Handzar divizija

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply

Handzar je?

Zlocinci
203
49%
Nemam stav
80
19%
Pozitivci
128
31%
 
Total votes: 411

User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1676 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

tetka762 wrote: 26/05/2021 14:56
janko_007 wrote: 25/05/2021 23:42 Image

posjeta Reichsführera Heinrich Himmlera 13. Handžar diviziji u januaru 1944

Image

posjeta Huseinija diviziji
Image

U Vojnom arhivu u Freiburgu sam našao Fotoalbum koji je general Sauberzweig, zapovjednik 13. Handđar divizije poklonio Himmleru. Ovo je signatura u Arhivu u Freiburgu gdje se nalazi taj Fotoalbum. Gornje slike potiču iz tog albuma.

Image
Bajram namaz .
Molitvu predvodi Husein Efendija Đozo
I gdje ti je ovdje Đozo? Lijevo je Malkoč a desno
Muhasilović a ovo ti nije Đozo. Tko god imalo poznaje sastav handžar divizije reći će ti. Veze ti nemaš a knjigu bi pisao. Iz aviona se vidi da nije Đozo. Okani se ti knjige stari moj pa još proučavaj i čitaj arhive. Čuj Đozo :-) Pa nećeš valjda u knjigu stavit’ :-)
Opet kazem lik je ovdje bot ko zna iz kojih razloga. Radi se o fotoalbumu a ne o fotografijama iz nekog Koblenza. Album sam imao u svojim rukama i ko god zeii dalje izucavati, dokumenti se nalaze u vojnoistorijskom Arhivu u Freiburgu
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#1677 Re: Handzar divizija

Post by tetka762 »

janko_007 wrote: 26/05/2021 19:41
tetka762 wrote: 26/05/2021 14:56
janko_007 wrote: 25/05/2021 23:42 Image

posjeta Reichsführera Heinrich Himmlera 13. Handžar diviziji u januaru 1944

Image

posjeta Huseinija diviziji
Image

U Vojnom arhivu u Freiburgu sam našao Fotoalbum koji je general Sauberzweig, zapovjednik 13. Handđar divizije poklonio Himmleru. Ovo je signatura u Arhivu u Freiburgu gdje se nalazi taj Fotoalbum. Gornje slike potiču iz tog albuma.

Image
Bajram namaz .
Molitvu predvodi Husein Efendija Đozo
I gdje ti je ovdje Đozo? Lijevo je Malkoč a desno
Muhasilović a ovo ti nije Đozo. Tko god imalo poznaje sastav handžar divizije reći će ti. Veze ti nemaš a knjigu bi pisao. Iz aviona se vidi da nije Đozo. Okani se ti knjige stari moj pa još proučavaj i čitaj arhive. Čuj Đozo :-) Pa nećeš valjda u knjigu stavit’ :-)
Opet kazem lik je ovdje bot ko zna iz kojih razloga. Radi se o fotoalbumu a ne o fotografijama iz nekog Koblenza. Album sam imao u svojim rukama i ko god zeii dalje izucavati, dokumenti se nalaze u vojnoistorijskom Arhivu u Freiburgu
Može se vidjeti iz mojih linkova odakle su fotografije. Ti baš bezobrazan? De zaokruži Đozu na slikama ako možeš od stida i prestani se preseravat po temi. I reci raji da ovo nisu nikakve ekskluzive već se slike vrte dosta dugo među poznavateljima handžara. Ima ovdje ljudi što znaju nešto o Handžaru nisu baš svi glupi da ih ti levatiš svojim nebulozama. De reci raji koji je Đozo i prestani bit plačipička koja navlači banove. Dobro ti je rekao onaj cimara. I nije neki Koblenz već Bundesarchiv Koblenz https://www.bundesarchiv.de/EN/Navigati ... /home.html
Veze nemaš ili glumiš budalu. Kako god, prestani lagati raju po forumu i pretvarat se da nešto posebno znaš. I poklopit ću te svaki put kad vidim da se preseravaš.
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1678 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

znaci lik i dalje trola, vrijedja, pravi budalu od svih nas. Administrator suti, znaci slaze se sa njegovim stavovima. Sa ovom budalom nema konstruktivnog dialoga. Tema handzar divizija je do dolaska ovog padobranca sluzila kao primjer kulturne razmjene misljenja i kulturnog dialoga. Ovaj lik nikad nije dao nikakav doprinos, nesto novo na ovu temu , prilozio nijedan dokument, laze, petlja, trola. Sa ovakvim likovima nema diskusije, sve zna bolje, a glup ko kurac.Tjera me da se spustam na njegov nivo i da se sluzim istim uvredama kojim se on sluzi. Chmoljo je rekao ako se raspravljas sa budalom onda drugi misle da si i ti budala. Ucesce ovog idiota na ovoj temi se zasniva samo na tome da pobija drukcije misljenje. To radi na jedan nacin da eliminise bilo koje diskutante na ovu temu. Zasto to radi? Vjerujem da su tu neke zakulisane radnje dase ova tema potpuno zatvori .

Image
Ovdje je naslovna strana tog albuma koji je komadant 13. Handzar divizije poklonio Himmleru. Ko zna njemacki jezik znace procitati sta tu pise. Ovaj troller to sigurno ne zna.U albumu ima jos desetak fotografija koje sam ja kopirao pa ako ova supcina ih takodje ima nek ih objavi

Image

Na ovoj slici koja je vjerovatno snimljena u decembru 1943. na poligonu Neuehammer piseda se radi o proslavi Bajram Festa, lik govori da nije Bajram i da je slika iz Osjeka, koja budaletina. Mozda je i njegov did medju prisutnim :-) :P Rekao sam da necu odgovarati na njegove budalastine, ali ukoliko moderator nesto ne ucini povlacim se sa ovog foruma.
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1679 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Seawolf wrote: 26/05/2021 13:52
janko_007 wrote: 26/05/2021 13:39
Škobo Habu wrote: 26/05/2021 13:20

Koliko su poznati detalji o pokolju srpskog stanovništva na Majevici od strane 13. SS. Divizije "Handžar"?

Mislim da je o tome pisao i Meša Selimović?
Ono sto znam iz prve ruke je da su izvrsili strasan pokolj nad zarobljenim partizanima ranjenicima iz sumske bolnice u Trnavi. Tu bolnicu su otkrili majevicki cetnici Nijemcima O srpskim zrtvama sa Majevice imam popis u Referatu gdje su imenom i prezimenom navedene zrtve, starosna dob i mjesto pogubljenja. U Referatu postoje imena ljudi i iz muslimanskih sela, koji su bili saradnici NOP-a tj partizanski jataci. Slicno je bilo i sa srpskim selima jer je General Sauberzweig strogo naredio da se ne vrse zlocini nad civilima i nevinim stanovnistvom bez obzira na nacionalnost. Odmah po dolasku je albanski bataljon vrsio zlocine ali su ubrzo bili poslani na Kosovo u Skender beg SS diviziju
Kad kažeš "albanski bataljon", misliš na Prvi bataljon 28-og brdskolovačkog puka?
Da upravo na njih mislim, 28. Regiment 13.Gebirgsdivision SS. zvane Handschar, bili su ukoreni od Sauberzweiga i ubrzo prekomandovani u Skender Beg SS Division
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1680 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

janko_007 wrote: 27/05/2021 00:55
Seawolf wrote: 26/05/2021 13:52
janko_007 wrote: 26/05/2021 13:39
Ono sto znam iz prve ruke je da su izvrsili strasan pokolj nad zarobljenim partizanima ranjenicima iz sumske bolnice u Trnavi. Tu bolnicu su otkrili majevicki cetnici Nijemcima O srpskim zrtvama sa Majevice imam popis u Referatu gdje su imenom i prezimenom navedene zrtve, starosna dob i mjesto pogubljenja. U Referatu postoje imena ljudi i iz muslimanskih sela, koji su bili saradnici NOP-a tj partizanski jataci. Slicno je bilo i sa srpskim selima jer je General Sauberzweig strogo naredio da se ne vrse zlocini nad civilima i nevinim stanovnistvom bez obzira na nacionalnost. Odmah po dolasku je albanski bataljon vrsio zlocine ali su ubrzo bili poslani na Kosovo u Skender beg SS diviziju
Kad kažeš "albanski bataljon", misliš na Prvi bataljon 28-og brdskolovačkog puka?
Da upravo na njih mislim, 28. Regiment 13.Gebirgsdivision SS. zvane Handschar, bili su ukoreni od Sauberzweiga i ubrzo prekomandovani u Skender Beg SS Division
Ovako otprolike izgleda Referat o zlocinima nad civilnim stanovnistvo

Image

Referat je na 90 strana

Image
HWsince93
Posts: 51
Joined: 09/02/2021 02:55

#1681 Re: Handzar divizija

Post by HWsince93 »

janko_007 wrote: 27/05/2021 01:18 Ovako otprolike izgleda Referat o zlocinima nad civilnim stanovnistvo
Pa poslije neki kazu da nije bilo zlocina. Pobogu svaka vojska koja je ratovala na tom podrucju je cinila zlocine, gdje nece SS-ovci? Hvala za ove podatke Janko i kad objavis knjigu molim te spomeni gdje se moze naruciti. :thumbup:
Seawolf
Posts: 7685
Joined: 14/06/2012 22:59

#1682 Re: Handzar divizija

Post by Seawolf »

janko_007 wrote: 27/05/2021 00:26 ....
Image
Ovdje je naslovna strana tog albuma koji je komadant 13. Handzar divizije poklonio Himmleru
....
Interesantno je da je u vrijeme kreiranja ovog fotoalbuma, 12. januara 1944-e, divizija još uvijek imala svoj "stari" naziv, koji je dobila 09. oktobra 1943-e: 13. SS-Freiwilligen b.h. Gebirgs-Division (Kroatien).

Također je poznato da je u prvu borbenu akciju, u okviru operacije "Wegweiser", koja je počela 09. marta 1944-e, divizija krenula sa svojim novim nazivom, pod kojim je funkcionisala do svog kraja: 13. Waffen-Gebirgs-Division der SS „Handschar“ (kroatische Nr. 1.).

Zna li se kojega je datuma tokom ova dva mjeseca, između 12. januara i 09. marta 1944-e, diviziji promijenjen naziv?
Seawolf
Posts: 7685
Joined: 14/06/2012 22:59

#1683 Re: Handzar divizija

Post by Seawolf »

Order of battle divizije, u junu 1944-e:

13. Waffen-Gebirgs-Division der SS "Handschar" (kroatische Nr. 1):

Waffen-Gebirgs-Jäger-Regiment der SS 27 (kroat. Nr. 1)

Waffen-Gebirgs-Jäger-Regiment der SS 28 (kroat. Nr. 2)

SS-Gebirgs-Artillerie-Regiment 13

SS-Gebirgs-Panzerjäger-Abteilung 13

Kroatische SS-Kavallerie-Abteilung

SS-Flak-Abteilung 13

SS-Gebirgs-Nachrichten-Abteilung 13

SS-Gebirgs-Aufklärungs-Abteilung 13

SS-Gebirgs-Pionier-Bataillon 13

SS-Divisions-Nachschubführer 13

Versorgungs-Regiments-Stab 13

SS-Verwaltungs-Bataillon 13

SS-Wirtschafts-Bataillon 13

SS-Sanitätsabteilung 13

SS-Gebirgs-Veterinär-Kompanie 13
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1684 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Seawolf wrote: 27/05/2021 06:20
janko_007 wrote: 27/05/2021 00:26 ....
Image
Ovdje je naslovna strana tog albuma koji je komadant 13. Handzar divizije poklonio Himmleru
....
Interesantno je da je u vrijeme kreiranja ovog fotoalbuma, 12. januara 1944-e, divizija još uvijek imala svoj "stari" naziv, koji je dobila 09. oktobra 1943-e: 13. SS-Freiwilligen b.h. Gebirgs-Division (Kroatien).

Također je poznato da je u prvu borbenu akciju, u okviru operacije "Wegweiser", koja je počela 09. marta 1944-e, divizija krenula sa svojim novim nazivom, pod kojim je funkcionisala do svog kraja: 13. Waffen-Gebirgs-Division der SS „Handschar“ (kroatische Nr. 1.).

Zna li se kojega je datuma tokom ova dva mjeseca, između 12. januara i 09. marta 1944-e, diviziji promijenjen naziv?
Mozda ti ovaj dokument pomogne. Hitlerova naredba da se ime divizije promjeni: "Dodjeljujem Waffen Gebirgs-Division der SS (kroatische Nr.1) ime Handzar -Adolf Hitler"
Imagefotos online teilen kostenlos
Istu naredbu je potvrdio Himmler
Image
Po ovim dokumentima se cini da je datum promjene imena divizije 15.maj1944
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#1685 Re: Handzar divizija

Post by Emiremir33 »

janko_007 wrote: 27/05/2021 07:11
Seawolf wrote: 27/05/2021 06:20
janko_007 wrote: 27/05/2021 00:26 ....
Image
Ovdje je naslovna strana tog albuma koji je komadant 13. Handzar divizije poklonio Himmleru
....
Interesantno je da je u vrijeme kreiranja ovog fotoalbuma, 12. januara 1944-e, divizija još uvijek imala svoj "stari" naziv, koji je dobila 09. oktobra 1943-e: 13. SS-Freiwilligen b.h. Gebirgs-Division (Kroatien).

Također je poznato da je u prvu borbenu akciju, u okviru operacije "Wegweiser", koja je počela 09. marta 1944-e, divizija krenula sa svojim novim nazivom, pod kojim je funkcionisala do svog kraja: 13. Waffen-Gebirgs-Division der SS „Handschar“ (kroatische Nr. 1.).

Zna li se kojega je datuma tokom ova dva mjeseca, između 12. januara i 09. marta 1944-e, diviziji promijenjen naziv?
Mozda ti ovaj dokument pomogne. Hitlerova naredba da se ime divizije promjeni: "Dodjeljujem Waffen Gebirgs-Division der SS (kroatische Nr.1) ime Handzar -Adolf Hitler"
Imagefotos online teilen kostenlos
Istu naredbu je potvrdio Himmler
Image
Po ovim dokumentima se cini da je datum promjene imena divizije 15.maj1944
Jesuli bili na odbrani Sremskog fronta ?
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1686 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Emiremir33 wrote: 27/05/2021 13:08
janko_007 wrote: 27/05/2021 07:11
Seawolf wrote: 27/05/2021 06:20
Interesantno je da je u vrijeme kreiranja ovog fotoalbuma, 12. januara 1944-e, divizija još uvijek imala svoj "stari" naziv, koji je dobila 09. oktobra 1943-e: 13. SS-Freiwilligen b.h. Gebirgs-Division (Kroatien).

Također je poznato da je u prvu borbenu akciju, u okviru operacije "Wegweiser", koja je počela 09. marta 1944-e, divizija krenula sa svojim novim nazivom, pod kojim je funkcionisala do svog kraja: 13. Waffen-Gebirgs-Division der SS „Handschar“ (kroatische Nr. 1.).

Zna li se kojega je datuma tokom ova dva mjeseca, između 12. januara i 09. marta 1944-e, diviziji promijenjen naziv?
Mozda ti ovaj dokument pomogne. Hitlerova naredba da se ime divizije promjeni: "Dodjeljujem Waffen Gebirgs-Division der SS (kroatische Nr.1) ime Handzar -Adolf Hitler"
Imagefotos online teilen kostenlos
Istu naredbu je potvrdio Himmler
Image
Po ovim dokumentima se cini da je datum promjene imena divizije 15.maj1944
Jesuli bili na odbrani Sremskog fronta ?
Taj tzv Sremski front je veoma širok pojam. On se protezao od BiH do Madjarske. U suštini su se borile grupe Armija E i F protiv nadolazeće Crvene armije. U našim uslovima su i Titove snage nadirale iz pravca Beograda na teritorij koji su branile izmješane jedinice što Nijemaca što njihovih saveznika. Ostaci ostataka Handžar divizije , tzv borbena grupa "Handke" se borila kod Apatina i Batine na Dunavu protiv sovjetskog nadiranja i naravno bili razbijeni, te se u neredu povlačili u pravcu Blatnog jezera u Madjarskoj. Ako na taj Sremski front mislite, onda je odgovor da jesu pripadnici Handžar divicije bili angažovani na tzv Sremskom frontu
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#1687 Re: Handzar divizija

Post by Emiremir33 »

janko_007 wrote: 27/05/2021 22:15
Emiremir33 wrote: 27/05/2021 13:08
janko_007 wrote: 27/05/2021 07:11
Mozda ti ovaj dokument pomogne. Hitlerova naredba da se ime divizije promjeni: "Dodjeljujem Waffen Gebirgs-Division der SS (kroatische Nr.1) ime Handzar -Adolf Hitler"
Imagefotos online teilen kostenlos
Istu naredbu je potvrdio Himmler
Image
Po ovim dokumentima se cini da je datum promjene imena divizije 15.maj1944
Jesuli bili na odbrani Sremskog fronta ?
Taj tzv Sremski front je veoma širok pojam. On se protezao od BiH do Madjarske. U suštini su se borile grupe Armija E i F protiv nadolazeće Crvene armije. U našim uslovima su i Titove snage nadirale iz pravca Beograda na teritorij koji su branile izmješane jedinice što Nijemaca što njihovih saveznika. Ostaci ostataka Handžar divizije , tzv borbena grupa "Handke" se borila kod Apatina i Batine na Dunavu protiv sovjetskog nadiranja i naravno bili razbijeni, te se u neredu povlačili u pravcu Blatnog jezera u Madjarskoj. Ako na taj Sremski front mislite, onda je odgovor da jesu pripadnici Handžar divicije bili angažovani na tzv Sremskom frontu
Tzv Sremski front od Posavine ,Srema,Banata ...U Batini su največe borbe bile za proboj.Na to sam mislio da su bili angažovani dijelovi Handžar divizije u odstupnici povlačenja Verhmata,NDH,Kozaka itd ka Mađarskoj
Piaty
Posts: 5686
Joined: 01/12/2020 00:58

#1688 Re: Handzar divizija

Post by Piaty »

Spiritbreaker wrote: 21/05/2021 12:41
HWsince93 wrote: 21/05/2021 04:12
Piaty wrote: 04/05/2021 13:39 Uvjeren sam da nigdje nema toliko pogresnih informacija, poluinformacija, beznacajnih komentara kao na ovoj temi.
Za to su krivi najvise portali koji su ovoj temi ranine prilazili sa istim ozbiljnoscu kao tipovi koji vode magazin o paranormalnom tj parodiju o paranormlanom "Zona sumraka". Sad zamisli da su na osnovu takvih portala ljudi kreirali misljenje.
Janko007 zna sve ovo jako dobro.

Ako neko uopce zeli ozbiljno diskutirati, bar bi bilo dobro da procita fragmente nekih od najozbiljnih autoriteta koji su pisali o ovoj temi kao sto su George Lepre iz Kanade, Zija Sulejmanpasic iz Zagreba, pokojnog Zwonimira Bernwalda iz Njemacke ili Envera Redzica.

Do tada ce i Vladimir Putin biti svrstavan u ovu postrojbu, ona ce se i dalje boriti na Staljingradu itd.
Imam sve 4 knjige, Lepreova je i dalje zlatni standard po pitanju ove divizije. Sulejmanpasiceva je veoma dobra i iznosi neke sirom javnosti nepoznate detalje ali pomalo je i “navijacka” na momente. Bernwaldova je najnovija ali realno je vise autobiografija (sa solidnom dozom revizionizma) nego sto otkriva neke super vrijedne nove podatke za samu diviziju. Redziceva je u svoje doba bila fantasticna ali je danas prevazidjena, pogotovo sto je pisana iz ugla podobnog istoricara i bivseg partizana. Prve dvije su obavezno stivo a druge dvije onako kao mala nadopuna.

Usput receno, ne treba se obazirati na nebuloze forumasa koji pisu gluposti ovdje. Divizija je imala Hrvate, Nijemce (10% - komandni kadar) cak i neke Slovence i Srbe (po Sulejmanpasicu) ali je bila po svemu Bosnjacki orijentisana i zastupala neku vrstu autonomne Bosansko-muslimanske oblasti na sjeveroistoku Bosne, od Doboja do Drine i Save. Divizijski imami su podsticali na vjernost Trecem Rajhu i prvi su predvodili skidanje sahovnice sa rukava na putu za domovinu iz Neuhammera tako da se moze smatrati “Hrvatskom” samo na papiru. Na kraju krajeva, Ustase su kopale rukama i nogama i sabotirale osnivanje divizije koliko su mogle. Naziv “1 Kroatien” je dat samo da bi se ispostovao Pavelic kao nominalni vodja NDH koja je tad sadrzala i Bosnu. Stavise, sam njen idejni osnivac Himmler je bio protiv ubacivanja Hrvata u samu diviziju i pristao je na 10% kadra samo zato sto se nije moglo popuniti sa 26000 Bosansko-muslimanskih dobrovoljaca do kraja 1943-e.
Bravo za obojicu. U posjedu sam isto tako svih ovih naslova, i slobodno mogu reci da Redziceva smece, obiluje propagandom i historijskim neistinama, covjek jednostavno ne vlada materijom. Kada je umro Bernwald? Tuzan sam sto to cujem, knjiga mu je nedavno izasla, ali eto valjda vrijeme nosi i zadnje svjedoke vremena.
Bernwald je umro krajem prosle godine. Eto, ipak je docekao da objavi knjigu. Opcenito je sve dobro zavrsilo po njega: druzio se sa svojim ratnim drugovima, izbjegao je dugotrajni zatvor, mucenje i dozivio je eto fine godine.

Za Redzica samo zanemaris to sto svemu pristupa iz komunistickog tj propagandnog ugla ali ipak tu ima mnogo neceg korisnog. Naravno da ga Lepre, Bernwald i Supejmanpasic nadmasuju.
Meni se Sulejmanpasic svidio jer se bazirao na razbijanje nekih mitova. Bernwald mi je najzanimljiviji jer covjek je bio u samom sredistu stvari, iz prve ruke se saznaje o prilikama u diviziji. A Lepre je najkompletniji.
Piaty
Posts: 5686
Joined: 01/12/2020 00:58

#1689 Re: Handzar divizija

Post by Piaty »

HWsince93 wrote: 27/05/2021 03:01
janko_007 wrote: 27/05/2021 01:18 Ovako otprolike izgleda Referat o zlocinima nad civilnim stanovnistvo
Pa poslije neki kazu da nije bilo zlocina. Pobogu svaka vojska koja je ratovala na tom podrucju je cinila zlocine, gdje nece SS-ovci? Hvala za ove podatke Janko i kad objavis knjigu molim te spomeni gdje se moze naruciti. :thumbup:
Pa dobro. U ovaj strasnan zlocin su bili umijesani Albanci. Naravno da se desavaju na sve strane.

A kad ces to janko objaviti?
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1690 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Piaty wrote: 28/05/2021 02:40
HWsince93 wrote: 27/05/2021 03:01
janko_007 wrote: 27/05/2021 01:18 Ovako otprolike izgleda Referat o zlocinima nad civilnim stanovnistvo
Pa poslije neki kazu da nije bilo zlocina. Pobogu svaka vojska koja je ratovala na tom podrucju je cinila zlocine, gdje nece SS-ovci? Hvala za ove podatke Janko i kad objavis knjigu molim te spomeni gdje se moze naruciti. :thumbup:
Pa dobro. U ovaj strasnan zlocin su bili umijesani Albanci. Naravno da se desavaju na sve strane.

A kad ces to janko objaviti?
Ma ne treba sad sve svaljivati na Albanski bataljon, bilo je tu i drugih zlocina, npr masakr nad ranjenicima partizanima iz sumske bolnice. Albanci su tada vec bili u Skenderbegu. Moja knjiga bi trebala izaci za dva do tri mjeseca . Naravno da cu obavjestiti forum kad knjiga izadje
Seawolf
Posts: 7685
Joined: 14/06/2012 22:59

#1691 Re: Handzar divizija

Post by Seawolf »

janko_007 wrote: 28/05/2021 13:32
Piaty wrote: 28/05/2021 02:40
HWsince93 wrote: 27/05/2021 03:01

Pa poslije neki kazu da nije bilo zlocina. Pobogu svaka vojska koja je ratovala na tom podrucju je cinila zlocine, gdje nece SS-ovci? Hvala za ove podatke Janko i kad objavis knjigu molim te spomeni gdje se moze naruciti. :thumbup:
Pa dobro. U ovaj strasnan zlocin su bili umijesani Albanci. Naravno da se desavaju na sve strane.

A kad ces to janko objaviti?
Ma ne treba sad sve svaljivati na Albanski bataljon, bilo je tu i drugih zlocina, npr masakr nad ranjenicima partizanima iz sumske bolnice. Albanci su tada vec bili u Skenderbegu. Moja knjiga bi trebala izaci za dva do tri mjeseca . Naravno da cu obavjestiti forum kad knjiga izadje
Jedno zapažanje .... Do sada je objavljeno puno literature na temu ove jedinice, vjerovatno puno više nego što sama jedinica proporcionalno svojem značaju u borbenim dejstvima zazlužuje.


Pri tome su se svi autori bavili slijedećim stvarima:

- Da li su pripadnici jedinice činli zločine, zašto i u kolikoj mjeri;

- Da li su pripadnici jedinice pristupali ovoj diviziji zbog toga da bi zaštitili bošnjački narod od četničkih zločina (što se moglo vrlo efikasno uraditi sa juga Francuske i iz Šleske oblasti), zbog estetskog izgleda SS uniformi koje je kreirao lično Hugo Boss, ili iz nekog trećeg razloga;

- Na kolike kazne su osuđeni pripadnici ove jedinice i da li je to opravdano, ili ne;

- Koliki je utjecaj na stvaranje ove jedinice imala težnja viđenijih Bošnjaka da se realizuje autonomija Bosne i Hercegovine unutar Trećeg rajha (jaka autonomija, nema šta), zanemarujući pri tome da je u okviru SS-a postojalo ukupno 16 divizija sastavljenih od etničkih nenijemaca (tri mađarske, dvije italijanske, dvije bošnjačke, dvije ruske, dvije latvijske, jedna francuska, jedna albanska, jedna ukrajinska, jedna bjeloruska i jedna estonska).


A da se pri tome nigdje u objavljenoj literaturi ne mogu naći odgovori na npr. slijedeća pitanja:

- Kakav je bio tačan borbeni sastav divizije po potčinjenim jedinicama, do nivoa odjeljenja, uključujući informacije o naoružanju i opremi koja je bila dodijeljena pripadnicima jedinice (po mogućnosti uključujući ilustracije i podatke o tom naoružanju i opremi);

- Koliko su u sastavu jedinice učestvovali Bošnjaci u odnosu na Hrvate, Nijemce i ostale, na dan kada je divizija u potpunosti prebačena na teritoriju tadašnje NDH, u martu 1944-e godine, a neposredno prije uključivanja u borbena dejstva u okviru operacije "Wegweiser";

- Ko su bili komandanti i komadiri pojedinih potčinjenih jedinica u ovoj diviziji i koliko je među njima bilo Bošnjaka, Nijemaca, Hrvata i ostalih;

- Ko je bio formacijski najviše pozicioniran Bošnjak (ne računajući bataljonske imame) u sastavu ove divizije.


Dakle, koliko će se tvoja knjiga baviti pitanjima koja su vezana za dnevnopolitičke teme (kojima se, uglavnom, bave i dosadašnja izdanja), a koliko pitanjima vezanim za historiografske i vojno-tehničke teme (a kojima se dosadašnja izdanja nisu bavila u dovoljnoj, ili ni u kakvoj mjeri)?
Piaty
Posts: 5686
Joined: 01/12/2020 00:58

#1692 Re: Handzar divizija

Post by Piaty »

HWsince93 wrote: 25/05/2021 05:16 - U vezi sa gore navedenim, Sulejmanpasic spominje prisustvo Srba u diviziji na tri mjesta u svom radu i sam se tome iscudjava. Mislim da je odziv Srba u diviziju bio minimalan (kod Leprea se spominje potpuni debakl pokusaja regrutacije pravoslavnih muskaraca u Brckom u Aprilu 1944 u fusnotama) ali ih je sigurno bilo u nekom malom broju. Sacuvani su leci upuceni pravoslavnom stanovnistvu sa pozivom da se prikljuci diviziji, stavise Sauberzweig je pominjao dalje planove o regrutovanju “katolika i pravoslavaca” (sto je u potpunoj suprotnosti sa Himmlerovim planovima) sa teritorije Sjeveroistocne Bosne i NDH uopste, ali je to poslije silom prilika ostavljeno za “nakon rata” sto je samo po sebi smijesno uzevsi u obzir svrhu divizije. Spominje se i par stotina ostalih, najvise Slovenaca ali i Madjara i drugih.
Pozdrav HW.
Da nisi mozda clan Axis foruma? Svaka cast za tvoje upise, opcenito. Jako dobro.

Da, Sauberzweig se ocigledno razlikuje od Himmlera po pitanju etnickog sastava divizije.
Sauberzweig je (po Lepre-u ili Sulejmanpasicu) zagovarao neku vrstu autonomije odnosno SS-pokrajine gdje bi se uspostavile skole, poljoprivredne zadruge, farme i za to je potrebno pored Bosnjaka-muslimana, ukljuciti i katolike i pravoslavne.
Ako se ne varam, ali u istom tom proglasu on poziva na mir, humano postupanje prema civilima i suzivot sve 3 konfesije na prostoru pod upravom SS, de facto potpuno neovisnom od NDH.

Himmler je na Handzar gledao ideoloski pa se nije slagao u popuni divizije sa katolicima, a kamoli sa pravoslavcima. On je vidio iskljucivo muslimane kao one koji trebaju popuniti diviziju. Kako zbog njegovih vidjenja o porijeklu Bosnjaka tako i zbog njegovog vidjenja o islamu kao ratnickoj religiji.

Jos nesto. Sve oko ove, kako HW kaze egzoticne divizije, je apsolutno vezano za autonomisticke teznje.

Da li postoje imena pravoslavnih u diviziju (ako ih je uopce i bilo) ili Slovenaca? To sto spominjes Madjare...? Jesu li obi bili dio borbene grupe "Hanke", obzirom da je KG Hanke bila u borbi protiv Rusa u Madjarskoj pa je pored Bosnjaka, Hrvata popunjavana i Madjarima?
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1693 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Seawolf wrote: 28/05/2021 15:32
janko_007 wrote: 28/05/2021 13:32
Piaty wrote: 28/05/2021 02:40

Pa dobro. U ovaj strasnan zlocin su bili umijesani Albanci. Naravno da se desavaju na sve strane.

A kad ces to janko objaviti?
Ma ne treba sad sve svaljivati na Albanski bataljon, bilo je tu i drugih zlocina, npr masakr nad ranjenicima partizanima iz sumske bolnice. Albanci su tada vec bili u Skenderbegu. Moja knjiga bi trebala izaci za dva do tri mjeseca . Naravno da cu obavjestiti forum kad knjiga izadje
Jedno zapažanje .... Do sada je objavljeno puno literature na temu ove jedinice, vjerovatno puno više nego što sama jedinica proporcionalno svojem značaju u borbenim dejstvima zazlužuje.


Pri tome su se svi autori bavili slijedećim stvarima:

- Da li su pripadnici jedinice činli zločine, zašto i u kolikoj mjeri;

- Da li su pripadnici jedinice pristupali ovoj diviziji zbog toga da bi zaštitili bošnjački narod od četničkih zločina (što se moglo vrlo efikasno uraditi sa juga Francuske i iz Šleske oblasti), zbog estetskog izgleda SS uniformi koje je kreirao lično Hugo Boss, ili iz nekog trećeg razloga;

- Na kolike kazne su osuđeni pripadnici ove jedinice i da li je to opravdano, ili ne;

- Koliki je utjecaj na stvaranje ove jedinice imala težnja viđenijih Bošnjaka da se realizuje autonomija Bosne i Hercegovine unutar Trećeg rajha (jaka autonomija, nema šta), zanemarujući pri tome da je u okviru SS-a postojalo ukupno 16 divizija sastavljenih od etničkih nenijemaca (tri mađarske, dvije italijanske, dvije bošnjačke, dvije ruske, dvije latvijske, jedna francuska, jedna albanska, jedna ukrajinska, jedna bjeloruska i jedna estonska).


A da se pri tome nigdje u objavljenoj literaturi ne mogu naći odgovori na npr. slijedeća pitanja:

- Kakav je bio tačan borbeni sastav divizije po potčinjenim jedinicama, do nivoa odjeljenja, uključujući informacije o naoružanju i opremi koja je bila dodijeljena pripadnicima jedinice (po mogućnosti uključujući ilustracije i podatke o tom naoružanju i opremi);

- Koliko su u sastavu jedinice učestvovali Bošnjaci u odnosu na Hrvate, Nijemce i ostale, na dan kada je divizija u potpunosti prebačena na teritoriju tadašnje NDH, u martu 1944-e godine, a neposredno prije uključivanja u borbena dejstva u okviru operacije "Wegweiser";

- Ko su bili komandanti i komadiri pojedinih potčinjenih jedinica u ovoj diviziji i koliko je među njima bilo Bošnjaka, Nijemaca, Hrvata i ostalih;

- Ko je bio formacijski najviše pozicioniran Bošnjak (ne računajući bataljonske imame) u sastavu ove divizije.


Dakle, koliko će se tvoja knjiga baviti pitanjima koja su vezana za dnevnopolitičke teme (kojima se, uglavnom, bave i dosadašnja izdanja), a koliko pitanjima vezanim za historiografske i vojno-tehničke teme (a kojima se dosadašnja izdanja nisu bavila u dovoljnoj, ili ni u kakvoj mjeri)?
Da rezimiramo. Divizija nikad nije prešla cifru od nešto viša od 23 000 vojnika. Ne bi ni toliko brojala da joj nije dodano 2 200 Hrvata katolika. Naoružana kako je propisano za bilo koju njemačku vojnu formaciju tipa brdske lovačke jedinice. U Francuskoj su obučavani na terenu konfiguaracijski sličnom BiH , sa posebnim osvrtom na gerilsku borbu. Bili su i mehanizovani a imali su i 13. SS artiljerijski puk. Aktivno su bili angažovani u sjeveroistočnoj Bosni. Imali su dvije regimente. 27 i 28. i manje više su sinhronizovali djelovanje tih jedinica. U proljeće pa sve do poraza na Loparama , bili su apsolutni gospodari sjeveroistočne Bosne. Protiv njih su se borili manje više dvije vojvodjanske divizije16. i 36, zatim 16.istočnobosanska muslimanska brigada te 17.majevička divizija i 38. divizija. Te neki tuzlanski i majevički partizanski odredi. Sa 13. Handžar divizijm su se rame uz rame borili majevički četnički odredi Radivija Kerovića i Leke Damjanovića, te zeleni kadar, domobranske i ustaške jedinice. Poslije poraza na Loparama i Titove ponude amnestije svima koji služe u neprijateljskim formacijama(krajnji rok 19 septembar) u diviziji nastaje rasulo i masovno dezertiranje na dnevnoj osnovi. Početkom novembra je divizija bila prepolovljena. Tada je i naredjeno njeno izmještanje iz BiH . Oni koji nisu htjeli napustiti BiH bili su razoružani. Ostatak prebačen na Batinu, gdje bivaju tučeni. Uključeni su bili u 2. oklopnu armiju, potom u Diviziju Brandenburg. Kraj je 1944. godine i Nijemci gube na svim frontovima. O nekoj popuni Madjarima, Hrvatima, Srbima nema ni govora. Svi su u povlačenju pred nezaustavljivim prodorom Crvene Armije. Gleda se kako glavu sačuvati i kako se povući prema Njemačkoj i po mogućnosti predati Britancima. Hankeova grupa je par mjeseci bila angažovana u reonu Blatnog jezera, a odatle se povlače u pravcu Koruške gdje su se ipak kod Svetog Vida uspjeli predati Britancima. Divizija je bila aktivna u BiH oko 7 mjeseci . Angažovani u martu 1944 , kad je, što neko na forumu reče, i Eva Braun znala da je Hitler izgubio rat. Možda, kažem možda bi situacija bila drukčija da je situacija na drugim njemačkim frontovima išla njima u korist. Medjutim , njemačke grupe Armija E i F su bile u povlačenju upravo preko tih krajeva, a titovim divizijama je postalo prioritetno da se po svaku cijenu zauzme taj prostor i da se izadje na rijeku Drinu. Tito je sada pod hitno angažovao svježe jedinice pa na taj reon šalje 6. Diviziju te djelove 3. i 12. Korpusa, tako da u toj konstalaciji snaga Handžar divizija nije imala nikakve šanse. Početkom oktobra 1944. Wehrmacht sve više i više navaljuje na Himmlera da se divizija potpuno razoruža jer su suočeni sa svakodnevnim dezerterstvom. Uz to je i crna berza uzela maha pa su handžarevci prodavali i oružje četnicima. Himmler tvrdoglavo nije dozvoljavao da se divizija razoruža ali je pod ogromnim pritiskom na to na kraju pristao i tako je njegov mit o nepobjedivim "Mujama", doživio totalni krah.

Da ti odgovorim konkretno o mojoj knjizi. Veoma se zapostavlja politički moment pri stvaranju ove divizije. Zaboravljaju se Muslimanske rezolucije iz 1941. Memorandum Adolfu Hitleru. Nesposobnost NDH da sačuva živote i imovinu svog stanovništva. Pri tom je zahtjev Autonomaša da se BiH izdvoji iz NDH i direktno priključi Trećem Rajhu onaj dio koji je popločan dobrim namjerama, jer su Bošnjaci bili na ivici biološkog opstanka. Sandžak i Istočna Bosna su bili etnički očišćeni od muslimanskog stanovništva. Što poklani što protjerani od nadošlih četnika iz Srbije i Crne Gore. Memorandum se bavi i pitanjem porijekla Bošnjaka muslimana gdje se na sve načine nastoji dodvoriti Nijemcima, gdje Bošnjaci i negiraju svoje slovensko porijeklo te traže svoje korjene medju Germanima Arijevcima. Slično su tvrdili i Hrvati da je njihovo porijeklo takodje arijevsko te da potiču iz Irana.Zato kažem da ću se u mojoj knjizi i time baviti. Ne treba zaboraviti i to da su stvaranjem 13. Handđar divizije Nijemci tj SS prvi put odstupili od rasnog jedinstva. Bilo je poslije i kozačkih i albanskih SS divizija ali se u stvaranju Handžar divizije prvi put odstupilo od tog rasnog , germansko arijevskog principa.
Vojnotehničko pitanje, borbena gotovost je perfektno obradjena u knjizi mog prijatelja Georgea Leprea. Imao je nadohvat ruke arhivu iz NARA, obilje fotografija. Jedan je od urednika Axis Foruma. Političkim djelovanjem se nije puno bavio i ja mislim da se njegovoj knjizi malo šta može dodati, pogoto kad se prevede i izda na naše tržište.
Da zaključim, na vojnom planu učinak divizije. po mišljenju generalštaba Wehrmachta ali i po mišljenju mnogih njemačkih isoričara nije vrijedna pažnje. Jedino što je tu novo i neobično, pa i egzotično, ako baš hoćeš i prvi put u njemačkoj vojsci taj fes, imami (dušebrižnici) ako se to sa njemačkog prevede, te posebna ishrana bez alkohola i svinjetine, ali kao i pokušaj prodora Njemačke na arapsko tržište i lakši pristup arapskoj nafti. Eto Handžar divizija je trebala da bude most koji će spajati arapski svjet i Treći Rajh. Pitanje je da li se u tome uspjelo. Moje mišljenje je da nije.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#1694 Re: Handzar divizija

Post by Emiremir33 »

janko_007 wrote: 28/05/2021 13:32
Piaty wrote: 28/05/2021 02:40
HWsince93 wrote: 27/05/2021 03:01

Pa poslije neki kazu da nije bilo zlocina. Pobogu svaka vojska koja je ratovala na tom podrucju je cinila zlocine, gdje nece SS-ovci? Hvala za ove podatke Janko i kad objavis knjigu molim te spomeni gdje se moze naruciti. :thumbup:
Pa dobro. U ovaj strasnan zlocin su bili umijesani Albanci. Naravno da se desavaju na sve strane.

A kad ces to janko objaviti?
Ma ne treba sad sve svaljivati na Albanski bataljon, bilo je tu i drugih zlocina, npr masakr nad ranjenicima partizanima iz sumske bolnice. Albanci su tada vec bili u Skenderbegu. Moja knjiga bi trebala izaci za dva do tri mjeseca . Naravno da cu obavjestiti forum kad knjiga izadje
Jeli knjiga u završnoj fazi pisanja ili...Da li si imao pristup Vojnom muzeju u Beogradu u vezi dokumenata ili si preko-privatni veza skupljao arhivski materijal?
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1695 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Emiremir33 wrote: 28/05/2021 20:36
janko_007 wrote: 28/05/2021 13:32
Piaty wrote: 28/05/2021 02:40

Pa dobro. U ovaj strasnan zlocin su bili umijesani Albanci. Naravno da se desavaju na sve strane.

A kad ces to janko objaviti?
Ma ne treba sad sve svaljivati na Albanski bataljon, bilo je tu i drugih zlocina, npr masakr nad ranjenicima partizanima iz sumske bolnice. Albanci su tada vec bili u Skenderbegu. Moja knjiga bi trebala izaci za dva do tri mjeseca . Naravno da cu obavjestiti forum kad knjiga izadje
Jeli knjiga u završnoj fazi pisanja ili...Da li si imao pristup Vojnom muzeju u Beogradu u vezi dokumenata ili si preko-privatni veza skupljao arhivski materijal?
Knjiga je u tehniökoj obradi, znači napisana. E kad će seodštampati, ne mogu precizno reći. Mislim, ubrzo.

Na drugo pitanje je odgovor sledeći.

Ratni Arhiv (iz Drugog svjetskog rata) iz BiH je pred zadnji rat poslat u Beograd , ko fol da se objedini. I sve je smješteno u Vojnoistorijski Muzej na Kalemegdanu. Nekad sam tražio pristup tom Arhivu i naravno, odbijen. Imao sam sreću da se naša aktuelna vlast nije puno zanimala za Arhiv BiH pa sam odmah poslije rata istraživao u njemu i našao dragocjene podatke, o djelovanju divizije, zločinima, saslušanjima pripadnika Handžar divizije dati u zatvoru. Ubjedjen sam da u Beogradu nemaju ništa više od onoga što je već objavljeno u Zbornik dokumenata i podataka o narodnooslobodilačkom ratu jugoslovenskih naroda, Tom I-IX te u knjigama "Genocid nad Muslimanima" Vladimira Dedijera, te Zbirke dokumenata Petranovića-Zečević. Ali iskreno da ti kažem, moj glavni izvor su bili Vojnoistorijski Arhivi u Freiburgu i Koblenzu, Arhiv Ministarstva vanjskih poslova tada u Bonnu(Archiv Auswertige Amt) kao i zaplijenjena Arhiva koja je poslije mikrofilmovana i nalazi se u NARA arhivu. Pomogla mi je i korespondencija sa Bernwaldom i Lepreom. Potrebno je samo poznavati prije svega njemački jezik, što meni nije nikakav problem. Ko ne govori njemački, bolje je da digne ruke od izučavanja ove divizije.
I na kraju, opet ponavljam , u Zborniku dokumenata i podataka o narodnooslobodilačkom ratu jugoslovenskih naroda, Tom I-IX se nalazi dosta zarobljenih dokumenata na njemačkom, kao i izjave partizanskih komadanata koji su bili u direktnom kontaktu sa Handzar divizijom
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#1696 Re: Handzar divizija

Post by Emiremir33 »

janko_007 wrote: 28/05/2021 21:14
Emiremir33 wrote: 28/05/2021 20:36
janko_007 wrote: 28/05/2021 13:32

Ma ne treba sad sve svaljivati na Albanski bataljon, bilo je tu i drugih zlocina, npr masakr nad ranjenicima partizanima iz sumske bolnice. Albanci su tada vec bili u Skenderbegu. Moja knjiga bi trebala izaci za dva do tri mjeseca . Naravno da cu obavjestiti forum kad knjiga izadje
Jeli knjiga u završnoj fazi pisanja ili...Da li si imao pristup Vojnom muzeju u Beogradu u vezi dokumenata ili si preko-privatni veza skupljao arhivski materijal?
Knjiga je u tehniökoj obradi, znači napisana. E kad će seodštampati, ne mogu precizno reći. Mislim, ubrzo.

Na drugo pitanje je odgovor sledeći.

Ratni Arhiv (iz Drugog svjetskog rata) iz BiH je pred zadnji rat poslat u Beograd , ko fol da se objedini. I sve je smješteno u Vojnoistorijski Muzej na Kalemegdanu. Nekad sam tražio pristup tom Arhivu i naravno, odbijen. Imao sam sreću da se naša aktuelna vlast nije puno zanimala za Arhiv BiH pa sam odmah poslije rata istraživao u njemu i našao dragocjene podatke, o djelovanju divizije, zločinima, saslušanjima pripadnika Handžar divizije dati u zatvoru. Ubjedjen sam da u Beogradu nemaju ništa više od onoga što je već objavljeno u Zbornik dokumenata i podataka o narodnooslobodilačkom ratu jugoslovenskih naroda, Tom I-IX te u knjigama "Genocid nad Muslimanima" Vladimira Dedijera, te Zbirke dokumenata Petranovića-Zečević. Ali iskreno da ti kažem, moj glavni izvor su bili Vojnoistorijski Arhivi u Freiburgu i Koblenzu, Arhiv Ministarstva vanjskih poslova tada u Bonnu(Archiv Auswertige Amt) kao i zaplijenjena Arhiva koja je poslije mikrofilmovana i nalazi se u NARA arhivu. Pomogla mi je i korespondencija sa Bernwaldom i Lepreom. Potrebno je samo poznavati prije svega njemački jezik, što meni nije nikakav problem. Ko ne govori njemački, bolje je da digne ruke od izučavanja ove divizije.
I na kraju, opet ponavljam , u Zborniku dokumenata i podataka o narodnooslobodilačkom ratu jugoslovenskih naroda, Tom I-IX se nalazi dosta zarobljenih dokumenata na njemačkom, kao i izjave partizanskih komadanata koji su bili u direktnom kontaktu sa Handzar divizijom
Hvala na odgovoru.Da rekli ste da ćete nas obavijestiti kad knjiga bude na tržištu...Mada iskreno do sada nije me puno zanimala 13 SS Handžar divizija,više me zanimalo NDH ,Srbija ,Bosna i Crna Gora u drugom svjetskom ratu (naravno tu mislim na širok diopazon tema ,priča,dokumenata itd).I da knjiga bude uspješna
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#1697 Re: Handzar divizija

Post by tetka762 »

Knjiga mu neće biti uspješna jer ništa novo u njoj neće reći (po postovima sa axis foruma) i po njegovim postovima na ovom forumu se vidi da je pisana oportunistički.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1698 Re: Handzar divizija

Post by Bloo »

tetka762 wrote: 28/05/2021 23:34 Knjiga mu neće biti uspješna jer ništa novo u njoj neće reći (po postovima sa axis foruma) i po njegovim postovima na ovom forumu se vidi da je pisana oportunistički.
Super. Nemoj kupiti i svi sretni.,
tetka762
Posts: 755
Joined: 08/11/2020 09:20

#1699 Re: Handzar divizija

Post by tetka762 »

Bloo wrote: 28/05/2021 23:36
tetka762 wrote: 28/05/2021 23:34 Knjiga mu neće biti uspješna jer ništa novo u njoj neće reći (po postovima sa axis foruma) i po njegovim postovima na ovom forumu se vidi da je pisana oportunistički.
Super. Nemoj kupiti i svi sretni.,
:roll: Naravno da ću kupiti.
User avatar
janko_007
Posts: 404
Joined: 31/01/2011 13:56

#1700 Re: Handzar divizija

Post by janko_007 »

Mnogo mi je interesantna ova fotografija iz pomenutog albuma. Radi se o njihovoj regrutaciji Došli u onim svojim dronjcima, ko zna iz kakve bijede a izašli utegnuti, čisti, sredjeni. pravi vojnici

Image

A ovako su izgledali za vrijeme podjele prve zaradjene plate u SS diviziji

Image
Post Reply