Hajmo dati krv!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#676 Re: Hajmo dati krv!

Post by hadzinicasa »

dr.gog wrote:
zipoo wrote:@Dr.gog

Negdje sam procitao ili cuo, davno je bilo. Ali mi sto smo dali preko 15 ili 20 puta imamo pravo da kontrolisemo krv bez ovjerene knjizice? Ili nesto slicno tome? Ili sam ja sanjao :?
Kao darivalac krvi možete doći na transfuziju da se posavjetujete o svom zdravlju bez uputnice i knjižice. Transfuzija NE OBAVLJA kompletne laboratorijske pretrage nalik onima iz DZ ili bolnica, jer za to nema medicinskog razloga niti spada u naš dio posla. Na transfuziologiji se obavljaju nalazi krvne grupe, INR, APTT, ICT, DCT, HLA B27, serološki testovi(za darivaoce- HBC, HBV ,HIV SIfilis)) te nalazi koagulacije krvi (koagulogram- uz najavu). Za navedene nalaze se mora imati uputnica i knjižica, osim za darivaoca krvi koji treba nalaz/potvrdu krvne grupe. Uzorci se uzimaju od 7,30 do 10h ujutro radnim danom u ambulantama 101 i 102. Nalazi su gotovi isti dan ili sutra poslijepodne, ovisno o vrsti analize koja se obavlja.HLA B27 se čeka nekoliko dana zbog velike složenosti analize i za njega je potrebna najava.

Svako ko ima preko 10 darivanja oslobođen je dijela participacije za radiološke pretrage na KCUS. Dakle, prilikom predavanja uputnice za radiološki pregled (CT, MRI, UZ itd.), kada vam daju nalog za plaćanje na kasi KCUS, priložite uz njega knjižicu darivaoca krvi ili potvrdu Zavoda za transfuziju da ste dali krv određeni broj puta. Ukoliko naiđete na problem na naplatnom mjestu, obratite se izričito nekoj od glavnih sestara.
hm. lijepo. znamo li radi li se o simbolicnom dijelu ili zaista dijelu participacije? hocureci - u kojem iznosu, procentu, pausalu?
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#677 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

hadzinicasa wrote:hm. lijepo. znamo li radi li se o simbolicnom dijelu ili zaista dijelu participacije? hocureci - u kojem iznosu, procentu, pausalu?
Koliko znam, ne plaća se ništa ukoliko se predoči potvrda o određenom broju darivanja, odn. knjižica darivaoca.

Ponavljam, za službenu informaciju trebate nazvati 033 567 302 ( Odsjek za promociju darivanja krvi), jer su oni upoznati sa zakonskim propisima po tom pitanju.

Moram napomenuti da nemam uvid u način plaćanja usluga na KCUS, jer po prirodi posla nisam vezan za rad sa KCUS.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#678 Re: Hajmo dati krv!

Post by hadzinicasa »

dr.gog wrote:
hadzinicasa wrote:hm. lijepo. znamo li radi li se o simbolicnom dijelu ili zaista dijelu participacije? hocureci - u kojem iznosu, procentu, pausalu?
Koliko znam, ne plaća se ništa ukoliko se predoči potvrda o određenom broju darivanja, odn. knjižica darivaoca.

Ponavljam, za službenu informaciju trebate nazvati 033 567 302 ( Odsjek za promociju darivanja krvi), jer su oni upoznati sa zakonskim propisima po tom pitanju.

Moram napomenuti da nemam uvid u način plaćanja usluga na KCUS, jer po prirodi posla nisam vezan za rad sa KCUS.
zaista nisam znala za ovo. zahvaljujem.
The BEN10
Posts: 7557
Joined: 19/09/2011 09:03

#679 Re: Hajmo dati krv!

Post by The BEN10 »

Ovih dana po prvi put darivah trombocite. :ljulja:
Sveukupno, 40 i nešto puta do sada. :)
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#680 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

The BEN10 wrote:Ovih dana po prvi put darivah trombocite. :ljulja:
Sveukupno, 40 i nešto puta do sada. :)
:thumbup:

Jedi, pij i odmaraj kvalitetno :)
The BEN10
Posts: 7557
Joined: 19/09/2011 09:03

#681 Re: Hajmo dati krv!

Post by The BEN10 »

dr.gog wrote:
The BEN10 wrote:Ovih dana po prvi put darivah trombocite. :ljulja:
Sveukupno, 40 i nešto puta do sada. :)
:thumbup:

Jedi, pij i odmaraj kvalitetno :)
Ma kakav crni odmor, osjećam se fantastično hB! :)
Imam par termina rekreacije koje ne propuštam ni pod razno, hehe. Sinoć jedan odradio. ;-)
dert
Posts: 6540
Joined: 28/09/2011 07:35
Location: dert

#682 Re: Hajmo dati krv!

Post by dert »

@dr.gog, zasto se ne moze darivati krv ako si preko 55 godina star?
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#683 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

dert wrote:@dr.gog, zasto se ne moze darivati krv ako si preko 55 godina star?
Darivanje krvi ne šteti zdravlju ako se provedu svi propisani postupci pri odabiru darivaoca krvi. Svaka zdrava osoba između 18 i 65 godina starosti može bez opasnosti za svoje zdravlje darovati krv, 3 do 4 puta u toku jedne godine.
http://www.ztmfbih.ba/pitanja.php

:)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50321
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#684 Re: Hajmo dati krv!

Post by Bloo »

@dr.gog

Ako biste bili ljubezni. :-D

Zaposlenici Zavoda za transfuzijsku medicinu koji su bili u kompaniji u kojoj radim, u okviru naše kampanje darovanja krvi, nakon uzimanja podataka, nisu mi dopustili da dam krv uz navod da se ne preporučuje osobama koje su imale veće traume glave (potres mozga, fraktura lobanje, hematom itd.) jer bi, parafraziram: smanjenje volumena krvi moglo izazvati EPI ili neku vrstu napada.

Ne znam da li ovo izjavili da se ograde u slučaju da stvarno postoji opcija da dobijem neku vrstu napada nakon darivanja krvi, a krv se davala u prostorijama kompanije ili pak ima neke istine u ovom što su mi rekli?

Da li to znači da nikada neću moći darivati krv?
dert
Posts: 6540
Joined: 28/09/2011 07:35
Location: dert

#685 Re: Hajmo dati krv!

Post by dert »

dr.gog wrote:
dert wrote:@dr.gog, zasto se ne moze darivati krv ako si preko 55 godina star?
Darivanje krvi ne šteti zdravlju ako se provedu svi propisani postupci pri odabiru darivaoca krvi. Svaka zdrava osoba između 18 i 65 godina starosti može bez opasnosti za svoje zdravlje darovati krv, 3 do 4 puta u toku jedne godine.
http://www.ztmfbih.ba/pitanja.php

:)
ma zajebo sam se za deset godina :lol: a sto je 65. godina granica :?:
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#686 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

Bloo wrote:@dr.gog

Ako biste bili ljubezni. :-D

Zaposlenici Zavoda za transfuzijsku medicinu koji su bili u kompaniji u kojoj radim, u okviru naše kampanje darovanja krvi, nakon uzimanja podataka, nisu mi dopustili da dam krv uz navod da se ne preporučuje osobama koje su imale veće traume glave (potres mozga, fraktura lobanje, hematom itd.) jer bi, parafraziram: smanjenje volumena krvi moglo izazvati EPI ili neku vrstu napada.

Ne znam da li ovo izjavili da se ograde u slučaju da stvarno postoji opcija da dobijem neku vrstu napada nakon darivanja krvi, a krv se davala u prostorijama kompanije ili pak ima neke istine u ovom što su mi rekli?

Da li to znači da nikada neću moći darivati krv?
Oh, meine liebe Blau :D

Rečena ti je istina. Rizik nije apsolutan, ali je moguć, i zato se ljekari na pregledu postavljaju u skladu sa "doktrinom prevencije neželjenih posljedica". Rad van Zavoda i jeste rizičniji s obzirom na okruženje i ograničenost mogućnosti osoblja(najviše tri tehničara) da djeluju u dramatičnim epizodama epi-napada, dok traje akcija darivanja i imate okupljene ljude okolo...

Najviše bih volio da dođeš u Zavod na konsultacije sa specijalistom, jer ne mogu na forumu pisati svu silu tehničko-medicinskih detalja niti imam ovlaštenja za to.

Ukoliko hoćeš, javi na pp, pa te mogu i dočekati i uputiti.lp.
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#687 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#688 Re: Hajmo dati krv!

Post by banjaluka078 »

Doktore, ako sam na bolovanju zbog fizikalne terapije (neki problemi s ramenima i vratnom kičmom, samo sam na vježbama, tretmanu strujom i masažama, bez medikamenata), mogu li dati krv?
Sjećam se da na upitniku ima pitanje da li sam na bolovanju, ali ne znam je li eliminatorno, tj. hoće li me odbiti ili u mom slučaju nema zapreka da dam krv?
User avatar
Kolinda
Posts: 5443
Joined: 08/01/2015 13:24

#689 Re: Hajmo dati krv!

Post by Kolinda »

Možda nisam upratio i ne znam da li je netko napisao a čitajući zadnje stranice vidim da pojedinci pitaju za privilegije pri darivanju krvi.
Građani odnosno darivatelji krvi iz ZHŽ imaju besplatno dodatno zdravstveno osiguranje ( markicu) ukoliko imaju više od 10 darivanja + jedno svake naredne godine. Markica inače dođe 20 KM ( nije nešto previše) ali simbolika je bitna, odnosno dobar je osjećaj da ipak netko vidi da si nešto dobro napravio.
User avatar
zakasnila
Posts: 774
Joined: 03/03/2014 09:54

#690 Re: Hajmo dati krv!

Post by zakasnila »

Zna li neko koliko vremenski treba proci od uzimanja antibiotika kako bi se mogla dati krv?
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#691 Re: Hajmo dati krv!- RADNO VRIJEME

Post by dr.gog »

http://ztmfbih.ba/gdje-i-kada.php

Od 7,30 do 18,00h , svaki radni dan.

Možete doći sami, svojim vozilom,parking obezbjeđen.

Naravno, uvijek možete nazvati na telefon Zavoda i dogovoriti direktni prevoz našim vozilom.

Dobrodošli ! :sax: :bih: :bih: :sax:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#692 Re: Hajmo dati krv!

Post by bitanga_sa_otesa »

bio sam neki dan,nigdje te :-D
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#693 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

bitanga_sa_otesa wrote:bio sam neki dan,nigdje te :-D
:D Tereni, tereni, građani se odazivaju...
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#694 Re: Hajmo dati krv!

Post by Euridika »

Dr.gog, da li je terapija antidepresivima kontraindikacija za darivanje krvi?
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#695 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

Euridika wrote:Dr.gog, da li je terapija antidepresivima kontraindikacija za darivanje krvi?
Nažalost, da. :(
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#696 Re: Hajmo dati krv!

Post by Euridika »

dr.gog wrote:
Euridika wrote:Dr.gog, da li je terapija antidepresivima kontraindikacija za darivanje krvi?
Nažalost, da. :(
:(
Hvala puno na odgovoru. :)
user+name
Posts: 18
Joined: 17/02/2019 16:11

#697 Re: Hajmo dati krv!

Post by user+name »

Pozdrav svima,

Jedno pitanje, ako ko zna: koliko nakon poroda cr treba čekati da bi se mogla darivati krvi? Gdje god da sam tražila i dr. opšte prakse pitala, piše/kaže sačekaj još neko vrijeme.
Ako je nalaz željeza uredan koliko i zašto čekati više od tri mjeseca, recimo?

Hvala :)
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#698 Re: Hajmo dati krv!

Post by alibaba_i_30_godina »

user+name wrote:Pozdrav svima,

Jedno pitanje, ako ko zna: koliko nakon poroda cr treba čekati da bi se mogla darivati krvi? Gdje god da sam tražila i dr. opšte prakse pitala, piše/kaže sačekaj još neko vrijeme.
Ako je nalaz željeza uredan koliko i zašto čekati više od tri mjeseca, recimo?

Hvala :)
Pa ja mislim da ti to zavisi i od toga da li dojiš dijete ili ne. Ima ovdje na temi @dr.gog siguran sam da će ti on moći dati pravi odgovor.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#699 Re: Hajmo dati krv!

Post by banjaluka078 »

Zadnji put kad sam davala krv, odbili su ženu, jer još nije bila prošla godina od porođaja. Mislim da je to i jedno od pitanja na upitniku, je li bilo porađaja u posljednjih godinu dana.
user+name
Posts: 18
Joined: 17/02/2019 16:11

#700 Re: Hajmo dati krv!

Post by user+name »

Mnogo je faktora, jasno mi je. Jedan od njih je i dojenje. Međutim ako ne dojim, nalazi krvi uredni, organizam "očišćen" od lijekova, možda jedina prepreka da bude totalna anestezija.. ne znam. Raspitujem se :)

Inače sam redovan darivalac, pa bih nastavila što prije, čim se steknu uslovi, samo da znam koji su :)
Post Reply