Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#6501 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Digla_da_kreci »

Cijenjeni palestinski pjesnik Refaat Alareer ubijen u Gazi

Objavio je na Tweetteru pjesmu koja je postala viralna pod naslovom "If I must die" ("Ako moram umrijeti"), koju završava riječima: "Neka to donese nadu, neka postane priča."

If I must die,
you must live
to tell my story
to sell my things
to buy a piece of cloth
and some strings,
(make it white with a long tail)
so that a child, somewhere in Gaza
while looking heaven in the eye
awaiting his dad who left in a blaze—
and bid no one farewell
not even to his flesh
not even to himself—
sees the kite, my kite you made, flying up
above
and thinks for a moment an angel is there
bringing back love
If I must die
let it bring hope
let it be a tale


Vise na: https://www.index.hr/vijesti/clanak/cij ... 19229.aspx
https://thegrayzone.com/2023/12/07/trib ... ed-israel/
User avatar
piupiu
Posts: 16649
Joined: 05/01/2008 05:08

#6502 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Last edited by piupiu on 11/12/2023 07:26, edited 1 time in total.
User avatar
piupiu
Posts: 16649
Joined: 05/01/2008 05:08

#6503 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

medvjed23 wrote: 09/12/2023 03:47
Marko Tomaš wrote:
Nema ničeg usporedivo užasnog:
ostvaren san je predvorje beznađa.

A beznađe - običan ljudski život
kakav nitko ne sanja
ispunjen sunčanim i kišnim danima,
ljubav tvog života pretvorena u supružnika
još od onog sumnjivog vješanja
poeziju svi pišu
isto
pod različitim imenima,
nesnalaženje je nesiguran i slabo plaćen posao.
Dobar je Tomaš. Najviše mi se kao pjesnik svidja.
User avatar
piupiu
Posts: 16649
Joined: 05/01/2008 05:08

#6504 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Digla_da_kreci wrote: 09/12/2023 06:30 Cijenjeni palestinski pjesnik Refaat Alareer ubijen u Gazi

If I must die,
you must live
to tell my story

Eto ti. :(
User avatar
piupiu
Posts: 16649
Joined: 05/01/2008 05:08

#6505 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Teško je pronaći i novinara koji zna napisati čitljiv tekst... a evo ga!
Damir Martinović Mrle u velikom razgovoru za Telegram: 'Ako ŠČ ne uđe u abecedu, sam ću je napraviti! Što će ostati iza mene? Boli me...'

Teško je pronaći parnjaka Damiru Martinoviću Mrletu, čovjeku višestrukih scenskih ličnosti, u mnogočemu pionirskoj osobnosti čija je jedinstvena kreativna persona stvorila vojsku sljedbe koja maršira i skandira uz poklič: ŠČ!

https://www.telegram.hr/kultura/damir-m ... e-boli-me/
John Cleese
Posts: 37325
Joined: 25/05/2010 18:30

#6506 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by John Cleese »

piupiu wrote: 12/12/2023 00:38 Teško je pronaći i novinara koji zna napisati čitljiv tekst... a evo ga!
Damir Martinović Mrle u velikom razgovoru za Telegram: 'Ako ŠČ ne uđe u abecedu, sam ću je napraviti! Što će ostati iza mene? Boli me...'

Teško je pronaći parnjaka Damiru Martinoviću Mrletu, čovjeku višestrukih scenskih ličnosti, u mnogočemu pionirskoj osobnosti čija je jedinstvena kreativna persona stvorila vojsku sljedbe koja maršira i skandira uz poklič: ŠČ!

https://www.telegram.hr/kultura/damir-m ... e-boli-me/
Koje su to budaline (Let 3) - to je nevidjeno i necuveno :D :lol:

Najveci merak im je zajebavat posten svijet:
https://www.youtube.com/watch?v=lmeV4-WZkN0&t=372s
User avatar
piupiu
Posts: 16649
Joined: 05/01/2008 05:08

#6507 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

John Cleese wrote: 12/12/2023 01:29 Koje su to budaline (Let 3) - to je nevidjeno i necuveno :D :lol:

Najveci merak im je zajebavat posten svijet:
https://www.youtube.com/watch?v=lmeV4-WZkN0&t=372s
Mone di Fiume vs mitteleuropejski HRT :lol:
User avatar
black
Posts: 17175
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#6508 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by black »

Senat Evropske akademije nauke i umjetnosti izabrao je Rusmira Mahmutćehajića za redovnog člana te akademije u njenom prvom odjeljenju Humanities.

Evropska akademija nauke i umjetnosti okuplja više od 2.000 uglednih naučnika i javnih radnika, među kojima su 32 nositelji Nobelove nagrade.

Akademija je organizirana u osam odjeljenja: Humanističke nauke, Medicina, Umjetnost, Prirodne nauke, Društvene nauke, Pravo i ekonomija, Tehničke i ekološke nauke te Svjetske religije.

Misija Akademije je poticanje međudisciplinarne saradnje uglednih naučnika, vodećih umjetnika i javnih radnika u svim područjima.

Njihova namjera je analizirati važne društvene izazove i pomagati u rješavanju složenih pitanja o dobrobiti evropskoj budućnosti, saopćeno je iz Međunarodnog foruma Bosna.
User avatar
medvjed23
Posts: 26854
Joined: 16/07/2010 13:49

#6509 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by medvjed23 »

Image

Nešto slično je nedavno rekao i Marko Tomaš. Negdje oko 13:00.
User avatar
piupiu
Posts: 16649
Joined: 05/01/2008 05:08

#6510 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Dobar je Marko.
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#6511 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Digla_da_kreci »

100. GODIŠNJICA SMRTI Alekse Šantića

https://www.klix.ba/magazin/kultura/vec ... /240202193
Aleksa Šantić je preminuo 2. februara 1924. godine od tada neizlječive tuberkuloze, a u Mostaru se i danas pamti i prepričava njegova sahrana, jer se takva ni prije, ni poslije nije dogodila u najvećem gradu na Neretvi.

Mostar je, kako su zabilježili hroničari tog vremena, bio zavijen u crno, na kućama su se vijorile crne zastave, fasada Opštinskog doma bila je pretvorena u crnu masu, pa su čak i ulični fenjeri bili obavijeni crnim krepom.

Nažalost ime Alekse Šantića koji je svojim likom i djelom zadužio Mostar u njegovom rodnom gradu danas nema zasluženo mjesto, što mnogi kritičari smatraju apsolutnom nepravdom.

Danas u Šantićevom rodnom Mostaru samo u djelu njegove ulice stoji tabla s imenom Alekse Šantića, a gimnazija koja je nosila pjesnikovo ime poslije zadnjeg rata u našoj zemlji je preimenovana u Gimnaziju Mostar, tako da je u pjesnikovom gradu ostao samo Šantićev park gdje se nalazi i njegov spomenik.
User avatar
piupiu
Posts: 16649
Joined: 05/01/2008 05:08

#6512 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Super su mi ovi klinci :helga:

User avatar
piupiu
Posts: 16649
Joined: 05/01/2008 05:08

#6513 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Umro je Petar Luković :(
Nakon duge i teške bolesti, glavni i odgovorni urednik XXZ magazina i jedan od najznačajnijih jugoslovenskih novinara Petar Luković, preminuo je u ponedeljak, 12. februara u Beogradu, u 74. godini

https://www.xxzmagazin.com/preminuo-pet ... 3rLkP0nyzs
User avatar
piupiu
Posts: 16649
Joined: 05/01/2008 05:08

#6514 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Preporučujem. Dobar razgovor.

Seawolf
Posts: 7745
Joined: 14/06/2012 22:59

#6515 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Seawolf »

Najbolji bosanskohercegovački pisac koji još uvijek živi u Bosni i Hercegovini, Damir Ovčina, izdao je novi roman, njegov treći po redu.

Naziv romana je CVII.
User avatar
piupiu
Posts: 16649
Joined: 05/01/2008 05:08

#6516 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Seawolf wrote: 15/02/2024 10:30 Najbolji bosanskohercegovački pisac koji još uvijek živi u Bosni i Hercegovini, Damir Ovčina, izdao je novi roman, njegov treći po redu.

Naziv romana je CVII.
Dobar jeste, ali najbolji... to je pitanje ukusa. :)
User avatar
Comandini
Posts: 229
Joined: 08/02/2012 00:13

#6517 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Comandini »

Umro je Mirsad Becirbasic, generacije su ga citale kao lektiru, a neka ostane zapisano i da je bio jako dobar i fin covjek.
https://www.oslobodjenje.ba/vijesti/bih ... nik-930783
User avatar
black
Posts: 17175
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#6518 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by black »

Borilački sportovi, ekstremni metal i smrt kapitalizma igralište su Gorana Pećanca: 'Apokalipsa je bliže nego što mislite'

Code: Select all

https://www.tportal.hr/kultura/clanak/borilacki-sportovi-ekstremni-metal-i-smrt-kapitalizma-igraliste-su-gorana-pecanca-apokalipsa-je-blize-nego-sto-mislite-foto-20240217?fbclid=IwAR0Cpf9rM4hVs7rH0aIJIvj7i2hnMTlzFeXiPQxJnnflirdyGcbquDwI1SM
p.s. nesto nije u redu sa postavljanjem linka pa sam morao ovako
User avatar
black
Posts: 17175
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#6519 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by black »

Romane najčešće štampaju diletanti, ja hoću drugo
Cijenjeni bosanskohercegovački književnik Damir Ovčina objavio je svoj treći roman pod nazivom "CVII". O ovom djelu, ali i drugim temama govorio je za Klix.ba.

Ovčina u spomenutom romanu piše o izgubljenosti čovjeka u današnjem vremenu pod konstantnim strahom od ponovne opsade. Je li moguće ostati priseban u današnjem društvu?

"Prisebnost spašava. To je zadnja linija odbrane, a i konjica za napad. Nama se ne smije, a ni neće desiti opsada na onakav način, ali nije isključeno drugo ni slično. Ni ona opsada niti je smjela početi onako niti dočekati kraj. Taj filing pritisnutosti, a čekanja nekog drugog da za nas riješi odredio je dobrim dijelom naše živote, a i naš pogled na svijet pa i na politiku, a politika je samo praktična filozofija. Moj lik povlači od mene i mog iskustva šta hoće, a postupa kako on hoće. Ja kao pisac samo pratim. Unatoč svemu, u njemu je smirenosti kolikogod žestine, a mislim i poštenja. Oslonjenog na sebe samog, skoro ga je nemoguće iznenaditi zlom, ali dobrim jeste. Književnost je prije i poslije svega ljubav prema životu, unatoč svemu. Ta strast pokreće mog protagonistu i kad je okružen sitnim kukavičlukom i birokratskim smicalicama, a i krupnim potezima podivljalih bolesnih ideja", naveo je Ovčina.

Zanimalo nas je predstavlja li "CVII" nastavak romana "Kad sam bio hodža" napisanog 2016. i "Ko sam ti ja" iz 2021. godine.

"Ne izravno, ali za mene je pisanje oslonjeno na moje vlastito ljudsko pa i čitalačko iskustvo kao na svoj ugaoni kamen i određenje poetike pa sam se nečim i nesvjesno doticao i 'Hodže' i njegovog nastavka, ali vozio drugo i drugačije. 'Hodžu' sam pisao ne znajući šta radim i idući za filingom, ponekad sporo, gdjekad brzo da dođem do njegove određujuće slike. Drugi roman je uglavnom pisan prije izlaska hodže, ali uređivan pod njegovim pritiskom i određenjem. Ovaj treći nastajao je od prošlog januara kad mi se činilo da je 'Hodža' davno napisan stojeći onda puno bliže iskustvom sinu nego ocu. Sad gledam oko sebe iz tačke oca, to je možda srž pogleda na svijet u 'CVII-ju', mada nije priča o očinstvu", odgovorio je.

Ovčina je prepoznatljiv po svom specifičnom stilu pisanja, tj. odsustvu glagola u rečenicama. Postavlja se pitanje koliko je zahtjevno publici predočiti ono na šta dosad nije navikla, a ipak je uspjeti zadiviti.

"Čitalac znajući i ne znajući hoće čudo. To je njegovo pravo, a i potreba. Nekad ga neko potrefi neprimijetnim fazonom, a nekad potpuno novim, ali književnost počinje tamo gdje je pisanje začuđujuće samosvojno, ali ne da bi bilo drugačije nego istinito, a ispričani svijet svjež i blizak, kakogod da je težak i mračan. Ogromna većina napisanog i ukoričenog je smeće, a čovjek i dalje čita tražeći to malo vrijednog u načinu i sadržaju. Dobra književnost rjeđa je od platine. Njena duša je u vještini pisanja, a ne u potapanju čitaoca u bezveznost autora. Između pukog autora i pisca ogromna je razlika", smatra književnik.

"Kad sam bio hodža" i "Kad sam ti ja" su bile među najčitanijim knjigama u 2023. godini. Radnja prve knjige je smještena u sarajevskom naselju Grbavice, koja je zbog okupacije Vojske Republike Srpske tokom rata bila izolovana od ostatka Sarajeva.

Radnja drugog romana počinje u januaru 2016. godine i prati život glavnog lika do augusta iste godine. Ovo je zapravo priča o očinstvu i o ratu, kojeg više nema - ali još traje u njemu. Pitali smo Ovčinu vjeruje li da će "CVII" biti uspješan kao njegovi prethodni romani.

"Morao bi. Objavljivanje romana pa i drugog štiva je uvijek na rubu nepromišljenosti. Malo bi bilo deset života za sve moguće provjere, ali na kraju se i tu, kao i u svemu, dođe do pitanja hrabrosti i nema se kud. Romane štampaju najčešće diletanti i razni nesposobnjaci željni statusa pa se lako zakloniti iza njih i izgubiti u bespućima prosječnosti i nevažnosti. Ja, naravno, hoću drugo. Lako sam se odvojio od ovog romana 24. oktobra prošle godine, tako da mi je taj vlastiti osjećaj dobar, a on mi je jedini alat. Kao i s 'Hodžom', kad još nisam imao skoro nikakvog iskustva osim uvjerenja da sam uradio najbolje što sam mogao od onog što sam imao i bio miran, tako i sad osjećam da je to što ja mogu pa koliko god bilo uspješno. Roman je borba sa samim sobom. Onaj maraton na dvjesto kolikoli milja", rekao je.

Prije više od dvije godine publiku je obradovala vijest da će početi snimanje serije nastale po romanu "Kad sam bio hodža". Trebao ju je režirati Ademir Kenović, a Ovčina je napisao scenarij. U međuvremenu je došlo do problema sa realizacijom projekta. Hoće li ona ugledati svjetlost dana?

"Pravo da vam kažem, a time dosta govorim, ne znam. Ja sam dao pameti i posvećenosti koliko sam tad prije skoro pet godina imao i prilagodio koliko sam mogao zajedničkom poslu priču, ali ostalo nije bilo kako sam zamišljao. Bilo je upravo suprotno. Mlako rečeno da nisam zadovoljan ničim. Čini mi se da se sami moji likovi opiru komotnom pristupu kakvog gledam, koliko i državnom preduzeću za telefoniju kao finansijeru. I moje i strpljenje mojih likova je pri kraju. Kao i za knjigu i bilo koji drugi proizvod, njegovu sudbinu određuje i spremnost stvaralaca da ulože svoje. Tu je početak i kraj sve priče o filmu, kao i o svakom drugom proizvodu. Poštenje je najbolja poslovna politika, koliko i poetika, a film velika prilika književnosti pa ću naći načina", kazao je Ovčina.

U Službenim novinama u Kantona Sarajevo je 19. oktobra prošle godine objavljen javni poziv za izbor i imenovanje direktora i izvršnog direktora programa i produkcije Televizije Kantona Sarajevo na koji se prijavio veliki broj kandidata.

Među njima je bio i Ovčina. Odbijen je zbog dvije greške prilikom prikupljanja dokumentacije za podnošenje prijave. Zanimalo nas je vjeruje li da je ovo bio slučaj traženja dlake u jajetu kako ljudi koji imaju ostvaren uspjeh ne bi došli na vodeće pozicije.

"Ja sam se na to mjesto javio zbog davnog obećanja, a sve što čovjek ima je riječ. Data riječ. Osim te riječi, povukla me i znatiželja i još nezatomljena navada da se zanosim javnim pitanjima. Odgovori koje sam dobio smiješno su predvidljivi unatoč dovitljivoj gluposti činovničke bahatosti. Nije me zateklo, ali mi je bilo zanimljivo kako se prave nevješti neki biva znanci postavljeni u komitet te kuće. Prije toga sam imao ružno iskustvo u jednoj novotvorenoj školi gledajući nanovo izbliza birokratski talog sve zadrigliji i nedorasliji neprestano od 2006., otkad se nosim s upravljanjem školama. Ministri su i onda bivali naravno tanki, ali se znao zateći i sasvim pristojan čovjek, a ovo je sad gore nego da nam je neprijatelj birao. Ipak, taj soj kancelarista ne bi opstao bez mase prosvjetara i slično ih zamišljam i u Australiji, Peruu, kao i Žepču, Maglaju, na Koševu ili na Dobirnji. Oni koji natužakaju i nakukaju plate i regrese, sklonjeni iza tuđe djece pa su puno krivlji jer su brojniji nego 10, 20 ili 30 pa i 100 nevaspitanih i zlovoljnih muških k'o ženskih, a i ženskih k'o muških tetaka raspoređenih po ministarstvima ili uredima", odgovorio je.

Dodao je kako se čini da je od 2006. godine, otkada je predavao, bivalo sve gore i jadnije. Smatra da narod živi osjećajući težinu, ali ne baveći se detaljima našeg neuspjeha.

"On nije puka sudbina ni urota. Počiva na vlasti ograničenih i nepoštenih spremnih dati svakom sve za pozicije. Ustanove su u pravilu pod kontrolom tupih i gladnih i takvu politiku vode. Ostat će tako dok im se to ne uzme. Sami neće otići. Vlastohlaplje i srebroljublje dvije su neprestane pandemije i neprolazne pošasti, a drugog u javnoj službi skoro i nema. Jedna televizija bi mogla napraviti show i mene zabavljalo zamišljati reakcije, pritiske i histeriju vlasti i na najbenignije priloge, što bi propitivali k’o su ljudi napenaljeni po funkcijama i šta rade za tuđe pare", rekao je.

Također smo ga pita planira li se u budućnosti ponovo prijaviti na isti ili sličan konkurs.

"Ne mislim o tome kao o nečemu svom, a ni primjerenom. Vrijedan sam, radim, bavim se lovom i mirno živim pod svojim krovom kako nas je učio onaj veliki učitelj iz Bosanske Krupe, ali ne mislim da se treba ustručavati takvih mjesta nit im težiti. Težnja tome je poraz, a ustručavanje bi za mene ipak bilo komocija", naveo je.

Ovčina je osnovao izdavačku kuću Impruva na čijoj web stranici možete naručiti sve njegove romane. Dalje je u razgovoru za Klix.ba govorio o svom iskustvu s bh. izdavačkim kućama s kojima je ranije sarađivao te otkrio je li se susreo s bilo kakvim oblikom cenzure.

"Sa cenzurom ne. Izdao sam 'Kad sam bio hodža' prije osam ljeta u Buybooku držeći ih i za drugove i za najbolje u tom poslu i kod nas i šire, a ne misleći previše o tome. Ipak, tražeći svoj put, ja sam htio nešto svoje na svoj fazon vjerujući da je poduzetništvo rješenje za sve pa i za književnost, koliko i za mene samog. Što sam dublje išao u to, sve mi je dalje bio svaki drugi put. Izdavaštvo ovdje i ne samo ovdje fondaška je stvar i svodi se na izvlačenje javnih para za privatne interese zaklanjajući se iza one šuplje da ljudi ne čitaju i ne kupuju knjige ni karte za predstave pa eto mora vlast tuđim parama da tovi lažne privatnike i plaća lijene ljude i dosadne institucije. Plus što je i evropska koncepcija podržavanja književnosti kao i filma uglavnom državistička, a to širi bolest ovisnosti o tuđim parama", ispričao je.

Dodao je kako budžetsko češće nego rjeđe potiče bezvezarije i budalaštine.

"Rijedak je neoprezan sa svojim markama, a redovan s tuđim. Da se vratim na svoju kuću. Pisanje i izdavanje knjiga za mene je skoro ista stvar. Sad imam prostora štampati sebe samog i sebi važno onako kako mislim i koliko mogu platiti. Tu ljepotu slobode u poslu svako može osjetiti. Sva jagma oko pozicija staje kad treba samog sebe za hiljadu maraka početnog kapitala proglasiti direktorom vlastite firme. Slobodno tržište liječi i sebičnost i pohlepu", zaključio je.

Code: Select all

https://www.klix.ba/magazin/kultura/damir-ovcina-ima-novu-knjigu-romane-najcesce-stampaju-diletanti-ja-hocu-drugo/240219121
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#6520 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by n+1 »

Odaje dojam neprijatne osobe. Pogledao sam sve dostupne intervjue s njim. Voli Ayn Rand i laissez-faire kapitalizam. :D
User avatar
black
Posts: 17175
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#6521 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by black »

n+1 wrote: 20/02/2024 10:08 Odaje dojam neprijatne osobe. Pogledao sam sve dostupne intervjue s njim. Voli Ayn Rand i laissez-faire kapitalizam. :D
iskreno nisam ga nesto plaho upratio i samo sam hodzu procitao, znam da je preveo nesto od Ayn Rand, kojoj je, cini mi se, Nice bio uzor a njega mi je na vrh glave :lol: :mrgreen: mislim da je lafo i ona budala Trump voli :mrgreen:
Škobo Habu
Posts: 9049
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#6522 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Škobo Habu »

piupiu wrote: 13/02/2024 14:28 Preporučujem. Dobar razgovor.

Pretenciozan kao i uvijek.
User avatar
piupiu
Posts: 16649
Joined: 05/01/2008 05:08

#6523 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

black wrote: 19/02/2024 18:51
Borilački sportovi, ekstremni metal i smrt kapitalizma igralište su Gorana Pećanca: 'Apokalipsa je bliže nego što mislite'

Code: Select all

https://www.tportal.hr/kultura/clanak/borilacki-sportovi-ekstremni-metal-i-smrt-kapitalizma-igraliste-su-gorana-pecanca-apokalipsa-je-blize-nego-sto-mislite-foto-20240217?fbclid=IwAR0Cpf9rM4hVs7rH0aIJIvj7i2hnMTlzFeXiPQxJnnflirdyGcbquDwI1SM
p.s. nesto nije u redu sa postavljanjem linka pa sam morao ovako
Dobar intervju, dobra analiza i najbolje od svega je vidjeti da smo došli do 'tipping pointa', odnosno da se ubrzano krećemo prema novom sistemu, samo što ga još nismo definisali. :D
User avatar
piupiu
Posts: 16649
Joined: 05/01/2008 05:08

#6524 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

black wrote: 20/02/2024 10:24
n+1 wrote: 20/02/2024 10:08 Odaje dojam neprijatne osobe. Pogledao sam sve dostupne intervjue s njim. Voli Ayn Rand i laissez-faire kapitalizam. :D
iskreno nisam ga nesto plaho upratio i samo sam hodzu procitao, znam da je preveo nesto od Ayn Rand, kojoj je, cini mi se, Nice bio uzor a njega mi je na vrh glave :lol: :mrgreen: mislim da je lafo i ona budala Trump voli :mrgreen:
Odmah mi je pao u očima. :D :lol: Ta žena je bila tipični kult lider, stvarni kult, u kojem je bukvalno birala partnere mladićima i djevojkama oko sebe, ostao je iza nje nekakav institut, ako se dobro sjećam ,koji i danas prodaje Randovu kao nekakvog vrhunskog intelektualca, a ona je bila opasna i opsjednuta nekim od najsebičnijih (i po mom mišljenju najbeščasnijih) ideja o ljudskom društvu koje sam ikada pročitala.
Last edited by piupiu on 21/02/2024 02:10, edited 1 time in total.
User avatar
piupiu
Posts: 16649
Joined: 05/01/2008 05:08

#6525 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Škobo Habu wrote: 20/02/2024 15:06 Pretenciozan kao i uvijek.
Ni najmanje, po mom mišljenju. Intervju mu je bio odličan. A kad ne bi bio pretenciozan? Kad bi se tapšao ulicom po ramenu sa svima, uzvikujući 'dŽe si, jarane?' Njegova su razmišljanja vrlo humanistička, staju u odbranu ljudi (za razliku ove forumske i političke klasike konstantnog valjanja po blatu, prozivki i duhovnog jada, niko nikome ne valja, trebaju nam samo roboti koji kao papige ponavljaju za nama sve naše narcisoidne furke o sebi).

Niko i nikada neće biti 100% na istoj liniji sa svima nama. Ja sam hiljadu puta napisala koliko su me nervirale njegove 'rajčice' koje se kotrljaju niz Hajduk Veljkovu, jer su me stvarno nervirale kao dijalektski uljezi u Logavinu. Za izlazak iz Pena je jasno da se radilo o njegovoj podršci Ivanu Lovrenoviću, koji je jedan od najvećih volitelja Bosne, čovjek koji se usamljen bavi njenom kulturnom historijom i čini za Bosnu više nego svi lijevi i desni lajavi populisti.

A što se ostalih stvari tiče, pa je l' ova 'sloboda mišljenja' uključuje i slobodu da drugi ne budu popišani svaki put kad o nečemu ne misle isto kao mi? Što se mene tiče, hvala Bogu da se Miljenko sam gura medju svoje i svoju kulturu. Kad Miljenko, kao simbol kulture, kao Sarajlija, više ne bude htio biti be-ha književnost i kad se iz nje svi počnu ispisivati, možemo se i konačno pozdraviti sa BiH.
Post Reply