Hajmo dati krv!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#101 Re: Hajmo dati krv!

Post by high_volume »

imperatrix wrote:Pozdrav svima!

Samo bi htjela napisati, što se desilo sa mojom tetkom. Ona je 0 rh-, nema baš puno ljudi u državi takve grupe. Ona je sad 50 godina, cijelog života je dala krvi, skoro svakog mjeseca. Nažalost prije nekoliko mjeseca je se zabolila, i trebala je da dobije krv, i nisu joj htjeli da daju u bolnici. Nekako kror poznanika smo nabavili krv, trebali smo platiti teške pare. Pitam ja, ako čovjek, koji u cijelom životu daje, zašto ne dobije??????????????????????
Molim te da konkretiziraš imena: kome, kada i za koliko je plaćena nova krv tvoje tetke?

Ja sam dugogodišnji davalac svoje krvi, dajem i trombocite... Svoju krv dajem iz humanih razloga i besplatno, nadajući se da će nekom produžiti život.

Nekad prije načuo sam priče o kupoprodaji krvi, negdje u jugozapadnoj Hercegovini. Nisam povjerovao, ali - gdje ima dima ima i vatre.

Zato te pitam - kome ste platili i koliko novca za krv? Da li nekom davaocu ili medicinskoj ustanovi koja je besplatno prije prikupljala krv?
kolobok
Posts: 316
Joined: 30/12/2008 14:28

#102 Re: Hajmo dati krv!

Post by kolobok »

Apel iz bolnice dr.fra Mato Nikolić, Nova Bila!

Zbog povećane potrebe za krvlju, molimo davatelje svih krvnih grupa da dođu i daruju krv. Krv s emože dati svaki radni dan od 8.00 do 15.00 sati. Odvojite malo svoga vremena i darujte krv. Krv spašava život. Hvala za darovanu krv, stoji u pozivu bolnice Nova Bila. Više informacija možete dobiti na 707 421.
kolobok
Posts: 316
Joined: 30/12/2008 14:28

#103 Re: Hajmo dati krv!

Post by kolobok »

Ne znam je li sad kasno ovo postavljat, al hajde...

U Dnevnom listu (Mostar) je izišla obavijest da se hitno traži sobrovoljni darivatelj krvne grupe A negativne za 14-mjesečno dijete. Ukoliko želite pomoći , javite se na broj 0989190314.
mahalik
Posts: 1918
Joined: 12/09/2009 16:48

#104 Re: Hajmo dati krv!

Post by mahalik »

možda nije odg tema
al tek ću sada na jednoj akciji dati krv i interesuje me jedno
kolliko može pomoci moja A- krvna grupa???
kolobok
Posts: 316
Joined: 30/12/2008 14:28

#105 Re: Hajmo dati krv!

Post by kolobok »

Juce se jako puno ljudi odazvali pozivu, i potrebne doze krvi su obezbijedjene.
Medjutim, u narednih par dana ce vjerovatno trebati jos krvi, ali samo krvne grupe A (rh faktor nije bitan, pa mogu darivati i oni sa A+ i A- krvnom grupom).

Sve mozete pratiti na facebook grupi za pomoc Amili:
http://www.facebook.com/home.php?#!/hom ... 91605&ap=1
copy sa podforuma humanitarne akcije, vezan je za ovu temu...
Poziv se odnosi prije svega na forumaše sa područja Tuzle.
User avatar
LONGMAN
Posts: 3248
Joined: 28/02/2009 18:20
Location: Odmah iza VIOLETE

#106 Re: Hajmo dati krv!

Post by LONGMAN »

Ja sam par puta davala krv, i svaki put pred kraj padnem u nesvijest, i sad zadnji put mi rekli da ne dajem.
Ali ako bude kome potrebno hitno, ipak cu dati, sta brzo se osvijestim :)
A+
User avatar
Cinik
Posts: 93
Joined: 04/11/2009 09:25

#107 Re: Hajmo dati krv!

Post by Cinik »

Sta vam je ljudi, kome krv da dajete i zasto? Humanost? Hahah, procita li ko sta je cura gore napisala? Majku im lopovsku, krv cuvajte za sebe, svoje najblize, to se ne daje samo tako. Potrebni su mjeseci i mjeseci da bi covjek "povratio" krv, dosao sebi, u tom vremenu ne bi se trebao baviti sportom, teskim fizickim poslovima. Ne budite ludi.
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#108 Re: Hajmo dati krv!

Post by Ma.Le.Na »

davala jednom...prije neka 3 mjeseca
bilo potrebno za operaciju :(
nisam se premisljala

kada sam vidjela kako su svi ljubazni...i koliko je krv potrebna...a i sama cinjenica da ljudi koji se operisu trebaju obezbijediti krv (u svoj fri i trci misliti i na to :roll: :( ) jer je nema dovoljno...rekla sam da aBd namjeravam i dalje davati..

sada cekam da prodju 4 mjeseca...tako mi rekose ...da se tijelo oporavi i da je ponovo spremno na davanje..

iskreno jedva cekam
ako nekome posluzi - nema sretnije od mene
nutty
Posts: 35
Joined: 25/04/2010 01:59

#109 Re: Hajmo dati krv!

Post by nutty »

jučer sam opet davao trombocite (prošlo je malo više od mjesec dana otkako su me posljednji put zvali, odnosno od posljednje donacije). Više ne daju čokolade, ovaj put samo sok i neki hrvatski eurojaffa s okusom cole (poprilicno fuj). Doduše ponuđena mi je kafa ili kapućino prije davanja dok sam čekao nalaz. Ali dobio sam još nešto - modricu i to po prvi put! :)

Činjenice o darivanju trombocita:
- mogu se davati i do 24 puta godišnje
- kod klasičnog darivanja cijele krvi, potrebno je 6-8 doza cijele krvi da bi se kasnije izdvojila samo jedna doza trombocita
- jednim darivanjem samih trombocita može se dobiti i dvije "doze" trombocita
- trombociti se mogu čuvati samo nekoliko dana (ne može se raditi na "rezervama")

Kako to sve "ide" na Koševu:
- ostavite Zavodu svoje podatke
- kad im zatreba, pozovu vas, nekada i s danom najave
- ponude vozača da dođe po vas, kao i da vas nakon darivanja vrati kući (ili na željenu adresu) što ja nikada nisam koristio
- po dolasku nema ubadanja u prst (to sam uvijek mrzio više od svega), već u par epruvetica uzmu uzorak krvi iz jedne od manjih vena
- nalaz čekate oko 10 minuta, a za to vrijeme vas ponude kafom, a možete izaći i na terasu da zapalite
- idete na sprat gdje vas pitaju trebate li u wc :)
- ovisno o tome imate li "jake" vene u objema rukama, prikopčaju vas na aparat pomoću dvije igle, iz jedne ruke krv izlazi, a u drugu se vraća. Može i samo jedna ruka, ali u tom slučaju ćete u fotelji provesti umjesto OKO POLA SATA više od sat vremena.
- možete gledati tv, pričati s ljubaznim osobljem koje vas nadgleda (jer je sigurnost darivatelja na prvom mjestu) ili gledati u monitor na kojem se prikazuju podaci o količini krvi koja je procesuirana, vrijeme koje je proteklo, predviđeno vrijeme do kraja davanja....

Mašina kojom raspolažu na Koševu je jedna od najnovijih (takve su rijetke i u nekim metropolama). Za razliku od drugih mašina gdje osoblje gleda u samu mašinu i papirni ispis koji izbacuje svako malo, ovdje se osoblje može opustiti i upustiti se u razgovor (a mašina će javiti ako dođe do problema).

Iako traje duže i ukupno vas ubadaju s tri igle, razmislite o tome da postanete donor trombocita. Nekada je zbog nedostatka trombocita doslovno potrebno uništiti velike količine cijele krvi radi separacije.

Kod nas jako mali broj ljudi pristaje na ovakvo nešto (koliko je ljudi koji su spremni na puno jednostavniju proceduru davanja cijele krvi?).
Budite posebni, prijavite se da budete donor trombocita. Mislim da i u ovom slučaju (nisam nikada koristio) imate pravo na dan ili dva (ovisno o kantonu u kojem živite) slobodno pod punom plaćom - a ove dodatne slobodne dane možete dobiti češće nego kad dajete cijelu krv :)
Emich
Posts: 57
Joined: 05/01/2011 22:59

#110 Re: Hajmo dati krv!

Post by Emich »

Nisam nikada davala krv, ali bih zaista voljela da sam zdrava u potpunosti da dadnem, imam problema s bubregom, a i 80 posto sam invalid....
Sada na drugom porodu sam iskrvarila i primila sam 10 doza krvi i 4 krvne plazme A + grupe....tako da je super darivati krv, ja bih zaista voljela da mogu dati, i zahvaljujem se svima koji daju......vjerujem da se nakon toga covjek super osjeca jer je nekom spasio zivot, eto meni je bas trebalo 10 doza jer sam dosta iskrvarila........
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#111 Re: Hajmo dati krv!

Post by Ma.Le.Na »

ja jos uvijek cekam ta 4 mjeseca...nikad da prodju :cry:
User avatar
hassena
Posts: 234
Joined: 28/04/2010 14:39

#112 Re: Hajmo dati krv!

Post by hassena »

Ja sam jednom prilikom, nakon operacije bila veoma lose, svi koji su operisali isto su se dosta brze oporavljali, a ja sam bila polumrtva osoba, sve dok nisam primila krv, tad sam shvatila koliko je to vazno, do tada mi je to bila samo rijec na papiru, apel, dobro djelo...a sustinski znacaj sam tek tad vidjela.
Zahvaljujem se svim darovateljima krvi, od srca :thumbup: :bih:
kolobok
Posts: 316
Joined: 30/12/2008 14:28

#113 Re: Hajmo dati krv!

Post by kolobok »

Na jednom drugom forumu je objavljen poziv da je hitno potrebna krvna grupa AB negativna u Zenici :!:
Ne znam detalje...
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#114 Re: Hajmo dati krv!

Post by Ma.Le.Na »

ko ce sa mnom da damo krv :D :D :D :D
4 mjeseca prrrrrrooooslaaaa :D :dance:
saga
Posts: 1174
Joined: 14/05/2007 22:23

#115 Re: Hajmo dati krv!

Post by saga »

Oj, i meni su... vec odavno :s
Zadnja (cuj zadnja, jedina :D ) dva puta su me oni zvali, sad zaboravila skroz
Ici cu ovih dana (valjda otopli malo skoro :twisted: )
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#116 Re: Hajmo dati krv!

Post by poznanik »

Za 2,5 mjesečnu bebu HITNO potrebna krv AB grupe! Ko može treba da se javi na transfuziologiju u Sarajevu.
User avatar
liliput
Posts: 652
Joined: 14/03/2011 10:21
Location: Trg Barcelone :-)

#117 Re: Hajmo dati krv!

Post by liliput »

LONGMAN wrote:Ja sam par puta davala krv, i svaki put pred kraj padnem u nesvijest, i sad zadnji put mi rekli da ne dajem.
Ali ako bude kome potrebno hitno, ipak cu dati, sta brzo se osvijestim :)
A+
:thumbup:
User avatar
BobRock28
Posts: 112
Joined: 07/02/2011 20:30

#118 Re: Hajmo dati krv!

Post by BobRock28 »

Gdje se nalazi ovaj Zavod za transfuziologiju? I da li se registracija za donaciju trombocita isto u Zavodu radi?
Bo Randy
Posts: 53
Joined: 15/03/2011 19:17

#119 Re: Hajmo dati krv!

Post by Bo Randy »

Ja sam otisao da me iscijede, ali kad su me pitali da li sam nekih tezih bolesti, rekao sam ima da sam prije 17 godina imao mozdani udar, na sta su sestre me panicno odbile i rekle da ja ne smijem davati krv... ebiga nisu mi ni rekli zasto je to iskljucujuci faktor, ako 17 godina nisam imao nikakvih problema.
:?
dinoEL
Posts: 111
Joined: 06/03/2011 20:50

#120 Re: Hajmo dati krv!

Post by dinoEL »

BobRock28 wrote:Gdje se nalazi ovaj Zavod za transfuziologiju? I da li se registracija za donaciju trombocita isto u Zavodu radi?
nalazi se u ulici Cekalusa izmedju medicine i srednje zubotehnicke skole. jedina zgrada koja ima parking ispred. ne mozes promasiti.
User avatar
BlackSwan
Posts: 26
Joined: 27/03/2011 23:23

#121 Re: Hajmo dati krv!

Post by BlackSwan »

Ja svoju krv ne dam. Zadnji put kad sam dala krv glava me bolila 10 dana :( nikad vise!!!
User avatar
amiria
Posts: 624
Joined: 21/06/2010 12:23

#122 Re: Hajmo dati krv!

Post by amiria »

BlackSwan wrote:Ja svoju krv ne dam. Zadnji put kad sam dala krv glava me bolila 10 dana :( nikad vise!!!

Tebe je glava boljela i prestala boljeti nakon 10, a nekome upravo ta doza krvi moze da znaci zivot.
Otuzno je kako neki ljudi razmisljaju.
:( :( :(
User avatar
Ma.Le.Na
Posts: 11993
Joined: 12/10/2009 11:12
Location: ..na magarecoj klupi

#123 Re: Hajmo dati krv!

Post by Ma.Le.Na »

amiria wrote:
BlackSwan wrote:Ja svoju krv ne dam. Zadnji put kad sam dala krv glava me bolila 10 dana :( nikad vise!!!

Tebe je glava boljela i prestala boljeti nakon 10, a nekome upravo ta doza krvi moze da znaci zivot.
Otuzno je kako neki ljudi razmisljaju.
:( :( :(
dok ne dodju u situaciju da njihovim najblizim treba krv..
User avatar
BlackSwan
Posts: 26
Joined: 27/03/2011 23:23

#124 Re: Hajmo dati krv!

Post by BlackSwan »

Ma.Le.Na wrote:
amiria wrote:
BlackSwan wrote:Ja svoju krv ne dam. Zadnji put kad sam dala krv glava me bolila 10 dana :( nikad vise!!!

Tebe je glava boljela i prestala boljeti nakon 10, a nekome upravo ta doza krvi moze da znaci zivot.
Otuzno je kako neki ljudi razmisljaju.
:( :( :(
dok ne dodju u situaciju da njihovim najblizim treba krv..
zasto je tuzno sto osoba prvo misli na sebe i svoje zdravlje? znam.....jeste ljudski zivot u pitanju i moram priznati da nema ljepseg osjecaja kad nekom pomognes ili pak zivot spasis ali kad znam da cu sebi zdravlje narusiti tim cinom......zasto bih to radila? kada ima i drugih nacina da ljudima pomognem, sto radim naravno, a necu sebi narusiti zdravlje.

nema razloga da mislis da je tuzno kako neki ljudi razmisljaju ,jer sam sigurna da bi svako prvo mislio na sebe pa tek onda na druge. oni koji mogu da daju bez ikakvih posljedica to je odlicno i ja bih davala da nema te nuspojave :wink: a sta cu kad se nakon toga srusim!?
Btw oni u zavodu su razmisljali da li da dam uopste krv s obzirom na moju tezinu i visinu i na kraju ja sam insistirala i onda su mi uzeli samo pola doze :thumbup:
User avatar
amiria
Posts: 624
Joined: 21/06/2010 12:23

#125 Re: Hajmo dati krv!

Post by amiria »

Ako to narusava tvoje zdravlje OK ne moras davati, ali zasto onda o tome raspravljati na temi koja nosi naziv "Hajmo dati krv" i reci nikada vise :roll: . Ne osudjujem te ali zadrzi to za sebe ;-)
Post Reply