Hajmo dati krv!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#551 Re: Hajmo dati krv!- APEL ZA POMOĆ

Post by dr.gog »

Zavod za transfuzijsku medicinu FBiH

Apel za pomoć Ireni Đurđević

Image
Irena: Medicinska sestra i veliki borac
Irena Đurđević, 1980 godište, je medicinska sestra zaposlena u sarajevskom Zavodu za Transfuzijsku medicinu FBiH, i godinama je bila posvećena radu sa dobrovoljnim darivaocima krvi.

Dugogodišnji je inzulin ovisni dijabetičar sa razvijenim kasnim komplikacijama šećerne bolesti. Pored toga, na hemodijalizi je od marta 2014. Godine. I pored svega, stanje se pogoršava. Irena je uspjela ući u program kadaverične transplantacije bubrega u Francuskoj, a donor bubrega je njena majka.

Za ovaj izuzetno složeni i životno važni operativni zahvat je potrebno 80.000 KM.

U akciju su se uključili i uposlenici sarajevske Transfuzije, te ovim putem molimo sve koji su u mogućnosti, da novčano pomognu ovoj vrijednoj medicinskoj sestri na njenom putu ozdravljenja.

Broj transakcijskog računa je 1613000072317532.

Uplate iz inostranstva se mogu vršiti na IBAN CODE : BA391613000072317532.

Humanitarni telefon je 090 291 004.
Poštovani forumaši, kao zdravstvenom radniku i Ireninom kolegi, teško mi je da opišem šta znači kada se neko od mojih kolega teško razboli.

Iako cijeli život radimo na spašavanju života, često ne misleći uopšte na sebe, nekada i nekoga od nas dohvati ono najgore.

Oni koji znaju i cijene naš rad, neka ovaj apel rašire i pokušaju pomoći. Mi kolege smo odlučili da trajno izdvojimo jedan dio naših prihoda za njene potrebe sve dok se, akoBogda, ne završi ta teška procedura. Hvala vam.

@dr.gog
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8548
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#552 Re: Hajmo dati krv!

Post by Pitar sa Kariba »

Okrenuo sam broj, Ireni sretno!
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#553 Re: Hajmo dati krv!

Post by pinkman »

Evo okrenut broj i od mene. Hajde ljudi, niko od nas nece biti siromasniji zbog jednog poziva :)
Fauja Singh
Posts: 2467
Joined: 07/12/2011 12:40

#554 Re: Hajmo dati krv!

Post by Fauja Singh »

Okrenuo broj i proslijedio dalje bliskim osobama.
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#555 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

http://www.klix.ba/vijesti/bih/sarajlij ... 61214074#8

Ivan Petrović, Emil Porišić i Nedim Dazdarević uposlenici su kompanije BH Pošta. Emil je krv dao osam ili devet puta do sada, dok je Nedimu ovo bio 14. put.

Uposlenici ove kompanije redovno daruju krv, a otkad rade u istim kancelarijama, to obavezno čine zajedno.

Ivanu su dolazak ekipe portala Klix.ba kolege prešutjele, želeći ga iznenaditi i želeći da javnost sazna za humana djela ovog čovjeka.

Ivan krv daruje otkako je napunio 18 godina, a jedinu pauzu je imao u vrijeme kada je obolio. Liječenje i terapije su trajale nekoliko godina, ali Ivan je sada potpuno zdrav, što su pokazali i pregledi mjerenja pritiska i šećera u krvi.

Do sada je, s obzirom na to da doza darovane krvi iznosi 450 mililitara, Ivan u svom životu darovao blizu 50 litara krvi. Dovoljna je samo jedna doza da bi se nekome spasio život.

"Mnogi misle da je darivanje krvi obaveza. Ja darujem krv od svog punoljetstva i nemam namjeru stati. Ne znam jesam li i koliko sam života spasio, ali se nadam da jesam", rekao je Ivan.

Darivaoci krvi vode normalan život, ne mijenjaju način života niti za tim ima potrebe. Kod ljudi postoje razne predrasude o životu darivalaca krvi, ali oni u suštini vode sasvim normalan život, zdravi su i uživaju u svom životu sretni što barem tri do četiri puta godišnje mogu darovati krv koja će nekome spasiti život.
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#556 Re: Hajmo dati krv!

Post by MAN-lion's coach »

...
Last edited by MAN-lion's coach on 18/01/2017 22:42, edited 1 time in total.
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#557 Sestre

Post by dr.gog »

Image
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#558 Re: Hajmo dati krv! Akcije ove sedmice

Post by dr.gog »

Pozdrav svim našim darivaocima!. 2017. godinu započinjemo intenzivnim akcijama skupljanja krvi kako bi podmirili velike potrebe KCUS, i nama pridruženih transfuzija u FBiH. Na dole navedenim lokacijama u Sarajevu možete doći u prikazanim terminima, kao i u sam Zavod od 7,30 do 19,00h.

Molim sve forumaše i čitaoce Klix.ba da nam nastave pomagati u ovoj trajnoj misiji spašavanja života naših sugrađana.

SSST(Ilidža)
10.1.2017
10:00-14:30

DOM ZDRAVLJA KUMROVEC
10.1.2017
11:00-15:00

IUS
11.1.2017
10:00

DOM ZDRAVLJA SARAJ POLJE
12.1.2017
11:00-15:00

DŽAMIJA SOKOLOVIĆ KOLONIJA
13.1.2017
12:00
KUVAJTSKA DŽAMIJA
User avatar
diablobih
Posts: 8250
Joined: 28/12/2015 02:17

#559 Re: Hajmo dati krv!

Post by diablobih »

Ja sam darovao krv oko desetak puta, ne znam tacno, je li ima kakva knjizica ili nesto sto bih mogao dobiti da znam koliko tacno?
User avatar
Kal El
Posts: 6247
Joined: 07/04/2013 21:49

#560 Re: Hajmo dati krv!

Post by Kal El »

diablobih wrote:Ja sam darovao krv oko desetak puta, ne znam tacno, je li ima kakva knjizica ili nesto sto bih mogao dobiti da znam koliko tacno?
Ima ona knjizica od Crvenog Krsta gdje ti upisu kad darujes krv, pitaj kad budes iduci put isao kako to da dobijes.
User avatar
diablobih
Posts: 8250
Joined: 28/12/2015 02:17

#561 Re: Hajmo dati krv!

Post by diablobih »

Eh hvala, jer kad sam god davao, zaboravim da pitam hahah :D
Nepass
Posts: 1903
Joined: 11/09/2015 16:44

#562 Re: Hajmo dati krv!

Post by Nepass »

Sutra 28.02. u ul. Edhema Mulabdica u prostorijama crvenog krsta darivanje krvi od 14h-18h
User avatar
Slo Burner
Posts: 5289
Joined: 09/03/2012 14:20
Location: Apsurdistan
Grijem se na: Pelet
Vozim: Bembaru

#563 Re: Hajmo dati krv!

Post by Slo Burner »

Kal El wrote:
diablobih wrote:Ja sam darovao krv oko desetak puta, ne znam tacno, je li ima kakva knjizica ili nesto sto bih mogao dobiti da znam koliko tacno?
Ima ona knjizica od Crvenog Krsta gdje ti upisu kad darujes krv, pitaj kad budes iduci put isao kako to da dobijes.
Bas cudno, mene svaki mput imaju imas li knjizicvu, ako nemam da daju
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#564 Re: Hajmo dati krv!

Post by Sara03 »

Slo Burner wrote:
Kal El wrote:
diablobih wrote:Ja sam darovao krv oko desetak puta, ne znam tacno, je li ima kakva knjizica ili nesto sto bih mogao dobiti da znam koliko tacno?
Ima ona knjizica od Crvenog Krsta gdje ti upisu kad darujes krv, pitaj kad budes iduci put isao kako to da dobijes.
Bas cudno, mene svaki mput imaju imas li knjizicvu, ako nemam da daju
I mene čudi da mu nisu dali. Uvijek to nosaju sa sobom.

Ko god daruje mora to imati radi evidencije; krvne grupe, datuma i količine darivanja ... itd.
User avatar
diablobih
Posts: 8250
Joined: 28/12/2015 02:17

#565 Re: Hajmo dati krv!

Post by diablobih »

Ma zato sto uvijek na brzinu sve nesto, dodju, odvezu me, dam krv, i opet kuci :D
The BEN10
Posts: 7557
Joined: 19/09/2011 09:03

#566 Re: Hajmo dati krv!

Post by The BEN10 »

dr.gog wrote:
Dok sam studirao često sam davao trombocite. Kako sam počeo raditi (prije nekih 7 godina) nisam ih dao ni jednom. Obzirom da ne mogu baš izlaziti sa posla zanima me da li mogu u nekim drugim terminima dati trombocite. Pod drugim terminima mislim iza 4 ili vikendom. Krv redovno dajem jer mobilna ekipa Zavoda dođe u moju firmu svaka tri mjeseca. Znam da mogu otići u Zavod kada sam na godišnjem, ali to zavisi od dosta obaveza.

Inače što se tiče davanja krvi i sporta, prije sam često znao na trening ili na loptu poslije davanja krvi. Sada ipak to izbjegavam. Što je sigurno, sigurno je. :D
Darivanje trombocita traje prosječno između 45- 60 minuta, i ti trombociti moraju biti planski uzimani kako bi ih pacijent dobio u propisano vrijeme i time postigao efekat terapije.Iz tog razloga, ja vam ne mogu dati precizan odgovor putem foruma. Za darivanje trombocita postoji posebna ekipa Zavoda i najbolje je da ih nazovete u toku radnog dana. Možete i poslati svoje podatke na e-mail, a biće vam odgovoreno u razumnom roku. :)
Došlo vrijeme za darivanje ponovo - ovaj put želim darovati trombocite (kako bih nakucao što već broj darivanja). Na koji email da se obratim, ili bolje rečeno telefon?
Zadnjih nekoliko puta kada sam darivao krv sam stalno naglašavao da želim darovati trombocite, svaki put obećaju da će me zvati. I ćorak... :)
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#567 Re: Hajmo dati krv!

Post by kamen spoticanja »

.
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#568 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

The BEN10 wrote:
dr.gog wrote:
Dok sam studirao često sam davao trombocite. Kako sam počeo raditi (prije nekih 7 godina) nisam ih dao ni jednom. Obzirom da ne mogu baš izlaziti sa posla zanima me da li mogu u nekim drugim terminima dati trombocite. Pod drugim terminima mislim iza 4 ili vikendom. Krv redovno dajem jer mobilna ekipa Zavoda dođe u moju firmu svaka tri mjeseca. Znam da mogu otići u Zavod kada sam na godišnjem, ali to zavisi od dosta obaveza.

Inače što se tiče davanja krvi i sporta, prije sam često znao na trening ili na loptu poslije davanja krvi. Sada ipak to izbjegavam. Što je sigurno, sigurno je. :D
Darivanje trombocita traje prosječno između 45- 60 minuta, i ti trombociti moraju biti planski uzimani kako bi ih pacijent dobio u propisano vrijeme i time postigao efekat terapije.Iz tog razloga, ja vam ne mogu dati precizan odgovor putem foruma. Za darivanje trombocita postoji posebna ekipa Zavoda i najbolje je da ih nazovete u toku radnog dana. Možete i poslati svoje podatke na e-mail, a biće vam odgovoreno u razumnom roku. :)
Došlo vrijeme za darivanje ponovo - ovaj put želim darovati trombocite (kako bih nakucao što već broj darivanja). Na koji email da se obratim, ili bolje rečeno telefon?
Zadnjih nekoliko puta kada sam darivao krv sam stalno naglašavao da želim darovati trombocite, svaki put obećaju da će me zvati. I ćorak... :)
Darivanje trombocita se vrši planski u dogovoru sa klinikom koja zahtjeva tu vrstu krvnog pripravka. Dakle, nije moguće doći i jednostavno "dati trombocite" iz prostog razloga- trombociti imaju vijek trajanja od samo 5 dana! , i to pod uvjetima koje imamo u posebnom aparatu za održavanje trombocita(tzv. "agitator"). Drugi uvjet je da osoba ima zaista pogodne vene, što ocjenjuju medicinski tehničari "punkteri".
Ova vrsta darivalaštva je veoma važna posebno zbog liječenja natežih oboljenja (leukemije, hemofilija, neke vrste raka itd.).
Veoma je skupo (set za darivanje košta oko 500 KM, plus testiranja), ali uvijek imamo dovoljno za potrebe pacijenata.

To su razlozi zbog kojih vas "nisu zvali", i još nešto- možda jednostavno nije ni trebalo , mada su vas uveli u sistem kao nekoga ko želi darovati trombocite. U to nisam siguran, pa ako želite, možete mi na pp poslati podatke da provjerim u našem sistemu, te ću vam odmah javiti.
The BEN10
Posts: 7557
Joined: 19/09/2011 09:03

#569 Re: Hajmo dati krv!

Post by The BEN10 »

dr.gog wrote:
The BEN10 wrote:Došlo vrijeme za darivanje ponovo - ovaj put želim darovati trombocite (kako bih nakucao što već broj darivanja). Na koji email da se obratim, ili bolje rečeno telefon?
Zadnjih nekoliko puta kada sam darivao krv sam stalno naglašavao da želim darovati trombocite, svaki put obećaju da će me zvati. I ćorak... :)
Darivanje trombocita se vrši planski u dogovoru sa klinikom koja zahtjeva tu vrstu krvnog pripravka. Dakle, nije moguće doći i jednostavno "dati trombocite" iz prostog razloga- trombociti imaju vijek trajanja od samo 5 dana! , i to pod uvjetima koje imamo u posebnom aparatu za održavanje trombocita(tzv. "agitator"). Drugi uvjet je da osoba ima zaista pogodne vene, što ocjenjuju medicinski tehničari "punkteri".
Ova vrsta darivalaštva je veoma važna posebno zbog liječenja natežih oboljenja (leukemije, hemofilija, neke vrste raka itd.).
Veoma je skupo (set za darivanje košta oko 500 KM, plus testiranja), ali uvijek imamo dovoljno za potrebe pacijenata.

To su razlozi zbog kojih vas "nisu zvali", i još nešto- možda jednostavno nije ni trebalo , mada su vas uveli u sistem kao nekoga ko želi darovati trombocite. U to nisam siguran, pa ako želite, možete mi na pp poslati podatke da provjerim u našem sistemu, te ću vam odmah javiti.
Provjeravali su mi vene i ostale parametre - sve je spremno za darivanje trombocita. :)
Nego sam se pobojao da me ponovo nisu registrovali kao spremnog darivaoca, jer sam u više navrata navodio da sam spreman darivati, pa su me kao svaki put evidentirali i ispočetka.
Neću slati privatne podatke, osim da ću napisati da sam A+ grupa. Provjerite pa javite.
LP
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#570 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

The BEN10 wrote: Nego sam se pobojao da me ponovo nisu registrovali kao spremnog darivaoca, jer sam u više navrata navodio da sam spreman darivati, pa su me kao svaki put evidentirali i ispočetka.
Neću slati privatne podatke, osim da ću napisati da sam A+ grupa. Provjerite pa javite.
LP
Ok. Po evidenciji i redoslijedu će i biti darivanje :) .

Inače nam ovih dana treba mnogo A+
The BEN10
Posts: 7557
Joined: 19/09/2011 09:03

#571 Re: Hajmo dati krv!

Post by The BEN10 »

dr.gog wrote:
The BEN10 wrote: Nego sam se pobojao da me ponovo nisu registrovali kao spremnog darivaoca, jer sam u više navrata navodio da sam spreman darivati, pa su me kao svaki put evidentirali i ispočetka.
Neću slati privatne podatke, osim da ću napisati da sam A+ grupa. Provjerite pa javite.
LP
Ok. Po evidenciji i redoslijedu će i biti darivanje :) .

Inače nam ovih dana treba mnogo A+
Vi i teta na telefonu očito ne vladate istim informacijama - ona veli da je ovih dana potrebno 0+ i 0-. :)
User avatar
holowey
Posts: 8407
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#572 Re: Hajmo dati krv!

Post by holowey »

The BEN10 wrote:
dr.gog wrote:
The BEN10 wrote: Nego sam se pobojao da me ponovo nisu registrovali kao spremnog darivaoca, jer sam u više navrata navodio da sam spreman darivati, pa su me kao svaki put evidentirali i ispočetka.
Neću slati privatne podatke, osim da ću napisati da sam A+ grupa. Provjerite pa javite.
LP
Ok. Po evidenciji i redoslijedu će i biti darivanje :) .

Inače nam ovih dana treba mnogo A+
Vi i teta na telefonu očito ne vladate istim informacijama - ona veli da je ovih dana potrebno 0+ i 0-. :)
ocito, ali vjeruj prije sta dr.gog pise jer on radi direktno sa darivateljima, znas ono boc boc srk srk :lol: a teta je moguce neka administracija koja nije bas u toku koliko cega je izvadjeno a koliko cega ima na stanju
User avatar
kolloring
Posts: 141
Joined: 18/06/2008 01:07

#573 Re: Hajmo dati krv!

Post by kolloring »

Zadnjih par subota sam zvao da naletim i doniram dozu 0+, pa mi dezurni svaki put kaze da je neradna subota, posto su imali "dobre akcije" radnim danima.

Koliko sam sretan sto imaju dovoljne zalihe krvi i slobodan vikend, toliko mi je nesto i bezveze sto nisam odavno dao krv...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#574 Re: Hajmo dati krv!

Post by bitanga_sa_otesa »

pa nemas sta zvat,ako zelis da das krv,samo odes...mene nikad nisu vratili,kad god sam otisao,nekad ne stignem od posla bas u 10-tak dana ali svaki 3-ci mjesec sam redovan...prije 3 mjeseca sam se bas lijepo ispricao s dr.gog-om :-D
The BEN10
Posts: 7557
Joined: 19/09/2011 09:03

#575 Re: Hajmo dati krv!

Post by The BEN10 »

bitanga_sa_otesa wrote:pa nemas sta zvat,ako zelis da das krv,samo odes...mene nikad nisu vratili,kad god sam otisao,nekad ne stignem od posla bas u 10-tak dana ali svaki 3-ci mjesec sam redovan...prije 3 mjeseca sam se bas lijepo ispricao s dr.gog-om :-D
Ma hoću da trombocite darujem ba. Kažu da im je rok "trajanja" 5 dana i da ide samo po potrebi. A nije ni da krv uvijek možeš dati tek tako - znao sam po isteku 3 mjeseca od zadnjeg darivanja zvati pa mi kažu da trenutno A+ ne treba...
Uglavnom, radi se o teti sa telefona: 033/567-324
Samo da ne bude da pričamo o totalno drugoj službi/odjelu. :-?
Post Reply