Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#4926 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by wewa »

narode, imamo nobelovku!
jest da nije m. atwood, ali necemo sitnicariti :-D

Anniversary
BY LOUISE GLÜCK

I said you could snuggle. That doesn’t mean
your cold feet all over my dick.

Someone should teach you how to act in bed.
What I think is you should
keep your extremities to yourself.

Look what you did—
you made the cat move.

But I didn’t want your hand there.
I wanted your hand here.

You should pay attention to my feet.
You should picture them
the next time you see a hot fifteen year old.
Because there’s a lot more where those feet come from.
8-)
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#4927 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

wewa wrote: 08/10/2020 14:49 narode, imamo nobelovku!
jest da nije m. atwood, ali necemo sitnicariti :-D

Anniversary
BY LOUISE GLÜCK

I said you could snuggle. That doesn’t mean
your cold feet all over my dick.

Someone should teach you how to act in bed.
What I think is you should
keep your extremities to yourself.

Look what you did—
you made the cat move.

But I didn’t want your hand there.
I wanted your hand here.

You should pay attention to my feet.
You should picture them
the next time you see a hot fifteen year old.
Because there’s a lot more where those feet come from.
8-)
Divna jeeee! I maloprije čitam tekst na nekom portalu u kojem pišu:
Nobelova nagrada za književnost ove godine pripala je Luiz Glik, a ona je time postala prvi američki pisac koji je u poslednjih 27 godina dobio ovu nagradu, saopštila je Švedska akademija za književnost.

https://www.danas.rs/svet/dobitnica-nob ... luiz-glik/
Awkward. :lol:
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#4928 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by wewa »

a trebalo se pomuciti pa smisliti alternativu...

ali, nek se navikavaju, trebace im 8-)
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#4929 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by ExNihilo »

_BataZiv_0809 wrote: 24/09/2020 15:03 Ne znam gdje bih ovo postirao, ali ne smije proci neopazeno, ooooooodlican tekst o rusenju spomenika inspirisan recentnim desavanjima BLM:

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/ ... u-15003497
Late to the party but...poprilično me naljutio ovaj tekst. :lol:

Kod ovih, hajde da ih tako nazovem, civilizacija u sjeni, kakva je recimo islamska civilizacija, ili bivši socijalistički svijet, vječno je prisutan nekakav resentment prema Zapadu, odnosno priželjkivanje i isčekivanje da se Zapadu desi ono što se desilo njima, a zatim i povlačenje paralela na tom fonu.

Komunisti su još za vrijeme Velike depresije govorili da je došao čas suda za zapadnjački kapitalizam. U novije vrijeme, slično se pričalo jeseni 2007. kada je Lehman spržen, a onda, kada je Amerika počela sa programom upumpavanja novca u privredu da bi oživjela ekonomiju, pisalo se kako slijedi inflacija neviđena još od socijalističkih eksperimenata. Kada je Evropu pogodila dužnička kriza i spor sa Grčkom, svi su u tome vidjeli slom eura i povlačili paralele sa dinarom i rubljom, a kada se dogodio Brexit, you know the drill, gotovo je sa EU koja se birokratizirala, isto kao što se SSSR birokratizirao, pa eto, sad se i raspada kao SSSR (u lokalnoj varijanti: kao Jugoslavija). Kad su nagrnuli migranti, eh, sad će da iskašljaju kolonizatorske grijehe. Kad je udario COVID, sad će i njima faliti banana i goriva. Pa i kada se počelo desničariti na Zapadu, povlačile su se paralele sa Staljinom, non-stop se piše o "perestrojci Evropske Unije", a "Sputnik moment" je bilo sve do Krima do Sirije.

Fino napisana kolumna, ali identičan obrazac kivnje, pa sve djeluje kao deja vu. Ma šta deja vu, kao groundhog day. Ono što autor, čini mi se, negdje previđa, što svi oni previđaju, jeste da su za socijalističke zemlje inflacija i monetarni problemi, teritorijalni sporovi, nestašice, tiranije, perestrojke, pa i čekićanje spomenika značili kraj i apokalipsu. Treći čin tragedije. Vorteks iz kojeg se ovi više nisu ni znali ni mogli izvući jer je bio odraz dubokih strukturalnih problema. S druge strane, dugo najavljivani krah Zapada ne dolazi, mada je evo više od stotinu godina "iza ugla". Zapravo, Zapad uspijeva da brodi kroz vlastite plime i oseke, i da iz toga izađe svaki put jači, pa bilo kakva paralela ima smisla tek na pojavnom nivou, a nikako suštinskom.

Uostalom, možda je samo malo bezveze projicirati trend čekićanja spomenika iz socijalističkih zemalja na Ameriku, ako znamo da su spomenici povezani sa Građanskim ratom izazivali prijepor još prije nego je Marks napisao Kapital.

Zasmetao mi je i primjer iz Beča, koji Pavičić navodi kao ispravan način tretiranja spomenika prošlosti, a koji odaju počast kontroverznim ličnostima. Umjesto uklanjanja spomenika, Švabe su ga prekrile providnim pleksiglasom na kome su reinterpretirali (Pavičić veli: dopisali ranije prešućeno) ličnost osobe kojoj je podignut. Kako spomenik nije samo čelik i mramor, nego i simbolika koju nosi, odluka da se ne polupa mramor, ali polupa simbolika, ne čini mi se kao suštinski drugačija.

Ironično, kolumna se, između ostalog, bavi fenomenom političke korektnosti, koju Pavičić izjednačava sa ideologijom Zapada, i ne zauzima nimalo blagonaklon stav prema istoj, a onda predlaže ovako rješenje, koje je politička korektnost at its best.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#4930 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by _BataZiv_0809 »

Za Beč se slažem, ali sto mislis da autor, uporedjujuci trendove rusenja spomenika, predvidja krah Zapada @ExNihilo ? Ja ga nisam tako shvatio.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45204
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4931 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Chmoljo »

Ni ja.

Čovjek je više pričao višedimenzionalnosti historijskih ličnosti i simbolike koju nose sa sobom.

Npr sad imamo Dražin mural u Foči. Dodaš mu još dvije dimenzije i onda ćeš razumjeti i Jergovića.


:mrgreen:
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#4933 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Chmoljo wrote: 09/10/2020 13:29 Ni ja.

Čovjek je više pričao višedimenzionalnosti historijskih ličnosti i simbolike koju nose sa sobom.

Npr sad imamo Dražin mural u Foči. Dodaš mu još dvije dimenzije i onda ćeš razumjeti i Jergovića.


:mrgreen:
:lol: :lol: :lol:
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#4934 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

ExNihilo wrote: 09/10/2020 12:23
_BataZiv_0809 wrote: 24/09/2020 15:03 Ne znam gdje bih ovo postirao, ali ne smije proci neopazeno, ooooooodlican tekst o rusenju spomenika inspirisan recentnim desavanjima BLM:

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/ ... u-15003497
Late to the party but...poprilično me naljutio ovaj tekst. :lol:

Kod ovih, hajde da ih tako nazovem, civilizacija u sjeni, kakva je recimo islamska civilizacija, ili bivši socijalistički svijet, vječno je prisutan nekakav resentment prema Zapadu, odnosno priželjkivanje i isčekivanje da se Zapadu desi ono što se desilo njima, a zatim i povlačenje paralela na tom fonu.

Komunisti su još za vrijeme Velike depresije govorili da je došao čas suda za zapadnjački kapitalizam. U novije vrijeme, slično se pričalo jeseni 2007. kada je Lehman spržen, a onda, kada je Amerika počela sa programom upumpavanja novca u privredu da bi oživjela ekonomiju, pisalo se kako slijedi inflacija neviđena još od socijalističkih eksperimenata. Kada je Evropu pogodila dužnička kriza i spor sa Grčkom, svi su u tome vidjeli slom eura i povlačili paralele sa dinarom i rubljom, a kada se dogodio Brexit, you know the drill, gotovo je sa EU koja se birokratizirala, isto kao što se SSSR birokratizirao, pa eto, sad se i raspada kao SSSR (u lokalnoj varijanti: kao Jugoslavija). Kad su nagrnuli migranti, eh, sad će da iskašljaju kolonizatorske grijehe. Kad je udario COVID, sad će i njima faliti banana i goriva. Pa i kada se počelo desničariti na Zapadu, povlačile su se paralele sa Staljinom, non-stop se piše o "perestrojci Evropske Unije", a "Sputnik moment" je bilo sve do Krima do Sirije.

Fino napisana kolumna, ali identičan obrazac kivnje, pa sve djeluje kao deja vu. Ma šta deja vu, kao groundhog day. Ono što autor, čini mi se, negdje previđa, što svi oni previđaju, jeste da su za socijalističke zemlje inflacija i monetarni problemi, teritorijalni sporovi, nestašice, tiranije, perestrojke, pa i čekićanje spomenika značili kraj i apokalipsu. Treći čin tragedije. Vorteks iz kojeg se ovi više nisu ni znali ni mogli izvući jer je bio odraz dubokih strukturalnih problema. S druge strane, dugo najavljivani krah Zapada ne dolazi, mada je evo više od stotinu godina "iza ugla". Zapravo, Zapad uspijeva da brodi kroz vlastite plime i oseke, i da iz toga izađe svaki put jači, pa bilo kakva paralela ima smisla tek na pojavnom nivou, a nikako suštinskom.

Uostalom, možda je samo malo bezveze projicirati trend čekićanja spomenika iz socijalističkih zemalja na Ameriku, ako znamo da su spomenici povezani sa Građanskim ratom izazivali prijepor još prije nego je Marks napisao Kapital.

Zasmetao mi je i primjer iz Beča, koji Pavičić navodi kao ispravan način tretiranja spomenika prošlosti, a koji odaju počast kontroverznim ličnostima. Umjesto uklanjanja spomenika, Švabe su ga prekrile providnim pleksiglasom na kome su reinterpretirali (Pavičić veli: dopisali ranije prešućeno) ličnost osobe kojoj je podignut. Kako spomenik nije samo čelik i mramor, nego i simbolika koju nosi, odluka da se ne polupa mramor, ali polupa simbolika, ne čini mi se kao suštinski drugačija.

Ironično, kolumna se, između ostalog, bavi fenomenom političke korektnosti, koju Pavičić izjednačava sa ideologijom Zapada, i ne zauzima nimalo blagonaklon stav prema istoj, a onda predlaže ovako rješenje, koje je politička korektnost at its best.
Hm, nisam ga ni ja shvatila kao schadenfreude. Zaboravila sam, doduše, već 'ton' teksta, ali mi se činio primjerenim poredjenjem društvenih fenomena.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#4935 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by ExNihilo »

_BataZiv_0809 wrote: 09/10/2020 12:40 Za Beč se slažem, ali sto mislis da autor, uporedjujuci trendove rusenja spomenika, predvidja krah Zapada @ExNihilo ? Ja ga nisam tako shvatio.
U pravu si, nije Pavičić spominjao krah Zapada, ali je taj narativ o zalasku Zapadne civilizacije lajtmotiv većine poređenja koja gore navodim, mada se rijetko eksplicitno tako frazira i kod drugih autora. Samim tim, nije mi tekst sporan zbog toga što (ne)previđa krah Zapada, nego zato što se uklapa u obrazac linearnog razumijevanja historije.

Nema nikakve velike ironije, kako Pavičić to naziva, u tome što je u Americi, UK, i Belgiji oskrnavljeno ukupno 6 (slovima: šest) spomenika na valu BLM protesta. Zar je to uopće uporedivo sa sveopćom anti-komunističkom histerijom koja je zahvatila bivši socijalistički blok? Uostalom, kako napisah u prethodnom postu, animoziteti zbog kojih su oštećeni spomenici u Americi stariji su od samog vremena, a Kolumbo svako malo negdje ostane bez glave. Od sredine 20. stoljeća periodično se digne kuka i motika da Columbus Day izgubi status nacionalnog praznika u USA.

Dakle, niti je to nov fenomen, koji sada stupa na historijsku pozornicu kao velika ironija u odnosu na ono što se dešavalo u socijalističkom bloku, niti je magnituda izdaleka uporediva, ali - i to je ključna stvar - autor sve to učitava u svoj tekst. A učitava zbog toga što u svemu želi da vidi ironiju, nekako nasilu, jer negdje ipak želimo vjerovati da se računi poravnavaju i da postoji historijska karma.

---

On topic. Intervju sa Karahasanom gdje ovaj nadahnuto govori o umjetnosti i književnosti.

User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45204
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#4936 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Chmoljo »

Antikomunistička ili antisovjetska histerija?

Msm, kao i kod nas, odnosno kod komšija u Hrvatskoj, antikomunizam je neodvojiv od antisrpstva.
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#4937 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

ExNihilo wrote: 12/10/2020 09:02 U pravu si, nije Pavičić spominjao krah Zapada, ali je taj narativ o zalasku Zapadne civilizacije lajtmotiv većine poređenja koja gore navodim, mada se rijetko eksplicitno tako frazira i kod drugih autora. Samim tim, nije mi tekst sporan zbog toga što (ne)previđa krah Zapada, nego zato što se uklapa u obrazac linearnog razumijevanja historije.
Ja bih rekla da su društveni fenomeni uporedivi i ne spadaju toliko u linearno razumijevanje historije (linearno razumijevanje je kad Zapad trijumfalno pleše na lešini komunističkog svijeta i viče 'the end of history, the end of history!'), koliko u način na koji smo trenirani da analiziramo svijet. U sociologiji se tolika količina društvenih signala (kao široko rašireni narativ o zalasku Zapadne civilizacije), u svakom slučaju tretira kao simptom.

A sad, da zasladim čika Dževadom, hvala! :thumbup:
Last edited by piupiu on 12/10/2020 09:20, edited 1 time in total.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#4938 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by ExNihilo »

Chmoljo wrote: 12/10/2020 09:12 Antikomunistička ili antisovjetska histerija?

Msm, kao i kod nas, odnosno kod komšija u Hrvatskoj, antikomunizam je neodvojiv od antisrpstva.
Pa dobro, kao što je kod nas neraskidiv od antisrpstva, tako je u Istočnom bloku neraskidiv od anti-SSSR. Ali to samo znači da su se pojmovi neraskidivo asocijativno povezali.

Kad hodaš po Istočkom bloku, ipak imaš priliku posjetiti muzeje i spomenike žrtvama komunizma, a ne žrtava SSSR.
Last edited by ExNihilo on 12/10/2020 09:22, edited 2 times in total.
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#4939 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Chmoljo wrote: 12/10/2020 09:12 Antikomunistička ili antisovjetska histerija?

Msm, kao i kod nas, odnosno kod komšija u Hrvatskoj, antikomunizam je neodvojiv od antisrpstva.
To je zanimljiva teza. Ja bih rekla da je ugradjen u neohrvatstvo, ali da mu je podrijetlo :D vezano za tri stvari - ekstremno desnu dijasporu i njen uticaj na formiranje 'anti-identiteta' na kraju socijalističkog perioda; za EU narativ o totalitarnim sistemima, i tek onda za ratni narativ i taj miks antikomunizma i antisprstva.
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#4940 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

Lost_Found wrote: 04/08/2020 17:47
Nomad je uistinu OAZA
Jeste, stvarno ima dobrih tekstova. Mada mi se čini da je postao i platforma za proljevanje (kao proljev) žuči... ništa me više ne nervira nego tendencija da se nekakve privatne frustracije i animoziteti prodaju javnosti pod intelektualnu debatu - hint - pljuvanje svih po svima.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#4941 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by ExNihilo »

piupiu wrote: 12/10/2020 09:27
Lost_Found wrote: 04/08/2020 17:47
Nomad je uistinu OAZA
Jeste, stvarno ima dobrih tekstova. Mada mi se čini da je postao i platforma za izlijevanje žuči... ništa me više ne nervira nego tendencija da se nekakve privatne frustracije i animoziteti prodaju javnosti pod intelektualnu debatu - hint - pljuvanje svih po svima.
Postao je tačno to. Zapravo, vjerovatno je uvijek i bio.
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#4942 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

ExNihilo wrote: 12/10/2020 09:18
Chmoljo wrote: 12/10/2020 09:12 Antikomunistička ili antisovjetska histerija?

Msm, kao i kod nas, odnosno kod komšija u Hrvatskoj, antikomunizam je neodvojiv od antisrpstva.
Pa dobro, kao što je kod nas neraskidiv od antisrpstva, tako je u Istočnom bloku neraskidiv od anti-SSSR. Ali to samo znači da su se pojmovi neraskidivo asocijativno povezali.

Kad hodaš po Istočkom bloku, ipak imaš priliku posjetiti muzeje i spomenike žrtvama komunizma, a ne žrtava SSSR.
Uuu, mislim da tu ima itekako anti-SSSR sentimenta. Kod Poljaka je antiruski sentiment puno jači od antikomunističkog, meni se čini - jer oni taj period vide kao period ruskog imperijalizma. Bar kod ovih koje ja poznajem.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#4943 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by ExNihilo »

piupiu wrote: 12/10/2020 09:32
ExNihilo wrote: 12/10/2020 09:18
Chmoljo wrote: 12/10/2020 09:12 Antikomunistička ili antisovjetska histerija?

Msm, kao i kod nas, odnosno kod komšija u Hrvatskoj, antikomunizam je neodvojiv od antisrpstva.
Pa dobro, kao što je kod nas neraskidiv od antisrpstva, tako je u Istočnom bloku neraskidiv od anti-SSSR. Ali to samo znači da su se pojmovi neraskidivo asocijativno povezali.

Kad hodaš po Istočkom bloku, ipak imaš priliku posjetiti muzeje i spomenike žrtvama komunizma, a ne žrtava SSSR.
Uuu, mislim da tu ima itekako anti-SSSR sentimenta. Kod Poljaka je antiruski sentiment puno jači od antikomunističkog, meni se čini - jer oni taj period vide kao period ruskog imperijalizma. Bar kod ovih koje ja poznajem.
Ima, ne sporim, pa Česi svake godine po ulicama organiziraju izložbe koje podsjećaju na sovjetsku invaziju. Ali stvar je, kako rekoh, historijski neodvojiva u kolektivnom pamćenju tih zemalja, pa je dilema anti-komunistički ili anti-sovjetski pogrešna. I anti-komunistički i anti-sovjetski, istovremeno.
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#4944 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

ExNihilo wrote: 12/10/2020 09:29
piupiu wrote: 12/10/2020 09:27
Lost_Found wrote: 04/08/2020 17:47
Nomad je uistinu OAZA
Jeste, stvarno ima dobrih tekstova. Mada mi se čini da je postao i platforma za izlijevanje žuči... ništa me više ne nervira nego tendencija da se nekakve privatne frustracije i animoziteti prodaju javnosti pod intelektualnu debatu - hint - pljuvanje svih po svima.
Postao je tačno to. Zapravo, vjerovatno je uvijek i bio.
Moguće, da. Ne znam šta je ovoj raji, kad vidim ovu kontinuiranu pljuvačinu na relaciji Sarajevo-Jergović, na primjer, dobijem utisak da svako od njih ima utisak da je baš on Sarajevo. To mi je viši nivo ego-manijaštva.
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#4945 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

ExNihilo wrote: 12/10/2020 09:36
piupiu wrote: 12/10/2020 09:32
ExNihilo wrote: 12/10/2020 09:18

Pa dobro, kao što je kod nas neraskidiv od antisrpstva, tako je u Istočnom bloku neraskidiv od anti-SSSR. Ali to samo znači da su se pojmovi neraskidivo asocijativno povezali.

Kad hodaš po Istočkom bloku, ipak imaš priliku posjetiti muzeje i spomenike žrtvama komunizma, a ne žrtava SSSR.
Uuu, mislim da tu ima itekako anti-SSSR sentimenta. Kod Poljaka je antiruski sentiment puno jači od antikomunističkog, meni se čini - jer oni taj period vide kao period ruskog imperijalizma. Bar kod ovih koje ja poznajem.
Ima, ne sporim, pa Česi svake godine po ulicama organiziraju izložbe koje podsjećaju na sovjetsku invaziju. Ali stvar je, kako rekoh, historijski neodvojiva u kolektivnom pamćenju tih zemalja, pa je dilema anti-komunistički ili anti-sovjetski pogrešna. I anti-komunistički i anti-sovjetski, istovremeno.
Da, to sigurno.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#4946 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by ExNihilo »

piupiu wrote: 12/10/2020 09:47
ExNihilo wrote: 12/10/2020 09:29
piupiu wrote: 12/10/2020 09:27

Jeste, stvarno ima dobrih tekstova. Mada mi se čini da je postao i platforma za izlijevanje žuči... ništa me više ne nervira nego tendencija da se nekakve privatne frustracije i animoziteti prodaju javnosti pod intelektualnu debatu - hint - pljuvanje svih po svima.
Postao je tačno to. Zapravo, vjerovatno je uvijek i bio.
Moguće, da. Ne znam šta je ovoj raji, kad vidim ovu kontinuiranu pljuvačinu na relaciji Sarajevo-Jergović, na primjer, dobijem utisak da svako od njih ima utisak da je baš on Sarajevo. To mi je viši nivo ego-manijaštva.
Baš neki dan isto spominjem prijatelju. K'o da si nam virila u razgovor. S jedne strane likovi koji imaju personalni obračun s metafizičkim konceptom grada, a s druge strane likovi koji se identificiraju s gradom, i svaki napad na isti doživljavaju kao napad na njih lično.
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#4947 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by piupiu »

ExNihilo wrote: 12/10/2020 09:52
piupiu wrote: 12/10/2020 09:47
ExNihilo wrote: 12/10/2020 09:29

Postao je tačno to. Zapravo, vjerovatno je uvijek i bio.
Moguće, da. Ne znam šta je ovoj raji, kad vidim ovu kontinuiranu pljuvačinu na relaciji Sarajevo-Jergović, na primjer, dobijem utisak da svako od njih ima utisak da je baš on Sarajevo. To mi je viši nivo ego-manijaštva.
Baš neki dan isto spominjem prijatelju. K'o da si nam virila u razgovor. S jedne strane likovi koji imaju personalni obračun s metafizičkim konceptom grada, a s druge strane likovi koji se identificiraju s gradom, i svaki napad na isti doživljavaju kao napad na njih lično.
Eh to, bravo! Upravo to.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#4948 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Škobo Habu »

_BataZiv_0809 wrote: 24/09/2020 15:03 Ne znam gdje bih ovo postirao, ali ne smije proci neopazeno, ooooooodlican tekst o rusenju spomenika inspirisan recentnim desavanjima BLM:

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/ ... u-15003497
Meni ovo vuče na pomalo žižekovski pristup historiji i uticaju mass-medija na moderno tumačenje aktuelnih društvenih fenomena.

Ništa bez Holywooda i referisananja na pop-kulturu kada se globalna zbivanja žele objasniti. Ništa nepoznato, Jean Baudrillard je to već objasnio davno kroz "teoriju simulakruma". Žižek se u mnogo čemu samo referiše na njega.

Meni je donekle sva ova paralela sa Lenjinom, Marksom i sličnim komunističkim ideolozima dosta pogrešna, jer se kroz njihovo rušenje, zapravo, rušila jedna totalitarna ideologija kojoj su gore navedeni služili kao kumiri, dok je BLM rušenje, u stavri, demoliranje kompletne zapadne tradicije.

Marksizam, lenjinizam itd. nisu tradicije, to su politički pokreti. Današnji "Zapad" je produkt jedne rafinirane tradiciji nastala na kulturi moći, ucjene i strateške kontrole. Ona se nametala uvijek iz vana, agresijom ili prinudom, da bi, na koncu, sve tu agresivnost kamuflirala tzv. političkom korektnošću.

Trenutni bunt u Americi koji predvodi BLM pokret je već viđen. U 20. stoljeću, u vrijeme Vijetnamskog rata i "šezdesetosmaša". Stim da danas imamo jednu jasnu razliku - pobunjeni se ne dovode u kontekst "hladnoratovske podjele", odnosno kao masa dirigirana spolja, već su produkt stanja koje je oduvijek bilo tako, tog vakuma u kom je funkcionisalo američko društvo kao sretnije u odnosu na sva ostala.

BLM je ogolio tu činjenicu i Ameriku možemo vidjeti onakvu kakva i jeste. Tradicionalna u svom rasizmu kao i prije sto godina.
Škobo Habu
Posts: 8940
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#4949 Re: Haj'mo malo o kulturi ... ma, uuuđite slobodno ... :-)))

Post by Škobo Habu »

piupiu wrote: 12/10/2020 09:27
Jeste, stvarno ima dobrih tekstova. Mada mi se čini da je postao i platforma za proljevanje (kao proljev) žuči... ništa me više ne nervira nego tendencija da se nekakve privatne frustracije i animoziteti prodaju javnosti pod intelektualnu debatu - hint - pljuvanje svih po svima.
Mene je Zubčević na FB-u blokirao kada sam napisao komentar ne temu Bektaša i njegovog pisanja na Nomadu. Uglavnom, ticalo se toga da je svako dobrodošao na Zupčevića guvno sam ako imaju zajednički cilj. Sve ostalo je nebitno.

Tad sam shvatio da je Zubčević jedna sitna duša.
Post Reply