Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#4101 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Gojeni H »

piupiu wrote:Selman Selmanagić. Srebrenički učenik Paula Kleea.
Biografija Selmana Selmanagića, istočnonjemačkog arhitekta, rodom iz Bosne, jedna je od onih uzbudljivih biografija dvadesetog stoljeća koje više nalikuju špijunskom ili avanturističkom romanu, nego čovjekovu životu. Poput Mustafe Golubića, Dimitrija Mitrinovića, Pavla Bastajića, prošao je kroz svjetlo i tamu našega vijeka, krijući u svom životopisu i kriptične i kontroverzne detalje. Zahvaljujući Aidi Abadžić Hodžić, sjajnoj sarajevskoj povjesničarki umjetnosti, koja se intenzivno bavila Selmanagićem, izbjegavajući patriotske mistifikacije njegova lika i djela, zapisana je njegova faktografska detaljna i pregledna životna putanja, od Srebrenice, u kojoj je rođen 25. travnja 1905, do Istočnog Berlina, gdje umire 7. svibnja 1986.

Image

Otac Alija Selmanagić studirao je i završio šerijatsko pravo u Kairu i Istanbulu, ali živio je, uglavnom, od zemlje i bavio se lovom. Otomanski dekadent, birvaktilski izdanak nekoga bivšeg, poraženog i poniženog svijeta, očito je bio izrazito važna, orijentacijska figura u Selmanovom životu. Da bi ocu dokazao da je uspio u životu, i da mu nije uzaman plaćao sve te škole, u Zvorniku mu je 1931. gradio kuću. Ta kuća ostat će jedini realizirani Selmanagićev objekt iz bauhausovske faze, njegov položeni životni ispit. Postoji sjajna crno-bijela fotografije iz vremena izgradnje: ciglom zidana, u dvije razine, s otvorenim pravokutnicima prozora, ta slutnja modernizma, s trojicom zidara koji poziraju, jedan oslanjajući se na oštri bauhausovski brid, a dvojica na merdevinama, prvi opkoračio zid pa se smije, drugi nabio kantu na glavu, pa se penje prema njemu, djeluje neočekivano potresno u svojoj suštinskoj povijesnoj neostvarenosti. Kuću je Selmanagić sazidao, otac je, vjeruje se, bio prezadovoljan. I dočekala je ta bauhausovska građevina početak posljednjeg rata, masakr i protjerivanje Selmanagićevih rođaka i sunarodnjaka iz Podrinja, da bi bila srušena nakon što je rat prošao, godine 1997. Tako je nestalo Bauhausa u Bosni.

Dalje: https://www.jutarnji.hr/kultura/art/sel ... cu/382660/
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :bih:

Skoro nevjerovatno i izuzetno, izuzetno interesantno!
Upravo sam procitao knjigu Njemacka, sjecanja nacije od bivseg direktora Britanskog muzeja Nila Mekgregora, gdje se autor u velikoj mjeri osvrce na bauhausovsku skolu arhitekture.

Evo je, bauhausovska kolijevka:

Image

@zijancer mozda bude interesantno ... beba dakle ne moze ispasti zbog dizajna tocka, odnosno tezine i oblika kolijevke. Kolijevka ima "mrezu" sa strane koja omugucava strujanje svjezeg zraka. U knjizi ima i objasnjenje u vezi s bojama, ali ne mogu da se sjetim ...
User avatar
piupiu
Posts: 16644
Joined: 05/01/2008 05:08

#4102 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Gojeni H wrote::thumbup: :thumbup: :thumbup: :bih:

Skoro nevjerovatno i izuzetno, izuzetno interesantno!
Upravo sam procitao knjigu Njemacka, sjecanja nacije od bivseg direktora Britanskog muzeja Nila Mekgregora, gdje se autor u velikoj mjeri osvrce na bauhausovsku skolu arhitekture.

Evo je, bauhausovska kolijevka:

Image

@zijancer mozda bude interesantno ... beba dakle ne moze ispasti zbog dizajna tocka, odnosno tezine i oblika kolijevke. Kolijevka ima "mrezu" sa strane koja omugucava strujanje svjezeg zraka. U knjizi ima i objasnjenje u vezi s bojama, ali ne mogu da se sjetim ...
Nema đe sve nismo stigli! :mrgreen:
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#4103 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by zijancer »

Piupiu & Gojeni :thumbup: :thumbup: Volila bih zaviriti u tu knjigu :-D
User avatar
Vipera berus
Posts: 21996
Joined: 02/02/2010 10:48
Location: Još uvijek u opancima...

#4104 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Vipera berus »

piupiu kao i uvijek :thumbup:
piupiu wrote:Edo Ljubić, zaboravljeni car sevdalinke
Ima nas koji znamo za Edu Ljubića :D

Onaj ko nas uvodi u ovaj članak o Edi Ljubiću piše podnaslov u zagradi (Ako je Edo zaboravljen u Bosni, nije u Srbiji).
Neko ko izda ploču s pjesmama ''Tamo daleko'' i ''Spremte se spremte četnici'', naravno, neće biti zaboravljen u Srbiji :mrgreen:
Mada i u Srbiji da pitaš 1000 ljudi ko je E.Lj., haman, da ih 999 ne bi znalo.
Njegova verzija pjesme ''Spremte se...'' nije originalna verzija, nego je u jednom momentu (oj majko, kleberim se ko lud na brašno dok pišem) ko pjesma o braći Srbima, Crnogorcima, Bosancima i Hercegovcima, Hrvatima koji se pozivaju u borbu, al' ono, svi su četnici... ma ne mogu ovo nikako sročiti :mrgreen:
Poslušaj
https://www.youtube.com/watch?v=EnJqjmicilc

Pa kaže
Na poleđini gramofonske ploče pod nazivom "Edo Ljubić i njegova pjesma" koju je izdao zagrebački "Jugoton", na kojoj se nalaze četiri Edine pesme, stoji da je on "za vreme II svetskog rata učestvovao u borbama kao pripadnik avijacije".
Jes' ono, ali na čiji se poziv odazvao (Ono što Edu stavlja u red pre svega prosvećenih ljudi, vernih patriotskom nasleđu i tradiciji, jeste što je on jedina osoba iz Sjedinjenih Država, koja se prijavila kao dobrovoljac u ratu, na poziv izbegličke vlade.)
Zato ne čudi da je zabranjivan i bačen u anonimnost.

I nije on baš neki čuvar sevdalinke, nego čuvar tradicionalne muzike i Bosanaca i Srba i Hrvata i ...
User avatar
Vipera berus
Posts: 21996
Joined: 02/02/2010 10:48
Location: Još uvijek u opancima...

#4105 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Vipera berus »

...nemojte me pogrešno shvatiti, ne sporim da je čovjek bio izvrstan pjevač, ali ''kraljevi'' sevdalinke su Himzo, Zaim, Emina Zečaj... Ljudi i žene koje su izvornu, tradicionalnu sevdalinku sačuvali od zaborava.

Na primjer, Sofka Nikolić koja je bila inspiracija generacijama nakon nje...



Sofka Nikolić je bila velika zvijezda između dva svjetska rata. Dobar dio života je provela u Bijeljini. Tu je i umrla, a bosansku narodnu nošnju u kojoj je nastupala širom svijeta, od Mostara, preko Sarajeva i Beograda, do Beča, Praga, Pariza, poklonila je Bijeljinki Subhiji Šehović. Ona ovu nošnju i danas čuva kao najdraži poklon.

Uglavnom je njegovala sevdah. Tridesetih godina prošlog vijeka muzički stručnjaci su joj dali titulu „kraljice sevdaha“. Ovaj sjajan dragulj, prije svega bosanske pjesme, kao 14-godišnja djevojčica je dugo pjevala u mostarskooj kafani „Lira“. Ona je čak i prva počela pjevati Šantićevu „Eminu“. Jedno vrijeme su je čak i zajedno pjevali u duetu za goste kafane „Lira“.
Dosta dugo Sofka je pjevala i u Sarajevu. Stare Sarajlije su pričale da su daire u Sofkinim rukama drhtale zvečeći, a zapravo drhtala je Sofkina duša.
Godine 1939. najednom, zamrli su njeni defovi i utihnuo je njen glas zauvijek. Umrla joj je kćerka Marica, jedinica u sedamnaestoj godini ,od tuberkuloze. U bijeljini je kćerkino tijelo balzamovala i za nju sagradila kapelicu na groblju, a za sebe kraj groblja na osami kuću, gdje je stanovala i provodila potpuno nov život. Skromno, tiho, povučeno.
Sofka Nikolić je umrla u Bijeljini u junu 1982. godine.

Eh eto neću više...
Malkice sam osjetljiva kad je sevdalinka u pitanju :skoljka:
Pfffff... Pravi kraljevi i kraljice se ne zaboravljaju...
...ni carevi :-?
User avatar
piupiu
Posts: 16644
Joined: 05/01/2008 05:08

#4106 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Vipi, ja sam Edu otkrila bauljajući po YouTubeu i strašno mi se dopadaju njegove interpretacije. Zvuče kao neki jazz u zadimljenom klubu 20.-ih. Vidjrla sam i tu o četnicima... nisam još istražila... ali hoću. Za Sofku :thumbup: . Nastaviću... :)
User avatar
Vipera berus
Posts: 21996
Joined: 02/02/2010 10:48
Location: Još uvijek u opancima...

#4107 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Vipera berus »

Naravno piupiu, Edo je izuzetan pjevač. Pokušala sam objasniti zašto je ''zaboravljen''. I da nije bio kralj sevdaha :mrgreen:

Ne znam jesi li nekad čačkala po Riznici srpskoj http://www.riznicasrpska.net/
Tu možeš naći mnogo toga. Jedina mana im je (iz moje perspektive) što je, po njima, sve na dunjaluku srpsko :mrgreen:

Evo još jedan tekst o Sofki, čisto zato jer je divna ta neka priča o njoj :-D
KRALJICA SEVDAHA


Sjećam se, kad je 27. jula 1982. godine umrla Sofka Nikolić, napisao sam u Semberskim novinama tekst kojim sam se, u ime Bijeljinaca, oprostio od nekadašnje velike svjetske muzičke zvijezde. Poznavao sam Sofku i poštovao je. Tekst je sutradan prenijela Politika ekspres, u to vrijeme najtiražniji list u Jugoslaviji, uz napomenu da je to jedini nekrolog velikoj pjevačici koji su oni našli u čitavoj tadašnjoj jugoslovenskoj štampi. Kasnije sam nalazio i tekstove i emisije o njoj, ali tada je za mene bila čudnovata ta, reklo bi se, uobičajena balkanska sklonost zaboravljanju onoga što je najvrednije i najbolje kod nas.

A Sofka je bila čudo. Zamislite da danas neko, ko pjeva našu tradicionalnu muziku, postane evropska i svjetska senzacija, čija slava nema granica i kojoj pred noge padaju najslavniji ljudi i najveće muzičke kuće. Šaban Bajramović je bio svjetsko ime, i niko prije i poslije njega. Osim Sofke, kojoj nije bilo premca ne samo kod nas, već ni u Evropi. U vrijeme kad su gramofonske ploče mogli snimiti samo izuzetni muzičari i pjevači, Sofka je 1923. godine, kad je imala samo 19 godina, u Berlinu snimila svoju prvu ploču, na kojoj su bile dvije pjesme: "Kolika je Jahorina planina" i "Kad bi znala, dilber Stano", i za tu ploču je dobila tadašnje najveće evropsko priznanje — "Zlatnu potkovicu" (kasnije se to zvalo "Zlatna ploča"), zajedno sa velikim Karuzom. U Parizu je dvije godine kasnije snimila drugu ploču (u "gradu svjetlosti" je pjevala, iz noći u noć, čitava tri mjeseca), a do 1939. godine ukupno stotinu ploča, i bila je prva žena koja je proglašena za najtiražnijeg pjevača Evrope. U to vrijeme samo je Enriko Karuzo prodao ukupno više ploča od nje. On je bio operska senzacija, pjevao je muziku koju je cio svijet razumio, a Sofka je pjevala naše narodne pjesme, dotle nepoznate u svijetu.

Da, Sofka je bila čudo, kakvog nije bilo nikada u ovoj našoj evropskoj provinciji.

...

Čudo je bio i Sofkin nevjerovatni uspon, od vašarskog blata do holivudskog sjaja. Rođena je 1907. godine u malenom mačvanskom selu Tabanovići kod Šapca, ali se njena porodica brzo preselila u Banju Luku. Sluteći strahote nadolazećeg rata, njen otac Nikola Vasiljević odveo je ženu i djecu preko Drine, najprije u Turn-Severin u Rumuniji, pa u Ćupriju, zatim u mačvansko selo Duvanište. Kad je majka Persa napustila porodicu, ostala je Sofka, kao najstarije dijete, da se brine o ostalih četvoro. Zato je počela pjevati rano, još u svojoj desetoj godini, jer je to bio jedini način da zaradi za život. Zabilježeno je da je povremeno nastupala sa orkestrom Milana i Ruže Maksimović, a prvi pravi nastup imala je u jednoj zvorničkoj kafani 1923. godine. Tada se i udala, vrlo mlada, za Iliju Marinkovića, i s njim dobila kćerku.

Sofka je već tada bila zapažena kao čudo od pjevača. Gdje god bi pjevala, dolazila je publika masovno da čuje, ali i da vidi tu vitku, crnooku, stasitu ljepoticu, sa glasom sirene. U zvorničkoj kafani zapazili su je vlasnici tada poznate kafane "Lira" u Mostaru, i odveli je u svoj grad. Tu, u lijepom gradu bogate kulture i tradicije, odmah je postala zvijezda. Cio grad je živio za njene noći ispunjene pjesmom, pred njom su u sevdah padali najviđeniji ljudi, a među njima i pjesnici Šantić, Ćorović, Dučić, Đikić. Jedne večeri je Aleksa Šantić, čovjek istančanog sluha, počeo da joj pjevuši svoju novu pjesmu. Zvala se "Emina", i bila je posvećena njegovoj velikoj, neostvarenoj ljubavi. Sofka je odmah prihvatila i punim glasom otpjevala pjesmu koja će postati čuvena. Kažu da su Šantiću suze krenule niz lice. Pjevao je tu pjesmu nekoliko puta zajedno sa Sofkom, a glas o njegovoj ljubavi pukao je po Mostaru i Hercegovini.

Ali, Mostar je postao suviše mali za pjevačicu o kojoj se pričalo širom zemlje. Otišla je odatle u Sarajevo, gdje je pjevala u kafani čuvenog violiniste Žarka Milanovića. Tu je ostala sve do 1927. godine, okružena divljenjem i pažnjom Sarajlija. Zbog nje su prosipana bogatstva, rasturale se porodice, propadale firme, njena pjesma je zaludjela grad do te mjere, da se iz svega rodila legenda o pjevačici zbog koje se svakom muškarcu prevrne pamet. A ona je samo pjevala i svoju radost života darovala publici, bez mjere, nesebično.

Onda je otišla u Beograd, koji je u to doba bio centar kulturnog, ali i boemskog života. Nastupala je sa orkestrom svog drugog muža Paje Nikolića, sa 25 svirača, i odmah je nazvana "kraljicom Skadarlije". Čitav Beograd je dolazio da je sluša. Ministri, oficiri, bogataši, umjetnici. Branislav Nušić, Dobrica Milutinović, Tin Ujević, Čiča Ilija Stanojević, svi koji su nešto značili u Beogradu bili su njeni slušaoci, sagovornici i prijatelji. Sofka je postala centar Beograda. Kad je ona pjevala, ni konobari se nisu kretali, niko riječ nije izgovarao. A kad prestane, kao i u Sarajevu i Mostaru, letjeli su tanjiri i čaše. Bacane su pare. I svi su tražili još.

Radio-Beograd je, prvi put u svojoj istoriji, počeo uživo prenositi njene nastupe. Prvi takav prenos bio je 11. decembra 1929. godine, kad je pjevala u kafani "Kragujevac". Kažu da su ti prenosi bili slušaniji nego nastupi fudbalske reprezentacije tog doba.

Onda je Sofka krenula u svijet. Berlin, Pariz, Prag, Beč, Madrid, London, Rim, koncerti, ploče, oduševljena publika, slava. Pa onda Amerika, koju je bacila pod noge. Sprijateljila se sa slavnom Džozefinom Beker, i to je prijateljstvo ostalo vječno. Najveće svjetske zvijezde — Rudolf Valentino, Ramon Novaro i drugi holivudski velikani, čiju slavu današnje generacije ne mogu shvatiti, dolazili su joj na noge. Čuveni muzičar i pisac Karl Brent Čilton napisao je o njoj opširnu studiju o objavio je u najtiražnijim američkim časopisima.

Sofka je bila najsjajnija pjevačka zvijezda toga vremena. Neprevaziđena.

...

A onda, nakon sjaja, odjednom je pao mrak. Od tuberkuloze je umrla njena kćerka jedinica, Marica, u 17. godini. Uzalud su bili svi napori, liječenja u inostranstvu, sva pažnja. Sofka je svoju jedinicu sahranila u Bijeljini. I nikad više nije zapjevala.

Od kraljice sevdaha postala je kraljica tuge.

...

U maloj kući, u blizini groblja Pučile, u avliji punoj cvijeća, provodila je Sofka svoje dane i godine. Odazivala se nerado pozivima novinara koji su je se ponekad sjetili. I ja sam jednom, za Radio-Bijeljinu, snimao emisiju o bijeljinskim muzičarima, u prostorijama Muzeja Semberije. Došla je i Sofka, tiha i dostojanstvena. Dugo smo razgovarali, a kad smo se rastajali, poljubila me u obraz. I otišla lagano, uzdignute glave, kao prava dama.

Umrla je nedugo poslije toga, 27. jula 1982. godine. Sahranjena je na mjestu koje je sama odabrala — na bijeljinskom groblju, u kapelici pored kćerke Marice.

Kad se nađete tamo, potražite tu malu, tihu kapelu, izgubljenu u moru spomenika. I poklonite se uspomeni na veliku Sofku Nikolić. Ona to zaslužuje.

Piše: Jusuf Trbić 03.01.2015.
Čuj Rudolf Valentino :-?
User avatar
piupiu
Posts: 16644
Joined: 05/01/2008 05:08

#4108 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Vipera berus wrote:Naravno piupiu, Edo je izuzetan pjevač. Pokušala sam objasniti zašto je ''zaboravljen''. I da nije bio kralj sevdaha :mrgreen:

Ne znam jesi li nekad čačkala po Riznici srpskoj http://www.riznicasrpska.net/
Tu možeš naći mnogo toga. Jedina mana im je (iz moje perspektive) što je, po njima, sve na dunjaluku srpsko :mrgreen:
Ovaj tekst o Edi je upravo sa riznice, samo što ga je prenijelo bošnjačkooko.com. :thumbup:

Meni Edo zvuči kao car starogradske muzike, s tim što sam ja veliki protivnik sevdah-čistunstva, ono, kao, to samo Himzo i Zaim i Emina to pjevaju kako treba... a možda je najtačnije zvati ga šansonjerom, evo jednog starog teksta o njemu gdje ga zovu šansonjerom, a koji vjerovatno objašnjava i tu titulu 'car sevdaha'... naime, 1937. Edo je glumio u filmu "Grad sevdaha", snimanom u i o Sarajevu, u kojem je otpjevao 4 pjesme...

http://www.yugopapir.com/2016/02/edo-lj ... ratni.html
User avatar
piupiu
Posts: 16644
Joined: 05/01/2008 05:08

#4109 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Vipera berus wrote:Zbog nje su prosipana bogatstva, rasturale se porodice, propadale firme, njena pjesma je zaludjela grad do te mjere, da se iz svega rodila legenda o pjevačici zbog koje se svakom muškarcu prevrne pamet.
Ajoooj, Sofke!!! To rasturanje porodica i ubijanja zbog lijepih žena se haman širilo k'o zaraza u Bosni... :shock:

Sjećaš se kako je nastala ova pjesma? :D



I kako je to njima bilo tako normalno izaći iz okvira Balkana, i njoj i tom Edi, mislim kao umjetnicima, baš fascinantno...
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#4110 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Gojeni H »

zijancer wrote:Piupiu & Gojeni :thumbup: :thumbup: Volila bih zaviriti u tu knjigu :-D
Ja je na zalost imam samo u tvrdom izdanju. :(
User avatar
Vipera berus
Posts: 21996
Joined: 02/02/2010 10:48
Location: Još uvijek u opancima...

#4111 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Vipera berus »

piupiu wrote:
Vipera berus wrote:Zbog nje su prosipana bogatstva, rasturale se porodice, propadale firme, njena pjesma je zaludjela grad do te mjere, da se iz svega rodila legenda o pjevačici zbog koje se svakom muškarcu prevrne pamet.
Ajoooj, Sofke!!! To rasturanje porodica i ubijanja zbog lijepih žena se haman širilo k'o zaraza u Bosni... :shock:

Sjećaš se kako je nastala ova pjesma? :D

http://www.youtube.com/watch?v=jGIDmJzB2_M
Interesantno mi je ovo tvoje poređenje Sofke i Hanke, jer i mene te dvije femme fatale asociraju jedna na drugu. I uvijek, nekako, na pomen Sofke čujem u glavi ono:
...zbog nje je Zijo danima pio
zbog nje je Salko u vodu skak'o
zbog nje je Ibro hapsane rib'o
zbog nje je Bego u mezar leg'o...

A evo i pričice o Hanki :-D
Volio je Sabrija Korjenić što mu je ćerka Hanka postala lejpotica, što su svi momci iz Čajniča s večeri bili na ulici da je vide u šetnji... Ali, malo kasnije, kad se Hana preselila u kafane, pa još kad je počela s pjesmom drugovati i momačka srca ranjavati, Sabrija se grdno razočarao. Hanka je svojom ljepotom, stasom i glasom osvajala Čajničane, mnogi momci zbog neuzvraćene ljubavi dižu ruku na sebe, pa je čajnički šeret Latif Moćević prozvao Carica. Krenuli su i momci iz obližnjeg Goražda, Foče, pa čak i iz Višegrada da vide tu zanosnu ljepoticu. Vidjevši da je đavo odnio šalu, da su zbog njegove kćerke i glave počele padati, Sabrija je uhvatio Hanu pod ruku, odveo je u Sarajevo i udao za bogatog trgovca iz čuvene familije Užičanin.

Jedne kasne večeri, s kraja šezdesetih, vrativši se iz neke goraždanske kafane, pjesnik Rade Jovanović je uzeo olovku i otvorio flašu rakije... Sutradan ujutro, njegova supruga Vukica zatekla je na stolu praznu flašu i list papira na kome je bila pjesma sa nekoliko stihova.

- Kao i svi muškarci u Goraždu i Čajniču, i moj Rade bio je svojevremeno lud za tom Hankom. Jedne večeri, pri povratku kući, sreo je na ulici neku staricu, nešto mu se tu pomiješalo, pa je uzeo olovku i počeo da piše. Nekoliko godina kasnije čula sam na radiju Safeta Isovića kako pjeva: "Kad sretneš Hanku, sijedu baku, u mahali, u sokaku" - pričala mi je Vukica i zavjerenički otkrila: - Vjeruj ti meni, naći će oni gore njihovu Hanku! Ne znaš ti njih!
U Čajniču se i danas priča šta su sve neki momci radili zbog neuzvraćane Hankine ljubavi. Kažu da su nekog Ibru skinuli s konopca, da je neki Milija nekog Iliju udario sjekirom posred glave, da su mnogi brakovi rasturani, da su neke ljubomorne žene čekale Hanku noću u sokaku.
User avatar
Vipera berus
Posts: 21996
Joined: 02/02/2010 10:48
Location: Još uvijek u opancima...

#4112 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Vipera berus »

piupiu wrote:...s tim što sam ja veliki protivnik sevdah-čistunstva, ono, kao, to samo Himzo i Zaim i Emina to pjevaju kako treba...
Neee, nisam ja nikakav sevdah-čistunac, mada najviše uživam slušajući tradicionalno izvođenje sevdalinke... Mislila sam na to, da su ovi ljudi i slični njima, uradili straaaašno puno na očuvanju sevdalinke, snimili bezbroj sevdalinki, fantastično ih otpjevali...

I takooo...

Nego čuj ovo

User avatar
piupiu
Posts: 16644
Joined: 05/01/2008 05:08

#4113 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Vipera berus wrote: Interesantno mi je ovo tvoje poređenje Sofke i Hanke, jer i mene te dvije femme fatale asociraju jedna na drugu. I uvijek, nekako, na pomen Sofke čujem u glavi ono:
...zbog nje je Zijo danima pio
zbog nje je Salko u vodu skak'o
zbog nje je Ibro hapsane rib'o
zbog nje je Bego u mezar leg'o...

A evo i pričice o Hanki :-D
:thumbup:

Valjda smo kondicionirane sevdahom. :oops: :lol:

Ova tvoja pričica je još detaljnija. Negdje na ranijim stranicama sam postavljala emisiju o Radetu Jovanoviću, gdje on sam priča kako je jednog dana vidio jednu staricu kako ide niz čaršiju i sjetio se lijepe Hanke iz Čajniča... i povezao ta dva lika u jedan.

User avatar
piupiu
Posts: 16644
Joined: 05/01/2008 05:08

#4114 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

I jedna za medu...

Šahbaza

Četvrto pjevanje:
oslobođen metafizike Šahbazinog tijela

danas već nisam neuračunljivi plamen
surovu glas što me nadjača u tami
oslobođen metafizike Šahbazinog tijela
i sit plavetnila jesam
opsjednut smionom varkom,
vrelom odgonetkom smrti

danas već nisam mrtvo oko cvijeta bez boje i mirisa
nisam ukorijenjena u vlastitoj sjeni
nostalgična melodija o povratku kuči.
dok kisne noč

danas već nisam obala sa koje dopire promukao lavež
ni sjenka ni uspomena ni bijela silueta na žalu
nisam onaj osmi padež masnim slovima upisan
u Šahbazinoj gramatici u kojoj nema ni jedne
ni jedne jedine riječi o povratnim glagolima

danas već nisam glas koji uporno ponavlja zov,
u kojem slučajnom, u kojem vječitom vjetru
sada je tvoje prebivalište

Danas već nisam ružna ruka antičkog vrača
koji svijet iznova stvara
na osnovu oskudnih podataka o bivšoj civilizaciji

danas već nisam neuračunljivi plamen
surovi glas što me nadjačava u tami
mrtvo oko cvijeta
pepelna noč što kisne

danas sam ono što sam i bio:
neprohodna bjelina na kojoj
ispitujem minulo vrijeme, vrijeme hoda

danas sam ono što sam i bio:
vrli usamljenik koji se ne odriče
prava na ludu vedru misao

danas sam ono što sam i bio:
bez okova, i bez snova,
prvi tumač krvi na usnuloj planeti.

Abdulah Sidran
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4115 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Bloo »

želim i ja jednu..... (nemoj Sidrana samo) :mrgreen:
John Cleese
Posts: 37295
Joined: 25/05/2010 18:30

#4116 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by John Cleese »

Bloo wrote:želim i ja jednu..... (nemoj Sidrana samo) :mrgreen:
Evo ti cetiri, nije Sidran :D

https://www.youtube.com/watch?v=Ga8tQrG4ZSw
User avatar
piupiu
Posts: 16644
Joined: 05/01/2008 05:08

#4117 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Kad mesec izlazi,
zvona nestaju,
a javljaju se staze
neprohodne.

Kad mesec izlazi,
more prekriva zemlju,
a srce se oseća
otok u beskraju.

Niko ne jede narandže
pod punim mesecom.
A treba jesti voće
zeleno i hladno.

Kad mesec izlazi
sa sto jednakih lica,
srebrni novčići
u džepu jecaju.

:zvijezda:
User avatar
piupiu
Posts: 16644
Joined: 05/01/2008 05:08

#4118 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

John Cleese wrote:
Bloo wrote:želim i ja jednu..... (nemoj Sidrana samo) :mrgreen:
Evo ti cetiri, nije Sidran :D

https://www.youtube.com/watch?v=Ga8tQrG4ZSw
Uh. Prestiže me. :lol:
John Cleese
Posts: 37295
Joined: 25/05/2010 18:30

#4119 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by John Cleese »

piupiu wrote:
John Cleese wrote:
Bloo wrote:želim i ja jednu..... (nemoj Sidrana samo) :mrgreen:
Evo ti cetiri, nije Sidran :D

https://www.youtube.com/watch?v=Ga8tQrG4ZSw
Uh. Prestiže me. :lol:
A bas sam bio pomislio da je ta tvoja za mene... :|

Eto, zecove: trazis jednu dobi's pet - takva je ovo tema :D
User avatar
piupiu
Posts: 16644
Joined: 05/01/2008 05:08

#4120 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Jes, jes, ic kominnnn. :D

SAVREMENI SIMBOL

Lica kao Darwin, đak naturalizma,
Majmun, Magnus Parens, buhe trebi sebi,
Uhvaćen je, martir, pa se, pun cinizma,
Liberalno buni protiv samom sebi.

Nekad gorski satir, sok idealizma
Büchnerovih knjiga, on sad ne zna gdje bi
Deponiro plazmu svog herostratizma,
Pa od muke, kritik, buhe sebi trebi.

Rutavac na glasu, dika zoologa,
On se svemu ruga u ime nature,
Naš artizam mu je tip karikature

Gdje se vidi refleks duha njegovoga.
Taj Prometej, žrtva haeckelskog monizma,
Sudi nas kroz prizmu svoga majmunizma.

1909.

A.G. Matoš

QQ... :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4121 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Bloo »

Vrati me u bezbrizno doba studentsko :lol:
Hvala!
:mrgreen:
The way upward and the way downward
is one and the same
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50441
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4122 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Bloo »

piupiu wrote:Kad mesec izlazi,
zvona nestaju,
a javljaju se staze
neprohodne.

Kad mesec izlazi
sa sto jednakih lica,
srebrni novčići
u džepu jecaju.

:zvijezda:
:stidljiva: :oops1:
hvala :)

Evo ti zauzvrat jedan moj kolega :D

JA SAD IDEM VAN
Jiri Sotola

Ja sad idem van i vratit ću se tek ujutro.

Bit ću vani, ne čekaj me, idi spavati, ondje ću sjediti
i čučati i doći ću pijan.

Ja sad idem van i vratit ću se možda tek za tristo godina,
pa zar je to neko vrijeme?

Past ću ti na prozor u spodobi jednog bezprizornog
razrokog fotona.Posadit ću se u obliku
prašine, spale nelome s cipela,
na prag tvojih vrata.

A ti onda ne budi zla i pusti me k sebi.Ne pravi mi
scene. Ljubavnike
ćemo pokupiti u pokrivač i izbaciti kroz prozor.

I ostavit ćemo sebi svjetlo.Ma pusti me k sebi.

Ma pusti me već k sebi, pa pusti me već,zašto ti
to toliko traje, to je nekoliko trenutaka, ma to je
grozno dugo,pa ja ću tu usahnuti umrijeti umrijet od
žalosti,ma molim te ipak otvori il' ću ti ta vrata razvaliti,
kožu ću ti izgrebsti, oči ću ti iskopati

ljubavi moja
User avatar
medvjed23
Posts: 26842
Joined: 16/07/2010 13:49

#4123 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by medvjed23 »

avdo je ok, al ja hoću ovu
piupiu wrote:Jes, jes, ic kominnnn. :D

SAVREMENI SIMBOL

Lica kao Darwin, đak naturalizma,
Majmun, Magnus Parens, buhe trebi sebi,
Uhvaćen je, martir, pa se, pun cinizma,
Liberalno buni protiv samom sebi.

Nekad gorski satir, sok idealizma
Büchnerovih knjiga, on sad ne zna gdje bi
Deponiro plazmu svog herostratizma,
Pa od muke, kritik, buhe sebi trebi.

Rutavac na glasu, dika zoologa,
On se svemu ruga u ime nature,
Naš artizam mu je tip karikature

Gdje se vidi refleks duha njegovoga.
Taj Prometej, žrtva haeckelskog monizma,
Sudi nas kroz prizmu svoga majmunizma.

1909.

A.G. Matoš

QQ... :lol: :lol: :lol: :lol:
ova je super Image
John Cleese
Posts: 37295
Joined: 25/05/2010 18:30

#4125 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by John Cleese »

People expect old men to die. They do not really mourn old men.
Old men are different. People look at them with eyes that wonder when . . .
People watch with unshocked eyes, but the old men know when an old man dies. (O.N.)

:|
Post Reply