Hajmo dati krv!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#576 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

The BEN10 wrote:
bitanga_sa_otesa wrote:pa nemas sta zvat,ako zelis da das krv,samo odes...mene nikad nisu vratili,kad god sam otisao,nekad ne stignem od posla bas u 10-tak dana ali svaki 3-ci mjesec sam redovan...prije 3 mjeseca sam se bas lijepo ispricao s dr.gog-om :-D
Ma hoću da trombocite darujem ba. Kažu da im je rok "trajanja" 5 dana i da ide samo po potrebi. A nije ni da krv uvijek možeš dati tek tako - znao sam po isteku 3 mjeseca od zadnjeg darivanja zvati pa mi kažu da trenutno A+ ne treba...
Uglavnom, radi se o teti sa telefona: 033/567-324
Samo da ne bude da pričamo o totalno drugoj službi/odjelu. :-?
Hvala na poruci :izet: .

Uglavnom, dobrodošao uvijek!!
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#577 Re: RESPECT

Post by dr.gog »

Danas je krv darovalo 52 učenika Medicinske škole Bjelave i 21 pripadnik agencije SIPA.

Ukupno je za darivanje dobrovoljno došlo čak 129 građana,a score uzetih doza je 73 :D :bih:


Bravo za buduće kolege i dežurni tim SIPA-e!
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#578 Re: Hajmo dati krv!

Post by bitanga_sa_otesa »

dr.gog wrote:
Hvala na poruci :izet: .

Uglavnom, dobrodošao uvijek!!
nema na cemu :sax:
The BEN10
Posts: 7557
Joined: 19/09/2011 09:03

#579 Re: Hajmo dati krv!

Post by The BEN10 »

Jel moguće da još uvijek nije potrebna A+ za darivanje trombocita? Rekli su me zvati ako bude potrebe ima mjesec dana, još se niko ne javlja. Ne mogu vjerovati da još nije zatrebalo... :-?
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#580 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

The BEN10 wrote:Jel moguće da još uvijek nije potrebna A+ za darivanje trombocita? Rekli su me zvati ako bude potrebe ima mjesec dana, još se niko ne javlja. Ne mogu vjerovati da još nije zatrebalo... :-?
Vjerovatno nije bilo potrebe za pripravkom trombocita A * sa plazmafereze, ili je neko jednostavno pozvan prije tebe, ne znam stvarno. To je ako misliš na "darivanje trombocita"- jer se to radi planski, po redoslijedu zahtjeva koji stižu sa klinika koje opet, zahtjevaju određenu krvnu grupu unutar određenog vremena.
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#581 Re: Hajmo dati krv!- Krajina

Post by dr.gog »

U protekle dvije sedmice na području USK krv je darovalo skoro 400 mladića i djevojaka iz srednjih škola u Bihaću, Sanskom Mostu,Bužimu, Velikoj Kladuši i Cazinu.

Akciju je pripremio i sproveo tim sarajevske federalne Transfuzije. Krv će biti iskorištena za liječenje pacijenata na UKCS, Općoj bolnici i drugim klinikama u FBiH u slučaju potrebe.

Hvala Krajino! :bih: :bih: :bih:
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#582 Re: Hajmo dati krv!- Opća bolnica

Post by dr.gog »

Danas je krv darovalo 29 ljekara i medicinskih tehničara Opće bolnice "Prim.dr. Abdulah Nakaš".

Veliki pozdrav i poštovanje mojim dragim kolegama! :bih:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#583 Re: Hajmo dati krv!

Post by SmokingMan »

Šteta što moram čekati 2 mjeseca.
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#584 Re: Hajmo dati krv!-Ramazan, darivanje krvi

Post by dr.gog »

Dragi forumaši, u zadnjih par dana sam dobio više pitanja vezano za darivanje krvi tokom Ramazana.

U skladu sa stavom Islamske zajednice BiH, po kojem se i postupa u slučaju da je darivalac vjernik koji posti, DOPUŠTENO je darivati krv za vrijeme posta.

Darivanje krvi NE KVARI post.

Medicinski stav je da je poželjno da je darivalac imao sehur-obrok, jer se darivanjem krvi gubi jedan dio tečnosti i hranjivih tvari iz organizma.
Darivalac se obavještava da ukoliko dođe do osjećaja slabosti tokom darivanja, može biti zamoljen da se "omrsi" vodom i osvježi umivanjem kako bi se spriječila nesvjestica.

Dakle, darivanje krvi tokom svetog mjeseca Ramazan je stvar lične odluke, ne kvari post i predstavlja stvar slobodne volje u činjenju dobrog djela.

Da ponovim, veoma bitno je da se darivalac dobro osjeća, da je uzeo sehur, te da nakon darivanja strogo izbjegava fizički napor i stres, te zagušljive, zadimljene, i sparne prostorije.

Pozivamo vas, da i tokom ovog mjeseca, u što većem broju dođete i darujete krv, jer i pored smanjenog priliva zaliha, moramo imati dovoljne količine krvi za vitalno važne operacije i liječenje.

Hvala na povjerenju. :)
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#585 Re: Hajmo dati krv!

Post by SmokingMan »

Moj Gog,mene brine kako to raja nisu znala,vjeruješ.To su osnovne stvari.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#586 Re: Hajmo dati krv!

Post by Gojeni H »

SmokingMan wrote:Moj Gog,mene brine kako to raja nisu znala,vjeruješ.To su osnovne stvari.
+1. Cuj davanje krvi i post. :-) Ne znaju ljudi krenuti od osnove - od cega se ustrucavas?
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#587 APEL : O+ i A+, hitno potrebno!!!!

Post by dr.gog »

Poštovani, zbog velikih vrućina i smanjenih zaliha krvi, apelujemo na sve građane krvne grupe O+ i A+ da dođu Zavod za transfuziju i daruju krv danas i sutra(23.06) od 7,30h do 19h.


Hvala velika!!!
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#588 Re: Hajmo dati krv!-obavjest!!!

Post by dr.gog »

Poštovani, do ovog momenta je Zavod za transfuziju primio 85 građana od čega je(do sada) krv darovalo 65 građana.

Akcija se nastavlja i sutra od 9 do 15 h.

Potrebne su krvne grupe A+, 0+ i 0-.

Hvala sugrađanima i naročito čitaocima Klix.ba i forumašima kojih je došlo preko 20.

Očekujemo vas danas do 19 h i sutra- ko može, neka dođe i pomogne nam da obezbjedimo životno važnu krv za brojne pacijente Hirurgije i Hematologije.
sedma_7
Posts: 711
Joined: 03/04/2007 18:24

#589 Re: Hajmo dati krv!

Post by sedma_7 »

Ja bih rado darivala ali me strah. S druge strane, imam super krv, odlicno zeljezo, hemoglobin, erotrocite, ma milina...
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#590 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

sedma_7 wrote:Ja bih rado darivala ali me strah. S druge strane, imam super krv, odlicno zeljezo, hemoglobin, erotrocite, ma milina...
Omiljena tema :) ...

Evo ovako- Za darivanje, uvijek i obavezno: Siti, napiti, naspavani i psihički opušteni, da se izrazim lako razumljivim narodnim jezikom.

Strah ima oko 10 % osoba, i naziva se tryphanophobia, tj. strah od oštrog predmeta, igle, ili strah i nelagodnost od krvi koja se mora dati za analize.

Taj strah nije nešto zbog čega se treba osjećati manje vrijednim ili nedovoljno humanim, hrabrim. I ja imam strah od nekih medicinskih procedura :roll:

Da skratim priču- Ja vas pozivam da dođete i budete sa nama 10-ak minuta. Izmjerite hemoglobin, krvni tlak, popričajte sa našim ljekarima o svemu što vas interesuje. Naši ljekari, zaista, vrlo rado hoće da objasne svakodnevne nedoumice vezane za zdravlje, a sve u cilju da ljudima približimo i razvijemo svijest o darivanju krvi.

Jednostavno, dođite i pogledajte kako radimo, nema nikakvih tajni. Boli nema, to garantiram. U slučaju da se darivanje loše podnosi- i to se dešava da ne lažem- to je najčešće prolazna slabost i blaga vrtoglavica koja traje od pola do 5 minuta. Rijetki osjete mučninu. Osnovno je, da ponovim, da ste dobro naspavani, da ste pojeli lagan obrok sat prije darivanja, i da niste pod jakim stresom. Pod tim uvjetima, bit će vam lakše da se odlučite na eventualno darivanje krvi. Ukoliko se predomislite- nije problem. Naše mišljenje je sljedeće, i iznosim ga javno: Svako ko dođe sa namjerom da dariva krv, uspjelo mu ili ne zbog bilo kojeg razloga (strah, loše vene, slabost, bolest), za nas je jednako vrijedan i dobrodošao kao i onaj koji je darovao krv.

Dakle, dođite, makar na osnovni pregled i savjetovanje, jer nam je posao i prikupljanje krvi, i rad sa građanima.

Hvala na javljanju.
User avatar
Ciprol
Posts: 981
Joined: 18/04/2009 01:43

#591 Re: Hajmo dati krv!

Post by Ciprol »

@dr.gog, koliko vremena treba proći nakon hidžame da bih mogao darivati krv?
mostarac1905
Posts: 285
Joined: 18/11/2016 15:55

#592 Re: Hajmo dati krv!

Post by mostarac1905 »

Pozdrav, vidim da imate osobu i informacije iz prve ruke na forumu, pa da probam zadovoljiti svoju znatiželju.

Dakle, redoviti sam darovatelj krvi u Mostaru, pozdrav za ugodno osoblje u KB Mostar :) međutim zanima me situacija sa darivanjem organa.

možda ima i tema za to, pa možete me uputiti? prije 10ak godina bila je neka promotivna kampanja za donorsku mrežu, na španjolskom trgu su se mogle izvaditi kartice kojim kao osoba potvrđuje da je voljna da joj se uzmu organi u slučaju nedajbože kakve nezgode. popunio sam neki formular i dobio neku karticu, međutim koliko sam shvatio tada te kartice nisu zakonski obvezujuće, odnosno opet o darivanju organa odlučuje bliska obitelj.

u međuvremenu se ta kartonska kartica i raspala haha,a odgovora nema.

ponukala me ova priča iz hrvatske neki dan, gdje se hvale da su, ako sam dobro shvatio, 2. u svijetu po broju darovanih ograna na 1000 stanovnika! mislim da kod njih zakon nalaže da moraš tražit izuzeće od darivanja organa ako ne želiš, svi ostali su potencijalni donori?

Zna li tko kakva je situacija s tim u bih?

** Na post me ponukao i red ljudi na dijalizi koje vidjeh neki dan :sad: :sad:
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#593 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

Ciprol wrote:@dr.gog, koliko vremena treba proći nakon hidžame da bih mogao darivati krv?
6 mjeseci :(
User avatar
Ciprol
Posts: 981
Joined: 18/04/2009 01:43

#594 Re: Hajmo dati krv!

Post by Ciprol »

dr.gog wrote:
Ciprol wrote:@dr.gog, koliko vremena treba proći nakon hidžame da bih mogao darivati krv?
6 mjeseci :(
Što toliko? :? :? :? :?
User avatar
kolloring
Posts: 141
Joined: 18/06/2008 01:07

#595 Re: Hajmo dati krv!

Post by kolloring »

@dr.gog, jel' jos uvijek alarmantna sitaucija na Transfuziologiji za A+ i O+, (zena mi rece da je cula nesto na radiju)
i dokad radite danas, da pokusam animirati neke kolege sa posla?
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#596 Re: Hajmo dati krv!

Post by mali Ninja »

gogže, mora li proci 15 dana nakon antibiotika za darivanje krvi ili moze ranije? i da li se moze darivati krv poslije 18:00?
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#597 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

Ciprol wrote:
dr.gog wrote:
Ciprol wrote:@dr.gog, koliko vremena treba proći nakon hidžame da bih mogao darivati krv?
6 mjeseci :(
Što toliko? :? :? :? :?
Radi se o zabrani donesenoj na osnovu stručnog mišljenja, a nakon analiza pravilnosti izvođenja hidžame u smislu čistoće, tehnike izvođenja i popratnih nuspojava. 6 mjeseci je inkubacioni period za određene mikroorganizme, i u tom periodu treba se suzdržati od darivanja krvi.
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#598 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

kolloring wrote:@dr.gog, jel' jos uvijek alarmantna sitaucija na Transfuziologiji za A+ i O+, (zena mi rece da je cula nesto na radiju)
i dokad radite danas, da pokusam animirati neke kolege sa posla?
Nije kritična, ali te, najčešće grupe su uvijek potrebne i vrlo rado primamo darivaoce tih grupa. Zbog toga ste, nezavisno od apela, uvijek dobrodošli. :bih:
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#599 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

mali Ninja wrote:gogže, mora li proci 15 dana nakon antibiotika za darivanje krvi ili moze ranije? i da li se moze darivati krv poslije 18:00?
Mora proći određeni period, najbolje dvije sedmice od posljednje doze antibiotika i potpunog oporavka organizma. Morate imati u vidu da svakoj bolesti, pa i uobičajenoj upali grla i sl., slijedi period oporavka i stabilizacije u kojem treba biti oprezan. Osim toga, neki lijekovi ostaju u krvi dosta dugo, pa je i to razlog mogućem odbijanju darivaoca. Za detaljnije upute, budite slobodni nazvati Zavod za transfuziju.

033 567 302

033 567 324

Krv je najbolje darivati do 18 h,iz više razloga ( prerada i analize krvi nakon darivanja traju nešto duže) ali u Zavod možete doći i do 19h svakog radnog dana. Ukoliko hoćete, najbolje da kratko pozovete Zavod i upitate- tako da se po vas može poslati vozač, kako bi krv uzeli na vrijeme, obradili je,a vama oduzeli što manje vremena.

Hvala na pitanjima :)
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2475
Joined: 16/06/2014 20:33

#600 Re: Hajmo dati krv!

Post by Dosadno mii »

Koliko treba proci od darivanja krvi da bi se trombociti donirali?
Post Reply