Hajmo dati krv!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5529
Joined: 04/08/2020 19:22

#851 Re: Hajmo dati krv!

Post by -Chesterfield- »

Koliko dugo u bazi transfuziologije se nalazi podatak o zadnjem davanju krvi?
Treba mi krvna grupa a nemam nikakav papir.
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#852 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

-Chesterfield- wrote: 05/10/2022 23:17 Koliko dugo u bazi transfuziologije se nalazi podatak o zadnjem davanju krvi?
Treba mi krvna grupa a nemam nikakav papir.
Sva darivanja i analize od marta 2014. godine se nalaze u sistemu. :)
User avatar
kolloring
Posts: 141
Joined: 18/06/2008 01:07

#853 Re: Hajmo dati krv!

Post by kolloring »

Pozdrav i pohvala svim uposlenicima Zavoda za transfuzijsku medicinu FBiH, na profesionalnosti, ekspeditivnosti, organizaciji parkinga, cuvanja djece... (jos samo da vratite one carobne Mak Zarine sljive u cokoladi :) )
I djeca se zahvaljuju na ruksacima...

Takodje pohvala novom izgledu stranice:
https://www.ztmfbih.ba/index.php
Pretpostvaljam da se postotci tabele "Krvne grupe - rezerve" redovno azuriraju...
Bilo bi interesantno staviti koje su ciljane kolicine za 100% svake krvne grupe (cini se da je moja 0+ uvijek trazena)
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#854 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

kolloring wrote: 22/12/2022 11:16 Pozdrav i pohvala svim uposlenicima Zavoda za transfuzijsku medicinu FBiH, na profesionalnosti, ekspeditivnosti, organizaciji parkinga, cuvanja djece... (jos samo da vratite one carobne Mak Zarine sljive u cokoladi :) )
I djeca se zahvaljuju na ruksacima...

Takodje pohvala novom izgledu stranice:
https://www.ztmfbih.ba/index.php
Pretpostvaljam da se postotci tabele "Krvne grupe - rezerve" redovno azuriraju...
Bilo bi interesantno staviti koje su ciljane kolicine za 100% svake krvne grupe (cini se da je moja 0+ uvijek trazena)
Hvala. 2022. godine je , hvala Bogu, prikupljeno značajno više doza krvi nego 2021.
Građani su se ,zaista, odazivali često i "očajničkim" apelima Zavoda.

Iz razumljivih razloga ovdje nije moguće postaviti punu statistiku, ali možete biti sigurni da je spašen veliki broj života.

Od brojnih operacija, do terapije zloćudnih oboljenja, uspjeli smo na vrijeme pribaviti svu potrebnu krv ili proizvesti iz nje vitalne komponente.

Uz brojne druge , sa posebnom zahvalnošću se osvrćem na podršku CK Olovo, Ilijaš, Goražde, OS BiH, MUP KS, MUP FBiH te desetinama privatnih i javnih firmi i ustanova.

Web stranica će biti unaprijeđena i svaka sugestija i pomoć je dobrodošla( p.s. Dolazimo u skoro sve IT firme u gradu :D ).

:sax: :sax: :sax:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#855 Re: Hajmo dati krv!

Post by Gojeni H »

dr.gog wrote: 02/01/2023 20:27

Hvala. 2022. godine je , hvala Bogu, prikupljeno značajno više doza krvi nego 2021.
Građani su se ,zaista, odazivali često i "očajničkim" apelima Zavoda.
Hećime poštovani

Ako može pitanje molim te. Neće u Tuzli moje krvi, na račun toga da sam u zadnjih 6 mjeseci bio u "egzotičnim" zemljama. Majka mu stara skoro sam pola života u egzotičnim zemljama i davao sam krv na istoj klinici. Otkud sad Emirati, Saudija, Bahrein egzotočne zemlje?
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#856 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

Gojeni H wrote: 18/02/2023 19:11
dr.gog wrote: 02/01/2023 20:27

Hvala. 2022. godine je , hvala Bogu, prikupljeno značajno više doza krvi nego 2021.
Građani su se ,zaista, odazivali često i "očajničkim" apelima Zavoda.
Hećime poštovani

Ako može pitanje molim te. Neće u Tuzli moje krvi, na račun toga da sam u zadnjih 6 mjeseci bio u "egzotičnim" zemljama. Majka mu stara skoro sam pola života u egzotičnim zemljama i davao sam krv na istoj klinici. Otkud sad Emirati, Saudija, Bahrein egzotočne zemlje?
Svezano zakonom druže :) . Svake godine se ponovo konstruišu uputstva na osnovu saznanja sa terena. Ako kažeš da si bio u označenom regionu, nijedan ljekar te ne smije pustiti na darivanje. Izuzetak postoji, ali samo u najekstremnijim slučajevima hitnosti (katastrofe, fizički prekid komunikacija,rat)
User avatar
kolloring
Posts: 141
Joined: 18/06/2008 01:07

#857 Re: Hajmo dati krv!

Post by kolloring »

https://radiosarajevo.ba/vijesti/bosna- ... rvi/486334

"Općina u BiH daje doživotno besplatan parking za davaoce krvi

Darko Tomaš, načelnik općine Prnjavor na svom Instagram profilu je podijelio informaciju da su dobrovoljni davaoci krvi koji žive na ovom području nagrađeni za svoju humanost.

Besplatnim parkingom doživotno su nagrađeni građani koji su krv darovali 20 i više puta."


Ovo nam treba pod hitno... svaki drugi gradjanin KS bi redovno dolazio da daruje krv. (bar dok ne postigne 20 darivanja - 5 godina min.)
The BEN10
Posts: 7558
Joined: 19/09/2011 09:03

#858 Re: Hajmo dati krv!

Post by The BEN10 »

U KS će za višestruke dobrovoljne darivatelje (koja je donja granica?) obezbijediti besplatno korištenje bazena i žičare. :)
Ne zna se kada bi ovo moglo krenuti sa realizacijom.

https://www.nasastranka.ba/bs/adi-skalj ... telje-krvi
Adi Škaljić, vijećnik Naše stranke u Gradskom vijeću Sarajeva, inicirao je da se višestrukim dobrovoljnim darivateljima krvi omoguće besplatne karte za sarajevsku žičaru kao i besplatno korištenje bazena na Otoci.

“Iako naše društvo slavi darivatelje, smatram da bi trebalo dodatno raditi na vrednovanju I prepoznavanju ovog vida solidarnosti i humanosti. Omogućiti im određene društvene benefite je ništa naspram broja života koje su oni bezinteresno spasili. Ono što naša gradska javna preduzeća mogu uraditi jeste da daju određene benefite višestrukim darivateljima, a na osnovu liste koju će Zavod za transfuzijsku medicinu FBiH dostaviti javnim preduzećima”, rekao je Škaljić.

On je inicijativu podnio na osnovu pozitivnog ishoda razgovora koje su u vezi s ovom temom obavili predstavnici Foruma mladih Naše stranke sa Zavodom za transfuzijsku medicine FBiH, gradonačelnicom Sarajeva te s predstavnicima Javnog preduzeća Sarajevo i Javnog preduzeća Otoka.
HelaS
Posts: 5383
Joined: 22/09/2018 13:21

#859 Re: Hajmo dati krv!

Post by HelaS »

dr.gog wrote: 03/03/2023 14:34
Gojeni H wrote: 18/02/2023 19:11

Hećime poštovani

Ako može pitanje molim te. Neće u Tuzli moje krvi, na račun toga da sam u zadnjih 6 mjeseci bio u "egzotičnim" zemljama. Majka mu stara skoro sam pola života u egzotičnim zemljama i davao sam krv na istoj klinici. Otkud sad Emirati, Saudija, Bahrein egzotočne zemlje?
Svezano zakonom druže :) . Svake godine se ponovo konstruišu uputstva na osnovu saznanja sa terena. Ako kažeš da si bio u označenom regionu, nijedan ljekar te ne smije pustiti na darivanje. Izuzetak postoji, ali samo u najekstremnijim slučajevima hitnosti (katastrofe, fizički prekid komunikacija,rat)
A da slaže - nema smisla, a i ne valja lagati :D
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#860 Re: Hajmo dati krv! - pa na bazen))

Post by dr.gog »

https://www.ztmfbih.ba/index.php/novost ... o-sarajevo
U Sarajevu je 21. marta 2023. godine potpisan Protokol o poslovnoj saradnji između JP “Olimpijski bazen Otoka” i Zavoda za transfuzijsku medicinu F BiH.

Protokol je u ime Olimpijskog bazena Otoka potpisao dr. Avdija Hasanović,direktor a u ime Zavoda prim. dr. Aida Đozo, direktorica.

Olimpijski bazen Otoka je omogućio da darivaoci krvi koji imaju dvadeset ( 20 ) i više darivanja mogu koristiti:

- Usluge sa pogodnostima korištenja Tarife II zvaničnog cjenovnika Olimpijskog bazena Otoka.

- Korištenje posebne mjesečne karte po cijeni od 10,00KM termini dvaput sedmično, ukupno osam puta mjesečno u unaprijed tačno utvrđenim terminima kako slijedi:

a) Ponedjeljak/srijeda od 13.00 do 14.00 sati ili od 14.00 do 15.00 sati;

b) Utorak/četvrtak od 13.00 do 14.00 sati ili od 14.00 do 15.00 sati;

c) Petak od 10.00 do 12.00 sati ili od 12.00 do 14.00 sati.

d) Subota od 12.00 do13.00 sat
e) Nedjelja od 07.00 do 09.00 sati ili od 12-14.00 sati

Gore navedene pogodnosti darivaoci krvi će ostvarivati uz pokaz potvrde o višestrukom darivanju koju izdaje Zavod.

Izražavamo zahvalnost na razumjevanju i dobroj volji koju je ova ustanova pokazala Zavodu za transfuzijsku medicinu FBiH prema svim višestrukim dobrovoljnim darivaocima krvi.
Forumerrer
Posts: 832
Joined: 14/06/2014 17:27

#861 Re: Apel za darivanje krvi A+ i 0+

Post by Forumerrer »

Forumerrer wrote: 26/08/2022 22:38
dr.gog wrote: 10/08/2022 14:02 Dragi prijatelji Foruma

Teško bolesnim pacijentima, te za operativne zahvate, MORA se obezbjediti krv i njene komponente.

Situacija glede zaliha krvi nije povoljna, mada Transfuzija još uvijek uspjeva pribaviti krv kako bi se spasili životi. Nema mjesta panici, i svi će dobiti propisanu dozu ako treba.

I pored toga, molimo sve zdrave građane krvne grupe A+ i 0+ da se što prije jave Zavodu za Transfuziju ili dođu sami i daruju krv, jer je to jedini način da imamo dovoljno krvi za sve situacije

Te dvije krvne grupe su najčešće, i shodno tome ima ih i najveći broj pacijenata.

Također pozivamo i osobe drugih krvnih grupa, jer je potreba za njima teško predvidiva, a nužne zalihe mogu nekome spasiti glavu.

Prevoz, parking i prikladan tretman su dostupni svim dobrovoljnim darivaocima krvi od 7,30 do( najoptimalnije) 18,30 h.

Upute( skraćeno): Prije darivanja uzeti lagan obrok i cca 3 dl vode. Trebate biti naspavani i dobrog opšteg zdravstvenog stanja.

Ljekari na pregledu darivalaca morate reći sve bitno o vašem zdravlju.

Darivanje traje ukupno oko 20 minuta, sa evidencijom i pregledom.

Krv se testira i obrađuje po vrlo strogim pravilima.

Osoblje vam stoji na raspolaganju od prijave darivanja, do eventualnog prevoza na željenu lokaciju u tačno dogovorenom vremenu.

Telefon 033 567 302.

Hvala.
Izvini, moze jedno pitanje. Tice se psorijaze koju imam godinama, a bude gorih i boljih perioda. Zasto te osobe nisu pogodni davaoci, znam za slucajeve kad su odbijali krv od takvih osoba? Autoimune bolesti nisu zarazne
Moze li meni odgovor :)

@dr.gog
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#862 Re: Apel za darivanje krvi A+ i 0+

Post by dr.gog »

Forumerrer wrote: 26/04/2023 08:30
Forumerrer wrote: 26/08/2022 22:38

Izvini, moze jedno pitanje. Tice se psorijaze koju imam godinama, a bude gorih i boljih perioda. Zasto te osobe nisu pogodni davaoci, znam za slucajeve kad su odbijali krv od takvih osoba? Autoimune bolesti nisu zarazne
Moze li meni odgovor :)

@dr.gog
Psorijaza spada u autoimuna oboljenja kod kojih se ne preporučuje darivanje krvi.
corave okice
Posts: 83
Joined: 28/07/2013 10:29

#863 Re: Hajmo dati krv!

Post by corave okice »

@dr.gog
Pitanje malo, izgubio sam knjizicu dobrovoljnog darivaoca....je li se nova vadi na transfuziologiji ili...
Davno sam vadio staru, i u Bugojnu, koliko se sjecam u CK sam tad...
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4780
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#864 Re: Hajmo dati krv!

Post by Tvrtko II Kotromanić »

corave okice wrote: 12/06/2023 12:39 @dr.gog
Pitanje malo, izgubio sam knjizicu dobrovoljnog darivaoca....je li se nova vadi na transfuziologiji ili...
Davno sam vadio staru, i u Bugojnu, koliko se sjecam u CK sam tad...
kad sam prvu knjizicu popunio, na transfuziologiji su mi dali novu
mada ne nosim je uz sebe, pa zadnjih nekoliko davanja nemam u njoj, ali svakako sve bude u sistemu
corave okice
Posts: 83
Joined: 28/07/2013 10:29

#865 Re: Hajmo dati krv!

Post by corave okice »

Tvrtko II Kotromanić wrote: 12/06/2023 12:41
corave okice wrote: 12/06/2023 12:39 @dr.gog
Pitanje malo, izgubio sam knjizicu dobrovoljnog darivaoca....je li se nova vadi na transfuziologiji ili...
Davno sam vadio staru, i u Bugojnu, koliko se sjecam u CK sam tad...
kad sam prvu knjizicu popunio, na transfuziologiji su mi dali novu
mada ne nosim je uz sebe, pa zadnjih nekoliko davanja nemam u njoj, ali svakako sve bude u sistemu
Meni nece sve biti, jer sam davao kao student, pa u Bugojnu, Travniku, Sarajevu...skoro je ispunio, pa mi je bas krivo. Al jebi ga, idemo Jovo nanovo 8)
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#866 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

corave okice wrote: 12/06/2023 12:39 @dr.gog
Pitanje malo, izgubio sam knjizicu dobrovoljnog darivaoca....je li se nova vadi na transfuziologiji ili...
Davno sam vadio staru, i u Bugojnu, koliko se sjecam u CK sam tad...
Kada god dođeš, radnim danom od 8 do 17 h :)
Biće upisano sve što treba.
corave okice
Posts: 83
Joined: 28/07/2013 10:29

#867 Re: Hajmo dati krv!

Post by corave okice »

dr.gog wrote: 12/06/2023 15:13
corave okice wrote: 12/06/2023 12:39 @dr.gog
Pitanje malo, izgubio sam knjizicu dobrovoljnog darivaoca....je li se nova vadi na transfuziologiji ili...
Davno sam vadio staru, i u Bugojnu, koliko se sjecam u CK sam tad...
Kada god dođeš, radnim danom od 8 do 17 h :)
Biće upisano sve što treba.
Taman kad me zovnu da doniram, zavrsim sve. Vidimo se. :thumbup:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45203
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#868 Re: Hajmo dati krv!

Post by Chmoljo »

koliko je strogo da mora biti tri mjeseca između dva davanja. može li se doći koji dan ranije?
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#869 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

Chmoljo wrote: 19/06/2023 12:30 koliko je strogo da mora biti tri mjeseca između dva davanja. može li se doći koji dan ranije?
Dozvoljeno je odstupanje od 24 h :)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45203
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#870 Re: Hajmo dati krv!

Post by Chmoljo »

ejs, a ništa kad mjesec ima 31 dan i to... :D
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#871 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

Chmoljo wrote: 21/06/2023 11:10 ejs, a ništa kad mjesec ima 31 dan i to... :D
Zub'ma ako treba :D
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#872 Daruj krv u Domovima zdravlja-akcija)

Post by dr.gog »

Image

Zaposleni darivaoci imaju pravo na 2 slobodna radna dana uz potvrdu o darivanju krvi, a višestruki darivaoci pravo na korištenje besplatno korištenje Žičare i bazena.

Prije darivanja treba uzeti lagani obrok i tečnosti, biti naspavan.
U slučaju da ste radili hidžamu, od iste treba proći 120 dana do darivanja krvi, iz medicinskih razloga.
Umjereno povećan krvni pritisak koji je pod terapijom nije prepreka, kao ni uzimanje lijekova za kontrolu dijabetesa u vidu tableta ili kapsula.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7374
Joined: 16/01/2007 23:38

#873 Re: Daruj krv u Domovima zdravlja-akcija)

Post by banjaluka078 »

dr.gog wrote: 30/06/2023 12:46 Umjereno povećan krvni pritisak koji je pod terapijom nije prepreka, kao ni uzimanje lijekova za kontrolu dijabetesa u vidu tableta ili kapsula.
Je li prepreka darivanju krvi hipotireoza pod terapijom (Eutiroks)? Takođe, ja sam ove godine saznala da moj problem s jetrom (povišeni alt, ast i ggt) nije problem s jetrom uopšte, nego je do žuči i da me se ne treba voditi podij dijagnozama koje se vežu uz oboljenja jetre...a zbog toga više nisam mogla davati krv. Kakva bi sad procedura bila da nastavim s darivanjem, ponesem nove nalaze u zavod za transfuziju, ili...?

Bonus pitanje, kako stojimo (postoji li uopšte) s doniranjem matičnih ćelija za "banku" za potrebe hematoloških pacijenata? Pratim ovih dana apele jedne Banjalučanke koju, po sporazumu između fondova zdravstva, liječe u Beogradu i koja apeluje na svakog da donira matične ćelije, objašnjava da nije komplikovanije od darivanja krvi, ali da se to, nažalost, ne može uraditi u BiH, nego u Srbiji, a i tamo samo za ljude s njihovim pasošima.
Ja se kao kroz maglu sjećam nekog tv priloga od prije par godina kako su prikupljana sredstva za banku matičnih ćelija. Je li ovo to i je li zaživjelo barem u Sarajevu, može li se donirati i koji su uslovi?
https://vakuf.ba/bs/aktuelnosti/u-saraj ... elija/1861

U nekim prilozima u medijima sam upratila da UKC Tuzla radi transplantaciju, ali ne znam rade li i čuvanje.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#874 Re: Hajmo dati krv!

Post by nikeze »

Sad nije jednostavno dati krv. Ako je povišen pritisak, ne može, ako je starost preko 65 godina ne može.
Popunjava se formular gdje pitaju svašta, da li prebolovana mononukleoza i ne znam da li je to otežavajući faktor jer Epstein Barrov virus je iskusilo puno ljudi.
Nedavno mi trebala A- ili 0-. Nema je nigdje, a i u populaciji je veoma rijetka.
Ni Crveni krst nema spiskove. Da je neka kataklizma, ko zna kako bi našli.
User avatar
dr.gog
Posts: 4943
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#875 Re: Daruj krv u Domovima zdravlja-akcija)

Post by dr.gog »

banjaluka078 wrote: 15/08/2023 11:24
dr.gog wrote: 30/06/2023 12:46 Umjereno povećan krvni pritisak koji je pod terapijom nije prepreka, kao ni uzimanje lijekova za kontrolu dijabetesa u vidu tableta ili kapsula.
Je li prepreka darivanju krvi hipotireoza pod terapijom (Eutiroks)? Takođe, ja sam ove godine saznala da moj problem s jetrom (povišeni alt, ast i ggt) nije problem s jetrom uopšte, nego je do žuči i da me se ne treba voditi podij dijagnozama koje se vežu uz oboljenja jetre...a zbog toga više nisam mogla davati krv. Kakva bi sad procedura bila da nastavim s darivanjem, ponesem nove nalaze u zavod za transfuziju, ili...?

Bonus pitanje, kako stojimo (postoji li uopšte) s doniranjem matičnih ćelija za "banku" za potrebe hematoloških pacijenata? Pratim ovih dana apele jedne Banjalučanke koju, po sporazumu između fondova zdravstva, liječe u Beogradu i koja apeluje na svakog da donira matične ćelije, objašnjava da nije komplikovanije od darivanja krvi, ali da se to, nažalost, ne može uraditi u BiH, nego u Srbiji, a i tamo samo za ljude s njihovim pasošima.
Ja se kao kroz maglu sjećam nekog tv priloga od prije par godina kako su prikupljana sredstva za banku matičnih ćelija. Je li ovo to i je li zaživjelo barem u Sarajevu, može li se donirati i koji su uslovi?
https://vakuf.ba/bs/aktuelnosti/u-saraj ... elija/1861

U nekim prilozima u medijima sam upratila da UKC Tuzla radi transplantaciju, ali ne znam rade li i čuvanje.
Kod nas to rade neke privatne firme koliko znam, a Zavod raspolaže sa specijalnim frižiderima za čuvanje matičnih ćelija za pacijente - mada nisam upoznat u potunosti sa procedurom.

Glede ostalog što ste naveli, najbolje je da sa nalazima dođete na Transfuziju i razgovarate sa ljekarom.
Last edited by dr.gog on 30/08/2023 07:41, edited 1 time in total.
Post Reply