Hajmo dati krv!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#601 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

Dosadno mii wrote:Koliko treba proci od darivanja krvi da bi se trombociti donirali?
1 mjesec :)
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#602 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

Kratki i vrlo dobar animirani prikaz darivanja. Gdje , šta, kad i kako :)

User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8548
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#603 Re: Hajmo dati krv!

Post by Pitar sa Kariba »

Ja dogovorio (sa Zavodom) za sutra. :D
kredenac-ac
Posts: 144
Joined: 09/10/2011 19:56

#604 Re: Hajmo dati krv!

Post by kredenac-ac »

@dr.gog
Da li osobe koje piju npr, siofor radi regulisanja insulinske rezistencije mogu davati krv? Ukoliko ne, koliko je dana potrebno da se tijelo ocisti od lijeka, kako bi se mogla dati krv (naravno, ne prestati samoinicijativno s terapijom vec u dogovoru sa endokrinologom i ginekologom)?
Unaprijed hvala.
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#605 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

kredenac-ac wrote:@dr.gog
Da li osobe koje piju npr, siofor radi regulisanja insulinske rezistencije mogu davati krv? Ukoliko ne, koliko je dana potrebno da se tijelo ocisti od lijeka, kako bi se mogla dati krv (naravno, ne prestati samoinicijativno s terapijom vec u dogovoru sa endokrinologom i ginekologom)?
Unaprijed hvala.
Osobe koje koriste Siofor ne mogu darivati krv :( . Razlozi su medicinske prirode, vezani za metaboličke poremećaje(objašnjenje bi uzelo previše prostora na forumu).

Naravno, uvijek ste dobrodošli da nazovete Zavod i tražite savjet, ili nas posjetite i konsultujete se sa specijalistom transfuziologom. :)
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#606 Re: Hajmo dati krv!

Post by Gojeni H »

Dao prije dvije hevte. Dvojica junosa pali u borbi ... morali ih polivati vodom. :D
User avatar
thekupus
Posts: 6773
Joined: 25/06/2011 22:38

#607 Re: Hajmo dati krv!

Post by thekupus »

dr.gog wrote:
kredenac-ac wrote:@dr.gog
Da li osobe koje piju npr, siofor radi regulisanja insulinske rezistencije mogu davati krv? Ukoliko ne, koliko je dana potrebno da se tijelo ocisti od lijeka, kako bi se mogla dati krv (naravno, ne prestati samoinicijativno s terapijom vec u dogovoru sa endokrinologom i ginekologom)?
Unaprijed hvala.
Osobe koje koriste Siofor ne mogu darivati krv :( . Razlozi su medicinske prirode, vezani za metaboličke poremećaje(objašnjenje bi uzelo previše prostora na forumu).

Naravno, uvijek ste dobrodošli da nazovete Zavod i tražite savjet, ili nas posjetite i konsultujete se sa specijalistom transfuziologom. :)
Ista je situacija sa aglikemom?
kredenac-ac
Posts: 144
Joined: 09/10/2011 19:56

#608 Re: Hajmo dati krv!

Post by kredenac-ac »

dr.gog wrote:
kredenac-ac wrote:@dr.gog
Da li osobe koje piju npr, siofor radi regulisanja insulinske rezistencije mogu davati krv? Ukoliko ne, koliko je dana potrebno da se tijelo ocisti od lijeka, kako bi se mogla dati krv (naravno, ne prestati samoinicijativno s terapijom vec u dogovoru sa endokrinologom i ginekologom)?
Unaprijed hvala.
Osobe koje koriste Siofor ne mogu darivati krv :( . Razlozi su medicinske prirode, vezani za metaboličke poremećaje(objašnjenje bi uzelo previše prostora na forumu).

Naravno, uvijek ste dobrodošli da nazovete Zavod i tražite savjet, ili nas posjetite i konsultujete se sa specijalistom transfuziologom. :)

Bas mi je zao, a Vama mnogo hvala za brz odgovor
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#609 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

thekupus wrote:
dr.gog wrote:
kredenac-ac wrote:@dr.gog
Da li osobe koje piju npr, siofor radi regulisanja insulinske rezistencije mogu davati krv? Ukoliko ne, koliko je dana potrebno da se tijelo ocisti od lijeka, kako bi se mogla dati krv (naravno, ne prestati samoinicijativno s terapijom vec u dogovoru sa endokrinologom i ginekologom)?
Unaprijed hvala.
Osobe koje koriste Siofor ne mogu darivati krv :( . Razlozi su medicinske prirode, vezani za metaboličke poremećaje(objašnjenje bi uzelo previše prostora na forumu).

Naravno, uvijek ste dobrodošli da nazovete Zavod i tražite savjet, ili nas posjetite i konsultujete se sa specijalistom transfuziologom. :)
Ista je situacija sa aglikemom?
Osobe koje uzimaju Aglikem ne mogu darivati krv. :(
User avatar
thekupus
Posts: 6773
Joined: 25/06/2011 22:38

#610 Re: Hajmo dati krv!

Post by thekupus »

dr.gog wrote: Osobe koje uzimaju Aglikem ne mogu darivati krv. :(
vjerovatno glupo pitanje, ali bih radije da sebi razjasnim- ne zavisi od hiperinzulinemije i rezistencije, vec od lijeka? ako ne uzimam lijek vec godinu dana mogu dati krv bez problema?
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8548
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#611 Re: Hajmo dati krv!

Post by Pitar sa Kariba »

User avatar
Dosadno mii
Posts: 2475
Joined: 16/06/2014 20:33

#612 Re: Hajmo dati krv!

Post by Dosadno mii »

Hemoglobin 12,2
Mogu l' dati?
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8548
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#613 Re: Hajmo dati krv!

Post by Pitar sa Kariba »

Image
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#614 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

thekupus wrote:
dr.gog wrote: Osobe koje uzimaju Aglikem ne mogu darivati krv. :(
vjerovatno glupo pitanje, ali bih radije da sebi razjasnim- ne zavisi od hiperinzulinemije i rezistencije, vec od lijeka? ako ne uzimam lijek vec godinu dana mogu dati krv bez problema?
Izvinjavam se na kasnom odgovoru, kao prvo :( ...

Zavisi od posljednjih ljekarskih nalaza, a odluku o odobrenju darivanja donosi, po hijerarhiji, specijalista transfuzijske medicine nakon uvida u medicinsku dokumentaciju darivaoca. Dakle, dođite u Zavod na konsultacije sa nalazima, te zahtjevajte razgovor sa nadležnim ljekarom.To je vaše pravo, te vas i ovim putem pozivam :) Ukoliko želite, možete poslati i e-mail sa skeniranim posljednjim ljekarskim nalazima na [email protected], a bit će vam odgovoreno u kratkom roku.
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#615 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

Dosadno mii wrote:Hemoglobin 12,2
Mogu l' dati?
12,2 je prenisko za darivanje , neovisno od pola.Donja granica, za žene, je 125 g/l.I pored toga, ljekar vrši dodatnu procjenu kroz anamnestički razgovor. Pošto ste poruku napisali prije više od sedam dana- Dođite , ipak, u Zavod na brzo i bezbolno mjerenje hemoglobina i savjetovanje u slučaju da nalaz pokaže snižen nivo hemoglobina.

Hvala na javljanju :)
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#616 Re: Hajmo dati krv!-

Post by dr.gog »

Pitar sa Kariba wrote:Image
Poštovani darivaoci, građani Sarajeva, u zadnjih nekoliko dana se ovom apelu odazvalo nekoliko stotina darivalaca. Ponosan sam na sve one koji su u redovima čekali da daju krv za ovu djevojčicu...

Bez obzira na ishod borbe, o čemu ne mogu pisati na forumu...., molim vas da nam i u budućnosti pružite podršku, jer se svaki dan borimo za nečiji život.

Garantiramo vam svu profesionalnu podršku u vašem plemenitom djelovanju.

Hvala vam, od srca.
User avatar
chudjenhe
Posts: 527
Joined: 02/11/2012 13:52

#617 Re: Hajmo dati krv!

Post by chudjenhe »

dr.gog wrote:
Ciprol wrote:@dr.gog, koliko vremena treba proći nakon hidžame da bih mogao darivati krv?
6 mjeseci :(
ja dao krv mjesec nakon hidzame
nit sam znao ovo nit su me pitali

:?
Nedoumica
Posts: 175
Joined: 01/08/2006 11:49

#618 Re: Hajmo dati krv!

Post by Nedoumica »

Zašto se tokom dojenja ne može davati krv?
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#619 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

Nedoumica wrote:Zašto se tokom dojenja ne može davati krv?
Zato što je zakonom zabranjeno, na osnovu medicinskih propisa koji važe u EU i šire. Dojenje (stvaranje mlijeka) je veoma kompleksan metabolički proces koji ne smije biti narušen nikakvim intervencijama bez prijeke, životne potrebe. Gubljenjem određene količine krvi, organizam istu nadoknađuje na već poznat način, a gubljenje krvi tokom darivanja može narušiti vrlo krhki sistem stvaranja majčinog mlijeka, ili eventualno prouzrokovati privremenu anemiju majke. U oba slučaja, prekršili bi zakon i medicinske propise.

Svakako, nakon isteka određenog perioda, možete opet darivati krv :)
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#620 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

chudjenhe wrote:
dr.gog wrote:
Ciprol wrote:@dr.gog, koliko vremena treba proći nakon hidžame da bih mogao darivati krv?
6 mjeseci :(
ja dao krv mjesec nakon hidzame
nit sam znao ovo nit su me pitali

:?
...Ok. Osnovni problem je mogućnost zaraze putem krvi osobe koja je radila hidžamu na nepropisan način, u neodgovarajućim, improvizovanim uvjetima. Imamo zaista puno podataka o tome da se ova , inače veoma korisna metoda arapske medicine, u zadnjih par godina pretvorila u negativan medicinski trend i nepotrebnu euforiju. Radi se, u 80% slučajeva, potpuno bez potrebe i smisla. O hidžami ne bih dalje na ovoj temi, kako ne bi skrenula u pogrešnom smjeru. Ipak, budite sigurni da je i pored toga što niste rekli za hidžamu, vaša krv pomno testirana najsavremenijom tehnologijom (NAT), te da je mogućnost nečeg lošeg skoro nemjerljiva.

Mišljenja sam, privatno, da je mnogo korisnije dati krv.
Last edited by dr.gog on 30/10/2017 13:40, edited 1 time in total.
Nedoumica
Posts: 175
Joined: 01/08/2006 11:49

#621 Re: Hajmo dati krv!

Post by Nedoumica »

Hvala na iscrpnom objašnjenju :thumbup:
User avatar
nepass1
Posts: 9438
Joined: 06/07/2017 07:35

#622 Re: Hajmo dati krv!

Post by nepass1 »

25.10. tj. sutra u e. mulabdica na br 1 u prostorijama crvenog krsta stari grad moci ce se darivati krv od 10h do 13h.
revolverash
Posts: 28
Joined: 05/09/2010 04:50

#623 Re: Hajmo dati krv!

Post by revolverash »

@dr.gog

Doktore darivao sam krv prije 5-6 mjeseci a prije mjesec dana trombocite. Mogu li sada darivati krv ili je bolje sačekati 3 mjeseca od darivanja trombocita.

I, možete li objasniti ukratko objasniti koje pogodnosti imaju dobrovoljni davaoci, čitao sam zakone ali malo mi je nejasno. Hvala na izdovjenom vremenu.
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#624 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

revolverash wrote:@dr.gog

Doktore darivao sam krv prije 5-6 mjeseci a prije mjesec dana trombocite. Mogu li sada darivati krv ili je bolje sačekati 3 mjeseca od darivanja trombocita.

I, možete li objasniti ukratko objasniti koje pogodnosti imaju dobrovoljni davaoci, čitao sam zakone ali malo mi je nejasno. Hvala na izdovjenom vremenu.
Nakon darivanja trombocita treba proći 1 mjesec kako bi darivali krv. :)

Darivaoci ostvaruju pogodnosti u smislu oslobađanja participacije na preglede, npr. na KCUS (ultrazvuk.MRI i sl.), a nakon ostvarenog 10-og darivanja. Potrebno je da prilikom odlaska na blagajnu KCUS predočite našu potvrdu kojom dokazujete broj darivanja, ili knjižicu darivaoca krvi.
I jedno i drugo možete dobiti svaki radni dan u toku radnog vremena Zavoda.

U slučaju problema prilikom ostvarivanja ovih prava, odmah nas kontaktirajte.
User avatar
Aethaercyn
Posts: 397
Joined: 13/02/2013 22:35
Location: Iza sedam gora,iza sedam mora...

#625 Re: Hajmo dati krv!

Post by Aethaercyn »

chudjenhe wrote:
dr.gog wrote:
Ciprol wrote:@dr.gog, koliko vremena treba proći nakon hidžame da bih mogao darivati krv?
6 mjeseci :(
ja dao krv mjesec nakon hidzame
nit sam znao ovo nit su me pitali

:?
Darivao sam krv prije nekih 45 dana. E sada me interesuje da li je i obratno?
Da li trebam sacekati 6 mjeseci pa da odradim hidžamu ili?
Zagovorio sam termin za hidžamu tamo iza 11.12.2017 godine. Da li da odgodim ili?
Post Reply