Hajmo dati krv!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

glockov kolac
Posts: 1414
Joined: 30/04/2011 15:53

#826 Re: Hajmo dati krv!

Post by glockov kolac »

Raja, hitno je potrebna B+ krvna grupa u Zavodu za transfuziologiju u Sarajevu! Naglasite da je za Begu Skejića
User avatar
agnostic_front
Posts: 6311
Joined: 14/04/2010 21:45
Location: Grbavica

#827 Re: Hajmo dati krv!

Post by agnostic_front »

Zelim da pohvalim dr.gog i ekipu sa Transfuziologije, veoma ljubazno i profesionalno osoblje :thumbup:
noranora
Posts: 1
Joined: 24/05/2022 10:40

#828 Re: Hajmo dati krv!

Post by noranora »

Pozdrav! Planiram da napokon odem u Zavod za transfuziju u Sarajevu prvi put darovati krv. Zanima me da li svi svaki put dobiju rezultate testiranja krvi koje se uradi (HIV, hepatitisi i sifilis). Negdje sam čitala da se nalaz šalje poštom, pa me zanima kako to funkcioniše? Dobiju ga svi ili samo oni koji su pozitivni na nešto? Ili te pozovu, ide se tamo po nalaz? Dobro bi mi došlo da imam taman taj nalaz prije vakcine za hepB.. Hvala!
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#829 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

noranora wrote: 24/05/2022 16:56 Pozdrav! Planiram da napokon odem u Zavod za transfuziju u Sarajevu prvi put darovati krv. Zanima me da li svi svaki put dobiju rezultate testiranja krvi koje se uradi (HIV, hepatitisi i sifilis). Negdje sam čitala da se nalaz šalje poštom, pa me zanima kako to funkcioniše? Dobiju ga svi ili samo oni koji su pozitivni na nešto? Ili te pozovu, ide se tamo po nalaz? Dobro bi mi došlo da imam taman taj nalaz prije vakcine za hepB.. Hvala!
Nalaz na transmisione bolesti (HIV, Hb, Hc, Syphilis) možete dobiti na lični zahtjev nakon darivanja krvi, u roku od najkasnije 24 h.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45075
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#830 Re: Hajmo dati krv!

Post by Chmoljo »

agnostic_front wrote: 17/05/2022 14:18 Zelim da pohvalim dr.gog i ekipu sa Transfuziologije, veoma ljubazno i profesionalno osoblje :thumbup:
svaka im čast što su namotali bolje slatkiše od onog Kent keksa za koji je bio nužan oružani list :D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#831 Re: Hajmo dati krv!

Post by bitanga_sa_otesa »

Chmoljo wrote: 26/05/2022 15:07

svaka im čast što su namotali bolje slatkiše od onog Kent keksa za koji je bio nužan oružani list :D
i ja sam se jucer iznenadio kroasanu i slanim grickalicama :-D
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45075
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#832 Re: Hajmo dati krv!

Post by Chmoljo »

bitanga_sa_otesa wrote: 26/05/2022 15:10
Chmoljo wrote: 26/05/2022 15:07

svaka im čast što su namotali bolje slatkiše od onog Kent keksa za koji je bio nužan oružani list :D
i ja sam se jucer iznenadio kroasanu i slanim grickalicama :-D
palitos :D ko budali šamar došlo :D
User avatar
agnostic_front
Posts: 6311
Joined: 14/04/2010 21:45
Location: Grbavica

#833 Re: Hajmo dati krv!

Post by agnostic_front »

Palitos odlican :mrgreen:
A i kroasan solidan, quicky :D
User avatar
lonely_wolf
Posts: 2593
Joined: 16/03/2011 19:12
Location: daleko u blizini svega
Contact:

#834 Re: Hajmo dati krv!

Post by lonely_wolf »

Koliko vremena treba proci poslije uzimanja antibiotika?!
splinter
Posts: 7334
Joined: 08/10/2011 12:28

#835 Re: Hajmo dati krv!

Post by splinter »

lonely_wolf wrote: 27/05/2022 15:52 Koliko vremena treba proci poslije uzimanja antibiotika?!
Valjda 7 dana
User avatar
lonely_wolf
Posts: 2593
Joined: 16/03/2011 19:12
Location: daleko u blizini svega
Contact:

#836 Re: Hajmo dati krv!

Post by lonely_wolf »

splinter wrote: 27/05/2022 15:55
lonely_wolf wrote: 27/05/2022 15:52 Koliko vremena treba proci poslije uzimanja antibiotika?!
Valjda 7 dana
Ma ne bi da idem ranije, a ne bi ni da pauziram bez potrebe. Tamam sam se uobročio na svaka tri mjeseca :D
tap3ah75
Posts: 5924
Joined: 07/09/2009 14:14

#837 Re: Hajmo dati krv!

Post by tap3ah75 »

Planiram dati krv prvi put.
Je li se sve normalno može raditi prije davanja? Kafa, doručak i sl?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#838 Re: Hajmo dati krv!

Post by bitanga_sa_otesa »

pozeljno je da jedes prije davanja krvi i pij vise tekucine taj dan .
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45075
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#839 Re: Hajmo dati krv!

Post by Chmoljo »

ja odem ujutro. uštirka se ona vrećica od testosterona :lol:

al, hoću da kažem prije jela i pića iako mi uvijek sugerišu da pojedem nešto prije. ali znam sebe i znam da mogu sa lakoćom podnijeti hvala Bogu. tako da nema pravila, ali svakako je preporuka jesti i popiti nešto prije.
tap3ah75
Posts: 5924
Joined: 07/09/2009 14:14

#840 Re: Hajmo dati krv!

Post by tap3ah75 »

Hvala, a pošto će mi biti prvi put - vodi li se evidencija kakva tu - kad se dobiva knjižica - dobrovoljni davalac krvi.

Kad ću moći mahati s njom kad budem u redu u bolnici? :lol:
User avatar
lonely_wolf
Posts: 2593
Joined: 16/03/2011 19:12
Location: daleko u blizini svega
Contact:

#841 Re: Hajmo dati krv!

Post by lonely_wolf »

tap3ah75 wrote: 01/06/2022 08:24 Hvala, a pošto će mi biti prvi put - vodi li se evidencija kakva tu - kad se dobiva knjižica - dobrovoljni davalac krvi.

Kad ću moći mahati s njom kad budem u redu u bolnici? :lol:
Naravno da se vodi evidencija, ipak je Zavod ozbiljna ustanova, knjižicu dobiješ kad daš podatke i zadužiš "kesu". Takođe tu dobiješ i potvrdu da si dao krvi i da od poslodavca možeš tražiti dva slobodna dana.

To što si odlučio da daješ krv je za svaku pohvalu, ali ako ti je samo cilj da ostvariš neke benefite koje donosi ta knjižica onda bar nas ovde poštedi toga, a ako ti je do mahanja dođi daću ti ja svoju pa da imaš u obje ruke da se bolje vidi.
tap3ah75
Posts: 5924
Joined: 07/09/2009 14:14

#842 Re: Hajmo dati krv!

Post by tap3ah75 »

lonely_wolf wrote: 02/06/2022 07:38
tap3ah75 wrote: 01/06/2022 08:24 Hvala, a pošto će mi biti prvi put - vodi li se evidencija kakva tu - kad se dobiva knjižica - dobrovoljni davalac krvi.

Kad ću moći mahati s njom kad budem u redu u bolnici? :lol:
Naravno da se vodi evidencija, ipak je Zavod ozbiljna ustanova, knjižicu dobiješ kad daš podatke i zadužiš "kesu". Takođe tu dobiješ i potvrdu da si dao krvi i da od poslodavca možeš tražiti dva slobodna dana.

To što si odlučio da daješ krv je za svaku pohvalu, ali ako ti je samo cilj da ostvariš neke benefite koje donosi ta knjižica onda bar nas ovde poštedi toga, a ako ti je do mahanja dođi daću ti ja svoju pa da imaš u obje ruke da se bolje vidi.
OK
Odsad znači bez zeze na ovoj temi.
Eto odrađeno prvi put.

Najviše ih zanimalo zašto sam baš sad odlučio dati krv? Zašto sam baš sad došao?

Očekivao sam da duže traje - proletilo je brzo.
Šega mi ... buni se čovjek do mene - ne daju mu mobitel koristiti dok traje to. On jadan kuka.



A od benefita .... Fit keks i neki Bony sok bezvezni - ali neka je barem domaći. Knjizica će biti za koji dan pa će mi je dobaciti.
tap3ah75
Posts: 5924
Joined: 07/09/2009 14:14

#843 Re: Hajmo dati krv!

Post by tap3ah75 »

Znao sam :roll:

"doza krvi koji ste darovali pokazala je reaktivnost, u mikrobiološkom testu, na jedan virusni marker koji se prenosi putem krvi'

+ da dođem za mjesec da opet dam krv - da izvrše dodatna testiranja


Je li ovo šta da paničim .... kontam da je šta zjbano zvali bi odmah - a ne za mjesec.
A i žuticu sam nekad na kraju rata bolovao - može li biti zbog toga. Ima li ko iskustva.
User avatar
kolloring
Posts: 141
Joined: 18/06/2008 01:07

#844 Re: Hajmo dati krv!

Post by kolloring »

Samo da sa zakasnjenjem cestitam svim su-davaocima
Image
User avatar
nepass1
Posts: 9438
Joined: 06/07/2017 07:35

#845 Re: Hajmo dati krv!

Post by nepass1 »

Chmoljo wrote: 30/05/2022 11:10 ja odem ujutro. uštirka se ona vrećica od testosterona :lol:

al, hoću da kažem prije jela i pića iako mi uvijek sugerišu da pojedem nešto prije. ali znam sebe i znam da mogu sa lakoćom podnijeti hvala Bogu. tako da nema pravila, ali svakako je preporuka jesti i popiti nešto prije.
Ja sam tako prije, jednom odem prije posla, dam krv, krenem samo sivo pred ocima :D nisam gubio svijest ali sam zavrsio na lezaju da se dohavizam.
Sad uvjek dva sokica popijem
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#846 Re: Hajmo dati krv!- Hidžama

Post by dr.gog »

U vezi sve češćih objava na Facebooku i raširene prakse nepotrebnog i nestručnog puštanja krvi hidžamom:

Darivanje krvi nakon hidžame se odlaže na 4 mjeseca, shodno medicinskim pravilima o sprečavanju krvlju prenosivih bolesti. Od tog pravila se ne odstupa.

Molim sve koji se bave ovom "metodom" da obavezno provjere da li je "mušterija" darivalac krvi.
Svaka doza krvi se obavezno testira sa dvije različite metode.

Ukoliko se ustanovi da se period eventualno otkrivene zaraze poklapa sa hidžamom, oni koji su je obavljali bit će krivično gonjeni.

Način izvođenja hidžame je invazivan, tj . koža se otvara rezom, oštećuju krvi sudovi i izaziva krvarenje pod negativnim tlakom. Hidžamu ne smiju izvoditi nestručne ili priučene osobe, posebno bez prethodnog ljekarskog pregleda (nužni lab nalazi krvna slika, INR,PTT, željezo).

Svako izvođenje hidžame bez precizno određene i propisane procedure je nadriljekarstvo.

U posljednjih nekoliko godina smo zabilježili da je većina osoba koje se podvrgnu hidžami potpuno neinformisana o osnovnim osobinama krvi i mehanizmu stvaranja i obnavljanja krvi.

Vrlo često , čak i ljekari opće prakse, pacijentima govore GLUPOST koja glasi :"Gusta vam je krv, trebali bi uraditi hidžamu ili dati krv", a obično jer iz površnog i nedovoljnog znanja pogrešno tumače nalaz krvne slike.

Gustoća krvi zavisi od preko 20 faktora, a ne samo od broja eritrocita( crvenih krvnih zrnaca) i razine hemoglobina ( proteina crvene boje koji sadrži željezo i prenosi kiseonik po tijelu). Ni hidžama ni darivanje krvi nisu nikakav lijek. Hidžama je u ozbiljnim medicinskim centrima pomoćna metoda pri liječenju nekih oboljenja, sa vrlo umjerenim i nestalnim efektom. Darivanje krvi djeluje blagotvorno kod blago povišenog pritiska, glavobolja uzrokovanih stresom i prostom ubrzanom izmjenom krvi kod zdravih osoba.

U slučajevima poremećaja krvne slike ( mnogo eritrocita), željeza i nalaza koagulacije( zgrušavanja), prvo je potrebno provjeriti prehranu i event lijekove , te duhan - da li je pacijent pušač cigareta .
Darivanje krvi samo privremeno umanjuje visoke vrijednosti željeza i krvnih zrnaca, te u nekim slučajevima, sprečava krvarenje iz nosa -Epistaxu.

Posebno napominjem NARGILU- ŠIŠU.

Transfuziologija ima statističke dokaze iz analize krvi , da pušenje nargile drastično povećava hemoglobin u krvi, do čak 30%. To je ogromno i podmuklo opterećenje za organizam koje može biti opasnije od samih cigareta.
Iako te vrijednosti mogu biti povećane i zbog pretjerane količine mesa u ishrani ili boravka na velikim nadmorskim visinama, ipak je mnogo više slučajeva pretjerivanja sa duhanom i nargilom, u šta dodajem i popularni Iqos, tzv vaporizatore duhana.

Zaključak : O hidžami se ne educira pravilno i većinom se radi bespotrebno i nepravilno.
Veliki broj "poboljšanja" nije moguće dokazati testovima krvi, i radi se o izuzetnom placebo efektu.
Vjerska komponenta te vrste zahvata nema, niti može imati prioritet nad medicinskim propisima.

Darivanje krvi godi mnogima ,ali nije lijek.
Darivanjem krvi zapravo najviše pomažete teške bolesnike, i vlastito humano djelovanje.
The BEN10
Posts: 7557
Joined: 19/09/2011 09:03

#847 Re: Hajmo dati krv!- Hidžama

Post by The BEN10 »

dr.gog wrote: 04/07/2022 12:03 U vezi sve češćih objava na Facebooku i raširene prakse nepotrebnog i nestručnog puštanja krvi hidžamom:

Darivanje krvi nakon hidžame se odlaže na 4 mjeseca, shodno medicinskim pravilima o sprečavanju krvlju prenosivih bolesti. Od tog pravila se ne odstupa.

...
Darivanje krvi godi mnogima ,ali nije lijek.
Darivanjem krvi zapravo najviše pomažete teške bolesnike, i vlastito humano djelovanje.
Jel to došlo do kakvih izmjena u pravilnicima? Zadnji put kada sam uradio hidžamu (prije 2 godine) rekli su mi da ne mogu dariavti krv 6 mjeseci, što za mene znači 2 propuštena darivanja. Tada sam odlučio da više neću raditi hidžamu nikako.
Zoooka
Posts: 4890
Joined: 14/04/2022 13:22

#848 Re: Hajmo dati krv!

Post by Zoooka »

....
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#849 Re: Apel za darivanje krvi A+ i 0+

Post by dr.gog »

Dragi prijatelji Foruma

Teško bolesnim pacijentima, te za operativne zahvate, MORA se obezbjediti krv i njene komponente.

Situacija glede zaliha krvi nije povoljna, mada Transfuzija još uvijek uspjeva pribaviti krv kako bi se spasili životi. Nema mjesta panici, i svi će dobiti propisanu dozu ako treba.

I pored toga, molimo sve zdrave građane krvne grupe A+ i 0+ da se što prije jave Zavodu za Transfuziju ili dođu sami i daruju krv, jer je to jedini način da imamo dovoljno krvi za sve situacije

Te dvije krvne grupe su najčešće, i shodno tome ima ih i najveći broj pacijenata.

Također pozivamo i osobe drugih krvnih grupa, jer je potreba za njima teško predvidiva, a nužne zalihe mogu nekome spasiti glavu.

Prevoz, parking i prikladan tretman su dostupni svim dobrovoljnim darivaocima krvi od 7,30 do( najoptimalnije) 18,30 h.

Upute( skraćeno): Prije darivanja uzeti lagan obrok i cca 3 dl vode. Trebate biti naspavani i dobrog opšteg zdravstvenog stanja.

Ljekari na pregledu darivalaca morate reći sve bitno o vašem zdravlju.

Darivanje traje ukupno oko 20 minuta, sa evidencijom i pregledom.

Krv se testira i obrađuje po vrlo strogim pravilima.

Osoblje vam stoji na raspolaganju od prijave darivanja, do eventualnog prevoza na željenu lokaciju u tačno dogovorenom vremenu.

Telefon 033 567 302.

Hvala.
Forumerrer
Posts: 830
Joined: 14/06/2014 17:27

#850 Re: Apel za darivanje krvi A+ i 0+

Post by Forumerrer »

dr.gog wrote: 10/08/2022 14:02 Dragi prijatelji Foruma

Teško bolesnim pacijentima, te za operativne zahvate, MORA se obezbjediti krv i njene komponente.

Situacija glede zaliha krvi nije povoljna, mada Transfuzija još uvijek uspjeva pribaviti krv kako bi se spasili životi. Nema mjesta panici, i svi će dobiti propisanu dozu ako treba.

I pored toga, molimo sve zdrave građane krvne grupe A+ i 0+ da se što prije jave Zavodu za Transfuziju ili dođu sami i daruju krv, jer je to jedini način da imamo dovoljno krvi za sve situacije

Te dvije krvne grupe su najčešće, i shodno tome ima ih i najveći broj pacijenata.

Također pozivamo i osobe drugih krvnih grupa, jer je potreba za njima teško predvidiva, a nužne zalihe mogu nekome spasiti glavu.

Prevoz, parking i prikladan tretman su dostupni svim dobrovoljnim darivaocima krvi od 7,30 do( najoptimalnije) 18,30 h.

Upute( skraćeno): Prije darivanja uzeti lagan obrok i cca 3 dl vode. Trebate biti naspavani i dobrog opšteg zdravstvenog stanja.

Ljekari na pregledu darivalaca morate reći sve bitno o vašem zdravlju.

Darivanje traje ukupno oko 20 minuta, sa evidencijom i pregledom.

Krv se testira i obrađuje po vrlo strogim pravilima.

Osoblje vam stoji na raspolaganju od prijave darivanja, do eventualnog prevoza na željenu lokaciju u tačno dogovorenom vremenu.

Telefon 033 567 302.

Hvala.
Izvini, moze jedno pitanje. Tice se psorijaze koju imam godinama, a bude gorih i boljih perioda. Zasto te osobe nisu pogodni davaoci, znam za slucajeve kad su odbijali krv od takvih osoba? Autoimune bolesti nisu zarazne
Post Reply