Hajmo dati krv!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
mayab
Posts: 26962
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#651 Re: Hajmo dati krv!

Post by mayab »

Dao prekjuče !
User avatar
holowey
Posts: 8407
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#652 Re: Hajmo dati krv!

Post by holowey »

danas dao... dr.gog pricao na stepenistu sa pacijenticom pa mu se ne javih da ne smetam... svaka cast raji sto radi gore :thumbup:
kredenac-ac
Posts: 144
Joined: 09/10/2011 19:56

#653 Re: Hajmo dati krv!

Post by kredenac-ac »

Koliko dugo nakon porodjaja mora proci da bi se mogla poceti davati krv?
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#654 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

kredenac-ac wrote:Koliko dugo nakon porodjaja mora proci da bi se mogla poceti davati krv?
12 mjeseci. :)

Za detaljnija objašnjenja nazovite 033 567 302, ukoliko imate još pitanja.Nadležni ljekar vam stoji na raspolaganju.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#655 Re: Hajmo dati krv!

Post by Gojeni H »

Dao prosle sedmice.

:bih:
kredenac-ac
Posts: 144
Joined: 09/10/2011 19:56

#656 Re: Hajmo dati krv!

Post by kredenac-ac »

dr.gog wrote:
kredenac-ac wrote:Koliko dugo nakon porodjaja mora proci da bi se mogla poceti davati krv?
12 mjeseci. :)

Za detaljnija objašnjenja nazovite 033 567 302, ukoliko imate još pitanja.Nadležni ljekar vam stoji na raspolaganju.

Hvala mnogo!

Imam jos jedno pitanje. Dobila sam uputnicu da uradim nalaz za "urodjene i stecene trombofilije".

Uradjeni su mi:
Antitrombin III aktivnost
Lupus antikoagulansi LA1/LA2
protein C aktivnost
Aktivirana protein C rezistencija

Komentar: Uradjenu hemistatski nalazi su u fizioloskim granicama.

Da li postoji jos nesto sto se trebalo uraditi da bi se moglo reci da nemam trombofiliju ili je to to. Cula sam za neki Leiden faktor, ali on nije radjen.... hvala mnogo
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#657 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

kredenac-ac wrote:
dr.gog wrote:
kredenac-ac wrote:Koliko dugo nakon porodjaja mora proci da bi se mogla poceti davati krv?
12 mjeseci. :)

Za detaljnija objašnjenja nazovite 033 567 302, ukoliko imate još pitanja.Nadležni ljekar vam stoji na raspolaganju.

Hvala mnogo!

Imam jos jedno pitanje. Dobila sam uputnicu da uradim nalaz za "urodjene i stecene trombofilije".

Uradjeni su mi:
Antitrombin III aktivnost
Lupus antikoagulansi LA1/LA2
protein C aktivnost
Aktivirana protein C rezistencija

Komentar: Uradjenu hemistatski nalazi su u fizioloskim granicama.

Da li postoji jos nesto sto se trebalo uraditi da bi se moglo reci da nemam trombofiliju ili je to to. Cula sam za neki Leiden faktor, ali on nije radjen.... hvala mnogo
Mislim da je to sve , ukoliko su ti parametri pojedinačno navedeni na uputnici koju ste imali..

Naravno, za pojašnjenje možete nazvati na 033 567 316 (Odsjek za detekciju koagulacionih poremećaja).

Sve najbolje :)
kredenac-ac
Posts: 144
Joined: 09/10/2011 19:56

#658 Re: Hajmo dati krv!

Post by kredenac-ac »

Hvala mnogo doktore
Mea_parvitas
Posts: 2519
Joined: 18/03/2015 01:36

#659 Re: Hajmo dati krv!

Post by Mea_parvitas »

A+ ili 0 potrebne u Zenici, ako neko procita, molim da mi se javi, krv je potrebna za operaciju za vikend. Hvala
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#660 Re: Hajmo dati krv!

Post by Boemica »

dr.gog wrote:
Sve najbolje :)
Kad već imamo doktora na forumu, da pitam :D
Krvna slika mi je sasvim uredu, nulta negativna krvna grupa, ali mi ne dozvoljavaju da dam krv zbog konstantno povišenog bilirubina. Zašto? :?
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#661 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

Boemica wrote:
dr.gog wrote:
Sve najbolje :)
Kad već imamo doktora na forumu, da pitam :D
Krvna slika mi je sasvim uredu, nulta negativna krvna grupa, ali mi ne dozvoljavaju da dam krv zbog konstantno povišenog bilirubina. Zašto? :?
Stalno povišen bilirubin u krvi ukazuje na hronični, teži problem metabolizma jetre, koji može biti uzrokovan nasljednim faktorima ili oštećenjima usljed djelovanja velikih doza nekih lijekova. Krv koju prima pacijent mora biti u okviru zadanih parametara koje provjerava Transfuzija i nadležni ljekar (najčešće hematolog). Dakle, veća količina bilirubina ne odgovara pacijentu, a ni samo "gubljenje" krvi ne odgovara darivaocu jer se reakcije ne mogu lako predvidjeti. Jednostavno, rizik je neprihvatljiv. Postoji više oblika takvog stanja, i ukoliko vas interesuje da razgovarate, možete posjetiti Transfuziju svaki radni dan od 07.30h i zatražiti konsultaciju sa specijalistom. Naravno, prije svega je najbitnije da je vaš ljekar obavješten o problemima, i da redovito idete na kontrole kod nadležnog specijaliste (KCUS, npr. hepatolog i/ili hematolog).

Također možete nazvati Zavod za transfuziju na 033 567 302 (odsjek za darivalaštvo), i razgovarati sa ljekarom zaduženim za pregled darivalaca.
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#662 Re: Hajmo dati krv!

Post by Boemica »

dr.gog wrote:
Boemica wrote:
dr.gog wrote:
Sve najbolje :)
Kad već imamo doktora na forumu, da pitam :D
Krvna slika mi je sasvim uredu, nulta negativna krvna grupa, ali mi ne dozvoljavaju da dam krv zbog konstantno povišenog bilirubina. Zašto? :?
Stalno povišen bilirubin u krvi ukazuje na hronični, teži problem metabolizma jetre, koji može biti uzrokovan nasljednim faktorima ili oštećenjima usljed djelovanja velikih doza nekih lijekova. Krv koju prima pacijent mora biti u okviru zadanih parametara koje provjerava Transfuzija i nadležni ljekar (najčešće hematolog). Dakle, veća količina bilirubina ne odgovara pacijentu, a ni samo "gubljenje" krvi ne odgovara darivaocu jer se reakcije ne mogu lako predvidjeti. Jednostavno, rizik je neprihvatljiv. Postoji više oblika takvog stanja, i ukoliko vas interesuje da razgovarate, možete posjetiti Transfuziju svaki radni dan od 07.30h i zatražiti konsultaciju sa specijalistom. Naravno, prije svega je najbitnije da je vaš ljekar obavješten o problemima, i da redovito idete na kontrole kod nadležnog specijaliste (KCUS, npr. hepatolog i/ili hematolog).

Također možete nazvati Zavod za transfuziju na 033 567 302 (odsjek za darivalaštvo), i razgovarati sa ljekarom zaduženim za pregled darivalaca.
Operacija mi je također odbijena zbog bilirubina, je li to validan razlog? Žao mi je što začatavam temu :D

Moj ljekar PRETPOSTAVLJ da je naslijeđen, jer sa jetrom je sve uredu, a i ne konzumiram nikakve lijekove.
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#663 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

Boemica wrote:
Moj ljekar PRETPOSTAVLJA da je naslijeđen, jer sa jetrom je sve uredu, a i ne konzumiram nikakve lijekove.
U vezi operacije ne mogu pisati ništa, jer nisam kompetentan niti znam dovoljno podataka.

U svakom slučaju, možete se javiti u vezi savjeta(darivanje i sl.) na gore navedeni broj telefona.
sarajevoxxxx
Posts: 26430
Joined: 28/11/2004 08:05
Location: Sarajevo

#664 Re: Hajmo dati krv!

Post by sarajevoxxxx »

..
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#665 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

Jučer je u kasarni OSBiH u Pazariću krv darivalo 110 mladih vojnika...
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#666 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

Do ovog momenta (19,30) u Roditeljskoj kući krv darivalo preko 120 građana Sarajeva :bih:

Respect Sarajevo.
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#667 Re: Hajmo dati krv!

Post by alibaba_i_30_godina »

dr.gog wrote:Do ovog momenta (19,30) u Roditeljskoj kući krv darivalo preko 120 građana Sarajeva :bih:

Respect Sarajevo.
Katastrofa je samo bila organizacija darivanja u Roditeljskoj kući. Ja otišao oko 14 sati, došao i prijavio se na spisak. Čekao više od sat i po vremena i nisu se ni približili mom imenu i broju, oko 80ti na spisku, te sam nažalost morao otići jer sam imao sastanak koji nisam mogao odgoditi. Kasnije mi rekoše da je izgleda išlo malo brže, vjerovatno su skontali da je bilo dosta raje pa su donijeli više stolica. :sad:
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#668 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

alibaba_i_30_godina wrote:
dr.gog wrote:Do ovog momenta (19,30) u Roditeljskoj kući krv darivalo preko 120 građana Sarajeva :bih:

Respect Sarajevo.
Katastrofa je samo bila organizacija darivanja u Roditeljskoj kući. Ja otišao oko 14 sati, došao i prijavio se na spisak. Čekao više od sat i po vremena i nisu se ni približili mom imenu i broju, oko 80ti na spisku, te sam nažalost morao otići jer sam imao sastanak koji nisam mogao odgoditi. Kasnije mi rekoše da je izgleda išlo malo brže, vjerovatno su skontali da je bilo dosta raje pa su donijeli više stolica. :sad:
Velika hvala na javljanju. Kolege su radile zaista maksimalno brzo i sigurno, ali je odziv bio neočekivano veliki tako da se ostalo do skoro 20h. Sama organizacija je ovisila i od drugih u akciji( 3-4 organizacije podrške), ali mislim i da su oni bili iznenađeni :D .

Anyway..
Sljedeći put ćemo se potruditi da , sa naše strane, napravimo efikasniji sistem. Nadam se da razumijete da uzimanje krvi u količini od 425 ml zahtjeva izuzetnu pažnju i nadzor, tako da se ne smije "žuriti", posebno kod osoba koje darivaju krv prvi put. Naravno, ukoliko se ikada zateknete u situaciji da darivanje krvi na nekoj od vanjskih lokacija zahjeva "čekanje" duže od uobičajenog- MOŽETE DOĆI NA TRANSFUZIJU, i to našim automobilom ako treba. Ukoliko dolazite vašim automobilom imate OBEZBJEĐEN PARKING pod fizičkim nadzorom, ispred Zavoda

Još jednom velika hvala na strpljenju, darovana krv je strahovito mnogo značila brojnim teškim pacijentima :bih: .
Last edited by dr.gog on 27/09/2018 08:47, edited 1 time in total.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#669 Re: Hajmo dati krv!

Post by high_volume »

@dr.gog, jedno pitanje ... Kad Zavod za transfuziologiju preda dozu darivane krvi drugoj medicinskoj ustanovi koja će tu krv transfuzionirati, pošalje li toj ustanovi i fakturu?

Činjenica je da je darivanje krvi dobrovoljno i besplatno. Da li je transfuzija besplatna, postupak i sama krv, koju primi pacijent?
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#670 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

high_volume wrote:@dr.gog, jedno pitanje ... Kad Zavod za transfuziologiju preda dozu darivane krvi drugoj medicinskoj ustanovi koja će tu krv transfuzionirati, pošalje li toj ustanovi i fakturu?

Činjenica je da je darivanje krvi dobrovoljno i besplatno. Da li je transfuzija besplatna, postupak i sama krv, koju primi pacijent?
Sama procedura davanja lijeka u bolnici jeste usluga, ali NE ZNAM kako je obračunavaju KCUS i OBS. Znam pouzdano da Transfuzija NEMA nikakav profit od krvi koju uzima i prerađuje. Ono što se dobija je Zahtjev za izdavanje krvi uz uzorak krvi koji šalje određena klinika. Nakon provjere i obrade zahtjeva po strogim procedurama, krv se na odgovarajući način predaje nadležnoj osobi sa određene klinike. Dakle, put krvi se uvijek zna(ko je tražio, a ko dobija krv). Iskreno, ne znam kako KCUS i OBS obračunavaju svoje usluge i poslove vezane za tretman i davanje terapije, jer se nisam time nikada bavio.

Možda je najbolje da pitate KCUS ukoliko vam je potrebna informacija.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#671 Re: Hajmo dati krv!

Post by high_volume »

Hvala na odgovoru. :thumbup:
zipoo
Posts: 18876
Joined: 20/06/2011 16:27
Location: Sarajevo

#672 Re: Hajmo dati krv!

Post by zipoo »

@Dr.gog

Negdje sam procitao ili cuo, davno je bilo. Ali mi sto smo dali preko 15 ili 20 puta imamo pravo da kontrolisemo krv bez ovjerene knjizice? Ili nesto slicno tome? Ili sam ja sanjao :?
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#673 Re: Hajmo dati krv!

Post by alibaba_i_30_godina »

dr.gog wrote:
alibaba_i_30_godina wrote:
dr.gog wrote:Do ovog momenta (19,30) u Roditeljskoj kući krv darivalo preko 120 građana Sarajeva :bih:

Respect Sarajevo.
Katastrofa je samo bila organizacija darivanja u Roditeljskoj kući. Ja otišao oko 14 sati, došao i prijavio se na spisak. Čekao više od sat i po vremena i nisu se ni približili mom imenu i broju, oko 80ti na spisku, te sam nažalost morao otići jer sam imao sastanak koji nisam mogao odgoditi. Kasnije mi rekoše da je izgleda išlo malo brže, vjerovatno su skontali da je bilo dosta raje pa su donijeli više stolica. :sad:
Velika hvala na javljanju. Kolege su radile zaista maksimalno brzo i sigurno, ali je odziv bio neočekivano veliki tako da se ostalo do skoro 20h. Sama organizacija je ovisila i od drugih u akciji( 3-4 organizacije podrške), ali mislim i da su oni bili iznenađeni :D .

Anyway..
Sljedeći put ćemo se potruditi da , sa naše strane, napravimo efikasniji sistem. Nadam se da razumijete da uzimanje krvi u količini od 425 ml zahtjeva izuzetnu pažnju i nadzor, tako da se ne smije "žuriti", posebno kod osoba koje darivaju krv prvi put. Naravno, ukoliko se ikada zateknete u situaciji da darivanje krvi na nekoj od vanjskih lokacija zahjeva "čekanje" duže od uobičajenog- MOŽETE DOĆI NA TRANSFUZIJU, i to našim automobilom ako treba. Ukoliko dolazite vašim automobilom imate OBEZBJEĐEN PARKING pod fizičkim nadzorom, ispred Zavoda

Još jednom velika hvala na strpljenju, darovana krv je strahovito mnogo značila brojnim teškim pacijentima :bih: .
Znam za darivanje krvi gore na transfuziji, više puta su dolazili po mene da darujem i vraćali me nazad na posao ili gdje se zateknem jer sam O+ krvna grupa, a nje uvijek treba. Međutim, ovaj put sam ciljano htio da darujem gore u Roditeljskoj kući.
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#674 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

zipoo wrote:@Dr.gog

Negdje sam procitao ili cuo, davno je bilo. Ali mi sto smo dali preko 15 ili 20 puta imamo pravo da kontrolisemo krv bez ovjerene knjizice? Ili nesto slicno tome? Ili sam ja sanjao :?
Kao darivalac krvi možete doći na transfuziju da se posavjetujete o svom zdravlju bez uputnice i knjižice. Transfuzija NE OBAVLJA kompletne laboratorijske pretrage nalik onima iz DZ ili bolnica, jer za to nema medicinskog razloga niti spada u naš dio posla. Na transfuziologiji se obavljaju nalazi krvne grupe, INR, APTT, ICT, DCT, HLA B27, serološki testovi(za darivaoce- HBC, HBV ,HIV SIfilis)) te nalazi koagulacije krvi (koagulogram- uz najavu). Za navedene nalaze se mora imati uputnica i knjižica, osim za darivaoca krvi koji treba nalaz/potvrdu krvne grupe. Uzorci se uzimaju od 7,30 do 10h ujutro radnim danom u ambulantama 101 i 102. Nalazi su gotovi isti dan ili sutra poslijepodne, ovisno o vrsti analize koja se obavlja.HLA B27 se čeka nekoliko dana zbog velike složenosti analize i za njega je potrebna najava.

Svako ko ima preko 10 darivanja oslobođen je dijela participacije za radiološke pretrage na KCUS. Dakle, prilikom predavanja uputnice za radiološki pregled (CT, MRI, UZ itd.), kada vam daju nalog za plaćanje na kasi KCUS, priložite uz njega knjižicu darivaoca krvi ili potvrdu Zavoda za transfuziju da ste dali krv određeni broj puta. Ukoliko naiđete na problem na naplatnom mjestu, obratite se izričito nekoj od glavnih sestara.
zipoo
Posts: 18876
Joined: 20/06/2011 16:27
Location: Sarajevo

#675 Re: Hajmo dati krv!

Post by zipoo »

dr.gog wrote:
zipoo wrote:@Dr.gog

Negdje sam procitao ili cuo, davno je bilo. Ali mi sto smo dali preko 15 ili 20 puta imamo pravo da kontrolisemo krv bez ovjerene knjizice? Ili nesto slicno tome? Ili sam ja sanjao :?
Kao darivalac krvi možete doći na transfuziju da se posavjetujete o svom zdravlju bez uputnice i knjižice. Transfuzija NE OBAVLJA kompletne laboratorijske pretrage nalik onima iz DZ ili bolnica, jer za to nema medicinskog razloga niti spada u naš dio posla. Na transfuziologiji se obavljaju nalazi krvne grupe, INR, APTT, ICT, DCT, HLA B27, serološki testovi(za darivaoce- HBC, HBV ,HIV SIfilis)) te nalazi koagulacije krvi (koagulogram- uz najavu). Za navedene nalaze se mora imati uputnica i knjižica, osim za darivaoca krvi koji treba nalaz/potvrdu krvne grupe. Uzorci se uzimaju od 7,30 do 10h ujutro radnim danom u ambulantama 101 i 102. Nalazi su gotovi isti dan ili sutra poslijepodne, ovisno o vrsti analize koja se obavlja.HLA B27 se čeka nekoliko dana zbog velike složenosti analize i za njega je potrebna najava.

Svako ko ima preko 10 darivanja oslobođen je dijela participacije za radiološke pretrage na KCUS. Dakle, prilikom predavanja uputnice za radiološki pregled (CT, MRI, UZ itd.), kada vam daju nalog za plaćanje na kasi KCUS, priložite uz njega knjižicu darivaoca krvi ili potvrdu Zavoda za transfuziju da ste dali krv određeni broj puta. Ukoliko naiđete na problem na naplatnom mjestu, obratite se izričito nekoj od glavnih sestara.
Hvala na odgovoru
Post Reply