Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#4051 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

medvjed23 wrote:inače je privlačnost poezije obrnuta slika privlačnosti ostatka svijeta.. u stihu slavimo (samo)destrukciju, nered, prljavštinu, slobodu, dok inače, kad nam stihovi nisu na umu, volimo da je sve oko nas čisto, simetrično, zdravo, uredno.. stoga su moj komentar o boemskom štihu i tvoj o prozoru saglasni :D
Nije to o simetriji, nego o prepoznavanju Dace u sarajevskoj fasadi. :oops: :D
User avatar
pici
Posts: 43594
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#4052 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by pici »

piupiu wrote:
pici wrote:jesi gledala jami distrikt... e to je predstava
Jesam, i prišla i čestitala Kokanu. :D Odlična, angažovana, dinamična, moderna, sve 5+... sem dikcije, akcentuacije, kako se to sve skupa već zove, Bosanke.... Ahhhgrrrrrrr, tako mi je to išlo na živce, zvučala je k'o Manda u "Sivom kamionu crvene boje", kad kaže 'ideeeemo' (lafo on Bosanac), znaš ono kao u "'ajd ideeeeemo Radooooooo, 'ajd, ideeeeeemo, dušooooo"... inače je odlična predstava.

recept za hit predstavu je tekst, rezija i glumacka podjela... meni su sve tri bile super mozda za nijansu iskace glumica koja glumi hrvaticu policajku al to je nijansa... ostalo sve 5+... steta sto nemamo ovako mlade hrabre perfomanse... fali nam toga, jer sve se pretvorilo u zaradu... evo njima se sad isplatilo... treba birati tekstove, rezisera koji ce to smjelo postaviti i izabrat glumacku podjelu... al jok odmah se natezu oko honorara...
User avatar
medvjed23
Posts: 26843
Joined: 16/07/2010 13:49

#4053 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by medvjed23 »

piupiu wrote:
medvjed23 wrote:inače je privlačnost poezije obrnuta slika privlačnosti ostatka svijeta.. u stihu slavimo (samo)destrukciju, nered, prljavštinu, slobodu, dok inače, kad nam stihovi nisu na umu, volimo da je sve oko nas čisto, simetrično, zdravo, uredno.. stoga su moj komentar o boemskom štihu i tvoj o prozoru saglasni :D
Nije to o simetriji, nego o prepoznavanju Dace u sarajevskoj fasadi. :oops: :D
je l ovdje prišao najbliže poeziji?

Ako ti jave da večeras hodam po kafanama i olajavam tebe i našu ljubav, da se prodajem za loše vino, da skupljam opuške tuđih simpatija, ljubim ruke nečistih konobarica, ispadam budala u svačijim očima… To ti je živa istina.

ja mislim da jeste..
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#4054 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Možda. A možda i ne...

Onda smo izašli na Vilsonovo šetalište
i ti si se propela na prste i poljubila me,
evo, baš ovdje, pored uha, a ja sam morao
da sjednem na klupu i da počnem plakati…

Prolazila su neka djeca i čuo sam ih kako kažu:
“Vidi pedera!!!”

Treba pročešljati: dario-dzamonja-t28916.html.
Last edited by piupiu on 04/03/2018 19:52, edited 1 time in total.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#4055 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

pici wrote:recept za hit predstavu je tekst, rezija i glumacka podjela... meni su sve tri bile super mozda za nijansu iskace glumica koja glumi hrvaticu policajku al to je nijansa... ostalo sve 5+... steta sto nemamo ovako mlade hrabre perfomanse... fali nam toga, jer sve se pretvorilo u zaradu... evo njima se sad isplatilo... treba birati tekstove, rezisera koji ce to smjelo postaviti i izabrat glumacku podjelu... al jok odmah se natezu oko honorara...
Pa kad vlada siromaštvo, pare idu pod ruku sa režimom i populizmom... Kad smo kod hit predstava, gledala sam neki dan "Mirnu Bosnu" i ismijala se, priznajem. Ali to je danas, čini mi se, najviše što se u Bosni može očekivati od "hit predstave". :|
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#4056 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

I jedno podsjećanje na dvije značajne dame u istoriji Bosne i Hercegovine, prvu novinarku, Milenu Mrazović, i prvu etnografkinju, Jelenu Belić-Bernadziokowsku...

http://www.most.ba/084/028.aspx

Živo me zanima je li ova "Kulturna historija Južnih Slavena" Beradziokowske prevedena na koji od naših "jezika".
User avatar
Vipera berus
Posts: 21996
Joined: 02/02/2010 10:48
Location: Još uvijek u opancima...

#4057 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Vipera berus »

piupiu wrote:I jedno podsjećanje na dvije značajne dame u istoriji Bosne i Hercegovine, prvu novinarku, Milenu Mrazović, i prvu etnografkinju, Jelenu Belić-Bernadziokowsku...

http://www.most.ba/084/028.aspx

Živo me zanima je li ova "Kulturna historija Južnih Slavena" Beradziokowske prevedena na koji od naših "jezika".
Isto sam se zapitala prošle godine čitajući članak o njoj. Haman da nije.


http://balkans.aljazeera.net/blog/jelic ... -56-knjiga
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#4058 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Vipera berus wrote:
piupiu wrote:I jedno podsjećanje na dvije značajne dame u istoriji Bosne i Hercegovine, prvu novinarku, Milenu Mrazović, i prvu etnografkinju, Jelenu Belić-Bernadziokowsku...

http://www.most.ba/084/028.aspx

Živo me zanima je li ova "Kulturna historija Južnih Slavena" Beradziokowske prevedena na koji od naših "jezika".
Isto sam se zapitala prošle godine čitajući članak o njoj. Haman da nije.


http://balkans.aljazeera.net/blog/jelic ... -56-knjiga
Bravo, Vipi, hvala ti! Nevjerovatno je, naprosto nevjerovatno !!!, koliko u bosansko-hercegovačkoj istoriji nema mjesta ženama. :twisted: Opet sam se nakostriješila. :cry: :oops: :D
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#4059 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Znači, Oskari... pa je l' zaslužuje?




Za muziku... :izet:
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#4060 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Ko je ubio Pabla Nerudu?
Jedan od najvećih i najpoznatijih hispanoameričkih pjesnika, čileanski političar i diplomat, nobelovac Pablo Neruda, pravim imenom Ricardo Eliécer Neftalí Reyes Basoalto, umro je 23. rujna 1973. godine, svega 12 dana nakon fašističkog udara i uspostavljanja vojne diktature generala Augusta Pinocheta. Tada je nasilno srušen i ubijen legalni čileanski socijalistički predsjednik i Nerudin osobni prijatelj te suborac, Salvador Allende. U tom trenutku započinje period strašnih represalija i nasilja koje u praksi potvrđuju kako neoliberalni ekonomski model i politička diktatura mogu bez problema ići “ruku pod ruku”. Iza svega je stajala tadašnja američka administracija (Richard Nixon – Henry Kissinger) u kombinaciji s ekonomskom neoliberalnom teoretskom podlogom “Chicago Boysa” (Milton Friedman, Arnold Harberger & co.).

Službeno objašnjenje uzroka Nerudine iznenadne smrti bilo je - rak prostate. Krajem prošle godine međunarodni tim stručnjaka u potpunosti je odbacio tvrdnju da je Pablo Neruda umro od posljedica bolesti raka prostate....

....Zbog opravdanih sumnji da je Pablo Neruda ubijen od strane Pinochetovog diktatorskog režima, Komunistička partija Čilea je u Senatu službeno postavila pitanje sumnjive Nerudine smrti zahtijevajući istragu o tom događaju. Sljedećih godina doći će do istrage o razlozima smrti Pabla Nerude, konačno mišljenje međunarodnog istraživačkog tima trebali bismo saznati upravo ove godine.


Ostatak: http://lupiga.com/vijesti/u-iscekivanju ... etiri-puta
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#4061 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by muha_sa »

piupiu :-D

:kiss: :kiss:

:run:
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#4062 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

muha_sa wrote:piupiu :-D

:kiss: :kiss:

:run:
Izvadio si se. :D :lol: :kiss:

A mog'o si i još nešto reć. :oops: :D
John Cleese
Posts: 37295
Joined: 25/05/2010 18:30

#4063 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by John Cleese »

piupiu wrote:Opet sam se nakostriješila. :cry: :oops: :D
Znas sta, kanarinac... :|

Ma znas ti dobro sta je :D :lol: :run:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#4064 Ženijalni dani

Post by Connaisseur Karlin »

Ženijalni dani
Ženijalni dani u Kinoteci: 5 filmova koje su obilježile jake žene

Povodom Međunarodnog dana žena kino Kinoteka donosi program pod nazivom Ženijalni dani, tijekom kojeg će biti prikazano pet filmskih naslova koji su obilježile žene ...

... Ovotjedni repertoar Kinoteke tako će nas provesti kroz prvi (Sufražetkinje, 2015.) i drugi (Božja volja, 2017.) val feminizma, preko pop-kulture osamdesetih godina (Whitney: Biti svoja, 2017.), sve do današnjice u Alžiru (U mojim godinama još skrivam da pušim, 2016.)








Subota, 10. ožujka donosi francusko-alžirsku dramu redateljice Rayhane Obermeye, U mojim godinama još skrivam da pušim (2016.), koja otvara vrata u tradicionalni alžirski hamam, u kojem se, daleko od pogleda muškaraca, okuplja raznolika skupina žena svih dobi, društvenih statusa i svjetonazora – od majki i supruga, preko ljubavnica, djevica, do liberalki i radikalnih islamistica. Ovdje, izolirane od muškog svijeta, one pronalaze svojevrsno utočište slobode.


:-D
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#4065 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

John Cleese wrote:
piupiu wrote:Opet sam se nakostriješila. :cry: :oops: :D
Znas sta, kanarinac... :|

Ma znas ti dobro sta je :D :lol: :run:
Dragi KlizU, sretan ti dan žena! A i vama, cure! :kiss:
John Cleese
Posts: 37295
Joined: 25/05/2010 18:30

#4066 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by John Cleese »

piupiu wrote:Dragi KlizU, sretan ti dan žena! A i vama, cure! :kiss:
Oooooo, hvala, hvala! Sretan nam praznik! :D :kiss:

U to ime:

User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#4067 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Žene heroine NOB-a

"A woman is like a tea bag - you can't tell how strong she is until you put her in hot water."

Clara Zetkin

Image

https://www.behance.net/gallery/6293713 ... Yugoslavia
Last edited by piupiu on 08/03/2018 21:00, edited 1 time in total.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#4068 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Connaisseur Karlin »

piupiu, a gdje nam je stara tema o zenama , ovo sto si postavila, trba prostudirati i pisati, j anista ne znam o njima :roll:

hvala :kiss:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50443
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4069 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Bloo »

piupiu wrote:
....Zbog opravdanih sumnji da je Pablo Neruda ubijen od strane Pinochetovog diktatorskog režima, Komunistička partija Čilea je u Senatu službeno postavila pitanje sumnjive Nerudine smrti zahtijevajući istragu o tom događaju. Sljedećih godina doći će do istrage o razlozima smrti Pabla Nerude, konačno mišljenje međunarodnog istraživačkog tima trebali bismo saznati upravo ove godine.


Ostatak: http://lupiga.com/vijesti/u-iscekivanju ... etiri-puta
[/quote]

Nisam ovo znala...
:|
Nekad davno otkrih njega i Lorcu u istom danu...lijep je to dan bio.
Malke crvene knjižice za 2 KM, tanke, ofucane...zbirke pjesama..
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#4070 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Connaisseur Karlin wrote:
piupiu, a gdje nam je stara tema o zenama , ovo sto si postavila, trba prostudirati i pisati, j anista ne znam o njima :roll:

hvala :kiss:
Koja stara? Zar smo imale neku temu o ženama? Ne sjećam se, sram me bilo... :stidljiva:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#4071 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Connaisseur Karlin »

piupiu wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
piupiu, a gdje nam je stara tema o zenama , ovo sto si postavila, trba prostudirati i pisati, j anista ne znam o njima :roll:

hvala :kiss:
Koja stara? Zar smo imale neku temu o ženama? Ne sjećam se, sram me bilo... :stidljiva:
ja se ne sjecam da li sam je ja otvorila ili netko drugi :-) :lol:

mozemo otvoroti na ovom pdf , ako ti zelis :kiss:

ima jako puno zena koje su dolazile na Balkan i svojom radom utjecali na zene liejpoga Balkana :-D npr. druga tj. prva zena u Banjaluci je bila u doba AU , uf, zasluzujemo jednu divnu temu :-D
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#4072 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Bloo wrote:
piupiu wrote:
....Zbog opravdanih sumnji da je Pablo Neruda ubijen od strane Pinochetovog diktatorskog režima, Komunistička partija Čilea je u Senatu službeno postavila pitanje sumnjive Nerudine smrti zahtijevajući istragu o tom događaju. Sljedećih godina doći će do istrage o razlozima smrti Pabla Nerude, konačno mišljenje međunarodnog istraživačkog tima trebali bismo saznati upravo ove godine.


Ostatak: http://lupiga.com/vijesti/u-iscekivanju ... etiri-puta
Nisam ovo znala...
:|
Nekad davno otkrih njega i Lorcu u istom danu...lijep je to dan bio.
Malke crvene knjižice za 2 KM, tanke, ofucane...zbirke pjesama..
Po dvije marke za crvene knjižice dvojice pogubljenih crvendaća... Tako banalna simbolika. Nego, ne sjećam se da li smo obradili Lorku, nemoguće da nismo, ali ne mogu se sjetiti... :hm:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50443
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4073 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Bloo »

piupiu wrote:
Po dvije marke za crvene knjižice dvojice pogubljenih crvendaća... Tako banalna simbolika. Nego, ne sjećam se da li smo obradili Lorku, nemoguće da nismo, ali ne mogu se sjetiti... :hm:
Znaš na koje mislim knjižice...budu u antikvarnicama.
Crvena je uglavnom izblijedila, a na prednjim koricama je po žućkasta čita, naslov i ime pisca.
Ne znam ko je izdavač.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#4074 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Bloo wrote:
piupiu wrote:
Po dvije marke za crvene knjižice dvojice pogubljenih crvendaća... Tako banalna simbolika. Nego, ne sjećam se da li smo obradili Lorku, nemoguće da nismo, ali ne mogu se sjetiti... :hm:
Znaš na koje mislim knjižice...budu u antikvarnicama.
Crvena je uglavnom izblijedila, a na prednjim koricama je po žućkasta čita, naslov i ime pisca.
Ne znam ko je izdavač.
Znam, one male. Al' , fakat, zar nije tužna ta simbolika? Tako veliki pjesnici...
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50443
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#4075 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Bloo »

Kada sam prvi put pročitala Frostovu Stopping by Woods on a Snowy Evening (https://www.poetryfoundation.org/poems/ ... wy-evening ) i:
The woods are lovely, dark and deep,
But I have promises to keep,
And miles to go before I sleep,
And miles to go before I sleep.

Odmah mi je pala Lorkina Konjikova pjesma na pamet:


Konjikova pjesma

Cordoba.
Daleka i sama.
Kobila crna, velika luna,
masline u bisagama.
Ako i znam pute, nikad
neću stići u Cordobu.
I u ravni i na vjetru,
kobila crna, crvena luna.
Smrt na me vreba onamo
s kruništa kule Cordobe.
Jao, duga li cesta!
Jao, vrli moj konjiću!
Jao, smrt me čeka prije
nego stignem u Cordobu!
Cordoba.
Daleka i sama.
Post Reply