Handzar divizija

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply

Handzar je?

Zlocinci
203
49%
Nemam stav
80
19%
Pozitivci
128
31%
 
Total votes: 411

tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#1701 Re: Handzar divizija

Post by tetka762 »

Pravi fašisti.
Piaty
Posts: 5688
Joined: 01/12/2020 00:58

#1702 Re: Handzar divizija

Post by Piaty »

janko_007 wrote: 29/05/2021 00:48 Mnogo mi je interesantna ova fotografija iz pomenutog albuma. Radi se o njihovoj regrutaciji Došli u onim svojim dronjcima, ko zna iz kakve bijede a izašli utegnuti, čisti, sredjeni. pravi vojnici

Image

A ovako su izgledali za vrijeme podjele prve zaradjene plate u SS diviziji

Image
Prvi put vidim ove slike. Svaka cast.

Sad primjetih da se poznajes sa Lepre-om.

Nego, pod kojim si nick-om registriran na Axis?
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1703 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Piaty wrote: 29/05/2021 12:03
janko_007 wrote: 29/05/2021 00:48 Mnogo mi je interesantna ova fotografija iz pomenutog albuma. Radi se o njihovoj regrutaciji Došli u onim svojim dronjcima, ko zna iz kakve bijede a izašli utegnuti, čisti, sredjeni. pravi vojnici

Image

A ovako su izgledali za vrijeme podjele prve zaradjene plate u SS diviziji

Image
Prvi put vidim ove slike. Svaka cast.

Sad primjetih da se poznajes sa Lepre-om.

Nego, pod kojim si nick-om registriran na Axis?
Hehe nekad sam mozda ima i 10 godina razmjenjivao fotografije pod kojim nickom ne bih ti znao reci. Da sa Lepreom sam cesto na vezi. Zalio mi se prosli put da je neki lik plagirao njegov rad. Lik se zove Rolf Michaelis, Nijemac. Izdao lik knjigu i sve prepisao od Georga
HWsince93
Posts: 51
Joined: 09/02/2021 02:55

#1704 Re: Handzar divizija

Post by HWsince93 »

Piaty wrote: 28/05/2021 16:04 Pozdrav HW.
Da nisi mozda clan Axis foruma? Svaka cast za tvoje upise, opcenito. Jako dobro.

Da li postoje imena pravoslavnih u diviziju (ako ih je uopce i bilo) ili Slovenaca? To sto spominjes Madjare...? Jesu li obi bili dio borbene grupe "Hanke", obzirom da je KG Hanke bila u borbi protiv Rusa u Madjarskoj pa je pored Bosnjaka, Hrvata popunjavana i Madjarima?
Lijep pozdrav i tebi Piaty. Ne sjecam se da sam ikada nesto pisao na Axis forumu a pogotovo ne o Handzar diviziji. Tamo ima dosta poznavalaca materije i Lepre je jedan od moderatora kao sto je neko vec spomenuo. Problem sa tim a i nekim drugim forumima sto se pocesto pojavi dosta sumnjivih karaktera koji su “zanimljivih politickih pogleda” a sa takvim ne zelim ni da komuniciram. Ne volim politicku korektnost kakva se danas namece ali to ne moze biti izgovor nepismenim desnicarima da pisu sta hoce ili da promovisu istorijski revionizam. Informacije o ovoj diviziji sam skupljao iz navedenih knjiga i vjerodostojnih dokumenata ali pamcenje moze da prevari, npr. i ja sam bio iskreno zaboravio da se u zakletvi divizije stvarno spominjala i vjernost Poglavniku.

Moji su bili povisoko pozicionirani u Partizanima i Cetnicima u tom kraju BiH pa mi je i samim tim ova divizija uvijek bila zanimljivija od na primjer cisto njemackih formacija pa i od recimo 7 SS Prinz Eugen mada su se i oni borili u istom kraju. Bitno je pokusati realno sagledati dogadjaje iz tog vremena a to je cesto tesko zbog toliko zrtava tadasnjeg rata, o 1990im da i ne govorimo.
Piaty
Posts: 5688
Joined: 01/12/2020 00:58

#1705 Re: Handzar divizija

Post by Piaty »

HWsince93 wrote: 29/05/2021 22:58
Piaty wrote: 28/05/2021 16:04 Pozdrav HW.
Da nisi mozda clan Axis foruma? Svaka cast za tvoje upise, opcenito. Jako dobro.

Da li postoje imena pravoslavnih u diviziju (ako ih je uopce i bilo) ili Slovenaca? To sto spominjes Madjare...? Jesu li obi bili dio borbene grupe "Hanke", obzirom da je KG Hanke bila u borbi protiv Rusa u Madjarskoj pa je pored Bosnjaka, Hrvata popunjavana i Madjarima?
Lijep pozdrav i tebi Piaty. Ne sjecam se da sam ikada nesto pisao na Axis forumu a pogotovo ne o Handzar diviziji. Tamo ima dosta poznavalaca materije i Lepre je jedan od moderatora kao sto je neko vec spomenuo. Problem sa tim a i nekim drugim forumima sto se pocesto pojavi dosta sumnjivih karaktera koji su “zanimljivih politickih pogleda” a sa takvim ne zelim ni da komuniciram. Ne volim politicku korektnost kakva se danas namece ali to ne moze biti izgovor nepismenim desnicarima da pisu sta hoce ili da promovisu istorijski revionizam. Informacije o ovoj diviziji sam skupljao iz navedenih knjiga i vjerodostojnih dokumenata ali pamcenje moze da prevari, npr. i ja sam bio iskreno zaboravio da se u zakletvi divizije stvarno spominjala i vjernost Poglavniku.

Moji su bili povisoko pozicionirani u Partizanima i Cetnicima u tom kraju BiH pa mi je i samim tim ova divizija uvijek bila zanimljivija od na primjer cisto njemackih formacija pa i od recimo 7 SS Prinz Eugen mada su se i oni borili u istom kraju. Bitno je pokusati realno sagledati dogadjaje iz tog vremena a to je cesto tesko zbog toliko zrtava tadasnjeg rata, o 1990im da i ne govorimo.
Sve je super sto si napisao.
Meni je fascinantno sto se na stranim forumima vecinom pise cisto cinjenicno, bez nekakvih velikih rijeci i kvalifikacija. O Ypresu normalno raspravljaju i Francuzi i Nijemci i Britanci. O Staljingradu isto tako.
Zato mi je Axis dobar primjer toga, mada eto ima i tu "politicara".
Ja se samo ne bih slozio s tobom oko revizionizma bas potpuno, ali u redu. Ali jeste bezveze ako neko pravi revizionizam ponukan politickim motivima. Mene takodjer takvi likovi ne interesiraju. Nit se sta moze od njih nauciti, niti sta oni zele nauciti. Takvih glupana, kako lijevih pa tako i desnih, se moze pronaci i ovdje.

Sto se tice zakletve, ona jeste postojala i to bas takva ali je to po meni nekako skoro pa nevazna stvar. Meni licno i neinteresantna.

Zivio!
Škobo Habu
Posts: 9013
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1706 Re: Handzar divizija

Post by Škobo Habu »

Piaty wrote: 28/05/2021 02:21
Meni se Sulejmanpasic svidio jer se bazirao na razbijanje nekih mitova. Bernwald mi je najzanimljiviji jer covjek je bio u samom sredistu stvari, iz prve ruke se saznaje o prilikama u diviziji. A Lepre je najkompletniji.
Zar sam Sulejmanpašić u svojoj knjizi ne "amnestira" Handžar divizuju od nekih zločina koje su joj komunističke vlasti stavljale na teret?

Konkretno, one u Sremu.
HWsince93
Posts: 51
Joined: 09/02/2021 02:55

#1707 Re: Handzar divizija

Post by HWsince93 »

Piaty wrote: 30/05/2021 00:06 Sve je super sto si napisao.
Meni je fascinantno sto se na stranim forumima vecinom pise cisto cinjenicno, bez nekakvih velikih rijeci i kvalifikacija. O Ypresu normalno raspravljaju i Francuzi i Nijemci i Britanci. O Staljingradu isto tako.
Zato mi je Axis dobar primjer toga, mada eto ima i tu "politicara".
Ja se samo ne bih slozio s tobom oko revizionizma bas potpuno, ali u redu. Ali jeste bezveze ako neko pravi revizionizam ponukan politickim motivima. Mene takodjer takvi likovi ne interesiraju. Nit se sta moze od njih nauciti, niti sta oni zele nauciti. Takvih glupana, kako lijevih pa tako i desnih, se moze pronaci i ovdje.

Sto se tice zakletve, ona jeste postojala i to bas takva ali je to po meni nekako skoro pa nevazna stvar. Meni licno i neinteresantna.

Zivio!
Hvala, zivio i ti sto godina i kusur! 😀

Nazalost, glupana je na svakoj strani i forumu i previse, zato tacno vidis sa kim se moze prodiskutovati i nesto nauciti a koga izbjegavati u sirokom luku. Ja sam na par foruma ali sve manje pisem s godinama a vise citam onako iz ranozode. Kad vidim sta ljudi pisu na stranim forumima a tek na domacim, to je uglavnom za zaplakati, ali uvijek ima inteligentne manjine i to cini posjetu forumima na kraju ipak zanimljivim, kad se podvuce neka crta.
HWsince93
Posts: 51
Joined: 09/02/2021 02:55

#1708 Re: Handzar divizija

Post by HWsince93 »

Škobo Habu wrote: 30/05/2021 00:27
Piaty wrote: 28/05/2021 02:21
Meni se Sulejmanpasic svidio jer se bazirao na razbijanje nekih mitova. Bernwald mi je najzanimljiviji jer covjek je bio u samom sredistu stvari, iz prve ruke se saznaje o prilikama u diviziji. A Lepre je najkompletniji.
Zar sam Sulejmanpašić u svojoj knjizi ne "amnestira" Handžar divizuju od nekih zločina koje su joj komunističke vlasti stavljale na teret?

Konkretno, one u Sremu.
Ima zaista dosta poslijeratne mitologije po pitanju ove divizije i tu mi je Sulejmanpasic (uprkos prilicnoj i nepritajenoj Srbofobiji) mozda i najbolji po pitanju konkretnog pristupa zlocinima. Navodi da su poslijeratne vlasti spominjale “plave fesove” koje je divizija nosila i cak ih brkaju sa drugim divizijama poput “Vrazje” ili “Tigar” divizije. Jedan od cuvenih mitova je da su nosili posebne nozeve, cak je i Fegelein preuvelicavao njihove poduhvate Hitleru. Koliko znam film “Veliki Transport” iz 1980ih se bavi transportom hrane i vojske iz Vojvodine za Bosnu i jedini je igrani ex-YU film koji direktno prikazuje Handzar diviziju. Komican detalj je sto “fesarosi” nose crne fesove u ovom filmu mada su neki detalji OK, npr upotreba njemacke opreme i ostalo.
Piaty
Posts: 5688
Joined: 01/12/2020 00:58

#1709 Re: Handzar divizija

Post by Piaty »

HWsince93 wrote: 30/05/2021 03:14
Škobo Habu wrote: 30/05/2021 00:27
Piaty wrote: 28/05/2021 02:21
Meni se Sulejmanpasic svidio jer se bazirao na razbijanje nekih mitova. Bernwald mi je najzanimljiviji jer covjek je bio u samom sredistu stvari, iz prve ruke se saznaje o prilikama u diviziji. A Lepre je najkompletniji.
Zar sam Sulejmanpašić u svojoj knjizi ne "amnestira" Handžar divizuju od nekih zločina koje su joj komunističke vlasti stavljale na teret?

Konkretno, one u Sremu.
Ima zaista dosta poslijeratne mitologije po pitanju ove divizije i tu mi je Sulejmanpasic (uprkos prilicnoj i nepritajenoj Srbofobiji) mozda i najbolji po pitanju konkretnog pristupa zlocinima. Navodi da su poslijeratne vlasti spominjale “plave fesove” koje je divizija nosila i cak ih brkaju sa drugim divizijama poput “Vrazje” ili “Tigar” divizije. Jedan od cuvenih mitova je da su nosili posebne nozeve, cak je i Fegelein preuvelicavao njihove poduhvate Hitleru. Koliko znam film “Veliki Transport” iz 1980ih se bavi transportom hrane i vojske iz Vojvodine za Bosnu i jedini je igrani ex-YU film koji direktno prikazuje Handzar diviziju. Komican detalj je sto “fesarosi” nose crne fesove u ovom filmu mada su neki detalji OK, npr upotreba njemacke opreme i ostalo.
Super da se sjecas jer ja i ne bas, pa si odgovorio umjesto mene na Skobino pitanje.

Hm...da, ti nozevi. Kakva glupost.
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#1710 Re: Handzar divizija

Post by TouringBiker »

Ove dvije knjige se isto isplati procitati (za prvu doduse valja znatiu njemacki)

Image

Image
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1711 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Knjiga, koju sam poceo pisati prije par godina je skoro gotova. Gotovo da sam na sva pitanja nasao odgovor, jedino mi je pobuna u Villefranche-de-Rouergue 17.09.1943 ostala pa i gotovo bez odgovora. Tu se odmah samo po sebi nameće ime Ferid Džanić, organizator pobune. Ovim putem bih volio kontaktirati nekoga iz njegove porodice, iz okruzenja tj komsiluka u Bihacu. Vjerovatno je u Džanica mahali ostao neko od njegovih rodjaka , koji nesto vise zna o zivotu Ferida Džanica. Bilo bi mi drago da mi se neko javi od njegovih, može i na pp tj na privatnu poruku.
Bilo je vise organizatora pobune, ali kada ih sve sastavim, ni po cemu ne bih rekao da su mogli imati zajednicke ciljeve, Organizator pobune je bio Džanić, navodno bio u 8. Krajiškoj brigadi, pa potom zaroljen od Nijemaca, Drugi je bio Nikola Vukelić, koji je u pobuni zarobljen a potom streljan. Bio navodno na liniji Kvaternika, a protiv Pavelića. Tu je i Luftija, a ja sve mislim da je pravo ime Lutvija Dizdarević, koji je zajedno sa Džanićem poginuo te noći sa 17.09 na 18.09.1943. Čak ni moj pokojni prijatelj Bernwald, inače sam pripadnik Handžar divizije i vrsni znalac po svakom pitanju Handžar divizije, nije znao gotovo ništa o Dizdareviću, osim da je bio iz Sarajeva. Zatim tu su i Eduard Matutinović , Dalmatinac iz Zaostroga, sa adresom stanovanja u Vinkovcima koji se u vrijeme pobune sakrio u kanalizacionu cijev i tago izbjegao potjeru. Za njega kažu da se uspio priključiti francuskom pokretu otpora, pa i neke činove dobiti. Te da se uspio dočepati rodne grude i tu se priključiti Četvrtoj dalmatinskoj brigadi. Tu je i misteriozno nestali organizator pobune Božidar Jelenek. On je uspio povezati se za vrijeme pobune sa izvjesnom madam Plo, koja ga je danima krila od potjere, te preobučen u civlno odjelo pobjegao iz Villefranche i priključio se francuskom pokretu otpora. Kad se vratio u Jugoslaviju bio je cijelo vrijem pod partijskom sumnjom za njegovu ulogu u pobuni. Posjedujem i njegovu izjavu koju je dao 1953. partiskoj organizaciji Osjek, gdje je on svojeručno sastavio svoju biografiju. I pn je prije dolaska u Handžar diviziju bio pripadnik partizanskog pokreta i učestvovao u nekoliko diverzija na pruzi u Sremu i Slavoniji. Začudo, prema mojim podacima većina organizatora je bilo na obuci za podoficire u Drezdenu i svi su dobili SS činove (Junker), Vukelić je čak bio Oberjunker. Kao što se vidi iz priloženih biografija, trojica od nabrojanih a to su Džanić, Matutinović i Jelenek, su prije nego su se priključili ili su mobilisani u Handžar diviziju, bili u partizanima. Kako uopšte neko ko je zarobljen od strane Nijemaca , može biti upućen u podoficirsku školu i dobiti još i činove i to još u SS. Ne ličimi to na Nijemce. Oni su i Nijemce , debelo provjeravali , da bi ih regrutovali u SS. SS je imao svoje standarde, gdje je čak i uhranjenost, tj tjelesna težina, visina, zdravstveno stanje i još puno toga bilo odlučujuće za prijem u SS, jer je to po Himmleru bila elitna vojska. O Džaniću sam našao i ovo u knjizi Osma krajiška brigada u spisku poginulih boraca:

SPISAK POGINULIH I UMRLIH U TOKU NOR-a IZ 8. KRAJIŠKE BRIGADE*

DŽAFIĆ (O) RAMIZ, rođen 1923, s. Gornji Ramići, Ključ, poginuo 19. decembra 1944, Čajdroš, Zenica.
DŽANIĆ (A) AZIZ, rođen 1926, Bihać, poginuo januara 1943, s.
Gorinja, Bosanska Krupa.
DŽANIĆ (S) FERID, rođen 1919, Bihać. Zarobljen i strijeljan od
Nijemaca u Marseju (Francuska) 1944.
DŽANIĆ (M) OKAN, rođen 1924, Bihać, poginuo 1945, kod Brčkog, politički komesar u Muslimanskoj brigadi.
DŽEPINA (M) JOVAN, rođen 1925, s. Bosanski Doljani, Bihać,
poginuo marta 1943, na pl. Šatoru.
DŽOLIĆ (STUPAR) (P) UROŠ, rođen 1923, s. Gorinja, Bosanska
Krupa, poginuo 29. aprila 1944, Gradiška.

Kao što se vidi, o Džaniću, čak ne znaju ni gdje je poginuo. Pišu da je streljan, a nije, već je poginuo , zajedno sa Dizdarevićem u noći pobune. A eto spominju ga ka svog pripadnika.
Nasao sam u netu da je gospodin Ferizović, njegov nećak, pisao sam mu ali mi se nije javio. I tako, molio bih ovim putem sve one koji imaju bilo kakvu informaciju o Feridu Džaniću da mi se na neki način jave.
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1712 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

ImageImage
ImageImage

Ovo su fotografije snimljene prilikom moga zadnjeg boravka i u Villefranche de Rouergue. Na ovom mjestu su streljani i ukopani pobunjenici u Pionirskom bataljonu. Groblje, tj spomen kosturnica je proglašena exteritorijalnom i francuska vlada je ovo zemljište poklonila bivšoj SFRJ. Nakon raspada SFRJ francuskoj vladi najprikladnija naslednica SFRJ je bila Hrvatska, a pošto je Hrvatska i jedina pokazala interesovanje (valjda da pokaže svoje antifašističke tekovine, jer je bila tada kandidat za EU 2006 godine) mislim da memorijalna spomen kosturnica i taj dio danas pripada Hrvatskoj
Piaty
Posts: 5688
Joined: 01/12/2020 00:58

#1713 Re: Handzar divizija

Post by Piaty »

Sretno. Cim se trudis unijeti neke nove momente onda svaka cast.

Eto koliko ima nekih nelogicnih stvari kao npr.ta obuka za podoficire u Dresdenu. Moguce da se pri regrutaciji u b-h SS-u nije pristupalo kao u njemackom. Ili, da su pomenuti nekako skrili svoju aktivnost u partizanima?

Citao si sam Bernwalda i po meni je on dao najobjektivniji zakljucak po pitanju tragicnih dogadjaja u Villefrancheu a to je da je pobuna bila velika ludost (ne ludost od strane kolovodja pobune vec ludost od strane regruta koji su uzalud izgubili zivote).
Sam Bernwald kaze koliko je obersturmfuhrer Malkoc spasio zivota tu, a znamo svi da se Malkoc opcenito spominje u negatovnom kontekstu zbog njegov NS ideala.

BiH je svakako trebala imati to zemljiste u Villefranche, nikako Hrvatska.
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1714 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Piaty wrote: 08/08/2021 11:25 Sretno. Cim se trudis unijeti neke nove momente onda svaka cast.

Eto koliko ima nekih nelogicnih stvari kao npr.ta obuka za podoficire u Dresdenu. Moguce da se pri regrutaciji u b-h SS-u nije pristupalo kao u njemackom. Ili, da su pomenuti nekako skrili svoju aktivnost u partizanima?

Citao si sam Bernwalda i po meni je on dao najobjektivniji zakljucak po pitanju tragicnih dogadjaja u Villefrancheu a to je da je pobuna bila velika ludost (ne ludost od strane kolovodja pobune vec ludost od strane regruta koji su uzalud izgubili zivote).
Sam Bernwald kaze koliko je obersturmfuhrer Malkoc spasio zivota tu, a znamo svi da se Malkoc opcenito spominje u negatovnom kontekstu zbog njegov NS ideala.

BiH je svakako trebala imati to zemljiste u Villefranche, nikako Hrvatska.
Sa Bernwaldom sam bio prijatelj više od 20 godina, sve do njegove smrti. Kažem bio sam prijatelj iako se o mnogo toga nismo slagali, kad je Handžar divizija u pitanju. Posjetio sam ga nekoliko puta u Nesselwangu u njegovom stanu, gdje je živio sa suprugom. Zadnje dvije godine je bio u staračkom domu u tom mjestu, mada se teško mirio sa tim. Iako je bio u dubokoj starosti, dobro preko devedeset godina, umom je bio toliko bistar, gotovo za nepovjerovati. Kao što rekoh bilo je puno stvari oko kojih se nismo slagali jer je Bernwald do kraja ostao ubjedjeni nacionalsocijalista, oduševljen novim poredkom svjeta, po Adolfu Hitleru i Heinrich Himmleru. Bio je ponosan na svoje služenje u Handžar diviziji. Ja sam po profesiji historičar i mene su o Handžar diviziji interesovali samo fakti, ali sa Bernwaldom nisi mogao na taj način komunicirati. Iako je bio Folksdojčer imao je dušu slovensku i bio dosta emotivan. Sa suzama u očima mi je pričao sahranu njegove majke koja je pred kraj rata poginula u Slavonskom Brodu (gdje su inače Bernwaldi živjeli) od savezničkog bombardovanja. Na sahrani je bio njegov otac (potpuno apolitičan i nigdje angažovan u ratu) te njegova dva brata i on. Brat Nikola došao iz partizana, drugi brat, vozač kamiona u Wehrmachtu, tj regularnoj njemačkoj vojsci, te on Zvonimir , prevodilac u Handžar diviziji. Poslije sahrane su svi ponovo otišli na svoju stranu. Kao da nije rat i kao da nisu na protivničkim stranama se borili. Bernwald je uspio poslije kapitulacije se dočepati Njemačke i uspio otvoriti malu štampariju. Zanat je savladao preko brata Nikole koji je bio predratni komunista i sam je bio iz štamparske struke i ilegalno je štampao biltene i letke u predratnoj Jugoslaviji. U tome mu je i mladi Zvonimir pomagao i tako naučio zanat. Poslije rata je često bratu u Jugoslaviju slao i štamparsku boju i roto papir, koga je u posleratnoj Jugoslaviji bilo u oskudici.
Kao što rekoh, Zvonimir je bio i ostao u duši nacista i nikad nije prestao biti oduševljen Hitlerom i Himmlerom. Nikad se ja i on nismo složili oko pomune u Villefranche de Rouergue. Dok sam ja to smatrao junačkim djelom on je to smatrao najvećom sramotom u istoriji SS. On je u zvijezde okivao imama Malkoča koji je uspio ugušiti pobunu i zbog tog djela biti odlikovan željeznim križom (zu njega i Ejub Jašarević). Malkoč je to poslije platio životom, kada se u posleratnoj Jugoslaviji otkrila njegova uloga u gušenju pobune. Negdje sam pronašao Himmlerove sabrane govore i razmišljanja i u toj knjizi nadjem da je Himmler, čim je čuo za pobunu, htio odmah rasformirati tu diviziju. Od toga je odustao kad je čuo kako je pobuna ugušena i bio oduševljen imamom Malkočem i njegovim podvigom. Eto kako neke sitnice utiču na tok istorije. Bernwald je takodje bio nekolikon puta u Villefranche de Rouergue , pa je tamo vodio i svoje ahbabe iz Bosne(Šemsa Alihodžića) u mjesto pobune. Interesantno je i to da je Bernwald u mjestu Čelić i Srebreniku obnovio o svom trošku mezarja palih pripadnika Handžar divizije. Ja sam u Villefranche de Rouergue upoznao slučajno i čovjeka sudionika tih dogadjaja. I on mi je sa suzama u očima prepričao o toku pobune i o junačkoj pogibiji pobunjenika, prije svih Džanića. Mještani tog malog mjesta su i dan danas ponosni na te pobunjenike i svake godine 17. Septembra održe komemoraciju na taj dan. Čovjek , koji se zove Andres mi je pričao jezivu priču, da Nijemci čitavu sedmicu nisu dali sahraniti streljane pobunjenike, nego su psi raznosili njihove kost. Tek na inicijativu gradonačelnika , zbog higijenskih razloga su Nijemci popustili i dozvolili da se sahrane. Još mi je ispričao da su mještani svaku noć po cijenu da budu uhapšeni i streljani palili svijeće na mjestu streljanja. Tu sam upoznao i Nicolu Camattu, mladog istoričara koji mi je poklonio njegovu knjigu o toj pobuni.

Image

Za Bernwalda su pobunjenici bili i ostali ludi avanturisti koji su bespotrebno tu avanturu platili životom.Druga stvar oko koje se nismo slagali su bili zločini Handžar divizije. Priznao je da se zločin desio u Trnavi nad zarobljenim ranjenicima partizanima, gdje su svi bestijalno mučeni i pobijeni. Tek kad sam mu kopirao izvještaj Zemaljske komisije , na 90 stranica koji sam našao u arhivu predsjedništva, tek tada je malo smekšao. Inače je , zbog mojih antifašističkih stavova bio u početku dosta nepovjerljiv prema meni. Tek kada sam mu poslao CD , mikrofilmovane arhive Handžar divizije, tek tada je nestalo tog nepovjerenja. Ja sam to našao u NARA, koju mi je preporučio Lepre, koji je takodje bio prijatelj sa Bernwaldom.Bernwald je puno tog Arhiva iskoristio u svojoj knjizi. Htio bih još reći da treba biti oprezan sa Bernwaldovom knjigom. Ona je poput Redžićeve čisto ideološki napisana(naravno diametralno suprotnih ideologija). Ni Zija Sulejmanpašić nije daleko odmakao , jer i on dosta subjektivno piše o Handžaru. Jedino Lepre je obrazac kako se piše objektivno sa strane. Jedino što mu fali je poznavanje prilika prije stvaranja divizije i tu ću ga ja dopuniti. Naravno, fali tu i poznavanje mentaliteta ljudi sa ovog prostora, kao i predistorija, da bi se sve to upotpunilo. Zanimljiva je moja prepiska sa rahmetli imamom Džemalom Ibrahimovićem, koji je tada , dok sam ja se bavio divizijom i sakupljao materijal, živio u Nürnbergu. Ja ga pitao, jesu li saradjivali sa majevičkim četnicima a on mi kaže da se ne sjeća. A bio Obersturmführer SS u 13. Artiljerijskom Divisionu pri Handžaru. I on je izbjegao zarobljavanje i predao se Britancima i eto doživio duboku starost, mislim da je u 94 godini života preselio. Eto toliko
Piaty
Posts: 5688
Joined: 01/12/2020 00:58

#1715 Re: Handzar divizija

Post by Piaty »

Hvala na dugackom odgovoru. Svaka cast.

Dobro, ti znas da je Zwonimir ostao nacionalsocijalista. Ja ti mogu vjerovati ali ne znam koliko mi je to vazno.
Ne znam hoces li me razumijeti, ali to je za ovu temu irelevantno isto koliko si ti antifasista. Iz Bernwaldove knjige ja nisam mogao shvatiti ni da je ovo, ni da je ono (usput da kazem, za njegovog brata i jos te neke stvari koji si napisao i on sam pise u svojoj knjizi).

Ono sto je najvaznije, kakvi su tvoji argumenti a da su jaci od Bernwaldovih po pitanju pobune u Villefrancheu. Npr. primjecujem da pises po nekoj svojoj ideji/svjetonazoru (ne zamjeri mi ako grijrsim) kada vezes Malkocevu aktivnost sa tim da je Himmler bio odusevljen sa tim? Sta to uopce treba da znaci? Naravno da je Himmler odusevljen ali to nista ne navodi na pomisao da to Malkoc nije trebao uraditi jer je on spasio stotine neduznih zivota! Ili sta je sa vec izgubljrnim neduznim zivotima u pobuni?

Jos jednom, postovanje i sretno u daljnjem radu.
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1716 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Piaty wrote: 08/08/2021 16:25 Hvala na dugackom odgovoru. Svaka cast.

Dobro, ti znas da je Zwonimir ostao nacionalsocijalista. Ja ti mogu vjerovati ali ne znam koliko mi je to vazno.
Ne znam hoces li me razumijeti, ali to je za ovu temu irelevantno isto koliko si ti antifasista. Iz Bernwaldove knjige ja nisam mogao shvatiti ni da je ovo, ni da je ono (usput da kazem, za njegovog brata i jos te neke stvari koji si napisao i on sam pise u svojoj knjizi).

Ono sto je najvaznije, kakvi su tvoji argumenti a da su jaci od Bernwaldovih po pitanju pobune u Villefrancheu. Npr. primjecujem da pises po nekoj svojoj ideji/svjetonazoru (ne zamjeri mi ako grijrsim) kada vezes Malkocevu aktivnost sa tim da je Himmler bio odusevljen sa tim? Sta to uopce treba da znaci? Naravno da je Himmler odusevljen ali to nista ne navodi na pomisao da to Malkoc nije trebao uraditi jer je on spasio stotine neduznih zivota! Ili sta je sa vec izgubljrnim neduznim zivotima u pobuni?

Jos jednom, postovanje i sretno u daljnjem radu.
Veoma je bitno šta je Himmler mislio o toj diviziji, jer je 13, Handžar divizija od početka do kraja bila njegova zamisao. Bio je fasciniran sa svojim "Mujama" i njihovim fesovima. Kaže za islam da je praktična religija koja pale vojnike nagradjuje odlaskom u raj. Kad je prisustvovao džanazi, bio je oduševljen tom ceremonijom, pa kaže: Oni (muslimani) se i u takvim situacijama postrojavaju, misleći na safove prilikom džanaze. Treba samo znati koliku je opoziciju za svoje ideje oko divizije imao, pogotovo kod generala Wehrmachta. Tradicionalni Nijemci su morali uvoditi nova pravila u kantini, bez alkohola i svinjskog mesa, te fesovi. Sve je to izazivalo podsmjeh, jer nisu navikli da se od vojske pravi cirkus. Rugali su mu se da od Muslelmana pravi Muselgermane. A tek obični oficiri, pa i vojnici koji su iz 7. SS Prinz Eugen prekomandovani u Handzar. Oni su to smatrali poniženjem i degradiranjem i teško su se sa tim mirili. Pravili su se vicevi o "glupim Mujama", pa je jednim pismom upućenom Bergeru sam Himmler strogo zabranio da se ti vicevi šire. Silne pare su uložene u njihovo opremanje, regrutaciju, transport u Francusku, a onda tamo odmah na početku bi pobuna. Da se ne govori dalje, koliki je razdor izmedju Pavelića i Nijemaca izbio zbog stvaranja ove divizije. Samo zahvaljujući čvrstom voljom Himmlera je stvorena (sklepana) ta divizija, a onda još i pobuna. Eto zašto je htio odmah poslije pobune rasformirati diviziju, ali je bio oduševljen time da su pobunu ugušili upravo oni medju sobom bez uplitanja sa strane. Kad je kažnjenička bojna stigla iz Rodeza da uguši pobunu, već je sve bilo sredjeno. Mogli su samo oformiti prijeki sud. A drugo što kažeš i ti i Bernwald , da su spašeni toliki životi i ti i on griješite. Njih 800 kao nepouzdani su razoružani i poslati u radne logore pa i u koncentracione logore u Njemačkoj, od kojih se malo ko živ vratio. I to su nečiji nevini životi, jelda. Drugo, zaboravlja se da je bio rat i da su žrtve neminovne, poginuo kao buntovnik u Francuskoj (a prema podacima ih je 25 do 30 što poginulo, što streljano) ili u Bosni protiv partizana, jer su se samo protiv njih i borili, je sa ove vremenske distance potpuno isto. Ali nije isto, činjenica da se radi o prvoj pobuni u njemačkoj vojsci , a pogotovo u SS u toku cijelog rata. Bar tako tvrde neki njemački istoričari. Stein naprimjer. Gradjani Villefranche de Rouergue su ponosni na to da je njihov grad bio prvi oslobodjeni grad u cijeloj Francuskoj, pa makar i na jedan dan. Evo još par slika sa te komemoracije.

Image Image
Image Image

Za kraj još nešto, da je moj pokojni prijatelj Bernwald živ on bi u ovu gornju rubriku glasao da je Handzar divizija pozitivna. Ja ne bih. Možda bih kao historičar, sa ove vremenske distance potkrijepio činjenicama i dokumentima, zašto su se odlučili da se prijave u ovu diviziju i iz kojih pobuda ali da ih opravdavam, to sigurno ne.
Piaty
Posts: 5688
Joined: 01/12/2020 00:58

#1717 Re: Handzar divizija

Post by Piaty »

Ma vidi, uz svo poštovanje, i uz gomilu podataka koje si dao...ja samo hoću da kažem da je divno da ti je pokojni Bernwald bio prijatelj pa ne samo kao kolega amater-historičar već i kao čovjek koji ima sasvim drugačije političke poglede.

Da je upravo to nešto što tjera čovjeka ka istraživanju bez predrasuda i bez već nametnutih klišea, a kod tebe kao da postoji neko predubjeđenje koje nema veze tačno sa temom. Ja bih volio da, kada kupim tvoju knjigu ako Bog da, da čitam nešto na način na koji je Lepre pisao.

Ne znam šta ti misliš o tome ali ja bih podijelio Nijemce koji su bili za i obi koji su bili protiv - na one koji su na tragu politike NDH (protiv) i one koji su bili na tragu bosanskog autonomaštva (mislim da je tu glavni Rudolf Treue).
Hoću reći, mislim da se cijela stvar oko formiranja ispolitizirala samo u konektstu tog polariteta NDH i Bosna, a ne da su postojali Nijemci koji su gledali na stvar neki drugim naočarima već upravo tim - jedni za Zagreb, drugi za Sarajevo. Mislim da njih općenito nije zanimalo ništa drugo osim ako postoji korist od toga, vjerovatno si to i ti naučio do sada.
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1718 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Piaty wrote: 08/08/2021 18:36 Ma vidi, uz svo poštovanje, i uz gomilu podataka koje si dao...ja samo hoću da kažem da je divno da ti je pokojni Bernwald bio prijatelj pa ne samo kao kolega amater-historičar već i kao čovjek koji ima sasvim drugačije političke poglede.

Da je upravo to nešto što tjera čovjeka ka istraživanju bez predrasuda i bez već nametnutih klišea, a kod tebe kao da postoji neko predubjeđenje koje nema veze tačno sa temom. Ja bih volio da, kada kupim tvoju knjigu ako Bog da, da čitam nešto na način na koji je Lepre pisao.

Ne znam šta ti misliš o tome ali ja bih podijelio Nijemce koji su bili za i obi koji su bili protiv - na one koji su na tragu politike NDH (protiv) i one koji su bili na tragu bosanskog autonomaštva (mislim da je tu glavni Rudolf Treue).
Hoću reći, mislim da se cijela stvar oko formiranja ispolitizirala samo u konektstu tog polariteta NDH i Bosna, a ne da su postojali Nijemci koji su gledali na stvar neki drugim naočarima već upravo tim - jedni za Zagreb, drugi za Sarajevo. Mislim da njih općenito nije zanimalo ništa drugo osim ako postoji korist od toga, vjerovatno si to i ti naučio do sada.
Mislim da ima i tu te polarizacije i navijanja. Zigfrid Kaše je nazvan ustaškim ambasadorom i najvećim prijateljem NDH i Pavelića. I on je bio najveći kočničar prilikom regrutacije, medjutim Lepre piše da i tu ulogu igra netrpeljivost izmedju njega i Bergera, koja datira još iz vremena dok su oba bili u SA. Ali je Himmler sa svojim eksperimentom (Handžar divizija) bio predmet podsmjeha u generalskim krugovima. Tako da u jednoj privatnoj prepiski Gleise Horstenau izražava dosta skepse po pitanju te Muselgermanische divizije. Prema Ladislaus Hory i Martinu Broszat u njigovoj knjizi "Der Kroatische Ustascha-Staat", na str.158, navodno Horstenau piše da pomalo razumi tu netrpeljivost NDH čelnika prema novostvorenoj diviziji.On se pita da kada budu već obučeni u Francuskoj i kada dobiju najsavremenije oružje, protiv koga će to oružje biti upotrebljeno. Slično razmišlja i von Löhr. Po meni je tu više u pitanju rivalitet Wehrmachta i SS-a, pogotovo što su o Himmleru kao vojnom strategu govorili sa podsmjehom. Ja čak ne vjerujem da su ovi generali na tereni išta i znali o tim autonomašima, niti ih je to interesovalo. Stanje na frontu je svakako bilo katastrofalno, da
bi se bavili tim temama. Trebalo je spasiti što se spasiti moglo, te da je to oružje koje će biti dato Handžar diviziji , trebalo dati provjerenim njemačkim jedinicama. Kada je sredinom septembra 1944 broj dezertera iz Handžar divizije premašio 2 000, vidjelo se da su bili u pravu. Oružje se prodavalo na crnoj berzi, ili je završavalo kod partizana. Himmler je stalno bio pod pritiskom generala Wehrmachta da se divizija razoruža, a on je to uradio tek 02.novembra kada je divizija usled dezerterstva bila prepolovljena. Kada je Maximilian von Weichs naredio da Hand#ar divizija usko saradjuje sa četnicima Draže Mihajlovića, borbeni moral u Handžar diviziji je pao na nulu. Čak i oni najodaniji borci u Handžar diviziji su shvatili da je rat izgubljen i da je važno samo živu glavu sačuvati
I još nešto da dodam. Bernwald je napisao svoju knjigu prvo na njemačkom. Knjiga na bosanskom je trabala da bude samo prevod prve knjige, ali na kraju nije bilo tako. Knjega na bosanskom jeziku je bila nadopunjena novim saznanjima, pa je u tu verziju ubačeno, na moju sugestiju i ono poglavlje o saradnji sa četnicima. Prosto sam ga natjerao i da o tome nešto napiše. Ja znam da su svi oni Bošnjaci iz Handzar divizije sa kojima sam razgovarao, prilikom mog istraživanja bili ubjedjeni(neki su se zbog tog i prijavili) da će se boriti protiv četnika. Razočarenje će biti ogromno. I malo njih pa ni sam Bernwald nisu htjeli ni da pričaju o tome
HWsince93
Posts: 51
Joined: 09/02/2021 02:55

#1719 Re: Handzar divizija

Post by HWsince93 »

Janko, svaka cast na ovim zadnjim dopunama. I moj je dojam upravo takav kako si opisao pisce i njihove knjige mada ne znam nijednog licno. Mislim da se “simpatije” pisaca lako prepoznaju i slazem se da je Lepre najobjektivniji od nabrojanih.

Da li ti je poznato jesu li pripadnici divizije trebali nositi oznaku na rukavu (poput Wiking, Nordland) ali nisu zbog sramote izazvane pobunom kako su neki tvrdili? Mozda nikad i nije bila u planu jer je bilo jos ne-germanskih SS divizija bez ove oznake a sa druge sacuvani su primjerci tipa “Skanderbeg” medju kolekcionarima.

Jos jedna cinjenica je da je najveci broj tzv. Handzar fesova (pogotovo bordo boje) nadjen od strane Amerikanaca u Dachau, pogotovo 45 pjesadijske divizije koja je i oslobodila ovaj kompleks. Moja teorija je da su doticni bili planirani za “Kamu” ali nisu nikad ni poslani zbog ratnih dejstava. Mislim da sam vidio samo jedan maslinasto-zeleni fes koji je stvarno mogao poticati od zarobljenog pripadnika divizije, svi ostali su “denacifikovani” od strane Americkih vojnika i odneseni u domovinu kao egzoticni trofeji, prakticno nikad koristeni.
Škobo Habu
Posts: 9013
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1720 Re: Handzar divizija

Post by Škobo Habu »

janko_007 wrote: 06/08/2021 06:18
DŽEPINA (M) JOVAN, rođen 1925, s. Bosanski Doljani, Bihać,
poginuo marta 1943, na pl. Šatoru.
DŽOLIĆ (STUPAR) (P) UROŠ, rođen 1923, s. Gorinja, Bosanska
Krupa, poginuo 29. aprila 1944, Gradiška.

Srbi-pravoslavci u SS "Handžar"?
Piaty
Posts: 5688
Joined: 01/12/2020 00:58

#1721 Re: Handzar divizija

Post by Piaty »

Škobo Habu wrote: 18/08/2021 12:31
janko_007 wrote: 06/08/2021 06:18
DŽEPINA (M) JOVAN, rođen 1925, s. Bosanski Doljani, Bihać,
poginuo marta 1943, na pl. Šatoru.
DŽOLIĆ (STUPAR) (P) UROŠ, rođen 1923, s. Gorinja, Bosanska
Krupa, poginuo 29. aprila 1944, Gradiška.

Srbi-pravoslavci u SS "Handžar"?
Valjda. Neka si citirao jer meni je promaklo to u jankovim postovima, a trazio sam. Eto neko je jos spomenuo i Madjare.

Sto se tice tih Srba, meni je poznat samo onaj propagandni plakat o pozivu pravoslavcima u SS Handzar.
Plakat se ne obraca Srbima vec pravoslavcima i govori "dokazite da ste dobri Bosnjaci"..., "stupite i branite Bosansku domovinu".

Ako ga nema ovdje negdje, mogu i ja uploudovati.

Pored toga, od silne literature nigdje nisam naisao na intencije vrha SS ili bosnjackih autonomista da pravoslavne ukljuce u svoje redove. Zato me zanima i autenticnost plakata.
Škobo Habu
Posts: 9013
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#1722 Re: Handzar divizija

Post by Škobo Habu »

janko_007 wrote: 08/08/2021 14:49 Bernwald je takodje bio nekolikon puta u Villefranche de Rouergue , pa je tamo vodio i svoje ahbabe iz Bosne(Šemsa Alihodžića) u mjesto pobune.
Šemso je bio djed jednog mog poznanika. Zijo ga navodi kao sagovornika u svoj knjizi. Rođen je u jednom selu između Olova i Sokoca. Obronci Romanije. Znam da je na mišici imao istetovirano SS. Poslije rata je živio u Olovskim Lukama. Mislim da je umro prije par godina.
Piaty
Posts: 5688
Joined: 01/12/2020 00:58

#1723 Re: Handzar divizija

Post by Piaty »

HWsince93 wrote: 18/08/2021 02:55 Da li ti je poznato jesu li pripadnici divizije trebali nositi oznaku na rukavu (poput Wiking, Nordland) ali nisu zbog sramote izazvane pobunom kako su neki tvrdili? Mozda nikad i nije bila u planu jer je bilo jos ne-germanskih SS divizija bez ove oznake a sa druge sacuvani su primjerci tipa “Skanderbeg”
Ne-germanske se, cini mi se, pisu kao - naziv, pa dodatak der SS. Npr. Handschar Waffen der SS (dok npr. za Wiking stoji SS Wiking). Ako je ovo tacno, onda i oznake SS runa nema na kragni vec samo oznake divizije.

Mada, nisam nikada mogao znati sta znaci sta prakticno znaci imati status germanske ili negermanske jedinice niti da li je ona uopce imala jedan od ta dva statusa osim sto je prva jedinica koja je osnovana izvan germanskog govornog podrucja.

Eto kako ti kazes, nejasno u svakom slucaju jer je Skenderbeg imao oznaku na rukavu.
HWsince93
Posts: 51
Joined: 09/02/2021 02:55

#1724 Re: Handzar divizija

Post by HWsince93 »

Škobo Habu wrote: 18/08/2021 12:31
janko_007 wrote: 06/08/2021 06:18
DŽEPINA (M) JOVAN, rođen 1925, s. Bosanski Doljani, Bihać,
poginuo marta 1943, na pl. Šatoru.
DŽOLIĆ (STUPAR) (P) UROŠ, rođen 1923, s. Gorinja, Bosanska
Krupa, poginuo 29. aprila 1944, Gradiška.

Srbi-pravoslavci u SS "Handžar"?
Vec sam navodio da se i sam Sulejmanpasic cudio i na tri mjesta u svom radu spominjao prisustvo Srba u diviziji. Ovo je sigurno bio zanemariv broj ali ih je bilo. Spominjani su i Slovenci i Madjari, kojih je sigurno bilo vise od Srba. Na primjer, u Brckom u April 1944 se niko nije odazvao na poziv Srbima da im se prikljuci (po Lepreu). Mislim da je logicno da se nadju lokalni ljudi u diviziji, sto zbog oportunizma, sto iz ko zna kojih razloga. I 1990ih smo imali BHS narode na svim stranama, cak i u zasebnim jedinicama ponegdje. Usput receno, ovaj Jovan Dzepina ili nije bio u Handzaru ili je datum smrti pogresan jer divizija nije postojala u Martu 1943.

Poster koji Piaty spominje je autentican i upucen je “Pravoslavcima” da “stupe u redove Bosanske SS divizije” i pokazu da su “dobri Bosnjaci” i brane “svoju lijepu Bosansku domovinu” uz obecanje da ce im porodice biti zbrinute a oni dobro placeni. Mislim da se jedan ovakav original nalazi u Zagrebackoj arhivi.

I za kraj, tetoviranje lijeve misice je cesto pogresno tumaceno kao “SS”. U stvari, tetovirane su krvne grupe, ali posto je ovo bila “specijalnost SS jedinica”, tako su ih poslije prepoznavali pa su koristili hidrogenske tablete da uniste ove tetovaze. Ovo je bio uglavnom jalov posao jer su ostajali oziljci pa je Amerima, Britancima, i ostalim lako bilo zakljuciti sta se nalazilo prije oziljka. Ako se ne varam, mnogi pripadnici Handzara nisu imali istetoviranu krvnu grupu iz ko zna kojih razloga (dobrovoljci vs kasnije mobilisani, mozda je nesto drugo u pitanju).
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1725 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

janko_007 wrote: 06/08/2021 06:18
SPISAK POGINULIH I UMRLIH U TOKU NOR-a IZ 8. KRAJIŠKE BRIGADE*

DŽAFIĆ (O) RAMIZ, rođen 1923, s. Gornji Ramići, Ključ, poginuo 19. decembra 1944, Čajdroš, Zenica.
DŽANIĆ (A) AZIZ, rođen 1926, Bihać, poginuo januara 1943, s.
Gorinja, Bosanska Krupa.
DŽANIĆ (S) FERID, rođen 1919, Bihać. Zarobljen i strijeljan od
Nijemaca u Marseju (Francuska) 1944.
DŽANIĆ (M) OKAN, rođen 1924, Bihać, poginuo 1945, kod Brčkog, politički komesar u Muslimanskoj brigadi.
DŽEPINA (M) JOVAN, rođen 1925, s. Bosanski Doljani, Bihać,
poginuo marta 1943, na pl. Šatoru.
DŽOLIĆ (STUPAR) (P) UROŠ, rođen 1923, s. Gorinja, Bosanska
Krupa, poginuo 29. aprila 1944, Gradiška.

Kao što se vidi, o Džaniću, čak ne znaju ni gdje je poginuo. Pišu da je streljan, a nije, već je poginuo , zajedno sa Dizdarevićem u noći pobune. A eto spominju ga ka svog pripadnika.
Nasao sam u netu da je gospodin Ferizović, njegov nećak, pisao sam mu ali mi se nije javio. I tako, molio bih ovim putem sve one koji imaju bilo kakvu informaciju o Feridu Džaniću da mi se na neki način jave.
Eto to je kad se izvuce nesto iz konteksta i da sasvim drugi tok diskusiji. Nigdje nisam ali ni napomenuo da je bilo Srba u Handzar diviziji. Iskreno, ne znam za takve slucajeve.Himmler se okrece u grobu hehe. Cuj Srbi u diviziji. Pa jedva je dozvolio par hiljada Hrvata katolika.Smisao Handzar divizije nije da je Himmler volio Bosnjake, nego da privuce arapski svijet na svoju stranu. To je to i nista vise. Pa sto ce mu tu Srbi. Da se poveze sa slavenskim svijetom ili Rusima. Ma dajte molim vas. Mozda Sulejmanpasic ima tih primjera. Zar nije dovoljno sto je Handzar divizija usko saradjivala sa Majevickim cetnicima, Radivojem Kerovicem i Lekom Damjanovicem u zajednickoj borbi protiv partizanskog pokreta. Ovo sto drugi citiraju gore je izvod iz knjige Osma krajiska brigada" u kojoj je nekad bio i sam Dzanic. Mislim da je komadant bio Ale Terzic, a politicki komesar Hakija Pozderac, pisem pausalno , nisam siguran. Ovo gore sam postirao jer je knjiga napisana poslije rata, a navodi se i ime Ferida Dzanica a da autori nisu ni znali ni gdje je ni kako poginuo
Post Reply