Hajmo dati krv!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#876 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

nikeze wrote: 15/08/2023 12:18 Sad nije jednostavno dati krv. Ako je povišen pritisak, ne može, ako je starost preko 65 godina ne može.
Popunjava se formular gdje pitaju svašta, da li prebolovana mononukleoza i ne znam da li je to otežavajući faktor jer Epstein Barrov virus je iskusilo puno ljudi.
Nedavno mi trebala A- ili 0-. Nema je nigdje, a i u populaciji je veoma rijetka.
Ni Crveni krst nema spiskove. Da je neka kataklizma, ko zna kako bi našli.
Gdje živite?
User avatar
azurna_obala
Posts: 5611
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#877 Re: Daruj krv u Domovima zdravlja-akcija)

Post by azurna_obala »

dr.gog wrote: 30/06/2023 12:46 Image

Zaposleni darivaoci imaju pravo na 2 slobodna radna dana uz potvrdu o darivanju krvi, a višestruki darivaoci pravo na korištenje besplatno korištenje Žičare i bazena.

Prije darivanja treba uzeti lagani obrok i tečnosti, biti naspavan.
U slučaju da ste radili hidžamu, od iste treba proći 120 dana do darivanja krvi, iz medicinskih razloga.
Umjereno povećan krvni pritisak koji je pod terapijom nije prepreka, kao ni uzimanje lijekova za kontrolu dijabetesa u vidu tableta ili kapsula.

Pozdrav doktore,
.bila sam darivaoc sve dok nisam rodila djecu, interesuje me kad smijem početi davati krv nakon prestanka dojenja (koje je trajalo malo više od 2. godine, ako to nešto znači uopšte)?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#878 Re: Daruj krv u Domovima zdravlja-akcija)

Post by Chmoljo »

dr.gog wrote: 30/06/2023 12:46 Image

Zaposleni darivaoci imaju pravo na 2 slobodna radna dana uz potvrdu o darivanju krvi, a višestruki darivaoci pravo na korištenje besplatno korištenje Žičare i bazena.

Prije darivanja treba uzeti lagani obrok i tečnosti, biti naspavan.
U slučaju da ste radili hidžamu, od iste treba proći 120 dana do darivanja krvi, iz medicinskih razloga.
Umjereno povećan krvni pritisak koji je pod terapijom nije prepreka, kao ni uzimanje lijekova za kontrolu dijabetesa u vidu tableta ili kapsula.
ko su višestruki? 20-30-50 puta? :D
User avatar
mayab
Posts: 27198
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#879 Re: Hajmo dati krv!

Post by mayab »

Da, koji su to višestruki, kakva prava na žičaru, nisam upućen ?
Ja darivao prošli mjesec i dobio 500 bodova na OLX profilu, što je evivalent 50 KM :thumbup:
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#880 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

mayab wrote: 03/09/2023 08:42 Da, koji su to višestruki, kakva prava na žičaru, nisam upućen ?
Ja darivao prošli mjesec i dobio 500 bodova na OLX profilu, što je evivalent 50 KM :thumbup:
Po ustaljenom pravilu, "višestrukim redovnim darivaocem" se smatra osoba koja je krv ili plazmu dala barem 10 puta. :)

OLX akcija je završena.
User avatar
Caterpilar
Posts: 167
Joined: 15/09/2023 15:25

#881 Re: Hajmo dati krv!

Post by Caterpilar »

Interesuje me ovo , Vogosca ili Novi Grad , da li se moze uvijek prijaviti za dobrovoljno davanje? Najviše želim radi dva slobodna dana.
Mada u mojoj firmi ne bi priznali vjervoatno taj papir od crvenog kriza,nego doznaka od ambulante s razlogom
Peryton_
Posts: 1013
Joined: 04/11/2011 21:23
Location: Tuzla

#882 Re: Hajmo dati krv!

Post by Peryton_ »

Radnici koji rade u zoni zračenja, imaju redovne preglede, da li ima prepreka za doniranje?
User avatar
nepass1
Posts: 9711
Joined: 06/07/2017 07:35

#883 Re: Hajmo dati krv!

Post by nepass1 »

Caterpilar wrote: 28/09/2023 19:05 Interesuje me ovo , Vogosca ili Novi Grad , da li se moze uvijek prijaviti za dobrovoljno davanje? Najviše želim radi dva slobodna dana.
Mada u mojoj firmi ne bi priznali vjervoatno taj papir od crvenog kriza,nego doznaka od ambulante s razlogom
Pa dobijes od zavoda potvrdu da si davao krv i poslodavac ti da dva dana. Nema ambulanta nista stim. Crveni krst organizuje povremeno doniranje ali dodje ekipa sa transfuzije. Isti papir dobijes u ck i transfuziji
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#884 Re: Hajmo dati krv!

Post by Chmoljo »

Caterpilar wrote: 28/09/2023 19:05 Interesuje me ovo , Vogosca ili Novi Grad , da li se moze uvijek prijaviti za dobrovoljno davanje? Najviše želim radi dva slobodna dana.
Mada u mojoj firmi ne bi priznali vjervoatno taj papir od crvenog kriza,nego doznaka od ambulante s razlogom
Zakonom o radu propisan je minimalno jedan dan. Nema ti tu šta poslodavac birati hoće li ili neće i tumačiti potvrde nadležnog zavoda.
User avatar
mayab
Posts: 27198
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#885 Re: Hajmo dati krv!

Post by mayab »

Ja kad god odem na darivanje , pitaju me treba li potvrda za poslodavca,
reko , možda bi moj poslodavac i reagirao pozitivno kad bi je donio i rekao da imam pravo na slobodan dan, ali ne želim da to probavam :lol: svakako sam mu otišao u radno vrijeme !
Ja nemam problema kad mi uzmu krv, odmah dalje na posao ,
nakon pola sata skinem onaj zavoj ,
i javim ženi da večeramo džigerice sa salatom i crnim vinom .... :mrgreen:
samo veselo
Posts: 4
Joined: 21/01/2010 12:33

#886 Re: Hajmo dati krv!

Post by samo veselo »

Dobro vece dobri ljudi moze mala pomoc,
Da li neko ko je 2012 obolio od stitne zlijezde (hipertireoza) i godinu i pol dana pio lijekove (favistan, propranolol i lexaurin po potrebi) i vec od 2013 ima uredan nalaz stitne zlijezde i vec 10 godina ne pije nikakvu terpiju moze dati krv?
Osoba ima 39 godina sada potpuno zdrava, samo tada 2012 se desio neki ispad funkcije stitne zlijezde i sada je sve OK.
Zvali transfuziologiju u Tuzli i rekli nam da ne moze :sad:
Da li je neko od vas imao slicno iskustvo jer osoba koja nam se javila na telefon mi je djelovala nesigurno jer je pitala kolegu pored sebe i eto kao ne moze.
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#887 Re: Hajmo dati krv!

Post by dr.gog »

samo veselo wrote: 12/12/2023 19:50 Dobro vece dobri ljudi moze mala pomoc,
Da li neko ko je 2012 obolio od stitne zlijezde (hipertireoza) i godinu i pol dana pio lijekove (favistan, propranolol i lexaurin po potrebi) i vec od 2013 ima uredan nalaz stitne zlijezde i vec 10 godina ne pije nikakvu terpiju moze dati krv?
Osoba ima 39 godina sada potpuno zdrava, samo tada 2012 se desio neki ispad funkcije stitne zlijezde i sada je sve OK.
Zvali transfuziologiju u Tuzli i rekli nam da ne moze :sad:
Da li je neko od vas imao slicno iskustvo jer osoba koja nam se javila na telefon mi je djelovala nesigurno jer je pitala kolegu pored sebe i eto kao ne moze.
Možete doći u Zavod kada god želite. Potreban vam je odgovarajući ljekarski nalaz novijeg datuma, tj. nivo hormona štitne žljezde, i dva prethodna nalaza koji su uredni.

Hipertireoza je ozbiljan poremećaj koji se mora strogo nadzirati.
tomhagen
Posts: 357
Joined: 16/10/2017 14:43

#888 Re: Hajmo dati krv!

Post by tomhagen »

Chmoljo wrote: 20/10/2023 11:37
Caterpilar wrote: 28/09/2023 19:05 Interesuje me ovo , Vogosca ili Novi Grad , da li se moze uvijek prijaviti za dobrovoljno davanje? Najviše želim radi dva slobodna dana.
Mada u mojoj firmi ne bi priznali vjervoatno taj papir od crvenog kriza,nego doznaka od ambulante s razlogom
Zakonom o radu propisan je minimalno jedan dan. Nema ti tu šta poslodavac birati hoće li ili neće i tumačiti potvrde nadležnog zavoda.
Nekad ranije u firmi nam bilo ukinulo ove dane za darivanje krvi. Kad smo se zalili da ne moze pravilnik firme biti iznad zakona objasnilo nam da zakon omogucava, ali ne naredjuje poslodavcu da uvazi te slobodne dane.

Kasnije su nesto mijenjali pa su se ti slobodni dani opet pojavili u pravilniku. Eh sad jel to zato sto je nesto mijenjano u zakonu ili ne, nemam pojma.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#889 Re: Hajmo dati krv!

Post by Chmoljo »

tomhagen wrote: 27/03/2024 13:09
Chmoljo wrote: 20/10/2023 11:37
Caterpilar wrote: 28/09/2023 19:05 Interesuje me ovo , Vogosca ili Novi Grad , da li se moze uvijek prijaviti za dobrovoljno davanje? Najviše želim radi dva slobodna dana.
Mada u mojoj firmi ne bi priznali vjervoatno taj papir od crvenog kriza,nego doznaka od ambulante s razlogom
Zakonom o radu propisan je minimalno jedan dan. Nema ti tu šta poslodavac birati hoće li ili neće i tumačiti potvrde nadležnog zavoda.
Nekad ranije u firmi nam bilo ukinulo ove dane za darivanje krvi. Kad smo se zalili da ne moze pravilnik firme biti iznad zakona objasnilo nam da zakon omogucava, ali ne naredjuje poslodavcu da uvazi te slobodne dane.

Kasnije su nesto mijenjali pa su se ti slobodni dani opet pojavili u pravilniku. Eh sad jel to zato sto je nesto mijenjano u zakonu ili ne, nemam pojma.
(4) Radnik dobrovoljni davalac krvi, za svako darivanje ima pravo na najmanje jedan dan plaćenog odsustva.
da je tako kako su tumačili pisalo bi da "za svako darivanje može dobiti najmanje jedan dan plaćenog odmora".

u zakonu piše IMA pravo. samo što to nije toliko bitna stvar da se neko tjera po sudu sa poslodavcem. a propisana je i kazna:
(1) Novčanom kaznom od 1.000,00 KM do 3.000,00 KM, a u ponovljenom prekršaju novčanom kaznom od 5.000,00 KM do 10.000,00 KM kaznit će se za prekršaj poslodavac - pravno lice, ako:

33. radniku ne omogući korištenje plaćenog odsustva (član 53.),
tomhagen
Posts: 357
Joined: 16/10/2017 14:43

#890 Re: Hajmo dati krv!

Post by tomhagen »

Chmoljo wrote: 27/03/2024 13:41
tomhagen wrote: 27/03/2024 13:09
Chmoljo wrote: 20/10/2023 11:37

Zakonom o radu propisan je minimalno jedan dan. Nema ti tu šta poslodavac birati hoće li ili neće i tumačiti potvrde nadležnog zavoda.
Nekad ranije u firmi nam bilo ukinulo ove dane za darivanje krvi. Kad smo se zalili da ne moze pravilnik firme biti iznad zakona objasnilo nam da zakon omogucava, ali ne naredjuje poslodavcu da uvazi te slobodne dane.

Kasnije su nesto mijenjali pa su se ti slobodni dani opet pojavili u pravilniku. Eh sad jel to zato sto je nesto mijenjano u zakonu ili ne, nemam pojma.
(4) Radnik dobrovoljni davalac krvi, za svako darivanje ima pravo na najmanje jedan dan plaćenog odsustva.
da je tako kako su tumačili pisalo bi da "za svako darivanje može dobiti najmanje jedan dan plaćenog odmora".

u zakonu piše IMA pravo. samo što to nije toliko bitna stvar da se neko tjera po sudu sa poslodavcem. a propisana je i kazna:
(1) Novčanom kaznom od 1.000,00 KM do 3.000,00 KM, a u ponovljenom prekršaju novčanom kaznom od 5.000,00 KM do 10.000,00 KM kaznit će se za prekršaj poslodavac - pravno lice, ako:

33. radniku ne omogući korištenje plaćenog odsustva (član 53.),
bice da je onda tu nesto mijenjano u zakonu, jer su kasnije vratili taj slobodan dan
Post Reply