Hajmo malo o ovome....

brico al i buregdzija
Posts: 31
Joined: 13/03/2007 17:59

#76

Post by brico al i buregdzija »

Hantraga wrote: Da to je bilo prije 200 godina a sad je ovako...

Oni su dobili konstutativnost 1943, dao im je Tito i zatro sve to sto je ta matica srpska deklarisala...

Prema tome krivite Jozu bravara... :D
Nista njima nije Tito zatro. Danas se mogu da vade na knjigu Vuka Stefana Karadzica "Srbi Svi i Svuda" 1836 god,
sve ostalo je nebitno. Ja hist(e) -o,rije i g*vana.

Image


Image

Samo Skola Srbina Spasava :D :D :D :D
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#77

Post by patrius »

Hantraga wrote:KAo sto sam ti rekao, zato sto je tako Amerika uredjena, a ovde je zato sto je ovako Bosna uredjena...

Mozda to treba da se raspravlja kad bude reforma ustava...
Bosna uredjena???vic godine...
User avatar
TheWatcher
Posts: 2603
Joined: 08/03/2007 12:09
Location: *** tamo gdje prestaje logika tu pocinje Bosna ***

#78 Re: Hajmo malo o ovome....

Post by TheWatcher »

MystiC wrote:Pozdrav svima,
znam da ce me mnogi sad sigurno napasti, kritikovati i sta ja znam sta vec sa mnom raditi, zato sto sam ovakvu temu zapoceo, ali me jednostavno zanima stav nekih ljudi. Da ipak jos naglasim, da ovime ne zelim nikoga uvrijedit, nego bas suprotno tome - zelim da razumijem ovu medjunacionalnu mrznju u BiH, koja je ustvari tako nepotrebna. Ali da konacno dodjem do poente.
Naime, malo sam se zabavljao temama na pincomu i vidio da se najcesce ljudi krenu "castit" svakakvim nazivima, ogradjuju se svojim nacijama i stajaznam. A meni sad nece u glavu sljedeca stvar: Raspravljao sam sa jednim tipom kako je on ustvari bosanac a ne hrvat. A on meni na to kaze - ja sam bosanac po mjestu rodjenja, hrvat po naciji a katolik po vjeri.
Na kraju je nekako konstatovao, s obzirom da je katolik, onda automatski mora biti i hrvat, jer pobogu - imaju istu kulturu i ista imena!!!!
Moje pitanje je sad, zasto ti ljudi koji su ustvari rodjeni u BiH, sebe ne smatraju bosancima nego se nazivaju hrvatima i srbima. To sto ima ime koje je cesto u hrvatskoj, i sto je katolik ne mora znacit automatski da on mora biti hrvat. Pa pobogu, mogu se i ja zvat Muhamed, biti musliman, a ne mora znaciti da sam Egipcanin! Ha ja!
A ne slazem se ni sa onom tackom da ima hrvatsku kulturu, jer kao prvo - ako u svojim recenicama dodaje rjecicu "ba", zivi na bosanski nacin itd ne moze biti hrvat. Valjda razumijete moju poentu! Uzrastao je u BiH, koja ima voju kulturu i jednostavno nije moguce da kaze da je uzrastao uz hrvatsku kulturu, jer se npr dalmacija i Bosna ne mogu uopste poredit. Ako pak smatra da je njegov stav potvrdjen time sto katkad zna okrenuti svinjski razanj - pa pobogu, to i njemci rade! Znaci isto tako bi mogao biti i njemac ;)
Eh pa zelio bih da vidim stav cijenjenih hrvata na ovom forumu, te argumente s kojima mogu pobiti moje misljenje. jos jednom da kazem - nisam nikoga htio da vrijedjam, nego mi jednostavno nije jasno a zelio bih da razumijem. Respekt svima i hvala unaprijed na odgovoru!
ja cu ti odgovoriti ako ti meni odgovoris zasto je bio rat u bosni :?
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#79

Post by cyprus »

Sad ne mogu sveda citiram, ali je bilo totalno glupih izjava u zadnjih nekoliko postova. Mislim, kakve veze sad ima srpski fašizam, Foča (tzv. Srbinje), rat, Crnogorci itd. sa deklarisanjem naroda? Mislim da, imaju, ali ne u kontextu u kome su spominjani.
seiko22
Posts: 896
Joined: 11/11/2006 04:27
Location: "REPUBLIKA SRPSKA IS GENOCIDAL PRODUCT AND SHOULD BE ABOLISHED " Prof. Francis A. Boyle

#80

Post by seiko22 »

cyprus wrote:Sad ne mogu sveda citiram, ali je bilo totalno glupih izjava u zadnjih nekoliko postova. Mislim, kakve veze sad ima srpski fašizam, Foča (tzv. Srbinje), rat, Crnogorci itd. sa deklarisanjem naroda? Mislim da, imaju, ali ne u kontextu u kome su spominjani.
jebote, u tebe "telegencije"! sto kazu :"svaka ti topa vuce!", pa bolan, ti mora da si bio "artiljerac", pa odvaljujes iz prve i nazivas nesto iz prve "glupostima", samo zato sto nije kako ti kazes! Aferim! Umno, nema sta! Pravi "teren" za siroku diskusiju!

.
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#81

Post by Liska »

Sigurno da se Ustav treba i mora mijenjati. Ali na koji nacin ako ne postoji konsenzus svih strana? Sad ispada da nije bilo diverzije na prosle ustavne reforme, imali bi i reformu policije, jednom predsjednika i jos par ministarstava na drzavnom nivou. Eleim neis, meni ne smeta da se bilo tko izjasnjava na bilo koji nacin. Dakle, ako se ljudi osjecaju Bosancima neka se tako izjasnjavaju. Isto tako, ako se ljudi osjecaju Hercegovcima neka se tako izjasnjavaju. Nece mi nikada pasti na pamet da preispitujem njihov stav ili da kategoricki tvrdim kako oni nisu to nego nesto drugo, sto je cest slucaj na ovom forumu. A u vezi referenduma, mozemo se mi praviti da je sve normalno i da je 64% svih gradjana BiH glasalo ZA, ali prema onome sto je bilo poslije tih 64% su svi Hrvati i Bosnjaci i onih par postotaka sto su bili Jugosloveni i pripadnici drugih nacionalnih manjina i mozda par Srba. Ogromna vecina Srba nije glasala na tom referendumu ali jeste na plebiscitu koji je odrzan malo ranije. Demokratija jeste vladavina vecine ali vas samo podsjecam da smo izasli iz Jugoslavije da ne bi dozivjeli tu vladavinu vecine. Da su Srbi na referendumu glasali ZA nezavisnost BiH, sve bi drugacije zavrsilo. Prema tome ne zavarajmo se jer jedan citav narod od pocetka nije bio za BiH. Ratom se nije nista postiglo, a mirom ce jos teze. Ostaje nam da vegetiramo ovako kao sada i cekamo, a ne znamo sta. Opet bolje i ovako sto godina nego jedan dan ratovati jer rat nece nista poboljsati nego ce stvari biti jos gore. Najveci dokaz nam je ovaj nas zadnji rat jer su stvari postavljene gore nego prije rata. Zato se naoruzajte strpljenjem i saznanjem da nece biti radikalnih promjena jos za nasih zivota, a meni je 35 godina, sem ako se sami politicari ne dogovore. Koliko su oni sposobni za dogovor vidimo po formiranju vlasti.
Starca
Posts: 2
Joined: 03/04/2007 13:46
Location: Sarajevo
Contact:

#82 obrazujte se

Post by Starca »

ja vam predlazem da procitate koju knjigu o nastanku, Srba, Muslimana, Hrvata, nema nacionalnost Bosanac, jer smo mi svi Bosanci, samo zato sto zivimo u Bosni smo Bosanci, i ko je naravno rodjen u Bosni pa otisao u Srbiju, Hrvacku itd.on je naravno Bosanac, isto tako ne moze biti neko nacionalnosti Srbijanac jer zivi u Srbiji ili Jugosloven jer je zivio u bivsoj Jugoslaviji-Srbiji, :x :x
FX900
Posts: 197
Joined: 08/03/2007 15:02

#83 Re: obrazujte se

Post by FX900 »

Starca wrote:ja vam predlazem da procitate koju knjigu o nastanku, Srba, Muslimana, Hrvata, nema nacionalnost Bosanac, jer smo mi svi Bosanci, samo zato sto zivimo u Bosni smo Bosanci, i ko je naravno rodjen u Bosni pa otisao u Srbiju, Hrvacku itd.on je naravno Bosanac, isto tako ne moze biti neko nacionalnosti Srbijanac jer zivi u Srbiji ili Jugosloven jer je zivio u bivsoj Jugoslaviji-Srbiji, :x :x
Uh, uh, uh. Ima raznih knjiga i budalaština. Čak i univeritetskih udžbenika koji su glupost. Nacija Bosanac postoji. To nije geografski pojam, tu ima i genetike. Eh, sad što nacionalisti neće to da priznaju to je njihov, a Boga mi i naš problem. Zajebaju nas na mrtvo ime, a raja šute jer su i sami indoktrinirani nacionalisti. Evo ovi iz Zenice i srednje Bosne su indoktrinirani i nacionalisti isto kao i četnici iz RS-a. Hercegovina je posebna priča. Ima ustaša koliko god hoćeš. Gdje su tu normalni ljudi koji se izjašnjavaju da su ono što i jesu - Bosanci? Ne čuju se jer su u manjini. Indoktriniranih nacionalista (Bošnjaka, Srba i Hrvata) je puno više. To pokazuju izbori, ponašanje i opšta kultura i kućni (ne)odgoj u životu, radnom mjestu, na ulici, tramvajima i konačno na ovom forumu. :roll:
rashid
Posts: 932
Joined: 02/12/2005 01:21
Location: Sarajevo-Anarhija

#84

Post by rashid »

Hantraga wrote:KAo sto sam ti rekao, zato sto je tako Amerika uredjena, a ovde je zato sto je ovako Bosna uredjena...

Mozda to treba da se raspravlja kad bude reforma ustava...
Pricas o Americi i tako dalje ... prvo ko prvo: Bas je ideologija da u Americi imas spanaca,nijemaca,francuza,slovenaca ... ali sum sumarum, kad jih upitas: ON TI KAZE JASNO GLASNO ... DA JE AMERIKANAC! Nema veze na vijeru,religju ili pripadnost nekom xy narodu. Vjeruju samo u Amerikance!

Kad bi po tvome bilo .... bilo bi, da je Spanac ... pa tek poslije Amerikanac?

Neznam, da ti nacrtam bolan?

DO GROBA BOSANAC!
Starca
Posts: 2
Joined: 03/04/2007 13:46
Location: Sarajevo
Contact:

#85 Re: obrazujte se

Post by Starca »

Uh, uh, uh. Ima raznih knjiga i budalaština. Čak i univeritetskih udžbenika koji su glupost. Nacija Bosanac postoji. To nije geografski pojam, tu ima i genetike. Eh, sad što nacionalisti neće to da priznaju to je njihov, a Boga mi i naš problem. Zajebaju nas na mrtvo ime, a raja šute jer su i sami indoktrinirani nacionalisti. Evo ovi iz Zenice i srednje Bosne su indoktrinirani i nacionalisti isto kao i četnici iz RS-a. Hercegovina je posebna priča. Ima ustaša koliko god hoćeš. Gdje su tu normalni ljudi koji se izjašnjavaju da su ono što i jesu - Bosanci? Ne čuju se jer su u manjini. Indoktriniranih nacionalista (Bošnjaka, Srba i Hrvata) je puno više. To pokazuju izbori, ponašanje i opšta kultura i kućni (ne)odgoj u životu, radnom mjestu, na ulici, tramvajima i konačno na ovom forumu. :roll:[/quote]

Ma mozemo mi zvati sebe Srbin, Musliman, Bosnjak, Crnogorac, Hrvat, ali nema nista od toga nego kako kazu glupani iz skupstine ("vlade")tako ce i biti, pa zbog njih je ovo sve i nastalo, prvo rat, pa sada mrznja jednih izmedju drugih. jbg. :evil:
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#86

Post by Liska »

Ma mozemo se mi svi sutra dekretom zvati Bosanci, ali zar mislite da bi se nesto promjenilo. Imali bi Bosance pravoslavce, Bosance muslimane i Bosance katolike? Velika razlika nego danas. Nije problem u naciji nego u manipulaciji. Kako nam prije rata nije smetalo a sada smeta? Dakle, do politicara je i nas samih. Ali ja sebe ne mogu vidjeti nikako kao Bosanca i glasam za izjasnjavanje kao Hercegovac.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#87

Post by cyprus »

seiko22 wrote:
cyprus wrote:Sad ne mogu sveda citiram, ali je bilo totalno glupih izjava u zadnjih nekoliko postova. Mislim, kakve veze sad ima srpski fašizam, Foča (tzv. Srbinje), rat, Crnogorci itd. sa deklarisanjem naroda? Mislim da, imaju, ali ne u kontextu u kome su spominjani.
jebote, u tebe "telegencije"! sto kazu :"svaka ti topa vuce!", pa bolan, ti mora da si bio "artiljerac", pa odvaljujes iz prve i nazivas nesto iz prve "glupostima", samo zato sto nije kako ti kazes! Aferim! Umno, nema sta! Pravi "teren" za siroku diskusiju!

.
I dalje mislim: NIDŽE VEZE.
Ne zato što nije kako ja kažem, nego zato što nema nikakvog logičkog smisla.
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#88

Post by Vozdra_123 »

svi ste vi samo ovce
vama treba jedan dobar cobanin da vas mlatne sipkom
i da vam kaze kad cete jesti a kada kakiti :D
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#89

Post by _BosanaC »

Marco-x wrote:Uh ova stalna potreba stvaranja jedne nacije na ovom forumu mi je simpatična. :D
Pa ne mogu to tako mijenjati,kad se u mene odkad je obiteljskog sjećanja pišu Hrvatima, a ne znam da ih je itko silio na to. A koliko znam nacije na Balkanu su nastale tek krajem 19. stoljeća. U mene jedan dio obitelji potječe iz Srednje Bosne, a drugi iz Zapadne Hercegovine. Za mene je Bosna jedna pokrajina (regija),a Hercegovina druga regija.
Pa Dalmatinci imaju jak regionalni osjećaj (skoro više od Bosanaca), ali nikad se ne odriču hrvatstva.
Tako i ja Hrvat, Hercegovac i Bosanac, a sutra i Europejac. :D
:roll:
_BosanaC
Posts: 8428
Joined: 16/08/2005 14:02
Location: Sarajevo
Contact:

#90

Post by _BosanaC »

Marco-x wrote:
_BosanaC wrote:
Marco-x wrote:Uh ova stalna potreba stvaranja jedne nacije na ovom forumu mi je simpatična. :D
Pa ne mogu to tako mijenjati,kad se u mene odkad je obiteljskog sjećanja pišu Hrvatima, a ne znam da ih je itko silio na to. A koliko znam nacije na Balkanu su nastale tek krajem 19. stoljeća. U mene jedan dio obitelji potječe iz Srednje Bosne, a drugi iz Zapadne Hercegovine. Za mene je Bosna jedna pokrajina (regija),a Hercegovina druga regija.
Pa Dalmatinci imaju jak regionalni osjećaj (skoro više od Bosanaca), ali nikad se ne odriču hrvatstva.
Tako i ja Hrvat, Hercegovac i Bosanac, a sutra i Europejac. :D
:roll:
:D Nešto nejasno?
Ova voda nije radio aktivna :oops: ona je MALO radio aktivna :lol: :lol:
Post Reply