Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
piupiu
Posts: 16345
Joined: 05/01/2008 05:08

#1 Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Ono na šta filozofi, historičari, sociolozi, novinari, analitičari ... potroše godine i godine rada, pjesnici kažu u 10-ak redaka. Da parafraziram velikog meksičkog pjesnika Octavia Paza, kultura i umjetnost imaju nešto na šta je svijet zaboravio - onu drugu stranu razuma, ljubavi, slobode, poezije koja nije iracionalna bitka oko racionalnih ideja. Dijelimo književne citate jer oni tako dobro govore o univerzalnom u nama. Njegujemo kulturu jer je ona dokaz o nama i dio našeg mentalnog programiranja; a kroz umjetnost i naše definitivno mjesto slobode, izraza, kreacije idealnog, slobodnog svijeta. Zato, haj'mo malo o kulturi ... neka bude tema sa interesantnim tekstovima, slikama, video-prilozima, crticama i komentarima o kulturi, a može i divanhana o ulozi kulture i umjetnosti u našem razvoju i bitisanju, kalendar dogadjaja, riznica osvrta ... što da ne.
Last edited by piupiu on 26/11/2019 13:38, edited 1 time in total.
User avatar
piupiu
Posts: 16345
Joined: 05/01/2008 05:08

#2 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by piupiu »

Evo, za početak, baš jedan odličan intervju (na engleskom doduše), sa Octaviom Pazom, meksičkim Nobelovcem, piscem, pjesnikom, diplomatom.

Image
Ever since I was an adolescent I've been intrigued by the mystery of freedom. Because it is a mystery. Freedom depends on the very thing that limits or denies it, fate, God, biological, or social determinism, whatever. To carry out its mission, fate counts on the complicity of our freedom, and to be free, we must overcome fate. The dialectics of freedom and fate is the theme of Greek tragedy and Shakespeare, although in Shakespeare fate appears as passion (love, jealousy, ambition, envy) and as chance. In Spanish theater—especially in Calderón and Tirso de Molina—the mystery of freedom expresses itself in the language of Christian theology: divine providence and free will. The idea of conditional freedom implies the notion of personal responsibility. Each of us, literally, either creates or destroys his own freedom. A freedom that is always precarious. And that brings up the title's poetic or aesthetic meaning: the poem, freedom, stands above an order, language. http://www.theparisreview.org/interview ... ctavio-paz
User avatar
piupiu
Posts: 16345
Joined: 05/01/2008 05:08

#3 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by piupiu »

Zašto veliki pjesnici žive okruženi nerazumijevanjem i umiru u bijedi?

Image

100 godina od smrti velikog pjesnika kojem je na sahranu došlo pet ljudi
Ćatić je preselio 6. aprila 1915. godine navršivši tek 37 godina. Nijedan dnevni list ni časopis nisu čak ni registrirali njegovu smrt. Tek godinu kasnije, u trobroju Bisera, kojeg je Ćatić uređivao od 1910. do 1914. godine, tokom najplodnijeg stvaralačkog razdoblja svog života, izašao je topao nekrolog od druga mu i prijatelja Šemsudina Sarajlića. Njegova dženaza bila je po broju prisutnih jedna od najmanjih koju je Tešanj ikada vidio. Legenda kaže da je došlo svega pet ljudi. Budući da je šerijatski uvjet za valjanost dženaze prisustvo najmanje sedam osoba, okupljeni oko Ćatićeva tabuta morali su negdje pronaći još dva čovjeka da bi pristupili klanjanju dženaze-namaza, i velikog pjesnika vratili iskonu. smrdim/100-godina-od-smrti-mu ... pet-ljudi/
User avatar
piupiu
Posts: 16345
Joined: 05/01/2008 05:08

#4 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by piupiu »

9 principa japanske umjetnosti i kulture:

1. Vabi-sabi - nesavršenost
2. Mijabi - elegancija
3. Šibui - suptilnost
4. Iki - originalnost
5. Djohakju - sporost
6. Jugen - misterioznost
7. Geido - disciplina i etika
8. Ensou - praznina
9. Kawai - slatkoća, simpatičnost
Vabi-sabi je način života koji se fokusira na pronalaženje lepote u nesavršenstvu i prihvatanje prirodnog ciklusa razvijanja i propadanja.
Ova filozofija savršeno predstavlja svestran japanski pogled na svet, a s estetske strane je usmerena na lepotu prolaznosti.
Estetika vabi-sabija se ponekad opisuje kao jedna lepota koja je “nesavršena, prolazna i nepotpuna”.http://lifecollege4life.blogspot.com.au ... ustva.html
User avatar
piupiu
Posts: 16345
Joined: 05/01/2008 05:08

#5 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by piupiu »

Crven ban ... narodna poezija po Vuku, narodni sex, drugs and r'n'r ... :oops: :D :lol:

"Kakva j' kavga u popovu dvoru,
Al' je radost, al' velika žalost,
Nit' je radost, nit' velika žalost,
Nego popo svoju pošu kara,
Kaži, pošo, kome jesi dala,
Dala jesam jednom butigaru,
Dao mi je i groši i dukat',
S groši jesam tebe djakonila,
A, s dukati tebe zapopila,
Podaj, pošo, kome tebi drago
Ne bi li me protom učinila,
Ne bi li se protinica zvala."

Ova gore je još fina ... za one X-rated, moraćete poslušati ... posebno od 7:48 do 9:38 ... :lol:

User avatar
piupiu
Posts: 16345
Joined: 05/01/2008 05:08

#6 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by piupiu »

Vječnikove skulpture ...

Image
Bezbeli, Bog jednako čuje Nedžadov šapat kao i Nedžadovu viku, ali to je samo mali igrokaz, dramska pirueta, kakvih je puna bila njegova komunikacija sa svijetom, s ljudima od kojih je mogao nešto dobiti ili s onima s kojima je, na živo, želio provjeriti nešto svoje. U svakome budnom trenutku svoga života, u snu i u mamurluku, na koncu i u molitvi, Ibrišimović je bio pisac. Prije rata dugo je bio veliki, istinski pijanac. U ratu, ili malo prije, postao je veliki, istinski vjernik. Jedno i drugo bio je sasvim, i na lijep, i na okolini ružan način, ali je pred alkoholom, kao i pred Bogom, stajao kao čovjek koji zna što čini i koji je uvijek samo to što jest. Ni alkoholizam, ni vjera nisu ga od toga mogli odvratiti, niti su ga u njegovoj književnosti, u stalnoj potrazi za čudom, činili manjim, slabijim ili neurednijim. Samo suprotno od toga. http://www.jergovic.com/subotnja-matine ... sao-sjene/
Image
User avatar
piupiu
Posts: 16345
Joined: 05/01/2008 05:08

#7 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by piupiu »

Umberto Eco jednom je rekao da će Informatička kultura stvoriti novu klasu, neku vrstu informatičkih malograđana ...

Image

Član sam društva koje se nastoji boriti protiv okultizma i teorija zavjere. Prema tome, laž me fascinira. Zbog toga skupljam knjige s lažima. Nemam Galilea u svojoj zbirci, nego Ptolemeja, zato jer je bio u krivu! Volim i alkemičare te mađioničare. Semiotika - naša sposobnost stvaranja znakova i simbola - se ne sastoji toliko od načina na koji govorimo istinu koliko od sposobnosti da lažemo. Pismo propovjednika Johna, koje se proširilo u 12. stoljeću, opisivalo je nevjerojatno kraljevstvo negdje u središtu muslimanskog svijeta kojim vlada kršćanski kralj. Marco Polo ga je tražio tijekom putovanja u Kinu. Velike laži stvaraju povijest. Protokoli sionskih mudraca - antisemitska prijevara koja je imala cilj razotkriti židovski plan za svjetskom dominacijom - nažalost je jedan od poznatijih primjera. U svakom slučaju, laži su imale veliki utjecaj na povijest. http://lupiga.com/intervjui/intervju-um ... u-povijest
User avatar
piupiu
Posts: 16345
Joined: 05/01/2008 05:08

#8 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by piupiu »

Nekrolog jednoj čaršiji ...

Image
Jedan trebinjski beg, uži zemljak pisca ove knjige, priznao je, pre 100 godina jednom Austrijancu da nikad u svom dugom veku nije bio ni do Dubrovnika, od koga ga deli svega dvadesetak kilometara druma. Kad se Austrijanac tome začudio, beg mu je rekao: „Nema veće planine od kućnoga praga, gospodine!” Ovim rečima počinje uvodni tekst za knjigu Zuke Džumhura „Nekrolog jednog čaršiji”, jedini predgovor koji je ikada napisao nobelovac Ivo Andrić. http://www.6yka.com/novost/89149/nepozn ... ve-andrica
User avatar
piupiu
Posts: 16345
Joined: 05/01/2008 05:08

#9 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by piupiu »

Poster za film Bitka na Neretvi koji je kreirao Pablo Picasso

... zauzvrat je tražio 12 boca jugoslovenskih vina ...

Image
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#10 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by Leo_alfa »

Hodajuci na rukama, Nosac - Miroslav Mika Antic (prvi dio)

Image

Oduvek sam se divio onima koji umeju da nacrtaju dugacko, siroko i visoko.
Oni su sigurno shvatili dokle se prostire beskraj, kad im je tako lako da ga vide i izmere.

Oduvek sam se cudio onima koji razumeju znake u kalendarima, datume, mesece, stoleca, ili stanu pred sat i procitaju vecnost.
To mora biti suluda i neobicna hrabrost usuditi se komadati i usitnjavati vreme.

Kameni mir daljine sav je presvucen mojom kozom.

Sklapam oci i osecam: sve ono sto sam bio, i ono sto sam sada, jos uvek nisam ja. To je tek priprema za mene.

Koliko znam da pitam, toliko znanja mi i pripada.

PS Odlicna tema :thumbup:, a takodje mi se dopada sto naslove postova pises ovako, bilo bi zaista super kada bi svi postovi na ovoj temi tako izgledali.
User avatar
piupiu
Posts: 16345
Joined: 05/01/2008 05:08

#11 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by piupiu »

Dušan Kovačević: Laki je malo nervozan ...

... scenarista Balkanskog špijuna, Ko to tamo peva, Maratonaca, Profesionalca; dramski pisac (Radovan III, itd) ... zanimljiv intervju sa osvrtom na zlatnu gardu beogradskog glumišta ...

User avatar
piupiu
Posts: 16345
Joined: 05/01/2008 05:08

#12 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by piupiu »

Mali, veliki naš ... Izet Kiko Sarajlić

Image
KAKO CE SARAJEVO BEZ MENE


Pa, nekako ce se vec snaci.
Pustice koju suzu, odrzati tri govora.
Onaj treci, nad rakom, neka bude sto kraci.

Onda ce se vratiti u svoju noc
i poceti zaboravljati.

Prve noci pod zemljom jos cu zvati u pomoc.
Htjeti da procitam barem "Oslobodenje", barem
"Vjesnik"
Poslije cu se vec i sam naviknuti.

Ali,
mi cemo se jos sastajati.
Ja sam bio - pjesnik.

Kad god mom gradu bude potrebna njezna rijec,
ja cu tu biti.

Ja znam ko ce najteze vijest o mojoj smrti primiti.
Ali ovog puta nju ne pominjimo!

http://www.camo.ch/izet_sarajlic.htm
User avatar
piupiu
Posts: 16345
Joined: 05/01/2008 05:08

#13 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by piupiu »

Crtaniiiiiii ....

Image
Tradicija filmske animacije u Banjoj Luci počela je krajem šezdesetih godina prošlog vijeka a kulminirala je 1971. godine, kada se u ovom gradu održao Majski festival animiranog filma BANJALUKA 71, prvi te vrste na prostoru ex-Jugoslavije. Narednih godina festival animiranog filma transformisao se u filmsku manifestaciju pod nazivom Festival filmskog stvaralaštva (FFS). Poslije nekoliko godina održavanja festival se postepeno ugasio, a sa njegovim nestankom na duži period prestaje i bioskopsko prikazivanje kratkih animiranih filmova. U godinama koje su slijedile, u gradu na Vrbasu redovno su prikazivani svi svjetski značajniji dugometražni animirani filmovi.

Interes za kratki animirani film u Banjoj Luci obnovila je grupa mladih filmskih radnika Asocijacije za vizuelne umjetnosti FENIX ART 2005. godine. Kao i na prvom festivalu, FENIX ART je upriličio veliku retrospektivu "Zagrebačke škole animiranog filma" sa 44 odabrana filma svjetski afirmisane škole animacije. Popularizacija forme kratkog animiranog filma nastavljena je revijama na kojima je prikazano više od 300 animiranih filmova ("Dani Zagrebačke škole animiranog filma" – 2005. godine, "Revija animiranog filma" – 2006. godine i "Dani animiranog filma" – 2007. godine).

Međunarodni festival animiranog filma BANJALUKA 2008. u organizaciji Asocijacije za vizuelne umjetnosti FENIX ART predstavlja istorijski kontinuitet filmske animacije u Banjoj Luci, koja svoje korijene i početke ima u Majskom festivalu animiranog filma 1971. godine. http://www.banjalukanima.org/index.php/festival-info
User avatar
piupiu
Posts: 16345
Joined: 05/01/2008 05:08

#14 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by piupiu »

Kulturna baština i Slovo Gorčina ... u Stocu ...

Image
„Manifestacija Slovo Gorčina, koja se od 1971. godine održava svake godine u Stocu i na nekropoli stećaka Radimlja, od svoje prve zamisli, neposredno poslije smrti pjesnika Maka Dizdara, rođenog u Stocu, imala je jedan stalni i maksimalno kohezioni element: afirmaciju sveukupne bosanskohercegovačke kulturne baštine, svega onoga, kako je to već na prvim susretima rečeno, što je čovjek stvorio na ovom tlu.

Slovo Gorčina je manifestacija koja nudi priliku za okupljanje sa sadržajima koji mogu biti i poezija, i muzika, i slika, i film, i filozofija, i istorija i svi drugi mediji ljudskog duha. Cilj manifestacije je duhovno povezivanje prožeto zajedništvom u svemu onome što je lijepo i korisno. To su susreti koji nastoje da simbolično predstave područje, region i republiku Bosnu i Hercegovinu na platformi zajedništva uz stalnu težnju ka opšteljudskom humanitetu. http://slovogorcina.ba/
User avatar
piupiu
Posts: 16345
Joined: 05/01/2008 05:08

#15 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by piupiu »

FUUUUUUUUUU ... Festival Ulične Umjetnosti ... Sarajevo

25.-27. septembar 2015.

User avatar
piupiu
Posts: 16345
Joined: 05/01/2008 05:08

#16 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by piupiu »

Uputa jednog pisca ...

Image
User avatar
piupiu
Posts: 16345
Joined: 05/01/2008 05:08

#17 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by piupiu »

Murakami-san ... ljubitelj cimeta i minimalizma ...

Image
I myself, as I’m writing, don’t know who did it. The readers and I are on the same ground. When I start to write a story, I don’t know the conclusion at all and I don’t know what’s going to happen next. If there is a murder case as the first thing, I don’t know who the killer is. I write the book because I would like to find out. If I know who the killer is, there’s no purpose to writing the story. http://www.theparisreview.org/interview ... i-murakami
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#18 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by Leo_alfa »

Sarajevo- Safet Zec:"Umjetnici su čudnovati ljudi"

John Cleese
Posts: 36661
Joined: 25/05/2010 18:30

#19 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by John Cleese »

piupiu wrote:Crven ban ... narodna poezija po Vuku, narodni sex, drugs and r'n'r ... :oops: :D :lol:
Pa uticalo je to na savremenu muziku, nije da nije..

(18+ ili roditeljska paznja i tome slicno...)

http://www.youtube.com/watch?v=m2C830U-eMg

Odlican bas, baj d vej - Nesa Japanac :D
User avatar
piupiu
Posts: 16345
Joined: 05/01/2008 05:08

#20 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by piupiu »

John Cleese wrote:
piupiu wrote:Crven ban ... narodna poezija po Vuku, narodni sex, drugs and r'n'r ... :oops: :D :lol:
Pa uticalo je to na savremenu muziku, nije da nije...

(18+ ili roditeljska paznja i tome slicno...)

http://www.youtube.com/watch?v=m2C830U-eMg

Odlican bas, baj d vej - Nesa Japanac :D
Rambo je ipak bolji nasljednik ... tu se već sofisticirano razvija novi pravac (grdna narodna dijalektika, diže se stomak) ... :D :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=DUr3T1USTtI

Uticaj na forumski jezik je takodje značajan ... :oops: :D
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#21 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by Leo_alfa »

Andrija Maurovic od umjetnosti do stripa i natrag

Image

Tabla iz stripa Biser zla
Image

"Moda stripa dosla je sa zapada. 'Novosti' su strip, kao i ostale rubrike, kopirale iz stranih novina. Ja sam u to doba bio njihov stalni crtac i ilustrator. Oni su mi rekli "Maurovicu, idemo i mi u strip!"... i tako je to pocelo. Kresimir Kovacic, sin knjizevnika Ante Kovacica, poceo je pisati scenarija, a ja sam ga ilustrirao... to je bio trgovacki potez. Htjelo se zaraditi. Mi tada nismo znali da ce se danas o stripu toliko pricati i da ce se o njemu predavati na fakultetu. Islo je samo od sebe." - ispricao mi je Andrija Maurovic 1975. godine u interviewu za ilustrirani magazin 'Start' prisjecajuci se situacije koja ga je cetrdesetak godina ranije potakla na njegovu najvecu stvaralacku avanturu.

Prepisan dio uvodnog teksta Darka Glavana za strip album Andrije Maurovica, izdatog 1983.godine.
John Cleese
Posts: 36661
Joined: 25/05/2010 18:30

#22 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by John Cleese »

piupiu wrote:
Rambo je ipak bolji nasljednik ... tu se već sofisticirano razvija novi pravac (grdna narodna dijalektika, diže se stomak) ... :D :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=DUr3T1USTtI
Da, on je otisao mnogo dalje... ali cemu, Piupiu... i kuda to vodi... :|

https://www.youtube.com/watch?v=Ky1iF7ZY5W4

Istina, desava se i gore... kako to pEsnik rece...

https://www.youtube.com/watch?v=JAbwrUZnLOA
John Cleese
Posts: 36661
Joined: 25/05/2010 18:30

#23 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by John Cleese »

Leo_alfa wrote:Andrija Maurovic od umjetnosti do stripa i natrag

Image
Stari macak :thumbup: :D

Image
User avatar
Leo_alfa
Posts: 2458
Joined: 06/11/2013 18:33
Location: Pale Blue Dot

#24 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by Leo_alfa »

Hermann Huppen

Definitivno jedan od najvecih...

Image

Sarajevo Tango

Naslovna
Image

Ilustracija iz stripa, prijeteci prst
Image

http://www.stripovi.com/recenzije/strip ... tango/473/

I jos malo...

Hermann at Work III

User avatar
piupiu
Posts: 16345
Joined: 05/01/2008 05:08

#25 Re: Haj'mo malo o kulturi ...

Post by piupiu »

Pablo Neruda ... dok smo se ljubili u oči ...

Image
Neftali Rikardo Rejes bio je čileanski književnik i dobitnik Nobelove nagrade za književnost. Svoj literarni pseudonim Neruda, koji je kasnije prihvatio kao lično ime, inspirisan je imenom češkog pjesnika i pisca Jana Nerude. Sin željezničara i učiteljice, koja je samo mjesec dana nakon rođenja sina preminula od turbekuloze; počeo je pisati veoma rano. U gimnazijskim danima objavio je svoje prve radove u regionalnom časopisu „Sutra“ (šp. La Mañana) i sklopio je prijateljstvo sa direktoricom ženske gimnazije, i već poznatom književnicom, Gabrijelom Mistral, koja je na njega prenijela ljubav prema ruskim autorima. Studirao je francuski jezik i pedagogiju. Španski građanski rat i smrt svoga prijatelja Federika Garsije Lorke na njega ostavlja neizbrisiv trag ... veliki pjesnik o ljubavi ...

Igraš se svakoga dana

Igraš se svakoga dana svjetlošću svemira.
Profinjena uzvanice, stižeš u cvijetu i vodi.
Više si no ova bijela glavica koju stežem
svakoga dana poput grozda.
Ne sličiš nikome otkako ja te volim.
Dopusti da te položim među žute vijence.
Tko ti zapisuje ime dimnim slovima među južnim
zvijezdama?
Ah, daj da se sjetim kakva si nekoć bila, kad još nisi
postojala.
Iznenada, vjetar zavija i udara u moj prozor zatvoreni.
Nebo je mreža ispunjena mračnim ribama.
Ovamo svi vjetrovi neba stižu, svi.
Kiša halju odbacuje.
Prolijeću ptice.
Vjetar. Vjetar.
Ja se mogu boriti protiv ljudske sile.
Oluja tamo lišće kovitla
i odvezuje sve barke što su ih sinoć vezali za nebo.
Ti si ovdje. Ali ti ne bježiš.
Do posljednjeg krika ti ćeš mi odgovoriti.
Kao da te strah, sklupčaj se uz mene.
Pa ipak, ponekad ti je neka čudna sjena očima prohujala.
Sada, također sada, malena, cvijetak mi kozje krvi pružaš,
i čak ti grudi njima odišu.
Dok žalobni vjetar huji ubijajući leptire,
ja te ljubim, i radost moja grize ti šljivu usta.
Nije ti bilo lako priviknuti se na mene,
na dušu moju usamljenu i divlju, na ime moje koje svi
izbjegavaju.
Toliko puta vidjesmo kako zornjača plamti dok smo se
ljubili u oči
i dok su se nad našim glavama sumraci rasplitali u
razigrane lepeze.

Moje su te riječi zasipale, milovale.
Odavna sam volio tvoje tijelo od blistavog sedefa.
Za mene ti si vladarka svemira.
Cvijeće ću radosno, naš copihue, s planine donijeti,
lješnjake zagasite i košare šumskih poljubaca.
Želio bih učiniti s tobom
ono što proljeće s trešnjama čini.
Post Reply