Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
piupiu
Posts: 16600
Joined: 05/01/2008 05:08

#5026 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Four Nobel laureates in the field of literature – Svetlana Aleksijewicz, Elfriede Jelinek, Herta Müller, Olga Tokarczuk – asked the President of the European Council Charles Michel and the President of the European Parliament David Sassoli “for the fastest and most effective solution to this humanitarian crisis” on the border Poland and Belarus.

https://polishnews.co.uk/olga-tokarczuk ... e-tragedy/
User avatar
piupiu
Posts: 16600
Joined: 05/01/2008 05:08

#5027 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

medvjed23 wrote: 10/11/2021 08:56 imaš na bh radiju klasike, skoro svaki dan oko 21.. poslije toga, oko 22, čitaju pojezije raznorazne.. more se čovjek kulturno uzdići kolko god hoš..
I ja mu podjoh reći, play listi na Spotifyju kakvih hoćeš. Samo užgaš i :violina:
User avatar
piupiu
Posts: 16600
Joined: 05/01/2008 05:08

#5029 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

A mogli bi malo i o tome sta je danas kultura, ali ovo ispod je tema o kojoj sam i sama razmisljala - overload, cemu vodi?
Overloaded: is there simply too much culture?

In 2009, for example, 7 million people worldwide were using Spotify, with its seemingly infinite musical access; by 2014, that number had ballooned to 60 million. Also in 2009, the teen YouTuber known as “Fred” became the first to have his channel hit one million subscribers. By 2014, a new YouTube channel was reaching that milestone every day. By 2012, 10 hours of music and audio were being uploaded every minute to SoundCloud, leapfrogging traditional production and distribution methods. In 2010, around 1,500 podcasts launched on iTunes every month. By 2015, it was nearly 6,000. But something about the way television consumption standards expanded made it seem more overwhelming.

https://www.theguardian.com/tv-and-radi ... ch-culture
User avatar
petunija
Posts: 3034
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#5031 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by petunija »

https://www.bing.com/videos/search?q=no ... &FORM=VIRE
gledala dva puta u zadnja dva dana
Tako divna muzika i tako tužna priča :( :cry:
User avatar
dale cooper
Posts: 28463
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#5032 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by dale cooper »

Stephen Sondheim, gigant mjuzikla, preminuo u 91 godini.

https://www.nytimes.com/2021/11/26/thea ... -dead.html

User avatar
petunija
Posts: 3034
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#5033 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by petunija »

Divno, potražiću malo po internetu njegove mjuzikle
@Chm0ljo lijepa muzika u lijepom ambijentu, keep going :D :thumbup:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45461
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#5034 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Chmoljo »

petunija wrote: 27/11/2021 18:19 Divno, potražiću malo po internetu njegove mjuzikle
@Chm0ljo lijepa muzika u lijepom ambijentu, keep going :D :thumbup:
Meni u posljednje vrijeme istinski odgovaraju ovakve jednostavne kompozicije, bez neke virtuznosti i sanse za pretencioznoscu.

Yann Tiersenn, Ludovico Eianudi, pa i Omar Faruk Tekbilek su moje oaze mira.
User avatar
Vipera berus
Posts: 21996
Joined: 02/02/2010 10:48
Location: Još uvijek u opancima...

#5035 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Vipera berus »

petunija wrote: 26/11/2021 14:15 https://www.bing.com/videos/search?q=no ... &FORM=VIRE
gledala dva puta u zadnja dva dana
Tako divna muzika i tako tužna priča :( :cry:
Ovdje su malo ljepši bez maski (pogotovo pop :mrgreen: )

User avatar
piupiu
Posts: 16600
Joined: 05/01/2008 05:08

#5036 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Evo jedna listica za zimske veceri...

User avatar
piupiu
Posts: 16600
Joined: 05/01/2008 05:08

#5037 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Chmoljo wrote: 27/11/2021 18:30
petunija wrote: 27/11/2021 18:19 Divno, potražiću malo po internetu njegove mjuzikle
@Chm0ljo lijepa muzika u lijepom ambijentu, keep going :D :thumbup:
Meni u posljednje vrijeme istinski odgovaraju ovakve jednostavne kompozicije, bez neke virtuznosti i sanse za pretencioznoscu.

Yann Tiersenn, Ludovico Eianudi, pa i Omar Faruk Tekbilek su moje oaze mira.
Samo minimalizam! :D
User avatar
piupiu
Posts: 16600
Joined: 05/01/2008 05:08

#5038 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

dale cooper wrote: 27/11/2021 15:20 Stephen Sondheim, gigant mjuzikla, preminuo u 91 godini.
Jao, znam da nije primjereno na ovaj tvoj post, ali nece se ljutiti SS - jedna umjetnicka forma koju ne podnosim, sta god mi das, kao da mi zube vadis s tim mjuziklima.
User avatar
petunija
Posts: 3034
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#5039 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by petunija »

hej divna ptičice, nemoj me ljutiti :D

Znaš kako je Ajnštajn govorio, kao što je mtm nauka nad naukama tako je i muzika umjetnost nad umjetnostima ;-)
Pa čak i mjuzikli :D mada im kostimografija često zna biti očajna, kao što je u onom gore citiranom. Ali je zato muzika... :plesu: :sax:
User avatar
piupiu
Posts: 16600
Joined: 05/01/2008 05:08

#5040 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

petunija wrote: 30/11/2021 08:50 hej divna ptičice, nemoj me ljutiti :D

Znaš kako je Ajnštajn govorio, kao što je mtm nauka nad naukama tako je i muzika umjetnost nad umjetnostima ;-)
Pa čak i mjuzikli :D mada im kostimografija često zna biti očajna, kao što je u onom gore citiranom. Ali je zato muzika... :plesu: :sax:
:lol: :kiss:

Izvini, cvjeticu, but... ne! Meni je mjuzikl basatardizacija drame i opere, smiksano s elementima pop kulture. Ne volim, ne podnosim - ni mjuzikle, ni muzicke filmove. Bukvalno dobijem ospice i od jednih i od drugih.
User avatar
petunija
Posts: 3034
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#5041 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by petunija »

https://www.youtube.com/watch?v=U8bYyJn16fU

ovo ti se mora svidjeti :D :kiss:

Nekako kad sam "otkrila" rok-opere i mjuzikle nisam to doživjela kao degradaciju opere, već kao neki "novi talas". Mislim kroz razne periode istorije muzika se mijenjala, renesansna nije ista kao barokna, klasika nije kao romantizam itd. I nisu se uvijek sviđale publici, znaš i sama koliko je Verdi bio izviždan zbog Nabuka npr koji mi sad slušamo sa divljenjem.
Pa onda, opere su u glavnom tragične, do pojave Štrausa i Lehara koji su pisali komične...Sve je to "evolucija" :D bar tako vidim što ne znači da sam u pravu ;-)
A što se tiče muzičkih filmova, ni mene ne oduševljavaju previše jer je u njima akcenat na glumce a ne na pjevačke kvalitete, što u mjuziklu nije slučaj
Gdje nam je Džoni, možda bi on bolje objasnio...
@Vipera berus - da, :thumbup: mada mi je Garou odlično glumio tako je fenomenalno prikazao Kvazimoda, baš me oduševio
A pop ima odvratnu ulogu pa je i izgled u skladu s tim... :D
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#5042 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by hadzinicasa »

Ovdje cu

[youtube]https://m.youtube.com/watch?v=i1XRRVRB7 ... oCyRQebHk4[/youtube]

Predstava radjena po Dezulovicevoj knjizi Jebo sad hiljadu dinara, veceras u 10
User avatar
petunija
Posts: 3034
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#5043 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by petunija »

Evo nešto lijepo u ove kasne sate :D

https://www.youtube.com/watch?v=AiQmxBamJQ0
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45461
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#5044 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Chmoljo »

petunija wrote: 30/11/2021 21:46 https://www.youtube.com/watch?v=U8bYyJn16fU

ovo ti se mora svidjeti :D :kiss:

Nekako kad sam "otkrila" rok-opere i mjuzikle nisam to doživjela kao degradaciju opere, već kao neki "novi talas". Mislim kroz razne periode istorije muzika se mijenjala, renesansna nije ista kao barokna, klasika nije kao romantizam itd. I nisu se uvijek sviđale publici, znaš i sama koliko je Verdi bio izviždan zbog Nabuka npr koji mi sad slušamo sa divljenjem.
Pa onda, opere su u glavnom tragične, do pojave Štrausa i Lehara koji su pisali komične...Sve je to "evolucija" :D bar tako vidim što ne znači da sam u pravu ;-)
A što se tiče muzičkih filmova, ni mene ne oduševljavaju previše jer je u njima akcenat na glumce a ne na pjevačke kvalitete, što u mjuziklu nije slučaj
Gdje nam je Džoni, možda bi on bolje objasnio...
@Vipera berus - da, :thumbup: mada mi je Garou odlično glumio tako je fenomenalno prikazao Kvazimoda, baš me oduševio
A pop ima odvratnu ulogu pa je i izgled u skladu s tim... :D


:-D
User avatar
petunija
Posts: 3034
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#5045 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by petunija »

@Chm0ljo

https://www.youtube.com/watch?v=KRjsdpSL6z4

meni je ovo balet :D

Moram priznati da sam o modernom baletu mislila isto što i ptičica :kiss: o mjuziklima, međutim ovo što si postavio me zaineteresovalo zbog divne muzike i odgledala sam do kraja. I dalje dajem prednost klasičnom baletu i priznajem da ga mnogo više volim, ali ovaj "novi talas" je po mom mišljenjiu isto kao i novi talasi u svemu ostalom. Često se sjetim kako mi je mama jedne moje prijateljice (koja kao i sve mame nije podnosila muziku koju mi slušamo, a mi se čudili kako im se ne sviđa ) govorila: ko zna kakvu će tek muziku slušati vaša djeca. I onda se sjetim kakvu muziku slušaju moja djeca :lol:
Iako me pomalo nerviraju ovi "neurotični" pokreti mislim da su oni odličan prikaz vremena u kom živimo.
Tužno mi je samo što ovu predstavu ne mogu gledati oni kojima je posvećena :( :cry:
U svakom slučaju, hvala što si ovo postavio, mogu ti reći da me je na neki način prosvjetlilo
User avatar
piupiu
Posts: 16600
Joined: 05/01/2008 05:08

#5046 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

"Valter brani u Sarajevo" u Sangaju kao James Bond... :D
"Valter brani Sarajevo" sam režirao u Shanghai Dramatic Arts Centru, Šangaj, 2015. Valtera je igrao veliki kineski glumac Liu Peng; Lažnog Valtera je igrao fantastični Han Xiu Yin; Azru divna glumica Fan Yi Lin, a mirnu, izdajicu je igrala izvrsna Sun Ning Fang

Haris Pašović
User avatar
petunija
Posts: 3034
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#5047 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by petunija »

Često sam se pitala šta nam je sa Gertrudom Munitić? Bilo bi lijepo da dođe
https://radiosarajevo.ba/metromahala/li ... eru/445155
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45461
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#5048 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Chmoljo »

petunija wrote: 22/12/2021 22:10 Moram priznati da sam o modernom baletu mislila isto što i ptičica :kiss: o mjuziklima, međutim ovo što si postavio me zaineteresovalo zbog divne muzike i odgledala sam do kraja. I dalje dajem prednost klasičnom baletu i priznajem da ga mnogo više volim, ali ovaj "novi talas" je po mom mišljenjiu isto kao i novi talasi u svemu ostalom. Često se sjetim kako mi je mama jedne moje prijateljice (koja kao i sve mame nije podnosila muziku koju mi slušamo, a mi se čudili kako im se ne sviđa ) govorila: ko zna kakvu će tek muziku slušati vaša djeca. I onda se sjetim kakvu muziku slušaju moja djeca :lol:
Iako me pomalo nerviraju ovi "neurotični" pokreti mislim da su oni odličan prikaz vremena u kom živimo.
Tužno mi je samo što ovu predstavu ne mogu gledati oni kojima je posvećena :( :cry:
U svakom slučaju, hvala što si ovo postavio, mogu ti reći da me je na neki način prosvjetlilo
:kakoste:

a pazi ovo. vrti mi se plejlista jednog od omiljenih izvođača, i odjednom, nešto drugačije... kad ono saradnja... i prvo što pomislim, vidi melnaholije u glasu, pa kad neko kaže niko ko naša sevdalinka to ne može. evo vidiš da može...

kad ono
Yasmin Levy (Jeruzalem, 23. prosinca 1975.) kćer je Yitzhaka Isaaca Levya, koji ju je podučio ladinskoj glazbi i kulturi.[1] Yasmin Levy je sefardskog podrijetla koja pjeva ladinsku glazbu s primjesama flamenca.
što bi se reklo, prapostojbina sevdaha...



eto poslušajte, pa mi recite jel griješim il' šta? :D
User avatar
petunija
Posts: 3034
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#5049 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by petunija »

Divno, tekst ne razumijem ali ni ne treba, toliko emocije u glasu :) na početku mi se učinilo kao da je fado :D mislim emocija je ista.
Sve ovo je "začinio" i onaj muški hor na kraju, tako lijepa kombinacija uz njen glas, sve nekako vrvi istočnjačkim šarmom :thumbup: baš mi se svidjelo :-D
Volim ovu temu baš zbog raznolike muzike, mnogo toga lijepog sam ovdje "otkrila" hvala ptičici :kiss: što je otvorila, zaista uživam čitajući je i slušajući sve što se ovdje postavi. :sax:
User avatar
piupiu
Posts: 16600
Joined: 05/01/2008 05:08

#5050 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

@Chmoljo Yasmin Levy je divna, godinama je slušam.

Bio je divan koncert sefardske muzike u Zemaljskom muzeju - Barimatango s Atilom Aksojem - prije jedno 2 godine, baš sam uživala.

Aha, evo Kad ja podjoh na Bembašu u originalu:

Post Reply