Hajmo dati krv!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
zilog
Posts: 7460
Joined: 06/03/2009 11:19

#751 Re: Hajmo dati krv!

Post by zilog »

Na pdf-u Corona sam otvorio temu o lijecenju COVID-19 plazmom rekonvalescenata:
lijecenje-covid-19-plazmom-rekonvalesce ... 57812.html

Drago bi mi bilo da plemeniti ucesnici u diskusiji na ovoj temi obrate paznju na ovaj potencijalni nacin lijecenja najugrozenijih od COVID-19.
Naravno, ne zelim nikome da se razboli, ali ako se ta nesreca i desi, nakon oporavka, mozete imati priliku da spasite neciji zivot.

@dr.gog Molio bih tvoje misljenje o spremnosti Zavoda da se eventualno krene sa ovom metodom. Mislim na segment odvajanja i pripreme plazme.

Hvala
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#752 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

zilog wrote: 19/04/2020 20:42 Na pdf-u Corona sam otvorio temu o lijecenju COVID-19 plazmom rekonvalescenata:
lijecenje-covid-19-plazmom-rekonvalesce ... 57812.html

Drago bi mi bilo da plemeniti ucesnici u diskusiji na ovoj temi obrate paznju na ovaj potencijalni nacin lijecenja najugrozenijih od COVID-19.
Naravno, ne zelim nikome da se razboli, ali ako se ta nesreca i desi, nakon oporavka, mozete imati priliku da spasite neciji zivot.

@dr.gog Molio bih tvoje misljenje o spremnosti Zavoda da se eventualno krene sa ovom metodom. Mislim na segment odvajanja i pripreme plazme.

Hvala
Krna plazma se može izdvojiti i obraditi vrlo brzo po protokolima Prerade krvnih komponenti.
Transfuzija ima svu potrebnu opremu za preradu krvi, kao i kadar.

Metoda liječenjem plazmom oporavljenih ovisi od većeg broja faktora koji moraju biti usklađeni: Donošenje stručnih zakonskih uputa koje bi Zavod sproveo (jer je državna ustanova), detektovanje darivalaca koji su preboljeli COVID ( koordinacija sa drugim službama), te tek potom obavještavanje OPORAVLJENIH darivalaca . Krv se uzima isključivo uz dobrovoljni pristanak, a zatim i potpisani Karton darivanja.

Ukoliko bi se uspostavio lanac koji bi izradio Uputu od nivoa klinika, preko epidemiološke službe, pa do samog darivanja krvi, naravno da bi to značilo mnogo. Vrlo je bitno napomenuti jedno : Transfuziologija funkcionira u skladu sa potrebama i smjernicama klinika koje koriste krv za liječenje pacijenata. Potčinjeni smo Vladi FBiH i KS u zakonskom i financijskom smislu.

O korištenju plazme moraju odlučiti državni organi i zdravstvene ustanove kojima je to u opisu posla, jer Zavod za transfuziju nema pravo niti način da bilo kome "prepiše" terapiju bilo kojim dijelom krvi. Zakon o krvi je veoma rigorozan i pomno nadziran. Naravno, ukoliko to odluče nadležni, siguran sam da možemo učiniti mnogo, uz pomoć svih stručnih i ovlaštenih kolega. Politika Zavoda i jeste unaprijeđenje usluga (pa i samog efekta liječenja krvlju koju pribavljamo), tako da mislim da je uprava Zavoda spremna za svaki dogovor i rad na korist pacijenata.
zilog
Posts: 7460
Joined: 06/03/2009 11:19

#753 Re: Hajmo dati krv!

Post by zilog »

dr.gog wrote: 21/04/2020 21:52
zilog wrote: 19/04/2020 20:42 Na pdf-u Corona sam otvorio temu o lijecenju COVID-19 plazmom rekonvalescenata:
lijecenje-covid-19-plazmom-rekonvalesce ... 57812.html

Drago bi mi bilo da plemeniti ucesnici u diskusiji na ovoj temi obrate paznju na ovaj potencijalni nacin lijecenja najugrozenijih od COVID-19.
Naravno, ne zelim nikome da se razboli, ali ako se ta nesreca i desi, nakon oporavka, mozete imati priliku da spasite neciji zivot.

@dr.gog Molio bih tvoje misljenje o spremnosti Zavoda da se eventualno krene sa ovom metodom. Mislim na segment odvajanja i pripreme plazme.

Hvala
Krna plazma se može izdvojiti i obraditi vrlo brzo po protokolima Prerade krvnih komponenti.
Transfuzija ima svu potrebnu opremu za preradu krvi, kao i kadar.

Metoda liječenjem plazmom oporavljenih ovisi od većeg broja faktora koji moraju biti usklađeni: Donošenje stručnih zakonskih uputa koje bi Zavod sproveo (jer je državna ustanova), detektovanje darivalaca koji su preboljeli COVID ( koordinacija sa drugim službama), te tek potom obavještavanje OPORAVLJENIH darivalaca . Krv se uzima isključivo uz dobrovoljni pristanak, a zatim i potpisani Karton darivanja.

Ukoliko bi se uspostavio lanac koji bi izradio Uputu od nivoa klinika, preko epidemiološke službe, pa do samog darivanja krvi, naravno da bi to značilo mnogo. Vrlo je bitno napomenuti jedno : Transfuziologija funkcionira u skladu sa potrebama i smjernicama klinika koje koriste krv za liječenje pacijenata. Potčinjeni smo Vladi FBiH i KS u zakonskom i financijskom smislu.

O korištenju plazme moraju odlučiti državni organi i zdravstvene ustanove kojima je to u opisu posla, jer Zavod za transfuziju nema pravo niti način da bilo kome "prepiše" terapiju bilo kojim dijelom krvi. Zakon o krvi je veoma rigorozan i pomno nadziran. Naravno, ukoliko to odluče nadležni, siguran sam da možemo učiniti mnogo, uz pomoć svih stručnih i ovlaštenih kolega. Politika Zavoda i jeste unaprijeđenje usluga (pa i samog efekta liječenja krvlju koju pribavljamo), tako da mislim da je uprava Zavoda spremna za svaki dogovor i rad na korist pacijenata.
:thumbup:
Hvala na iscrpnom odgovoru. Mislio sam na tehnicku spremnost Zavoda. Naravno da je potrebno donijeti regulativu. Nadam se da bi, u ovim uvjetima, procedura isla ubrzano.
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#754 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

Info: Dobro bi nam došlo 0+ i A+ narednih dana, da se izrazim jednostavno. Molim raju koja je zdrava, ne plaši se, i ima dobre vene, da pripomognu bolesnima. Znate pravila. Ako je nekome teško da dođe zbog gnjavaže sa prevozom, sparine, kiše, sunca i nerviranja sa parkingom, NEKA NAS NAZOVE na 033 567 302, i stiže pomno dezinficirano vozilo. Najbolje od 10 do 5, jer nam je to često deadline radi prerade i kontrole krvi koja je vrlo opsežna.

DISCLAIMER: Ovaj poziv je privatni stav i mišljenje korisnika foruma, a nikako službeni poziv ZTMFBiH odn. apel javnosti koji daje isključivo prvi ljekar ustanove.
User avatar
Pitar sa Kariba
Posts: 8547
Joined: 30/03/2011 15:00
Location: Grad ispod Trebevića, Gdje još uvijek ima pravo dobrih priča.

#755 Re: Hajmo dati krv!

Post by Pitar sa Kariba »

Hajmo ljudi!

Image
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#756 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

Zahvala navijačima FCS.

Također, moram istaći ogroman odaziv pripadnika specijalnih i redovnih jedinica policije protekle sedmice. Skoro 100 policajaca u 2 dana.

Ponosimo se našim sugrađanima.

Hvala u ime pacijenata. :sax:
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#757 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#758 Re: Hajmo dati krv!_ Ljeto , vječna nestašica

Post by dr.gog »

Poštovani forumaši, stari drugovi.

Da ne duljim, ovih dana je pacijentima potrebno mnogo A+ i 0+
.

Od jedne kesice krvi se izrađuju tri produkta najčešće- Krv (deplazmatisana), plazma, i prijeko potrebni i spasonosni trombociti (krvne pločice).
Dakle, jedna vaša doza pomaže trojici pacijenata.

Svi koji možete, imate volje, zdravi ste i imate vene pogodne za darivanje, dođite od 8 do 18 h na Transfuziju.
Ko ima auto, ima obezbjeđen parking, a ko nema - prevoz je obezbjeđen.

Podijelite ovaj info među svojom rajom.

Za sve informacije nazovite na 033 567 302.

Ukoliko imate grupu od 15-20 ljudi raspoloženih za darivanje, u nekoj firmi ili oorganizaciji, doći ćemo mi vama , po dogovoru- samo nam javite.

Ljeto je i težak period, hvala Vam u ime pacijenata.

@dr.gog
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#759 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

A+

0+


Sutra od 9 do 14 h.

Ponedjeljak od 8 do 17h i tako dalje....sve znate već.
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#760 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

dr.gog wrote: 10/07/2020 21:59 A+

0+


Sutra od 9 do 14 h.

Ponedjeljak od 8 do 17h i tako dalje....sve znate već.
:sax: :izet: :bih:
saga
Posts: 1174
Joined: 14/05/2007 22:23

#761 Re: Hajmo dati krv!

Post by saga »

Samo da dodam, ako ste slucajno bili van BiH u zadnjih 28 dana, ne mozete donirati :sad:

Malo mi je bezze to iskreno, jer sam se ja konkretno lakse mogla zaraziti u Sa nego u selu u kojem sam bila, ali sta cu... rekli ne mere...
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#762 Re: Hajmo dati krv!- UPUTE i MOLBA

Post by dr.gog »

Situacija je sljedeća... Ljeto je tradicionalno period kada se krv prikuplja teže, u svim zemljama.
Transfuzija ulaže maksimalne moguće napore i nijedan pacijent nije ostao uskraćen za krv.

Molimo vas da nam idućih dana pomognete i darivate krv ako možete, svi vi koji ste zdravi, imate dobru volju i dobre vene :-D .
Pošto su najčešće krvne grupe A+ i 0+, iste su i najpotrebnije, svaki radni dan, i subotom po potrebi (Subota je radna samo po potrebi, iz razloga vrlo složenih procedura planiranja).

TZv. trijaža na Transfuziji ne uzima mnogo vremena, objekat i osoblje su sanitarno higijenski pod strogom kontrolom.

Svakom darivaocu je , po potrebi, obezbjeđen prevoz!

Zbog epidemije COVID 19, posebne mjere uključuju restrikciju darivanja osobama koje su zadnjih 28 dana bile van granice BiH, bez izuzetka, osobama koje imaju povišenu temperaturu pri mjerenju, ili koje imaju bilo kakve probleme sa disajnim organima uključujući bilo kakvo kihanje, kašljanje, curenje nosa. Po dosadašnjim saznanjima, COVID se ne prenosi darivanjem ili primanjem krvi, te stoga NEMA prepreke za darivanje krvi osobama koje se osjećaju dobro i ispunjavaju ostale uvjete po pregledu koji je brz, ali veoma strog i pažljiv.

Zbog velikih vrućina, posebno je bitna higijena i priprema za darivanje krvi: Jedite lagan obrok, pijte vodu i budite naspavani prije dolaska.
Neposredno prije, i dva sata nakon darivanja- ne pušite. Također, izbjegavajte velike psihofizičke napore nakon darivanja, posebno razne treninge i izrazito stresne poslove.

Za sve nedoumice slobodno kontaktirajte Transfuziju od 7,30 do 18h. na telefon 033567302. Osoblje je uvijek dostupno na telefon.

Pacijenti koji imaju uputnice za nalaze koje radi Transfuzija (INR, APTT,te ostali koagulacijski i tipizacijski testovi (HLA B27, Cross match), krvna grupa &Rh faktor, Titar antitijela- COOMBS- ICT ili DCT):

Ambulante 101 i 102 rade od 7,30 do 10,00 h.

Podizanje nalaza je isključivo od 13,30 do 14,30 isti ili sljedeći dan, osim po dogovoru sa ovlaštenim ljekarom.

Test na trombofiliju, veliki koagulogram , se naručuje na telefon 033 567 316 od 11,30 do 13,00 h.

Tipizacijski testovi - HLA B27, cross match se naručuju na 033 567 313.

Sve uputnice moraju glasiti na Zavod za transfuziju, te biti čitko i pravilno popunjene (Ime i prezime koje je identično onome na ličnoj karti , JMBG, naziv testa i pečati ljekara i ustanove koja šalje na analizu). Uputnice provjerite odmah u Domu zdravlja kako bi se izbjegle neugodnosti administrativne prirode.

Osoblje Zavoda će prema svakom pacijentu postupati sa punom pažnjom i uvažavanjem.

Hvala na povjerenju.
Last edited by dr.gog on 04/08/2020 21:07, edited 2 times in total.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18380
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#763 Re: Hajmo dati krv!

Post by SmokingMan »

Ja sam uredno odbio, do boljih vremena za sve nas.
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#764 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

Trafalgar Law wrote: 04/08/2020 21:05 Ja sam uredno odbio, do boljih vremena za sve nas.
Tvoje pravo . Uz puno poštivanje, jer je po defaultu samo i isključivo dobrovoljno.
Hvala. :)
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#765 Re: Hajmo dati krv!

Post by bitanga_sa_otesa »

eto me 01.09 :thumbup:
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15395
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#766 Re: Hajmo dati krv!

Post by problemnatravunu »

Drug je darivatelj krvi, preko 20 puta, ima potvrdu da je oslobođen participacije na osnovu odluke u sl. novinama 21/09(darivanje 10 i više puta),
danas isao snimati pluća na CT u Opću bolnicu (preživio je covid), I KAŽU MU TA TI POTVRDA VRIJEDI SAMO "GORE" KOD SEKE, i uzmu mu pare, 80 KM!
Kome se i kako žaliti?
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#767 Re: Hajmo dati krv!

Post by bitanga_sa_otesa »

problemnatravunu wrote: 07/08/2020 09:55 ima potvrdu da je oslobođen participacije na osnovu odluke u sl. novinama 21/09(darivanje 10 i više puta),
gdje se vadi ta potvrda?
User avatar
drndalo
Posts: 22716
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#768 Re: Hajmo dati krv!

Post by drndalo »

problemnatravunu wrote: 07/08/2020 09:55 Drug je darivatelj krvi, preko 20 puta, ima potvrdu da je oslobođen participacije na osnovu odluke u sl. novinama 21/09(darivanje 10 i više puta),
danas isao snimati pluća na CT u Opću bolnicu (preživio je covid), I KAŽU MU TA TI POTVRDA VRIJEDI SAMO "GORE" KOD SEKE, i uzmu mu pare, 80 KM!
Kome se i kako žaliti?
Zdravstvenom/socijalnom fondu Kantona pretpostavljam...
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#769 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

bitanga_sa_otesa wrote: 07/08/2020 11:26
problemnatravunu wrote: 07/08/2020 09:55 ima potvrdu da je oslobođen participacije na osnovu odluke u sl. novinama 21/09(darivanje 10 i više puta),
gdje se vadi ta potvrda?
Potvrdu o broju darivanja izdaje Transfuzija odmah na zahtjev darivaoca.

Nije mi poznato zašto OBS ne priznaje ovo pravo. Pretpostavljam da je u pitanju neuređen odnos ugovora sa ZZO KS, a Transfuzija nema utjecaj na odluke OBS ili Zavoda, nažalost :( . Naravno da ovo smatram za nepoštovanje prava pacijenta, ali sam nemoćan da to izmjenim. Financijske izmjene u sistemu participacije su van ovlasti Transfuzije.

Preporučujem svima da javno o ovome pitaju "superstara" prof.Gavrankapetanovića, evo recimo putem redakcije klix.ba. . Ne bi bilo loše i da se lično pita Odsjek za računovodstvo OBS, smješten u upravnom dijelu, desno od ulaza...Slobodno :D

U slučaju bilo kakve drskosti osoblja, istu glupost odmah prijavite Glavnom tehničaru bolnice koji će odmah riješiti problem.

I mene bi interesovao odgovor, jer ne mogu zbog pravila procedura kontakta, lično da tražim isti.

U vezi opšteg statusa darivalaca možete uvijek doći na Transfuziju i pitati šta god želite, a dostupni su vam dežurni ljekari specijalisti i direktorica Zavoda od 8,30 do 15,00h radnim danom, bez čekanja. Naravno, pitanja možete poslati i na dostupne mail adrese. :sax:
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37265
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#770 Re: Hajmo dati krv!

Post by bitanga_sa_otesa »

hvala doc :thumbup:
mostarac1905
Posts: 285
Joined: 18/11/2016 15:55

#771 Re: Hajmo dati krv!

Post by mostarac1905 »

Doktore jedno pitanje, iako nisam u Sarajevu vjerujem da je svugdje ista procedura: Koliko dugo nakon preležanog Covid 19 ne mogu darivati krv? Je li to vec definirano?

Možda je pitanje i preuranjeno i 'glupo', al ležim sedmi dan s pozitivnim nalazom a skoro bez simptoma, pa mi je predosadno :)
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#772 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

...........
Last edited by dr.gog on 15/09/2020 21:32, edited 2 times in total.
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#773 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

dr.gog wrote: 20/08/2020 21:59
mostarac1905 wrote: 13/08/2020 19:49 Doktore jedno pitanje, iako nisam u Sarajevu vjerujem da je svugdje ista procedura: Koliko dugo nakon preležanog Covid 19 ne mogu darivati krv? Je li to vec definirano?

Možda je pitanje i preuranjeno i 'glupo', al ležim sedmi dan s pozitivnim nalazom a skoro bez simptoma, pa mi je predosadno :)
Hoćeš reći negativnim :? ...
28 dana od negativnog PCR testa :)
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#774 Re: Hajmo dati krv! CK Vogošća 26.08 10-14H!!!

Post by dr.gog »

Crveni križ općine Vogošća u saradnji sa Zavodom za transfuzijsku medicinu Federacije BiH, organizuje vanrednu akciju dobrovoljnog darivanja krvi dana 26.08.2020 (srijeda) u terminu od 10:00-14:00 h u prostorijama Crvenog križa Vogošća ul.Igmanska br.50.

Image
User avatar
Evolution_IV
Posts: 12642
Joined: 29/08/2020 22:58
Location: Tahiti

#775 Re: Hajmo dati krv!

Post by Evolution_IV »

Image
Post Reply