Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#5376 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Ommadawn »

Sara03 wrote: 21/05/2022 18:36
Bloo wrote: 21/05/2022 18:13 Plava krv na reklamama, dodavanje uloška u kancelariji kao da je paketić speeda i to lošeg, korištenje eufemizama za menstruaciju...
Pitanje: "Imaš ono za ono?" zna biti konfuzno i dvojako određeno. Da li imam kontracepcijsko sredstvo ili ono za menstrualnu higijenu, dilema je. Mislim se bitch, govori bosanski, da te cijeli svijet razumije. :D

Dobro, takav nam je mentalitet. Još uvijek su nam prirodna, fiziološka stanja tabu. Jeste, žene imaju menstruaciju. Jeste, ljudi seru (oprostite na mom francuskom). Ne znam šta se više šapuće i krije, JMBG.

:skoljka:
Ljudi se i jebu. Koriste zaštitu tokom akta.
Ali odeš u kiosk da kupiš kondom, pogleda te prodavač/ica i namigne sa osmijehom, nerijetko kaže “Opa!” ili “Hajde sa srećom!”.
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5377 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by dale cooper »

Sto se tice ulaska menstruacije i rasprave o istom u kulturu to se vec desilo, ima poezije i muzike koja se bavi ovom temom.

Evo jedan clanak i playlista sa nekoliko primjera:

https://www.google.com/amp/s/www.vice.c ... period-pop

Sad vise nismo off topic. :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#5378 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Bloo »

dale cooper wrote: 21/05/2022 19:20 Sto se tice ulaska menstruacije i rasprave o istom u kulturu to se vec desilo, ima poezije i muzike koja se bavi ovom temom.

Evo jedan clanak i playlista sa nekoliko primjera:

https://www.google.com/amp/s/www.vice.c ... period-pop

Sad vise nismo off topic. :D
Cekamo Hanku da snimi hit kod nas :D ako je mogla Dolly (Dolly ftw)...
no_sikiriki
Posts: 16548
Joined: 11/12/2012 13:21

#5379 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by no_sikiriki »

Crimson wave najbolji eufemizam. Nije loš ni on the rag, ali crimson wave nekako poetičnije. :mrgreen:
John Cleese
Posts: 36665
Joined: 25/05/2010 18:30

#5380 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by John Cleese »

Izvjesni Nenad Brixy bi ovo vjerojatno nazvao - Haj, haj, frizeraj! :| :D

O eufemizmima... Sjetih se dobre poznanice koja je to svojedobno zvala - hit mjeseca.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#5382 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Ommadawn »

Bloo wrote: 21/05/2022 19:22
dale cooper wrote: 21/05/2022 19:20 Sto se tice ulaska menstruacije i rasprave o istom u kulturu to se vec desilo, ima poezije i muzike koja se bavi ovom temom.

Evo jedan clanak i playlista sa nekoliko primjera:

https://www.google.com/amp/s/www.vice.c ... period-pop

Sad vise nismo off topic. :D
Cekamo Hanku da snimi hit kod nas :D ako je mogla Dolly (Dolly ftw)...
Nemoj!!!
Nakon onog “Budi heroj” - nisam imao napretka nekoliko mjeseci
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45221
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#5383 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Chmoljo »

Ommadawn wrote: 21/05/2022 14:54
Chmoljo wrote: 21/05/2022 10:43

Kihnula hanuma, a nije nosila onaj s krilcima.
Hahahahaha e čuj…
Menstrual Jackson Pollock :lol:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#5384 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Ommadawn »

Chmoljo wrote: 21/05/2022 22:12
Ommadawn wrote: 21/05/2022 14:54

Hahahahaha e čuj…
Menstrual Jackson Pollock :lol:
Da je bilo s dvokrilcima, ne bi se sad o menstruaciji raspravljalo na kulturološkom nivou.
User avatar
piupiu
Posts: 16351
Joined: 05/01/2008 05:08

#5385 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Snake Eyes wrote: 21/05/2022 20:01 [img]]
Ova mi skulptura liči na skulpture Lejle Ćehajić, doduše, ona radi manje i jako su zanimljive.
User avatar
piupiu
Posts: 16351
Joined: 05/01/2008 05:08

#5386 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Chmoljo wrote: 21/05/2022 22:12
Ommadawn wrote: 21/05/2022 14:54

Hahahahaha e čuj…
Menstrual Jackson Pollock :lol:
:lol: :lol: :lol:
User avatar
piupiu
Posts: 16351
Joined: 05/01/2008 05:08

#5387 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

no_sikiriki wrote: 21/05/2022 18:04
Sara03 wrote: 21/05/2022 18:01 Drugi i treći dan najgori, uvijek na rubu suicida. :cry: :D
Probaj uz to svakodnevno i doživotno piti Aspirin protect, pa mi se opet javi. :mrgreen:
A za šta pijete te aspirine? Za bolove je daleko najbolji Naproxen, a za sve ostalo magnezij, redovno uzimati i sve 5.
no_sikiriki
Posts: 16548
Joined: 11/12/2012 13:21

#5388 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by no_sikiriki »

piupiu wrote: 22/05/2022 02:36
no_sikiriki wrote: 21/05/2022 18:04

Probaj uz to svakodnevno i doživotno piti Aspirin protect, pa mi se opet javi. :mrgreen:
A za šta pijete te aspirine? Za bolove je daleko najbolji Naproxen, a za sve ostalo magnezij, redovno uzimati i sve 5.
Ne uzima se kao analgetik moja piupiu, nego da se sprijece mozdani, srcani i sl. udari, da ne ulazim dublje u tematiku. :mrgreen:
User avatar
piupiu
Posts: 16351
Joined: 05/01/2008 05:08

#5389 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

no_sikiriki wrote: 22/05/2022 06:07
piupiu wrote: 22/05/2022 02:36

A za šta pijete te aspirine? Za bolove je daleko najbolji Naproxen, a za sve ostalo magnezij, redovno uzimati i sve 5.
Ne uzima se kao analgetik moja piupiu, nego da se sprijece mozdani, srcani i sl. udari, da ne ulazim dublje u tematiku. :mrgreen:
Pu, pu, gluho bilo... ja za sve to sto radi hemija pokusavam naci prirodnu alternativu, tipa magnezij za širenje krvnih sudova, kurkuma, djumbir, vit e za razrjedjivanje krvi, zato i pitam za šta korisitite. Otvorimo temu 'kultura zdravstvene (samo)zaštite', bila bi hit. :D
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#5391 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Ommadawn »

Sad bi svi da se sjećaju Tita.
1990 su se doslovno posrali i na njega i njegovu viziju i sve ostalo.
Sad odjednom se šiju pionirske kape, marame, prodaju se item-i sa njegovim slikama i mapom Jugoslavije.
Poslovni Slovenci su se prvi sjetili da na tome dignu lovu. Negdje se priča kako su 1988 pravili i kokarde u strogo čuvanom objektu Zlatarne Celje - ali to mi je priča rekla-kazala pa ne garantujem tačnost iste.
Uglavnom, ukoliko odete na stranicu Etsy, naći ćete mnogo toga iz vremena bivše Jugoslavije.
Međutim, tu imaju i neki turistički plakati (jako lijepog dizajna) koji promovišu neke naše turističke destinacije. Nije da nismo imali dobre grafičare i umjetnike ali prema nekim podatcima radi se o krivotvorenju historije. Navodno takav stil se nije koristio u našim plakatima te da se oni u to vrijeme uopšte nisu pravili.
Ko će ti ga znati.
User avatar
piupiu
Posts: 16351
Joined: 05/01/2008 05:08

#5392 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Ommadawn wrote: 22/05/2022 10:17 Sad bi svi da se sjećaju Tita.
Ovdje se Goran Mikulić sjeća svoga oca Marija, mislim da je Tito u sporednoj ulozi. :)
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#5393 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Sara03 »

piupiu wrote: 22/05/2022 02:36
no_sikiriki wrote: 21/05/2022 18:04 Probaj uz to svakodnevno i doživotno piti Aspirin protect, pa mi se opet javi. :mrgreen:
A za šta pijete te aspirine? Za bolove je daleko najbolji Naproxen, a za sve ostalo magnezij, redovno uzimati i sve 5.
Slažem se za magnezij, pijem redovno, ali ima nešto i do genetike. Što se tiče lijekova protiv bolova i to zna biti varljivo. Meni recimo Caffetin ne djeluje. Mogu šaku uzeti, kao neke gospođe ovdje, ali šipak mala. Jedna prijateljica, koja je inače završila farmaciju, mi je naširoko pojasnila zašto nam neki lijekovi djeluju, dok drugi ne. Eh, sad da me ubiješ, ja to kao laik ne znam lijepo objasniti i ponoviti, no postoji dobro objašnjenje u pozadini, zašto naprimjer meni Brufen šalje signal u mozak da me riješi patnje, ali Caffetin ili nešto slično ne. A kod nekog je zapravo obrnuto.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#5394 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Ommadawn »

Sara03 wrote: 22/05/2022 12:30
piupiu wrote: 22/05/2022 02:36
A za šta pijete te aspirine? Za bolove je daleko najbolji Naproxen, a za sve ostalo magnezij, redovno uzimati i sve 5.
Slažem se za magnezij, pijem redovno, ali ima nešto i do genetike. Što se tiče lijekova protiv bolova i to zna biti varljivo. Meni recimo Caffetin ne djeluje. Mogu šaku uzeti, kao neke gospođe ovdje, ali šipak mala. Jedna prijateljica, koja je inače završila farmaciju, mi je naširoko pojasnila zašto nam neki lijekovi djeluju, dok drugi ne. Eh, sad da me ubiješ, ja to kao laik ne znam lijepo objasniti i ponoviti, no postoji dobro objašnjenje u pozadini, zašto naprimjer meni Brufen šalje signal u mozak da me riješi patnje, ali Caffetin ili nešto slično ne. A kod nekog je zapravo obrnuto.
Sve je to individualno.
Pođi samo od tog da drugačije običnu hranu podnosimo.
Ja recimo ne podnosim šećer. Nekad mi fali pa pojedem rebro čokolade ali najčešće mi je dovoljna jedna kockica pa da osjetim da mi je previše.
User avatar
Sara03
Posts: 3292
Joined: 22/02/2017 03:17

#5395 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Sara03 »

Ommadawn wrote: 22/05/2022 12:34
Sara03 wrote: 22/05/2022 12:30 Slažem se za magnezij, pijem redovno, ali ima nešto i do genetike. Što se tiče lijekova protiv bolova i to zna biti varljivo. Meni recimo Caffetin ne djeluje. Mogu šaku uzeti, kao neke gospođe ovdje, ali šipak mala. Jedna prijateljica, koja je inače završila farmaciju, mi je naširoko pojasnila zašto nam neki lijekovi djeluju, dok drugi ne. Eh, sad da me ubiješ, ja to kao laik ne znam lijepo objasniti i ponoviti, no postoji dobro objašnjenje u pozadini, zašto naprimjer meni Brufen šalje signal u mozak da me riješi patnje, ali Caffetin ili nešto slično ne. A kod nekog je zapravo obrnuto.
Sve je to individualno.
Pođi samo od tog da drugačije običnu hranu podnosimo.
Ja recimo ne podnosim šećer. Nekad mi fali pa pojedem rebro čokolade ali najčešće mi je dovoljna jedna kockica pa da osjetim da mi je previše.
To, svakako. :thumbup:

Ja opet volim šećer, možda više nego mater rođenu, ali ne mogu puno pojesti, bude mi muka. :cry: :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50325
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#5396 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Bloo »

piupiu wrote: 22/05/2022 06:21 Pu, pu, gluho bilo... ja za sve to sto radi hemija pokusavam naci prirodnu alternativu, tipa magnezij za širenje krvnih sudova, kurkuma, djumbir, vit e za razrjedjivanje krvi, zato i pitam za šta korisitite. Otvorimo temu 'kultura zdravstvene (samo)zaštite', bila bi hit.
Pa da se pojave new age tinktura HOMOterapija biljni preparati zakon farmakomafija likovi. :|

Volim ja i prirodne alternative, ali voljem i farmakomafija.

Kafetinu, ljubaFi moja. :mrgreen:
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5191
Joined: 12/04/2013 14:02

#5397 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Snake Eyes »

piupiu wrote: 22/05/2022 02:31
Snake Eyes wrote: 21/05/2022 20:01 [img]]
Ova mi skulptura liči na skulpture Lejle Ćehajić, doduše, ona radi manje i jako su zanimljive.
Da, liče, manje su i manje su "anatomske", mada kada joj pogledas radove vidis da radi i ove "druge".

https://www.klix.ba/magazin/kultura/lej ... /190715108
User avatar
piupiu
Posts: 16351
Joined: 05/01/2008 05:08

#5398 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Sara03 wrote: 22/05/2022 12:30
piupiu wrote: 22/05/2022 02:36
A za šta pijete te aspirine? Za bolove je daleko najbolji Naproxen, a za sve ostalo magnezij, redovno uzimati i sve 5.
Slažem se za magnezij, pijem redovno, ali ima nešto i do genetike. Što se tiče lijekova protiv bolova i to zna biti varljivo. Meni recimo Caffetin ne djeluje. Mogu šaku uzeti, kao neke gospođe ovdje, ali šipak mala. Jedna prijateljica, koja je inače završila farmaciju, mi je naširoko pojasnila zašto nam neki lijekovi djeluju, dok drugi ne. Eh, sad da me ubiješ, ja to kao laik ne znam lijepo objasniti i ponoviti, no postoji dobro objašnjenje u pozadini, zašto naprimjer meni Brufen šalje signal u mozak da me riješi patnje, ali Caffetin ili nešto slično ne. A kod nekog je zapravo obrnuto.
Da, skroz tačno. Mislim da nam tijelo uvijek signalizira šta mu treba i odgovara. Ovo gore sam pitala specifično za PMS bolove, rekoh to vi nešto oko toga. Ovaj Naproxen ima razna imena, mislim da je specificno za migrene i menstrualne bolove, ima boljih verzija, ali ovo je Bosnalijekova. Magnezij opusta krvne sudove i jos neka cuda, pa pomaze. No, da se vratimo kulturi. :lol:
User avatar
piupiu
Posts: 16351
Joined: 05/01/2008 05:08

#5399 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Snake Eyes wrote: 22/05/2022 12:59 Da, liče, manje su i manje su "anatomske", mada kada joj pogledas radove vidis da radi i ove "druge".

https://www.klix.ba/magazin/kultura/lej ... /190715108
BIlo je tih njenih skulputra u galeriji Java na Titovoj, i jedan prekrasni sahovski set s tim istim debeljuskastim figurama, odlican je bio, ne znam je l' se prodao.
User avatar
piupiu
Posts: 16351
Joined: 05/01/2008 05:08

#5400 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Bloo wrote: 22/05/2022 12:43 Pa da se pojave new age tinktura HOMOterapija biljni preparati zakon farmakomafija likovi. :|

Volim ja i prirodne alternative, ali voljem i farmakomafija.

Kafetinu, ljubaFi moja. :mrgreen:
:lol: Ma dosta nam je Torabija, saljevanja strave i hodžinih zapisa, to je sve što nam treba. :D

Problem je sto za svaku stvar koju farmacijom popraviš, neku drugu pokvariš ali rijetko ti to kažu unaprijed. Kod nas su raja na svim mogućim čudima za psihoze, šizofrenije, PTSP-ove, ovo-ono. Ali niko im ne kaže da će im od dugotraje upotrebe istih potencijalno otići jetra, bubrezi, da su neke od njih kancerogene. Saznaš kad je kasno. Isto za neke obične, relativno česte lijekove - tipa lijekova za štitnu. Jetra, tinitus, i svakojake druge nus-pojavice. Zadubi se čovjek ponekad, ali puno rjedje nego što bi trebali. Zato ja to, daj prvo može li se šta prirodno.
Post Reply