Hajmo dati krv!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#526 Re: Hajmo dati krv!

Post by zijancer »

s kojim krvnim grupama je bas kriza?
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#527 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

zijancer wrote:s kojim krvnim grupama je bas kriza?
Potrebe za određenom krvnom grupom se mijenjaju svakog dana :roll: , i prilično je nezahvalno predviđati bilo šta.

Najčešće krvne grupe u našoj populaciji su A + i 0 +,a potrebe(raznih krvnih grupa) su najmanje 40,a nerijetko i 60,70 doza krvi dnevno.

Da skratim priču, jednostavno smo obavezani da nađemo krv i time spasimo nečiji život, i to uz uvjet da ljudi dobrovoljno daju krv...

Najveća pomoć nam je ako što više ljudi shvati da je darivanje krvi nezamjenjiv način da spasimo oboljele i povrijeđene sugrađane.

Naprosto, nemamo nikakvu alternativu za krv i sve zavisi od dobre volje darivalaca i dalje medicinske obrade i primjene krvi.

Hvala svima koji ovo razumiju i odluče darovati krv.
zutipatak
Posts: 179
Joined: 26/09/2016 15:32

#528 Re: Hajmo dati krv!

Post by zutipatak »

Do prije 2 mjeseca dao sam ukupno 22 puta krv i 3 puta trombocite. To je više od 10 litara krvi. Inače sam AB rh - krvna grupa :).
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#529 Re: Hajmo dati krv!

Post by Nadzorna_ploca »

greska
zutipatak
Posts: 179
Joined: 26/09/2016 15:32

#530 Re: Hajmo dati krv!

Post by zutipatak »

cocochanel wrote:ne znam sta bih rekla vise na te njihove pozive..ja veoma cesto dajem krv..nekada sama, i svaki put kada me zovnu na telefon.. ali posljednji put kada su me zvali..ima jedno 2 mjeseca..uzeli su mi krv iako mi je hemoglobin bio jako nizak..ja tada nisam skontala, sestra koja je provjeravala je nesto prokomentarisala, ali hajde kao moze... I kasnije kada je jedna doktorica vidjela, rekla mi je da mi je hemoglobin ispod donje granice, i da mi nikako nisu smjeli uzeti krv. Da ne kazem da mi nije nimalo bilo dobro nakon toga... ocito to nije doprinijelo.. ne kazem da ne treba davati krv, ja cu opet kada budem smjela, ali nekada i oni uzmu od koga ne bi trebali.. a kaze mi dosta doktora da nije takva nestasica krvi, tako da meni nije uopste jasno sta oni rade tamo.. A pretpostavljam da se na njihove pozive odazove dosta ljudi..polazeci od sebe same..
Bespotrebno trolanje i vođenje kampanje protiv davanja krvi. Niko ne smije dati krv kome je hemoglobin nizak. Nikad se nije desilo niti će se desiti. Čak i u hitnim situacijama tako da ta tvoja priča ne stoji. Treba dati krv i tu nema dileme. Ako se tebi ne daje, nikom ništa, tvoj izbor ali nemoj ljude odvraćati od toga i pisati nebuloze.
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#531 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

cocochanel wrote:ne znam sta bih rekla vise na te njihove pozive..ja veoma cesto dajem krv..nekada sama, i svaki put kada me zovnu na telefon.. ali posljednji put kada su me zvali..ima jedno 2 mjeseca..uzeli su mi krv iako mi je hemoglobin bio jako nizak..ja tada nisam skontala, sestra koja je provjeravala je nesto prokomentarisala, ali hajde kao moze... I kasnije kada je jedna doktorica vidjela, rekla mi je da mi je hemoglobin ispod donje granice, i da mi nikako nisu smjeli uzeti krv. sestra koja je provjeravala je nesto prokomentarisala... ocito to nije doprinijelo.. ne kazem da ne treba davati krv, ja cu opet kada budem smjela, ali nekada i oni uzmu od koga ne bi trebali.. a kaze mi dosta doktora da nije takva nestasica krvi, tako da meni nije uopste jasno sta oni rade tamo.. A pretpostavljam da se na njihove pozive odazove dosta ljudi..polazeci od sebe same..
Molim pročitajte odgovore i javite se:
uzeli su mi krv iako mi je hemoglobin bio jako nizak
I kasnije kada je jedna doktorica vidjela, rekla mi je da mi je hemoglobin ispod donje granice, i da mi nikako nisu smjeli uzeti krv.
Neizvodivo. Donja granica je 125 g/L za žene i nema kolege koji bi vas pustio na darivanje. Pozivam vas da provjerite vaše podatke u našem sistemu, gdje piše i ko vam je odredio hemoglobin, vrijednost, i napomenu ljekara.U interesu nam je da imate potpuni uvid, nema skrivanja bilo čega.
sestra koja je provjeravala je nesto prokomentarisala
Mogla je komentirati razinu hemoglobina samo u smislu da je blizu donje ili gornje granice, gdje se konsultuje ljekar koji odlučuje na kraju i daje potpis. Svaku nižu razinu Hgb, tj.odbijanje darivaoca, ljekar mora pravdati i objasniti ostale parametre šefu Odsjeka ili direktorici Zavoda. Pravila su jako stroga i nikome nije do igranja sa zdravljem i vlastitim poslom.

a kaze mi dosta doktora da nije takva nestasica krvi,
Ljekari koji vam to govore nisu u pravu. Samo danas je izdato preko 50 različitih pripravaka krvi (deplazmatisani eritrociti tj. krv bez plazme, plazma, trombociti). U subotu smo imali 23 dodatna zahtjeva sa KCUS, pored redovno planiranih. U nedjelju(jučer) morali smo pozvati nekoliko sugrađana na darivanje trombocita.

Zamolio bih vam da mi kažete koje kolege su vam rekle da "nije nestašica krvi"? .(Možete i privatnom porukom, nakon čega bih ja razgovarao sa kolegama ljekarima koje navodite kako kolege ne bi širili dezinformacije.)

Da pojasnim. Nestašice nema niti je smije biti, jer ako nema krvi, čovjek umire. Dakle, neophodna krv se nabavi taman mi morali raditi u 3 poslije pola noći.
tako da meni nije uopste jasno sta oni rade tamo
Pozivam vas da dođete radnim danom po volji, pa ćemo vas upoznati sa cijelim procesom koji je jako složen, ali i razumljiv ako ga lično posmatrate.
Javite se. Hvala na komentaru.
irconbih
Posts: 455
Joined: 28/04/2008 19:25
Location: Ilidža

#532 Re: Hajmo dati krv!

Post by irconbih »

Sve tacno navedeno vezano za Zavod. Nekoliko puta me ljekar vratio zbog ovoga ili onoga, tako da se krv ne moze darivati ako nije sve uredno. Tesko da ce iko od zaposlenih uraditi nesto mimo propisa, a jos dobrovoljno dosli darivati krv. Nema onoga hajmo mi uzeti sta treba, a darivaoca ko j... :bih:
Org
Posts: 624
Joined: 04/09/2011 14:09

#533 Re: Hajmo dati krv!

Post by Org »

Pozdrav
Meni nije jasno na koji se nacin vodi evidencija o dinamici darivanja u zavodu.
Krv sam darivao 17 puta. Dok su pisali u tekice zvali su me svaka 3-4 mjeseca. Kako su uveli informaticku podrsku moram se sam javljati. Mislim da me od maja niko nije zvao. A mozda im ne treba b -.
The BEN10
Posts: 7557
Joined: 19/09/2011 09:03

#534 Re: Hajmo dati krv!

Post by The BEN10 »

Org wrote:Pozdrav
Meni nije jasno na koji se nacin vodi evidencija o dinamici darivanja u zavodu.
Krv sam darivao 17 puta. Dok su pisali u tekice zvali su me svaka 3-4 mjeseca. Kako su uveli informaticku podrsku moram se sam javljati. Mislim da me od maja niko nije zvao. A mozda im ne treba b -.
Također, ista stvar kod mene. Obzirom da sam prešao 30 darivanja i da imam želju doći do 150 puta, tražio sam da me redovno zovu. Više puta. Ali jok. Sva sreća pa ovi moderni geđeti imaju kalendare na kojima možeš naštimati alarm svaka 3 mjeseca. :)
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#535 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

Org wrote:Pozdrav
Meni nije jasno na koji se nacin vodi evidencija o dinamici darivanja u zavodu.
Krv sam darivao 17 puta. Dok su pisali u tekice zvali su me svaka 3-4 mjeseca. Kako su uveli informaticku podrsku moram se sam javljati. Mislim da me od maja niko nije zvao. A mozda im ne treba b -.
Hvala na javljanju.

Zahtjeve za krv dobijamo stalno i ukoliko nemamo dovoljne količine krvi određene krvne grupe za predviđeni period(24 h ili više), pozivamo darivaoce sljedeći spisak u računarskom sistemu. Dakle, isključivo koliko nam je zaista potrebno, ne više- to je nekih 50 doza dnevno kako bi građani bili sigurni.

Ako radom na terenu skupimo dovoljnu količinu, i uz to pozivima prema davaocima dođemo do potrebne količine za nužne potrebe- ostale darivaoce štedimo od dolaska i uzimanja krvi jer se sve odvija dobrovoljno i u najboljoj namjeri. Naprosto, ne želi se uznemiravati ljude tokom posla i obiteljskih obaveza. Hajdemo reći, građanski red :roll: ..

Ipak, svakome treba omogućiti darivanje jer tako ispunjavamo zakonsku obavezu i naš zadatak prema građanima FBiH. Dakle, KO GOD ŽELI ILI SMATRA ZA POTREBNO, NEOVISNO OD POZIVANJA, MOŽE UVIJEK DOĆI U ZAVOD. Ukoliko živite daleko ili je naprosto ružno vrijeme, slobodno nazovite Transfuziju i poslaćemo vam prevoz. Nema prepreka i sve je potčinjeno tome da se dođe do krvi uz fer odnos. Slobodno se javite, čak i ovim putem.

p.s. B "negativna" odn. "minus" je rijetka krvna grupa i zaista nam mnogo znači, posebno za teške slučajeve kada treba darivati krv putem trombocitofereze. Hvala velika na javljanju, još jednom.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#536 Re: Hajmo dati krv!

Post by zijancer »

dr.gog wrote: Ukoliko živite daleko ili je naprosto ružno vrijeme, slobodno nazovite Transfuziju i poslaćemo vam prevoz. Nema prepreka i sve je potčinjeno tome da se dođe do krvi uz fer odnos. Slobodno se javite, čak i ovim putem.
p.s. B "negativna" odn. "minus" je rijetka krvna grupa i zaista nam mnogo znači, posebno za teške slučajeve kada treba darivati krv putem trombocitofereze. Hvala velika na javljanju, još jednom.
e, tako kazite

mislim :P , bolje nego ona pomalo-dormeo-i-mladinska-knjiga-varijanta
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#537 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

zijancer wrote:
dr.gog wrote: Ukoliko živite daleko ili je naprosto ružno vrijeme, slobodno nazovite Transfuziju i poslaćemo vam prevoz. Nema prepreka i sve je potčinjeno tome da se dođe do krvi uz fer odnos. Slobodno se javite, čak i ovim putem.
p.s. B "negativna" odn. "minus" je rijetka krvna grupa i zaista nam mnogo znači, posebno za teške slučajeve kada treba darivati krv putem trombocitofereze. Hvala velika na javljanju, još jednom.
e, tako kazite

mislim :P , bolje nego ona pomalo-dormeo-i-mladinska-knjiga-varijanta
:lol: Spremniji smo od Dormea :D
lijepa u dusi
Posts: 2875
Joined: 02/11/2014 13:07

#538 Re: Hajmo dati krv!

Post by lijepa u dusi »

Rado bih redovno davala krv iako sam do sad dala samo jednom. Od svega, provjerili su mi samo pritisak koji je bio relativno nizak, ali visi nego sto je inace (100/70). Za svega cca dvije-tri minute mi je istekla krv i nisam osjecala nikakve tegobe, nesvjesticu, nista. Nisam nicim nadoknadila secer, samo se napila vode. 10ak minuta nakon toga sam se onesvijestila i nepoznata djevojka me taxijem prebacila u hitnu. Secer mi je bio 8, napominjem da nisam nista jela ni pila nakon vadjenja krvi ali ni nekih 2, 3 sata prije toga, pritisak 90/60, moj standardni. Inace mislim da nemam povisen secer. Osjecala sam se bolje kad je muz dosao po mene, ali sam se na putu do auta opet onesvijestila. Zeljezo mi je u granicama normale kad sam provjeravala zadnji put.
Koje nalaze trebam uraditi jer ljudi mi kazu kako odu na trening nakon darivanja, a ja nisam u stanju da hodam bez da izgubim svijest? Imam 0+ krvnu grupu i voljela bih da mogu biti od koristi ljudima bar na taj nacin.
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#539 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

lijepa u dusi wrote:Rado bih redovno davala krv iako sam do sad dala samo jednom. Od svega, provjerili su mi samo pritisak koji je bio relativno nizak, ali visi nego sto je inace (100/70). Za svega cca dvije-tri minute mi je istekla krv i nisam osjecala nikakve tegobe, nesvjesticu, nista. Nisam nicim nadoknadila secer, samo se napila vode. 10ak minuta nakon toga sam se onesvijestila i nepoznata djevojka me taxijem prebacila u hitnu. Secer mi je bio 8, napominjem da nisam nista jela ni pila nakon vadjenja krvi ali ni nekih 2, 3 sata prije toga, pritisak 90/60, moj standardni. Inace mislim da nemam povisen secer. Osjecala sam se bolje kad je muz dosao po mene, ali sam se na putu do auta opet onesvijestila. Zeljezo mi je u granicama normale kad sam provjeravala zadnji put.
Koje nalaze trebam uraditi jer ljudi mi kazu kako odu na trening nakon darivanja, a ja nisam u stanju da hodam bez da izgubim svijest? Imam 0+ krvnu grupu i voljela bih da mogu biti od koristi ljudima bar na taj nacin.
Žao mi je zbog vašeg neugodnog doživljaja :( . Reći ću vam nekoliko bitnih napomena:

Darivanje(istjecanje krvi iz vene) traje najmanje 5 minuta. Samo sam tri puta u dvije godine vidjeo kraći proces. 2- 3 minute su nemogući tajming, ali to je bio vaš subjektivni osjećaj, što je česta pojava :) .

Dalje, svaki put, svako od kolega daje identičnu uputu koja važi za period neposredno nakon darivanja: "Sjednite u kafeteriju, popijte sok, okrijepite se i sačekajte 10-ak minuta prije odlaska iz zgrade" .Za to vrijeme vrata sale za darivanje su otvorena i neko vas uvijek promatra u slučaju da se osjećate loše- kako bi mogli reagirati. To je kritični period. Molim vas, sljedeći put kada dođete, obavezno recite šta vam se desilo kako bi vas opet napomenuli o neophodnoj proceduri.Na stranici Zavoda imate uputstvo koje navodi da prije darivanja, najmanje pola sata, treba uzeti lagan obrok i dosta tečnosti, a osoblje vas napominje da uzmete tečnost i nakon darivanja- najbolje 0,5 l.

Osim toga, strogo napominjemo da 24 h nakon darivanja NIJE preporučeno nikakvo treniranje bilo kojeg sporta ili tjelesnih vježbi!. Sve mimo toga je svojevoljna odluka davaoca i na to ne možemo utjecati mada bi nam bilo drago da ljudi striktno poštuju upute.

o + jeste jedna od najčešćih i ključnih krvnih grupa i treba nam stalno. Ipak, ljubazno vas molim da posjetite Zavod , kažete sve, i da vam damo određene savjete. Bilo ko od osoblja će vas uputiti nadležnom ljekaru, bez čekanja.

Hvala na javljanju.
User avatar
edo82
Posts: 124
Joined: 28/04/2010 07:43

#540 Re: Hajmo dati krv!

Post by edo82 »

Dok sam studirao često sam davao trombocite. Kako sam počeo raditi (prije nekih 7 godina) nisam ih dao ni jednom. Obzirom da ne mogu baš izlaziti sa posla zanima me da li mogu u nekim drugim terminima dati trombocite. Pod drugim terminima mislim iza 4 ili vikendom. Krv redovno dajem jer mobilna ekipa Zavoda dođe u moju firmu svaka tri mjeseca. Znam da mogu otići u Zavod kada sam na godišnjem, ali to zavisi od dosta obaveza.

Inače što se tiče davanja krvi i sporta, prije sam često znao na trening ili na loptu poslije davanja krvi. Sada ipak to izbjegavam. Što je sigurno, sigurno je. :D
User avatar
A_R
Posts: 82
Joined: 16/08/2012 14:01

#541 Re: Hajmo dati krv!

Post by A_R »

da se upisem i ja. situacija sljedeca - prije nego sam prvi put ostala trudna, imam upisanih neki 15 darivanja krvi, 0+. u trudnoci sam radila odredjene pretrage (svi nalazi su bili ok). Nakon poroda i proteka vremena, odazvala sam se mobilnoj ekipi za darivanje krvi ljetos u uniticu - da bi mi rekli da iz nekog razloga stoji zabrana, ali da ne znaju koji je razlog tacno tome. na koji nacin doci uopste do te informacije (nisam insistirala na odgovoru poslije, ostala trudna opet :-D ), ali kad vec naletih na nekoga ko mi mozda moze pomoci, da priupitam :)
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#542 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

edo82 wrote:Dok sam studirao često sam davao trombocite. Kako sam počeo raditi (prije nekih 7 godina) nisam ih dao ni jednom. Obzirom da ne mogu baš izlaziti sa posla zanima me da li mogu u nekim drugim terminima dati trombocite. Pod drugim terminima mislim iza 4 ili vikendom. Krv redovno dajem jer mobilna ekipa Zavoda dođe u moju firmu svaka tri mjeseca. Znam da mogu otići u Zavod kada sam na godišnjem, ali to zavisi od dosta obaveza.

Inače što se tiče davanja krvi i sporta, prije sam često znao na trening ili na loptu poslije davanja krvi. Sada ipak to izbjegavam. Što je sigurno, sigurno je. :D
Darivanje trombocita traje prosječno između 45- 60 minuta, i ti trombociti moraju biti planski uzimani kako bi ih pacijent dobio u propisano vrijeme i time postigao efekat terapije.Iz tog razloga, ja vam ne mogu dati precizan odgovor putem foruma. Za darivanje trombocita postoji posebna ekipa Zavoda i najbolje je da ih nazovete u toku radnog dana. Možete i poslati svoje podatke na e-mail, a biće vam odgovoreno u razumnom roku. :)
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#543 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

A_R wrote:da se upisem i ja. situacija sljedeca - prije nego sam prvi put ostala trudna, imam upisanih neki 15 darivanja krvi, 0+. u trudnoci sam radila odredjene pretrage (svi nalazi su bili ok). Nakon poroda i proteka vremena, odazvala sam se mobilnoj ekipi za darivanje krvi ljetos u uniticu - da bi mi rekli da iz nekog razloga stoji zabrana, ali da ne znaju koji je razlog tacno tome. na koji nacin doci uopste do te informacije (nisam insistirala na odgovoru poslije, ostala trudna opet :-D ), ali kad vec naletih na nekoga ko mi mozda moze pomoci, da priupitam :)
Dođite u Zavod za transfuziju i javite se dežurnom ljekaru specijalisti koji će vam dati potrebne informacije. Nakon uvida u stanje, nadležni ljekar može skinuti ili ostaviti zabranu darivanja.
Last edited by dr.gog on 24/11/2016 11:24, edited 1 time in total.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#544 Re: Hajmo dati krv!

Post by pinkman »

.
Last edited by pinkman on 30/11/2016 22:32, edited 1 time in total.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8547
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#545 Re: Hajmo dati krv!

Post by Pitar sa Kariba »

The BEN10
Posts: 7557
Joined: 19/09/2011 09:03

#546 Re: Hajmo dati krv!

Post by The BEN10 »

35. put dao, idemo na 50, pa stotkicu lagano.
Elham. :)
User avatar
tututuuuu
Posts: 2600
Joined: 28/08/2015 22:58

#547 Re: Hajmo dati krv!

Post by tututuuuu »

Vidim pise se o povoljnim ucincim darivanja krvi na zdravlje... Mene recimo zanima a sta je sa zilama iz kojih se uzima krv. Nekako sumnjam da je dobro non stop bosti iglama jedne te iste zile. Pretpostavljam da se tako stvara vezivno tkivo, tj. oziljci koji sigurno ne pridonose zdravlju. Hvala. :D

I ja bih vas zamolio, kad zovnete ljude a oni vam kazu da u to dato doba ne mogu vec da ih se nazove poslije nekad, i kad se to dogovori to znaci da tako treba i da bude, a ne da opet zovete ljude sutra u isto to doba kad je receno da ne mogu, i to tako par puta.
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#548 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

tututuuuu wrote:Vidim pise se o povoljnim ucincim darivanja krvi na zdravlje... Mene recimo zanima a sta je sa zilama iz kojih se uzima krv. Nekako sumnjam da je dobro non stop bosti iglama jedne te iste zile. Pretpostavljam da se tako stvara vezivno tkivo, tj. oziljci koji sigurno ne pridonose zdravlju. Hvala. :D

I ja bih vas zamolio, kad zovnete ljude a oni vam kazu da u to dato doba ne mogu vec da ih se nazove poslije nekad, i kad se to dogovori to znaci da tako treba i da bude, a ne da opet zovete ljude sutra u isto to doba kad je receno da ne mogu, i to tako par puta.
Kopirajte svoj post i pošaljite na

[email protected]

To je ekipa koja poziva darivaoce. Moguće je da dođe do grešaka te prirode, najčešće usljed veoma velikog broja poziva koje moraju evidentirati ili ponovo obaviti.

Hvala na javljanju :)
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#549 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

pinkman wrote:.

@pinkman, sad sam se sjetio tvog pitanja, sorry...

Elem, ako rezultati testiranja pokažu da osoba NEMA zaraznu bolest, krv se smatra ispravnom. To važi i za one koji su bolovali neku od bolesti sa liste obavezno provjerljivih. Broj takvih slučajeva, za tvoju informaciju, se mjeri promilima, ekstremno je rijetka pojava. Ipak, kontrola je višestruka.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#550 Re: Hajmo dati krv!

Post by pinkman »

dr.gog wrote:
pinkman wrote:.

@pinkman, sad sam se sjetio tvog pitanja, sorry...

Elem, ako rezultati testiranja pokažu da osoba NEMA zaraznu bolest, krv se smatra ispravnom. To važi i za one koji su bolovali neku od bolesti sa liste obavezno provjerljivih. Broj takvih slučajeva, za tvoju informaciju, se mjeri promilima, ekstremno je rijetka pojava. Ipak, kontrola je višestruka.
Ok, hvala na odgovoru. Ma ja uklonio pitanje, rekoh vidim niko ne odgovara, pa rekoh da ne ispadam dodatno glup :D
Post Reply