Handzar divizija

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply

Handzar je?

Zlocinci
203
49%
Nemam stav
80
19%
Pozitivci
128
31%
 
Total votes: 411

User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1651 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

geralt wrote: 23/10/2018 11:55 Image

Lijevo - Desiderius Hampel, zapovjednik divizije, desno - cetnicki vojvoda Radivoje Kerovic, snimljeno tokom konsultacija o zajednickoj akciji protiv partizana na Majevici, ljeto 1944.
Meni je ipak interesantna tema, saradnja 13. Handzar divizije i majevičkih četnika. Većina pripadnika Handžar divizije, a mislim na Bošnjake potiču iz istočne i sjeveroistočne Bosne iz onih krajeva gdje su izvršena najveća klanja nad muslimanskim stanovništvom. Većina Bošnjaka iz istočne Bosne se i dobrovoljno javilo u Handžar diviziji sa nadom da će se boriti i osvetiti četnicima. Kad su se vratili sa obuke iz Francuske i Njemačke na prostor sjeveroistočne Bosne u martu 1944. stigla je naredba von Lehra da moraju usko saradjivati sa četnicima u borbi protiv partizana. Nijedan pripadnik Hanžar divizije, sa kojima sam razgovarao, nije znao za tu naredbu, medjutim se naredba poštovala, pa na tom prostoru na potezu Brčko, Bjeljina, Vlasenica, Bratunac , Srebrenica, nije zabilježena ni najmamja čarka, ni jedan sukob Handžar divizije i majevičkih četnika. Ova slika to najbolje svjedoči
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1652 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

HWsince93 wrote: 25/05/2021 05:16 Ne znam da li je moguce vratiti ovu diskusiju na originalnu temu bez trolovanja i nekakvog dokazivanja. Istini za volju, Lepre spominje da je tekst zakletve spominjao vjernost i Hitleru ali i Poglavniku.

Uglavnom, par stvari za dopunu i koje su meni zanimljive:

- Mnogo veci problem za SS vrhusku od cistog dezertiranja u jesen 1944 je cinjenica da su citave mase “fesarosa” ili “Esovaca” kako ih je narod zvao presle u Partizane sve sa vrhunskom vojnom opremom. Na stranu sto je demoralizujuce da stotine SS-ovaca dezertira ili prelazi u Partizane ali gubitak dobrog oruzja i opreme sa kojim ce se pucati na iste Nijemce im nije bio za salu u ovom periodu. Zato su mozda i prebrzo reagovali i masovno poceli razoruzavati diviziju i samo su najpodobniji ostali mada je grupa Hanke do kraja rata ratovala u omjeru 50:50 lokalci/Njemacki SS (po Lepreu). Zadnja bitka je bila protiv Rusa sredinom Aprila 1945.

- Moje licno misljenje je da je veliki postotak zlocina nad Partizanima i civilnim Srpskim stanovnistvom pocinjen od strane takozvanog “Albanskog bataljona” prije nego sto je izuzet iz divizije krajem Maja 1944 za potrebe osnivanja druge SS divizije. Ovo je spomenuto na vise izvora kao i od strane Fegeleina. Dobar dio zrtava je sigurno ubijen u “antigerilskim” operacijama sa velikim uticajem konjicke zandarmerije zbog mobilnosti i kontraobavjestajnog rada. Zanimljivo je da bas u toj jedinici bilo statisticki mnogo Hrvata i folksdojcera. Ovo isticem kao Srbin da se ne misli da nesto branim Bosanske muslimane, koji su na kraju krajeva cinili blizu 90% same divizije barem do Septembra 1944 i sigurno su i sami ucestvovali u zlocinima protiv Srpskog i Jevrejskog stanovnistva i Partizana.

- U vezi sa gore navedenim, Sulejmanpasic spominje prisustvo Srba u diviziji na tri mjesta u svom radu i sam se tome iscudjava. Mislim da je odziv Srba u diviziju bio minimalan (kod Leprea se spominje potpuni debakl pokusaja regrutacije pravoslavnih muskaraca u Brckom u Aprilu 1944 u fusnotama) ali ih je sigurno bilo u nekom malom broju. Sacuvani su leci upuceni pravoslavnom stanovnistvu sa pozivom da se prikljuci diviziji, stavise Sauberzweig je pominjao dalje planove o regrutovanju “katolika i pravoslavaca” (sto je u potpunoj suprotnosti sa Himmlerovim planovima) sa teritorije Sjeveroistocne Bosne i NDH uopste, ali je to poslije silom prilika ostavljeno za “nakon rata” sto je samo po sebi smijesno uzevsi u obzir svrhu divizije. Spominje se i par stotina ostalih, najvise Slovenaca ali i Madjara i drugih. Ovo je po meni logicno uzevsi u obzir lokaciju divizije i naknadno regrutovanje. Na kraju krajeva, divizija je usko saradjivala sa Majevickim Cetnicima.

- Na kraju, sve ove misterije vezane za ovu “egzoticnu” diviziju nisu toliko i neobicne kada se uzme u obzir priroda etnicko-gradjanskog rata u sred mnogo veceg rata sila Osovine i Saveznika u Evropi. Ljoticevci (SDK) su pobili barem priblizno Cetnika koliko i Partizana u Srbiji. Partizani su vecinski ratovali u BiH, Dalmaciji, i CG, da bi vece “gostovanje” u Srbiji postigli tek od 1944-e, daleko nakon propasti Uzicke Republike krajem 1941. SS Prinz Eugen je napravio masakr nad Bosansko-muslimanskim selom kod Stoca a mada su usko saradjivali sa NDH trupama citav rat, ipak im nije smetalo da 1944 zajedno sa posebnom grupom Ljoticevaca i Djujicevih Cetnika pobiju cisto Hrvatske civile u nekoliko “Partizanskih” sela u Dalmaciji. Vecina Cetnika, uprkos cestom surovanju sa okupatorima, je bila spremna da krene ka Jadranu u kasno ljeto 1943 ali se invazija ipak odigrala negdje drugo (Sicilija pa onda Normandija i juzna Francuska sledeceg ljeta). Sta reci o Slovenackim Cetnicima (Plava Garda), Mulalicevim Cetnicima, Huskinom vojskom, ili o Srbima oficirima NDH-a? Sta reci o Djurisicu ciji su odredi napravili nezamislive zlocine nad Bosanskim muslimanima Podrinja da bi poslije dosao do njemackog logora, oslobodjen zbog Nedica, i poslije darovan Njemackim ordenjem? Akademski istoricar Mile Bjelajac je naveo 12 razlicitih lokalnih oruzanih frakcija na tlu Jugoslavije - zamislite samo da je i najmanja od ovih bila brojnija od mnogih “pokreta otpora” u vecini drzava Evrope!
Potpuno si u pravu, što se tiče trolovanja.
Da se vratimo temi. Interesantno je kako je partizanski pokret bez većih represalija prihvatao u svoje redove dezertere iz 13. Handžar divizije. Poznato mi je to da se sa pripadnicima 7. SS Divizije Prinz Eugen postupalo po kratkom postupku, bez sudjenja. Slično je bilo i sa zarobljenim ustašama. Teško je i pojmiti da je u septembru mjesecu u partizane prebjeglo 3 000 boraca Handžar divizije i da nisu odgovarali za služenje u okupatorskoj vojsci. Za one koji se pak nisu predali i koji su iz britansko zarobljeništva deportovani za Jugoslaviju u startu su dobivali po 5 godina robije
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1653 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Image

posjeta Reichsführera Heinrich Himmlera 13. Handžar diviziji u januaru 1944

Image

posjeta Huseinija diviziji
Image

U Vojnom arhivu u Freiburgu sam našao Fotoalbum koji je general Sauberzweig, zapovjednik 13. Handđar divizije poklonio Himmleru. Ovo je signatura u Arhivu u Freiburgu gdje se nalazi taj Fotoalbum. Gornje slike potiču iz tog albuma.

Image
Bajram namaz .
Molitvu predvodi Husein Efendija Đozo
Seawolf
Posts: 7543
Joined: 14/06/2012 22:59

#1654 Re: Handzar divizija

Post by Seawolf »

Pozdrav, @janko_007. Da li posjeduješ, ili imaš pristup ovoj knjizi: "SS-Sturmbannführer Albert Stenwedel : von der Leibstandarte-SS "Adolf Hitler" zur 13. Waffen-Gebirgsdivision der SS "Handschar""?

https://www.worldcat.org/title/ss-sturm ... /929455737
HWsince93
Posts: 51
Joined: 09/02/2021 02:55

#1655 Re: Handzar divizija

Post by HWsince93 »

janko_007 wrote: 25/05/2021 23:14 Potpuno si u pravu, što se tiče trolovanja.
Da se vratimo temi. Interesantno je kako je partizanski pokret bez većih represalija prihvatao u svoje redove dezertere iz 13. Handžar divizije. Poznato mi je to da se sa pripadnicima 7. SS Divizije Prinz Eugen postupalo po kratkom postupku, bez sudjenja. Slično je bilo i sa zarobljenim ustašama. Teško je i pojmiti da je u septembru mjesecu u partizane prebjeglo 3 000 boraca Handžar divizije i da nisu odgovarali za služenje u okupatorskoj vojsci. Za one koji se pak nisu predali i koji su iz britansko zarobljeništva deportovani za Jugoslaviju u startu su dobivali po 5 godina robije
Odlicna poenta. Zaista, kako je moguce da je toliki broj Handzarovaca primljen u Partizane bez mnogo diskusije a kamoli vecih reperkusija? Nije da im je toliko trebalo ljudstvo u toj fazi rata, mada sigurno nije skodilo primiti par hiljada mladih, profesionalno obucenih boraca sa poznavanjem terena i odlicnim oruzjem. Potpuno si u pravu da se sa drugim SS-ovcima i Ustasama drugacije postupalo.

U Djilasovoj ratnoj autobiografiji koju imam na engleskom izdanju kao “Wartime”, on spominje detalj kada su prilikom Bitke na Sutjesci zarobili dva vojnika SS Prinz Eugen divizije. Vidjeli su ih iz podnozja pecine dok su ovi izvidjaci osmatrali okolinu upravo iznad njih. Prilikom ispitivanja SS-ovaca Djilas ih je pitao za polozaje ostatka divizije u odnosu na okruzene Partizane. Kad je jedan od SS izvidjaca nacrtao krug i nadmeno odgovorio da su SS-ovci “svuda” i aludirao da su potpuno okruzili Partizane, Djilas je pobjesnio i bukvalno mahinalno preklao Nijemca dok je drugi Crnogorski oficir istovremeno zaklao drugog Nijemca. Takvo ponasanje u trenutku kada je svaki zarobljenik bitan za sopstveno izbavljenje govori o kolicini mrznje prema SS-ovcima.

Nije velika razlika bila ni prema Ustasama. Nakon sto su zauzeli Kupres 1942 uz velike gubitke nanesene od strane daleko malobrojnijih Ustasa (Crna Legija) Djilas spominje da su napravili masovno strijeljanje Ustasa nakon ispitivanja. Navodno su neki od Partizanskih oficira trazili da se zarobljeni puste ili “prevaspitaju” na sta su samo doveli za primjer mladu Ustaskinju tinejdzerku koja se toliko drzala prkosno i izdoktrinirano da su na kraju Partizanske vodje rezignirano zakljucile da je svaki trud uzaludan i streljali sve Ustase do zadnjeg, dok su domobrani pusteni ili zarobljeni.
Last edited by HWsince93 on 26/05/2021 05:11, edited 1 time in total.
HWsince93
Posts: 51
Joined: 09/02/2021 02:55

#1656 Re: Handzar divizija

Post by HWsince93 »

Dupli post
Seawolf
Posts: 7543
Joined: 14/06/2012 22:59

#1657 Re: Handzar divizija

Post by Seawolf »

janko_007 wrote: 25/05/2021 23:42 Image

U Vojnom arhivu u Freiburgu sam našao Fotoalbum koji je general Sauberzweig, zapovjednik 13. Handđar divizije poklonio Himmleru. Ovo je signatura u Arhivu u Freiburgu gdje se nalazi taj Fotoalbum. Gornje slike potiču iz tog albuma.

Image
Bajram namaz .
Molitvu predvodi Husein Efendija Đozo
Na kojoj lokaciji su napravljene fotografije označene sa 86/12/12, 86/12/13 i 86/12/14?

Datum bi trebao biti 08. decembar 1943-e, jer je taj dan bio Kurban Bajram.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#1658 Re: Handzar divizija

Post by tetka762 »

janko_007 wrote: 25/05/2021 23:42 Image

posjeta Reichsführera Heinrich Himmlera 13. Handžar diviziji u januaru 1944

Image

posjeta Huseinija diviziji
Image

U Vojnom arhivu u Freiburgu sam našao Fotoalbum koji je general Sauberzweig, zapovjednik 13. Handđar divizije poklonio Himmleru. Ovo je signatura u Arhivu u Freiburgu gdje se nalazi taj Fotoalbum. Gornje slike potiču iz tog albuma.

Image
Bajram namaz .
Molitvu predvodi Husein Efendija Đozo
Ovaj do Malkoča nije Đozo. De ti to malo bolje uvećaj i pogledaj.
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1659 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Seawolf wrote: 26/05/2021 05:14
janko_007 wrote: 25/05/2021 23:42 Image

U Vojnom arhivu u Freiburgu sam našao Fotoalbum koji je general Sauberzweig, zapovjednik 13. Handđar divizije poklonio Himmleru. Ovo je signatura u Arhivu u Freiburgu gdje se nalazi taj Fotoalbum. Gornje slike potiču iz tog albuma.

Image
Bajram namaz .
Molitvu predvodi Husein Efendija Đozo
Na kojoj lokaciji su napravljene fotografije označene sa 86/12/12, 86/12/13 i 86/12/14?

Datum bi trebao biti 08. decembar 1943-e, jer je taj dan bio Kurban Bajram.
Moguce da je fotografija snimljena 08.12. 1943, medjutim fotografija se nalazi u pomenutom fotoalbumu. Album je Sauberzweig poklonio Himmleru prilikom Himmlerove posjete 13. Handzar diviziji 11. I 12. Januara 1944 godine na vojnom poligonu Neuehammer u Sleziji gdje je divizija poslije pobune prebacena. Takodje su vrsene dodatne pripreme i u Goslaru
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1660 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Seawolf wrote: 26/05/2021 04:46 Pozdrav, @janko_007. Da li posjeduješ, ili imaš pristup ovoj knjizi: "SS-Sturmbannführer Albert Stenwedel : von der Leibstandarte-SS "Adolf Hitler" zur 13. Waffen-Gebirgsdivision der SS "Handschar""?

https://www.worldcat.org/title/ss-sturm ... /929455737
Ne , ne posjedujem, pomenuti istoricar je pisao o gebirgs ( brdskim)jedinicama u njemackoj vojsci. Iskreno receno, nisam znao da se bavio SS- om inace bih dosao do te knjige.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#1661 Re: Handzar divizija

Post by tetka762 »

Original sve tri fotografije se nalaze u Bundesarchivu u Koblenzu pod rednim brojevima 17664(1797/55), 18263(1797/56), 17072(1797/54).
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#1662 Re: Handzar divizija

Post by tetka762 »

Da, zaboravih. Ostale fotografije sa ovog namaza (nije Bajram) se nalaze kod mene u ladici a lokacija je Hrvatska-Osijek.
Seawolf
Posts: 7543
Joined: 14/06/2012 22:59

#1663 Re: Handzar divizija

Post by Seawolf »

janko_007 wrote: 26/05/2021 12:42
Seawolf wrote: 26/05/2021 04:46 Pozdrav, @janko_007. Da li posjeduješ, ili imaš pristup ovoj knjizi: "SS-Sturmbannführer Albert Stenwedel : von der Leibstandarte-SS "Adolf Hitler" zur 13. Waffen-Gebirgsdivision der SS "Handschar""?

https://www.worldcat.org/title/ss-sturm ... /929455737
Ne , ne posjedujem, pomenuti istoricar je pisao o gebirgs ( brdskim)jedinicama u njemackoj vojsci. Iskreno receno, nisam znao da se bavio SS- om inace bih dosao do te knjige.
Naručio sam ja dvije knjige od autora Roland Kaltenegger-a i to: "SS-Sturmbannführer Albert Stenwedel - Von der Leibstandarte-SS "Adolf Hitler" zur 13. Waffen-Gebirgsdivision der SS "Handschar"" i "SS-Hauptsturmführer der Reserve Franz Josef Krombholz: Von der SS-Verfügungstruppe zur 7. SS-Freiwilligen Gebirgsdivision "Prinz Eugen"".

Javim ti kada mi stignu.
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1664 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Lik tetka opet troluje i ko zna iz kog razloga minira temu. Rekao sam da necu odgovarati na njegove postove. Koga zaista interesuje ovaj fotoalbum, on se nalazi u Vojnoistorijskom Arhivu u gradu Frsiburgu pod signaturom RS 3-13/2 kao sto i pise na fotografiji. Fotografija Bajram namaza je sa poligona Neuhammer jer ako je album 12. Januara 1944. poklonjen Himmleru divizija je bila na obuci u Njemackoj.Kakav Osjek trice i kucine. Lik troluje a moderator mu to dozvoljava!!!!?? Dokle?
Škobo Habu
Posts: 8942
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1665 Re: Handzar divizija

Post by Škobo Habu »

janko_007 wrote: 25/05/2021 23:04
Meni je ipak interesantna tema, saradnja 13. Handzar divizije i majevičkih četnika. Većina pripadnika Handžar divizije, a mislim na Bošnjake potiču iz istočne i sjeveroistočne Bosne iz onih krajeva gdje su izvršena najveća klanja nad muslimanskim stanovništvom. Većina Bošnjaka iz istočne Bosne se i dobrovoljno javilo u Handžar diviziji sa nadom da će se boriti i osvetiti četnicima. Kad su se vratili sa obuke iz Francuske i Njemačke na prostor sjeveroistočne Bosne u martu 1944. stigla je naredba von Lehra da moraju usko saradjivati sa četnicima u borbi protiv partizana. Nijedan pripadnik Hanžar divizije, sa kojima sam razgovarao, nije znao za tu naredbu, medjutim se naredba poštovala, pa na tom prostoru na potezu Brčko, Bjeljina, Vlasenica, Bratunac , Srebrenica, nije zabilježena ni najmamja čarka, ni jedan sukob Handžar divizije i majevičkih četnika. Ova slika to najbolje svjedoči
Koliko su poznati detalji o pokolju srpskog stanovništva na Majevici od strane 13. SS. Divizije "Handžar"?

Mislim da je o tome pisao i Meša Selimović?
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1666 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Seawolf wrote: 26/05/2021 13:04
janko_007 wrote: 26/05/2021 12:42
Seawolf wrote: 26/05/2021 04:46 Pozdrav, @janko_007. Da li posjeduješ, ili imaš pristup ovoj knjizi: "SS-Sturmbannführer Albert Stenwedel : von der Leibstandarte-SS "Adolf Hitler" zur 13. Waffen-Gebirgsdivision der SS "Handschar""?

https://www.worldcat.org/title/ss-sturm ... /929455737
Ne , ne posjedujem, pomenuti istoricar je pisao o gebirgs ( brdskim)jedinicama u njemackoj vojsci. Iskreno receno, nisam znao da se bavio SS- om inace bih dosao do te knjige.
Naručio sam ja dvije knjige od autora Roland Kaltenegger-a i to: "SS-Sturmbannführer Albert Stenwedel - Von der Leibstandarte-SS "Adolf Hitler" zur 13. Waffen-Gebirgsdivision der SS "Handschar"" i "SS-Hauptsturmführer der Reserve Franz Josef Krombholz: Von der SS-Verfügungstruppe zur 7. SS-Freiwilligen Gebirgsdivision "Prinz Eugen"".

Javim ti kada mi stignu.
Od Kalteneggera sam citao istoriju gebirgstrupa od 1933-1945 i nije mi puno pomogla. Javi mi kad ti knjiga stigne .O Prinz Eugen ti je najbolje pisao Otto Kumm: Naprijed, Prinz Eugen. Ne znam jeli prevedena na nas jezik. Inace je Otto bio jedan od komadanata u 7. SS Prinz Eugen.Dosta interesantna knjiga
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#1667 Re: Handzar divizija

Post by tetka762 »

Original fotografije se nalaze u Bundesarchivu u Koblenzu pod rednim brojevima kao što sam rekao. Surađuju sa Yad Vashem izraelskom stranicom i ako potražite fotografije pod brojevima koje sam rekao uvjerit će te se sami. Ja imam dosta original fotografija handžar divizije a ovo je slikano u Osijeku.
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1668 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Škobo Habu wrote: 26/05/2021 13:20
janko_007 wrote: 25/05/2021 23:04
Meni je ipak interesantna tema, saradnja 13. Handzar divizije i majevičkih četnika. Većina pripadnika Handžar divizije, a mislim na Bošnjake potiču iz istočne i sjeveroistočne Bosne iz onih krajeva gdje su izvršena najveća klanja nad muslimanskim stanovništvom. Većina Bošnjaka iz istočne Bosne se i dobrovoljno javilo u Handžar diviziji sa nadom da će se boriti i osvetiti četnicima. Kad su se vratili sa obuke iz Francuske i Njemačke na prostor sjeveroistočne Bosne u martu 1944. stigla je naredba von Lehra da moraju usko saradjivati sa četnicima u borbi protiv partizana. Nijedan pripadnik Hanžar divizije, sa kojima sam razgovarao, nije znao za tu naredbu, medjutim se naredba poštovala, pa na tom prostoru na potezu Brčko, Bjeljina, Vlasenica, Bratunac , Srebrenica, nije zabilježena ni najmamja čarka, ni jedan sukob Handžar divizije i majevičkih četnika. Ova slika to najbolje svjedoči
Koliko su poznati detalji o pokolju srpskog stanovništva na Majevici od strane 13. SS. Divizije "Handžar"?

Mislim da je o tome pisao i Meša Selimović?
Ono sto znam iz prve ruke je da su izvrsili strasan pokolj nad zarobljenim partizanima ranjenicima iz sumske bolnice u Trnavi. Tu bolnicu su otkrili majevicki cetnici Nijemcima O srpskim zrtvama sa Majevice imam popis u Referatu gdje su imenom i prezimenom navedene zrtve, starosna dob i mjesto pogubljenja. U Referatu postoje imena ljudi i iz muslimanskih sela, koji su bili saradnici NOP-a tj partizanski jataci. Slicno je bilo i sa srpskim selima jer je General Sauberzweig strogo naredio da se ne vrse zlocini nad civilima i nevinim stanovnistvom bez obzira na nacionalnost. Odmah po dolasku je albanski bataljon vrsio zlocine ali su ubrzo bili poslani na Kosovo u Skender beg SS diviziju
Seawolf
Posts: 7543
Joined: 14/06/2012 22:59

#1669 Re: Handzar divizija

Post by Seawolf »

janko_007 wrote: 26/05/2021 13:39
Škobo Habu wrote: 26/05/2021 13:20
janko_007 wrote: 25/05/2021 23:04
Meni je ipak interesantna tema, saradnja 13. Handzar divizije i majevičkih četnika. Većina pripadnika Handžar divizije, a mislim na Bošnjake potiču iz istočne i sjeveroistočne Bosne iz onih krajeva gdje su izvršena najveća klanja nad muslimanskim stanovništvom. Većina Bošnjaka iz istočne Bosne se i dobrovoljno javilo u Handžar diviziji sa nadom da će se boriti i osvetiti četnicima. Kad su se vratili sa obuke iz Francuske i Njemačke na prostor sjeveroistočne Bosne u martu 1944. stigla je naredba von Lehra da moraju usko saradjivati sa četnicima u borbi protiv partizana. Nijedan pripadnik Hanžar divizije, sa kojima sam razgovarao, nije znao za tu naredbu, medjutim se naredba poštovala, pa na tom prostoru na potezu Brčko, Bjeljina, Vlasenica, Bratunac , Srebrenica, nije zabilježena ni najmamja čarka, ni jedan sukob Handžar divizije i majevičkih četnika. Ova slika to najbolje svjedoči
Koliko su poznati detalji o pokolju srpskog stanovništva na Majevici od strane 13. SS. Divizije "Handžar"?

Mislim da je o tome pisao i Meša Selimović?
Ono sto znam iz prve ruke je da su izvrsili strasan pokolj nad zarobljenim partizanima ranjenicima iz sumske bolnice u Trnavi. Tu bolnicu su otkrili majevicki cetnici Nijemcima O srpskim zrtvama sa Majevice imam popis u Referatu gdje su imenom i prezimenom navedene zrtve, starosna dob i mjesto pogubljenja. U Referatu postoje imena ljudi i iz muslimanskih sela, koji su bili saradnici NOP-a tj partizanski jataci. Slicno je bilo i sa srpskim selima jer je General Sauberzweig strogo naredio da se ne vrse zlocini nad civilima i nevinim stanovnistvom bez obzira na nacionalnost. Odmah po dolasku je albanski bataljon vrsio zlocine ali su ubrzo bili poslani na Kosovo u Skender beg SS diviziju
Kad kažeš "albanski bataljon", misliš na Prvi bataljon 28-og brdskolovačkog puka?
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#1672 Re: Handzar divizija

Post by tetka762 »

Nije, kao što nisu ni zakletvu u Zagrebu dali. Na ovoj stranici se vidi da su fotografije iz Bundesarchive iz Koblenza.
Haj’ sad neda mi se više, i da... Onaj na fotografiji nije Đozo. Ovaj Jankec bez veze buba.
Škobo Habu
Posts: 8942
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1673 Re: Handzar divizija

Post by Škobo Habu »

tetka762 wrote: 26/05/2021 14:10
Nije, kao što nisu ni zakletvu u Zagrebu dali. Na ovoj stranici se vidi da su fotografije iz Bundesarchive iz Koblenza.
Haj’ sad neda mi se više, i da... Onaj na fotografiji nije Đozo. Ovaj Jankec bez veze buba.
Piše: location - Yugoslavia.

Valjda znaš čitati.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#1674 Re: Handzar divizija

Post by tetka762 »

Škobo Habu wrote: 26/05/2021 14:17
tetka762 wrote: 26/05/2021 14:10
Škobo Habu wrote: 26/05/2021 14:03

Ovo Osijeka nije vidjelo ni pod razno.
Nije, kao što nisu ni zakletvu u Zagrebu dali. Na ovoj stranici se vidi da su fotografije iz Bundesarchive iz Koblenza.
Haj’ sad neda mi se više, i da... Onaj na fotografiji nije Đozo. Ovaj Jankec bez veze buba.
Piše: location - Yugoslavia.

Valjda znaš čitati.
:-) Idi na Jabuku, molim te.
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#1675 Re: Handzar divizija

Post by tetka762 »

janko_007 wrote: 25/05/2021 23:42 Image

posjeta Reichsführera Heinrich Himmlera 13. Handžar diviziji u januaru 1944

Image

posjeta Huseinija diviziji
Image

U Vojnom arhivu u Freiburgu sam našao Fotoalbum koji je general Sauberzweig, zapovjednik 13. Handđar divizije poklonio Himmleru. Ovo je signatura u Arhivu u Freiburgu gdje se nalazi taj Fotoalbum. Gornje slike potiču iz tog albuma.

Image
Bajram namaz .
Molitvu predvodi Husein Efendija Đozo
I gdje ti je ovdje Đozo? Lijevo je Malkoč a desno
Muhasilović a ovo ti nije Đozo. Tko god imalo poznaje sastav handžar divizije reći će ti. Veze ti nemaš a knjigu bi pisao. Iz aviona se vidi da nije Đozo. Okani se ti knjige stari moj pa još proučavaj i čitaj arhive. Čuj Đozo :-) Pa nećeš valjda u knjigu stavit’ :-)
Post Reply