thumbup: .

Pitaj FGR! :oops:
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#1440 Re: Handzar divizija

Post by Sanjarko »

musicman80 wrote:
Ispade Handzar divizija branila partizane od cetnika. :lol: Sta sve ljudi nece da izmisle da bi opravdali fasiste I ideologiju koja je bila zlocinacka I osvajacka. Ako su vam dede bile u Handzar diviziji to ne znaci da je Handzar bio dobar, vec da su vam dede bili fasisti, isto kao I oni cije su dede bile u cetnicima i ustasama.
:roll:

Nepismeni ljudi bili i nasilno mobilisani vecinom. Moji nisu bili u Handzar diviziji nego u domobranima pa prebjegao deda u partizane. Cak su Americkog pilota jednom spasili po prici dede. Dido rat mislim u domobranima zavrsio.

Cuj bili fasisti.

Nisu znali citat, pisat skoro nikako ili veoma malo i nasilno bili mobilisani a "bili fasisti". :roll:

Nije iz tog doba i rata ostala izreka udario brat na brata. Takvo vrijeme bilo. Bilo je i Amerikanaca koji su sa Njemcima saradzivali, ne znam za Ruse ali za Amerikance znam. Jb-no doba bilo glava svima u torbi bila, a ni svi Njemci nisu bili fasisti iako su bili Gestapo, SS itd. Dokaz pokusaji smaknuca Hitlera i smaknjuce oponenata Hitlera tokom noci dugih nozeva.
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1441 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

wmosi wrote:Tipična fašistička formacija koja se borila protiv partizana i srpskih četnika. Kuda su prolazili, svuda su krvave tragove ostavljali.
koja bezocna laz. Handzar je po naredjenju von Lehra usko saradjivao sa cetnicima vojvode Leke Damjanovica, Radivoja Kosorica, Kerovica , Derikonje i ostalih u borbi protiv partizana Za to postoji i licna naredba njemakog generala i na stotine zarobljenih dokumenata u arhivi
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#1442 Re: Handzar divizija

Post by invincible1921 »

Niti branim ovu diviziju niti pokusavam da opravdam bilo koji njihov postupak,,,ali mislim da se itekako pretjeruje sa njihovim uticajem ali i zlocinima koji su pocinili...Po meni licno ako se gleda rat u jugoslaviji marginalna formacija, a srbi i hrvati je pokusavaju predstaviti kao ne znam ti ni ja sta kako bi ispali u fazonu jes cetnici i ustase su pobili stotine hiljada ljudi, ali eto i muslimani su odnosno handzar divizija...
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1443 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Zemaljska komisija za istrazivanje ratnih zlocina na prostoru BiH je ovu fasisticku formaciju optuzila za ubistvo 1806 lica. Pobijeni su bili uglavnom saradnici i simpatizeri partizanskog pokreta, zatim partizanski ranjenici iz partizanske bolnice u Trnavi, koju su prvo otkrili majevicki cetnici, pa to dojavili stabu Handzar divizije. Osim ovih lica, ubijani su preostali Jevreji i Romi. Ko sto rekoh streljani su simpatizeri partizanskog pokreta, medju kojima je bilo veoma mnogo Muslimana. 1806 lica i nije neki veliki broj, to su Dangicevi cetnici u BiH i cetnici Pavla Djurisica u Sandzaku i Crnoj Gori, ubijali na dnevnoj bazi. O tome sta su ustase radile je vec dosta napisano na ovoj temi. Vjerovatno bi i Handzar divizija pogubila puno vise ljudi i uradila puno vise zlocina, ali su formirani dosta kasno i dosli sa obuke iz Francuske, a potom i Njemacke, na prostor BiH, pocetkom marta 1944, a rasformirani su 02. novembra 1944. Znaci nesto manje od osam mjeseci su bili angazovani u borbenim operacijama i borili su se iskljucivo protiv partizana. Nije zahvalno u histografiji spekulisati sa tim sta bi bilo da je bilo, pa i to koliko bi jos zlocina uradila ova SS Divizija. Slazem se potpuno sa tobom da Srbi i Hrvati sa posebnim apetitom umnozavaju zlocine ove fasisticke tvorevine. Pa to je stari oprobani recept, po obrascu, svi smo mi isti. Isto kao i u ovom zadnjem ratu
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#1444 Re: Handzar divizija

Post by asurbanipal »

S druge strane, ova fašistička formacija se od strane pojedinih zagriženih bošnjačkih nacionalista uveliko romantizira, a njena uloga minimalizira.

Rekao bi neki laik da su SS trupe bile humanitarna organizacija.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27426
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1445 Re: Handzar divizija

Post by JoseMujica »

General Karl Gustav Sauberzweig, zapovjednik Handzar divizije do juna 1944., je napisao i sljedece:
"Bosnjak nije dorastao za vece napore. Brzo se zamara, ne pokazuje spremnost da pritekne u pomoc ranjenom, sklon je pljackanju i prodaji zaplijenjenih stvari. Uvodjenje smrtne kazne za primjere nasilne pljacke "donijelo je dobre rezultate"."
Zna Shwabo uspostaviti dijagnozu i odrediti terapiju :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1446 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

JoseMujica wrote:
General Karl Gustav Sauberzweig, zapovjednik Handzar divizije do juna 1944., je napisao i sljedece:
"Bosnjak nije dorastao za vece napore. Brzo se zamara, ne pokazuje spremnost da pritekne u pomoc ranjenom, sklon je pljackanju i prodaji zaplijenjenih stvari. Uvodjenje smrtne kazne za primjere nasilne pljacke "donijelo je dobre rezultate"."
Zna Shwabo uspostaviti dijagnozu i odrediti terapiju :lol: :lol: :lol: :lol:
Mujice, posjedujem masu govora Sauberzweiga, kada se obracao svojim vojnicima ili nekim svojim kolegama, po poslu. Moguce da je i to sto navodis rekao, mozda u nekom ranijem periodu, po pitanju pobune u Francuskoj, npr i sl. Generalno je misljenja, da je Bosnjak veoma hrabar vojnik, u bliskoj borbi, gotovo u ravni sa njemackim vojnikom. Dodaje da Bosnjak veoma voli svoju domovinu i da je veoma srcan borac. Navodi takodje, da ko ovlada njegovim srce, ovladao je i njegovim oruzjem.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27426
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#1447 Re: Handzar divizija

Post by JoseMujica »

janko_007 wrote:
JoseMujica wrote:
General Karl Gustav Sauberzweig, zapovjednik Handzar divizije do juna 1944., je napisao i sljedece:
"Bosnjak nije dorastao za vece napore. Brzo se zamara, ne pokazuje spremnost da pritekne u pomoc ranjenom, sklon je pljackanju i prodaji zaplijenjenih stvari. Uvodjenje smrtne kazne za primjere nasilne pljacke "donijelo je dobre rezultate"."
Zna Shwabo uspostaviti dijagnozu i odrediti terapiju :lol: :lol: :lol: :lol:
Mujice, posjedujem masu govora Sauberzweiga, kada se obracao svojim vojnicima ili nekim svojim kolegama, po poslu. Moguce da je i to sto navodis rekao, mozda u nekom ranijem periodu, po pitanju pobune u Francuskoj, npr i sl. Generalno je misljenja, da je Bosnjak veoma hrabar vojnik, u bliskoj borbi, gotovo u ravni sa njemackim vojnikom. Dodaje da Bosnjak veoma voli svoju domovinu i da je veoma srcan borac. Navodi takodje, da ko ovlada njegovim srce, ovladao je i njegovim oruzjem.

ma ovo sam maznuo od jednog havera s Facebooka...vjeruj da nemam pojma jel fejk ili stvarno rečeno, al je dobra zajebancija :lol: :lol: :lol:
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#1448 Re: Handzar divizija

Post by Kejn »

Smiješno sa obzirom da je dotični Sauberzweig u ratu prije ratovao uz najeltinije jedinice AU monarhije tačnije uz Bosansko Hercegovačku pješadijsku regimentu i dobro je znao šta je Bošnjak (njem. Bosniak). Mujica bi trebao pročitati koju knjigu, a ne pamet svijeta kupiti sa poskoka i krstarice.
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1449 Re: Handzar divizija

Post by drndalo »

Kejn wrote:Smiješno sa obzirom da je dotični Sauberzweig u ratu prije ratovao uz najeltinije jedinice AU monarhije tačnije uz Bosansko Hercegovačku pješadijsku regimentu i dobro je znao šta je Bošnjak (njem. Bosniak). Mujica bi trebao pročitati koju knjigu, a ne pamet svijeta kupiti sa poskoka i krstarice.
A "Bosniak-i" iz I sv. i II sv. rata su sve isti ljudi ? Casni, posteni, vrijedni, pozrtvovani ? Ili se mogla desiti inflacija ljudskih karakteristika kod halashe koja se kao uber-mensch-ovi prijavise u ove ratnike ?
User avatar
Kejn
Posts: 2630
Joined: 24/09/2016 12:24
Location: Sarajevo Temple Prime. U prvom safu

#1450 Re: Handzar divizija

Post by Kejn »

drndalo wrote:
Kejn wrote:Smiješno sa obzirom da je dotični Sauberzweig u ratu prije ratovao uz najeltinije jedinice AU monarhije tačnije uz Bosansko Hercegovačku pješadijsku regimentu i dobro je znao šta je Bošnjak (njem. Bosniak). Mujica bi trebao pročitati koju knjigu, a ne pamet svijeta kupiti sa poskoka i krstarice.
A "Bosniak-i" iz I sv. i II sv. rata su sve isti ljudi ? Casni, posteni, vrijedni, pozrtvovani ? Ili se mogla desiti inflacija ljudskih karakteristika kod halashe koja se kao uber-mensch-ovi prijavise u ove ratnike ?
Očito su mentalitetom isti čim ih je hvalio u oba svjetska rata....
Post Reply